Schoolraad niet onder indruk onderwijsnota Kennismakingsbijeenkomst Don Bosco trok 120 belangstellenden leustlen krant Meer visie gemeentebestuur verwacht DINSDAG 22 JANUAR11980 LEUSDEN-CENTRUM De schoolraad voor het openbaar onder wijs Is niet bijster onder de Indruk van de onderwijsnota zoals die In oktober door de gemeente voor commentaar aan een groot aantal betrokkenen Is gezonden. Wel streek) de schoolraad haar lof uit over het telt dat er een dergelijke nota Is uitgebracht. De Inhoud van de nota valt de school raad zo erg tegen dat zij vraagt om een herschreven versie, waarin dan meer tot uitdrukking komt welke visie de gemeente op het onderwljsgebeu- ren In Leusden heeft. Behandeling van de onderwijsnota was jl. donderdag verreweg het be langrijkste punt op de agenda van de gemeenschappelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs In onze gemeente. De schoolraad behandelt de nota In een aantal fasen. Deze maand behandelde men deel A van de nota welke het totale onderwijs In de gemeente Leusden omvat. Vol gende maand behandelt men deel B, dit deel bespreekt het Openbaar On derwijs. In maart bespreekt de schoolraad de eindconclusie van de gehele nota, waarna het commentaar naar de gemeente gaat. Het ligt in de bedoeling dat daarna de nota In de commissie onderwijs ter behande ling komt. Een kleine commissie uit de school raad bespreekt de nota en komt met een praatstuk, waaruit later de defini tieve reactie van de school raad wordt gedestilleerd. Donderdag werd op deze wijze het eerste deel van de nota ter discussie gesteld. TOONZETTING NIET GELUKKIG Een eerste indruk van di school raad, zoals neergelegd in de concept reactie, het ..praatstuk" van de kleine commissie, is dat het de gemeente ontbreekt aan een beleidsvisie met betrekking tot het onderwijs. Uit de nota zou meereen ..volgerid" dan een „constructief" beleid naar voren ko men. Wethouder G van Woudenberg liet blijken nietgelukkigtezijn met de ,,toon" van de neergeschreven con cept-reactie. ,,Na 1 y2 jaar samenwerking had ik dit niet verwacht", aldus de wethouder, die zich overigens wel verheugd toonde over het feit dat de nota se rieus wordt genomen Hij hoopt ver der dat er een positieve bereidheid is medewerking te verlenen om enkele zaken verder te verdiepen. De voorzitter van de schoolraad, de heerj H M Aarts kon de wethouder geruststellen: de schoolraad wil al leen maar een positieve bijdrage le veren. Wel spreekt uit het commen taar bezorgdheid ten aanzien van het onderwijs In Leusden. aldus de voor zitter HERSCHRIJVEN De schoolraad vind de nota zo weinig constructief dat het haar het beste lijkt dat de hele nota herschre ven wordt „We zijn zo eigenwijs te menen dat in de schoolraad zo veel deskundigheid is dat we wel mee kunnen helpen met het herschrijven- merkte de heer Aarts op, hij toonde zich bereid ,,de handen uit de mou wen te steken" als het er op aan komt een nieuwe versie van de nota tot stand te brengen. De heer S. Lakeman. ambtenaar be last met het onderwijs in onze ge meente. vroeg zich af of dit laatste wel zo nodig was. Naar zijn mening wil de nota slechts een aanzet geven en wil zeker geen onderwijskundig stuk heten te zijn. „Voor het schrijven van een mooi verhaal hadden we wel een adviesbureau kunnen inhuren, dat verhaal zal dan moeilijk naar de Leusdense situatie vertaald kunnen worden meende de heer Lakeman De beide gemeentelijke vertegen woordigers werden het ook na dis cussie niet eens met de schoolraad De ene partij was van mening dat een nota niet te veel moet „sturen" omdat er anders toch ook weer conflicten zouden komen, de andere partij bleef de mening toegedaan dat er in de nota te weinig sprake is van een duidelijke visie. SCHOOLGRENZEN Naast de algemene beoordeling van de nota hield de schoolraad zich met het hoofdstuksgewiis behande- onderwijs len van het eerste deel van het 130 pagina's tellende ambtelijk stuk In het algemeen ging het bij deze be handeling om korte commentaren op enkele concrete punten Langer bleef de raad echter stilstaan bij de naar haar mening gemeentelijke voorkeur voor schoolgrenzen. De schoolraad is van mening dat ouders het recht moeten hebben zelf de school te