„Getrouwde mensen kunnen het toch nooit echt goed begrijpen" Juwelier Van Heil opende nieuwe zaak it sust let* kpmt 1 5 IMevrouw J. H. C. van Melle-Grabijn richtte in Leusden club voor alleenstaanden op Informatieavond alternatieve geneeswijze in De Hakhorst DONDERDAG 24 JANUAR11980 interview door Mamix Kreijns maal tussen wal en schip vallen. Jon geren hebben nog vaak contacten door jonge kinderen, sportbeoefe ning of andere aktiviteiten Er wordt voorgesteld om te begin nen met een avond in de huiselijke kring, waar iedereen zijn of haar pro blemen kenbaar kan maken. ..En dit is zeer belangrijk met mensen die dezelfde problemen hebben. Niet uit sluitend praten over verdriet, gekwet ste trots, onmacht enzovoort, maar ook over praktische dingen, elkaar helpen waar nodig, vooral ook dur ven uitkomen voor je eenzaamheid, er mee leren leven en zo elkaar mis schien weer de zin en de positieve kanten van het leven doen inzien." Volgt de uitnodiging om eens over die hoge drempel heen te stappen DAMES Mevrouw Van Melle meldt dat voor de eerste bijeenkomst zestien men sen dat deden. ..Allemaal dames, he laas was er geen enkele man bij 't Maakte in ieder geval direkt duide lijk dat er werd voorzien in een be hoefte Die eerste bijeenkomst heeft hier in de kamer plaatsgevonden en we zijn in groepjes van drie a vier gaan zitten praten over de verwach tingen die we hadden van deze bij eenkomsten Daar kwamen heel uit eenlopende dingen uit. Van mensen die echt het kunnen praten over pro blemen op de voorgrond stelden tot Mevrouw Van Melle-Grabijn: nog een keer andere, die het hadden over samen op vakantie gaan en zo. het was erg gezellig De tweede bijeenkomst ook, maar toen had ik toch ïiet gevoel, dat iedereen zo'n beetje naar mij zat te kijken voor ideeëen om iets te gaan doen Maar dat weet ik ook niet alle maal zo precies. Ik hoop dat ook de andere met ideeën komen We kun nen toch niet alsmaar spelletjes gaan doen of zo. Voor morgen - dit ge sprek vond een dag voor de derde bijeenkomst plaats (red.) - ben ikeen film aan het monteren We zitten nu met onze bijeenkomsten in de huis kamer van Groot Krakhorst en ik ben van plan om een bloemetje mee te nemen en een cassetterecorder en wat spelletjes kaart Om het wat ge zellig te maken. En verder zullen we dan wel zien, hoe het gaat Ik weet dat sommige van de dames er echt naar uitkijken, maar ik moet eerlijk zeg gen. dat ik er wel eens een slapeloze nacht van heb Omdat ik niet goed weet, hoe we nu verder moeten gaan- Ze vertelt over de samenstelling van de groep bezoekers van de bij eenkomsten Gescheiden vrouwen, weduwes, enkele vrijgezellen De een. na scheiding, vol haatgevoelen tegenover mannen Mevrouw Van Melle ..Die zou ook liever geen man nen willen toelaten in de groep Maar daar moet je natuurlijk gewoon door heen breken Een ander zit met een drankprobleem. Mevrouw Van Melle: en dan zeggen ze: dan trouw je toch ..De dag beginnen met een glaasje sherry. Maar wie weet. wat ik zou doen als ik de hele dag alleen in dit huis zou zitten." Weer anderen die in dit dorp volslagen de mist in gaan. mevrouw Van Melle ..Er is een dame bij die hier nu al twee en een half jaar woont en werkelijk nog geen mens kent. Dat vind ik dan echt zielig." „GOED GETROFFEN" Dat zijn problemen, waar mevrouw Van Melle zelf niet mee kampt. Na het overlijden van haar man heeft ze eerst een aantal cursussen gedaan en daarna is ze aan het werk gegaan. Niet zonder moeilijkheden Maar het heeft haar wel geholpen bij het al- leenstaan Ze zegt het ook op andere manie ren „goed getroffen" te hebben Be vriende echtparen bleven als van ouds komen. Verscheidene malen werd ze uitgenodigd voor de opening van projecten waarbij haar man be trokken was geweest. Ze werd niet zo lang na de dood van haar man uitge nodigd om bij de plaatselijke tafel tennisvereniging, waarvan haar man een van de oprichters was geweest, een naar hem genoemde beker uit te reiken Mevrouw Van Melle:Dat wa ren dingen, waar ik met knikkende kniëen