,Wij vertegenwoordigen de visueel onmondigen' „In dienst van de Jeugdraad kan ik duidelijker kiezen voor de jongeren" J. Oosting, direkteur Provinciale Welstandscommissie: Pim van Es begint morgen als ambulant functionaris DONDERDAG 31 JANUAR11980 plaatselijk nieuws (van onze verslaggever Marnix Kreijns) LEUSDEN - Het vertegenwoordigen van wat hij noemt de „visueel onmondigen" dat is voor de heer J. Oosting de grootste rechtvaardi ging van het bestaan van de commissie waarvan hij direkteur is: de Provinciale Utrechtse Welstandscommissie (PUWC). „Het gaat om een groep mensen, die onbekend is, die weinig mogelijkheden heeft om als groep in te spreken. Die totaliteit moet je beschermen tegen de invloed van een enkeling", aldus Oosting. De direkteur van de Welstandscommissie sprak maandagavond jongstleden in het gemeentelijk informatiecentrum voor een groep genodigden. Onder hen bevonden zich onder meer leden van de gemeenteraad, de werkgroep Ruimtelijke Ordening en het Coördina tieteam van het CML, de Vrouwenadviescommissie, de architec tenwinkel, de besturen van de wijkorganen en huiseigenarenvere- nigingen, het bestuur van de woningstichting Leusden, de leden van de werkgroepen Midden- en Kleinbedrijf en Agrarische Aangelegen heden en een aantal ambtenaren. Voor dat gezelschap hield Oosting eerst een inleidend verhaal, vertoonde vervolgens wat dia*s en ging tenslotte nog even met de zaal in discussie. Bij dat laatste onderdeel van de avond werd het vuur de heer Oosting af en toe danig na aan de schenen gelegd, waarbij sprekers uit de zaal over de vraag, wie als deskundige beschouwd kan worden, wanneer het gaat om het beoordelen van een woonomgeving, anders bleken te denken dan de direkteur van de Welstandscommissie. Oosting begon zijn verhaal met de opmerking dat hij het werk van zijn commissie niet als overbodig be schouwt. Dat de publieke opinie van die gedachte wel eens afwijkt toonde hij aan de hand van een aantal cita ten uit persberichten. Trefwoorden in de door Oosting geselecteerde berichten ware onder andere: irrita tie, vertragingen, gedonder, autori tair, natte vinger en machtsmisbruik. „Het is", aldus Oosting, „niet de be doeling van mijn betoog dat van nu af aan alle adviezen van de Wel standscommissie in Leusden blin delings worden opgevolgd, ook niet om enig gejuich voor het werk van de commissie te ontlokken. Maar ik wil wel het beeld rectificeren, dat de PUWC een notoire dwarsligger zou zijn. De PUWC is niets anders dan een deskundig adviseur; een instan tie die opkomt voor het belang van de gemeenschap, wanneer het gaat om de visuele kwaliteit van omge ving en landschap". NIETS NIEUWS Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum. Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40,- per jaar. 20,50 per half jaar. 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13 x* 18 cm) op giro 871441 t.n v de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. kunst en cultuur, die onder andere een nieuwe architectengeneratie oplever de. Ook de bond „Heemschut" ontstaat in die tijd en daar wordt in 1912 een eerste pleidooi voor wat dan nog heet een ..schoonheidsraad" gehouden Tussen beide wereldoorlogen in ont staan er daadwerkelijke schoonheids commissies, die zich ten doel stellen het fraaie aanzien van steden en dor pen te beschermen. Oosting: ,,Een nogal elitair doel, waarbij vooral de be langen van de gegoede stand behartigd werden". Na de tweede wereldoorlog verschij nen er in de bouwverordeningen van grote steden al snel een welstandsarti- kel, terwijl de kleinere gemeenten het in regionale organisaties zoeken De Utrechtse PWC bestaat sedert 1929 als afdeling Utrecht van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Bij de invoe ring van de Woningwet 1965 - die on der veel meer gemeenten opdroeg bij het verlenen van een bouwvergunning over het welstandsaspect advies in te winnen bij een deskundige commissie - werd de PUWC omgezet in een ge meenschappelijk regeling. Daarin ne men naast Leusden nog 42 andere ge meenten deel. AROB-UITSPRAAK