Middenschool moet er komen I O 4* l Commissie R.O. vergadert Voortgang bouw Hamershof probleemloos Zvembad- stihting Lesden: taeven nil verhogen Oud minister Van Kemenade in Hakhorst: 55 >5 Van Kemenade: „Ik ben geen wegwijzer" FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant r.Ji-r c; n NACHT VAN HETC HART Gespecialiceerd in klassieke interieurverzorging DINSDAG 26 FEBRUAR11980 plaatselijk niéuws LEUSDEN - „Twintig a 30 procent van de kinderen uit arbeidersgezin nen gaan niet naar de schogl waar voor ze eigenlijk geschikt zijn. 10 jaar na de invoering van de Mammoetwet is dit een droevig gegeven. In plaats dat er in deze toestand verbetering komt, gebeurt het tegendeel. Door de toevloed van culturele minderheden en anderstaligen in onze samenle ving zullen steeds meer kinderen niet toekomen aan het onderwijs wat ze gelet op hun intelligentie zouden kunnen volgen." „Gelijke kansen in het onderwijs", het centrale thema waarover Jos van Kemande maandagavond in eetcafé De Hakhorst sprak op uitnodiging van de afdeling Leusden van de PvdA. De heer Van Kemenade is momenteel kamerlid en oud-minis ter van onderwijs en wetenschap pen. Behalve over gelijke kansen sprak de heer Van Kemenade verder over de voortdurende vorming (open school, moeder-MAVO etc.) en over de naar zijn mening noodzakelijke medezeggenschap in het onderwijs. MIDDENSCHOOL ,.We zetten kinderen te vroeg op een spoor, waar ze niet meer af kunnen,'' aldus de spreker Op 11/12-jarige leef tijd moet er al gekozen worden voor het schooltype voor voortgezet onderwijs De heer Van Kemenade zag dit tijdstip graag verschoven naar de leeftijd van 15/16 jaar. In de tussenliggende perio de zou de middenschool een oplossing kunnen bieden Een middenschool is niets nieuws in de wereld van het on derwijs, ruim 100 landen in de wereld kennen een dergelijk type school De vaak gehoorde klachte van tegenstan ders van de middenschool is dat hoogbegaafde" leerlingen met de grote massa mee moeten doen en ge remd worden in hun ontwikkeling. Re search heeft aangetoond dat de mid denschool niet werkt in het nadeel van deze leerlingen, anderzijds werkt een dergelijke school wel degelijk in het voordeel van nu nog achtergestelde kinderen. CBS-cijfers uit 1977 hebben bij de heer Van Kemenade een zekere schrik teweeg gebracht. Na 10 |aar Mammoetwet blijkt er nog steeds een achterstandsituatie te bestaan voor kinderen uit arbeidersgezinnen en meisjes, 10 procent van kinderen uit ar beidersgezinnen gaan na de lagere school rechtstreeks naar HAVO of VWO. 50% gaat naar het Lager Be roeps Onderwijs Voor kinderen van ..beter gesitueerden" liggen deze cij fers precies omgekeerd. Een midden school zou in deze situatie verandering kunnen brengen omdat pas later een meer definitieve keus gemaakt moet worden Hetzelfde CBS-onderzoek had overigens aangetoond dat 20 a 30% van kinderen uit arbeidersgezinnen niet de school bezoeken waarvoor ze ge schikt zouden zijn De heer Van Kemenade noemde een aantal beleidsmaatregelen om be staande achterstanden weg te werken dringend gewenst In 1974 is er op ini tiatief van de toen minister zijnde Van Kemenade een groot stimulerings programma gestart op 200 scholen in ons land Dit programma had onder meer tot doel betere kansen te geven aan achtergestelde groepen kinderen. Dit beleid dient gehandhaafd en uitge diept te worden Ook het voortgezet on derwijs zou op een dergelijk beleid moeten inspelen, aldus het tweede- kamerlid. Uitbreiding van het aantal jaren brug klas zal volgens hem geen duidelijke verbetering in de situatie brengen. Im mers. twee jaren brugklas bij een school voor lagei beroepsonderwijs zal er anders uitzier dan een brugklas bij het HAVO Leer<rachten zullen er im mers altijd rekenng mee houden dat op hun school het onderwijs verder ge volgd zal worderien daar ook op inspe len Reden te meer om te komen tot een onderwijs en ook schriftelijk onderwijs Aan deze vormen bestaat er terecht behoefte Willen we niet in een situatie komen waarbij grote delen van de be volking niet meer in staat zijn de ontwik kelingen in ons land te volgen dan lopen