naar toeging. En mettrillende handen stond ik daar dan zo'n beker uit te reiken. Maar ik heb het gedaan. Foto Janus Visser £n achteraf ben je dan blij dat ze je dat gevraagd hebben Ze heeft dan bepaalde omstandig heden mee gehad, gemakkelijk is het uiteraard nooit geweest. En is het ook nu nog niet altijd, mevrouw Van Mel le „Mensen krijgen van mij wel eens de indruk dat ik hard ben Ik doe natuurlijk ook wel stoer, maar soms kan ik nu nog wel eens in huilen uitbarsten. Als ik een bepaalde melo die hoor of bepaald moment beleef Telkens krijg je weer zo'n prik van vroeger. Dezer dagen kreeg ik bij voorbeeld een uitnodiging voor een dinertje ter gelegenheid van een 25- jarig jubileum van een collega van mijn man We zijn altijd goede vrien den gebleven en dan word ik daar ook voor uitgenodigd En dan denk je weer hij zou daar nu ook zo'n 25 jaar gewerkt hebben Wat is dat toch verschrikkelijk jammer dat wij dat niet hebben kunnen meemaken" HARD LACHEN In veertien jaar weduwe-zijn ko men er tal van minder leuke momen ten voor Jaarlijks op vakantie gaan De ene keer een familiebezoek in dit land. de andere keer in dat land. Altijd zelf je reis moeten boeken, je visa aanvragen. Of met een bevriend echtpaar een avond uitgaan en thuis gebracht worden. Dan wordt de keus voor velen na verloop van tijd beperkt tot alleen maar gaan of helemaal niet LEUSDEN - „Ik zat daar op die open dag van „Latent Talent" om de aandacht op onze club te ves tigen, en toen zag ik daar ineens dat bordje hangen: „Dansen is plezier voor twee". Ja, daar valt mijn oog dan op en dan denk ik: dat is weer zo iets. Dansen doe je met z'n tweeën en wil je een cursus volgen, dan moet je een partner hebben." Mevrouw J. H. C. van Melle- Grabijn heeft geen partner meer. Veertien jaar geleden kwam haar man om bij een auto-ongeluk en stond ze er, 36 jaar oud en met drie kinderen, alleen voor. Ze weet dus wat het inhoudt om „alleenstaande" te zijn. Weet ook dat zelfs een liefde- en begripvol le omgeving van familie en vrien den niet in staat is om jouw pro blemen echt te doorgronden of werkelijk mee te voelen. „Ik heb", zegt mevrouw Van Melle, „altijd genoeg bezigheden gehad, ge noeg kennissen en familie. Maar een echt klankbord voor jouw problemen kunnen zij toch niet zijn; jouw problemen kunnen ge trouwde mensen toch nooit echt goed begrijpen. De opvoeding van de kinderen, eventuele pro blemen op scholen, ziekte, een verhuizing. Als je dat alleen moet doen, dan is dat heel wat anders dan met z'n tweeën. En je omge ving die bagatelliseert dat dan. Die zegt: meid, je bent toch flink genoeg, je doet het toch goed." Ze noemt, als voorbeeld, de vele late avonden die ze alleen voor het raam heeft staan wachten, toen haar kinderen in hun tienerjaren avondjes uitgingen Blij als ze in de verte van de straat de lichtjes van hun fietsen of brommers zag naderen. Om dan in bed nog te dubben over de vraag of ze de jongens nou wel of niet voor het te laat thuiskomen op hun donder moest geven. „Nooit heb je dan eens een steuntje. Nooit je mag die tegen je zegt: het valt wel mee of wees nou maar gerust. Terwijl het toch dingen zijn. waar je zo graag eens met ie mand over zou willen praten BEJAARDEN Mevrouw Van Melle heeft al lange re tijd het idee dat alleenstaanden voor elkaar voor deze problemen wel het klankbord kunnen vormen, dat getrouwde vrienden en familieleden niet kunnen zijn. Toen een jaar of wat geleden Elles Berger voor de VARA- radio het er over had om iets op poten te zetten voor eenzame bejaarden, schreef mevrouw Van Melle een brief. Dat ze het een goed idee vond. maar waarom alleen voor bejaarden? Zou het niet veel aardiger zijn om wat van de grond te krijgen voor alleenstaan den van welke leeftijd dan ook? De brief werd voorgelezen door Elles Berger en mevrouw Van Melle kreeg er een tiental reacties op. „We zijn een keer bijeen geweest en nog een keer, maar dat konden we toch niet volhouden. De één kwam uit Fries land, de ander uit Limburg en dat was gewoon veel