Oosting wees er op dat de wetsterm „deskundig college" voor meerdere interpretaties vatbaar is, en dat pas de laatste tijd enigszins duidelijk wordt wat daaronder verstaan dient te worden Oosting „Een klein houvast biedt een recente uitspraak van een AROB- rechter, die de vraag kreeg voorgelegd of de welstandscommissie in de ge meente Bemmel als een deskundig college in de zin der wet beschouwd kon worden De commissie bestond daar uit de direkteur gemeentewerken, een wethouder en de gemeentelijke stedebouwkundige. De AROB-rechter heeft toen uitgesproken dat het uiterst twijfelachtig is of hier van een deskun dig college gesproken kan worden In het arrest wordt er op gewezen dat de commissie een onafhankelijke positie ten opzichte van burgemeester en wet houders moet in kunnen nemen" De laatste tijd komen er gerechtelij ke uitspraken over het terrein van de welstandscommissies en volgens Oosting is daarbij de tendens dat een gemeentebestuur niet alleen verplicht is advies in te winnen - dat wordt het door de wet opgedragen - maar dat een college van b en w. ook niet ongemoti veerd van een uitgebracht advies mag afwijken SUBCOMMISSIES Voor wat betreft de organisatie van de PUWC deelde de direkteur mee, dat er vijf subcommissies zijn, die ieder ge vormd worden door twee architecten 359M9 \-s- or vBraste - - Een dakkapel op een woning in Leusden. Er zijn burgers die de PUWC er van verdenken het vooral op deze verbetering van het woongenot te hebben voorzien. De Welstandscommissie zeurt altijd dat de lijst niet wit maar zwart moet zijn of dat het geheel twee centimeter naar links geplaatst zou moeten worden. Een misverstand, vindt direkteur Oosting. plus een voorzitter uit de bestuurlijke hoek. Iedere commissie behandelt de adviesaanvragen uit een bepaald ge deelte van de provincie, terwijl er voor Nieuwgem een aparte subcommissie in het leven is geroepen. De subcommissies krijgen jaarlijks in totaal 6000 nieuwe adviesaanvragen te verwerken, terwijl er dan nog eens zo n 1500 opnieuw ingediende aanvraaen op tafel komen. Aan de hand van cijfers trachtte Oosting duidelijk te maken, dat de gedachte dat de PUWC zo ver schrikkelijk veel bouw- en ver bouwplannen negatief beoordeelt, niet juist is In 1978 kreeg de PUWC 6200 adviesaanvragen te verwerken, waar van er 5349 meteen de eerste keer po sitief beoordeeld werden 255 plannen konden bij tweede indiening het fiat van de commissie krijgen, terwijl dat bij 88 plannen de derde keer het geval was Daarnaast werden door gemeentebe sturen ook nog eens 155 bouwvergun ningen in afwijking van het advies afge geven. ONVOLDOEND BEKWAAM Voor wat betreft Leusden kon de di rekteur van de Welstandscommissie enige cijfers over 1979 overleggen Er werden vorig jaar vanuit Leusden 226 adviezen gevraagd, waarvan er 201 de eerste keer positief beoordeeld werden, acht de tweede keer en twee de derde keer Daarnaast werden nog wat bouwvergunningen afgegeven in afwij king van het advies van de commissie. Oosting concludeerde dat de situatie nogal wat gunstiger is dan wordt veron dersteld en noemde als belangrijkste oorzaken voor negatieve adviezen; on voldoend bekwame ontwerpers, onvol doende tekentechnische kwaliteit van het ontwerp en onvoldoende informatie met name over de omgeving waarin het te bouwen ontwerp komt te staan Daarbij tekende Oosting wel aan dat veel van de ontwerpen die ter advise ring worden voorgelegd niet afkomstig zijn van architecten Overigens noemde de direkteur van de PUWC het opvallend dat er juist te gen het werk van welstandscommissies wordt aangeschopt Oosting: „Ieder een vindt het vanzelfsprekend dat de overheid regulerend en controlerend optreedt wanneer het gaat om het mi lieu Vaak gebeurt dat ook op verzoek van burgers ledereen vindt het ook normaal dat de overheid bemoeienis heeft met ruimtelijke ordening. Maar als het dan om welstand gaat. schijnt ie dereen daar ineens anders over te den ken" Tijdens de discussie die na de diaserie volgde, bleken de aanwezi gen daarover niet met Oosting van mening te