3 Katholieke opleidingsschool voor kleuterleidsters KPO Achterveld vierde jubileum oortgezet onderwijs in Amersfoort 2 LEUSDER KRANT DINSDAG 12 FEBRUAR11980 onderwijs •rgen shun ipeti- i het Ach- /ezig ewlj- Met strijd Ach- strijd n de de sters li E. was peig- veel uten st te icht. rker igs- r de neer ster- Het AMERSFOORT -De Katholieke ipleidingsschool voor kleuterleid- lers aan de J. P. Sweelinckstraat 4 een school, die niet alleen leerlin- en aantrekt uit de provincies trecht en Gelderland, maar ook uit treken als de Noordoostpolder en iet Gooi. Omdat er minder op- Idingsinstltuten voor kleuterleid- ters in ons land zijn dan pedagogi- iche akademles hebben de O.K.'s utomatisch, een veel groter oedingsgebied. De zusters van Onze Lieve Vrouwen an de Zuidsingel hadden de opleiding ele jaren, en tot voor kort, onder hun estuur Ook de eigen congregatiele- en konden zich zo. dichtbij huis, voor- ereiden op het werken in het kleuter- nderwijs. De kleuterleidsters-opleiding is kwa nderwijsvorm een heel wat jonger in- itituut dan de pedagogische akademie. "•as in 1956 kwam er een wettelijke re eling voor deze opleiding, en werden iok de toelatingsvoorwaarden en de ei- en aan de docenten nauwkeurig vast- lesteld Vrij snel groeide het instituut laarna uit tot een volwaardige vorm van nderwijs De opleiding bevindt zich in een zeer specifieke situatie, omdat het een vrouwelijke gemeenschap is, met alle voor- en nadelen van dien De hele aanpak, de toon, de benaderingswijze bij het onderwijs kunnen niet anders zijn dan gericht op de eenzijdig samen gestelde schoolbevolking Er is bij voorbeeld geen aparte kleedkamer voor jongens. Bij het volleyen hangt het net ,.op vrouwenhoogte Er is veel belangstelling op de school voor kulturele aktiviteiten. Maar het or ganiseren van buitenschoolse aktivi- teiten wordt bemoeilijkt door de enorme spreiding van de woonplaatsen van de leerlingen Waardoor avondaktiviteiten, theaterbezoek al haast niet mogelijk zijn. Ook de praktijkopleiding van de kleuterleidsters heeft zo zijn aparte moeilijkheden. De stagecoördinator getroost zich veel moeite om de meisjes zo dicht mogelijk bij de plek waar zij wonen geplaatst te krijgen Dat houdt dan voor de docenten in. dat er vaak kriskras gereisd moet worden om de meisjes op te zoeken tijdens hun prak tijk ROLPATROON-DENKEN Het aantal jongens dat participeert is gering of zelfs nihil. Er heeft zich af en toe wel eens een jongen gemeld, maar die vertrok weer. De oorzaken daarvan zijn heel moeilijk te traceren. In grote delen van de maatschappij zit men nog vast aan het rolpatroon-denken. De traditie wil dat het jonge kind het best door een vrouw kan worden opgevoed. Het blijkt, dat de heer De Sain in de praktijk nog nooit een kleuterleidster is tegengekomen! Het antwoord op de vraag waarom een jongen niet een goede kleuterleider zou zijn, is nog nooit gegeven. Wat voor eigenschappen moet de kleuterleidster kunnen opbrengen? Een goed invoelingsvermogen'." De mo gelijkheid tot goede relatievorming. Een grote mate van geduld. De bereidheid om je in het jonge kind te verdiepen. Haaks daarop staat het vreemde ver schijnsel, dat de leiding van de kleuter leidsters-opleidingen voornamelijk in de handen van mannen ligt ,,Van de 15 Katholieke opleidingen is één vrouw direktrice," zegt de heer De Sain. ,,ln het algemeen is het zo dat waar vrouwen de leiding hadden van deze instituten en zij met pensioen gin gen. zij door mannen werden opge volgd. Zuster Francesco die hier direk trice was, werd eerst nog opgevolgd door zuster Hermance. Toen deze zuster wegging, volgde de heer Mut- saers haar op. Toen deze werd uitge schakeld door ziekte, werd ik, die leraar Nederlands en adjunkt-direkteur was, als direkteur gekozen." ,,Hoe staat het momenteel met de opleiding voor kleuterleidsters nu deze binnen enkele jaren met de pedagogi sche akademies zal samengaan in één opleiding voor onderwijsgevenden bij het primair onderwijs?" Direkteur De Sain: „We staan met één been in het, oude systeem, en niet een been in het toekomstige onderwijs. Wij leiden nu nog op voor het kleuter onderwijs volgens de richtlijnen van het besluit opleiding kleuterleidsters. Wij ontkomen daarbij niet aan de richtlijnen voor het nieuwe basisonderwijs van 4 tot en met 12 jaar Dat heeft duidelijk te maken met de zogeheten integratie voorbereidende bijscholing. De leerkrachten in het kleuter- en lager on derwijs dienen te worden voorbereid op de nieuwe basisschool. VOORSCHOLINGSTEAMS Met de docenten zijn we daar inten sief