„Je bent patiënt wanneer je de „normale" problemen niet aan kunt" RLEIN CN6ERIEF Bevort, psychotherapeut: INT HET Loep op Leusden BURGERLIJKE STAND door Mamix Kreijns TOTAAL-ADVIES OVER BEWEGWIJZERING IN VOORBEREIDING De Dienst Gemeentewerken is be zig met de voorbereiding van een totaal-advies aan burgemeester en wethouders naar aanleiding van bij de gemeente binnenkomende sug gesties. vragen en klachten met be trekking tot de bewegwijzering, straatnaamborden, plattegrondkas- ten en aanverwante zaken Het is de bedoeling dat de Dienst Gemeente werken dit advies in het begin van het tweede kwartaal van dit jaar gereed zal hebben. iMNjTHMtiiprorr FIETS TEGEN BROMFIETS Donderdag 7 febru&'i deed zich op kruising Arnhemseweg-Maanweg- Prins Hendriklaan een aanrijding voor tussen een bromfietser en een fietser De fietser. F. P de G. uit Leusden. wilde op de kruising van de Maanweg-Arnhemseweg afslaan naar de Prins Hendriklaan en zag daarbij de uit Woudenberg afkomsti ge bromfietser G. F T. over het hoofd De G. en een duopassagier kwamen ten val en werden licht ge wond Zowel fiets als bromfiets wer den beschadigd. AANRIJDING OP PARKEERPLAATS Donderdag werd bij de politie van Leusden-Centrum gemeld dat woensdagavond een aanrijding had plaatsgevonden op de parkeerplaats aan de Asschatterweg R uit Leus den. die de melding deed, was ach teruit rijdend tegen een andere auto gebotst HEKWERK VERNIELD Donderdag 7 februari bleek dat er DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Woensdag 13 februari, 9.00 uur: handwerkhobbyclub De Moespot. Woensdag 13 februari, 20.00 uur/ K P J Soos De Moespot Donderdag 14 februari, 13.30 uur- bejaardensoos Ons Gebouw. LEUSDEN-CENTRUM EN ZUID Dinsdag 12 februari, 19.00-21.00 uur: Architektenwinkel in de openbare bi bliotheek Nieuw Langbeek, Hamers- veldseweg Voor tel ml 40519 of 44098 Dinsdag 12 februari, 20.00 uur: ver gadering werkgroep RO/CML in het gemeentelijk voorlichtingscentrum. Zwartweg Woensdag 13 februari, 20.00 uur vergadering commissie fi nanciën in de raadszaal van het ge meentehuis. Hamersveldseweg Woensdag 13 februari, 20.15 uur: bij eenkomst rooie vrouwen in De Til. Hamersveldseweg 30 Donderdag 14 februari, 20.00 uur: algemene ledenvergadering van het Utrechts Landbouwgenootschap in De Til. Hamersveldseweg 30 Donderdag 14 februari, 20.00 uur: vergadering Schoolraad in de raads zaal van het gemeentehuis. Hamers veldseweg 2 Donderdag 14 februari, 20.00 uur: vergadering Jeugdraad Donderdag 14 februari, 20.30 uur: bijeenkomst alleenstaanden in leus den Finnmark 27. vernielingen waren aangericht aan het hekwerk van de volkstuintjes in Leusden-Centrum De politie stelt een onderzoek in naar de daders van deze vernieling AUTO TEGEN MOTOR Zondagmiddag ontstond een aan rijding tussen een auto en een motor op de Asschatterweg De aanrijding werd veroorzaakt door H uit Leus den. die bij het afslaan naardeTo-re- n-ak-ker-weg de schuin voor hem rijdende motorrijders S eveneens uit Leusden. over het hoofd zag De motor werd aan de achterkant ge raakt, waardoor S ten val kwam. De motor werd totaal vernield en de auto liep plaatschade op aan de voorzijde persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GELUIDSWAL ernstig vastgelopen mensen Eni ge tijd geleden ben ik begonnen met het geven van een cursus Gestalt op Veldwijk." In het kort legt Bevort uit wat ..Gestalt" inhoudt; ..Gestalt is een moderne therapie, waarbij veel waarde wordt gehecht aan het zintuiglijk waarnemen en het voe len. Gevoelens zijn belangrijker dan cognitieve activiteiten zoals denken verklaren of piekeren Het gaat er om emotioneel je situatie waar te nemen, dat is primair In tegenstelling tot bij b.v de psycho-analyse gaat het vooral om het hier