Pedagogische Academie Sint Agnes „Improviseren langs de weg vaak noodzaak" Voortgezet onderwijs in Amersfoort I: „llc A1KNS ill seijn WERK" Wegenwachter M. Hamers: UINÜUAü b htBHUAHI 19ÖU plaatselijk nieuws door Anco Mali den toegelaten De HAVO 4 en 5 oplei ding is nu niet meer uitsluitend een voorbereiding op de pedagogische akademie De studenten kunnen er mee naar alle beroepsopleidingen. „BELANGRIJK IS, DAT JE MET ELKAAR OVER AL LES KUNT SPREKEN." ,,Hoe kunnen de studenten invloed uitoefenen op de besluitvorming?" Heer Keja ,.De direktiestruktuur is ook bedoeld om erg dicht bij het team en de studenten te blijven. Ik voel me meer een docent met een speciale op dracht Een aantal zaken wordt behan deld in een aantal vaste commissies, met direktieleden en docenten, waar mogelijk in samenspraak met de stu denten Eén zo n vaste commissie bij voorbeeld is de commissie voor de kan tine en de bar, die gevormd wordt door docenten en studenten. In een vroeger stadium was er vaak een competentiestrijd om precies de bevoegdheden te formuleren. Belang rijk is. dat je met elkaar over alles kunt spreken. Demokratie is niet alleen een optelling van stemmen. Het is een kwestie, dat iedereen, ook minder heden, gehoord moeten worden, leder moet zijn inbreng in het besluit kunnen terugvinden André Spruit ..De studenten op onze PA vinden dat verdergaande demok- ratisering niet nodig is. omdat het ge heel goed marcheert ,,Nu gaat u binnenkort met de nieuwe struktuur werken. Pedagogi sche akademie en opleiding tot kleuterleidster in één katholieke oplei ding tot onderwijsgevenden in het pri mair onderwijs. Hoe worden de stu denten en de docenten daarop voor bereid?" ..Relaterend aan de moeilijke situa tie. waarin vele opleidingen zitten door het teruglopen van de aanmeldingen, is het duidelijk dat het docenten bestand afneemt Men heeft weliswaar een aantal taakuren toegewezen gekregen, maar het werk verdubbelt, en dat is een geweldige belasting voor het team. Op de nieuwe opleiding moet gewerkt wor den met een geheel nieuwe struktuur. Tegelijkertijd loopt de zogenaamde applicatiekursus De mensen, die nü in het basis- en kleuteronderwijs werkzaam zijn, moe ten de nieuwe basisscholen voor vier tot en met twaalfjarigen gaan bemannen. Om salair gelijkgesteld te worden, moeten kleuterleidsters en niet volledig bevoegde onderwijzers de applicatie kursus volgen. In twee jaar geven wij honderdtwintig uur applicatiekursus, in samenwerking met de Katholieke opleidingsschool voor kleuterleidsters aan de Sweelinck- straat." INNOVATIE- VOORBEREIDENDE- BIJSCHOLINGSKURSUS Tezelfdertijd blijkt er sprake te zijd van een innovatie-, voorbereidende- bijscholingskursus. LEUSDEN/AMERSFOORT - Van- zag starten wij een informatieve serie tikelen over de diverse vormen van Yortgezet onderwijs in Amersfoort. De )lgorde. waarin de opleidingen wor- en gepresenteerd, is geheel wil keurig. De laatste twee jaar zijn er in de pers imelijk alarmerende berichten ver dienen over de werkloosheid onder el onderwijzend personeel. Op dit ©ment zijn daardoor de aanmeldin- en bij de pedagogische akademies iet meer dan 40% afgenomen. Wij vragen de heer H Keja, direkteur jn de Pedagogische Akademie „Sint gnes" (Daam Fockemalaan 22, tele- on 14250) naar zijn mening. INNEN DRIE JAAR REEEL EKORT AAN KLEUTER- EIDSTERS TE VER VACHTEN ..Bij de opleidingsscholen voor euterleidsters is het aantal aanmel- ngen dermate afgenomen, dat er bin- en drie jaar een reëel tekort te ver achten is aan kleuterleidsters. Voor de pedagogische akademie ligt at nog wat anders. De nieuwe oplei- ng voor onderwijsgevenden aan kin aren van vier tot en met twaalf jaar ordt vierjarig Dat betekent, dat er, anneer we met die nieuwe opleiding lan starten, één jaar niemand van de jleiding zal afkomen, zodat de men- an, die nu aan de opleiding beginnen an goede kans maken op een baan in at onderwijs. De zeer ongunstige publikaties zijn ahter nog