Alliance Frangaise is echt geen elitair groepje" I Louis Verheijen heeft in Canada een camping overgenomen leusder krant: lede-oprichtster mevrouw Kamerbeek: DONDERDAG 14 FEBRUAR11980 interview „Ik heb het hier benauwd" 30r MARNIX KREIJNS LEUSDEN - Louis zit boorde- plannen. Voorbeeldje: „Ik op de kinderen een kroket in d'r ond en dan lopen ze wat over camping. Nou, dan willen die dere kinderen ook wel eens n hapje proberen. En kinderen iden dat lekker. Ja toch? Of ik it ze eens met een portie bit- ballen over de camping dra- Je moet het gewoon alle- lal eens proberen." Ms het allemaal goed gaat zit- Louis Verheijen (38), zijn duw en hun drie kinderen bin- n zeer afzienbare tijd in Cana- Om precies te zijn bij Came- Lake op Vancouver Island, een op de keukendeur ge- ngen plattegrond wijst hij het ,Kijk, dit is de westkust; ar ligt Vancouver. En als je dus kant op gaat kom je in Ja- le richting die Verheijen hierbij aan- is voorlopig nog de achtertuin van huis aan de Asschatterweg, maar is een kwestie van tijd Op 1 mei staande moet hij de camping die hij anada heeft gekocht overnemen en vil een aantal weken van tevoren in nieuwe omgeving arriveren Als het Louis zelf ligt, dan is hij half maart okken Maar het ligt niet alleen aan s. er moet een massa formaliteiten den vervuld vooraleer men in de uwe Wereld wordt toegelaten, iois: ,,lk heb nog geen officieel be- gehad, wanneer ik kan vertrekken, laatste woord is nu nog aan de me- ;h arts in Bonn. Voor de rest is alles oord De papieren zijn ingevuld, we ben gesprekken gehad op de am- sade Maar d'r was in het ziekenhuis zoekgeraakt van mijn bloed- erzoek en daardoor duurt het alle- il wat langer dan normaal. Eigenlijk ik nu al kunnen weten, wanneer we zouden kunnen gaan. Maar ik heb an de week een briefje naar de lassade geschreven of ze Bonn niet s kunnen contacten Dat ze mij daar beetje naar voren schuiven Op 1 moet ik die camping overnemen ik wil er zo gauw mogelijk naar toe NIET BANG Louis Verheijen met vrouw en kinderen STRO oen Louis en de zijnen voor het it emigratie overwogen, gingen hun achten nu niet direkt uit naar een 'ping Een bistro of een restauran- dat zal Louis wel zitten. ..Kijk. zegt .dat zit eigenlijk zo. Ik heb altijd in de )handel gezeten Eerst bij Pon hier eusden later als zelfstandig VW- ler in Woudenberg Maar die zaak is et gegaan en ik kwam in dienst bij ampie Wouters, de W W. dus Aan heb je dus niks voor de serie ,.De is in z'n werk", hahaha Maar eus toen het dus mis was gegaan dat bedrijf in Woudenberg, heb ik afgevraagd: wat zal ik nou verder Blijf ik in de autohandel7 Je wordt wat ouder en ik zag toen al don kere wolken samenpakkeri boven die hele gebruikte-wagenhandel Dat zag ik dus niet meer zitten en na dat failli- sement heb ik me om laten scholen Ik ben naar de culinaire vakschool in Gro ningen geweest. Acht maartden zö ö?h geveer Niet dat ik nou zo nodig kok wilde worden, maar ik wilde wel een beetje verstand van de keuken hebben Ik heb ook mijn horecapapieren, ik weet het een en ander van wijnen Dus ik wilde wel de horecakant op Ondertussen was een goede vriend van Louis naar Canada vertrokken Enthousiaste verhalen en het advies aan Louis om ook die kant op te komen Louis ..Ik ben er over gaan lezen en het land trok me aan Ik heb zo eens beke ken in welk gedeelte je je het beste zou kunnen vestigen, want je moet niet in het armste gedeelte van het land gaan zitten Maar zoiets moet je natuurlijk niet vanuit je luie