ok huize St. Joseph vierde karnaval Slagerij Van Wieringen 50 jaar in Achterveld Ons Genoegen schiet om bokaal Jaarfeest postduiven- houders (Eten komplcte kollektie kasten! Achtervelds nieuws DINSDAG 19 FEBRUAR11980 I i i i i ACHTERVELD Woensdag avond vierden de bewoners van huize St. Joseph en de bewoners van Sine- cura, gezamenlijk hun carnavalsfeest In de recreatiezaal van het huis. On danks hun leeftijd waren er toch nog een aantal bewoners die zich in een heel mooi carnavalspakje hadden ge stoken. Daar de directeur de heer iHilhorst ziek was geworden werd deze avond geleid door broeder van der Woude. Na dat er enkele carna valsliedjes waren gezongen en daardoor de stemming er at aardig in zat kwam een als zwerver vermomd persoon binnen. De persoon (R. Kleinveld) nam plaats bij de micro foon en fungeerde deze avond als buutredener. Al zwervende was hij in Barneveld terecht gekomen, doch kon daar geen plaats krijgen voor een over nachting Uiteindelijk kwam hij in Achterveld terecht waar hen uit eindelijk onderdak werd verleend in Huize St Joseph Voor hij echter zijn kamer mocht opzoeken moest hij wel in het bad. „Dat heb ik wel geweten. Zuster Alcantara moest mij wassen Nu die kan er wel wat van Dat was geen wassen meer maar schuren Ik had bijna geen vel meer op mijn lijf" Daar hij in het Puupenkoppenland terecht was gekomen, verwachtte hij daar niet veel van. Dat zouden wel rare personen zijn die daar woonden, maar dit was hem geweldig meege vallen. Ook bracht hij nog even de emancipatie ter sprake. „De vrouwen naar het werk en in de politiek en de man nu het huishouden doen en de kinderen verzorgen Dit alles werd op humoristische wijze gebracht, wat de lachspieren van de aanwezigen verschillende malen in beweging brachtten Nadat hij tussen de carnavalsgas- ten had plaats genomen, verschenen kort daarop Prins Gijsbert Puup de zesde met zijn adjudant de Raad van Elfen hun dames ter plaatse. De prins en zijn gevolg werden verwelkomd door de heer Van der Woude Na mens de directeur, die ziek was ge worden. moest hij iedereen een heel gezellige avond toewensen. Ik ben in Den Bosch geboren dus weet wat Carnaval is. Ik wens u allen heel veel plezier en hoop dat alles heel prettig zal verlopen" Daarna sprak hij de Prins toe Hij was blij dat de Prins en zijn gevolg met hun dames ook deze avond weer aanwe zig wilde zijn. „We hopen dat het met jullie allen een heel prettige en gezel lige Carnavalsavond zal worden De sleutel die u vorig jaar heb gekregen van de buitendeur zal binnenkort niet meer bruikbaarzijn omdat we nieuwe deuren krijgen Omdat het huis tij dens de Carnaval omgedoopt is in Huize Pruumtabak, hadden we ge dacht u dit als sleutel te overhandi gen De Prins mocht een pakje pruimtabak in ontvangst nemen De Prins verwelkomde alle aanwezigen in de zaal Hij was blij dat hij voor de tweede maal als Prins in het huis aanwezig mocht ziin de aanwezigen een drankje in ont vangst kon worden genomen Zo tus sen de bedrijven door dankte de Prins ook nog voor het pakje pruim tabak Dit iserg gemakkelijk voor mij Tijdens de carnavalsdagen krijg je wel eens een droge keel Als je dan een pruimpje neemt blijft die keel wel vochtig De Prins en zijn gevolg on derhielden zich regelmatig met de aanwezigen. Nadat er weer polonaise was gelo pen. kreeg men een optreden van André van Duin (mevr Enters) met zijn carnavalshit „Nederland heeft de bal" Uit volle borst werd door allen meegezongen Inmiddels was de jury de zaal rond geweest om te beoorde len wie deze avond het mooiste en origineelste carnavalspakje aan had De prijzen waren voor (1e prijs) de heer Blom, oud koster uit Hoogland. (2e prijs) R. Kleinveld. mej. L Voskui len (3e prijs), en (4e prijs) mevr Van Putten Hierna was het de Prins die het woord vroeg Hij vroeg een drie werf Alaaf voor zuster Alcantara die pas 99 jaar was geworden Ook vroeg hij dit voor zuster Anna, d»e 86 jaar was en enige tijd geleden haar 60-ja- rig professiefeest had mogen vieren en voor de heer Rijnders die 35 jaar in het huis verbleef Ook werden er nog twee onder scheidingen uitgereikt De eerste was voor zuster Hyronima Zij kreeg de onderscheiding omdat zij nog steeds hele dagen zeer actief is en nog veel werk verzet. De tweede was voor mevrouw Bijl Zij kreeg de on derscheiding omdat zij via de zieken omroep de Golfbreker elke week op een leuke manier