êt \th élJ k /m /t*h" i Toneelavonden Culdoto werden druk bezocht Nogmaals uitvoering op 3 februari Notulen raadsvergadering wijzen uit: Themaochtend door vrouwenraad r Raad draagt college slechts op een onderzoek in te stellen naar mogelijke onrechtvaardigheden Ruimte vragen voor jezelf Werkgroep Verkeer gaat op bezoek bij De Biezenkamp plaatselijk nieuws DINSDAG 29 JANUAR11980 CDA-motie niet aangenomen (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De onduide lijkheid die er sedert de laatste raadsvergadering heeft be staan over de vraag of de CDA- motie inzake de onroerend goedbelasting nu wel of niet door de raad zou zijn aan vaard, is sedert eind vorige week een stuk kleiner gewor den. Vrijdag verscheen name lijk de notulen van de raads vergadering ban donderdag 20 december, waarin de kwes tie aan de orde was. Daaruit blijkt overduidelijk dat een groot deel van de raad (VVD en Propgressief Leusden) inhou delijk de motie van het CDA wel kan onderschrijven, maar dat een harde eis tot compen satie hen te ver gaat. Dat was nu juist de harde kern van de christen-democratische mo tie, zoals die werd ingediend door Ad Wisman. Ad Wisman (CDA): „Tijdig in 1980" Hieronder de tekst van de CDA- motie plus het gedeelte uit de raadsnotulen, dat slaat op de dis cussie over deze motie. De notu len worden donderdagavond aan de raad ter goedkeuring voorge legd. MOTIE In de motie werd het college van Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meerien Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40- per jaar, 20.50 per half jaar. 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro 871441 t n.v. de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9 Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. burgemeester en wethouders uit genodigd om „een voorstel van één of meerdere uitvoerbare sug gesties aan de raad voor te leggen per februari 1980, inhoudend een vorm van een jaarlijks terugkeren de financiële compensatie voor onvrijwillig niet aangeslotenen op het rioolstelsel te Leusden, een en ander ter wegneming van de on- rechtgevoelens van de bedoelde niet aangeslotenen Burgemeester Rademaker las de motie voor en „constateert dat ondanks deze motie de CDA in stemt met voorliggend voorstel. Er wordt opdracht gegeven aan het college suggesties tot com pensatie te doen. Hij verzoekt het college niet vast te zetten op fe bruari 1980. Spreker meent dat de motie dan niet in stemming be hoeft te komen. De heer Wisman zegt er toch behoefte aan te hebben de motie in stemming te brengen. Het tijd stip februari 1980 wil hij wijzigen in „tijdig in 1980". De heer Bergsma merkt op. dat hij in principe kan instemmen met de inhoud van de motie. Hij is echter van mening dat de regeling tot compensatie op zich, geen grote kosten met zich mee mag brengen. De regeling zal eerst in 1981 gere aliseerd kunnen worden. De heer Wisman deelt mede, dat zijn fractie vindt dat er een com pensatieregeling moet komen. Het college zal daartoe voorstel len moeten doen. Mevrouw Verduin zegt dat haar fractie op zich geen bezwaar heeft tegen de motie. Zij meent dat de termijn inderdaad moet worden aangeduid met „tijdig in 1980". Wethouder Wagenaar merkt op dat dit onderwerp in 1972/ 1973 ook aan de orde is geweest binnen het college en de raad. Toen is bewust in de uitvoeringsbepalin gen gekozen voor de factor 0.75. In de standpuntbepaling is des tijds het feit meegenomen dat de agrariërs niet aangesloten zijn op de rioleringen. Hij is van mening dat de argumenten die toen aan gevoerd zijn voor de bepaling van de huidige liggingsfactor nu ook meegenomen moeten worden. Toen is bovendien overeenstem- riolering, doordat voor hen de lig gingsfactor van 1,0 naar 0,75 is verlaagd. Indien een oneigenlijke tegemoetkoming wordt gedaan aan de mensen van de buitenge bieden, handelt men in strijd met de wet op de onroerend-goedbe- lasting. De heer Bergsma zegt nog maals met de inhoud van de motie geen moeite te hebben. Het gaat zijn fractie echter te ver, als de heer Wisman zegt dat er een com pensatie voor de niet-aangeslote- nen