mee bezig. Wij werken samen in voorscholingteams met de pedagogi sche akademies van Amersfoort, Zeist en Hilversum. Deze voorscholingsteams bereiden zich voor op aktiviteiten naar koppels voor integratie voorbereidende bij- scholingskursussen, in samenwerking met de Onderwijs Advies Dienst. En ze bereiden zich voor op onderwijs aan koppels. In de jaren 1983 tot 1985 moeten die mensen aan de nieuwe vormen van onderwijs beginnen. In houdelijk en personaal worden de men sen er op voorbereid In de eerste plaats zijn we nog puur met de kleuterleidsteropleiding bezig. In de tweede plaats zijn de docenten druk bezig met de vormgeving van het nieuwe basisonderwijs. In de derde plaats funktioneren de samen- werkingsweken met de pedagogische akademies om de mensen, die over een aantal jaren het nieuwe basisonderwijs samen zullen moeten geven, wat bereid te maken, en met elkaar in kontakt te brenqen. TEKORT AAN KLEUTER LEIDSTERS •f Een andere zorg is de lijn, die we zieq ontstaan van het tekort aan kleuterleidr sters. Door de publikaties in negatieve zin is er landelijk een dermate rem ge komen op de toeloop van studenten dat er in de eerste jaren zelfs 40% minder studenten op de opleidingen zitten dan men in 1977 publiceerde dat er zouden zitten. In de jaren '83/'84 kunnen we zeker weer spreken van onevenwich tigheid tussen behoefte en aanbod, als deze ontwikkeling dóórzet." Het geheel van de kleuterleid- stersopleiding was tot nu toe drie jaar. Na drie jaar was er de gelegenheid om de B-akte te halen, welke bevoegdheid gaf om hoofdleidster te worden De op leiding gaf eensdeels een behoorlijk stuk algemene ontwikkeling en mens vorming, anderzijds was er veel aan dacht voor de praktijkvorming ,,Hoe is het kontakt tussen de school en de ouders?" Heer De Sain: „Zo minimaal moge lijk. Ik vind dat. waar je pretendeert jon ge mensen op te leiden om zelfstandig werkzaam te zijn, je dat niet hand in hand met de ouders kunt doen. Wan neer de ouders dat willen kunnen ze zich uiteraard in verbinding stellen met de docenten of de direktie. Dat is funk- tioneler dan ouderavonden. Die houden we incidenteel ook wel, maar niet om over de leerlingen te spreken, meer om hen te doen kennismaken met docen ten en gebouw In maart hebben we een oriëntatie-avond voor toekomstige leerlingen en hun ouders Het voordeel van een kleine school als de Katholieke opleiding aan de Sweelinckstraat is, dat docenten en studenten en de studenten-onder ling, elkaar goed kennen en dat een optimale relatievorming mogelijk is. Het stelsel van de klassedocenten voldoet dan ook bijzonder goed. Tot voor drie, vier jaar was ons on derwijs een vrij gesloten opleiding voor kleuterleidsters, met intern wel tenden- zen, naar vernieuwing. Maar naarmate de kleuterschool meer openbrak naar het basisonderwijs, is de kleuterleid- steropleiding ook meer opengebroken naar andere strukturen NOG ALTIJD UNDERDOG? Waar deze opleidingswereld toch nog voor een deel mee getekend is, is het gevoel van de underdog te zijn. Daar heb ik té veel van ervaren om dat niet te zeggen Het denken in de maatschappij over het onderricht op de kleuterscholen be gint iets reëler te worden. De mensen beginnen te beseffen wat het betekent om een goed kleuterleidster te hebben Toch begint voor vele mensen het echte onderwijs pas als de kinderen „naar de grote school gaan." Terwijl het in wezen erg belangrijk is wat daar vóór gebeurt! Die attentie speelt met name ook voor de opleiding tot kleuterleidster LEIDER LAGERE SCHOOL WORDT AUTOMATISCH HOOFD NIEUWE BASIS SCHOOL Getalsmatig zijn de kleuterleidsters altijd in de minderheid Een ervaring in den lande is haast automatisch: het hoofd van de lagere school wordt altijd het hoofd van de nieuwe basisschool Als je die lijn door trekt naar de op leidingswereld zélf dan is er een gelijk soortig denken bij een nog te groot aantal „pedagogische akademies" Van hieruit gebeurt het. En ach, dan zitten jullie er ook nog. Nadrukkelijk wil ik zeggen: als ik dit op de situatie in Amersfoort betrek dan is dat niet zo. Ik gebruik in dit verband bij oriëntatie avonden de stelling: er bestaat een on terechte evenredigheid tussen het sa laris van onderwijsgevenden en het li chaamsgewicht van de daarbij beho rende leerling 't Geeft mijn zorg aan. In al zijn be knoptheid heeft het (toch nog altijd) een kern van waarheid. In een land als Co lumbia moet je voor het onderricht aan kleuters, nog een jaar extra studeren! Tussen de 4 en 6 jaar gaat de ontwikke ling van de kleuter, ook op zintuigelijk