„Dorre studie, veelzijdig beroep" Woningverdichting hoeft geen iegatief beeld op te roepen" Mr. P. van Dijke in functie ,11c AtKNS ill zijn WHI(IL' Notaris P. F. M. Buters: 1 leusder krant ARI0N DEFARES (P.L.) ■eusden Leusder Krant Rabobank "1 1 eusd IM* K ruw Is FOTO-KOPIE NODIG? 't Gaat snel..! LEUSDER KRANT Rabobank Leusden: ACHTERVELD: S DINSDAG 19 FEBRUAR11980 Loep op Leusden LEUSDEN Alweer 11/2 jaar is notaris Buters gevestigd in Leus den Een gesprek over zijn werk is niet alleen interessant, meneer Buters is daarbij een erg vriendelijke man. Dat een notaris in een plaats als Leusden als notabele gezien kan worden vindt meneer Buters niet. „leder zijn vak. Er kan uiteraard met dit vak veel geld gemoeid zijn, maar iedereen is in zijn vak erg belangrijk. Wanneer je een gevestigd kantoor hebt, kun je je veel meer met openbare aangelegenheden be zighouden. Samen met Verpoor ten, notarisklerk hebben wij alles van het begin af aan opgezet. Een notaris maakt geen reclame. Om meer bekendheid te krijgen moet je je wat meer in het openbare leven gaan begeven. Diverse re cepties worden wel bezocht, maar er is erg veel te doen op kantoor. Ik hoop er in de toekomst wat meer tijd voor te krijgen. Na een openbare veiling, waar veel mensen naar toe gaan, is er wat meer respons, maar de be kendheid moet groeien. Ik geef zo nu en dan een lezing, bijvoorbeeld over hoe een testament op te ma ken. Er is wel eens een loterij. Dat zijn meer de 'zaken naar buiten toe Wanneer er nieuwbouw ver kocht gaat worden, hier is dit het geval met plan Langenbeek, stapt de gemeente vaak naar de plaat selijke notaris. Als dit niet het geval was, zou dit voor notaris kantoor geen aanbeveling zijn." Is het moeilijk om de zaken van de ene naar de andere notaris over te hevelen? „Er kunnen copiën gemaakt worden van de akten, die bij zo'n eerste notaris liggen. Daar kun je dan verder mee werken Wij zijn wel aan het arrondisse ment gebonden, in dit geval het rayon Utrecht. Verder wanneer je op een be paalde standplaats benoemd wordt, kan een andere notaris op die plaats wel gaan veilen, maar hij moet dan wel de notaris ter plekke inschakelen Wil ik bijvoorbeeld in Amersfoort veilen, schakel ik de notaris in Amersfoort in. Dat doe je al uit collegialiteit. Wel kan ik bijvoorbeeld in een ziekenhuis in Amersfoort een tes tament opmaken. Oudere mensen blijven vaak, vooral wanneer ze tevreden zijn, bij hun oude notaris, dat vind ik ook terecht". Waar bestaat u werk voorname lijk uit? „Een notaris heeft een breed vlak van werkzaamheden. Over dracht van huizen, hypotheken, huwelijksvoorwaarden, samenle- vingskontrakten. transport van hypotheken, afwikkelen van nala tenschappen, boedelscheiding na echtscheiding, huwelijksvoor waarden, het oprichten van beslo ten vennootschappen, loterijen en veilingen van onroerend goed Dan de kleinere werkzaamhe den zoals legalisatie van handte kening (bij het adopteren van kin deren), adviezen geven onder an dere op het gebied van belasting recht, successiebelasting, over drachtsbelasting, BTW, erfrechte lijke problemen enzovoort" Wanneer je dit nu hoort, zijn er weinig vrolijke zaken te regelen. „Veel is zwaarwichtig Daarom moet je naast je werk ook hobbies hebben. Die van mij bestaan uit tuinieren, ik hou erg van de water sport, van schaatsen Nu Van der Heide, die waarneembevoegheid heeft, sinds 1 januari hier is ko men werken, hoop ik er van de zomer eens fijn tussenuit te gaan Een notaris wordt aangesteld door de Kroon en hij ontvangt zijn honorarium van de cliënten Me neer Buters vertelt hoeveel han delingen en gesprekken er passe ren voor er tenslotte toe overge gaan wordt een notaris aan te stellen Zo'n procedure duurt ze ker een jaar Een leuk facet uit zijn sollicitatie procedure is dat op een gegeven moment zijn vrouw 's avonds uit is met de auto en er iemand van de