móet komen. Dat is een eis, die spreker niet onderschrijft. Opname in het voorliggend voorstel, zoals in de motie wordt gezegd, acht de heer Bergma niet mogelijk op dit moment daar het voorstel nu aangenomen moet worden. Het lijkt hem voldoende te constateren dat de motie on dersteund wordt. Mevrouw Verduin merkt op, dat uit het onderzoek al dan niet zal blijken dat er onrechtvaardighe den bestaan. Zij ondersteunt de woorden van vorige spreker. Rients Bergsma (VVD): „Eis gaat te ver" ming bereikt met de agrariërs. De heer Wisman zegt dat het niet alleen om de agrariërs han delt, maar om alle niet-aangeslo- tenen. ONAANVAARDBAAR Wethouder Mandemaker deelt mede, dat de motie van de CDA- fractie voor hem volkomen onaan vaardbaar is. Hij is van mening dat de mensen van de buitengebieden meer dan voldoende compensatie hebben voor het ontbreken van de ONDERZOEK De voorzitter constateert dat de opdracht aan het college derhalve inhoudt dat zij moet gaan onder zoeken of er onrechtvaardighe den bestaan. Wanneer deze er zijn dient zij te komen met één of meer bruikbare voorstellen. De heer Wisman merkt op. dat die voorstellen dan in steming gebracht zullen worden. Wethouder Mandemaker deelt mede met deze interpretatie geen moeite meer te hebben. Burgemeester Rademaker: „Op dracht aan college om te onder zoeken" Hij wijst erop dat dit kan beteke nen dat bijvoorbeeld een bepaal de tegemoetkoming zou kunnen volgen ten aanzien van het ont breken van riolering, maar dat ten aanzien van andere factoren een gehele andere aanpassing volgt dan op dit moment door de CDA- fractie wordt beoogd. Hierna wordt zonder verdere beraadslaging en zonder hoofde lijke stemming overeenkomstig het voorstel besloten. LEUSDEN De themaochtend „Ruimte (vragen) voor jezelf", woensdag 23 januari georganiseerd door de vrouwenraad voor alle vrou wen uit Leusden die daar interesse in hadden, was een succes. Maria Glis- senaar, bij verschillende al bekend door haar consulentschap van de Vrouwenraad en haar medewerking bij de tot standkoming van de vrou wenraad in Leusden leidde het on derwerp in en was tevens gespreks leidster tijdens de ochtend. Haar inleiding startte met een stuk je geschiedenis ..Vroeger werden de meisjes opgevoed uitsluitend voor de verzorgende taak Ook op gods dienstig gebied, bijvoorbeeld wan neer je de bijbel ter hand nam. wer den de vrouwen die daarin voorkwa men en die juist een verzorgend taak hadden als voorbeeld genomen Nu is dit langzaam aan het veranderen, maar helaas stellen t v -sports van nu de vrouw maar al te vaak voor als een persoon die ervoor zorgt, dat alles en iedereen aan z'n trekken komt Hoe kun je, wanneer je altijd maar zorgt, jezelf leren kennen Altijd maar zorgen kan zelfs kwalijke gevolgen hebben. Door je zo op anderen te richten, wordt je ook afhankelijk van andere mensen Je wilt altijd maar aardig gevonden worden, want je doet toch ook alles voor anderen Wil je ruimte voor jezelf, dan moet je eerst weten welke ruimte Door ruimte te nemen doorbreek je be paalde rolpatronen Je wordt ook duidelijker voor jezelf Ook wanneer je iets niet wilt. gaat het je makkelijker af om dit te zeggen Dat wil niet zeggen dat je als een buldozer te werk moet gaan. maar door ruimte te nemen kun je ook ruimte geven Wanneer je jezelf wegcijfert verwacht je 100% dankbaarheid van de ander Het leuke van deze inleiding was dat Maria van te voren al zei, dat ze deze zaken vooral tegen zichzelf zegt en dat zij tijdens de diskussie die hierna geplend was absoluut geen pasklare antwoorden kan geven op vragen die naar voren zullen komen Na deze inleiding werden de vrouwen in groe pen van vijf ingedeeld Naar aanlei ding van enkele vragen op papier kon er gepraat worden over de volgende onderwerpen Vertel iets over vroeger, waarin je zag dat moeder, grootmoeder of anderen erg weinig ruimte of juist veel ruimte voor zichzelf namen Vertel iets over de ruimte die je zelf neemt of waarin je het nog moeilijk vindt om ruimte te nemen. En ten slotte, formuleer één vraag waarover we straks met z'n allen kunnen pra ten De