steeds niet voldoende bijge- eld Men doet of de werkgelegenheid het onderwijs een geïsoleerde situa- a is. De werkloosheid bij school verlaters in het algemeen is onwaar schijnlijk hoog Maar bij het onderwijs gaat er zich binnen enkele jaren een tekort aan onderwijzers manifesteren!" PART TIME BANEN Werkt u bij het onderwijs ook met de nieuwe visie, die op het werken is ont staan, namelijk het funktioneren in een part time baan?" Heer Keja .Wij kunnen op dit mo ment aan de vragen om part time banen niet meer voldoen. Er bestaan al diver se tweelingbanen Als dat goed wordt opgepakt, werkt het verfrissend voor alle partijen. Verschillende van die ba nen worden na verloop van tijd ook wel omgezet in hele banen GESCHIEDENIS „SINT AGNES" We vragen André Spruit, lid van het uit vijf mensen bestaande direktieteam van de school, naar de geschiedenis van de school. ,,We bestonden vorig jaar negentig jaar", vertelt hij. „Dat is aanleiding ge weest om terug te kijken naar het verle den. Er is een gedenkboek in de maak De zusters van de Zuidsingel hadden deze pedagogische akademie en de opleiding voor kleuterleidsters onder hun beheer. Sinds vorig jaar zijn beide opleidingen overgedragen aan een nieuw gekozen bestuur In heel grote lijnen heeft de school zich ontwikkeld van een opleidingsschool voor meisjes, die op een internaat zaten, tot een school waar jongens en meisjes wor den opgeleid Zeker op de pedagogi sche akademie is er nauwelijks meer sprake van internaatskinderen. Sinds de school jongens en meisjes opleidt, heeft dat voor veel mensen belangrijke veranderingen gegeven Voorheen ga ven er alleen zusters les Vorig jaar heeft de laatste zuster afscheid geno men Ook de direktievorm van de school is aangepast aan de moderne bestuurs- normen Een team van vijf mensen vormt de direktie van de school. Alle vijf hebben beslissingsbevoegdheid ge kregen over de gebieden, die zij verzor gen En ieder van hen brengt zijn stem uit bij alle algemene beslissingen Als iemand uitvalt door ziekte of weg wil, wordt er uit de docenten iemand anders gekozen GROTE OPENHEID NAAR ALLE GELEDINGEN ,,Hoe werkt de besluitvorming dóór naar de diverse geledingen van de school?" Heer Spruit: „Er is grote openheid over de vergaderingen ten opzichte van alle geledingen van de school. Het kost wel veel tijd aan overleg." Lachend „Maar ik denk. dat alle demokratische vormen dat kosten'" „SINT AGNES": 3-JARIGE PA, EN HAVO 4 EN 5 Behalve de driejarige pedagogische akademie zijn ook nog steeds HAVO 4 en 5 aan „Sint Agnes" verbonden. Dat is een overblijfsel uit de tijd. dat de vijf jarige kweeKscnooi werd omgezet in de driejarige pedagogische akademie Toen zat men met de moeilijkheid, dat meisjes en jongens met een MAVO di ploma niet op de opleiding konden wor- en groepje eerstejaars studenten in de bibliotheek Het bioloqielokaal van de HAVO-groep Deze IVB kursus is bedoeld om kop pels van teams van basis- en kleuter school voor te bereiden op het nieuwe onderwijs. Hoe schuiven de program ma's daar op in. Hoe staat het met de verschillen in aanpak van de kinderen. Welke nieuwe aanpak wordt er vereist bij het onderwijs aan 4- tot 12-jarigen Uitgaande van wat er al was, maar met nieuwe inrichten. „Binnenkort." zegt de heer Keja, „als de nieuwe opleiding gaat beginnen, moet de bestaande opleiding worden afgebouwd Met de nieuwe kursus moet het nieuwe programma worden opge zet In toenemende mate is de nascholing een substantieel onderdeel van de van de docenten van de opleidingen. Op dat vlak van de nascholing hebben we een samenwerkingsverband met de On derwijs Advies Dienst." De 90 PA's en 45 kleuterleidster- opleidingen in Nederland moeten te zamen 65 nieuwe opleidingsinstituten gaan vormen. Sommige onderwijsmensen zijn voorstander van schaalvergroting Op kleine instituten, vinden ze. blijven de voorzieningen noodzakelijkerwijs on der nivo. „Sint Agnes" is een klein in stituut. Wij hebben een