Recreatie in de bergen (2) NIEUWE GROENTEZAAK IN „DE BIESHAAR" Nieuwe VIDO praatgroep van start Nieuwe bestuurs leden Soccle ENFB is kandidaat werkgroep verkeer ijgjTit Kruisvereniging over geboorte Interkerkelijke vrouwen morgen bijeen Morgen film bij Blijhof Plattelands vrouwen hielden jaarvergadering Leusder Krant Zaterdag S.J.J.A. disco-avond Tieneravond in De Til Welzijn/CML morgenavond bijeen Nare ervaringen, wat doen we ermee? K.P.O.-dames bekeken dia-serie IeusJep kroni: FOTO-KOPIE NODIG? DINSDAG 29 JANUAR11980 plaatselijk nieuws 7 LEUSDEN/CENTRUM Op ons artikel over „Recreatie In de bergen" (zie de krant van 10 januari) ontvin gen wij een aantal reacties. Daaruit blijkt, dat ook in Leusden belangstel ling bestaat voor deze manier van vrijetijdsbesteding. Enerzijds werd een waarschuwend vingertje om hoog gestoken en gewezen op de aan de bergsport verbonden gevaren. Anderzijds was er vraag naar alterna tieve mogelijkheden voor mensen, die niet elke dag bergje-op en bergje- at willen en voor meereizende ge zinsleden, die wel een sportieve be zigheid zoeken, maar een minder vermoeidende onderneming prefe ren. Wij hebben reeds eerder gezegd, dat recreatie in de bergen verschil lende en zelfs zeer ver uiteenlopende uitersten kent. Ons verhaal was ook niet direct bedoeld ter bevordering van uitsluitend wat doorgewinterde klimmers (en zij die zich, eventueel ten onrechte, daartoe rekenen) als echte bergsport ervaren De recreatie in de bergen, die wij op het oog hadden en hebben, ligt op een veel onschuldiger vlak. Bij voorkeur te doen in de zomermaanden De tem peratuur is veel aangenamer, ook al ligt „boven" wellicht nog watsneeuw en op de kronkelende bergpaden kun je zien, waar je loopt Van risico isdan nauwelijks sprake - wij kennen ie mand, die thuis en met name in bed een teen heeft gebroken, toen pas bij het omdraaien tijdens de slaap is gebleken, dat de twee helften van het lits-jumeaux niet pal tegen elkaar stonden - terwijl door de te leveren inspanningen, toch wel van een ge zonde prestatie mag worden gespro ken. Nog even (en voor het gemak beper ken wij ons tot Oostenrijk) attentie voor het bergwandelen. Liefhebbers daarvan kunnen voor korte of langere tijd onderdak krijgen in circa 700 „berghutten" met in totaal 25.000 slaapplaatsen Van eenvoudig tot lu xe. De alpine-verenigingen beheren die hutten en zorgen vaak ook voor het onderhoud van de verbindende wegen en paden. De hutten-exploita tie - met een honderdtal medewer kers in vaste dienst en circa tiendui zend vrijwilligers - vergt jaarlijks een bedrag van ruim tien miljoen gulden en omvat dus nogal wat Bij het Oos tenrijks Verkeersbureau (Singel 464, Amsterdam. Telf. 020-255933) kunt U gratis een boekje aanvragen met veel informatie over dat land WAT ANDERS? Wij hebben er begrip voor. dat niet iedereen bij het zien van een machtig mooi berglandschap, de eerste de beste top wil beklimmen. Vooral met de wetenschap, dat je ook nog terug moet Ook kunnen wij ons voorstel len, dat U wel eens wat anders zou willen dan elke dag een beklimming LEUSDEN De Kruisvereniging Leusden houdt op donderdag 7 fe- LEUSDEN Morgen, woensdag 30 januari, komen de leden van de InterKerkelijke Vrouwen Contact Groep in de Marcuskerk bijeen. On derwerp van deze bijeenkomst is het boek „Ester". Vanaf 19 45 uur zijn belangstellen den welkom in de Marcuskerk, As- schatterweg 23, de bijeenkomst vangt aan om 20.00 