I Godsdienstonderwijs nog steeds onderwerp van discussie Boeren gaan onzeker jaar tegemoet Afsluitingsmaatregel Trekerweg tijdelijk geschorst 3 miljoen voor woon- rijpmaken Hamershof Schoolraad bespreekt tweede deel onderwijsnota U.L.G.-afdeling Leusden vergaderde JM f/jmm HIT HET PHUTTE-RAPPHfiT Disco in Achterveld t*4 JL' 7 - NCVB Centrum en Zuid over „Man, vrouw, kerk en Bijbel DINSDAG 19 FEBRUAR11980 plaatselijk nieuws LEUSDEN Vorige week kwam de schoolraad voor het Openbaar Onderwijs bijeen voor haar maande lijkse vergadering. Evenals vorige maand was het belangrijkste punt op de agenda het bespreken van de gemeentelijke onderwijsnota. In ja nuari werd deel A van de nota be sproken. welke het totale onderwljs- gebeuren In de gemeente behandelt. Nu ging het om deel B, het deel waarin de gemeente haar visie geeft op het openbaar onderwijs. Ook op dit deel heeft de schoolraad veel kritiek, met betrekking tot sommige onderwerpen vraagt zij ook nu weer om herschrijving van hele passages uit de nota. Uitgebreid werd Ingeg aan op de rechtspositieregeling van het onderwijzend personeel, met na me de afvloeiingsregeling en de wachtgeldregeling voor het perso neel blijven onderwerpen waarover men nog niet uitgepraat is. Over deel tijdbanen, ook wel duo-banen ge noemd bleken nogal wat kantteke ningen te maken. Nadat op 13 de cember van het vorig jaar door de schoolraad werd gepraat over een herziening van de verordening welke betrekking heeft op het godsdienst onderwijs is er met betrekking tot dit onderwerp een discussie op gang gekomen. Tot op heden is deze dis cussie nog niet afgesloten. NIEUWE VOORZITTER De schoolraad voor het openbaar onderwijs is samengesteld uit verte genwoordigers van ouders uit het kleuter- en lager onderwijs, verte genwoordigers van het onderwijzend personeel, gemeentelijke vertegen woordigers van het onderwijzend personeel, gemeentelijke vertegen woordigers en twee zogenaamde belangstellenden". De vorige verga dering werd een nieuw dagelijks be stuur gekozen, een voorzitter kon op dat moment niet benoemd worden omdat het dagelijks bestuur graag zelf met een voorstel voor een taak verdeling wil komen Met algemene stemmen werd de heer J Brandligt benoemd als voorzitter, hij volgt hiermee de heer Aarts op. die in 1979 de voorzittershamer hanteer de. Een moeilijker probleem bleek het vinden van een geschikte secre taris. Omdat binnen de schoolraad geen kandidaat gevonden kan wor den zal de heer R S. Helsdingen, de voorganger van de heer Aarts ge vraagd worden om het secretariaat op zich te nemen. Omdat de heer Helsdingen geen deel uitmaakt van de schoolraad zal als hij de taak op zich neemt het huishoudelijk regle ment aangepast worden. PERSONEELSBELEID Bespreking van de onderwijsnota was ook vanavond weer verreweg het belangrijkste agendapunt. Een kleine commissie uit de schoolraad heeft een .concept reaktie op de nota" gemaakt Deze door de voorberei dingscommissie gemaakte notitie diende als leidraad voor de discussie welke moet leiden tot de definitieve standpuntbepaling van de school raad. Met het hoofdstuk dat handelt over het personeelsbeleid heeft de raad zoveel moeite dat zij van mening is dat zij zelfs vraagt om herschrijving van een gehele paragraaf. Het betreft hier de paragraaf over de deeltijdba nen, in de nota ook wel duo-banen genoemd De schoolraad mist in de nota een duidelijke beleidsuitspraak van de gemeente betreffende de deeltijdarbeid in het onderwijs Over de voor- en nadelen van deel tijdarbeid in het onderwijs en de daarmee samenhangende rechtspo sitieregeling van het personeel kon men het in de vergadering niet eens worden. Tussen de vertegenwoordi ger van de Algemene Bond van On derwijzend