Wmm 0 Derek een tien waard in „10 „S0PHISTICATED-S0FT-SEX-K0MEDIE" VAN BLAKE EDWARDS: IdWARDS' „10" Première van Verhoeven's nieuwste: „Spetters" word is OUT WINTERSPORT DOOR BERT VOS kijk op de film Dudley Moore (als George) en Bo Derek (Jenny) in Blake Edwards „10". voor niets een Oscar kreeg als de beste buitenlandse film. Het verhaal rond een man (Depardieu), die alles wil doen om zijn vrouw gelukkig te maken, inclusief het verzorgen van kontakten met an dere mannen (zoals Dewaere.) Maar niets helpt. Het vrouwtje (Carole Laure) blijft even ongelukkig en lusteloos. De pardieu en Dewaere sloven zich uit, maar het is onbegonnen werk om de schone Solange aan een kind te hel pen. Of toch niet? (Grand 5, 16 jaar, 100 minuten) Die Blechtrommel. Indrukwekken de verfilming van Volker Schlöndorf van de gelijknamige roman van Günter Grass rond het jongetje, dat niet verder wil groeien uit protest Schöndorfs vi sualisering van het complexe werk van Grass is erg mooi. In een fotografie, in een kleur die heimwee verraadt naar plaats en tijd van handeling. Met een treffende milieuschildering. Oskar als de incarnatie van het infantilisme van een heel (Nazi-)tijdperk. Winnaar (met Apocalypse Now) van de Gouden Palm van Cannes 1979. (Cinema 1,16 jaar) Vier vuisten op Safari. Een lichtelijk infantiel werkje van ons edele knokduo Bud Spencer en Terence Hill, dat het echter toch uitstekend blijkt te doen. Voor de hele echte liefhebbers. (Cinema 2, alle leeftijden). The Amityvllle horror. Regisseur Stuart Rosenberg maakte van een waar gebeurd verhaal een vakkundige hor ror-film. In het stadje Amityville betrek ken vader, moeder en kinderen Lutz een fraai koloniaal huis. Zij blijven er slechts 28 dagen wonen. Rosenberg baseerde zijn film op de bestseller van Jay Anson, die de 28 verschrikkelijke dagen optekende uit de mond van George en Kathleen Lutz. Het huis be staat nog steeds en een team weten schappers heeft getracht het raadsel op te lossen Ook zij moesten voortijdig het huis verlaten (Euro, 16 jaar). Race naar de schroot hoop. (Grand Theft Auto) het regiede buut van Ron Howard, die onder de veilige hoede van producer Roger Corman een amusante achtervolgings komedie maakte met veel aktie Ron Howard speelt zelf de hoofdrol met Na ncy Morgan als het jonge paartje, dat graag wil trouwen, maar daarin wordt gedwarsboomd door rijke pa, die zelfs de maffia inzet om het paartje uit Las Vegas te houden. Plus een beloning voor het onbeschadigd (en onge trouwd) terug bezorgen en de chaos is kompleet Plezierig amusement. (Duo 2, twaalf jaar). ROME WIL OPNIEUW EEN CESAR Het Filmhuis Amersfoort brengt van zaterdag tot en met dinsdag de film ,,Rome wil opnieuw een Cesar" van re gisseur Miklós Jancsó, met in de hoofdrollen Hiram Keller, Fabio Ge mma, Gino Lavaggetto en Luigi Montini. Het verhaal speelt in Numidia, een van de vele provincies die Cesar ge hoorzamen, en betreft een groep jonge patriciërs van wie Claudius en Octavius de leiders zijn. Zij strijden tegen de grote onderdrukkende macht die de praetor uit naam van Cesar uitoefent. Wanneer het bericht binnenkomt dat de grote leider dood is, werpt Claudius zich op als nieuwe praetor en wordt hij door de meest fanatieke republikeinen als zodanig uitgeroepen Maar talrijke moeilijkheden brengen Claudius er al snel toe de macht die hem is toever trouwd te misbruiken. De jonge patriciër realiseert zich dat de geschiedenis op het punt staat zichzelf te herhalen en pleeg zelfmoord. Tezelfdertijd maakt Octavianus zich op naar Rome te ver trekken, waar Cesar hem als zijn opvol ger aangewezen bleek te hebben (Zaterdag t/m dinsdag, Filmhuis, 20.15 uur, 100 minuten.) ICI ET AILLEURS Van Jean Luc Godard zater dagavond