uur Verdere en zelfs, dat daaraan voor sommige mensen helemaal geen behoefte be staat Meelevende (of slimme9) Oos tenrijkers hebben daarom ook alter natieve ontspanningsbronnen be dacht Buiten de zwembaden, de ijs- en tennisbanen, sauna's en nog meer van die in langzamerhand toeristen plaatsen bestaande „normale" mo gelijkheden, doen wij een greep in de massa In COLLING heeft Kurt Pir- kner, Europees kampioen 1978 in die tak van sport, een drakenvliegschool geopend U kunt daar ook vissen en paardrijden In ABTENAU wordt les gegeven in wildwatervaren en jagen kunt U bijvoorbeeld in SANKT MAR TIN Gratis cursussen (koken, knut selen, enz.) worden gegeven in RUSSBACH, waar kleinkaliberschie- ten ook tot de mogelijkheden be hoort In SEELEITN kunt U de vrije tijd doorbrengen als houthakker (in clusief het eten van de houthakkers- korst Frigga en Polenta) en in LE- OGANG het eten van de houthak- kerskorst Frigga en Polenta) en in LEOGANG bestaat de gelegenheid tot maken van een ontdekkingsreis in de wereld van geneeskrachtige krui den (zeer gewild momenteel) Er zijn overigens veel „biologische" boerde rijen te bezoeken in Oostenrijk. Een land met zeer veel mogelijkheden oruari een bijeenkomst in het ge bouw Rozengaarde 33, Leusden- Centrum. Thema van deze avond zal zijn „de geboorte". De belangstellen den zal dan ook een film worden getoond over de geboorte van een kind. Uiteraard zal hierover ook wor den gesproken en kunnen er vragen worden gesteld. informatie over deze avond en over de Interkerkelijke Vrouwen Contact Groep wordt verstrekt door Ineke van Berkel, telefoon 42522 LEUSDEN - Woensdagmiddag 30 januari draait er een film voor kin deren vanaf 8 jaar. Deze film duikt in de préhistorie om te ontdekken hoe het er een miljoen jaar geleden op de wereld moet hebben uitgezien. Een gigantische spektakelfilm, met mon sterlijke gevaarlijke dieren, héél spannend! Eerste voorstelling. 13.30-15.15 uur. tweede voorstelling: 15 30-17.15 uur Toegangsprijs 1,50 voor leden van „Blijhof" en 2,50 voor niet-leden (Van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Hoewel na het vertrek van de firma Hols het er even op leek, dat het winkelcentrum De Bleshaar in Leusden-Zuid een groentezaak minder zou krijgen. LEUSDEN Binnenkort start in Leusden weer een praatgroep voor vrouwen in de overgang (VIDO). Is het nu zo nodig om een praatgroep te vormen voor vrouwen die in de overgang zijn? Inderdaad, er wordt nog te weinig gedaan voor de vrouw in deze levensfase; zij staat nog té vaak alleen met haar problemen. Dat LEUSDEN - Maandag 21 januari hield de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen haar jaarvergade ring. De avond startte om 7 uur. Vóór het officiële gedeelte werd er door de dames een aperitiefje gedronken en een maaltijd genoten in de vorm van erwtensoep of groentesoep, dit aan gezellig gedekte tafels. Hierna open de voorzitster Anneke van Hasselt de vergadering waarna Corrie Pollée het jaarverslag voorlas, gevolgd door Ada van der Steeg die toelichting gaf op het financieel jaaroverzicht. De aftredende en niet meer her kiesbare bestuursleden Corrie Pollée LEUSDEN Het college van bur- LEUSDEN Omdat het hoofdbe stuur van Veilig Verkeer Nederland in een brief aan het gemeentebestuur heeft meegedeeld, dat haar (lande lijk) consulent, de heer Van Ommen niet lanaer zitting kan nemen in de blijkt nu, dat met ingang van 1 maart a.s. in dit pand een nieuwe