het nieuws brengt. Beiden kregen de onderscheiding van de Puup De prins hoopte dat beiden deze onderscheiding nog vele jaren zouden mogen dragen Hierna was het de beurt aan de dansmariekes die een leuke, muzika le show opvoerden Zowel dit optre den als dat van de dames Enters. Van Lierop. Van Dalen en Hazelaar werd met een daverend applaus beloond Eerder genoemde dames brachten op een attractieve manier het lied Kant aan mijn broek. De avond werd besloten met een optreden van Ome Joop (Mevr. Enters) Prins Gijsbert Puup de zesde dank te allen voor de fijne medewerking deze avond Door die medewerking was de avond een groot succes ge worden Ook vroeg hij driemaal alaaf voor de mensen die de gehele avond de bediening hadden gezorgd „Voor iedereen een zeer goede nachtrust en hopelijk tot volgend jaar Broeder Van der Woude dankte de Prins met zijn gevolg en hun dames voor deze fijne avond „We hebben een heel gezellige en mooie avond gehad waartoe jullie medewerking in zeer grote mate heeft bijgedragen Al spoedig zat de stemming In huize St. Joseph erin. „We zullen er een heel gezellige avond van maken. Onze dames zul len er wel voor zorgen dat jullie niet heel de avond op een stoel zullen blijven zitten Jullie hebben mij enke le weken geleden al over de Golfbre ker radio gehoord. Toen het verzoek te komen tot mij kwam heb ik hier direct ja op gezegd Ik vond het heel leuk om dit te doen We beginnen nu met een polonaise waaraan iedereen die enigszins kan h:er wel aan mee moet doen Na het lopen van een polonaise werd er enige tijd gepauseerd zodat Prins Carnaval in gesprek met enkele bejaarden. ACHTERVELD Op 26 februari zal de slagerij van Van Wieringen 50 jaar bestaan. Het was de vader van de huidige eigenaar, de heer J. L. (Koos) van Wieringen die op 26 februari (1930) op de plaats waar het bedrijf nu nog is, een slagerij begon. Als zoon van een landbouwer kon hij niet op de voerderij van zijn ouders te recht. Het was in die tijd nog zo dat de oudste zoon het bedrijf overnam. Koos van Wieringen moest dus naar Iets anders om zien. Hij besloot toen slager te worden. Via relaties kwam hij in Poeldijk terecht waar hij het slagersvak tot In de puntjes leerde. Na drie jaar werkzaam te zijn ge weest. besloot hij in Achterveld voor zich zelf te beginnen Hij kocht daar het pand waar het bedrijf nu nog gevestigd is. Het was toen een heel klein boerderijtje. Tegen het woon huis werd de slagerswinkel gebouwd en de stal werd geheel omgebouwd tot slachtplaats. Daar Van Wieringen nog niet gehuwd was heeft hij het eerste halfjaar samen met zijn oudste zuster het bedrijf gerund Daarna werd tot 1932 haar plaats ingenomen door een andere zuster, tot aan het moment dat hij in het huwelijk trad Kort na het huwelijk begonnen de crisisjaren. Het viel toen niet mee om de zaak draaiend te houden. Dank zij het geweldige doorzettingsvermo gen van Van Wieringen en zijn echt genote hebben zij het in die jaren tóch kunnen redden Met de mobilisatie begon ook een opleving Dit duurde niet zo lang, omdat de tweede wereldoorlog uit brak: De slagerij leverde in deze jaren niet genoeg op om er behoorlijk van te kunnen leven Er werden dan ook veel huisslachtingen gedaan. Dat was een tijd van hard werken Er waren dagen bij dat er 13 varkens per dag werden geslacht en afgewerkt. Ook de huidige slager, Siem van Wieringen. kan daar over meepraten Als jongen van 13 jaar moest hij dagelijks met zijn vader mee Er wer den soms dagen gemaakt vanaf 's morgens vijf uur. In die tijd waren de winkelse ook nog tot 10 00 uur 's avonds open. Het slachtloon in die dagen was f.7,50 per varken en het waren meestal varkens van rond de 300 kg Na het einde van de oorlog kreeg men te maken met de vleestoe wijzing Dat was voor de slager in Achterveld heel moeilijk Omdat de gemeentegrens heel anders liep dan nu. de grens van de gemeente Barne veld lag toen tot ian de Kerkdijk naast de pastorie, was de toewijzing voor de Achterveldse slager niet zo groot De bevolking die in de gemeente Barneveld woonden, waaronder ook huize St. Joseph viel, kon de vlees bonnen alleen inwisselen in Barne veld. Veel klanten gingen zo verloren waaronder ook huize St Joseph In die tijd begon slager Koos van Wie ringen er over te denken om zijn zaak maar te verkopen en naar Frankrijk te emigreren Dit is niet doorgegaan en toen het weer normaal begon te gaan. werd