kiezen waar zij hun kind naar toe willen zenden Ook de gemeente zegt in de onder wijsnota dat zij wil waken tegen een zodanige uniformiteit dat er geen ruimte meer zou zijn voor het eigen gezicht van de school. Om vervol gens toch te praten over „voedings- gebieden" van de school vind de raad een tegenstrijdige zaak Wel is in het verleden schoorvoetend accoord gegaan met het instellen van „gren zen" waar het de uitbreiding van „De Heerd", en het „vollopen" van „De Bongerd" betrof. Behoudens enkele uitzonderingen is men er toen toe overgegaan strikte grenzen te trek ken Dat men dat toen noodgedwon gen heeft goedgevonden, wil beslist niet zeggen dat men dit beleid voor staat De discussie spitste zich verder toe op de situatie welke is ontstaan rond de scholencombinatie Wip-Wap - „De Bongerd" De twee scholen liggen op enkele honderden meters van elkaar De gemeente heeft voor De Bongerd bepaald dat zij een school moet zijn met maximaal 6 klassen lager onder wijs en 2 klassen kleuteronderwijs. De schoolraad vraagt zich af of de groei van de naast „De Bongerd" staande christelijke school „De Val lei" iets te maken heeft met het feit dat de openbare school niet verder mag groeien Bereidheid van ouders om kinderen die niet op „De Bongerd" geplaatst kunnen worden aan te melden bij de kleuterschool „de Wip-Wap" of de lagere school „De wegwijzer" lijkt niet erg groot De schoolraad zou het op prijs stellen als de gemeente eens onderzocht wat hier de oorzaak van is. Mevrouw L Hilberts. lid van de oudercommissie van „De Wegwijzer- wees elke suggestie dat het iets met de kwaliteit van het onderwijs op deze school te maken heeft beslist van de hand Het onderwijs op onze school is beslist goed" Wethouder Van Woudenberg was het wat dit laatste betreft volstrekt met haar eens, ook hij vond de kwaliteit van het onderwijs niet in het geding. In haar vergadering van februari gaat de schoolraad het tweede deel van de onderwijsnota behandelen LEUSDEN - Dinsdagavond 15 ja nuari was het weer zo ver. De techni sche school „Don Bosco" had een kennismakingsbijeenkomst georga niseerd voor ouders en belangstel lende familieleden van eventueel nieuwe leerlingen. Dlrekteur Van den Bos vertelde de ongeveer 120 aanwezigen over de twee aktivlteiten op het uitgebreide terrein van „Don Bosco". Daar is in de eerste plaats het schoolinternaat met ongeveer 100 jongens Ongeveer 50 daarvan gaan naar de technische school „Don Bo sco" De rest gaat naar verschillende scholen elders, naar het l.b.o., de MAVO, de HAVO en het MBO De jongens, die op het internaat zijn, worden daar om verschillende redenen geplaatst. Er zijn problemen thuis, er zijn studiemoeilijkheden, de ouders varen of werken in het buiten land. In de tweede plaats funktioneert op de terreinen van „Don Bosco" de technische school Dat zijn eigenlijk 2 scholen De lagere technische school èn de één-jarige cursus VVTO, voorbereidend uitgebreid technisch onderwijs. Samen tellen de 2 opleidingen ongeveer 400 leerlin gen KATHOLIEKE SCHOOL ZO HOOG MOGELIJKE BAAN vorming en de ontwikkeling van de gehele persoon, en niet het pasklaar maken van de jonge mens voor een of ander bedrijf Het technisch onder wijs is een volwaardige vorm van voortgezet onderwijs, die volstrekt geen plaats verdient onder meer naast de andere vormen van voortge zet onderwijs." „Mijn steeds weerkerende vraag. Melden er zich ook meisjes op „Don Bosco9" MEISJES „Momenteel zijn er twee meisjes op onze school Eén volgt borentech- niek, één mechanische technieken En dat gaat heel goed TERUGSTROOM In het voortgezet onderwijs na de basisschool zijn 2 richtingen moge lijk. Het algemeen voortgezet onder wijs en het lager beroepsonderwijs Ouders, kind en basisschool doen een keus. De ervaring bij „Don Bos co" is. dat er elk iaar weer een forse terugstroom is van het MAVO naar het lbo Bijna elke lbo school kan jaarlijks een klas vormen van leerlin gen, die het in de MAVO niet hebben gered „Don Bosco" heeft 3 eerste klassen en 4 tweede klassen. Dit komt ongeveer overeen met dat landelijk gegeven Ouders zijn vaak teleurgesteld, als ze het advies krijgen, om hun kind naar het lbo te laten gaan. Die teleur stelling komt vaak voort