verschillen. Wel werd er kritiek geuit op de samenstelling van de subcommissies, waar de beoordeling dus in z'n geheel aan architecten wordt overgelaten. Ver schillende aanwezigen vroegen zich af of dat nu de juiste vertegenwoor digers geacht moeten worden van de „visueel onmondigen". Waarom zouden leken niet kunnen oordelen over hun woonomgeving, zo was een vraag. Waarom zitten er geen vrou wen in de subcommissies, was een andere vraag. Ook één van de in de zaal aanwezige architecten bepleitte tenminste opname van gebruikers van woningen in de commissies. Oosting verklaarde zich van een en ander geen principieel tegenstander, maar gaf anderzijds de indruk weinig te zien in de gedane suggesties. Oosting: „Zou het daardoor nu zo veel democratischer, zo veel beter worden?" Oosting liet weten dat het bewaken van die kwaliteit bepaald geen nieuwe aktiviteit is. Al vanaf de vijftiende eeuw bestaan er ordonantién en keuren die bepalingen bevatten aangaande nieuw te bouwen huizen Maar in de loop der eeuwen is de aandacht voor de esthe tiek van de omgeving niet altijd even groot geweest De negentiende eeuw bijvoorbeeld kenmerkt zich enerzijds door de weinig fraaie „revolutiebouw anderzijds door het verdwijnen van veel monumentaals Volgens Oosting ont stond tussen 1890 en 1918 een ver nieuwingsbeweging op het terrein van (Van onze verslaggever Marnix Kreyns). LEUSDEN - „Het lijkt mij zinnig dat je als professioneel jon gerenwerker onafhankelijk staat van de gemeente. De belangen van de jongeren en de gemeente zullen niet altijd overeenstem men. Ik denk, dat als je in dienst van de gemeente werkt je door de jongeren voor wie je werkt gauw met die gemeente geïdentifi ceerd zult worden. Daardoor zullen ze ook minder makkelijk met plannen, hoe vaag ook, naar je toe komen. In dienst van de Jeugdraad kan ik duidelijker kie zen voor de jongeren en het be hartigen van hun belangen. Ik zie mij daarbij vooral als tussenper soon, die helpt om plannen goed op papier te zetten enzovoort. Dus ik vind het wel een gelukkige beslissing dat ik als ambulant functionaris in zekere mate on afhankelijk van de gemeente sta." Aldus Pim van Es (25). met ingang van morgen (1 februari) ambulant func tionaris voor het jeugd- en jongeren werk inde gemeente Leusden In dienst van de Jeugdraad, een volgens Van Es „gelukkige beslissingdie. zoals be kend, na een lange strijd tussen Jeugdraad en gemeente genomen werd Maar nu is hij er dan en daarmee is voor Pim van Es een procedure af gerond, die wat hem betrof begin no vember vorig jaar van start ging Van Es: „Ik ben vorig jaar van Middeloo af gekomen. waar ik geslaagd ben voor de richting „cultureel werk Na de vakan tie heb ik eerst gesolliciteerd voor een baan bij de Vangrail in Soest, maar dat ging via de TAP-regeling (Tijdelijke Ar beidsplaatsen Regeling red.) en zou dus maximaal een half jaar of een jaar geduurd hebben Juist toen dat wat vastere vormen aan begon te nemen, kreeg ik van het Arbeidsburo te horen dat er in Leusden kans was op een vaste betrekking. Dat stond me natuur lijk meer aan. Niet alleen vanwege de zekerheid, maar ook omdat ik in Soest gebonden zou zijn geweest aan een stipte dagindeling. Daar was het pro gramma al helemaal voor klaar de ene middag de figuurzaagclub. de andere middag de kleiclub. enzovoort. Zoiets inspireert me weinig Hier in Leusden is het veel soepeler, wat me overigens ook in het belang van de jongeren zelf lijkt." AANDACHTSPUNTEN De begin november gestarte sollici tatie-procedure verliep aanvankelijk vrij vlot. Van Es „Ik heb gesprekken gehad met de Jeugdraad en verschillende van de daarbij aangesloten groeperingen Dat leverde allemaal geen problemen op; en de medische en psychologische keuringen ook niet Maar toen het uit eindelijk tot een aanstelling moest ko men, ontbrak de werkinstruktie, en dat was een voorwaarde, die door de ge meenteraad is gesteld Die moest dus nog worden opgesteld In de werkinstruktie staan een aantal zaken genoemd, die Pim van Es aan duidt als „aandachtspunten" Boven aan staat het op poten zetten