groente zaak zal worden gevestigd. De heer Grooteveen uit Amersfoort gaat dit bedrijf in het pand van Hols runnen. Voor het winkelcentrum De Bieshaar is dat een gunstige zaak. want zoals er problemen zijn blijkt uit de grote stroom reakties die telkens weer bin nenkomen als er via publiciteitsme dia enige aandacht aan voorkomen de klachten van geestelijke zowel als lichamelijke aard wordt besteed. Voor tienduizenden vrouwen in Nederland is de overgang een peri ode waarin angst, depressies, drang tot isolement en vervreemding van eigen omgeving een zo grote en al lesoverheersende rol spelen, dat de ze vrouwen nog nauwelijks een uit- weq zien Nu" hoeven de problemen niet zo hoog opgelopen te zijn als hiervoor beschreven, maar er kunnen altijd onderwerpen zijn waar je samen met vrouwen in dezelfde leeftijd over wil praten Het hoofddoel van een VIDO- groep is dat de vrouw in de over- ganqsiaren herkend en erkend moet en aaa van der Steeg werden harte lijk bedankt door de voorzitster voor het vele werk en de prettige samen werking Hen werd een aardige atten tie aangeboden In het vervolg wordt het bestuur versterkt met Els van Enthoven en Majory Bos. De kascommissie wordt gevormd door mevrouw Douze en mevrouw De Kraker. Vijf dames die tien jaar lid zijn, ont vingen een versierde pen Mevrouw Powell die iedere maand het stencilwerk verzorgt kreeg ook een kleine attentie en de koffiecom- missie, als laatste in het rijtje, werd vriendelijk bedankt voor de goede zorgen Na een kleine pauze konden de da mes de quizvragen invullen, die op gesteld waren door Marjory Bos De tien vragen hadden allen betrekking op de plattelandvrouwen, zoals: wat zijn de doelstellingen, hoeveel leden enzovoort. Helaas was er niemand met tien antwoorden goed, maar bij negen goede antwoorden kon menigeen zijn vinger opsteken Om kwart over tien werd de avond afgesloten gemeester en wethouders stelt de raad voor om een tweetal nieuwe bestuursleden voor de stichting SOCCLE te benoemen. De heren W. van Spaendonck en J Magnée gaan het bestuur van de stichting, die zich bezighoudt met het beheer van de sociaal-culturele accommodaties in deze gemeente, verlaten In hun plaats draagt het college mevrouw M Bakker en de heer F Lion als nieuwe bestuursleden voor Rozendaallaan 9 Leusden-C werkgroep Verkeersaangelegenhe- den (tijdgebrek en te plaatselijk ge richt), is er een plaats vrij gekomen Voorzitter Wagenaar stelde voor om de ENFB (de Eerste Nederlandse Fietsers Bond) te vragen om een kandidaat voor deze vrijgekomen plaats beschikbaar te stellen bekend komen er dit jaar nog twee pan den leeg te staan De kapper sluit zijn zaak in De Bieshaar in augustus, terwijl Makelaardij Schoeman medio mei verhuist naar de Hamershof Uiteraard zal er naar worden gestreefd, dat De Bieshaar een levendig winkelcentrum blijft Kortgeleden werd ook in de raad bij het gemeentebestuur aangedrongen om leegstand van het winkelcentrum in De Bieshaar te voorkomen. B. en w. hebben toegezegd de Bieshaar nauw lettend in het oog te zullen houden en zo nodig stappen te zullen ondernemen worden VIDO wil vrouwen erop ai- tent maken dat door het verkrijgen van inzicht in de eigen situatie er nog zoveel mogelijkheden voor hen openstaan Vrouwen kunnen leren anders met hun problemen om te gaan. hetgeen zij uiteindelijk zelf moeten doen. Als zelfhulp-groep kunnen zij elkaar daarbij behulpzaam zijn Het weten, dat iemand naar je