A VERWARREND LANGE DISKUSSIE ijkorganen moeten 25% leden hebben m gesprekspartner te zijn VVD-voorstel: 40% door raad verworpen Raad in principe akkoord met gebouw voor Rockers Henk Lansaat, doctorandus andragogie: .Rekening houden met onmondige volwassenen' /ijkorgaan roenhouten ergadert Regionale schoolraad vergadert dinsdag Plangroep vergadert morgenavond (E[en komplete kollektie kasten! DINSDAG 5 FEBRUAR11980 plaatselijk nieuws ian de redaktle) LEUSDEN - Hoewel de meningen aanvankelijk nogal sterk verdeeld waren, erd uiteindelijk het (tijdens de vergadering) gewijzigde voorstel van het emeentebestuur Inzake wijkorganen met 13 voor en vier stemmen tegen invaard. Dat betekent, dat, wil een wljkorganlsatle officieel namens de wijk esprekspartner kunnen zijn van de gemeente, zij tenminste 25% van het estaande adressenbestand In de wijk als lid moet hebben ingeschreven. De torkeur gaat uit naar een vereniglngsvorm. Het woord „stichting" is op erzoek van CDA en WD geschrapt uit het voorstel. Een voorstel van de WD im die 25% te veranderen in 40% werd met zeven voor en 10 stemmen tegen erworpen. Alleen de WD, het GPV/SGP, Evelien Blom (CDA) en wethouder an Woudenberg en Wagenaar stemden voor dit voorstel, dat door burge meester Rademaker „bij nader inzien" persoonlijk werd gesteund. Er was verigens wel een vrij lange schorsing voor nodig om tot dit resultaat te omen. ik 50% een juister percentage." aldus Harm Offereins. die later ook met de 40% van de WD genoegen nam Het CDA was het daar bij monde van Jan Konijnenbelt niet mee eens. Zij vond die 25% voldoende, maar legde het zwaartepunt op de nog vast te stellen spelregels, waarbij strikte normen gehanteerd moeten worden ten aanzien van representatie ..Wij zijn benieuwd hoe dat er uit gaat zien," aldus de heer Konijnenbelt. ,,wij adviseren u in ieder geval met voortvarendheid te werk te gaan." Progressief Leusden vond het noe men van een percentage overbodig, maar ging akkoord met de in het voorstel genoemde 25%. Rinze Bloemhof vond een percentage over bodig. omdat in de meeste gevallen het toch gaat om de problemen van maar een kleine groep uit zo'n wijk. Als voorbeeld noemde hij het trap veld in Leusden/Zuid. waar alleen de direkt omwonenden betrokken wa ren bij het probleem Hij adviseerde namens zijn fraktie om inzake deze materie het advies te vragen van de Planadviesgroep, maar kreeg daar voor geen steun van de andere frak- ties Ook de heer Bloemhof wees er op, dat in de spelregels verder vast gelegd diende te worden, hoe één en ander ten aanzien van de representa tiviteit er uit moest komen te zien. In tegenstelling tot het CDA en WD had Progressief Leusden geen enkel be zwaar tegen de stichtingsvorm. ,,Ook een stichting kan via de statuten op uiterst demokratische wijze werken." was de mening van P.L. De fraktie vond het echter best, indien het woord ..stichting" uit het voorstel zou worden geschrapt SAMEN Voorzitter Rademaker was blijk baar overtuigd van de argumentatie van de WD (40%) Hij vond die bena dering reeel en benadrukte, dat ook hij bij nader inzien liever 40% in het voorstel opgenomen zag „Overi gens zullen wij samen met de belang hebbenden tot goede spelregels moeten komen. We zullen het samen moeten doen." Het CDA onderstreepte dat nog eens Jan Konijnenbelt: ..In de spel regels moet ten aanzien van de be sluitvorming alles goed geregeld worden. De representativiteit is dan afhankelijk van het onderwerp, dat wordt behandeld Bloemhof ..Het is ook helemaal niet zo erg als die gestelde 25% niet gehaald worden. Indien een belan- aenvereniaing voldoende represen tativiteit heeft en als dat uit haar aktiviteiten blijkt (plus het applaus) dan tillen wij daar niet zo zwaar