.Moet er nou altiid zo vanuit wantrouwen gekeken worden naar wat we doen?" J. W. M. Rademaker ruim twee jaar burgemeester in Leusden I „Eigenlijk niet zo veel verschil met Delden „Ook LTS- jongens moeten hier terecht kunnen" „We bekijken nu de top van het ambtelijk bestel" „Aanmoedigen en bewaken van de goede geest bij de burgers, dat is het" „Er zou wat minder emotioneel gereageerd moeten worden op wat de gemeente doet" DONDERDAG 7 FEBRUAR11980 interview door MARNIX KREYNS en BERT VOS LEUSDEN - „Soms, als 's nachts om tien voor half drie de pieper gaat, dan denk ik wel eens: zal ik nou gaan of niet. Dan probeer ik meestal wel even uit te zoeken, of het een grote brand is. Maar ja, ook een schoorsteenbrand is natuurlijk iets heel vervelends voor wie het overkomt. Meestal ga ik toch wel." Jan Willem Marie Rademaker (56) is nu ruim twee jaar burgemees ter te Leusden. Hoofd dus ook van de brandweer en reeds bij menige geschroeide afzuigkap gesignaleerd. Maar daar niet alleen. De bur gemeester heeft inmiddels ook de opening van een drietal cafetaria's op zijn naam gebracht; voorwoordjes van zijn hand verschenen in tal van werkjes, uitgegeven door het Leusdense verenigingsleven. Het foto-archief van de Leusder Krant heeft een ondertussen uitpuilende map met opnamen van de burgervader, te paard, in zwembroek, met een vinger in de brijpot of gewoon met ambtsketen en sigaar. „Dat het zo opvalt - alsof er niks an ders meer gebeurt - dat vind ik op vallend", zegt Rademaker, wanneer we hem wijzen op zijn niet aflatende aanwezigheid bij Leusdense ge beurtenissen en gebeurtenisjes. Hij vindt het een onderdeel van de func tie van burgemeester. Zijn handen maken enkele cirkelvormige bewe gingen door de lucht, wanneer hij uitlegt dat het vooral ook gezien moet worden als bewijs van „een stuk waardering voor wat mensen in allerlei verbanden op allerlei manie ren tot stand brengen. Je bent dan het gezicht van de gemeente en dan moet je er zijn, dat is een deel van de job. Hoewel ik het gros ook persoon lijk interessant vind." Heeft u er de gemeente ook snel door leren kennen? Rademaker: „Het helpt mee. al zijn het ook vaak allemaal weer losse ge vallen. Maar je leert mensen kennen, je proeft de sfeer. Of je nou sneller be paalde problematieken onder de knie krijgt Heel veel gaat impliciet, via in drukken. Je komt soms in aanraking met hele moeilijke, droevige, schrijnen de dingen, al wordt er dan niet expliciet tegen je gezegd: dit of dat is het pro bleem Net zo goed als je veel plezieri ge dingen mee kunt maken, waaraan je echt heel veel genoegen beleeft." WEINIG VERSCHIL Ruim twee jaar geleden - in novem ber 1977 - vroegen we in Delden de net tot burgemeester van Leusden be noemde Rademaker naar mogelijke overeenkomsten en verschillen tussen zijn oude en zijn nieuwe gemeente Daar kon hij toen. nog nauwelijks op de hoogte met Leusdense zaken, weinig belangwekkends over zeggen. Valt er nu. ruim twee jaar later, wel zo n verge lijking te maken? Rademaker: ,,Het objectieve verschil tussen 7000 inwoners of 20 000 inwo ners is er, dat is duidelijk. Maar de over eenkomst is groter Ik ben hier. denk ik, geen trefwoord tegengekomen dat ik ook al niet uit Delden kende. De schaal was er anders, het was beknopter, maar het kwam er allemaal in voor. Dus qua onderwerpen is er niet veel ver schil, wel wat betreft omvang en inten siteit. Vijftig huizen per jaar bouwen of 400, dat is wat anders Maar voor u zelf moet er toch het nodige verschil zijn. U beheerde daar in Delden bijvoorbeeld bijna alle portefeuilles, terwijl u hier geen en kele „politieke" portefeuille hebt ge- kregen. Rademaker „Ook