CDA voor één woonwagenkamp; minibusje tussen woonkernen Werkgroep Welzijn vraagt aktievere inspraak-procedure Twintig nieuwe verkeersbrigadiers voor kruispunt Middenweg/Asschatterweg Leusdense kringen ontlokt politici uitspraken ONVOLDOENDE ONTWERP-INSPRAAKVERORDENING KRIJGT NCVB Centrum hield jaarvergadering Gerichte aktie heeft succes Leusder Krant Commentaren/ Meningen PLATFORM FOTO-KOPIE NODIG? plaatselijk nieuws De Werkgroep Welzijn CML wacht nu met spanning af of en hoe er nu met deze inspraakresultaten gehan deld zal worden, omdat daarmee dui delijk kan worden of inspraak serieus genomen zal worden of slechts een frase DINSDAG 22 JANUAR11980 LEUSDEN In een ontspannen jleer vond vorige week vrijdag de nieuwjaarsbijeenkomst van Progres sief Leusden plaats in eetcafé „De Hakhorst". Veel aanhangers van de proggressieve combinatie, maar ook een groot aantal andersdenkenden hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven om de „Leusdense kringen" bij te wonen. Diegenen die ooit het „Haagse Krin gen" op de beeldbuis gezien hebben cunnen zich voorstellen hoe de avond van de Leusdense progressie- ren verliep. Interviews, soms abrupt ifgebroken door de klanken van een .salonorkest" vormden het meest in- eressante deel van de avond. De aan de tand gevoelde politici kwamen tot loms zeer opmerkelijke uitspraken, rot verrassing van velen bleek het *DA zich te gaan uitspreken voor het ot stand komen van één woonwa- jenkamp. Wethouder Jan Mandema- ter stelde een mini-busje in het voor- iltzicht dat moet gaan rijden tussen .eusden-centrum en Leusden-Zuid. >OLITIEK CAFÉ I In zijn openingswoord ging Ber- lard v d. Ven in op de klacht van de /VD dat er teveel nieuwjaarsrecep ties zijn. ledereen die vindt dat hij wat voorstelt organiseerd tegenwoordig een dergelijke receptie, vond de PPR-voorzitter, die verder vond dat aan deze situatie een eind moest komen. Hij pleitte dan ook voor één complete politieke meuwjaarsinstuif waaruit dan misschien een „heel piepklein politiek caféetje" zou kun nen groeien. Uit de reacties van de zaal te merken zal dit laatste wel niet snel gerealiseerd worden, slechts een ..piepklein" applausje onder streepte de woorden van de PPR- voorman. WOONWAGENKAMP In de interviews die elkaar in snel tempo opvolgden was dat met Eve lien Blom. fractievoorzitster van het C.D.A. voor de aanwezigen waar schijnlijk het meest interessant. De vragensteller confronteerde me vrouw Blom met de verwarrende situ atie rond de tot standkoming van het woonwagenkamp. „Eerst een kamp voor 15 wagens, dan een bezoek aan Deventer, waarna over een aantal gespreid liggende kampjes voor en kele wagens gedacht wordt. Waar staat u nu ergens?" Het antwoord van mevrouw Blom kwam er erg zeker uit „Ik weet zeker dat het één kamp gaat worden" De mening van de woonwa genbewoners zelf had voor haar de doorslag gegeven. Dat zij in de on langs gehouden vergadering van de commissie welzijn nog niet met haar standpunt was gekomen, kwam om dat zij eerst met haar fractie wilde overleggen. Evelien Blom werd verder gevraagd hoe zij het vond om als vrouw een geheel uit mannen bestaande fractie te leiden. „Ik heb er geen enkele moeite mee" was het resolute ant woord MINIBUSJE Ook wethouder Jan Mandemaker zorgde voor een primeur op korte termijn zal er. als het aan hem ligt. op dinsdag en vrijdag een minibusje gaan rijden tussen Leusden-Zuid en Leusden-Centrum Hiermee wordt voldaan aan een lang gekoesterde wens van velen in de gemeente Leus den Het feit dat er geen openbaar vervoer bestond tussen de twee Leusdense woonkernen is veel inwo ners al lange tijd een doorn in het oog De wethouder bleek zo zeker te zijn van zijn toezegging dat hij de aanwezige burgemeesteral uitnodig de de eerste rit zelf uit te voeren Een garagebedrijf gaat de ritten verzor- vorige week vrijdag in De Hakhorst Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40- per jaar. 20.50 per half jaar, 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel. 