personeel in de school raad de heer C. de Kruyf en de nieuwe voorzitter de heer J Brand ligt, zelf ook werkzaam in het onder wijs, ontwikkelde meermalen een vaak erg technische discussie. Op enkele onderdelen zal de definitieve reactie van de schoolraad afwijken van de concept reactie welke ter tafel lag. In haar vergadering van maartzal de schoolraad haar definitieve stand punt vaststellen. GODSDIENST- VORMINGSONDERWIJS Extra aandacht besteedde de schoolraad aan het hoofdstuk qods- dienstige/levensbeschouwelijkè vor ming Centraal in de discussie stond de herziening van de verordening godsdienst en vormingsonderwijs zoals de gemeente deze voorstelt. Voor het eerst kwam deze verorde ning ter sprake in de vergadering van de schoolraad welke plaatsvond op 13 december j I. In grote lijnen was de schoolraad het wel eens met de voor gestelde verordening. Op een aantal belangrijke punten had men echter bedenkingen Vooral het feit dat een school geen enkele inspraak heeft in de wijze waarop godsdienstlessen gegeven worden bleek voor de schoolraad een onverteerbare zaak te zijn. In een brief aan het college van burgemeester en wethouder liet de schoolraad dan ook weten te wil len komen tot een regelmatig overleg tussen schoolteam, lesgever en vor mingsinstantie. Ook wilde de school raad graag komen tot een gezamen lijke verantwoordelijkheid met be trekking tot de godsdienstlessen tus sen schoolbestuur en de betrokken instelling(en) Inmiddels heeft de ge meente de schoolraad laten weten dat met betrekking tot de laatste suggestie wettelijke regelingen het onmogelijk maken te komen tot de gewenste gezamenlijke verantwoor delijkheid. Wat betreft het gevraagde overleg, zegt de gemeente dit wel wenselijk te achten maar niet voor te kunnen schrijven. De schoolraad blijft ook na het gemeentelijk schrij ven van mening dat minstens ten aanzien van de didactische kant van de lessen gekomen moet worden tot een gezamenlijke verantwoordelijk heid In de schoolraadvergadering van de cember was het de heer Vermeulen, schoolhoofd van ,,De Heerd" die ver klaarde nogal moeite te hebben met de wijze waarop op zijn school gods dienstonderwijs wordt gegeven. De zelfde onvrede zou volgens het schoolhoofd bestaan bij zijn collega van ,,de Bongerd" Inmiddels is er naar aanleiding van deze uitspraak al contact geweest met het betreffende schoolhoofd en de godsdienstlerares op zijn school, alsmede met de be trokken dominee. Sinds vorige week dinsdag ligt er echter een brief van de kerkeraad van de Ned. Hervormde kerk bij de heer Vermeulen met het verzoek om een gesprek met de ou dercommissies en schoolleiders van ,,de Heerd" en de „Gongerd" INVENTARISATIE GE WEST De heer J. Brandligt bleek er nogal moeite mee te hebben dat twee scho len nu de ..Zwarte Piet" toegespeeld krijgen, waar het eigenlijk gaat om een fundamentele zaak. De procedu re lijkt hem zorgvuldiger als het ge meentebestuur zelf eens gaat vast stellen hoe per school de zaken er voor staan Overigens blijkt uit de hele discussie wel dat een regulier overleg dringend wenselijk is, aldus de nieuwgekozen voorzitter. De schoolraad wacht eerst de re sultaten af van de gesprekken welke de komende weken gevoerd zullen gaan worden tussen de vormingson- derwljsgevende enerzijds en ouder- commlssies, schoolhoofden en ge meente anderzijds. Vooralsnog houdt de schoolraad echter vast aan haar eerder ingenomen standpunten zoals vermeld in haar schrijven aan de gemeente. - De heer D. A. Versteeg ontving als dank voor het vele werk een grote fruitmand. LEUSDEN De afdeling Leusden en omgeving van het Utrechts Land bouw Genootschap, vergaderde donderdag 14 februari In De Til, waar een aantal extra stoelen moesten