te veel reizen. Dat ging niet." Toch bleef bij mevrouw Van Melle aat iaee leven. Ook toen zij twee en een half jaar geleden naar Leusden terugkeerde. Vroeger had ze in Ha- mersveld gewoond, maar na de dood van haar man was ze naar Amersfoort verhuisd Toen enkele van haar kin deren uit huis waren gegaan, ging mevrouw Van Melle op zoek naar een kleinere woning. Die vond ze in Leus den, wat in de loop der tijd overigens een wat ander karakter had gekregen dan het haar vertrouwde Hamers- veld. Ze werd er lid van de filmclub „Cme Leusden". Een beetje uit nijd „Er stond toen in die oproep in de krant zoiets van vrouwen mogen het ook wel eens komen proberen. Toen dacht ik, ik zal jullie eens even laten zien dat vrouwen dat niet minder goed kunnen dan mannen Het lid maatschap van Cine Leusden bete kende niet alleen een plezierige hob by voor mevrouw Van Melle, ze kwam daardoor ook weer eens in contact met Ben van Plateringen, ook een oudeHamersvelderen momenteel de beheerder van Groot Krakhorst Van Plateringen informeerde of een func tie in het bestuur van de beheers stichting „SOCCLE". waarin enige tijd geleden een vacature was, mis schien iets voor mevrouw Van Melle zou zijn. „Daar heb ik uiteindelijk voor bedankt, omdat me dat teveel tijd zou gaan kosten. Ik heb een part-time baan, ik doe vrijwilligers werk voor de werkgroep „Onderdak" in Amersfoort en ik heb het echt vaak ontzettend druk. VERVLAKKING Dat neemt niet weg dat via Van Plateringen de plannen om iets voor alleenstaande mensen te doen in eens een veel concretere vorm aan gingen nemen. Ook degemeentelijke maatschappelijk werker Cees van der Horst was er nog even bij betrokken en begin december verscheen er een eerste stukje in de krant Onder het kopje „Eenzaam, maar niet alleen in Leusden" werd in korte bewoordin gen het hoe en waarom uiteengezet „Misschien," zo ving het onder meer door mevrouw Van Melle gesch. even stukje aan." is het u ook opgevallen datdegrotevervlakking is begonnen. Waarden en normen, waar we aan gewend waren brokkelen steeds meer af, familie- en vriendschaps banden worden losser en eigenlijk alleen maar omdat niemand meer echt tijd vrij kan maken voor de ander in deze jachtige maatschappij Als er al een groep is, die daar erg veel last van heeft, dan is het wel de grote groep alleenstaande mannen en vrouwen in onze maatschappij. In de gemeente Leusden spreken we dan over minstens 51 vrouwen en 120 mannen Juist zij hebben het contact met anderen zo nodig Doordat zij alleen zijn komen te staan missen zij veel; vrouwen de sociale status van de man, waardoor toch meestal veel contacten worden gelegd, mannen, die vaak met kinderen achterblijven en de praktische hulp van de vrouw moeten missen Over verdriet zullen we het maar niet hebben, dat is een hoofdstuk apart." In het eerste stukje wordt er op gewezen dat het hoog tijd wordt dat alleenstaanden zelf iets ondernemen om met anderen in contact te komen Daarbij wordt gemeld dat men zich vooral wil richten op de leeftijds groep tot 60 jaar, „want de ervaring heeft geleerd, dat deze mensen heie gaan. Niet zon oer cynisme zegt me vrouw Van Melle „En weet je wat ze dan zeggen dan trouw je toch nog een keer Dan moet ik altijd ver schrikkelijk hard lachen. Alsof die kerels voor het oprapen liggen En: „Ach, ik woon hier ook helemaal verkeerd Wat komt hier nou voorbij Geen schijn van kans" Maar ze is onmiddellijk bereid om toe te geven dat dit soort grappen onderdeel zijn van een facade, „ach. je hoopt altijd dat er nog eens iets leuks of spannends gebeurt Ja. dat je nog eens iemand tegen zult komen met wie je je leven kunt delen. Ik heb een tijd lang van die contactbijeen komsten bezocht, maar daar ben ik mee opgehouden Het was te mas saal, veel jonge mensen en het peil met altijd even geweldig Ach ik heb ook wel eens een relatie gehad, zoals dat tegenwoordig zo mooi heet We hebben de kerstdagen eens een keer doorgebracht met een weduwnaar met twee kinderen. Dat was heel gezellig Daar zaten weer