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-6141 na vijf uur: 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 pm)%op gkQ: 871441 t.n v. de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. gelegde deel-plannen voor hun wel zijn te bekijken, noch dat een persbe richt daarover voldoende Is om be grijpelijk te maken waarom wat voor hun belang gepland is door een groep deskundigen over sociaal-cul tureel werk (wat is dat eigenlijk?) INFORMATIE- EN OVERLEGAVONDEN Als minste om tegemoet te komen aan de eis van „democratische wel zijnsplanning", vraagt de Werkgroep Welzijn CML daarom om de voorge stelde inspraakmogelijkheden te ver ruimen met begrijpelijke informatie en toelichting over voorstellen op extra bijeenkomsten voor samen- spraak en overleg Zo'n gemeenschappelijk overleg en samenspraak is volgens de werk groep temeer nodig, omdat dan ook tussen belanghebbende groepen en instellingen voor sociaalcultureel werk gesproken kan worden over eikaars wensen en voorstellen. Zon der dat gezamenlijk overleg met woord en wederwoord kunnen indivi duele burgers en afzonderlijke instel lingen geen rekening houden met eikaars ideeën en behoeften bij ge brek aan inzicht daarover. Die wisselwerking wordt essentieel j geacht om tot een goede afweging van belangen te komen, waaruit een verantwoord beleid kan worden ont wikkeld. De werkgroep verwijt de planadviesgroep nu een te passieve en onvoldoende procedure te heb ben voorgesteld en vraagt om nadere uitwerking Tevens om inde verorde ning op te nemen, dat beargumen teerd zal worden aangegeven wat er met inspraakresultaten gedaan wordt in de uitwerking van beleids voorstellen aan B&W en aan de Raad. REALITEITSGEHALTE Ook sprak de vergadering zijn zorg uit over de beschikbaarheid van vol doende mogelijkheden (tijdschema, medewerkers/sters, budget, van vol doende enz om binnen de beschik bare tijd -het vierjarenplan en het jaarprogramma 1981 moet voor het eind van dit jaar vastgesteld kunnen worden door de raad - de planning op een goede manier te volbrengen. Ervaringen met de edukatieve plan ning waren wat dat betreft slecht, door het gebrek aan tijd en middelen Reden waarom de werkgroep aan dringt op nadere uitwerking van noodzakelijke voorwaarden waaraan voldaan dient te worden om de kwali teit van de planning te waarborgen. samenstelling plangroep: Het is on duidelijk wie wel en niet meedoet. Behalve een scheve verdeling van vertegenwoordiging per soort (sek- tor) aktiviteiten. waarbij de omvang van werksoorten onevenredig werd I geacht aan het aantal vertegenwoor digers. kwam de vraag aan de orde waarom instellingen zoals het inter- i kerkelijk vredesberaad en gespreks- groepenwerk vanuit de kerken niet waren uitgenodigd De kerken heb ben daar inmiddels wel om gevraagd en de werkgroep vond dat instellin gen tenminste duidelijkheid ver schaft moest worden op grond waar van zij wel of niet worden betrokken in de welzijnsplanning. Overwogen werd daarbij te selekteren of aktivitei ten instellinasqericht zijn of niet De gen. het wachten is alleen nog op een handtekening van de Rijksdienst voor het Wegverkeer Ook de positie die de her Mandema ker inneemt in de woningstichting werd door vragensteller Nico de Jong aan de orde gesteld Zelf had de wethouder in een intervieuw met on ze krant zich afgevraagd of zijn posi tie in deze stichting wel zo wenselijk was. als wethouder kon hij namelijk andere belangen moeten behartigen dan