gebied, in een zeer snel tempo Dat vereist een bijzondere feeling om die kinderen op de juiste manier te taxe ren." Uit alles wat de heer De Sain te berde brengt, blijkt wel, dat de opleidingswe reld voor de kleuterleidsters in Neder land zich in niet al te rustig vaarwater bevindt De docenten uiten dan ook te recht de klacht, dat zij met teveel dingen bezig moeten zijn om zich voor 100% te blijven richten op die velden, waarvoor ze hun verantwoordelijkheid kregen. De uitbreiding van hun aktiviteiten is ook lang niet altijd terug te vinden in een adekwate toewijzing van faciliteiten Er bestaat nog steeds relatie tussen de uren die het departement uitreikt, en de leerlingen die een school rijk is. Door de sterke terugloop van het aantal leerlingen op de P.A.'s en de O K s komt een qroot deel van de do- Achtervelds nieuws Als Piet/e een broertje ot zusje gekregen heeft dan kan de familie en dan kunnen alle kennissen snel op de hoogte zijn van deze blijde gebeurtenis. Want u kunt uw geboorte kaartjes vlug en gemakkelijk bestellen bij de Rozendaallaan 9, Leusden-C. Tel. 41495 U mag onze modellen boeken thuis rustig eens doorkijken. ACHTERVELD Donderdag avond waren een groot aantal dames van de K P O. waarvan een gedeelte vergezeld van hun echtgenoot in D Ouwe Peerdestal bijeen om met een geestelijke bijeenkomst het 45- jarig bestaan van deze K.FO afde ling te vieren. Het bestuur van de K.P.O. De voorzitster mevr v.d. Berg open de deze bijeenkomst met een harte lijk welkomstwoord tot alle aanwezi gen. In het bijzonder verwelkomde zij de afvaardiging van de leusdense afdeling en van de plaatselijke A B.T.B. Laten we hopen dat we zul len kunnen blijven werken zoals men het op dit ogenblik doet, zodat we dan ook ons 50-jarig bestaan zullen kunnen vierén. Zij deelde mede dat er van mevrouw van Dijk, die momen teel in Nieuw-Zeeland verblijft, een felicitatie was ontvangen Jammer dat zij nu niet aanwezig kon zijn want zij was 45 jaar lid. De huldiging hier voor zal worden uitgesteld tot zij weer terug in Achterveld is Verder wenste de voorzitster alle aanwezi gen een heel prettige avond toe Na het openingswoord werd mevrouw van Wieringen naar voren gehaald die een van de medeoprichters was geweest en nog steeds lid van deze Achterveldse afdeling was. Niet al leen dat zij 45 jaar lid was, doch is ook heel veel jaren bestuurslid geweest, waarvan de langste tijd als voorzit ster. Mevrouw v.d Berg dankte haar voor alles dat zij voor de afdeling gedaan had en ook voor de zeer prettige samenwerking tijdens de 24 jaar dat zij samen bestuurslid waren We hopen dat u nog heel veel jaren lid mag blijven. Als waardering kreeg mevrouw van Wieringen een hele mooie attentie aangeboden. Mevrouw van Wieringen dankte voor deze huldiging. Er wordt door de K P O nu heel veel werk gedaan. Ik hoop dat dit zo voort zal gaan en dat de afdeling nog heel veel jaren zal blijven bestaan. Er is nu veel meer te doen dan vroeger in de dagen van de oprichting. In die dagen was men blij dat er eens iets te doen was en dat men er eens een avondje uit kon. Nu is er veel meer afleiding. Nogmaals heelhartelijk dank en blijft zo doorg aan Hierna was het de beurt aan Peter van den Ancker uit Hilversum die met zijn One man Show de rest van de avond verzorgde Deze veelzijdige artiest wist er al heel spoedig een gezellige stemming in te brengen Hij begon op zijn orgel met een aantal zeer bekende operette melodieën afgewisseld met Neder landse liedjes. Na de pauze bracht hij zich begeleidend op zijn gitaar en accordeon een aantal bekende fran se chansons en ook bekende oude en wat jongere nederlandse liedjes. Dit alles werd afgewisseld met een con- ferance. Zelfs werden er door hem nog ekele melodieën op de pamfluit ten gehore gebracht. Jammer was wel dat hij zijn program ma na de pauze zonder enige onder breking afwerkte, waardoor de aan dacht van de aanwezigen wel eens even verslapte Ondanks dit was het een zeer mooie avond Na afloop dankte de voorzitster de heer van den Ancker voor zijn medewerking. Ook dankte zij alle aanwezigen voor hun opkomst deze avond en zij hoopte dat er over vijf jaar weer net zo een grote belangstelling zou zijn als nu Een Indruk van de vorige week gehouden K.P.O. feestavond centen bovendien onder een niet ver antwoorde druk te staan „Nu is de rechtspositie binnen het» onderwijs vrij hecht," aldus de heer De Sain, „maar niet meer kunnen werken, binnen de sector, waarvoor je gekozen hebt, is ook niet alles.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7