stoel beslissen Daarom hebben we zo n anderhalf jaar geleden een camper gehuurd en zijn we met het hele gezin zes weken door Canada getrokken We hadden van tevoren een route gemaakt. Langs dorpen en stadjes in toeristengebieden in opkomst. Om daar dus uit te kijken naar een restaurantje of iets dergelijks Dat stuitte op nogal wat problemen. Louis: ..Die gasten daar eten zo vreemd Dat is niet zoals wij dat doen wanneer we uit eten gaan Van lekker rustig met een flesje wijn er bij en zo Nee. dat is nog echt van hap-slik -weg wezen Het komt wel een beetje en in de grote steden zag je ook wel eens -ets dat op een bistro leek. maar op die ma nier durfde ik dat toch niet goed aan CAMPING En toen kwamen ze op een goede dag op die camping op Vancouver Is land en daar gingen bij Louis de lampen branden Die camping werd de laatste laren gerund door een weduwe Haar man was enkele jaren geleden overle den Ze kon het niet meer aan en wilde die camping verkopen Toen dacht ik: kijk. op zo n camping heb je een inko men en een woonhuis Dan kan je aan het werk en ondertussen de markt zo eens aftasten Nu is het meer een overnachtingscamping Er staan wel zeven huisjes, maar de meeste mensen blijven een nachtje en dan trekken ze weer verder Dat is trouwens daar ge woon de manier van kamperen Maar misschien dat ik daar wat aan kan ver anderen door de camping wat aantrek kelijker te maken Louis liet de eigenaresse van de camping weten dat hij geïnteresseerd was in overname, maar hij besliste nog niet Hij moet uiteraard eerst eens rustig uitrekenen of het allemaal te financie ren zou zijn en bovendien voelde hij er weinig voor om over een nacht ijs te gaan Want.zo zegt Louis ,,het is toch nogal een beslissing Daarom trok hij een tijdje later nog eens naar Vancouver Island in gezelschap van Ab van Maanen Ze bekeken alles nog eens uitgebreid En Louis kwam tot de overtuiging dat hij het moest doen ..De mogelijkheden zijn er ongelooflijk Noem maar op wat je wil, en het kan er Die camping ligt dus aan een meer en daar kun je zwemmen en vissen Je kunt er jagen vlak er achter liggen een paar watervallen Er is een woud met reusachtige bomen En tegenover ons. aan de andere kant van de weg. ligt een berg, waarop ze een wintersport centrum aan het ontwikkelen zijn De camping zelf is 2800 vierkante meter groot en heeft honderd standplaatsen. En dan niet op mekaar geperst. Nee, met bomen en struiken ertussen, echt riante standplaatsen RUIM GEVOEL Er was nog iets dat een overweldi gende indruk op Louis maakte de grandioze ruimte die er in Canada nog is Vancouver Island is twee keer zo groot als Nederland en toch er maar 300 000 mensen Louis omschrijft het als een onzettend ruim gevoel wat een gevoel is dat hij hier mist Hier heb ik het benauwd Eigenlijk besef je dat pas goed. als je daar geweest bent Jou valt het misschien niet eens zo op maar als ik hier nu naar de stad ga en in de V D of de Hema loop. dan heb ik het benauwd In Hoog Catharijne, jongen, dan heb ik het niet meer Het is hier gewoon te vol Daar komt ook nog eens bij dat de mentaliteit van de Canadezen hem uit stekend is bevallen Louis: ,,Je wordt overal keurig te woord gestaan, vriendelijk behandeld Als je bij een bank aan de balie staat, dan blijft de man achter je in de rij op anderhalve meter afstand Dat hoef je niet te vra gen. die gaat zich gewoon uit z'n eigen niet bemoeien met jouw zaken Ze zijn daar ook veel bewuster met het milieu Veel minder'verontréiniging