aan." Offereins bleef op 40% staan, even als Bergsma, die tenslotte schorsing vroeg en kreeg BELANGRIJKE PROBLEMEN Na de schorsing onderstreepte Bergsma namens zijn fraktie nog maals de eis: 40% leden (gebaseerd op het totale adressenbestand) was het minimum om als wijkvereniging überhaupt namens een wijk met de gemeente te kunnen praten." Dit per centage is niet van belang bij de doorsnee aktiviteiten van een wijk vereniging. omdat een aanvraag om subsidie dan per aktiviteit door de raad zal worden beoordeeld Maar het wordt wel degelijk belangrijk, als er een ernstig probleem in de wijk speelt, waar de hele wijk bij betrok ken is. Dan kun je niet volstaan met een vertegenwoordiging van 25%. Door hogere normen te hanteren, krijg je ook minder snel een tweede wijkvereniging in één en dezelfde wijk. Wij tillen daar als WD erg zwaar aan CDA-woordvoerder Konijnenbelt: ..Als je principieel wilt zijn. dan moet je voor vijftig procent kiezen, maar het gaat ons er om. dat een belangrijk percentage van de wijkbewoners ak tiviteiten steunen, vandaar dat daar voor heel goede spelregels nodig zijn, waarin dat wordt vastgelegd. We moeten niet - zoals de WD blijkbaar doet - te snel uitgaan van het kon- fliktmodel." Hij deelde mee. dat de meerderheid van zijn fraktie de 25% handhaafde PELREGELS De WD spitste haar voorstel toe op it feit, dat de gemeente moeilijk met jkvertegenwoordigers kan gaan aten, die slechts 25% van de adres- in vertegenwoordigen. De heer irgsma (WD): ,,lk heb het hier niet <er subsidies voor aktiviteiten in de jk, die kunnen via de nog vast te ellen spelregels worden verstrekt, aar het ons om gaat is de vraag of in vereniging met slechts 25% leden de bevolking van die wijk repre- mtatief geacht kan worden voor de ile wijk. Wij vinden van niet Wan- ter er belangen aan de orde komen. de gehele wijk betreffen, dan is n representatie van 25% onvol- >ende.' Hij stelde voor om het per centage te wijzigen in 40 procent, de helft van wat in het algemeen belang stelling toont voor een zaak als de wijk. Hij vergeleek het met de verkie zingen. die meestal een opkomst hebben van 80% De heer Offereins (GPV/SGP) was het daar wel mee eens. temeer omdat men met het hanteren van 25% de kans loopt op een gegeven moment met twee gesprekspartners te zitten, die elk 25% van de wijk vertegen woordigen. „Als er een aktiviteit moet worden georganiseerd, waar aan de wijkbewoners zelf ook bijdra gen. dan kan het toewijzen van een subsidiebedrag best gebaseerd zijn op een wijkvertegenwoordiging van 25%. Maar als het gaat om de erken ning van een bestuur als gesprek spartner met de gemeente, dan acht LEUSDEN Donderdag 7 februari oudf wi|korgaan Groenhouten een estuursvergadering in de boerderij an de Hamersveldseweg 5. De ver- adering begint om 20.15 uur. Op de genda staan de volgende tien zaken: 1 Opening .2. Notulen van de vergadering van 20 december 1979. 3. Ontvangen en verzonden stuk ken. 4. Werkgroep Veiligheid de Meent a. vaststelling brief aan gemeen tebestuur b bespreking verdere procedu re. 5. Werkgroep Wijkvoorzieningen 6 Jaarvergadering. 7 Pleinvertegenwoordiging 8 Wijkinformaties 9. Rondvraag 10. Sluiting. (Van de redaktie) LEUSDEN De raad ging in prin cipe akkoord met het voorstel van b en w om tot een accomodatie voor de Rockers te komen. Zoals bekend stelt de gemeente een bouwkeet ter be schikking, die door de Rockers zal worden opgeknapt. In de commissie vergadering van Financiën had VVD- fraktievoorzitter Bergsma echter voorgesteld om de accommodatie van de Rockers onder te brengen bij Soccle, de stichting, die alle sociaal- culturele gebouwen van de gemeen te beheert en verhuurt aan verenigin gen. De WD vindt dit principieel juister. Zij wordt