worden bijgeplaatst aangezien de uitnodiging tot het bijwonen van de ze algemene vergadering een vrij groot respons had. Voorzitter B. van Oosterom kon een 7-tal dames verwelkomen en dat hem zichtbaar deugd. In zijn openings woord kon de voorzitter 1979 niet anders karakteriseren dan matig tot zeer matig voor wat de melkveehou derij betreft. Voor 1980 verwachtte hij zelfs een nog minder resultaat. Hij adviseerde een leder voor 1980 op zijn hoede te blijven en de kwaliteit van de diverse producten goed In de gaten te houden aangezien dit jaar nog een grote onzekerheid In zich houdt. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester passeerden zonder problemen de revue, waarna de voor zitter vroeg of er een mogelijkheid zou zijn, dat eik lid f.5,—per jaar extra zou afdragen om de financiële positie wat te verstevigen. Alle afdelingen van het U.L.G. zo ook Leusden en Omgeving, ontvangen van het U.L.G. een jaarlijkse bijdrage van f 150, LEUSDEN Op de gezamenlijke avond van de NCVB-Leusden Cen trum en Leusden Zuid (Zuid werd door Centrum uitgenodigd) maan dag 11 februari In het Gereformeerd Dienstencentrum, was mevrouw Van Zweden Alkemade aanwezig om een Inleiding te geven over het onder werp van deze avond, „man, vrouw, de kerk en de bijbel". De avond werd geopend door me vrouw Mol, plaatsvervangend voor zitster van NCVB Centrum, die de dames voorging in gebed, gevolgd door enkele psalmen, geïnspireerd door het thema van de avond. Mevrouw Van Zweden startte haar inleiding met te zeggen dat de bijbel op vele manieren en gericht op ieders eigen situatie gelezen en uitgelegd kan worden Dit kan een belangrijke bevrijding zijn. Zij ging vooral in op de vrouw in de bijbel, ,,God schiep de man (mens) naar zijn beeld en gelijkenis. God vond dat er iets ontbrak, ,,het gelijk waardige" en schiep Eva," zo zei mevrouw Van Zweden. In het Israël van toen had de man veel macht over de vrouw. Jezus doorbrak dit rollenpatroon, op een dusdanige manier dat de zeden en gewoonten van dit volk niet aange tast werden Al worden vaak diverse mannen uit de bijbel aangehaald, wanneer je de bijbel goed leest, kom je ook diverse vrouwen tegen die een rol in de geschiedenis hebben ge speeld. Bij de opstanding van Jezus. plus een bedragje per ha land van de bij de afdeling aangesloten leden. De extra bijdrage van f.5,- was geen punt, zodat de kas het komend jaar een extra injectie zal krijgen. Het bestuur zou een wijziging onder gaan, aangezien de heer D A. Ver steeg na 27 jaar het bestuurzou gaan verlaten. De voorzitter memoreerde, dat de heer Versteeg al zo'n 50 jaar in diverse bestuurlijke functies zijn be ste beentje had voorgezet en hoopte dat nu de heer Versteeg het wat rustiger aan gaat doen. hij niet geheel verloren is voor de Leusdense afde ling van het U.L.G. Een grote fruit mand als dank voor het vele werk verwisselde van eigenaar Voor de opengevallen plaats waren 2 personen beschikbaar. Bij de verkie zing kreeg de heer J. Barten 15stem men terwijl de heer G. v.d. Lagemaat met 4 stemmen genoegen moest ne men. De heer H. J Steenhuis, sociaal economisch voorlichter van het U.L.G. hield vervolgens een inleiding over het onderwerp Enkele actuele fiscale aangelegenheden voor boer en boerin". Hierin stipte de heer Steenhuis enke le problemen aan die zich kunnen toen de mannen gevlucht waren, ble ven de vrouwen en gingen verkondi gen wat zij gezien hadden.' Veel leuke vondsten uit de Bijbel, waarbij de vrouwen een belangrijke rol spelen bracht mevrouw Van Zwe den ten gehore ,,De gezangen spre ken vaak van broeders, niet van zus ters In veel kerken wordt tegenwoor dig de vrouw in diverse ambten toe gelaten, helaas hebben de katholieke vrouwen weer een stapje terug moe ten doen.' Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Enkele vragen die naar voren kwamen waren: LEUSDEN Nadat eerder de commissie Ruimtelijk Ordening al akkoord ging met de votering van een bedrag van 13.024.500 voor het woonrijpmaken van het hoofdcen- voordoen bij bedrijfsbeëindiging met betrekking tot het progressief en het bijzonder tarief van onze belasting wetgeving. Na de pauze werden er nog wat vragen over dit onderwerp beantwoord, waarna de heer Steen huis overging tot vertoning van het U.L.G. journaal. Het diaklankbeeld toonde een aantal actuele landbouw problemen in de provincie Utrecht, met name van een bedrijf in Lopiker- kapel, die herkenbaar waren voor de aanwezige leden Het journaal werd afgesloten met een kwis, waarvan de slagzin moest luiden ,,het U.L.G. is er voor U" Tijdens de rondvraag kwamen nog wat punten aan de orde, waarbij bleek dat de gemeente Leusden nog al hoge tarieven hanteert voor leges- geld bij het aanvragen van een bouw vergunning. Leusden neemt wat dat betreft een koppositie in. Met de mededeling, dat op 28 maart a.s. de heer Braks, 2e kamerlid van het C.D.A. in de Til een voordracht zal houden over het landbouw beleid sloot voorzitter van Oosterom om 23 15 uur deze vergadering ,,Op grond waarvan laten bepaalde kerken de vrouw niet toe als ambts drager?" Mevrouw Van Zweden lichtte dit toe met: „Vanouds was de joodse gods dienst een mannengodsdienst. In de huidige kerk is dit min of meer door gezet." Een tweede vraag was: ,,Dit komt in de praktijk veel voor, zei mevrouw Van Zweden, een vrouwelijke predi kante heeft het echt nog wel moeilijk. Verder zijn er mensen die bijvoor beeld geen vrouwelijke ouderling op bezoek wensen Ten slotte werd er gevraagd „Waar om er toch altijd vernieuwingen moe ten zijn'? Bij de Gereformeerde Bond is het altijd vol in de kerk Het ant woord was: Moet je de vermindering van het kerkbezoek toeschrijven aan vernieuwingen, het ligt meer aan de tijd waarin wij leven." Hierna waren de meningen verdeeld over wel of geen vernieuwing in de kerk. trum Hamershof, konden ook de le den van de commissie Financiën zich vorige week woensdagavond met dit voorstel verenigen. De heer Bergma (VVD) vroeg zich af of er bij de uit te voeren werkzaam heden, die grotendeels rond het marktplein van de Hamershof moe ten plaatsvinden, wel voldoende re kening was gehouden met de ont werpen van de architect Hij was bang dat in een laterstadium aanpas singen om de ontwerpen op elkaar af te stemmen noodzakelijk zouden zijn. Voorzitter Mandemaker kon hem echter meedelen dat hiermee reke ning was gehouden en dat er geen nieuwe kosten zouden ontstaan. (Van de redaktie) LEUSDEN-ZUID - Nadat vorige week de waarnemend voorzitter van de afdeling geschillen van de Raad van State reeds tijdens de behande ling van een beroep van Hotel Den Treek al had laten weten, bezwaren i te hebben tegen de afsluiting van de Trekerweg voor autoverkeer tijdens het spitsuur, kwam kort daarna de beslissing af, dat de maatregel wordt geschorst tot het moment dat de Kroon een uitspraak heeft gedaan inzake het beroep dat tegen de be slissing van GS van Utrecht is inge steld. Staatsraad Baron Van Ruyl van Se- rooskerken was van mening, dat de Trekerweg beslist geen sluiproute is, maar de aangewezen verbinding tus sen Leusden met Zeist en Maarn Met deze uitspraak kan de heer Van DIEFSTALLEN VAN PAR KEERPLAATS Zaterdag 16 februari kwamen bij de politie van Leusden-Zuid twee meldin gen binnen van diefstallen van een par keerplaats aan de Doornseweg In de loop van de middag verdween een boottrailer van de heer H. uit Groningen en 's avonds werd ingebroken in de auto van J. uit Rotterdam. Uit deze auto