en nu De patiënt wordt er bij zijn verhaal voortdu rend op gewezen te letten op wat hij hier en nu beleeft Niet graven in het verleden Inzicht krijgen is in deze therapie niet een doel op zich. maar een neven-effect. De patiënt moet vitaler worden, meer levend. Door hem in contact te brengen met zijn gevoelens, zijn ervaring". GOEDE RELATIE Bevort omschrjft een therapie als een langdurig proces tussen therapeut en patiënt. Vandaar dat een goede relatie met elkaar een voorwaarde voor resultaat vormt Maar hoe gaat zo'n therapie nu precies in z'n werk? Bevort merkt op dat er aan het in therapie gaan een fase vooraf gaat; „het pro bleem is: wil je in therapie, ja of nee? De eigen verantwoordelijk heid van de patiënt heeft hier de nadruk, want vaak is de motivatie niet zo groot In het begin is het eerst aftasten, zoals dat in alle relaties het geval is Dan gaat de patient zich uit spreken over zijn probleem en dan is het het werk van de therapeut om hem bewust te laten worden, hoe hij dit gevoelsmatig beleeft En hoe hij gewend is om het ge voelsmatige uit de weg te gaan De gevoelservaring moet worden gestimuleerd Als je iets wilt ver anderen. dan moet je je eerst ge waar zijn, wat er nu is. Heel con creet probeer je iemand eerst te laten zijn. wat hij is." Waarom is voor jou Gestalt daar voor de aangewezen weg? Bevort: „Ik denk dat dat sterk te maken heeft met ie persoonlijk heid. Gestalt komt vanuit huma nistische achtergronden. Het sluit aan bij de veranderingen van de jaren zestig. En dat is een cultuur stroming die mij aansprak". De vraag wanneer iemand er aan toe is zich onder psychothe rapeutische behandeling te stel len. blijkt niet zo gemakkelijk te beantwoorden. Bevort in een po ging daar wat over te zeggen: „Je bent patiënt, wanneer je de pro blemen die iedereen in een be paalde fase van zijn leven tegen komt. niet aankunt. Met je partner bijvoorbeeld, of door werkloos heid of ouder worden. Als je vast loopt in „normale" problemen, dan ben je er aan toe." En: „Als je je chronisch ongelukkig voelt, dan hoor je bij een therapeut thuis Wanneer neurotische pro blemen in de plaats komen van de levensproblemen zoals bij fobieën en dwangneuroses." Daar gaan vaak lichte klachten aan vooraf. Bevort „Pijnen in de lage rug. de angst voor het hebben van een ernstige ziekte, slapeloosheid. Dat zijn lichamelijke uitingen van opkomende neurotische proble men Maar het is vaak voor men sen ontzettend moeilijk om ver band te leggen tussen de eigenlij ke problemen en de uitingen Evenzeer als het moeilijk is om verband te leggen tussen een fo bie en de achterliggende proble men Door die fase moet je de mensen heen helpen. Dat is niet makkelijk. Iemand heeft niet voor niets liever een fobie, dan dat hij toegeeft dat zijn huwelijk na tien jaar is mislukt. Dat is althans mijn standpunt HUISARTS Ik neem aan dat Iemand met lichamelijke klachten een keer naar zijn huisarts zal lopen. Is de huisarts in staat om te onderken nen waar het in deze gevallen in werkelijkheid om gaat? Bevort „Huisartsen kunnen dat wel onderkennen, denk ik? Voor de zekerheid wordt de patiënt meestal toch eerst doorverwezen naar de specialist Als die dan ook niets vindt, komt het moment waarop het de vraag is: hoe krijg ik hem zover dat hij zijn klachten anders bekijkt? Dat is moeilijk. Het is vreemd als je over gevoe lens praat Sex is tegenwoordig minder een taboe dan gevoelens We zijn niet gewend om in zulke termen te denken Frans Bevort is dat wel. Daar zijn opleiding, door het feit dat hij zelf al twee jaar in therapie is wat overigens ook een verplicht onderdeel van de opleiding van de vereniging is en doorzijn dage lijkse omgang met patiënten Des gevraagd laat Bevort weten dat meer dan zes