het ook voor de slagerij steeds beter Men moest na afschaf fing van de vleestoewijzing wel weer beginnen een nieuwe klantenkring op te bouwen VERBOUWING In 1961 was de zaak te klein gewor den en werd verbouwd Op 1 februari 1962 werd de zaak door slager Siem van zijn vader overgenomen Na de oorlog was het met de zaak steeds beter gegaan Toen er sprake van was dat er in Achterveld een aantal nieuwe woningen zou worden ge- Slager Siem van Wieringen samen met zijn moeder en vrouw in de zaak. ACHTERVELD De leden van de schietvereniging Ons Genoegen zijn begonnen met de onderlinge wed strijd om de Johan van de Hengel bokaal. Twee avonden is er alweer geschoten om dit fel begeerde bezit. De standen worden heel nauwkeurig door de deelnemende schutters ge volgd. Dit vooral omdat het regle ment zo is opgesteld, dat het op gelukbasis gaat. De stand momenteel is: pnt B. Voskuilen 363 A Vlug 359 A. van Daatselaar 357 G Tolboom 354 J Lagerweij 350 W. Voskuilen 344 Jo van Hamersveld 343 J. van Nimwegen 335 P. van Nimwegen 333 P. Smink 329 Fr Koenen 330 H Hols 325 J. Kommer 308 T Vos 307 J. Blom 286 J. Voskuilen 282 W. Wittebrood 266 H J van Ruitenbeek 167 J Voorburg 145 W v d. Kletersteeg 145 J. J. van Hamersveld 108 De volgende wedstrijd zal zijn op donderdagavond 21 februari leder een kan nog deelnemen omdat er inhaalmogelijkheden zijn LEUSDEN/CENTRUM De post- duivenhoudersvereniging Leusden doet meer dan alleen op zaterdagen In het seizoen met grote verwachtin gen omtrent de vluchtprestaties op de thuiskomst van de „gevleugelde postbodes" te wachten. Eenmaal per jaar wordt voor de leden en hun dames een feestavond georganiseerd Dat gebeurt dit jaar op vrijdag 22 februari (aanvang 20 00 uur) Het clubhuis van Roda is de plaats van handeling en met een hapje en een drankje, met muziek en gelegenheid tot dansen en met een aantal rondjes bingo zal het daar best gezellig worden Tevens worden op die avond de in het afgelopen seizoen verdiende prijzen uitgereikt J. L. van Wieringen bouwd. besloot Siem van Wieringen zijn zaak ook te gaan verbouwen en groter te maken Juist voor de ople vering van de nieuwbouw was ook de zaak geheel klaar Voordat Siem de zaak van zijn vader overnam had hij nog een gedegen opleiding gehad, niet alleen van zijn vader, maar ook nog op verschillende abattoirs „Mijn vrouw en ik hebben er heel hard voor moeten werken." aldus Siem „Ik heb drie jaar de handelsavondschool ge volgd Dat was vier avonden in de week. daarna moest ik ook nog een dag en een avond per week naar de slagersvakschool Ik moest eerst voor het slachtdiploma geslaagd zijn voor ik in het bezit kon komen van de andere diploma's Ik ben nu nog de enige zelf-slachtende slager van het keurdistrict Amersfoort Mijn vader heeft nog geruime tijd samen ge werkt met een slager uit Hoevelaken De ene week werd er in Hoevelaken geslacht en de andere week in Ach terveld Ze namerS dan ieder de helft van het geslacht vee Ze namen dan ieder de helft van het geslachte vee Het slagersvak is nog een echt ambachtelijk vak Onze oudste zoon staat nu reeds ingeschreven bij de slagersvakschool Dit moest wel want anders kom je op de wachtlijst. Hij moet zijn examen voor de HAVO nog doen In mijn tijd waren er weinig die de vakschool volgden. Ik heb jaren geleden al gezegd dat het pu bliek wel terug zou komen op het verpakte vlees dat in de supermark ten wordt verkocht Dit blijkt nu wel uit te komen De supermarkten, ne men nu ook weer de echte ambachte lijke slagers in hun bedrijf Het pu bliek wil verse waren hebben en niet meer in pakjes Ook vind ik van heel groot belang dat we zelf bij de klan ten de bestellingen nog gaan opne men en ook thuis bezorgen De con tacten tussen klant en leverancier zijn volgens mij heel belangrijk Ik ben ook leerpatroon. Voor het prakti sche gedeelte van het slagersvak ko men bij mij steeds leerlingen die het vak willen leren Ze krijgen hier dan praktisch onderricht We zullen aan het 50-jartg bestaan wel een feestelijk tintje geven Voor dat het 26 februari is gaan we de winkel nog iets moderniseren Het is er ons alles aan gelegen om de klan ten goede waar te leveren, maar ze ker ook om ze zo vlug mogelijk te kunnen bedienen Variërend van een Drentse kast tot een Engels kabinet, van een strakke boekenkast tot een porseleinkast. o wy vv V c

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7