hierin gesteund door andere frakties, zoals het CDA, GPV/SGP en PL. Bergsma was echter verbaasd over het feit, dat een dergelijke belangrij ke opmerking uit de commissie niet In het voorstel was opgenomen. Wethouder van Woudenberg be greep al die opwinding niet en werd daarom door ambtenaren en collega wethouders tijdens een korte schor sing ingelicht. Na schorsing: „Er staat in dit voorstel, dat we nu een principe-besluit nemen Een derge lijk besluit wordt gevolgd door een nader uitgewerkt voorstel en daarin zal de suggestie van de WD worden opgenomen We zullen hiervoor kon- takt opnemen met SOCCLE" Overigens zullen b en w proberen te bekijken, in hoeverre belangrijke opmerkingen, gemaakt in commis- sie-vergaderingenin het concept raadsvoorstel verwerkt kunnen wor den, indien b en w het daar mee eens zijn. LEUSDEN - De regionale school raad voor het openbaar onderwijs vergadert volgende week dinsdag 11 maart om 20.00 uur in het ge meentehuis van Amersfoort. Op de agenda staan 6 punten 1 Opening 2. kort verslag van de vergadering van 20 november 1979 3. ingekomen stukken en medede lingen 4 discussie over de mening van het dagelijks bestuur over de taak van de regionale schoolraad voor het openbaar onderwijs 5 rondvraag 6. sluiting LEUSDEN Woensdag 6 fe bruari vergaderen de leden van de plangroep SCA in de com missiekamer van het oude ge meentehuis aan de Burgemees ter De Beaufortweg 63 Op de Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur. Abonnementsgeld: 40.- per laar. 20.50 per half jaar. 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel. 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5.- per exemplaar (for maat 13x18 cm) op girp: 871441 t.n.v. de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste loto s thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- blnatie te Barneveld. LEUSDEN/AMERSFOORT - Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is de nu 51 -|arlge Leusdense Amersfoor- ter Henk Lansaat zo juist afgestu deerd In de andragologie. Hij is va nat zijn 45ste met deze studierichting bezig geweest, voornamelijk in de avonduren en in het weekend. Met per week één volledige dag college volgen. Henk Lansaat is adjunkt-direkteur van het jongensinternaat van het Leger des Heils in Amersfoort. ,,De Amers- berg". Wat beweegt iemand met een zo drukke funktie als Henk Lansaat ertoe om een dergelijke studie op te nemen? GEDRAGSWETENSCHAP Andragologie is een gedrags wetenschap die hulpverlening aan vol wassenen beoogt. De term „volwasse ne" heeft in de huidige dynamische maatschappij zijn pedagogische waar de verloren In tegenstelling tot in een statische maatschappij heeft de mens in een dynamische samenleving op iedere leeftijd behoefte aan vorming, aan hulpverlening. De pedagogiek heeft als centraal thema de vraag naar de hulp aan de mens bij de groei naar een redelijke mondigheid. Terwijl de pedagogiek in de oude betekenis de vraag op kinderen en jeugdigen toe- spitt. zal een pedagogiek in moderne zin daarin ook de maatschappelijk vol wassen maar niet-mondige mens be trekken. De toegenomen vormings gevoeligheid van de volwassene in de gewijzigde socio-culturele omstandig heden heeft ertoe geleid, dat zich bin nen de pedagogiek onder de naam an dragologie een wetenschap ontwikkel de. die met de eigen situatie van de volwassen-onmondige rekening houdt, en een aan de pedagogiek nauw ver want, maar toch eigen karakter ver toont. Jarenlang was Henk Lansaat al bezig met sociaal-kultureel werk. al was hij aanvankelijk maatschappelijk an derszins werkzaam. In zijn vrije tijd deed hij jeugdwerk, met name bij het Leger des Heils. Met het Leger des Heils was hij als kind opgegroeid, zijn ouders waren bij het