vrij grote indivi duele begeleiding zowel voor de HAVO als de PA studenten Bij de HAVO heeft elke klasseleraar een eigen klas. Elke leerling heeft bovendien de mogelijk heid om een persoonlijke mentor te kie zen. Op de PA hebben we studie- en stagebegeleiding Wie behoefte heeft aan een gesprek kan naar wie hij wil toestappen. Ook de drempel van mijn kamer is niet hoog." aldus de heer Keja. „Die intimiteit van het bij elkaar zijn. die willen wij behouden. Elke vrijdag middag ontmoeten docenten en stu denten elkaar In de bar Dat is een gezelligheidspunt En wat die voorzieningen betreft op kleine instituten ..Sint Aanes" beschikt over uitgebreid video materiaal En er is een grote bibliotheek met een fulltime bibliothecaresse. Een van de direktie leden heeft de taak om zich met de bi bliotheek bezig te houden in verband met aanschaf nieuwe boeken en derge lijke. Er is een grote hoeveelheid jeugd boeken aanwezig, en boeken over jeugdboeken. Ondanks alle problematiek rond de onderwijs vernieuwing is men op „Sint Agnes" best opgewekt aan de gang In de prospektus staat over de katho lieke identiteit „We willen een klimaat scheppen op school waar ieder zichzelf zo ruim mogelijk kan ontwikkelen. Die ontwikkeling mag je niet voor jezelf houden als een puur eigen bezit, maar moet je ook in dienst stellen van ande ren, met name van kinderen en leeftijd genoten. die je op school ontmoet, geen competitie maar samenwerking. Dat er individuele verschillen blijven, is op zich alleen maar goed. We vinden het vanzelfsprekend dat op een aantal manieren o.a. door vierinqen. een voortdurende bezinning wordt volge houden op het doel, dat we proberen te realiseren. Die bezinning wordt geïn spireerd door een bepaalde visie op de mens. Daar klinkt o.a. in mee - dat het leven zin heeft; - dat het de moeite waard is om mens te zijn, omdat er bevrijding mogelijk is en toekomst; - dat het goed is je voor een betere wereld in te zetten en te werken aan gerechtigheid en vrede Veel docenten vinden deze visie in het bijbelse mensbeeld terug Dit zal tot uitdrukking moeten komen in de werksfeer van de school, de aan dacht voor individuele mensen, de ei gen opstelling van docenten en stu denten en ook in de katechese—lessen. We hopen dat studenten kinderen zul len helpen op deze manier zichzelf te worden. leder die zich in deze visie terugkent, willen wij graag de ruimte geven binnen onze opleidingen Leerlingen aan het werk in het natuurkundelokaal van de HAVO- groep vertrekt en "de mankementen van de auto met de eventuele bijzon derheden Dit om alles weer mak kelijk terug te kunnen vinden bij eventuele problemen die zich la ter kunnen voordoen." Hoe was het werk in de begin tijd? „Het eerste jaar dat ik in dienst kwam, was het net een heel koude winter - 28° C, maar ja je moest toch de mensen blijven helpen. Het was al een hele verbetering dat tien jaar later de wegenwacht auto's ingevoerd werden Er be stond toen ook nog geen gevaren driehoek Om de wegenwacht te laten zien dat het om een pechge- val ging, de mobilofoons waren er toen ook nog niet, zetten de men sen hun klep open, (dat wordt trouwens nog wel eens gedaan). Met sneeuw en regen was het dan helemaal een klus om de auto weer aan de praat te krijgen Je ging 's ochtends om zeven uur op weg en het was altijd een ver rassing wat je die dag tegen zou komen Soms werd er een sinaasappeltje schoongemaakt terwijl je een auto aan het repareren was en je groet te ook iedereen die je tegenkwam Dat is nu niet meer in te denken." Wat zijn de meest voorkomende pechgevallen? „Vaak komt het voor dat de mensen zonder benzine staan Nu moet ik zeggen, sinds de tanksta tions, ook aan de grote wegen, om elf uur sluiten kunnen de mensen er niet altijd wat aan doen. Aan het onderhoud van de wa gens schort vaak ook het een en ander Voor iedereen is het tegen woordig mogelijk om een auto aan te schaffen, maar de belang rijke onderhoudsbeurten worden