dat maakt niet zo'n verschil. Je moet niet vergeten: dit is een reusachtig collegiaal college, le dereen is bij alle onderwerpen betrok ken, het zijn de personalities die het hem met elkaar doen. Ja je hebt je per soonlijke aanvechtingen, van: daar zou ik me meer mee bezig willen houden. En de een is hier wat meer bij betrokken en de ander daarbij. Maar nogmaals, doordat het zo n collegiaal college is. zijn de verschillen niet wezenlijk." Daar komt nog bij dat onze indruk dat het gemeentebestuur van Delden toch een soort eenmanszaak was niet blijkt te kloppen met wat Rademaker noemt „mijn gevoel voor werkelijkheid" Hij zegt daarover: „Het was daar de ge woonte dat de voorzitter reageerde op wat er in de raad gezegd werd Zo nodig gaven de wethouders dan een aanvul ling. We hebben het daar wel eens over gehad, of dat een goede methode was; en dan zeiden de wethouders ook laten we het zo houden" BURGERZIN Tot de taken die de burgemeester hier in ieder geval nog wel zijn toebe deeld hoort ook bevordering van de „burgerzin". Althans dat vermeldt het gemeentelijke informatiegidsje „Weg wijs" Op de vraag wat dat dan wel in mag houden, meldt de burgermeester geen specifieke definitie voorhanden te hebben Rademaker laat weten het ple zierig te vinden als zijn ingezetenen zich thuis voelen in hun woonplaats en op een bepaalde manier met elkaar omgaan „Zo'n notitie over de wijkor- qanen heeft bijvoorbeeld te maken met burqerzin.net zoals bepaalde vieringen. Of de vraag aan burgers: hoe denken jullie dat het gemeentehuis er aantrek kelijk uit kan zien" De burgemeester maakt in dit kader ook nog melding van zijn voorwoordjes links en rechts - „hoe knullig soms ook, maar toch van hé, weer iets aan de hand" - en van enkele nog te vieren speciale festiviteiten dit jaar Radema ker .Koninginnedag en het lustrum van de bevrijding, de festiviteiten rondom die dagen coördineren Niet dat ik nou zo nodig voorzitter van de een of andere commissie wil worden Of dat ik de Oranjevereniging in de wielen wens te rijden Integendeel' Gemeentevoorlichter Hans Her mans. bij het gesprek aanwezig, helpt zijn portefeuillehouder nog een handje bij het onderwerp „burgerzin". Her mans: „De burgemeester heeft ook een initiërende rol gespeeld bij de Europese verkiezingen. Een aantal mensen uit Leusden bijeen gehaald, die in dit kader iets konden doen Dat is ons helaas enigszins ontgaan Maar Rademaker haalt nog even zijn uitspraak aan. ge daan in het gemeentelijk orgaan „Het Slakkenhuister gelegenheid van zijn eenjarig burgemeesterschap alhier „Ik heb toen gezegd dat het ging om het aanmoedigen en bewaken van de goe de geest bij de burgers. Dat is het niet eigenlijk" Misschien dat die stichting met de ruime doelstelling hier in nog wat kan betekenen? Rademaker. „Dat is een heel goed initiatief, maar het is zeker niet de be doeling dat die stichting alles zelf gaat doen. Ook niet dat er onder bestaande duiven geschoten gaat worden Mijn persoonlijke gedachten gaan uit naar wat aktiviteiten op cultureel terrein Niet om allerlei Amersfoortse zaken naar Leusden te gaan halen of om hier een eigen musuem of oudheidkamer in te gaan richten Hoewel ik in het nieuwe gemeentehuis een trofeeénkastje best leuk zou vinden Maar ik doel nu meer op zoiets als „Aardig Vaardig" bijvoor beeld". Zou die stichting misschien ook een taak kunnen krijgen in het be vorderen van goede verhoudingen tussen en integratie van autochtone en nieuwe bewoners? Of ziet u dat niet ais zo'n geweldig probleem? Rademaker „Wat dit betreft moet ik er toch op wijzen dat ik hier nog betrek kelijk nieuw ben en niet meer dan een zekere indruk hier van