uit de onbe kendheid met het lbo Er bestaan nog steeds veel verkeerde ideèen over het lbo Veel ouders denken, dat een kind alleen maar met een MAVO of HAVO diploma wordt toegelaten tot het middelbaar onderwijs Toch komt bijna de helft van de MTS leerlingen van het lager technisch onderwijs. Direkteur Van den Bos zei „Soms lijkt het er op, dat de school er alleen maar is om later carrière te kunnen maken, omveel kennisoptedoen om in de toekomst een zo hoog mogelij ke baan te krijgen Voor ons heeft de school een dub bele funktie, namelijk vorming en opleiding. Wij proberen de vorming van de jonge menste realiseren langs de invalshoek van de techniek Van een goede school mag je verwach ten. dat de leerlingen de gelegenheid krijgen om zich volledig te ontplooi en, zowel wat karakter als persoon lijkheid betreft Ook dienen de leer lingen oog te krijgen voor hun plaats en hun taak in de samenleving Ten slotte moeten ze redzaam in het leven staan We praten al lang niet meer over een gerichte beroeps- of vakoplei ding." aldus direkteur Van den Bos „Het doel van ons onderwijs is de 5 SOORTEN LBO SCHO- SCHOLEN Welke keuze kan er gemaakt wor den? Er zijn 5 soorten lbo scholen lbo lager technisch onderwjs Ihno lager huishoud- en nijverheids onderwijs llo lager landbouw onderwijs leao lager ekonomisch en admini stratief onderwijs lino lager ondernemers onderwijs voor de handel. De eerste 2 jaren, van elke soort lbo school zijn volkomen aan elkaar gelijk.Het is mogelijk om. na twee jaar op een Ito school gezeten te hebben over te stappen naar een 3e klas van het llo, maar andersom moet het óók mogelijk zijn. 7 AFDELINGEN BIJ HET LTO Binnen het lager technische on derwijs zijn er 7 afdelingen, en wel mechanischetechniek, borentech- niek. elektrotechniek, motorvoertui gentechniek consumptieve vakken, grafische technieken, installatie techniek Hieruit moet na het tweede jaar een keus gemaakt worden Er wordt bij deze keuze rekening gehouden met de voorkeur en de mogelijkheden van de leerling, de wens van de ouders, het advies van de docenten Heeft nu elke Ito-school alle7 afde- grote"school *j°n?De meesteen -Vakmanschap is meesterschap' da. ondervind, deze leerling als hij Iets hebben 3 i 4 afdelingen ver1elt over z'|n werk aan de treesbank. BIJ DON BOSCO 3 TECHNIEKEN „Don Bosco" heeft er 3: elektro techniek, boventechniek. mechani sche techniek Wanneer een leerling een andere techniek kiest, dan zijn er de volgen de mogelijkheden onsumptieve techniek is er een mo gelijkheid op de technische school „De Koppel" te Amersfoort Voor de grafische techniek is er een vakschool in Utrecht. Voor de installatietechniek moet de leerling zich vervoegen bij een technische school in Utrecht DOORSTROMING Voor een lbo diploma doe je eind examen in 6 vakken. Bij „Don Bosco" is dat als volgt Nederlands is verplicht. Wis- of natuurkunde Geschiedenis, aardrijkskunde of Engels of Duits 2 van deze 3 vakken praktijk, vaktheorie, vaktekenen een zesde willekeurig gekozen vak. Bovendien kan elke leerling exa men doen op 2 nivo's, en wel op een A en een B nivo, ofwel een B en een C nivo De toelating tot de andere oplei ding is afhankelijk van de gekozen vakken en nivo's. Of een leerling toelaatbaar is voor een vervolgopleiding is afhankelijk voor de cijferlijst bij zijn diploma Doorstromina naar een vervolgoplei ding bij voldoende cijfers, op C nivo in de theoretische opleiding is moge lijk naar MTS, politieschool, CIOS (opleiding tot sportleraar), vakschool in Schoonhoven. VUTO Voor degenen, die niet toelaatbaar zijn, is aan „Don Bosco" een schakel opleiding verbonden Deze heet: De VUTO dagopleiding. Dit voorberei dend uitgebreid technisch onderwijs is een dagkursus voor één jaar Voor wie is de VUTO bestemd? Voor leerlingen voor we het diploma niet aansluit op de vervolgopleiding. I die ze graag willen volgen. Dit diplo- I ma kan zijn lbo (lts. leao. llo, Ihno. f Ico of MAVO IV met niet juistvakken- j pakket. Op het ogenblik zijn er op „Don Bosco" 4 VUTO klassen met meer dan 100 leerlingen EIND NIVO VUTO Welk is het eindnivo van de VUTO? In het algemeen gezegd toelaatbaar zjn voor een of andere vervolgoplei ding 1 Lbo diploma met cijfers op C nivo. 2 VUTO diploma met brede alge meen vormende opleiding. 