vaak niet gedaan. Je moet wegenwacht, zeg ik vaak, zien als een roeping. Je kunt van alle tegenkomen Ze komen bij je met een kinderwagen tot en met een vrachtwagen. Zit er toevallig een baby in de auto die honger heeft, dan moet er eerst voor voe ding voor de baby gezorgd wor den. voordat de auto gerepareerd kan worden. Je moet ook vrij veel improvise ren. Het is wel eens gebeurd dat ie mand een gebroken V-snaar had Toevallig zat er een dame in de auto. die ik gevraagd heb om haar panty. Deze heb ik toen gebruikt als ven- tilatorriem buiten de dynamo om. Een gescheurde verdeelkap heb ik ook wel eens provisorisch ge maakt met nagellak. Het is vaak ook erg gevaarlijk werk. Je staat aan de kant van de snelweg Pa, moet en de kinderen zijn bar nieuwsgierig. Dan moe je op iedereen letten en aan jezelf denken en aan het pechgeval. Je maakt veel nare dingen mee. maar ook leuke dingen De men sen zouden je vaak willen omhel zen wanneer je ze weer op weg geholpen hebt Waar ik erg blij mee ben is dat vanaf 1 februari de mensen die lid zijn van de wegenwacht, recht hebben op een auto-ambulance. Kun je de auto niet ter plekke repareren, dan kan de auto toch naar huis worden gesleept Uiter aard zit daar wel een norm aan vast. Die regeling is erg fijn, er is niets erqers dan niet te kunnen helpen. Tegenwoordig repareer ik nog zelden een auto, hoewel ik het graag doe" Gebeurt het vaak dat de mensen lang op de wegenwacht moeten wachten? In de spits, 's avonds tussen vijf en zeven en 's maandagsmorgens en 's vrijdagsmiddags is het natuur lijk mogelijk dat het wat langer duurt. Wanneer de wegenwacht onderweg is naar een pechgeval en hij er nog verschillende tegen komt. wil het wel eens lang duren Gaat het echt te lang duren, dan moet de wegenwacht eerst naar het pechgeval dat al zo lang staat te wachten. Of een andere wegen wacht pakt dat geval er even bij Wat voor opleiding moet je heb ben voor dit beroep „In mijn tijd werden er geen diploma's vereist Je moest wel in een all-round garage hebben ge werkt. Tegenwoordig kom je all round garages bijna niet meer tegen, of het moet een hele kleine garage zijn De wegenwacht heeft liefst 1e monteurs-met minstens vier jaar praktijkervaring Bij de wegenwacht zelf krijgen de mensen dan een opleiding van twee maanden en er wordt meteen gestart met het EHBO-diploma Heeft u nog een advies voor de automobilist? „Zorg voor goede verlichting. Kijk dit na voor je wegrijdt. Laat de garagehouder de auto een winter- beurt geven Kijk de accu na voor de winter Mochten er sloten zijn bevroren, droog deze dan met een föhn en spuit er grafiet in Zet in de winterdag de auto niet op de handrem, maar in de 1e of 2e versnelling." LEUSDEN - De heer M. Hamers werkt bijna 25 Jaar bij de Wegen wacht. In juli 1955 kwam hij daar In dienst, heeft tien jaar op de motor gezeten (In die tijd reed de wegenwacht uitsluitend op moto ren), 1 y2 Jaar In de auto, toen nog de 2-CV (lelijk eendje) en kwam daarna als verkeerswacht te wer ken op het vijfde wegenwachtsta tion van Nederland Planken- Wambuis ten zuidoosten van Oos terbeek. Inmiddels zijn er 13 wegen wachtstations in nederland onder andere vanwege de invoering van de praatpalen Hamers „Een VKW-er (verkeerswacht) heeft een dirigerende taak Via de praat palen komen de meldingen bin nen, soms kan er telefonisch ad vies gegeven worden, maar in de meeste gevallen stuur je de we genwacht naar het pechgeval Je noteert het merk van de auto. de kleur, de plaats, de tijd van de melding en je kijkt welke wegen wacht beschikbaar is Op het bord zie je bij welke praatpaal het pech geval is. Dan roep je per mobilo foon de desbetreffende wegen wacht op, noteert de tijd wanneer hij aanwezig is op de plaats van bestemming, wanneer hij weer - Zo ging het er vroeger aan toe, met de motor met zijspan in weer en wind op pad. - De heer Hamers aan het werk onder de motorkap.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5