est Toyota Corolla Lancia Delta 6% 6% BONDSSPAARBANK oyota brengt nieuwe Crown met 2,2 liter dieselmotor 7%% vaio% n VOOR MIDDEN EN OOST NEDERLAND Auto van het jaar: Nieuwe Honda - DINSDAG 19 FEBRUAR11980 een ruime keuze aan ver- illlende modellen heeft ota de nieuwe Corolla voor op de markt gebracht. Niet ider dan vijf carrosseriever en t.z.t. naar wens een 1.3, 1.6 of een 1.6 twincam motor iten het succes van Toyota's itseller aller tijden voor de n '80 continueren. Het mo- llenprogramma omvat een 2- een 4-deurs limousine, een st fraaie llftback, een spor- e coupé en een statlonwa- In 3- en S-deurs versie. En al nieuwe Corolla's zijn weer in variaties „Economie," „Spe en de Luxe „DX" verkrijg- terwijl ook de versie met i automatische bak leverbaar Een groot aanbod van mo len dus, die bovendien stuk Dr stuk uiterst concurrerend >rijsd zijn. Wij kozen voor on lest de 4-deurs sedan-versie de 1.3 liter motor. yn r-ys RMGEVING EN UITVOERING let koetswerk van de 4-deurs ■A- rolla is naar onze mening bij- ïder fraai van lijn en aantrek- Ijker dan de 2-deurs versie. 4-deurs model is maar in V i uitvoering leverbaar, de I sclal: iets luxueuzer dan de I ndaard „Economie," iets Tider voorzien van extra's dan DS-versles. -Antwerjiers en technici van rota hebben die Corolla voor jaren '80 grondig onder han- r\ genomen. Niet zomaar wat T B-llftjes en technische ver- leringen, maar een van vóór achterbumper totaal nieuw ^-Éwerp. Een moderne carros- Ie met een aërodynamische I llng, een volledig nieuw on- V. stel op een langere wielba een verbeterde achteras- istrucfie en een spllrv teuwe 1.3 liter motor. Het re- laat is, dat die Corolla het zicht heeft gekkregen van echte volwassen mldden- >pAser, met die nieuwe motor tot bijzondere prestaties ■t, maar qua prijs nog altijd lijn volgt uit de klasse, waar or' vagen feitelijk In thuishoort, kleinere middenklasse: van I.595,- voor de goedkoopste eiefonomlc" tot 15.275,- voor iftback „DX." dei els val :t) Dat laatste, die prijsstelling kan ook weinig anders, want in hetlToyota-modellenprog- ramma plaatst de Corolla zich nu eenmaal tussen de Starlet en de Carina, een positie dus naast die andere kleine middenklas ser van dezelfde fabriek, de voorwiel aangedreven Tercel. Met een prijs van 13.995,-- stelt ook onze testwagen zich uiterst scherp op te midden van de concurrenten, maar we mo gen gevoeglijk aannemen, dat Toyota die prijzen slechts kan hanteren door de enorme aan tallen die er van deze Corolla gemaakt zullen worden. Sinds de introductie van deze wagen In 1966 zijn er al meer dan 7,5 miljoen Corolla's geprodu ceerd, tussen 1974 en 1978 was het model de meest verkochte auto ter wereld, in dat laatste jaar pas naar een tweede plaats verwezen door de VW Golf. Met die status mag je dan ook wel verwachten, dat Toyota bij de lancering van een geheel nieuwe Corolla niet over één nachtijs is gegaan. Naast het reeds genoemde aantrekkelijke koetswerk dat de styllngmeesters van Toyota de Corolla hebben meegegeven zijn het vooral de tot 2m 40 ver lengde wielbasis en de tot 1 m 33 vergrote spoorbreedte die de wagen zoveel volwassener hebben gemaakt. Het Interieur is bijzonder ruim voor een wagen in deze klasse en biedt bij nor male opstelling van de voor- stoelen dan ook echt plaats aan vier volwassenen. Wie echter moet reizen met een erg lange chauffeur achter het stuur, waarbij de be stuurdersstoel in de allerach terste stand wordt gezet, moet ook in deze nieuwe Corolla toch nog een concessie doen aan de beenruimte achterin. Desal niettemin boekt de nieuwe Co rolla een winst van 6 cm van dashboard tot de leuning van de achterbank en 3 cm in de breedte, vergeleken bij het mo del dat tot nu toe werd gevoerd. Cijfers, die de honderdduizend Corolla-rijders in ons land zeker zullen Interesseren. Ook op het oog doet het keu rig afgewerkte Interieur van de nieuwe Corolla ruim