Leger. Maatschappelijk bewoog hij zich in vroeger jaren langs andere paden Na zijn middelbare opleiding studeerde de in Amersfoort geboren Henk Lansaat vier jaar aan de „spoorschool" in Amersfoort. Enkele jaren werkte hij bij de Nederlandse Spoorwegen. In die „spoorschool" zat een douane-oplei- ding vervat. En daarmee kon hij zo'n jaar of veertien geleden dóór schuiven naar de tekstiel in Twente, waar hij chefplanning van een inkoopafdeling werd. Eigenlijk heeft het werk. dat hij in die jaren deed. hem nooit volledig bevre digd. Daan/oor was hij te sociaal voelend. KINDERBESCHERMING Van de tekstiel ging hij naar de kinderbescherming, van welk terrein hij zich heel snel op de hoogte wist te stel len. Hij deed Kinderbescherming B, en ging naar de sociale akademie „De Horst". Toen was hij nog niet tevreden, en vatte de studie van de andragologie aan. Om maar méér over vorming en hulpverlening aan de weet te komen. De grote gemotiveerdheid voor de stu die moest hij terdege met zijn vrouw en twee zoons dóórpraten Hij had geen vrije tijd meer om es gezellig in huise lijke kring een boek te lezen, televisie te kijken of met visite te praten. Als de bel ging. vloog ie naar zijn studeervertrek om zich af te sluiten „Al je sociale kontakten zijn verloren gegaan.' zegt zijn vrouw Ans „Dat is moeilijk. Henk kon niet studeren als de mensen boven bij mij zaten te praten Hij moest absolute stilte hebben We zetten de telefoon vaak af. Nou de mensen bleven op den duur allemaal /veg Hij heeft momenten gehad, dat hij het liet meer zag zitten. Ik gaf hem morele steun Na zijn kandidaats zei ik „Nü moet je dóórzetten Aan je kandidaats alleen heb je ook niets." Op een gegeven moment zei hij: „Ik ga het langzamer aan doen. dan kan ik ook es een weekend met jullie uit." Maar ik zei: „Liever zes jaar er hard tegen aan dan tien jaar langzaam."' We hebben wel op onszelf gepast, hoor. dat we er niet psychisch onder door gingen. Henk zei „Als ik gemerkt had dat jij er aan onder dóór was gegaan, had ik ge kapt." VOOR HET TIENDE JAAR KEISTADGASTVROUW Ans Lansaat is voor het tiende jaar Keistad gastvrouw. Als ze het in huis niet langer kon uithouden, ging ze met andere keistad gastvrouwen er eens even op uit Gezellig ergens een borrel tje drinken. „Na een aantal jaren wilde ik met dat keistad gastvrouwenschap ophouden. Maar Henk bleef dat stimuleren. Hij zag dat ik me daarin kwijt kon. Meteen als de Keistadfeesten voorbij zijn krijg je weer vergaderingen over welk land er het volgend jaar zal komen, enzovoorts. Dat bezorgde me enorm veel afleiding." „DE ONTMOETING IN DE PROFESSIONELE HULP VERLENINGSRELATIE0 In zijn scriptie, „De ontmoeting in de - Wethouder Van Woudenberg agenda van de om 20.00 uur aanvangende vergadering staan de volgende punten Opening en mededelingen. 2. Notulen van 16 januari jl. 3. Bespreking toegezonden stukken (meningvormend 20.10-21 00 uur) 4. Bespreking van de vraag hoe te komen tot een inventarisatie voor het op testellen plan )21 00-21.45 uur) 5 Resumé 6 Rondvraag 7. Sluiting (22.00 uur). professionele hulpverleningsrelatie" heeft Henk Lansaat zich beperkt tot de hulpverlening door professionele men sen. Met relatie bedoelt hij uiteraard de funktionele relatie' „De vrijwillige hulpverlening heb ik daar niet in betrokken De ontmoeting is een belangrijk begrip bij de hulpver lening. Wat dat begrip inhoudt heb ik nader uitgewerkt Verder heb ik uitgewerkt de invloe den. die op een hulpverleningsrelatie kunnen inwerken Op hulpvragers en hulpverleners worden invloeden ten voordele en ten nadele uitgeoefend Wil de ontmoeting zo goed mogelijk zijn, dan moeten die nadelige invloeden zo veel mogelijk worden uitgeschakeld Enige tijd heb ik met een medes