patiënten per dag wil hebben. Een ontmoeting met een patiënt duurt drie kwartier, waarna hij wat aantekeningen maakt. Vervolgens neemt hij een half uur pauze alvorens met de volgende patient aan het werk te gaan Meestal is de frequentie in het begin van de therapie éen keer per week. in een later stadium wordt dat soms twee keer per week Maar dat hangt vooral van de patiënt af en niet in de laatste plaats van diens financiële midde len. Frans Bevort: „Wanneer iemand naar een IMP of een MOB of een SPD gaat voor een psychothera peutische behandeling, dan wordt die therapie vergoed via de AWBZ Maar daar hebben ze vaak wachtlijsten en ze doen er niet altijd lange therapieën. Dus een aantal mensen en dat zijn dan vooral degenen die inzien dat het om hun levensproblemen gaat gaat naar vrijgevestigde thera peuten toe. En die kosten worden meestal niet vergoed. Mijn patiën ten betalen f 80,— per uur Dan moet je het dus wel willen." Hoe lang een therapie duurt is niet te zeggen Het ligt aan de patiënt, het ligt aan de doelstelling van de therapie Bevort „Een the rapie duurt gemiddeld minimaal een jaar. Ingeslepen patronen en verwachtingen van dertig jaar of meer. dat verander je niet in twin tig keer driekwartier Maar ik vind ook dat een geslaagde therapie niet langer dan drie jaar hoeft te duren." GESCHEIDEN In Leusden is Frans Bevort kort geleden van start gegaan met een groep voor gescheiden mensen Er zijn naar zijn zeggen in Leus den nog al een aantal echtschei- dingsgevallen. Zou het dorp zelf daar iets mee te maken hebben? Bevort „Ik geloof zeker dat er een invloed is Het ziet er hier allemaal keurig en clean uit. maar het no digt niet uit tot contact. Het lijkt weinig burencontact, er zijn niet zo veel mogelijkheden voor vrou wen Want het toch nog. ook hier. een cultureel gegeven dat veel vrouwen in voornamelijk het huis houden zitten Volgens de therapeut blijven gescheiden mensen in veel geval len zitten met vragen en gevoe lens. die ze moeilijk kwijt kunnen Bevort „Mensen vragen zich op zo'n moment af wat moet ik nu. wat wil ik verder met mijn leven? Ze zitten met een aantal onafge maakte zaken, gevoelens van wraak misschien, waar je niet mee kunt blijven zitten Hebben ze daar dan de hulp van een psychotherapeut bij nodig? Frans Bevort „Je bent natuur lijk alleen maar nodig voor men sen die je nodig hebben De een vindt van wel, de ander niet. Vroe ger ging niemand na een schei ding in therapie, toen had je dat nog helemaal niet." Dat brengt ons op de vraag, waarom die psychotherapie er nu dan wel is en waarom er nu dan wel behoefte aan zou zijn Frans Bevort „Een mens heeft verschil lende behoeftes, die in een be paalde volgorde van belangrijk heid staan Eerst moet hij eten. daarna komt behoefte aan sex. enzovoorts In een tijd waarin hij economisch gedwongen is om hard te werken, zal hij aan deze behoefte niet toekomen Als je het zo ziet. kun je zeggen dat het luxe - problemen zijn. Van de andere kant is in de loop der jaren het accent verschoven van welvaart naar welzijn Mensen hadden vroeger natuurlijk ook be st problemen, maar dan werd er al gauw gezegd: gewoon hard wer ken. dan kom je er wel bovenop Of als je huwelijksproblemen had. dan was er al gauw iemand die zei ja. maar wie heeft er nu eigenlijk wél een goed huwelijk?" BLOKKER Bevort vermeldt verder nog dat als ik ziek ben. heb ik geen inkom sten. als ik me niet extra verzeker Het is echt flauwekul dat we zo veel zouden verdienen Als je al leen maar bedenkt dat er slechts anderhalf procent van het budget aan de staat besteed wordt aan de geestelijke gezondheidszorg Terwijl ik denk dat veertig procent van de mensen, die bij de huisarts komen, daar zit met psychische klachten." Bevort heeft de indruk