Die beken daar. daar kun je gewoon uit drinken, dat is kristalhelder water Maar ook in de steden veel minder rotzooi Hon- depoep zie je daar nauwelijks. Moet je eens in Hoog Catharijne gaan kijken Man. wat een rotzooi Niet dat ik nou voor die hondepoep in Hoog Catharijne op de loop ga. maar het telt wel mee Zoals ook het Nederlandse belas- tingklimaat, ..die hele ambtenarij hier en de toenemende agressiviteit - ..maar hoe kan het ook anders, met zo veel mensen op elkaar7 voor Louis meetellen Of er dan helemaal niks meer goed is in Holland, vragen wij ons af Louis ,.Oh ja, zeker wel Natuurlijk zijn er hier ook goede dingen. Neerr bijvoorbeeld de sociale voorzieningen dat heb ik nu dus zelf aan den lijve kun nen ervaren. Die zijn hier beter dar daar Maar daar staat tegenover dat je in Canada minder belasting betaalt er dat je je overal tegen kunt verzekeren. De campinghouder in spé is niet bang voor een mislukking van het avontuur in dat verre land ..Jazeker," zegt hij, ..het is een stap met een paar vraagtekens Maar van de andere kant: de streek waar we zitten is de rijkste van heel Canada met bodemschatten Ik heb je al verteld over al die mogelijkheden van de camping Dus voor wat betreft de opvang van de gasten maak ik me niet zo bezorgd Er zijn altijd onbekende factoren, er zijn dingen die je zelf niet in de hand hebt. Maar wij kunnen ze de service geven die ze mogen verwach ten Veel meer dan ze er nu hebben Daarbij gaan Louis gedachten aller eerst uit naar de consumptieve sector Nu is er nog geen flesje limonade of ijsje op de camping te koop Dat gaat met ingang van het volgend seizoen veran deren En. zoals in de aanhef van dit verhaal al gemeld. Louis wil ook eens proberen een Hollandse hap op zijn camping te introduceren Louis ..Wie zegt dat je daar geen erwtensoep zou kunnen krijgen, die liegt dat hij barst Je kan er in ieder geval alles voor krijgen Ik heb zelf de preien en de-knolselderij gezien Maar je moet het gewoon pro beren Net als die kroketten. Waarom zouden ze dat niet eten7 Omdat ze het niet kennen Ja hamburgers en hot dogs en pizza's en milkshakes, dat kennen ze. Maar ik wil eens iets anders proberen Wie zegt me, dat het niet lukt? Ze werken daar veel met het fran- chise-systeem Misschien zeg ik op een gegeven dag tegen een vent: ,.is dat ook niet de formule voor eten op cam pings7 We moeten het eens aftasten Louis is ervan overtuigd dat zijn vrouw en hem een aantal jaren van hard werken te wachten staat. Maar daar ziet hij niet tegenop. Louis: ,,Mijn vrouw staat er ook helemaal achter en dat moet ook. Zoiets kan je beter uit je kop laten als je vrouw er niet enthousiast voor is. Zoiets moet je met z'n tweeën aanpakken. En wat mezelf betreft: ik heb hier nog een tijd gewerkt als vertegenwoordiger, weet je. Dan zat ik me weer twee uur in een file op te vreten; want veel of weinig verkeer, ik moest toch mijn aantal bezoeken halen. Toen werd ik er dus ook zo een die naar zijn voor hoofd wijst, wanneer anderen zich keurig aan de verkeersregels hou den. Nee. laat mij dan daar maar flink de handjes uit de mouwen steken." En niet vervelend om vrienden, familie en kennissen in de steek te laten? Louis: ,,Ach. hoe ging dat vroeger met emigreren? Dat was af scheid nemen in IJmuiden of weet ik waar en dan nooit meer terugzien. Maar nu: een retourtje Vancouver kost 1200,-. Dat is tien uur vliegen. Dus ze zien me hier heus nog wel eens terug. Maar voorlopig niet Ik heb geen tijd. Moeten ze