heb Die indruk is dan dat de autochtone bevolking in het verleden de verandering van Leusden tamelijk gelaten over zich heeft laten gaan en heeft aangezien hoe het werd tot wat het nu geworden is Ik geloof dat het merendeel van de oude inwoners toch redelijk positief staat tegenover de uitbreiding van Leusden en de bekwa me manier waarop die tot stand is ge komen. Natuurlijk is er hier en daar pijn Maar over het gemiddelde genomen dacht ik niet dat er zoveel problemen zijn, dat je het als een „lijden aan" zou kunnen betitelen" TAMBOEREN We vermoeden dat u dat toch wat te rooskleurig ziet Rademaker „Ja, maar je kan toch niet zeggen dat de ontwikkelingen in hun totaliteit een aantal mensen goed ongelukkig heeft gemaakt of iets derge lijks. Bovendien vraag ik me af: in hoeverre moet je bewust streven naar bepaalde verhoudingen tussen de oudere inwoners en de nieuwere Ik denk niet dat dat een bewust gestuurd proces zou moeten zijn. Dat is een groeiproces dat je niet bewust een be paalde richting in moet tamboeren" Zoals hij wel vaker in het gesprek zal doen, vat Rademaker ter afsluiting van een bepaald onderwerp in het gesprek zijn worden nog snel even samen. Hij doet dat even later ook weer, wanneer we de ontwikkeling van de werkgele genheid in Leusden besproken hebben We citeerden een recent rapport van de Provinciale Planologische Dienst waarin de mogelijkheid wordt geopperd om de groei van industrie en andere werkgelegenheid in deze regio enigs zins af te remmen Rademaker vindt dat „nogal pregnant gesteld" Hij wijst er op dat „de economie en bedrijvigheid toch de kruk vormen waarop wij alle staan Moet je dan niet verschrikkelijk blij zijn, als bedrijven zich hier willen vestigen? Is het dan wel zedelijk juist om dat af te remmen? Ik denk dat je over het alge meen verschrikkelijk voorzichtig met beperkende maatregelen moet zijn. Denk maar eens aan het mannetje met het kleine bedrijf, dat groeit en dat uit zou willen breiden. Moet je dan zeggen, gaat u maar naar Heerenveen? Want in die spanning zit je" „Voor wat onze eigen benadering betreft is er nog een studie onderweg De vraag daarbij is: wat vind je dat er in redelijkheid met de werkgelegenheid moet gebeuren? Zoals u weet is er altijd gezegd dat tenminste de helft van de Leusdense beroepsbevolking in de ei gen gemeente werkzaam zou moeten kunnen zijn Dat geval is wat aan het wiebelen geraakt, zou nu misschien op zo'n zeventig procent moeten komen liggen, waarbij het groeiend aanbod van getrouwde vrouwen daarvoor een verklaring zou kunnen zijn. Overigens moeten we nu tegen bijna iedere geintereseerd bedrijf zeggen we hebben geen plaats. Een paar kleine stukjes in Princenhof nog en dan straks misschien Bruinhorst Maar op zich stelt dat ook niks voor. Dat is twee. drie hectare; wat is dat nou als werkge- legenheidsgebied?" „Een ander punt is nog de betrek kelijke eenzijdigheid van de bedrijven die zich hier gevestigd hebben. Ik zou zeggen probeer in dat aanbod van werkgelegenheid een iets grotere va riatie te krijgen Ook LTS-jongens moeten hier terecht kunnen Anders ga je aan uitstoot doen en ik vind je daar erg voor uit moet kijken". GOEDE ZAAK Toen we de aanstaande bur gemeester van Leusden twee jaar geleden vroegen naar zijn opinie over openbaarheid van commis sievergaderingen, was hij daar vrij terughoudend over. „Dat kan een goede zaak zijn", zei Rademaker toen. Hoe denkt hij daar nu, een jaar ervaring hebbend met openbare commissievergaderingen in Leus den over? Rademaker, lachend' „Het kan een goede zaak zijn En tot op heel behoor lijke hoogte is het ook een goede zaak Als je dat hebt vastgesteld, kun je ook