rijkspolitie voor zijn deur staat. In eerste instantie dacht hij. mijn vrouw heeft een overtreding be gaan of er is haar iets overkomen. Het behoorde echter bij de sollici tatieprocedure dat iemand van de rijkspolitie een huisbezoek bracht. Wat beweegt nu iemand om no taris te worden? „Wanneer je jong bent heb je dit vak bepaald niet als ideaal Je gaat er vanuit, wat is er voor mij wegge legd of wat vind ik leuk en is daar employ voor Mijn vader was za kenman, mijn broer studeerde economie en ik had ook interesse in enomie en handelsrecht De opleiding ben ik bij een notaris aan huis gaan doen (notaris Treurniet in Rotterdam). Daar zat je dan met een diktaat op je knie- en met nog vijf man. Óp een gegeven moment kwam er een universitaire opleiding voor het notariaat in Utrecht. Met vierman zijn wij daar naartoe gegaan Na zes jaar was ik klaar Ik had al voor mezelf uitgemaakt dat ik niet van de grote stad hield en ging dan ook fijn naar het platteland. Naar Gilze-Rijen Het platteland was me echter te plat. Ik solliciteerde verder en kwam tenslotte in Amersfoort terecht" Zijn uw verwachtingen, die u van vestiging in Leusden had, uit gekomen? „Mijn verwachtingen zijn eerst doorkruist vanwege de terug gaande tijd in de huizenverkoop. De gewenning van de verkopers, die nietzoveel meervoor hun huis kregen dan voorheen,heeft heel lang geduurd In die tijd startte ik juist met het nieuwe kantoor. Dat viel me moei lijk Ik had personeel aangesteld om alle zaken meteen goed te kunnen behartigen Nu zijn de zorgen wel over. Het feit dat ik de nieuwbouwprojekten kan afhandelen geeft werkgele genheid voor het hele jaar De verdere huizenverkoop hangt voor een grootdeel af van make laars, die veelal de notaris kiezen. Maar ik moet zeggen, wij hebben niets te klagen Daarbij komt dat het werk erg interessant en afwis selend is. Elke dag is er weer wat anders. De studie zelf is wat dor, maar in de praktijk heb je te maken met mensen, en dat kan erg veelzijdig zijn. BURGERLIJKE STAND Onze redaktionele mede werksters: Frits van Breda, Asschatterweg 63, Leusden-centrum, tel. 033-941757 (alg.) Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18, Achterveld, tel 03425- 2090 (Achtervelds nieuws) Peter Op den Camp, Finnmark 32, Leusden-centrum, tel 033-941380 (sport). Alex Fieseler, Lindenlaan 34. Leusden-centrum, tel 033-942553 (alg). Anco de Knijfl-Mali, v. Har- j denbroek v Lockhorstlaan 30, Leusden-zuid, tel 033940273 (kunst, algemeen) Tea Middelkoop, Waarden 20, Leusden-centrum, tel 033-943724 (alg Verder werken regelmatig mee: C Ph. Spaans en W. Boelhouwer Rozendaallaan 9 Leusden-C de redaktie) USDEN Het progressief slid Marion Defares hield vorige jre dinsdagavond een inleiding 'e, de werkgroep Ruimtelijke Or- ,c ng van het CML over woningver- j E ling. In deze inleiding werden namelijk de standpunten van raadsfraktie in deze zaak naar n gebracht. ressief Leusden is vóórverdlch- van de woonbebouwing. In de open tijd is er nogal wat gewij- In de Inzichten ten aanzien van n"elebouwingsdichtheden. Nadat ja- (chtereen ons land - met name ileuwe wijken van de steden - volgebouwd met soms toren flatgebouwen, kwam men orjop terug en werd de „dorpse iterigheld" weer mode. Toch kan daar niet steeds mee blijven gaan, want ons land raakt over- T t Het is daarom de moeite waard 111 zoeken naar aanvaardbare tus- e oplossingen, die enerzijds rulm- Jisjsparend zijn, maar anderzijds afbreuk doen aan het woon- en ïllleu. Volgens de fraktle van ressief Leusden, aldus mevrouw res, moet dit gezocht worden in Verdichting van de woningbouw, er dat dit leidt tot hoogbouw, s bekend wil Leusden in principe hoogbouw plegen. Je kunt op verschillende manieren een plan invullen. Je kunt bijvoor beeld 20 woningen per hectare gaan bouwen, maar ook 30 of nog hoger. Je kunt veel groen invoegen, maar ook alles vol beton