we het gevaar dat er een situatie van apathie ten aanzien van de maat schappij gaat ontstaan. Naar de mening van de heer Van Kemenade zou er een landelijke en plaatselijk wettelijk kader moeten komen waarbinnen de moge lijkheid geschapen wordt te komen tot een definitieve vorm van bovenge noemde voortdurende vorming MEDEZEGGENSCHAP Medezeggenschap in het onderwijs zou een vanzelfsprekendheid moeten zijn Onderwijs is zo belangrijk voor een kind dat ouders wel zeker invloed zou den moeten hebben op de wijze waarop Jos van Kemenade. zelfstandige mi< reen Jammer g dergelijke schoo de andere dag i minister, we zou nen besluiten de te voeren. Inde zal er dan harde aan opleiding. ting etc. Jenschool voor iede- noeg kunnen we een niet van de ene dag op moeren, aldus de oud- len echter wel nu kun- school over 10 jaar in ssenliggende periode werkt moeten worden jscholing en huisves- VOORTDUI MING ENDE VOR- Ook werd stil noemd wordt ,v het verschijnsel gen van onderv om kennis of doen. Gedach moeder-MAVO estaan bij de wat ge- ortdurende vorming", at ouderen na het vol- js verder willen leren ;n vaardigheid op te moet worden aan open-school, avond- LEUSDEN - „Ik ben geen weg wijzer voor het verschijnsel school grenzenaldus de heer Van Keme nade gisteravond in De Hakhorst. Deze opmerking gaf aanleiding tot nogal wat hilariteit onder de aanwe zigen. Nietsvermoedend gebruikte de oud-minister het woord weg wijzer, niet wetend dat juist rond de school „De Wegwijzer" in Leusden- centrum het sprobleem „al of niet schoolgrenzen" sterk speelt. In Leusden wijst onder meer de schoolraad voor het openbaar onder was schoolgrenzen sterk af Zij is van mening dat ouders de vrijheid moeten hebben hun school naar die school te zenden die ze het meest geschikt achtten voor hun kind De heer Van Kemenade maakte toch enkele opmer kingen die tot op heden niet in de Leusdense discussie betrokken zijn. „Vrijheid van onderwijs" betekent ook dat de gemeente er voor moet waken dat een school „leegloopt zodat een hele wijk zonder school komt te zitten Ook zou het bevoegd gezag (voor het openbaar onderwijs is dat de gemeen teraad) mogen voorkomen dat er spe ciale lagere scholen voor arbeiders kinderen komen en scholen voor kin deren van beter gesitueerden Over ge lijke kansen in het onderwijs kan in dat geval al niet meer gesproken worden. De heer Van Kemenade wilde in deze problematiek geen „wegwijzer" zijn. maar vond wel dat de gemeente de voor en tegens van schoolgrenzen zeer zorgvuldig moet afwegen dit onderwijs gegeven wordt Verder zou volgens de inleider het personeel inspraak dienen te hebben in de eigen werksituatie. Weliswaar zijn er nu wel allerlei overlegsituaties, van echte in spraak kun je echter niet spreken Na de toespraak van Van Kemenade bestond er voor de aanwezigen gele genheid tot discussie Van deze gele genheid werd druk gebruik gemaakt door de in ruime mate opgekomen be zoekers. Uitvoerig werd ingegaan op de werkgelegenheidssituatie in het on derwijs Door het dalende leerlin genaantal op de lagere scholen zal de behoefte aan leerkrachten minder wor den Prognoses praten nu al over 95.000 werklozen in het basisonderwijs m 1985 Verlagen van het aantal leer lingen per klas vond de inleider geen juiste oplossing, liever ziet hij de vrijge komen leerkrachten werkzaam in sti muleringsprojecten. zoals onderwijs aan anderstaligen, kinderen met leerproblemen etc Desgevraagd deel de de heer Van Kemenade mee geen inzicht te hebben in de onderwijskundi ge aspecten, verbonden aan het feno- neem deeltijdbanen in het onderwijs Hij vroeg zich af hoe kinderen in het kleuter- en lager onderwijs zouden reageren als alle leerkrachten hun taak zouden vervullen in deeltijdarbeid Een gemeente kan in deze stimulerend wer ken of ze dit ook werkelijk moet doen is voor de heer Van Kemenade de vraag. Wel is duidelijk dat de situatie in het voortgezet onderwijs duidelijk anders ligt Rozendaallaan 9 Leusden-C Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40- per jaar, 20,50 per half jaar, 10,50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-6141 na vijf