Alleen inspraak methode aangevochten Dorp in Tanzania gaat er komen Hockeyvelden blijven intact krant: HIT HET POLITHMtAPPOKT Naai machines gevraagd RTCA veldrit D.E. Wolfert: Aktie „Leusden voor het kind" afgesloten RO/CML vergadert vanavond voor plaatselijk nieuws Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum. Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40 - per jaar. 20.50 per half jaar 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141. na vijf uur 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n v de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. LEUSDEN De aktle „Leus den voor het kind" Is vorige week donderdag afgesloten. P. Lode wijks, voorzitter van de werkgroep die deze aktie organiseerde, riep bij deze gelegenheid de Leusde- naren op niet met de armen over elkaar te gaan zitten maar daad werkelijk steun te blijven verlenen aan projecten in de derde wereld. Als voorbeeld noemde hij Peru. Vrouwen In dit land zouden enorm geholpen zijn als ze konden be schikken over een naaimachine om kleding te kunnen maken. „Het geeft niet of het elektrische- of handnaaimachines zijn" aldus de heer Lodewijks. Zelf wil hij er wel garant voor staan dat beschik baar gestelde machines de plaats van bestemming bereiken. Dus Leusdenaren, bent U In het bezit van een nog bruikbare naaimachi ne welke ergens In een verloren hoekje staat, belt U dan even met dhr. Lodewijks, tel. 11334. - Drukte in het gemeentelijk voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg, waar dinsdagavond de plaats voor een woonwagenkamp bepaald werd. LEUSDEN/CENTRUM In Den Treek bij het Henschotermeertje werd op een drassig parcours het clubkampioenschap 1980 veldrijden van de RTC Amersfoort verreden. Bij de amateurs ging de zege naar Max de Vries uit Hoevelaken, die de overige renners ver achter zich liet. Wim van Dompseler werd 2e. Henk van Velzen 3e, Dick Willigenburg uit Leusden 4e, Wil van Wegen 5e en Ton Brons 6e. De Leusdenaren Henk en Gerard van 't Klooster en Harry Brouwer bezet ten in deze volgorde de eerste drie plaatsen bij de liefhebbers en Wim Hommes, Evertjan Gerritsen en Ger- rit Jetten waren de beste veteranen. LEUSDEN/CENTRUM Er is enige ongerustheid cntstaan bij de leden van de hockeyclub Leus den over de plaatsbepaling van een woonwagenkampje aan de Middenweg De door de gemeen te verstrekte situering van plaats 7 (2e voorkeur van de raadscom missie en no. 2 van de 2e voorkeur van de PPD) op het stuk grond waar de hockeyclub twee (nood gelden heeft, is verladen week niet juist weergegeven in deze krant Hockey-voorzitter A. Pars on heeft bij de gemeente inlichtin gen ingewonnen en deelde ons mede, dat het kampje iets noord elijker is gedacht Het ondersch rift bij de foto in de krant van donderdag j I wees daar ook op De hockeyvelden blijven voorals nog intact. Een heel ander bericht van de hockeyclub is de aankondiging van een ..interlandwedstrijd" in Leusden Op zondag 23 maart komen jongens van 11 t/m 14 jaar van de kostschool Barrow Hills nabij Londen hun krachten meten met Leusdense leeftijdgenoten De Engelse gasten worden privé ondergebracht Het afgelopen weekend werden op twee plaatsen in de gemeente ruiten ingegooid Zaterdag 9 februari bleek dat van 't Claeverenblad een drietal ruiten was ingegooid en in de nacht van zaterdag op zondag vloog een zware baksteen door een grote spie gelruit van een woning aan de Burge meester De Beafortweg In het laatste geval werd ook in de woning door de steen nog schade aangericht De po litie heeft beide zaen in onderzoek. TAS TERUGGEVONDEN In De Treek werd zondag 10 febru ari de tas teruggevonden van me vrouw B uit Bergambacht Deze tas was daar in december 1979 uit de auto van mevrouw B. ontvreemd. Het geld dat in de tas zat was er uit verdwenen. BROMFIETS TERUG Ook terug