groep vrouwen die op deze och tend aanwezig was. varierde zo in leeftijd, dat per groep de ervaringen heel verschillend en daarom bijzon der leuk om te horen waren De vragen die ten slotte geformu leerd werden konden door tijdsge brek summier worden behandeld. Twee vragen hieruit Hoe maak je ruimte voor jezelf, hoe kom je uit het rollenpatroon; hoe betrek je de man en kinderen erbij. ledereen was het er wel over eens. dat dit geleidelijk moet gebeuren Samen met het gezin moet daar ook veel over gepraat worden Moeten we niet naar herverdeling van arbeid toe. zowel binnens- als bui tenshuis? Dit was voor velen een moeilijk punt Met deze vraag kwamen de vrouwen niet nader tot elkaar Maria merkte nog even op. dat ruimte nemen ook ruimte geven is. ook bin nen deze groep. De andere vragen, teveel om te be spreken. werden de ene keer vuriger bestreden of beaamd dan de andere keer. Zowel de inleiding als de diskussie maakte het geheel tot een zeer inte ressante ochtend (van de redaktie) LEUSDEN Naar aanleiding van de talrijke klachten van zowel winke lende Leusdenaren als winkeliers van de Biezenkamp inzake dé verkeers- struktuur (teveel paatjes, nauwe par keerplaatsen e.d zal de Werkgroep Verkeersaangelegenheden binnen kort een bezoek aan het winkelcen trum brengen om ter plaatse de situ atie in ogenschouw te nemen. De werkgroepleden zullen op een zater dagmorgen - wanneer het vrij druk is - met enkele middenstanders van de Biezenkamp de problemen doorne men Achtervelds nieuws ACHTERVELD Zaterdag- en zondagavond gaf de toneelvereni ging Culdoto de jaarlijkse toneeluit voering. Zaterdagavond was de zaal voor ruim drie vierde gevuld, terwijl deze zondagavond geheel bezet was. Het stuk dat werd gebracht was van de schrijver Sauvajon. Toen dit stuk voor het eerst gespeeld werd vond men dat de situering nogal gewaagd was. Het blijkt echter tegenwoordig nog uitstekend gespeeld te kunnen worden. Het speelt in een gezin, bestaande uit moeder Denise (Riek v d Hengel- zoon Walter (Tino v d Burgwal). Martine de dochter (Margret van Dru- ten) en Bruno de jongste zoon (Hans Wittebrood) Zoon Walter komt zijn .moeder vertellen dat hij trouwplan nen heeft met een dochter (Eveline Hak) van de familie Douchemin. Moeder is zeer verbaasd, temeer om dat zij die familie kennende er niet veel goeds in ziet. Enkele ogenblik ken later komt de dochter haar moe der vertellen dat ook zij trouwplan nen heeft en wel met Jeau Pierre Douchemin (Martin de Jong). De ver bazing is nu compleet Tijdens het gesprek tussen moeder en dochter dat volgt bemoeien ook haar jongste zoon Bruno en een huisvriend Molli- net (Henk Smit) zich met de zaak Door beide worden goede adviezen gegeven en ook zeer scherpe opmer kingen gemaakt Moeder besluit nu maar om met de waarheid voor de dag te komen In het bijzijn van de huisvriend vertelt zij haar kinderen dat zij alle drie een andere vader hebben De kinderen zijn verbaasd en vragen dan waarom dat portret aan de muur hangt van een man waarvan de moeder steeds heeft ge zegd dat het hun vroeg overleden vader Eduard was Het blijkt nu een gekocht portret te zijn. De oudste zoon neett als vader te hebben Sir Michael Norman (Wim Vos) een En gelse gentleman De dochter heeft als vader een poolse pianist (Jan Wunderink) lan Letzaresko) terwijl de jongste zoon als vader heeft een Fransman (Henk Schouten) Het verhaal van de moeder wordt aangevuld door de huisvriend en het meisje (Betty van Ruitenbeek), die alles van het begin af hebben meege maakt Nu de beide kinderen hun zin om te trouwen toch doorzetten wordt door de moeder een plan beraamd om de kinderen een echte vader te geven. Ook al omdat de familie Dou chemin anders zeker geen toestem ming voor het huwelijk zouden ge ven De moeder nodigt alle drie de vaders uit Zowel de huisvriend als het meis je waarschuwen de moeder dat zij zich in een wespennest steekt De drie vaders arriveren kort na elkaar. Zij worden aan de kinderen voorge steld De kennismaking tussen de kinderen en de vaders geschiedt steeds op een andere wijze De En gelsman met zijn gebroken