in de nachtvoorstelling van het filmhuis ,,lci et ailleurs", gemaakt in 1974. Godard probeert in deze film via afwisselende beelden ons te vertellen, dat we niet goed kijken naar wat we zien, niet goed luisteren naar wat er gezegd wordt. Dat we ieder op zich er weer iets anders van maken. (Nachtvoorstelling Filmhuis, zater dag 23 uur). De WHAM houdt woensdag 5 maart een aktie-filmavond waar de film ,.Word is out" gedraaid zal worden, een door een Amerikaans filmcollectief in 1978 gemaakte film. Word is out is het resultaat van het gezamenlijke werk van drie vrouwen en drie mannen, de Mariposa Film Groep. Voordat het uiteindelijke filmwerk be gon, hadden de groepsleden al zo'n 200 interviews op video-band opgeno men. Elk van de zes filmmakers reisde met video-apparatuur door het land voor deze interviews, Uit de interviews werden 26 mannen en vrouwen geko zen, die op film werden geïnterviewd. De filmmakers werkten samen in dit project omdat ze het idee hadden dat zes individuele meningen de film een bredere basis zouden geven en dat het kollektief werken meer uit een ieder van de zes personen zou halen dan als was het een film geregisseerd door één uit de groep. Ze probeerden de gebruike lijke hiërarchie in filmproduktie te door breken door alle leden van de groep de verschillende vakken te laten uitoefe nen: camera, geluidsopname, intervie wen (opvallend was dat elke interviewer gelijktijdig de camera bediende). Word is out werd gemonteerd gedurende 1976-1977 (uit 50 uur materiaal). Tij dens het montageproces werden delen uit de film vaak voorvertoond voor met name homosexueel publiek Na elke vertoning kregen de kijkers een vra genformulier van de groep. Uiteindelijk werden zo'n 4000 formulieren doorge lezen. (Filmhuis, woensdag 5 maart, 124 minuten). filmagenda Amersfoort AMERSFOORT - Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 28 februari t/m woensdag 5 maart 1980 Grand 1 -tal. 033-14632 „10". 16 jaar. Dagelijks. 13.30-18.30-21.15 uur; zondag 13 30-16 00-18.30-21.15 uur. Grand 2 MANHATTAN, a l Dagelijks: 13.30-18.30- 21.15 uur; zondag: 13.30-16.00-18.30- 21.15 uur Grand 3 SPETTERS, 16 jaar. Dagelijks 13.45- 19 00-21 45 uur. zondag. 14 00-16 30- 19.00-21.45 uur; tijdig plaatsbespreken!!!!! Grand 4 METEOR, 12 jaar. Dagelijks: 13.45-18.45- 21.30 uur; zondag 13 45-16 15-18.45- 21.30 uur Grand 5 HOU JE ZAKDOEK BIJ DE HAND (Preparez vos mouchoirs), 16 jaar Dagelijks: 13.45- 1845-21 30 uur, zondag. 13.45-16 15- 18 45-21 30 uur Cinema - tel. 033-18900 DIE BLECHTROMMEL. 16 jaar Dagelijks 13.30-20.00 uur; zondèg. 13.30-17.00- 20.30 uur. Cinema 2 VIER VUISTEN OP SAFARI, a.l Dagelijks 13.30-18 30-21.15 uur, zondag 13 30- 16 00-18 30-21 15 uur Euro - tel. 033-33655 THE AMITYVILLE HORROR. 16 jaar Dage lijks 13.45-18.45-21.30 uur; zondag: 13.30- 16.15-18.45-21.30 uur; zaterdag en woensdag: 18.45-21.30 uur. Euro CIRCUS OP STELTEN, a.l. Zaterdag- en woensdagmiddag: 13.45 uur. Jaar Dageljks 14 15-1915-21 30 uur; zon dag: 14.15-16.30-19 15-21.30 uur Duo 2 RACE NAAR DE SCHROOTHOOP, 12 jaar. Dagelijks: 14.00-19.00-21 15 uur; zondag: 14 00-16 15-19.00-21 15 uur DUO NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1 IK ZAL JE PAKKEN. 