gevonden werd dit weekend de brommer van B uit eLusden-Zuid Deze bromfiets was „Natuurlijk mevrouw, hier hoeft u niet zelf te koken." woensdag 6 februari in Leusden- Zuid ontvreemd en werd in De Treek gevonden. GEEN VOORRANG Nog een aanrijding deed zich zon dagavond voor op de Torenakker- weg. Door R uit Leusden, die uit de Ardennen reed. werd geen voorrang verleend aan de op de Torenakker- weg rijdende J eveneens uit Leus den Ook bij deze aanrijding ont stond alleen materiele schade, per soonlijke ongelukken deden zich niet voor DINSDAG 12 FEBRUAR11980 (Van de redaktie) LEUSDEN - In de openbare verga dering van de commissie Ruimtelijke I Ordening en Publieke Werken werd onder meer langdurig gedebatteerd over de vraag, waar het woonwagen kamp het beste zou kunnen worden gevestigd. Er kwamen op een gege- ven moment twee voorkeursplaat- I sen uit de bus met een reserve- plaats voor de uitgroei van vijf standplaatsen. Die plaatsen, aan de (oude) Bavoortseweg hoek Noorder inslag en aan de Middenweg, lok- J ten enige diskussie uit tussen pu bliek en commissie. Met name de I uitspraken van de heer D. E. Wolfert vielen bij sommige commissieleden in bijzonder slechte aarde. Zo zelfs, dat Marion Defares (PL) het woord „onzindelijk" in de mond nam. In een gesprek, dat we later met de heer Wolfert (op zijn verzoek) hierover hebben, blijkt, dat hij deze uitspraken erg betreurt, temeer omdat hij die avond beslist niet de intentie had om de komst van een woonwagenkamp, waar dan ook aan te vechten. ..Het ging mij niet zozeer om de inhoudelijke kant, maar wel om de procedurele kant van deze kwestie", aldus de heer Wolfert, „ik heb niet de plannen voor een woonwagen kamp nabij het tennispark aan willen vechten, maar wél de manier waarop de gemeente ook hier weer meent de in spraakprincipes te moeten hanteren. Was er bijvoorbeeld een Bankgirocen trale of hotel gepland, dan was mijn reaktie niet anders geweest Natuurlijk heeft de gemeente formeel het recht aan haar zijde, maar naar mijn idee moet de inspraak op een aktievere ma nier betracht wordenDe heer Wolfert noemt een voorbeeld: „Wanneer ik naast een weiland woon, dat een an dere bestemming moet gaan krijgen, dan vind ik het niet meer dan normaal, dat de gemeente mij niet via de pers, maar persoonlijk informeert," De heer Wolfert is overigens teleur gesteld over de reakties, want daaruit blijkt, dat zijn bedoelingen niet zijn be grepen. De heer Wolfert „Dat mijn op treden tijdens de vergadering als on zindelijk en dissonerend wordt gekwali ficeerd. stelt mij teleur, omdat daaruit blijkt, dat men mij volledig verkeerd heeft begrepen Mijn bezwaar gold im mers niet de inhoudelijke, maar de pro cedurele kant van de zaak. Dat het woord „onzindelijk" uit de mond van mevrouw Defares kwam, stelt mij extra teleur, omdat juist zij en haar fraktie (althans naar één der partijen toe) in spraak in de praktijk heeft gebracht, zoals ik me dat voorstel." Overigens blijkt de Indruk te zijn gewekt, alsof de heer Wolfert na mens de tennisvereniging LTV Leusden sprak. Dat is beslist niet het geval. Hij sprak daar voor zichzelf en niet namens de tennisvereniging, verklaarde de heer Wolfert nadruk kelijk. LEUSDEN „Dit bedrag is fantas tisch" en „Dit spant werkelijk de kroon", met deze woorden nam drs. A. N. van Suylichem, directeur/se cretaris van de stichting Nederlands kinderhulpplan vorige week donder dag een cheque in ontvangst, be stemd voor de tot standkoming van een dorp In Tanzania. Het bedrag, vermeld op de cheque was bijna f.36.000,—zijnde het eindresultaat van de vorig jaar gehouden aktie „Leusden voor het kind". In één van de zalen van restaurant „Ros Beyaart" werd door een klein aantal mensen, voornamelijk zij, die op de één of andere manier aan de organi satie hadden meegewerkt, de aktie de finitief aangesloten