aan, maar dat is waarschijnlijk voor een goed deel ook toe te schrijven aan het veel grotere glasop pervlak dat de wagen thans heeft meegekregen. Met die Corolla is Toyota dan ook defi nitief afgestapt van de typische Japanse vormgeving met de ronde lijnen en de hoge taille en heeftmen bewust gekozen voor de „Europese look" voor de la ren '80. Ook In de minder luxueuze „Special" is de afwerking zeer compleet. Goed zittende, uitste kend verstelbare voorstoelen, met een rugleuning die tot in de slaapstand kan worden neerge klapt, hoofdsteunen standaard, een tapijt vloerbedekking, as bakjes voor- en achterin, kin- dersloten op de achterportieren. Het dashboardpaneel Is voor Japanse begrippen eigenlijk wat sober uitgevallen, maar het in strumentarium is compleet met de klokken en meters goed af leesbaar recht voor de be stuurder geplaatst en de be langrijkste bedleningshandles rondom de stuurkolom. Het be tekent in de „Special" uitvoe ring geen dagteller en geen quartz-klokje en radio stan daard, maar w el een ruiten wisser met twee snelheden en een Interval-schakelaar, alsme de een elektrische ruitensp roeier. Standaard op alle nieuwe Corolla's is ook een geheel nieuw, uitst ekend werkend verwarmings- en ventilatiesysteem met een krachtige aanjager en een apart recycling-circuit voor de luch- taanvoer. De totaalindruk: com- peet, netjes maar eenvoudig. En dan wat de uitrusting be treft, nog een apart woord van waardering voor het feit dat Toyota voor de Corolla maar één sleuteltje heeft bedacht en dat In de zeer ruime koffer een bijzon der keurig gereedschapskistje is te vinden, waarmee eventuele kleine pechjes onderweg zelf kunnen worden verholpen. Een aardig extra in een tijd, dat de meeste fabrikanten nog slechts een krik en wielsleutel als hoogst noodzakelijk gereed schap bijleveren. MOTOR EN PRESTATIES Wanneer we schrijven dat de Corolla is uitgerust met een nieuwe 1.3 liter motor dan ge biedt de eerlijkheid te vermel den, dat de basis voor deze 4-ci- linder met een inhoud van exact 1290 cm3 in feite reeds jaren bij Toyota in gebruik zijnde K-mo- tor Is, waarvan er al meer dan 8 miljoen zijn gebouwd. Tech nisch gezien is de nieuwe 1,3 dan ook een doorontwikkeling van de oude 1166 cm3 Toyota- krachtbron, die onder meer ook in de vorige Corolla dienst deed. Maar als 1.3 liter is de motor nieuw in het produktie-prog- ramma. De vergroting van de cilin derinhoud werd gerealiseerd door de slag van 66 mm op 73 mm te brengen, terwijl de boring gelijk bleef op 75 mm. Een bijna vierkante motor dus voor de nieuwe 1.3 Corolla, met duidelijk het accent op robuustheid en lange levensduur. Want qua vermogen boeketen de Toyota- ingenleurs niet eens zoveel winst. Met een maximum ver mogen van 44,1 kW (60 pk) bij 5600 t/m levert de 1,3 liter slechts 2,9 kW (is 4 pk) méér dan de oude 1166 cm3 krachtbron en dat méérvermogen Is in feite net genoeg om het extra gewicht van zo'n 50 kg van de nieuwe Corolla te compenseren. De winst van de nieuwe Co- roll-motor zit 'm dan ook vooral in de grotere souplesse van die 1.3 liter, het geringere brand stofverbruik en het lagere ge luidsniveau. Mede dank zij een thans ook gunstiger koppel van 93,16 Nm (9,5 mkg) bij 3600 om wentelingen per minuut aan de krukas Is duidelijk een grotere souplesse en trekkracht door de versnellingen heen merkbaar, hetgeen weer resulteert In be tere prestaties. In de jongste versie laat de 1.3 Corolla bij voorbeeld een acceleratietijd van 0 tot 100 km/uur in 15,4 sec. noteren, tegenover 16,6 in de oude Corolla. En de topsnelheid ligt met 148 km/uur toch ook weer zo'n 4 km boven die van het vorige model. Zonder meer draagt ook de verbeterde aërodynamische vormgeving van de nieuwste Corolla z'n steentje bij tot deze hogere prestaties, die voor een auto in deze klasse zeker niet slecht zijn. Wellicht ook dat die extra souplesse, die de motor nu meebrengt, te