verdwenen een handtas met cheques en autopapieren. DRANKCONTROLE Zondagnacht om ongeveer 02.00 uui werd een aantal automobilisten aange houden op de Middenweg voor een controle op alcoholgebruik Er moesten verschillende blaasproeven worden af genomen en een persoon moest een bloedproef ondergaan. De betrokkene werd een rijverbod opgelegd tot de vol gende ochtend Lith van Hotel Den Treek uit de voeten, omdat hij een terugloop konstateerde nadat de weg tijdens spitsuur was afge sloten (van maandag tot en met vrij dag). De lijdensweg van de Trekerweg is daarmee niet ten einde Er is al jaren lang over gesproken en gedacht om de Trekerweg op de één of andere wijze te ontlasten. De weg is duidelijk te smal om veel autoverkeer te kunnen verdra gen, terwijl er problemen ontstonden tussen het autoverkeer en de fietsers, die nauwelijks ruimte hebben op deze weg De afgelopen jaren nam - vooral tij dens het spitsuur - het autoverkeer op de Trekerweg toe. Volgens de provincie liep dat op tot 1200 per dag. Eén van de oorzaken, dat de Trekerweg als sluiproute wordt gebruikt zijn de knel punten bij de Doornseweg en Herten- kop Tijdens het spitsuur zijn deze ver- JEUGDIGE SLAAPWAN DELAAR Diezelfde zondagochtend rond 04.30 uur trof een politiepatrouille een zesja rig jongetje aan op de NoorderinslagBij ondervraging vertelde het kind een on samenhangend verhaal: het wilde met vriendjes gaan spelen. Na onderzoek kon het kind thuis worden gebracht, waar de ouders nog niets van de vroege wandeling van hun zoon hadden ge merkt INBRAAK Zondag werd gemeld dat er was in gebroken in De Til aan de Hamers- veldseweg. Aan de achterzijde van het gebouw werd een ruitje vernield. Uit het gebouw werd een bedrag van 12,- vermist. TEGEN VIER BOMEN Op de Asschatterweg deed zich zon dagmiddag een zware botsing voor, waarbij was betrokken de heer B. uit Leusden B raakte de macht over het keersknooppunten overbelast, waar door het verkeer een snellere weg gaat zoeken. Zo'n weg is de Trekerweg, ook al is baron Van Tuyl het daarmee blijk baar niet eens. Verschillende Leusdense auto mobilisten hebben geprotesteerd tegen de afsluiting van de weg door de provincie. Hierdoor moesten zij enkele kilometers omrijden, wat door hen als minder prettig werd er varen. Er werd beroep aangetekend bij de Kroon tegen de provinciale maatregel en nu heeft de afdeling geschillen van de Raad van State dus beslist, dat de maatregel wordt geschorst (tijdelijk wordt opgehe ven) in afwachting van de beslissing van de Kroon. Dat betekent, dat de borden, die de maatregel aangeven, dienen te worden verwijderd. Dat was begin deze week nog niet ge beurd. stuur kwijt en ramde met zijn auto een viertal bomen. Zwaar gewond moest hij naar een ziekenhuis worden vervoerd. Naar de toedracht van het ongeval stelt de politie een onderzoek in. REE DOODGEREDEN Vorige week woensdagochtend omstreeks 07.50 uur werd door de heer P J B uit Leusden een plotse ling de rijweg overstekend ree aange reden Het dier overleefde de botsing niet, de auto van B. w'erd aan de voorzijde beschadigd ACHTERVELD Zaterdagavond 23 februari zal er door Klont weer een discoavond worden georganiseerd. Discotheek Black Power zal deze avond voor de muziek zorgen. De avond die om 20 00 uur zal aanvangen zal alleen toegankelijk zijn voor de Achterveldse jeugd vanaf 14 jaar met introducees De entree bedraagt drie gulden Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 40 - per jaar, 20,50 per half jaar. 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5,- per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto s thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. f. -:-j, n

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3