zetten. Toch zijn er andere mogelijkheden volgens de visie van Progressief Leusden Me vrouw Defares: „Je kunt kiezen voor een bepakte bebouwing, waarbij de architect een dusdanig gebruik maakt van de beschikbare ruimte, dat het ruimtelijke aspekt van een woon wijk niet verloren gaat. In Leusden is de wijk Rozendaal daarvan een goed voorbeeld. De bebouwing is daar vrij hoog (ongeveer 30 woningen per hectare), terwijl de wijk zelf een ge voel geeft van ruimte met veel groen, veel speelterreinen en andere moge lijkheden". Marion Defares ziet overigens veel voordelen bij een bepakte bebou wing „Omdat je dichter op elkaar bouwt," zegt ze, „zijn de afstanden onderling veel korter Er zal minder tijd nodig zijn om van je huis naar je werk te komen (mits het werk wel in de buurt ligt), de kinderen kunnen, doordat de routes korter zijn, veiliger hun weg vinden in de wijk, bejaarden kunnen langer in eigen huis blijven wonen, omdat -mits goed gepland - de voorzieningen dichter bij zijn, zo als winkels Er zal een veiliger ver- keerstruktuur mogelijk zijn en ten slotte zal de totale infrastruktuur van een dergelijke wijk goedkoper kun nen zijn." SCHRIKBEELD Mevrouw Defares is zich er van bewust, dat het woord „woningver dichting" een schrikbeeld oproept van hoge flatgebouwen Zij vindt het niet nodig om daar negatief over te zijn. Volgens haar kan woningver dichting heel goed samen gaan met een erg prettig leef- en woonmilieu, met goede voorzieningen en - wat voor veel mensen erg belangrijk is - een eigen tuin. „Het is een kwestie van een keuze maken en dat is tot nu toe niet gebeurd De ruimte wordt in Nederland steeds kleiner om te kun nen bouwen Daarom wordt het tijd, dat er politiek nu een keuze gemaakt gaat worden, want anders zal men straks beslist in moeilijkheden ko men. Er zal een nieuwe visie moeten komen, waarin de woningverdichting een centrale plaats inneemt, waarin tevens gewerkt wordt met de ruimte lijke mogelijkheden die er wel dege lijk zijn We moeten van het idee af, dat hoe lager de woningdichtheid is, hoe lager het woongenot is. Want dat is een misvatting Overigens is mevrouw Defares van mening, dat lagere dichtheden erg gemakkelijk zijn om het gebrek aan woon-kwaliteit (niet de technische kwaliteit) en visie te verhullen. Door een hogere woningdichtheid te ei sen, stelt men meer en hogere eisen aan de architect Werkgroep-lid Rob Nord (zelf ar chitect) onderschreef in grote lijnen het betoog van Marion Defares. Ook hij vond, dat de belevmgsvorm het erg belangrijk is. „Die moet zo plezie rig mogelijk zijn en wat dat betreft is Rozendaal inderdaad een goed voorbeeld." Aan de andere kant had hij nogal wat bedenkingen tegen de opgenoemde voordelen. „Dichterbij de voorzieningen? Dat is een farce De loop-lijnen blijven toch even lang, want de winkels zijn er reeds. Tenzij je winkels binnen de wijk gaat bou wen Verder wordt het fenomeen auto vergeten We hebben nu al de grootst mogelijke moeite om die blikken dozen zo goed mogelijk op te bergen Ga je voor een dichtere be bouwing kiezen, dan wordt het moei lijker om je auto(s) bij je eigen wo ningen kwijt te raken, want daar zal dan te weinig ruimte voor overblij- Mevrouw Defares: „Ik heb vanuit een politieke keuze gesproken. Je kunt natuurlijk nu allerlei technische argumenten bedenken, die op dit moment misschien tegen woningver- I DEZE WEEK IN DE GEMEENTE (van een onzer verslaggevers) UTRECHT Gisteren is Mr. P. van Dijke in functie getreden als commis saris van de koningin in Utrecht. De heer Van Dijke, lid van het CDA, is de opvolger van Mr. P. Verdam, die vori ge maand met pensioen is gegaan. Afgelopen woensdag waren de le den van Provinciale Staten in de gele genheid om tijdens een receptie met de nieuwe commissaris van de konin gin en diens echtgenote kennis te maken. Mr. Van Dijke was tot voor kort secretaris-generaal