luistert is in deze tijd van haastig en jachtig langs el kaar heenleven een enorme steun. Er blijven natuurlijk problemen, waarvoor je als leek geen oplossing weet. Een werkgroep kan daarom proberen deskundigen bereid te vin den lezingen en dergelijke te houden om deze problemen nader te bezien, leder die geïnteresseerd is in de VI- DO-groep en zich daarvoor wil opge ven kan terecht bij mevrouw A van Hasselt, Koningin Julianalaan 80, tel. 40216. ACHTERVELD - Zaterdag 2 febru ari zal door de S.J.J.A. in samenwer king met de Stichting Jongeren Con tact een Rock Discoavond worden georganiseerd. De Discotheek Black Power zal deze avond verzorgen. Deze avond wordt gehouden in de grote zaal van De Moespot en vangt aan om 20 00 uur De toegang is vanaf 14 jaar. In verband met de Black Powers platen collectie wordt er voorgesteld dat de bezoekers zelf ook platen kunnen meebrengen Zorg dan wel dat de naam van de eigenaar op de hoes vermeld staat De entree voor de avond is f3.00 LEUSDEN Om 19 00 uur staat onze tieneravond in het teken van het komende carnavalsfeest Wie het leukst, origineelst verkleed is, kan een leuke prijs verwachten. Bovendien kun je een prijs verdienen met het leukste en beste optreden. Ben je tussen 10 en 14jaaren heb je 1 gulden bij je, dan ben je die avond van harte welkom in het Jeugd- en Jongerencentrum De Til (Hamers- veldseweg 30) om uiterlijk 20.30 uur wordt de avond besloten LEUSDEN Morgen, woensdag 30 januari vergaderen de leden van de werkgroep welzijn van het C.M.L in de kantine van het gemeentehuis, Zwarteweg 16. Deze vergadering, die om 20.00 uur begint, is een vervolg van de bijeen komst van 9 januari Omdat de tijd het niet meer toeliet, werd de vergade ring toen niet verder voortgezet. Aan de orde komt morgenavond de even tuele „herstrukturering" van de werk- oroeD LEUSDEN - Zondag 3 februari, 's middags om 16.30 uur zal er in de Marcuskerk een samenkomst ge houden worden, met als thema: „nare ervaringen, wat doen we er mee?" Deze samenkomst wordt georganiseerd door leden van de gespreksgroep rond het maandblad „Voorlopig". In het decembernummer van dit maandblad stonden enkele artikelen over sterven en veel dingen die ermee te maken hebben Eén ervan: „sterven moet je leren" gaf de groep wel stof tot denken. Al pratend moest zij erkennen dat er veel situaties in het leven zijn, waarin levenloosheid ervaren wordt B v. er zijn taboe-onderwerpen in fami lies, vastzittende relaties, eenzaamheid van jongeren Hoe komt een mens eruit? Moet dit zo blijven? Hoe kan men elkaar daarbij helpen? Via enkele korte, door leden van de bovengenoemde groep, gespeelde situatieschetsen, zal er in groepjes geprobeerd worden wat meer zicht te krijgen op enkele, schijnbaar vastzittende problemen. Hoe gaat de mens daarmee om? Hoe worden ze zelfs een kracht? In een korte afsluitende viering zal ds. Koom- an wat bijbelse notities meegeven. Kin deren vanaf 8 jaar bespreken het on derwerp in eigen kring. Voor de klein sten is er opvang. De samenkomst zal ongeveer 1 uur duren. ACHTERVELD - Donderdagavond 24 januari kwamen de K.P.O. dames weer bijeen in D'Ouwe Peerdestal. Deze avond werd verzorgd door de heer Hendriks uit Kortenhoef met zijn dia-serie lente, zomer, herfst en win ter. Voordat het zover was werd er eerst een verkiezing gehouden voor een nieuw bestuurslid. Mevr. Van Hamersveld-v.d. Burgwal, die in het bestuur de functie van secretaresse