zamen met de voortreffelijke schakelende vler-versnellingsbak een vlot tere rijstijl bevorderen en daar mee ook de gemiddelde presta ties verbeteren. Daarnaast kon den we duidelijk een veel gun stiger brandstofverbruik bij de nieuwe 1.3 liter constateren. Bij een constante snelheid van 90 km/uur noteerden we een ge bruik van 1 op 15,2; bij 120 km/ uur van 1 op 11,4. Cijfers die zo'n 10% gunstiger liggen dan bij de oude Corolla. Het gemid deld brandstofverbruik tijdens de gehele testperiode bedroeg 1 op 11,2, hetgeen (naast de duurzaamheid) zeker ook een indicatie geeft van de andere economische zijde van de nieuwe 1290 cm3 motor. Reeds zijdelings genoemd, maar toch nog wel een extra vermelding waard, Is de opmer kelijke geruisloosheid van deze motor, speciaal omdat in auto's in deze klasse nu niet overdadig met geluid dichtend materiaal kan worden gewerkt. Alles bij elkaar Is die nieuwe krachtbron van de Corolla een prettige zoefende, bepaald niet luie. toch ook zuinige en zeker be trouwbare motor. Een motor die geen enkele wanklank tijdens de gehele testperiode gaf, en met behulp van de handchoke zowel bij koude als vocht onmiddellijk startte. Een sterke troef voor de nieuwe Corolla-serle, die daar in te* 10 ota, Japans grootste auto- Ikant met In 1979 een totaal geproduceerde wagens dat it bij de drie miljoen stuks heeft een geheel nieuwe wn op de markt gebracht die leverbaar is met een 2,2 liter i rtfclllnder dieselmotor. De wn 2,2 D, zoals de wagen of- Bel wordt genoemd, is de ste personenwagen van 0°|ota niet dieselmotor. Later aar wordt de nieuwe Crown leverbaar met een zescilin- benzinemotor. e vlerclllnder dieselmotor uit g (jCrown Is eerder door Toyota onteerd in de Hl Ace-be- agen. Het betreft een mo- ne geheel nieuwe ontwikkel- diesel met een door een ge- de riem aangedreven boven- lende nokkenas. Het vermo- c ivan de machine bedraagt bij r chts 4200 toeren per minuut tW ofwel 66pk. Het maximum pel is 132 Nm (13.,5 mkg) bij r 0 toeren. Hieruit blijkt al wat «praktijkook meteen opvalt, nelijk dat de motor bijzonder pel is. Er behoeft dan ook veel te worden geschakeld Ie Crown-diesel en de vijfde po inelllng Is zelfs in stadsver- r al Inzetbaar, y- e motor van de Crown Is Tworpen als dieselmotor. Het feft dus niet een omgebouw- fj denzinemotor, maar een ma- te waarbij vanaf het aller- o begin rekening Is gehou- met de specifieke eisen van diesel. Zo Is het motorblok li t en toch zeer sterk uitge- rd. Een fraaie oplossing is ;t onden voor de oliekoeler die C iet motorblok is Ingebouwd. oliekoeler staat rechtstreeks fl erbinding met het koelwater et blok wat tot gevolgd heeft de olie sneller op tempera- r komt (het water Is veel eer- op temperatuur dan de olie verwarmt op die manier dus olie) en nauwkeuriger op Lr iperatuur blijft. Gevolg van een en ander Is dat de motor tand is tegen het rl|den van Tte stukjes dan een gewone wlmotor. >e voorgloeitijd wordt bij de Crown electronisch geregeld, afhankelijk van de temperatuur van de motor. Is die motor dus nog enigszins warm dan is de voorgloeitijd korter dan nor maal. Aangezien tijdens het voorgloelen het contactsleutel tje niet behoeft te worden vast gehouden, kan het voorgloelen bij de Crown Diesel nauwelijks meer als een nadelig punt wor den opgevat. Een waarschuwinglichtje op het dashboard Informeert de bestuurder van de wagen zodra het voor een dieselmotor zo be langrijke waterscheidingsfilter meer dan 200 cm3 water bevat. Het kan dan tijdig en op een voudige wijze worden geleegd waardoor schade door water In de brandstofpomp kan worden voorkomen. Een ander bijzon der waarschuwingslichtje geeft aan wanneer de getande riem voor de nokkenasaandrljving 100.000 km heeft gedraald. Die moet dan uit voorzorg worden vervangen. Het meest kwetsbare deel van een dieselmotor is de ingewik kelde en kostbare brand stofpomp. Toyota koos voor een moderne