met het overhandi gen van het eindresultaat aan de stich ting kinderhulpplan Het streefbedrag van 48.000,- werd niet gehaald, het eindsaldo van de aktie blijkt echter ruim voldoende om de geplande voorzienin gen toch tot stand te brengen Dat 36 mille ook voldoende is wordt veroor zaakt door het feit dat de Tanzaniaanse shilling enorm in waarde is gedaald ten opzichte van de Nederlandse gulden, waardoor in Tanzania stichting kin derhulpplan de ideeen omtrent het dorpje wat veranderd. Werd er eerst gestreefd naar de realisering van drie gebouwtjes, nu is het de bedoeling om één „groot" gebouw neer te zetten, dat dan geschikt moet zijn voor velerlei doeleinden. DRUPPEL OP GLOEIENDE PLAAT In zijn toespraakje gaf de voorzitter van de Leusdense werkgroep, de heer P Lodewijks een terugblik op de aktie Een groep Leusdenaren had de be hoefte gevoeld om in het kader van „het jaar voor het kind" ook iets daadwer kelijks te doen. Ondanks het gevoel van onmacht om aan de gigantische pro blemen in de wereld iets te doen wilde men toch iets doen uit een soort van verantwoordelijkheidsbesef voor met name de kinderen in de derde wereld De uitspraak „acht meneer, dat is toch maar een druppel op een gloeiende plaat was door de heer Lodewijks tijdens het collecteren meermalen ge hoord „Toch zullen we. als we geloven in een betere wereld, zelf moeten bou wen aan de vernieuwing", aldus de voorzitter van de werkgroep Het be reikt eindbedrag betekent dat per Leusdenaar bijna twee gulden is bijge dragen aan de aktie. een op zich ver heugend resultaat De eerste grote activiteit van de werkgroep was ae Dra- derie op 6 oktober op het terrein van zwembad „Bavoort Begunstigd door mooi weer trok deze braderie veel be zoek, netto resultaat van deze dag 22.000- Met de spulletjes die overbleven, aangevuld met andere ingezamelde voorwerpen werd later een rom melmarkt georganiseerd welke 2500,- opbracht. Een huis-aan-huis collecte bracht nog eens 6300 - in het laatje. Particulieren en bedrijven aan gevuld met nog wat andere inkomsten waren goed voor in totaal 2900,-. Verder schonk winkelcentrum „de Biezenkamp" 1400,- en winkelcen trum „Roozendaal" 1000.- voor het goede doel, waarmee het eindbedrag uitkomt op 36 000,-. FANTASTISCH STUK WERK ..Hier is een fantastisch stuk werk geleverd", zo begon de directeur van de stichting kinderhulpplan drs A. van Suylichem zijn dankwoord nadat hij de cheque in ontvangst genomen had. Dat een heel dorp zich inzet voor een pro ject van de stichting was nog niet voor gekomen De stichting zelf is ontstaan op initatief van koningin Juliana, die zich persoonlijk nog altijd betrokken voelt bij het werk van de stichting Con tact met de stichting heeft zij via haar particulier secretaris die voorzitter is van kinderhulpplan Stichting kin derhulpplan heeft meegewerkt aan de totstandkoming van dorpen in India en Tanzania Het door Leusden geschon ken bedrag gaat naar Msimba. een dorpje in het Tanzaniaanse Kolosadi- strict. 320 km ten Westen van Dar-es- Salaam Met het geld kan niet alleen een dorpsgebouw gesticht worden, ook de inrichting kan bekostigd worden, met het geld wat dan nog overblijft kan het project dan ook nog een jaar lang gefi- nancieerd worden. Het dorpsgebouw is erg belangrijk voor de Tanzaniaanse leefgemeenschap. In het gebouw komt een „kliniek" welke vooral gebruikt gaat worden als verloskamer Verder zijn er ruimten in onder gebracht voor een ver pleegster/arts en worden de vleugels van het gebouw gebruikt voor een vrouwenclub en een jeugdclub. Nadruk ligt vooral op de voorlichting die men in het dorpscentrum kan krijgen. Gezond heidszorg en voedingsleer nemen een centrale plaats in. Ook leren de vrou wen naaien en worden de kinderen on derwezen in landbouw. Rond het ge bouw is er landbouwgrond. De bedoe ling is dat de opbrengst van