18 jaar. Vrijdag- en zaterdagavond: 24.00 uur Duo 2 THE MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD. 16 jaar. Vrijdag- en zaterdagavond: 23.45 uur DONDERDAG 28 FEBRUAR11980 ieorge is zo volkomen van streek van zijn tien, dat hij zich te buiten gaat aan Irank tijdens een orgie bij zijn buurman, scène uit „10". r Vroeger hoorde je er niemand over praten, maar sinds die echte ouderwetse Hollandse wintertjes tot het nostalgische verleden zijn gaan behoren, beginnen steeds meer Nederlanders hun heil elders te zoeken. Ze gaan aan wintersport doen en daarvoor moetje naar spe ciale hoge gebieden, zoals Frank rijk, Zwitserland of Oostenrijk. Voor de meeste beginners een uiterst onzekere en soms zelfs gevaarlijke onderneming, ook al staat de ANWB onder aan de berg gereed om alle arm- en beenbreuken op de meest efficiënte wijze op te vangen en de bezitters ervan al even snel af te voeren naar huis, waar de buren die thuis waren gebleven met enig leedvermaak de In gips verpakte wintersporters welkom heten. Voor hen, die daar een beetje te gen opkijken hebben ze het zoge naamde Langlaufen uitgevonden: voetje voor voetje op de lange lat vooruit schuifelen met slechts kleine hoogteverschillen. Maar de echte avonturiers vinden dat maar niks. Voor hen Is geen berg te hoog en geen helling te steil. Kortgeleden kwam ik een kennis van me tegen, die me met een stra lende blik vertelde, dat ze óók naar de wintersport zou gaan. Om te skiën. Ik keek haar een beetje arg wanend aan, want ik zag haar nu niet direkt de eerste de beste col nemen, ook al behoorde ze wel tot de sportievere soort van de mens. „Heb je skiles?" vroeg ik, omdat ik pas had gehoord, dat je ook droog kunt oefenen. „Ja hoor", zei ze en het klonk bij zonder enthousiast. „En, gaat het een beetje? Nog niks gebroken?" Dat scheen mee te vallen. „We oefenen thuis," vertelde ze. Op een dag - nadat het besluit om naar de wintersport te gaan was gevallen - kwam haar man thuis met een plaat om te oefenen. „Zijn die er dan?" vroeg ik stomverbaasd. Ze knikte. Elke avond klauteren we naar onze slaapkamer om een paar uur te oefenen.Dat leek me logisch toe, want om te skiën moet je zo hoog mogelijk starten. Dat lijkt me dan wel een aardige grote plaat toe," polste ik voorzichtig, „kun je van het slaapkamerraam helemaal naar beneden komen in de tuin met dat ding?" Er viel een doodse stilte en ik had het bange vermoeden, dat ik er gens iets gemist had. „Het is een grammofoonplaat. Voor de pick-up, weet je wel?" „Oh", zei ik, maar kon met de be ste wil van de wereld niet begrijpen hoe je met een plaat in je slaapka mer skiën zou kunnen leren. Zij hielp me uit de droom. „Het is eigenlijk héél erg eenvoudig." Haar en thousiasme klonk duidelijk door in haar stem. „Op die plaat staan heel goeie instrukties. We maken wat ruimte in de slaapkamer doen de ski's onder en maken de bewegin gen die de instrukteur op de plaat ons vertelt dat we moeten doen." „Oh", zei ik, nog sprakeloos van stomme verbazing over dit nieuw ontdekte fenomeen. „En wil het een beetje lukken?" „Het gaat geweldig, echt! We binnen het al aardig onder de knie te krijgen! Willem (dat is haar man) is wel een beetje sneller dan ik. Die begint al aan de afdaling als ik nog niet boven ben, maar voor de rest gaat het prima! Het is trouwens wel een behoorlijk warme bezigheid. Soms lijkt het wel een striptease als we al zwetend onderweg onze wintersportkleding maar uitdoen." Ik kon het me opeens allemaal le vendig voor de geest halen Twee ijverig skiënde jonge men sen in de slaapkamer, de wanden allemaal met lakens bedekt om het allemaal een sneeuwidee te geven, met daarop prachtige winterland schappen om helemaal in de sfeer te blijven. Puffend en zuchtend naar boven, ontspannen (en half uitge kleed) naar beneden het bed in. „En ja, het is toch zo'n fantasti sche plaatI Als we de oefeningen allemaal goed hebben gedaan en we suizen langs de hellingen naar beneden, dan horen we al het ge juich van het publiek onder aan de berg. Het is net echt!" Ik knikte be duusd. „En als jullie beneden zijn, dén krijgen jullie zeker de gouden medaille", schamperde ik een beetje sarcastisch. Ze keek me ver baasd aan. „Heb jij die plaat ook?" vroeg ze. Ik schudde