roterende pomp die in Japan wordt gemaakt. Het gaat echter om een licentie van de bekende Bosch-pomp zodat de onderdelen voorziening en ser vice zijn gewaarborgd. Ook In landen buiten Japan. De nieuwe Toyota Crown is een strak gestyleerde grote wa gen die ruim plaats biedt aan vijf inzittenden. De totale lengte van de auto bedraagt 4,69 meter bij een breedte van 1,69 meter. Het gewicht blijft juist onder de 1450 kg, hetgeen gunstig is in ver band met de motorrijtuigen- sbelasting. De instap Is zowel voor als achter uitstekend. De ruimte is royaal. De Crown heeft een grote, mooi rechthoekige, kofferbak. De 72 liter brand stoftank (actieradius bijna 1000 kam!) is boven de achteras ge plaatst, direct achter de rugleu ning van de achterbank. Zo doende staat deze tank op een veilige plaats, terwijl hij weinig echt nuttige ruimte in beslag neemt. Door zijn strakke rechthoeki ge vorm biedt de Crown een op timale binnenruimte terwijl door het netjes afronden van hoeken en andere aërodynamische snufjes toch een behoorlijke luchtweerstandscoëfficiënt is bereikt. Om zo'n snufje te noe men: de Crown Diesel heeft een geslaagde voorruit die in de lijst is gelijmd waardoor de ruit vloeiend verloopt in de dakrand. Zoals gebruikelijk bij Japanse wagens is de Crown mooi com pleet uitgerust. Standaard is de auto voorzien van een snelheid- ?/'n safhankelijke stuurbekrachti ging die minder gaat werken naarmate je harder rijdt waar door het zweverige sturen bij hogere snelheid wordt voorko men. Voorts heeft de Crown standaard dubbele koplampen met halogeen peertjes, een centrale deurvergrendeling die overigens met de hand moet worden bediend en een vijf versnellingsbak waarvan de vijfde versnelling een overdrive is. De bak schakelt voortreffe lijk. Mede door die vijfbak en de grote souplesse van de motor is de Crown Diesel uitermate zuinig te rijden. Bij een con stante snelheid van 90 km/uur nuttigt de wagen volgens ECE- normen 1 op 13,7 en bij 120 km/ uur 1 op 10,9. Het gemiddeld verbruik volgens OIN-norm be draagt 1 op 12.8. Het is, gezien het maximum vermogen en het totaalgewlcht van de wagen, duidelijk dat de Crown 2.2. D geen razendsnelle auto is. Vlot accelererend, waarbij niet tot toptoerentallen moet worden doorgetrokken, komt de grote Crown aan een tijd van 24,1 seconden voor de nul tot 100. In de vijfde versnel ling loopt de wagen vervolgens door naar rond 140 ECHTE KM/ uur. Voor een diesel dus onge veer de middenklasse. De nieuwe Toyota Crown Is een wat soepel geveerde com fortabele wagen die uitermate gemakkelijk en plezierig rijdt. Een forse wagen voor de lange afstand. Een compleet uitge ruste auto ook, die voor een scherp concurrerende prijs op de markt wordt gebracht. Met alles erop en eraan komt de vierdeurs Crown 2.2 D namelijk op 28.895,-, terwijl de sta tioncar op basis van de Crown Diesel 30.195,-- kost. Prijzen die in het licht der concurrenten uiterst gunstig moeten worden genoemd. de toekomst nog een 1.6 liter versie aan toe kan voegen. RIJ-EIGENSCHAPPEN Hoewel Toyota verleden jaar experimenteerde met de nieuwe voorwiel aangedreven Tercel, blijkt dit geen indicatie te zijn geweest, dat men bij de fabriek In Japan het roer net zo radicaal zou gaan omgooien als bij voor beeld General Motors/Opel dat thans gaat doen. De Toyota Ter cel blijft voorlopig een eenling In het modellengamma en de nieuwe Corolla is dan ook weer conventioneel van opbouw, dat wil zeggen, motor In de leng terichting vóórin, aandrijving op de achterwielen. Bij het verlengde en verbrede onderstel wordt de wielop hanging aan de voorzijde ver zorgd door McPherson-vee- rpoten, waarbij schokdempers en schroefveren dan wel niet als fusee-arm dienst doen, zoals bij voorwiel aangedreven auto's, maar wel één geheel vormen. Dit ophangsysteem wordt aan de voorzijde gecompleteerd met een torsiestabilisator en reac- tie-armen, teneinde een opti