de grond onder meer besteed wordt aan de fi nanciering van het project. De produk- ten die verbouwd worden zijn die zaken waarover bij de voorlichting over voe ding aandacht is besteed Omdat er nogal wat aarzeling is bij de plaatselijke bevolking om „nieuwe produkten te verbouwen garandeert de stichting kin derhulpplan de opbrengst. UNIEKE SAMENWERKING „In de praktijk hoeve we er echter nooit geld bij te leggen" aldus de heer Van Suylichem. Dat voor zo weinig geld toch een der gelijk project gerealiseerd kan worden komt door de samenwerking met de Tanzaniaanse overheid, legde de heer Van Suylichem uit. Deze samen werking kan wel uniek worden ge noemd Als er een dorpscentrum tot stand is gekomen garandeert de Tan zaniaanse overheid hulp in de vorm van medische begeleiding van leerkrach ten. Is het dorpscentrum er éénmaal dan heeft de stichting kinderhulpplan hier nog nauwelijks bemoeienis mee. Door deze vorm van samenwerking is er 100% garantie dat het bedrag, be stemd voor hulp, ook daadwerkelijk op de plaats van bestemming aankomt De hulp van de dorpsbewoners is ook een belangrijke factor. De stichting fi nanciert alleen die zaken, welke ter plaatse niet gemaakt kunnen worden. De plaatselijke bevolking maakt zelf de benodigde stenen, de stichting zorgt dan voor cement en golfijzeren platen. Het geld wordt beslist niet besteed aan voedselhulp of aan het zenden van dure artsen De heer Van Suylighem (r.) luistert naar de toespraak van werkgroeps ONVOLDOENDE RECHTS GEHOUDEN Donderdagmiddag om 16.15 uur deed zich een aanrijding voor op de kruising Hamersveldseweg-Cen- DOORGEREDEN NA AANRIJDING Twee gevallen van doorrijden na een aanrijding deden zich de afgelo pen dagen in Leusen voor Vrijdag ochtend deed de heer N uit Apel doorn aangifte van het feit dat in de nacht van donderdag op vrijdag ie mand tegen zijn in de Tjongerwijk geparkeerde auto was gereden zon der zich bekend te maken Aan de hand van op de auto aanwezige lak sporen tracht de politie de veroorza ker van de schade te achterhalen Het tweede geval deed zich zaterdag avond voor op de Hessenweg in Ach terveld Hier werd de auto van de heer V. uit Achterveld door een onbekend gebleven automobilist beschadigd Ook dit geval heeft de politie in on derzoek. VERKEERSCONTROLE Drie personen werden vrijdag 8 februari bekeurd tijdens een gehou den verkeerscontrole. Een bestuur der reed met een auto waarvan de uitlaat lek was en opnieuw werden twee vrachtwagenchauffeurs erop betrapt dat zij het bruggetje in de Lockhorsterweg over wilden met een veel te zware vrachtwgen. PAARDEN LOSGEBROKEN Woensdag 6 februari kwam bi| de politie van Leusden-Zuid de melding binnen dal er drie losgebroken paar den op de Hessenweg liepen Het drietal eigendom van H. uit Stou- HONDEN NIET AAN DE LIJN De eigenaars van twee Leusdense honden gingen zaterdag op de bon toen zij na verzoeken van de politie weigerden hun honden aan te lijnen RUITEN INGEGOOID tenburg kon echter weer snel en zonder ongelukken in het weiland waar het hoorde, worden terugge bracht LEUSDEN De leden van de werkgroep RO/CML vergaderen van avond vanaf 20.00 uur in het gemeen telijk voorlichtingscentrum. Zwart- weg Op de agenda staan de volgende 9 I punten 1 Opening. 2 Verslag 15-1-1980 3. Ingekomen stukken en medede lingen 4. Informatie betreffende a. woonrijpmaken Hamershof b. bestemmingsplan Achterveld c. bestemmingsplan Achterveld d. tennishal en evenementencen- d. trum 5. Voordracht mevr M Defare-van Hees inz. woningdichtheden 7. Plaatsbepaling woonwagenkamp (en). 8. Rondvraag. 9 Sluiting. trumweg De heer T V. uit Leusden hield bij het nemen van de bocht onvoldoende rechts, waarvoor hij de hem tegemoetkomende auto van H.B., eveneens uit Leusden. raakte Beide wagens werden beschadigd, er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3