dat dit soort verhalen over de psychot herapie ook te maken hebben met een emotionele weerstand tegen het verschijnsel psychotherapie. Frans Bevort: „Het is toch altijd zo geweest van: flink zijn en je best doen; tanden op elkaar en hou je taai". Hoe zit dat met de therapeut zelf? Is dat ook niet een kwestie van je taai houden, wanneer je dag In dag uit werkt met mensen, die problemen hebben? Frans Bevort ,,lk denk dat dat het grote probleem is voor de therapeut en dat daaruit ook zijn deskundigheid moet blijken: op welke distantie, in welke nabijheid moet ik met deze patiënt in deze situatie omgaan? Het bewaren van de juiste afstand, die steeds wisselend is, dat is het grote punt- DINSDAG 12 FEBRUAR11980 verontschuldigingen daarvoor; inderdaad waren wij vergeten die regeltjes er onder te plakken. Daarom nu nog een keer die foto Hij werd gemaakt door Janus Visser bij het sluisje in het Valleikanaal nabij de Asschatter weg. Normaal stort het water daar enkele decimeters omlaag, maar de laatste dagen is er weinig hoogteverschil te bemer ken. Dat komt doordat ten gevolge van de overvloedige neerslag van de laatste tijd het waterpeil in het kanaal aanzien lijk gestegen is. Hier en daar is het kanaal zelfs buiten zijn oevers getreden. Bovendien staan in de hele omgeving veel lager liggende weilanden blank. LEUSDEN De werkruim te bevindt zich in een vrij nieu we boerderij aan de weg van Leusden naar Achterveld. Oorspronkelijk zou de ruimte dienst doen als garage, maar sedert kort is er de eerste in Leusden werkzame psycho therapeut gevestigd. In de nu nog vrij kale ruimte ontvangt Frans Bevort thans op dins dag- en vrijdagmiddag zijn pa tiënten. Tegen gebruik van dat woord heeft de therapeut geen enkel bezwaar." In tegenstel ling tot veel collega's van me, die liever spreken van cliënten. Maar ik vind dat onzin. Het woord patiënt komt vanuit het Latijn, waar het „lijdende" be tekent. Nu, je kunt toch zeker zeggen, dat mensen die bij mij komen om behandeld te wor den ergens onder lijden." We spreken dus verder van pa tiënten, waarvan er in de Leusden- se praktijk van Bevort nu zes in therapie zijn Onlangs startte hij hier een gespreksgroep voor ge scheiden mensen In Utrecht heeft Frans Bevort een ongeveer even grote praktijk. Daarnaast geeft hij nog les aan de Utrechtse academie voor fysiotherapie en in de opleiding van het psychiatrisch ziekenhuis „Veldwijk" in Ermelo Frans Bevort: „Ik heb vrij lang gedaan over mijn studie psycho logie. Negen jaar. In '76 ben ik in Amsterdam afgestudeerd als kli nisch psycholoog Ik heb toen het geluk gehad dat ik vrij snel een baan vond, want het was toen ook al moeilijk voor psychologen om aan het werk te komen, terwijl het nu helemaal een ramp is. Ik kon docent worden aan die opleiding voor fysiotherapie. Daar gaf ik het vak „medische psychologie" en dat doe ik nu nog steeds, zij het nog maar één ochtend per week Ondertussen heb ik een oplei ding gevolgd bij de Nederlandse Vereniging voor Gestalt-therapie. Die duurt drie jaar en bestaat o a uit dertig weekends en tweemaal per maand een avond. Tegelijker tijd heb ik in een team van zes man samengewerkt met een psychi ater, die een kliniek heeft voor Frans Bevort in het verleden vaak ook artsen en pastoraal werkers mensen met problemen de helpende hand hebben geboden en dat mensen ook meer eisen aan het leven zijn gaan stellen De suggestie dat „in therapie zijn" ook best eens een modeverschijnsel zou kunnen zijn. wijst hij van de hand Bevort „Dat hoor je vaak, maar wat is dat nou voor onzin? Wat is mode dan?" Dat het bijvoorbeeld bevordelijk voor je sociale status is om in therapie te zijn. Bevort: „Onzin. Ik weet zeker dat tachtig of negentig procent van de mensen die bij