male vering en koersvastheid te verkrijgen. Aan de achterzijde is de wielophanging afgeleid van de nlieuwe Carina, dat wil zeggen: de toepassing van een licht achteras die gestabiliseerd wordt door middel van vier reactie-armen en een Panhard- stang. Anders dan bij de Carina zijn de twee lange reactie-armen echter transversaal geplaatst ter extra ondersteuning van de functie van de Panhard-stang. De achterwielophanging wordt gecompleteerd door schroefveren en ietwat schuin geplaatste telescopische schokdempers. Rijdend met de nieuwe Co rolla is duidelijk merkbaar, dat dank zij de nieuwe onderstel- constructie niet alleen de ach teras goed is gelokaliseerd, maar dat de wagen over een uit stekende koersvastheid be schikt. De besturing Is licht en tamelijk direct, maar de Corolla is uitstekend te manoeuvreren met op zich een redelijk neutraal stuurkarakter. Alleen In extreme situaties wanneer erg snel door korte bochten wordt gereden is de normale mate van overstuur, diee zo'n achterwiel aangedre ven auto meebrengt meerkbaar. Dank zij de directe besturing is correctie echter niet moeilijk, waarbij we als enige kritiek wil len opmerken, dat het stuurwiel wel wat erg iel is uitgevoerd en te weinig greep biedt. De langere wielbasis heeft beslist geen afbreuk gedaan aan het veercomfort. Integendeel, vering en schokdemping wer ken uitstekend en dragen veel bij tot een naar onze smaak bij zonder goed comfort voor be stuurder en inzittenden in de wagen. Het remsysteem van de Co rolla Is gescheiden in voóf- en achter-circuit en dat vinden we enigszins opmerkell|k, omdat bij de nieuwste modellen voor de jaren '80 steeds meer het kruislings gescheiden circuit wordt toegepast. Toyota con centreerde zich bij de ontwikke ling van het remsysteem voor de Corolla op een nluewe vacuüm- rembekrachtlger, die standaard op alle modellen wordt toege past en die voor een lichte, goed doseerbare remdruk zorgt. De nluewe Corolla-rijder moet er echter wel even aan wennen, dat de aangrijping nogal direct is en sterk door de bekrachtiger wordt geholpen, waardoor maar een lichte pedaaldruk nodig Is. Aen de voorzijde zijn schijven gemonteerd, achteraan vindt men trommelremmen, terwijl in het achter-remclrcult een remdrukbegrenzer Is inge bouwd. Het gehele remsysteem voldoet uitstekend, de remweg is kort en recht en van fading was totaal gen sprake. Resumerend kunnen we zeg gen, dat Toyota met de nieuwe Corolla een heel sterke troef in handen heeft voor de jaren '80. Een robuuste, betrouwbare wa gen, die zeker economisch In het gebruik is. en daarnaast een aantrekkelijke carrosserie met veel ruimte biedt voor een uiter st concurrerende prijs. Met die eigenschappen zal de Corolla dan voorlopig ook nog wel be stseller blijven. Voor de zeventiende maal in de geschiedenis heeft een in ternationale jury van auto journalisten de „Auto van het Jaar" gekozen. Uit de vijftien modellen die in 1979 op de markt kwamen en die reglementair voor de verkiezing in aanmerking kwamen ver kreeg de nieuwe Lancia Delta de meeste stemmen. De Delta ver gaarde niet minder dan 369 punten en nam daarmee een ruime voorsprong op nummer twee van de ranglljkst, de nieuwe Opel Kadett, die 301 punten toebedeeld kreeg. Derde werd de Peugeot 505 met 199 punten, vierde de Citroén Visa met 109 punten en vijfde de Alfa 6 met 78 punten. Aan de verkiezing die al sinds 1963 gehouden wordt op initiatief van de Nederlandse autojournalist Fred van der Vlugt en Inmiddels is uitge groeid tot een groot internatio naal gebeuren, namen ditmaal 52 prominente autojournalisten uit 16 Europese landen deel. Hun taak was de vijftien ver kiesbare auto's stuk voor stuk te beoordelen op onder meer het technische ontwerp, de vorm geving, het comfort, de veilig heid, de zuinigheid, de rijkwali- telten en de tegenwaarde voor de prijs (value for money). Naast een gedocumenteerde toelich ting in