die van de overige bestuursle den. De heer De Jong vroeg zich af of je als wethouder juist niet stimule rend zou kunnen werken in een der gelijke stichting Stimulering van het huidige bestuur is in de ogen van de wethouder helemaal niet nodig, „de mensen in de stichting zijn deskun dig en enthousiast genoeg aldusde heer Mandemaker Ook andere politici werden soms indringende vragen gesteld, waarop niet altijd even serieus werd geant woord. Alhoewel hij geen deel uit maakt van één der raadsfracties werd ook aan burgemeester J Rademaker gevraagd voor het voetlicht te treden Pieter Arts, voorzitter van de plaatse lijke PvdA vroeg de burgervader naar overeenkomt met het gestelde in arti kel 1, waarin sprake is van het bieden van optimale openbaarheid en informatie (en) andere actieve vormen en methoden om de wissel werking tussen haarzelf (de gemeen telijke overheid) enerzijds en bevol king en betrokken instellingen en groepen anderzijds te stimuleren". De voorgestelde inspraakprocedure beperkt zich tot de gelegenheid om binnen een maand na verschijnen van welzijnsplannen, schriftelijk te reageren. De aanwezigen vonden dit unaniem volstrekt onvoldoende, om dat je van bewoners niet kunt ver wachten dat zij naar het gemeente huis zullen stappen om de ter inzage de verscnmen tussen zijn huidige woonplaats Leusden en zijn vorige gemeente Behalve het feit dat zijn vorige standplaats Delden een stad is en Leusden een dorp. kon de heer Rademaker nog een opmerkelijk ver schil noemen. Hij vond dat in de gemeente Leusden bijna alles wat er gebeurt in het politieke vlak wordt getrokken, kennelijk een verschil met „stad Delden". Ook het feit dat Leus den veel groter is maakt net werken hier wel wat anders Alhoewel hij wel een politieke voorkeur heeft, vond de burgemeester dat hij daar toch wel wat afstand van neemt In de eerste plaats voelt hij zich voorzitter van de gemeenteraad, in deze raad probeert hij duidelijk afstand te ne men van zijn eigen politieke kleur. Gevraagd naar wat hem liever was: zijn raadsvoorzitterschap of zijn re presentatieve taak, antwoordde de heer Rademaker dat hij het voorzit terschap van harteen intens beleefe Zijn representatieve taak ziet hij ech ter ook als waardevol Door bij alle gelegenheden van zijn belangstelling blijk te geven hoopt hij op die manier uiting te geven aan de waardering van de gemeente voor het feit dat iedere keer weer burgers zich inzet ten voor andere burgers in de ge- meente Ook het interview met de burgemees ter werd beëindigd door de klanken, voortgebracht door het „Leusdens salonorkest", een gelegenheidscom binatie bestaande uit „kwartet zangstem" Aan de piano zat Herma Sleumer. de fluit werd bespeeld door Esther Gail- lard. achter de cello zat Pieter Pad mos. de viool werd gestreken door Harry Ploch, de zangstem tenslotte behoorde aan Fons Ravesloot. Met zijn vijven zorgden zij voor plezierige achtergrondmuziek. gehouden „Leusdense Kringen" werd druk bezocht. LEUSDEN Volgens de Werk groep Welzijn CML voldoet de ont werp „Inspraak- en procedure-veror dening voor sociaal-culturele aktivi teiten" van de Planadviesgroep Leus- den, niet aan het raadsbesluit in juni 1979 dat de welzijnsplanning ontwik keld zal moeten worden „in nauw overleg en samenspraak met de be volking". In een door de werkgroep georga niseerde inspraakavond op 9 januari, met vertegenwoordigers van de Stichting Kindercentra Leusden, Mu ziekschool, Wljkorganen en Kerken, werd met teleurstelling gekonsta- teerd dat de uitwerking van de voor gestelde inspraakprocedure niet LEUSDEN -Twintigaanmeldingen voor de verkeersbrigadedienst is het resultaat van een doelgerichte aktie op de openbare basisschool „de Bongerd". Nadat schriftelijke