tudent aan een projekt gewerkt. Gedu rende meer dan een half jaar hebben wij een groep mensen begeleid, die in de hulpverlening werken, een team hulpverleners in een psychiatrische or ganisatie Op basis van intervisie Dat wil zeggen, dat je de mensen leert el kaar te superviseren. Dr Occo Warmenhoven is de hoog leraar in de Andragologie Mijn direkte scriptiebegeleider was Drs C. F. Commentaren/ Aleniiijjeii PERCENTAGES We hebben met steeds stij gende verbazing geluisterd naar de werkelijk fraai verwarrende diskussie rond de wijk- verenigingen. In eerste instantie was alles goed duidelijk: de ge meente wil, dat wijkorganen, die zich als gesprekspartner van de gemeente willen beschouwen, tenminste 25% leden uit de wijk moeten hebben (gebaseerd op het totale adressenbestand). Een logische zaak, ook al vinden wij, mèt de WD, dat veertig of vijftig procent beter zou zijn. Doe je dat namelijk niet, dan ontstaat er een levensgroot probleem voor de gemeente, zodat er werkelijk Iets erg be langrijks voor een hele wijk aan de orde komt, waar de helft te gen en de andere helft voor is. In principe zou het zelfs kunnen gebeuren, dat er voor één wijk maar liefst vier wijkverenigin- gen op de proppen komen, die ieder 25% van de wijk als lid hebben. Wat dan? Naar ons gevoel hebben Progressief Leusden, en het CDA de zaak wat al te simplis tisch voorgesteld en spraken steeds over deelproblemen en de zwaarte van de spelregels. Naar ons gevoel een omdraaiing van de zaken. Het gaat er alleen maar om, dat de gemeente als zij met een bestuur van een wijk vereniging siéét, dat achter dat bestuur tenminste 25% van de wijkbewoners staat. In dat geval zou 40% beter zijn, maar aan de andere kant kunnen we ons in denken, dat 25% al veel zou kunnen zijn. PL en CDA willen het zwaartepunt op de nog vast te stellen spelregels leggen. Met andere woorden, daarin moeten criteria worden aangelegd, waaraan de wijkverenigingen moeten voldoen, indien zij voor subsidie in aanmerking willen komen. In percentages van deelname of anderszins. Op zich lijkt ons dat al een hele puz zel om dat zo eerlijk mogelijk te doen. Door slechts 25% leden te ei sen van een wijkvereniging, vervalt een stuk extra zekerheid. Namelijk, dat de wijkvereniging op een belangrijk deel van de bevolking van een wijk kan steunen. Wat de raad nu heeft vastgesteld is het principe, dat ook door de omroepwet wordt gehanteerd. De drempel om tot een wijkvereniging te komen is laag genoeg om - indien de om standigheden daartoe aanlei ding geven - een kon- kurrent-wijkvereniging tot ont wikkeling te laten komen. En dat is geen juiste zaak. Het is g^n harmonie, maar een kon- fliktmodel. Wieringa. De bijvakken sociale psy chologie liep ik aan de Rijksuniversiteit van Utrecht; de leer van de interne or ganisatie en van het personeelsbeleid liep ik in Leiden bij prof. Marx. De familie Lansaat. aan de Landweg in Leusden-Centrum, viert nu uitge breid feest. Er waren direkt al vijftien oude vrienden bij de uitreiking van de bul in Utrecht! Veel mensen, in de buurt schudden Henk Lansaat de hand om hem te feliciteren Ondanks zijn intensieve baan bleek hij de leerstof sneller onder de knie te kunnen krijgen dan verschei dene van zijn medestudenten, mede omdat hij zichzelf een veel strin genter studieprogramma voor schreef. En zijn relatie met zijn veel jongere medestudenten? In de werkgroepen waarvan hij deel uitmaakte, liep de relatievorming prima. Door zijn levenservaring had hij een erg goede inbreng in die groepen! Henk Lansaat, studie in avonduren en het weekend. Variërend van een Drentse kast tot een Engels kabinet, van een strakke boekenkast tot een porseleinkast.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3