bekleedde, moest om persoonlijke redenen deze functie beeindigen. Door het bestuur werd als kandi daat gesteld mevr. J Hoogland-Wou ters Door de leden was als tegenkan didaat gesteld mevr Boersen-van Rooyen Nadat de stemming had plaatsgevonden bleken er 59 stem men te zijn uitgebracht Hierbij was een blanco stem Na telling van de stemmen bleek dat mevr. Boersen- van Rooyen 34 stemmen had behaald en mevr Hoogland-Wouters 24. zo dat eerstgenoemde deel is gaan uit maken van het K P.O. bestuur Na de stemming werd ook medegedeeld dat het in de bedoeling ligt ook dit jaar een zomerreisje te maken De reis gaat dit maal naar het noorden, naar Friesland. Tijdens deze reis zal ook een bezoek worden gebracht aan Makkum, bekend om het Makkumse aardewerk. Vervolgens werd het woord gegeven aan de heer Hen driks Hij vertoonde zijn dia-serie welke was gemaakt in de omgeving van Kortenhoef en Hilversum in het Spanderswoud Tijdens het vertonen van de dia's werd een duidelijke uit leg gegeven. Al de jaargetijden trok ken aan het oog voorbij. Er waren zeer uitzonderlijke dia's bij zoals het ontluiken van knoppen aan de bo men, het ontluiken van bloemen en ook van jong leven in vogelnestjes e d Dat door de dames volop van het getoonde was genoten bleek wel uit het applaus dat de heer Hendriks in ontvangst mocht nemen De voorzit ster dankte hem heel hartelijk voor deze mooie avond PR ÜPpü W I ML'1 •Mr - - vervolg van pagina 5 Eigen baas is het fijnst. Mijn man zegt. Ik zou willen dat hij koopman wordt, dan is hij vrij en zelfstandig Maar als ie kan leren, kan ie dóórleren. De meeste mensen doen de kinderen naar de „bur gerschool" voor de toekomst. De kampschool wordt trouwens afge bouwd „WE STAAN OP EEN BOM" Vertelt u eens iets over de zor gen van een woonwagenbewo ner. Waar is ie bang voor9 Wat zijn zijn problemen? Anneke (Jana was de volgende keer van ons gesprek door om standigheden verhinderd) haakt daar als volgt op in „We staan op een bom. Er staat een butaketel voor het gas onder de wagen. En er is een tank met zo n tweehonderd liter olie voor de verwarming van de wagen. Laat daar maar eens een vuurtje bij ko men! Niemand wil ons verzeke ren." Sientje: „Thuis in de stad kon ik in alle verzekeringen. Op het kamp konden we niet eens een brand verzekering krijgen. Zelfs met vijf entwintig mensen bij elkaar niet." Anneke „Als je naar de winkel gaat, als je op visite gaat, dan kijk je alles nog eens extra na. Dan denk je: heb ik het gas wel uitge draaid Heb ik soms loop je ge woon naarjewagenterug.alsjeop visite bent, omdat je bang bent." „ALS DE WAGEN MAAR NIET VAN DE BLOKKEN SCHUIFT!" Sientje „Bent nou banger voor onweer of voor wind? Nou, wij voor wind. Met harde wind. Als je op je bed ligt, dan ga je zó heen en weer Je bent bang, dat het dak van de wagen waait En het meeste bang ben je, dat je wagen van de blokken afschuift. Bij een huis heb je daar geen last van." Anneke „Als je in een winkel staat, dan kijken allerlei mensen je aan Als je bij kleren staat te kijken, komen ze meteen aan je vragen: „Wat kan ik voor u doen?" Net of ze je niet vetrouwen ,,lk denk ook, dat het wantrou wen wederzijds erg groot is. Ie dereen, die niet tot welke groepe ring dan ook behoort, is meteen een vijand." „Ik vind 't zo," zegt Sientje. „Je kunt ons kamp vergelijken met een wijk buiten, zeg Schui- lenburg. Er gebeurt wat in Schuilenburg. Dan staat er in de krant: de heer K. uit