verzoe ken om deel te nemen aan de ver keersbrigadedienst geen enkel resul taat opgeleverd hadden, heeft de ou dercommissie van deze school de zaak eens anders aangepakt. Opeen praat/kijkavond voor ouders van leerlingen van „de Bongerd" werd iedere ouder persoonlijk benaderd door een oudercommissielid met de vraag of hij of zij deel wilde nemen aan de oversteekhulp op en nabij de school gelegen zeer gevaarlijke kruispunt. Nee zeggen bleek niet ge makkelijk, getuige het resultaat van deze persoonlijke benadering: Twin tig nieuwe verkeersbrigadiers wer den geworven. De schoolleider van „de Bongerd" de heer H. Boon deed andere betrok kenen de suggestie om het op hun school ook eens op deze manier te proberen. De heer Boon deed dit tijdens de donderdagavond gehou- voorV^e7openbaaraonderwijs00lraaC' Verkeersbrigadiers zijn In Leusden moeilijk te krijgen, maar een gerichte aktie had succes. van de verkeersbrigadedienst. In de hoofden van openbare scholen in Als er een positief antwoord komt zal PFI I IKF praktijk blijkt dat deze dienst niet Leusden, gaat er een brief naar de de hele regeling ter discussie worden vaCLldr\e beter is gaan functioneren nu er uni- verkeersbrigadedienst met de sugge- gesteld in de werkgroep onderwijs, SCHOOLTIJDEN forme schooltijden zijn. Uit het hoof- stie de tijden aan te passen aan de waarin alle geledingen van het on- denberaad. de vergadering van alle wensen van de onderwuskrachten. derwijs in Leusden meepraten. Tijdens de vergadering kwam de verkeersbrigadedienst ter sprake in samenhang met de vorig jaar tot stand gekomen regeling waarbij voor alle scholen in Leusden-Centrum ge lijke schooltijden werden ingesteld. Het blijkt dat iedereen op zich wel erg gelukkig is met uniforme schooltij den Vanuit onderwijskundig oog punt bezien wordt door de leerkrach ten in het openbaar onderwijs een kleine wijziging in de regeling nodig geacht. Voor kleuters en lagere klas sen wordt de ochtend die op de school doorgebracht dient te worden 15 minuten te lang geacht, terwijl de middag best een kwartier langer zou mogen duren. Mevrouw C. Kortebein hoofdleid ster van kleuterschool „de Hobbit" wees er in de schoolraad op dat de schooltijden zijn gekozen op verzoek LEUSDEN Maandag 14 januari werd de jaarvergadering van de NCVB-Leusden C. gehouden. Na de gebruikelijke opening met gebed en meditatie werden de notulen en het jaarverslag door de secretaresse me vrouw van Dijk voorgelezen Hierna volgde het financieel verslag door mevrouw de Witte, ook dit jaar weer op rijm Het volgende punt was de be stuurswisseling De aftredende leden mevrouw van Dijk en mevrouw Koers ontvingen een lepeltje en een bloe metje De nieuwe bestuursleden me vrouw Veen (propagandiste), me vrouw Bijkerk (secretaresse) en me vrouw van der linde (was propagan diste is penningmeester geworden) werd een corsage opgespeld Hierna was het meer ontspannen de deel van de avond aan de beurt Met begeleiding van tekst en met de plaat op de achtergrond werden er oud-hollandse versjes gezongen. Tij dens de pauze kregen de dames een traktatie Mevrouw Wessels droeg twee korte gedichtjes voor waarna er gezamen lijk een leuk spel werd gespeeld Tot slot werd er nog een psalm gezongen en na een wel thuis van de presidente keerde iedereen weer huiswaarts Eigenlijk hadden we met ons zelf afgesproken om niet telkens commentaar te leveren op de ver richtingen van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het Co mité Milieuzorg Leusden, maarde leden en de voorzitter van deze werkgroep maken het ons wel bij zonder moeilijk. Er wordt al geruime tijd bin nenskamers gesproken over het werk en detaak van het CML. Naar we hebben begrepen besteedt het Coördinatieteam van het CML daar