uur 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto s kunt u nabestel len (met uitzondering van archief en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro 871441 t n v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom binatie te Barneveld. vervolg van pagina 1 Gelet op vorenstaande bezwaren moet lokatie nr. 3 als een niet ge schikte plaats voor het te stichten woonwagencentrum worden aange merkt" uitbreiding Ook wordt in het raadstuk nog het een en ander gezegd over de uitbrei ding met vijf standplaatsen die in de toekomst gerealiseerd zal moeten worden Darover wordt gezegd „Tijdens de beraadslagingen in de commissies uit uw raad is o.a. nog de suggestie geopperd om thans reeds een mogelijkheid in te bouwen, waardoor eerst in een later stadium beslist behoeft te worden of het te stichten centrum van 10 standplaat sen later met 5 standplaatsen zal worden uitgebreid, dan wel of voor de resterende standplaatsen een nieuwe lokatie zal worden aangewe zen Hoewel wij begrip hebben voor de hieraan ten grondslag liggende gedachte, menen wij toch, mede op grond van hetgeen hierover in het vooroverleg is besproken, u te moe ten ontraden deze suggestie over te nemen Het overnemen van deze suggestie betekent namelijk, dat ge durende een aantal jaren op twee plaatsen grond gereserveerd moet blijven, hetgeen belangrijke financi ële consequenties heeft omdat een aantal kavels dan niet kan worden uitgegeven Daarbij komt nog. dat het nog maar de vraag is of de gere serveerde grond bij het te stichten woonwagencentrum op lokatie nr 7 in een later stadium wel gemakkelijk voor een ander doel bestemd zal kunnen worden Ook verwachten wij problemen rondom een elders te re serveren stuk grond In eerste instan tie zal hieraan een bepaalde tijdelijke 11111 11»>. ~lT 1T 13 o n o u 0 '1 ""cSS U Uj n< r iM St /S*f L ■•v u n ,-wv^ bestemming worden gegeven, zoals bv groenstrook die door de jeugd in de betreffende wijk kan worden ge bruikt als trapveldje e d Een dergelij ke voorziening wordt evenwel al snel als een verworvenheid beschouwd en wanneer later deze voorziening wegvalt omdat op deze plaats een woonwagencentrum moet komen, zijn extra moeilijkheden te verwach ten Het ziet er niet naar uit dat de instanties die bij de uitvoering van de Woonwagenwet zijn betrokken, be- j2j_ reid zullezijn de financiële risico's die aan e dergelijke opzet zijn ver bonden, or hun rekening te nemen In dit veand wijzen wij er nog op. dat naamze mening de opzet van één cemm met 10 standplaatsen, dat lateiot 15 standplaatsen kan worden gebreid, een goede is met het oog) de mogelijkheid van een natuurt uitbreiding De kinderen van de h vestigende woonwagen- bevolki zullen op een bepaald mo- woonwagencentrun situctie locotie 7 ment ook zelfstandige huisvesting nodig hebben Wanneer naast het bestaande centrum nog een reserve aanwezig is. kan hierop gemakkelij ker worden ingespeeld", aldus het college aan de raad De plaatsbepaling van het woon wagencentrum komt donderdag avond aan de orde in de raadsverga dering Deze wordt vanaf 19 30 uur gehouden in de Raadszaal, Hamers- veldseweq 2. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De raadscommissie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken vergadert aanstaande dins dag (4 maart) in het gemeentelijk voorlichtingscentrum aan de Zwarte- weg 16a. Op de agenda van deze vergadering, die om 20 uur begint, staat het volgende: Koninklijke Begeer heeft de hand weten te leggen op een beperkt aantal originele zilveren Juliana-guldens. In eigen atelier worden deze guldens in een sierlijke muntrand gevat en aan een bijpassend 50 cm. collier gehangen. Het geheel leverbaar in 2 uitvoeringen: 23 kit. goud op zilver f 189,50 geheel zilver f 129,50 (J kunt de hanger(s) bestellen door overmaking van resp. f 189,50 off 129.50 op postgiro nr. 4459556 Ln.v. Koninklijke Begeer te Voorschoten. (J ontvangt de hanger(s) franko ongeveer 3 weken na ontvangst van uw betaling, verpakt in een fraai geschenkdoosje. Inlichtingen tel. 01717-2975. Koninklijke Begeer 1. Opening 2. Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders Verslag vergadering 5 februari 1980 Informatie betreffende: a. stand van zaken realisatie eve- nementencentrum/tennishal b. aanleg riolering Kerkdijk c. werkzaamheden t.b.v. de aan leg R.W. 28 d. vraagpunten rondom „De Bie- zenkamp" Benoeming lid en plv. lid in de werkgroep verkeer Ontwikkelingen bedrijfsterrein De Vor Verhuur voormalige St. Jozef school te Achterveld Aankoop grond In 't Ruige Veld van de St. Beheer Landbouw gronden Aankoop perceel Hamersveld- seweg 98 10. Schetsontwerp plan „Zwanen burg" Aanzet hoofdstructuur Claeve- renblad/Wildenburg Plaatsing verkeerslichten krui sing Asschatterweg/ Midden weg Rondvraag Sluiting. 3. 4. 5. 6. 9. 11. 12. 13. 14. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De voortgang van de bouw van het Leusdense hoofdwin kelcentrum „De Hamershof" ver loopt momenteel „probleemloos". Aldus heeft wethouder Jan Mande- maker (Progressief Leusden) don derdagavond jongstleden medege deeld in de gemeentelijke werkgroep Midden- en Kleinbedrijf, waarvan de wethouder voorzitter is. Zoals de laatste maanden gebrui kelijk vermeldde de agenda voor de vergadering van de werkgroep een toelichting op de voortgang van de bouw van „De Hamershof". Deze wordt normaliter gegeven door de heren Spanjersberg (Delta Lloyd) en Roggenkamp (Dienst Gemeentewer ken), maar beide heren waren don derdag afwezig. De een wegens ziek te, de ander in verband met vakantie. Daarom nam Mandemaker de hon neurs waar en deelde mee dat alles prima verloopt. Van de zijde van de toekomstige winkeliers van „De Hamershof", die de gang van zaken rond hun winkel centrum uiterst kritisch volgen, wa ren er dit keer ook geen vragen of opmerkingen. warenhuis Voor wat betreft het geven van informatie over het in het tweede gedeelte van „De Hamershof" te ves tigen warenhuis beperkte de wethou der zich tot de mededeling dat er kort geleden over dit onderwerp is ge sproken in de brancheverdelings- commissie. In verband met de onder handelingen die momenteel met een gegadigde worden gevoerd, wenste Mandemaker verder weinig in het openbaar los te laten. In besloten gedeelte van de vergadering werden de leden van de werkgroep wel op de hoogte van de stand van zaken rond het warenhuis gebracht. L3DEN Het bestuur van de Zw>adstichting Leusden heeft gemd de tarieven voor 1980 zo- veeogelijk te moeten handhaven opt niveau van vorig jaar. Het Beir laat zich daarbij vooral lei- de'or de in de omliggende zwem- ba gehanteerde tarieven. Óm to'at te doen aan de tekorten die de)loitatie van het bad met zich nvrengt, zal er vooral bezuinigd m n worden op uitgaven voor ver- w.ng en verlichting en perso neelskosten. Om het zwemmen in het instruktiebad te stimuleren, is beslo ten op de tijden waarop dit bad voor vrljzwemmen geopend is ook de hou ders van een abonnement voor het openluchtbad toegang te geven. Om redenen van energiebesparing zal het openluchtbad niet eind april 1980 maar pas op zaterdag 17 mei worden geopend In deze maanden is de temperatuur vaak niet erg hoog en hierdoor het energieverbruik aan zienlijk. Men hoopt met deze maatre gel flink op de energiekosten te kun nen besparen. In de personele sfeer werd al een aantal besparingen be reikt. vorig jaar ontstane vacatures werden niet opnieuw vervuld, maar een nieuwe werkverdeling zorgde er wel voor dat het bad voldoende be mand bleef Om onverwachte drukte of ziekte van medewerkers toch op te kunnen vangen, worden enkele inval krachten achter de hand gehouden RESTAURANT Het bij het zwembad behorende restaurant blijft het Bestuur ook in 1980 zorgen baren De omzet van het restaurant wordt dit jaar 20.000 gul den lager geraamd dan vorig jaar en ook toen was die al verre van kosten dekkend Het Bestuur van de Zwem badstichting heeft zich voorgeno men zich in de loop van dit jaar opnieuw over restaurant-problema tiek te buigen om de tekorten zo snel mogelijk te minimaliseren Sportpaleis Ahoy' Rotterdam Reserveer zaterdagavond 29 maart voor de \Jcnhnann en, meubilering en stoffering AMERSFOORT- LANGESTRAAT S3 -TEL.133P4

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3