nog op wat nadelige kantjes wijzen. Ik heb soms het idee dat er voor de raadsvergadering iets te veel kruit ver schoten is. Dat heeft als gunstige kant dat er een hoop geëmmer uit de raadsvergaderingen is verdwenen en dat men zich in de raadsvergadering echt tot de topics beperkt Een goed voorbeeld is bijvoorbeeld de behande ling van de begroting van 1980. In de raadsvergadering kwam een hoop van die frut- Hermans „De burgemeester bedoelt technische detailpunten" - niet meer aan de orde. Dat is gunstig na tuurlijk Maar ik vind dat er toch ook wel iets van de room van de raadsvergade ringen verdwenen is. Een tweede nadeel vind ik dat je - minder dan is geweest - in de gelegen heid bent om informeel met elkaar te praten Een gedachtenwisseling in de informele, informatieve sfeer over iets dat bijvoorbeeld nog absoluut onrijp is voor de openbaarheid, dat is nu minder goed mogelijk. Maar het is nu nog te vroeg - we hebben die openbare com missievergaderingen net een jaar - om de openbare vergaderingen te laten vervolgen met een besloten gedeelte Ik vind wel dat je als raadsleden die mogelijkheid tot besloten overleg moet nebben" Rademaker vindt ook nog dat woor den van raadsleden af en toe ook een viervoudige echo krijgen, die de woor den niet verdienen of spreker in ieder geval niet had verwacht; „je maakt een opmerking die in een besloten sfeer he lemaal geen kwaad zou kunnen doen. maar dan ineens zo'n dimensie krij gen Dat is wel eens vervelend HOGE UITZONDERING Bewondering oogste de bur gemeester onlangs voor de souplesse, waarmee hij in de door hem voorgeze ten commissie Algemene Bestuurlijke Zaken de tribune de mogelijkheid tot spreken gaf. Hij schorste een paar maal de vergadering om woordvoerders van wijkraden de gelegenheid te geven hun zegje te doen Rademaker „Dat heeft inderdaad goed gewerkt Maar het was wel bij wijze van hoge uitzondering. Ik vind dat anders het commissiebureau als zodanig ondergraven zou worden. Als commissievergadering dat regel matig zouden ondergaan, zou er niet veel van over blijven. Al was iedereen er toen toch wel een beetje lyrisch van dat dat zo kon" Wanneer we informeren naar het stadium waarin het door de raad ge vraagde rampenplan verkeert, merkt Rademaker op dat het hem bij zijn komst naar Leusden eigenlijk verbaasd heeft, dat dat er nog niet was „Dat is iets dat we daar al lang klaar hadden Zoals we daar ook veel verder waren met de re gionalisering van de brandweer Dat heeft me echt verwonderd, al komt het ook wel doordat de verschillen tussen de gemeente in de regio hier groter zijn dan daar Overigens moet je niet den ken dat zo'n rampenplan - rampenin structie zoals het eigenlijk heet - nu een panacee voor alles is. Het is meer een kwestie van het potentieel op elkaar af stemmen en afbakenen waar welke be voegdheden en verantwoordelijkheden liggen Misschien is het maken er van ook wel belangrijker dan het ding zelf. In die zin dat je er daardoor mentaal meer betrokken bij raakt Ik he dat zelf ook gehad, toen ik eens een 36-urige oefe ning van nabij meemaakte Dat is het moment waarop ik er mentaal op in schoot, dat je na ging denken over de vraag: waar ligt nou de grens tussen wat geregeld moet worden en waar het op improviseren aan moet komen" TOP BESTEL BEKIJKEN Personeelszaken - het ambtelijk ap paraat dus - zit ook in de portefeuille van de burgemeester Op dat terrein deden zich het vorig jaar enkele be langrijke ontwikkelingen voor Wim Renkers. hoofd van de afdeling Finan ciële en Economische Zaken, overleed. Top-ambtenaren als Dortmond (stads- vervolg op pagina 6

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5