van het open jongerenwerk in deze gemeente Van Es: „Ik denk dat het daarbij in de eerste plaats belangrijk is dat er een groep komt, die dat open jongerenwerk kan dragen Die het open jongeren centrum, dat er gaat komen, niet alleen bevolkt, maar ook kan runnen Er is in het verleden al wel een hoop gepraat over de ruimte, maar nog weinig over de inhoud ervan." Een tweede aandachtspunt vormt het verlenen van service aan de vrijwilligers van het bestaande jongerenwerk, in Leusden op basis van verschillende confessies Pim van Es daarover „Bij een aantal clubs bestaat de behoefte om wat te doen aan de begeleiding van de vrijwilligers Deskundigheidsbevor dering klinkt in dat verband misschien wat hoogdravend, maar het gaat er toch wel om om die mensen te laten zien wat nu eigenlijk de inhoud van zo'n functie is. hun verantwoordelijkheid tegenover de mensen met wie ze werken Dat kan bijvoorbeeld eens via een werkweek end. of via literatuur, die ik voor hen verzamel Natuurlijk alleen als er be hoefte aan bestaat, maar er zijn al concrete vragen hierover Voorts dient ook de planning van aktiviteiten de aandacht van Van Es te krijgen „Er moet een programma-overleg zijn, zo dat niet gelijktijdig vanuit verschillende clubs hetzelfde aanbod komt. Dat moet ik gaan coördineren.' NIET LOS TE ZIEN Tenslotte heeft de ambulant functio naris enige werkzaamheden ten aan zien van de Jeugdraad zelf Enig ad ministratief werk en deelname in het maandelijks overleg. Pim van Es „Ik heb nu een paar vergaderingen bijge woond en dat zag er plezierig uit De vergaderingen worden goed bezocht, er wordt op een aardige manier met elkaar overlegd. Dat heeft zin Zeker ook voor de contacten tussen het open jongerenwerk en de reeds bestaande dingen zoals de Til en 't Claeverenblad. Want het nieuwe is toch niet los te zien van wat er al bestaat." De afgelopen tijd heeft Van Es enige studie gewijd aan Leusden, wat hem tot de voorlopige conclusie brengt dat het nog een aardige klus zal worden om tot een samenhangend aanbod voor de jongeren te komen En aan de hand van de sociale kaart heeft Van Es al gecon stateerd dat de voorzieningen de groei in Leusden niet bij hebben kunnen be nen. Voorlopig kan de ambulant functio naris zijn taak in Leusden in ieder geval zeer letterlijk opvatten Van Es zal de eerste tijd zeer ambulant zijn Niet al leen omdat het kennismaken links en rechts hem noopt tot het afleggen van de nodige bezoeken. Ook omdat er voor de jongerenwerker nog geen werkruimte beschikbaar is. Van Es .Zet maar in de krant dat ik nog op zoek ben naar een werkruimte Die hoeft niet persé van de gemeente gehuurd te worden, als een particulier iets be schikbaar heeft dat als kantoor dienst zou kunnen doen, dan is het ook prima. Ik heb in ieder geval een ruimte nodig Voor vergaderingen bijvoorbeeld, waarbij je de papieren bij de hand wil hebben. Ook moet de administratie van de Jeugdraad eens op een vast punt bijeengebracht worden, want die is momenteel over verschillende burola- den in Leusden verspreid En ik moet toch ook bereikbaar zijn voor verenigin gen en dergelijke om de planning te kunnen coördineren Daarvoor zouden ze me nu beter met een mobilofoon kunnen uitrusten." Wanneer hij tezijnertijd over een kantoor beschikt, is Pim van Es van plan om daar in ieder geval op maan dagochtend. woensdagochtend en vrij dagmiddag aanwezig te zijn en dus bereikbaar Wanneer het zover is, zul len adres en telefoonnummer via de Leusder Krant bekend gemaakt wor den Voorlopig leidt de jongerenwerker een zwervend bestaan; „ik ken Leusden nog niet zo goed", zegt de uit het Brabantse Vught afkomstige en nu vijf jaar in Amersfoort woon achtige Pim van Es, „maar ik wil het goed leren kennen. Kijken, hoe het allemaal in elkaar zit. Ik heb in ieder geval al een afspraak gemaakt met een jongen uit Achterveld om dat dorp met carnaval te gaan ontdek ken. Op die manier leer je gemakke lijk een aantal mensen kennen. En het schijnt daar nog best een aardig feest te zijn ook

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5