psychot herapeuten komen daar zitten, omdat ze zich rot voelen, omdat ze niet echt gelukkig zijn Dit is pre cies die negatieve toon van De Volkskrant Nee. niet van die serie over psychotherapie, die is —voor zover ik hem gelezen heb —rede lijk objectief Ik bedoel Blokker, die er altijd tegen tekeer gaat Maar die zal zelf wel een roterva- rmg met psychotherapie gehad hebben, denk ik dan maar Eveneens tot de categorie „on zin" behoort het idee dat psychot herapeuten allemachtig veel zou den verdienen. Bevort „Iedere bedrijfsleider verdient meer. iede re hogere ambtenaar verdient meer. Natuurlijk verdien ik meer dan een modale werknemer, maar ik ben een kleine zelfstandige en Uit het bevolkingsregister van Leus den blijkt dat in de periode tot en met 31 januari 1980 zijn: GEBOREN: 29 dec. '79 Pieter Cornelis, z.v C. Ruiter en H W. Oussoren. Frans Hen drik. z.v. C. Ruiter en H.W van Ous soren 24 jan. '80 Marco, z.v. C van Stokkum en J. E. van Raven horst. 25 jan. '80: Margaretha Elisabeth, d.v. K. P. de Vries en N J M A Bosscha 26 jan. '80: Chantal Angela Maria Gerritdina, d.v. Th H. Solen en J A. M Dijkman. 28 jan. '80: Eva Janneke Sterre. d.v. M. A. F. Lorijn en B. G. M Roelofs GEHUWD: 25 jan. '80: J J Berkhof en G J van Eijden OVERLEDEN: 21 dec '79: Gommers, Johannes Franciscus, oud 19 jaar. 15 jan. '80: Beijer. Johan Wilhelmus Christiaan, oud 55 jaar. 16 jan '80: Samson, Leonardus Ant- onius Jozef Maria, oud 60 jaar .19 jan. '80: Boersma. Antoon. oud 55 jaar. 24 jan '80: Boot. Plonia Maria, oud 89 jaar; Reems, Hendrik, oud 94 jaar Onze redaktionele mede werksters: Frits van Breda, Asschatterweg 63. Leusden-centrum, tel 033-41757 (alg.). Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18. Achterveld, tel. 03425- 2090 (Achtervelds nieuws). Peter Op den Camp, Finnmark 32. Leusden-centrum, tel. 033c41380 (sport). Alex Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-centrum, tel. 033-42553 (alg Anco de Knijff-Mali, v. Har- denbroek v. Lockhorstlaan 30. Leusden-zuid, tel 033-40273 (kunst, algemeen) Tea Middelkoop, Waarden 20. Leusden-centrum, tel. 033-43724 (alg) Verder werken regelmatig mee: C Ph. Spaans en W Boelhouwer. Dezer dagen is de geluidswal gereedgekomen die de bewoners van een deel van de Valkenhoeve moet beschermen tegen overlast van de Centrumweg. Deze zomer zal het stuk Centrumweg van de Smoussesteeg naar de Noorderinslag worden aangelegd. De kruising Centrumweg Smoussesteeg wordt in tegenstelling tot oudere gedachten daarover gelijkvloers. Er komt een verkeerslichtinstallatie te staan, die in beginsel altijd op groen zal staan voor het langzaam verkeer van de Smoussesteeg. De Smoussesteeg wordt een wandel- en fietsroute vanuit de Tweede Fase naar het hoofdcentrum „De Hamershof". Dat verkeer krijgt dus voorrang op het snelverkeer van de Centrumweg. KANAAL Afgelopen donderdag trof u op de pagina „Loep op Leus den" een pracht van een foto aan. maar helaas zonder on derschrift; dus u wist eigenlijk niet waar het om ging. Onze EN PLAATSVERVAN- LID WERKGROEP BENOEMD )e heren B. Bod en H. Noteboom op voorstel van de commissie derwijs door burgemeester en thouders benoemd tot lid en atsvervangend lid van de werk- >ep onderwijs. In die werkgroep an zij de Stichting Katholiek On- rwijs vertegenwoordigen, de instelling van de werkgroep in 19 gaf de Stichting Katholiek On- Irwijs de wens te kennen voorlopig !t in de werkgroep zitting te willen men. Heroverweging heeft er nu liter toe geleid dat ook deze stich- 9 in de werkgroep vertegenwoor- ;d zal zijn. werkgroep onderwijs wordt ge- rmd door leden van de commissie derwijs en vertegenwoordigers 9 de plaatselijke schoolbesturen i de schoolraad

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11