van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Hij kan bogen op een ruime bestuurliike er varing, met name opgedaan in deze provincie. Mr. Van Dijke was onder meer gemeente-secretaris in de stad Utrecht, burgemeester van Gouda en hoofd van de provinciale voorlich tingsafdeling. Op de foto: Van Dijke en zijn echt genote in gesprek met één van de receptiegangers. ACHTERVELD Dinsdag 19 februari, 20.00 uur: be jaardencarnaval Ons Gebouw. Woensdag 20 februari, 9.00 uur: handwerkhobbyclub De Moespot Donderdag 21 februari, 13.30 uur: bejaardensoos Ons Gebouw. LEUSDEN CENTRUM EN ZUID le1 Als Pietje een broertje ot zusje gekregen heeft kan de familie en dan r frunnen alle kennissen snel op de hoogte zijn van deze blijde gebeurtenis. ,ia Want u kunt uw geboorte kaartjes vlug en bestellen bij de Rozendaallaan 9, Leusden-C. Tel. 941495. U mag onze modellen boeken thuis rustig eens doorkijken. Dinsdag 19 februari, 20.00 uur: ver gadering werkgroep verkeer in het gemeentelijk voorlichtingscentrum, Zwarte weg 16a Woensdag 20 februari, 19.45 uur: bij eenkomst Interkerkelijke Vrouwen in de Marcuskerk Woensdag 20 februari, 20.00 uur: ver gadering planadviesgroep, raadszaal qem huis. Donderdag 21 februari, 20.00 uur: vergadering Stichting Jeugdraad i Leusden in de commissievergade ring van het oude gemeentehuis aan de Burgemeester De Beaufortweg Donderdag 21 februari, 20.00 uur: vergadering werkgroep midden- en kleinbedrijf in de raadzaal van het gemeentehuis, Hamersveldseweg 2. maandag 25 februari, 20.00 uur: ver gadering coördinatieteam CML. dichting pleiten, maar je moet eerst een politieke keus doen voordat je ook deze problemen ruimtelijk op kunt gaan lossen. Overigens dient de woningverdich ting in Leusden afgestemd te worden op een dorp en niet op een stad. Dat maakt verschil." UIT HET BEVOLKINGSREGISTER VAN LEUSDEN BLIJKT DAT IN DE PERIODE TOT EN MET 13 FEBRU ARI ZIJN: Geboren: 26 jan Pieter Theodoor Cyriel, z.v. C M. J Thier en H W M. Mocking. 29 jan Walter, z.v C. van Dijk en D van Os. 29 jan Walter Hendrikus, z v. H. J. M. Huurdeman en M. H T. Mallens 30 jan.: Margo Hendrika, d.v G. A. C. Boersen en A. H. van Eijden. 31 jan Sanne, d y J. Paulusma en A T J. van Meulen 31 jan.: Wieger Gerbrand,z.v A. G. V. Vos en A. M. C. Lock. 1 febr. Johanna Maria Elisabeth, d.v A. M. Damen I febr Michelle, d.v. L. C. Meuzelaar en H H Rootert 5 febr Cornelis, z.v. A Visser en A Passchier. II febr Bianca Johanna Geertruida, d.v. A G. Boersen en A. C. Tolboom. 13 febr Rudolph Martinus Her- manus, z v W G. Smit en J E M. Dijkhof. Gehuwd: 1 febr.. L. J. van den Tweel en J de Jager. 7 febr B. T Hansink en H M M. R. van Middelaar 8 febr. P. van der Kam en M. Mes. Overleden: 26 jan. de Mol, Anna Maria Hubertina Christina, weduwe van A J. M van Breukelen, oud 73 jaar. 27 jan van Eeten, Alida Marina, geh. met S Talapessy, oud 39 jaar 13 febr.: Mastenbroek, Cornelis, oud 86 jaar Marion Defares (PL): „Politieke keuze maken maandag 25 februari, 20.15 uur: dr. Jos van Kemenade spreekt in De Hakhorst. Kantoor: De Biezenkamp 3, Leusden-C. Kantoor: Pr. Irenelaan 21, Leusden-Z. Kantoor: Hamersveldseweg 72, Leusden-C. Tel. (033) 42814 (voor alle kantoren). Jan van Arkelweg 9 - .tel.03425-1203. Elke nieuwe spaarder krijgt een extra spaar- premie van 7.50 bij een minimuminleg van 25.- gtSd eo goede raad Voor u het goed eo wel weet zijn ze groot, en sneller dan we ons kunnen voorstellen gaan ze hun eigen weg. Het is dan goed als ze weten wat sparen is, dat komt immers altijd van pas- De Rabobank beeft voor kinderen allerlei sp&arv armen in huis. Open een <jrtflrr»lriming voor uw jongste. Wij kunnen u dan meteen wat moer vertellen over de mogelijkheden om zoon €ii dochter spelenderwijs te leren sparen, bij de persoonlijke bank! Notaris P. F. M. Buters

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11