3. het programma in één der klassen is gericht op MAVO IV Er is dus een mogelijkheid om staatsex amen MAVO IV te doen 4 bewijs algemene ontwikkeling Dit bewijs geeft onder andere toe gang tot de opleiding voor leraren in het Nijverheidsonderwijs. Direkteur Van den Bos legde er de nadruk op, dat „Don Bosco" een Katholieke School is, wat niet weg neemt dat kinderen van ouders die niet katholiek zijn, ook best hun plek op „Don Bosco" kunnen vinden De ouders, die voor de keuze staan welke school hun kind zal gaan vol gen na het basisonderwijs, worden na deze inleiding uitvoerig voorge licht over het onderwijs op „Don Bosco". Direkteur Van den Bos vond het prettig te kunnen konstateren, dat er dit jaar ook onderwijzers met kinde ren naar deze kennismakingsbijeen komst waren gekomen. Bijna alle leraren van „Don Bosco" zelf gaven acte de presence. En het was er dus wel „volle bak"! ZELF IETS MAKEN Tussen het openingswoord van de direkteurenzijn uiteenzetting gingen de kinderen naar de veschillende werkplaatsen in de school Het is traditie geworden, dat ze daar iets zelf gingen maken Leraar G Stevens vertelde, dat ze een legpuzzel maak ten uit een op hardboard geplaatste foto. Een andere ploeg was bezig geweest om figuren te solderen van koperdraad. Zelf Iets maken, een grote bron van vreugde voor iedereen. In alle werkplaatsen waren aktivi- teiten Het documentatiecentrum was „uitgestald". De kinderen komen de opdracht bekijken, die de leerlin gen voor aardrijkskunde hadden ge maakt. De ouders werden door de school rondgeleid Aan het eind van de avond konden de oudersen kinderen vragen stellen. Van welke mogelijkheid druk gebruik werd gemaakt Als verrassing werden enige stukjes, die in de werkplaatsen waren gemaakt, onder de aanwezi gen verloot: een elektroschakelinge- tje, een paar bloembakken, een hob belpaard, een koperen centenbakje, een zonnewijzer. Wij vroegen de heer Van den Bos hoe de ervaringen van de school zijn met de kinderen, die zo van de basis school op „Don Bosco" komen. HETERAGENE GROEP „In de eerste klas komen kinderen van de basisscholen bij ons binnen van verschillende nivo's We geven in de eerste klas les aan een zeer hete rogene groep leerlingen. Daar zijn we dan steeds mee bezig om daargoede mogelijkheden voor te ontwikkelen Wij hechten ten zeerste aan een stukje begeleiding van de leerling zélf, pedagogisch zowel als sociaal Wij mikken ook duidelijk op kontakt met de ouders Zodat de ouders meer betrokken zijn bij de school. Beter weten wat voor onderwijs er gegeven wordt, welke vakken en hoe lang. Bij het onderwijs zelf, als je les geeft, kun je niet zonder de gegevens van hoe de situatie buiten de school is Wij hebben nu ook ouderbijeen komsten. Een groep ouders komt bij elkaar, en hoort eikaars problemen Een leraar houdt een inleiding, en elke klasseleraar gaat daarna apart met elke groep ouders het gesprek voortzetten. BEGELEIDING VAN DE LEERLING Het aksent in het onderwijs bij „Don Bosco" is gelegen op de bege leiding van de leerling En ook op de begeleiding van de leraren om daar meer vaardigheid in te krijgen." Ook voor meisjes heeft het technisch onderwijs veel te bieden. 2 JAAR ONDER- 2 JAAR BOVENBOUW Hoe lang duurt de school? Het lbo duurt vier jaar 2 jaar onder-en 2 jaar bovenbouw. De onderbouw is alge meen gericht In het 1e jaar wordt er 28 uurtjes per week les gegeven. Nederlands 4, Engels 3, geschiedenis en aardrijks kunde 3, kennis der natuur 3, muziek 1, kreatief tekenen 2, handvaardig heid 6, gymnastiek 3 en studiebege leiding 1 uur In de 2e klas worden bijna dezelfde vakken gegeven nederlands 3. En gels 2, geschiedenis aardrijkskunde 2, maatschappijleer, katechese 2. muziek en studiebegeleiding 2, wis kunde rekenen 3, natuurkunde me- chanika 2. gymnastiek 3, vaktheorie 3 en algemene technieken 8 uur In de plaats van handvaardigheid en kreatief tekenen is het vak algeme ne technieken gekomen Dit gaat al meer de technische richting uit, maar het blijft algemeen Nadit2e jaargaat men pas kiezen voor een richting als bijvoorbeeld houtbewerken of elek- tro.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5