maar eens bij ons langskomen. Voorlopig heb ben we daar nog een hoop te doen. Ja, ik heb het misschien allemaal een beetje door mekaar zitten vertellen. Maar die plannen die ik heb die staan echt allemaal keurig op een rijtje. Zo ver was ik wel, ja." AERSFOORT - Les nemen de Alliance Frangaise, wie i dat en waarom doen die sen dat? Wat hebben ze een vooropleiding? ie het doen? Dat blijken al- soorten mensen te zijn. Dorbeeld mensen, die ger nooit goed Franse les >en gehad. Die het toen een ilijke taal vonden, en er niet mee overweg konden. Er >ok mensen bij, die met va- ie naar Frankrijk gaan, en >et prettig vinden zich met al te leren redden. Er blijken nensen bij de Alliance les te en, die het Frans altijd al mooie taal hebben gevon- maar die aan het leren er- 3p de een of andere manier toe kwamen en die nu zéér Jtiveerd de taal opnemen, lotte is er dan ook een ca- ie mensen, die een- igweg wat te doen wil heb- en die het leren van de se taal een zinnige bezig- vindt. :N ELITAIR )EPJE vóóropleidingen7 Die varië ren net zo als de motieven, waar om men met de Franse taal aan de gang gaat Mevrouw J. H I.M Kamerbeek, die in 1975 samen met mevrouw N van Leeuwen de Amersfoortse Alliance Frangaise een geheel nieuw gezicht gaf. zegt We willen helemaal van het image af. dat we een elitair groepje zouden zijn. Vele beginners bij ons hebben al leen lager onderwijs genoten. Echt hoor. mensen, die nog nooit Frans hebben gehad, en mensen die een minimum aan onderricht hebben genoten, kunnen ten alle tijde dat Frans onder de knie krijgen! Wij staan juist open voor de mensen, die een beetje bang zijn Die pro beren wij zo goed mogelijk op te vangen. Zijn er mensen, die bezwaar hebben om de tocht naar de IVO school te maken, waar wij overdag en 's avonds les geven dan kunnen zij ons dat laten weten Wij willen ook graag proberen de wijken in te gaan met onze Franse les Ik denk daarbij aan de wijken Liendert. Schothorst. Schuilenburq Sinds de dames Kamerbeek en Van Leeuwen in 1975 samen be gonnen met 50 leerlingen, is de Alliance Frangaise afdeling Amersfoort geweldig gegroeid. Er zijn nu ruim 400 leerlingen. Men werkt met 10 docenten En er zijn twee kinderkursussen met ruim dertig kinderen Dat vooral jonge kinderen de taal leren is bijzonder belangrijk, wil de Franse taal niet weer opnieuw een elite taal wor den' GEEN DREMPEL BIJ INSCHRIJVING Er is geen drempel meer bij de inschrijving Eiste men voorheen drie jaar middelbare school: die eis heeft men laten vallen Zoals ge zegd mensen met uitsluitend la gere school kunnen zonder enig bezwaar de Franse lessen volgen Alliance Frangaise is een indruk wekkende naam: laat u daar niet door afschrikken dat is niet nodig! Ook de kosten, die de lessen met zich meebrengen, kunnen voor niemand een bezwaar zijn De kursus kost 200,-, en daar voor krijgt men 32 lessen van 2 uur. hetgeen neerkomt op iets meer dan 3 - per uur. Voor de beginners zijn er niet uitsluitend Franse docenten aan getrokken. zodat uitleg in het Ne derlands mogelijk is Er hoeven géén verplichte examens te wor den afgelegd, en er is géén les rooster Het ternpo is vrij, en wordt door de kursisten zelf bepaald. De groep gaat niet sneller of verder dan de stof. die de groep aén kan Speciaal voor beginners zullen er lezingen gehouden worden in zeer eenvoudig Frans leder wordt persoonlijk inge schreven door zijn eigen docent Er is zoveel mogelijk spreiding van lestijden over de dag en de avond De lessen zijn