een vader en een moeder en kinderen om tafel. Maar we bleken toch totaal niet bij elkaar te passen. We zijn wel goede vrienden gebleven." NIET GELUKKIG Ze vertelt dat ze enkele jaren gele den ziek werd, een jaar in het zieken huis lag. Daarover zegt ze: „Ik denk dat het ook iets psychosomatisch was. Een leeftijd waarop je meer vatbaar ben voor ziektes en wanneer je dan niet gelukkig bent. Die peri ode van 36 tot 50. het spijt me dan zo dat je alleen hebt moeten doen." Als ik op merk dat ze de club voor alleenstaanden naar haar eigen woorden niet zozeer voor zichzelf heeft opgericht en dat ze een aantal problemen, waar anderen sterk mee worstelen, uitstekend het hoofd lijkt te kunnen bieden, zegt ze „maar je moet me niet vragen wat dat gekost heeft Wel heb ik. doordat ik nu al zoveel jaren weduwe ben, bij alle ellende één reuzevoordeel ontdekt Toen mijn man nog leefde, was ik altijd de vrouw van meneer Van Mel le Dat kon toen ineens niet meer. Toen was ik mevrouw Van Melle. Je moet allerlei dingen zelf gaan doen - wat dus ook niet altijd leuk is -, maar je komt er zelf veel meer door uit de verf". De vrouwen in de groep zijn alle maal veel minder lang alleenstaand dan mevrouw Van Melle. Eén dame is nu zeven jaar alleen, de rest minder lang. Overigens zijn er meer geschei den vrouwen dan weduwes Met haar ervaring en persoonlijkheid kan me vrouw Van Melle een steun en toever laat zijn voor wie hetzelfde doorma ken als zij heeft gedaan. Enigszins dat klankbord zijn dat een alleen staande niet kan vinden bij iemand die zoiets niet heeft mee gemaakt. Mevrouw Van Melle: „Dat is wel zo. Van Melle bellen, Dat begint een kreet te worden." Van de andere kant blijft er een drempel „Ik zag dat ook weer op die open dag van Latent Talent Daar hing bij ons tafeltje een bordje „Club voor alleenstaanden" en ik zag twee dames daar naar staan kijken En ik hoorde die ene dame tegen de ande re zeggen toe, ga daar nou eens naar toe. geef je op, dat kan best iets voor je zijn. Dan moet zo iemand toch weer gepord worden Ze heeft zich opgegeven, ze komt morgen." LEUSDEN - Nadat gisteren een re ceptie voor genodigden werd ge houden, opende juwelier Willem van Heil vanochtend voor zijn klanten de nieuwe zaak in winkelcentrum De Biezenkamp. Hoewel het destijds de bedoeling was gelijk met de andere winkeliers naar dit winkelcentrum te verhuizen, moest worden gewacht tot de vorige eigenaar het pand had verlaten. Op 2 januari kreeg Willem van Heil de sleutel en kon de ver bouwing beginnen. Een verbouwing die heeft geresulteerd in een sfeer volle juwelierszaak in overwegend bruine tinten. Veel gebruik is er bij de inrichting gemaakt van eikehout. Achter de 60 vierkante meter verkoopruimte bevindt zich een werk plaats die vanuit de winkel is te zien. Hier worden reparaties verricht en ont werpen voor sieraden, meestal in op dracht, gemaakt Juwelier Van Heil heeft hiermee weten te bereiken dat de koper weet dat hij een stuk ambachtelijk werk in handen krijgt. Naast de gouden en zilveren sieraden, horloges en toe behoren. gaat Van Heil ook stijlklokken en grote Friese klokken verkopen. LEUSDEN - Dinsdag 29 januari a.s. organiseren Jelle Boorsma en Roelie Fokkema een informatie avond over alternatieve geneeswijze Het interieur van de nieuwe zaak van juwelier Van Heil in De Biezenkamp. en gezonde voeding. Jelle Boorsma heeft een opleiding gevolgd in natuur-geneeskunde en heeft zich daarbij ook de iriscopie eigen ge maakt. Op deze avond zal iets verteld wor den over het principe van de natuur geneeskunde en over de werkwijze. Aansluitend zal Roelie Fokkema, voedingsdeskundige, wat meer infor matie geven over wat onder gezonde voeding wordt verstaan Aan het eind van de avond zal er gelegenheid zijn vragen te stellen De avond wordt gehouden in de Hakhorst, Noorderinslag Leusden-C en begint om 20.00 uur. Voor meer informatie kan men bellen 03499- 3434 of 033-42148, 's avonds tussen 18.00 en 19.00 uur.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5