Neder lands doet het heel rustig, de Pool is nogal druk en springt meteen achter de piano om zo zijn teleurstelling te uiten, want hij had in diverse landen al een dochter, zeven in totaal De Fransman doet het op een elegante Franse manier Nadat de kinderen verdwenen zijn deelt de moeder haar plan aan de drie vaders mede Ook hierbij worden door het meisje en de huisvriend bedenkelijke op merkingen gemaakt Zij stelt de va ders voor dat zij zullen uitmaken met wie moeder gaat trouwen Dit is ech ter geen oplossing omdat deze het onder elkaar niet eens kunnen wor den Dan de kinderen maar laten kiezen, wordt besloten Ook dit heeft een negatief resultaat daar elk hun eigen vader kiezen Moeder zelf kan ook niet tot een besluit komen De jongste zoon stelt dan voor om de huisvriend maar als vader te accepte ren. Moeder wil dat niet omdat zij elkaar te goed kennen Terwijl men nog volop aan het overleggen is komt mevrouw Douchemin met haar beide kinderen op bezoek om kennis te maken. Allen aanwezigen worden aan haar voorgesteld Om een goede indruk te maken wordt de Engelsman voorgesteld als de toekomstige am bassadeur voor zijn land in Frankrijk, de Pool als de zeer bekende pianist en de Fransman als oliemagnaat Me vrouw Douchemin wil niet onder - Overtuigend spel werd zaterdag- en zondagavond op de planken gezet door leden van de toneelgroep Culdoto. doen en hemelt haar man als zaken man geweldig op Ook de zogenaamde Eduard wordt als zakenman voorgesteld Tijdens het gesprek blijkt dat de beide heren in veel plaatsen gelijktijdig hebben gewerkt Moeder Denis wordt in haar verhaal geweldig gesteund door de huisvriend, de kinderen en de drie vaders Ook het meisje doet nog een duit in het zakje Tijdens deze familie bijeenkomst deelt zij mede dat zij haar dienst opzegt Zij blijft echter als moeder Denis zegt dat er geen huwe lijk plaatsvindt Plotseling barst me vrouw Douchemin in huilen uit. Na heel veel moeite komt er bij haar het hoge woord uit Ook zij blijkt niet gehuwd te zijn geweest en toch twee kinderen te hebben Een mededeling die alle problemen plotseling oplost De souffleuse op beide avonden was Mien van Dalen, terwijl de grime werd verzorgd door Marijke Hulshof De regie was in de bekwame handen van Wout Bakkenes Na het vallen van het doek na de laatste acte kregen allen een gewel dig applaus. De heer Nol Wessels dankte alle aanwezigen voor hun op komst Ook dankte hij de speelsters en spelers en niet in het minst de souffleuse. grimeuse en regisseur Mevrouw Bakkenes kreeg bloemen aangeboden voor de vele avonden die zij alleen had gezeten Naar Fran se wijze kregen alle speelsters en spelers een roos aangeboden Ook dit onder een daverend applaus Het zijn twee heel fijne toneelavonden geweest Er werd ditmaal door de artiesten heel sterk gespeeld, dit elk in zijn eigen rol. Zonder de andere tekort te doen mag ditmaal zeker het spel van mevrouw Van den Hengel naar voren worden gebracht Zij was de enige die tijdens de gespeelde drie actes niet van het toneel is geweest Ondanks dit was haar spel voortreffe lijk Dit bleek ook wel uit het feit dat de heer Bakkenmes de rozen die over waren aan mevrouw van den Hengel aanbood Dat dit werd gewaardeerd bleek wel uit het daverend applaus van de medespeelsters, medespelers en het publiek Het waren twee avon den waar van echt toneel kon worden genoten en uit de reacties van de aanwezigen bleek ook wel dat er volop van genoten was Gezien het geweldige succes werd besloten om het stuk zondag 3 februari nogmaals op te voeren Dit in de eerste plaats voor de bejaarden en ook voor ande re belangstellenden die dit weekend niet in de gelegenheid waren om de opvoeringen bij te wonen De bejaar den die in het bezit zijn van een bejaardenpas krijgen deze avond re ductie op de toegangsprijs Bejaar den die niet in de gelegenheid zijn om op eigen gelegenheid naar de uitvoe ring te komen kunnen dit telefonisch opgeven bij Henk Smit. telefoon 03425-2038 Men wordt dan afge haald en weer thuis gebracht Tijdig opgeven is wel gewenst

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3