Amersfoort. Verder niet. Gebeurt er bij ons iest, dan staat er Janus hup peldepup uit het woonwagen kamp. En met grote letters erbo ven: steekpartij in het woonwa genkamp. Zo denken al die mensen, dat wij dieven en moordenaars zijn. Dat zeiden ze ook in Soest. Ik was er bij. De tranen sprongen in mijn ogen. Dieven en moordenaars? „We willen ze niet bij ons in de buurt", zeiden al die mensen. We vonden het verschrikkelijk. Toen zijn we in optocht er naar toe gereden, later. Om te laten zien wie we zijn. Dieven en moordenaars, hoe durven ze!" Jana: „Als onze kinderen gaan trouwen, moeten ze bij ons kunnen komen wonen. De kin deren zouden ingeschreven moeten zijn of zoiets. De kinderen worden hier in het kamp in Amersfoort hele maal uitgesloten. Is er een plek vrij in het kamp doordat iemand dood of weg gaat, dan komt er meteen een ander op. Dat is niet goed. Zo werkt onze gemeen schap niet. Voor de kinderen moet je plaatsen reserveren." „Heeft de gemeente aan de woonwagengemeenschap ge vraagd wat deze wil, hoe groot, en hóe ingericht?" EEN ROND „De meesten willen een kamp als in Soesterberg. Met 30, 40 man. Een rond kamp. Allemaal met de wagens in de rondte. De auto's achter de wagens. En de schuur ook achter de wagen Dan kun je je kind vrij laten spelen. Want alleen achter de wagens rij den de auto's En in het midden op dat ronde veld heb je een voetbalveld en een speeltuin, 's Winters kan je het daar onder water zetten, en als het vriest, kunnen ze gaan schaatsen Een mooi, schoon kamp Met ruimte om je heen. De meesten hebben kinderen. En ik wil mijn kind in mijn „tuintje" laten spelen Wij willen minder wegen in het kamp. omdat het zo gevaarlijk is met die auto's, voor de kinderen. Wij willen de parkeervakken échter de wagens En de enige asfalte ring, die aan de buitenkant, cir kelvormig, om het kamp heen loopt, willen we als openbare weg hebben Waar ook andere mensen kunnen rijden, die er moeten zijn.' „Hoe zit het nou met die kleine kampjes. Als ik u hoor, dat gaat dat in tegen wat de mensen eigenlijk willen." „Niemand wil kleine kampjes Maar je wordt gedwongen om te kiezen Er zijn hier mensen, die niet weg willen. Zo n vijfentwintig misschien Hun wagens worden weggesleept. Want het kamp ver dwijnt hier helemaal Wij kunnen hier niet blijven, zeggen ze. Wij hebben gekozen voor Soest Maar daar hebben ze allemaal handtekeningen verzameld We waren moordenaars en verkrach ters. Je kunt je vrouw niet rustig op straat laten lopen, zeiden die man nen daar. Hier zijn ook families, die willen bij elkaar blijven. Maar dan zijn er eén of twee of meer wagens te veel Hoe móet dat dan? Je kan die mensen toch niet uit elkaar gooien' In Soest maken ze twee rijen wagens met een weg er omheen, hopen we Er er komt tien meter groenstrook omheen. Het vak hier is vijf meter breed En we krijgen tien meter Maar de schuurtjes komen naést de wagens Hunnie hebben dat zo gemaakt. Maar de één heeft de deur van de wagen aan die kant, de andere aan deze kant. Dan wil je er een hok voor de klompjes aan maken, en dan kan dat niet. Wij zouden die plannen nóóit zo gemaakt hebben!" Als ik tenslotte opmerk, dat vrij veel kampbewoners tóch een keuze hebben gedaan voor het een of andere kampje, zeg gen de vrouwen, dat de mensen de slechte toestanden op het kamp zó zat zijn, dat ze van me ning zijn, dat alles beter is dan dat! door Anco Mali

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7