de uitgebreide juryrap porten werd een puntenverde ling toegekend, waarbij ieder jurylid maximaal 25 punten te verdein had over tenminste vijf van de nieuwe auto's met een maximum van 10 punten per verkiesbare auto. Van het theoretisch maximum van 520 punten, behaalde de Lancia dus 369 punten, een percentage van 70,96 De waardering voor de nieuwe Delta van de juryleden komt echter nog sterker naar voren uit het gegeven, dat 36 van de 52 leden de Delta op een eerste plaats noteerden. De criteria voor de jaarlijkse Auto van het Jaar-verkiezing zijn bijzonder streng. Zo stelt het reglement dat een auto al leen verkiesbaar is, wanneer de jaarproduktie minimaal 5000 eenheden bedraagt en dat het nieuwe model vóór 1 december van het jaar waarin de jury z'n beoordeling opstelt in minstens vijf Europese landen com mercieel op de markt is ge bracht. Dat betekende dit jaar voor de verkiezing dat een aan tal nieuwe modellen, zoals de Mercedes S klasse en de VW Jetta nog niet mee konden din gen. Voor Lancia betekende het, dat de fabriek bewust de export naar landen als Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Oos tenrijk eerder op gang bracht om reglementair aan de verkie zing te kunnen meedoen. Wel een overduidelijk bewijs, hoe belangrijk deze internationale verkiezing door de gehele auto industrie gezien wordt. Helaas zullen we in ons land nog even moeten wachten op de nieuwe Lancia Delta. Pas eind april zullen de eerste wagens hier op de markt komen. British Leyland, onlangs In het nieuws nadat bekend werd dat de Engelse regering toe stemming tot een zeer forse reorganisatie had gegeven, heeft een contract afgesloten met het Japanse Honda waarbij is vastgelegd, dat Leyland vanaf de zomer van 1981 een geheel nieuwe door Honda ontwikkelde personenauto zal gaan bouwen. Honda zal de motoren en trans missies kant en klaar uit Japan sturen en voorts de nodige ma chinerie leveren om de wagen te kunnen bouwen. Leyland zal vervolgens onder de merknaam Morris 85.000 stuks van deze nieuwe auto per jaar bouwen voor de verkoop binnen de EEG. Buiten de EEG zal de auto als Honda te koop zijn. De codenaam voor de nieuwe wagen - die normaal gesproken de Morris Marina gaat opvolgen - is Bounty. Hoe de definitieve naam wordt, is nog niet bekend. De samenwerking tussen Bri tish Leyland en Honda zal naar verwachting in de verdere toe komst tot nog meer nieuwe wa gens leiden. Hogere spaarrente I De Bondsspaarbank voor Midden en Oost Nederland verhoogt per 18 februari 1980 een aantal rente-tarieven. (ongewijzigd) perfektspaarrekenmg zo goed als vrije rekening f 5.000,- per maand vrij (ongewijzigd) termijnspaarrekening met een opzeggingstermijn van 6 maanden, minimum eerste storting f 100, (ongewijzigd) termijnspaarrekening met een opzeggingstermijn van 12 maanden, minimum eerste storting f 100,- termijnspaarrekening met een opzeggingstermijn van 24 maanden, minimum eerste storting f 500,- (ongewijzigd) termijnspaarrekening met een opzeggingstermijn van 48 maanden, minimum eerste storting f 1.000, (ongewijzigd) spaar-selektrekening een vrije rekening onbeperkte opname maar wel 1% retourrente over opgenomen bedragen eerste storting f 100. 'O (ongewijzigd) spaar-selekt-extra rekening een vrije rekening onbeperkte opname maar wel 2% retour rente over opge nomen bedragen eerste storting f 100,- O (was 93/«%) spaar-deposito-bewijzen 5 jaar vast rente jaarlijks be taalbaar door middel van coupons èf 100.- op naam bewijzen èf 1.000, Dit rentepercentage gaat in per 25 februari was 9'/z%) S-spaarbiljet aan toonder maximale looptijd 5 jaar tussentijdse opname mogelijk na 2 jaar biljetten èf 1 000, enf 5 000,- Zilvervloot sparen met 10% premie. (ongewijzigd) Piek fijn rekening (voor 11-18 jarigen) Tot 16 jaar 6% (met 5% extra premie) Van 16-18 jaar 5% Alle zaken voor alle mensen.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13