halve nachten vergaderen aan. De vraag is natuurlijk, waar om dit binnenskamers moet ge beuren. terwijl het CML toch een instituut van de burgers is. maar daarvan afgezien het wordt toch tijd. dat er ook daadwerkelijk iets gebeurt Aan de ene kant is het CML voor een groot deel toch wel uniek. Met al haar gebrekkigheden en kom- munikatie-stoornissen kan men stellen, dat het Comité Milieuzorg Leusden als een soort „platform" best uit de voeten kan Aan de andere kant wordt het de hoogste tijd, dat het CML wordt losge weekt van haargemeentelijke bin dingen. Nog steeds zien de bur gers het CML als een verlengstuk van de gemeente en er wordt maar weinig gedaan om die indruk te vermijden Een sterk voorbeeld is de werk groep Ruimtelijke Ordening. Voorzitter Ten Berge laat in vrij wel elke vergadering de sterke indruk achter, dat veel van wat hij zegt rechtstreeks uit de koker der gemeentelijke diensten komt Hij spreekt dan ook zeer regelmatig over „de dienst zegt dit en de dienst doet dat". Natuurlijk heeft hij ook een eigen mening, maar die is voor een groot deel geent op de informaties, die hij recht streeks van de dienst krijgt. De werkgroepleden - en dat wordt steeds duidelijker - tasten regel matig in een vacuum Het gevolg is een zeer onsamenhangende diskussie. zoals vorige week En daar is niemand mee gediend. Bovendien is het déardoor de voorzitter, die in feite de menings vorming bepaald bij gebrek aan voldoende weerwoord Als werkgroepleden over de haalbaarheid van een winkelcen trum gaan diskussièren (wat een zeer specifieke materie is) terwijl alleen de aspekten van ruimtelijke ordening aan de orde dienen te komen, zonder dat door de voor zitter wordt ingegrepen, dan zegt dit al genoeg Als werkgroepleden de welzijnsaspekten van een ge bouwtje van de Rockers onder de loup nemen, zonder werkgroep, niet meer weet, waar het mee bezig is. Opmerkingen als „Prioriteit voor spciaal gebondenen ten aan zien van huisvesting lijkt met no dig. want het zal maar een klein groepje zijn", tekenen de wijze, waarop werkgroepleden hun huiswerk doen. Zonder dat de voorzitter de leden terecht zet. Als er gesproken wordt over het wel of niet accepteren van nieuwe leden en men laat het tot een paar - zo op het eerste gehoor -kriti sche opmerkingen, die echter geen enkel efekt hebben doordat elke eindkonklusie achterwege wordt gelaten, dan begin je ern stig te twijfelen aan het nut van dit soort vergaderingen We kunnen ons dan ook voor stellen, dat de gemeentelijke diensten niets kan doen met de adviezen uit de werkgroep, omdat elke duidelijke omlijning en elke geargumenteerde onderbouw ontbreekt De werkgroepsleden zullen moeten beseffen, dat het lid zijn van een werkgroep van het CML niet betekent, dat dit een baantje is. dat zonder huiswerk kan worden vervuld Integendeel Zonder degelijk huiswerk en zon der degelijke voor-informatie met de voor- en nadelen van een voor stel, zal het onmogelijk blijven om te funktioneren zoals dat wordt verwacht van een „inspraak-plat form", dat op z'n minst moet trachten om vanuit de burgers te praten en te denken en zich niet klakkeloos moet conformeren aan wat hen wordt voorgekauwd Met andere woorden we kun nen alle waardering opbrengen voor de moeite en tijd, die de werkgroepsleden willen besteden aan het werk voor de werkgroep RO, maar het belang van het werk dient niet onderschat te worden. Het is met zo. dat de werkgroep CML/RO als een gezellige praat club verder kan gaan. De geloof waardigheid van het CML en met name dat van de werkgroep RO komt daardoor in het geding V Rozendaallaan 9 Leusden-C Planadviesgroep wordt gevraagd die selektiekriteria nader aan te geven

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3