afgestemd op de dagelijkse praktijk, die de kursist tevens vertrouwd willen maken met de Franse samenleving Eventueel is het mogelijk met de docent een reis naar Parijs te ma ken. De docenten volgen jaarlijks speciale stages, die door de Fran se ambassade worden georgani seerd Eén hele week worden de docenten onderricht in de juiste opvang van de beginners, de zo genaamde ..niveauseuil" stage. DIVERSE VORMEN VAN SERVICE Behalve de Franse lessen geeft de Alliance Frangaise in Amers foort velerlei soorten service Eén der docenten begeleidt bij de Teleac kursus Voor bedrijven wordt incidenteel vertaal werk ver richt. Voor de gemeente Amers foort treedt de Alliance als inci denteel begeleider op bij ontvang sten. zoals bijvoorbeeld bij de de legatie van Franse funktionaris- sen, die Amersfoort bezocht Op verzoek van één der Amersfoortse hulporganisaties brachten leden van de Alliance Frangaise bezoeken aan Frans talige buitenlandse werknemers, die in ziekenhuizen waren opgeno men Onlangs kon de Alliance Fran gaise reduktie verkrijgen bij de Amersfoortse Culturele Raad voor haar kursisten bij de Franstalige voorstellingen in De Flint Tenslotte geeft de Alliance Frangaise informatie over adres sen in Frankrijk, en van tijd tot tijd bij privé correspondentie, wanneer er een camping gereserveerd moet worden, grond moet worden aangekocht en dergelijke NIEUW Nieuw is. dat er in de openbare bibliotheek een Franse afdeling gestart gaat worden door de Al liance Frangaise (onder beheer van de openbare bibliotheek) van Franse boeken, tijdschriften en kin derboeken Ook de Amersfoorters. die geen lid zijn van de Alliance, kunnen daar gebruik van maken Nieuw is ook. dat er door en voor de kursisten een krant zal worden uitgegeven Ook is er door de kur sisten een ,.2 voor 12 kwis" in el kaar gezet, die als lesmateriaal kan gaan dienen De Marokkaanse gemeenschap in Amersfoort heeft kontakt ge zocht met de Alliance Frangaise die uitwisseling van talen met le den van deze gemeenschap wil gaan opbouwen. Tenslotte wil de Alliance Fran gaise eventueel in de wijken kur- sussen Frans opzetten voor werklozen, senioren en andere belangstellenden ORGANISATIE Hoe is de Alliance Frangaise georganiseerd7 De Alliance be staat uit twee ..instituten" de ver eniging Alliance Frangaise Amersfoort én de Stichting kur- suscentrum van de Alliance Fran gaise Amersfoort Het doel van de Alliance Fran gaise is het organiseren van kul- turele manifestaties ter onder steuning van de kursussen Te vens het geven van kursussen in de Franse taal in een zo breed mo gelijk verband. De Alliance in Amersfoort maakt deel uit van een nationale organi satie waarvan het landelijk sekreta- riaat zich bevindt in Rotterdam. ..Fédération Alliance Frangaise de Hollande Deze organisatie is weer een deel van de internatio nale organisatie, die zijn sekreta- riaat in Parijs heeft. De afdelingen zijn alle autonoom, en worden in Nederland georganiseerd door Nederlanders, in Engeland door Engelsen, enz De Alliance Frangaise, te Amersfoort ontvangt geen subsi die. noch vanuit Nederland noch vanuit Frankrijk. Wie nadere inlichtingen wil over de Alliance of over de kur sussen kan zich in verbinding stellen met mevrouw J. H. I. M. Kamerbeek, van Maerlantlaan 5, telefoon 14662. Uitsluitend tij dens de kantooruren. Ook kan men zijn vragen inspreken op het antwoordapparaat van de Alliance Frangaise, telefoon nummer 31556.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5