mijn hoofd. Het leek me logisch toe na zoveel inspan ning, dat er vast een beloning aan het slot moest zitten. „Wanneer gaan jullie?" „Eind volgende maand." Ze glunderde. „Tegen die tijd weten we allesIk knikte.Succes met de oefeningen," riep ik haar nog na. Maar in mijn hart heb ik mijn twijfels. Als je in de lift naar boven gaat kun je best last krijgen van claustrofobie en bij het naar beneden gaan kom je tot de ontdekking dat je altijd al hoogtevrees hebt gehad. En dan hebben we het nog niet eens over het skiën zelf. Want het valt niet mee om met een pick-up in je hand van een berg af te dalen. Eén voordeel heb je wel met die cursus. Mocht het regenen in plaats van sneeuwen in de bergen, dan kan er altijd nog geskied worden in de slaapkamer van het hotel. En dat is beslist uniek. smaak te beschikken, want zijn twee vroegere echtgenotes waren Ursula Andress en Linda Evans. Edwards wilde het proberen en Bo kwam voor een screentest Alle hoop was op haar gevestigd. Edwards: „We duimden hard en hoopten, dat ze in staat zou zijn te acteren." Zij kón acte ren en daarmee was het belangri|kste probleem opgelost Bo Derek werd de ,,10" in Edwards film. De muziek van „10" is in vertrouwde handen van Henri Mancini, die de meeste films van Edwards van muziek heeft voorzien. Mancini kreeg trouwens voor deze film te maken met een op dracht, die hij niet zo leuk vond. Omdat de hoofdfiguur, George Webber, op een gegeven moment een amateur-com ponist op bezoek krijgt, die zijn com positie wil laten horen, wordt Mancini gevraagd een echt slechte melodie te maken Dat werd „I have an ear for love". Mancini: „Daar Is geen twijfel over, het is de slechtste song die ik ooit heb geschreven. Ik hou er een nacht merrie aan over, want stel je voor dat „I have an ear for love" onverhoopt een hit wordt? „10" werd een overrompelend suc ces in de Verenigde Staten en de sexy Bo Derek de grote nieuwe ster, die tal van full color voorpagina's vulde. Het lijkt er op, dat de film ook in Nederland een prima ontvangst gaat krijgen Ver schillende filmbladen hebben Bo Derek reeds als cover gekozen en dat geeft te denken, nietwaar? Wie van sexy komedie houdt, zal veel plezier beleven aan „10". Het Is een vakkundig gemaakte film, zoals we van Blake Edwards konden ver wachten. maar bovenal intelligent met prima, flitsende dialogen. Voor een avondje ontspanning, aanbe volen. FILMS IN HET KORT 10. In Amerika een bestseller, mede dankzij het fraaie voorkomen van Bo Derek, die volgens de normen van AMERSFOORT - Wat er ook verdween uit het weekprogramma der Amersfoortse bioscopen, „Vier vuisten op safari" bleef en dat mag opnieuw een klein wondertje heten In een tijd, waarin de kwallteltsfllms steeds meer gaan overheersen. Deze week twee Nederlandse premières. Paul Verhoe ven's nieuwe Nederlandse film „Spetters" (met de nieuwste muziek van Kayak) gaat in Grand 3 van start, terwijl In Grand 1 Blake Edwards' inmiddels In Amerika befaamde soft sex komedie „10" het doek volledig zal gaan vullen met de vrouw, die als een „tien" door het leven gaat: Bo Oerek. „Een moordbandlet" ruimde het veld, evenals „Escape from Alcatraz". De rest bleef, met uitzondering van de gebruikelijke pornofilm In Duo 1 SPETTERS Er is over Paul Verhoeven's nieuwe film al het nodige geschreven. „Spet ters" moet - als we de bladen en alle uitspraken van de geïnterviewde spe lers moeten geloven - een film zijn, waar de spetters afvliegen. Met Hans van Tongeren, Renéé Soutendijk, Toon Achterberg, Marianne Boyer, Maarten Spanjer. Rutger Hauer. Jeroen Krabbé, Jonna Kosten en vele vele anderen in de hoofdrollen. „Spetters" is een film vol aktie, ge weld en sex over een groep Nederland se jongeren uit een gereformeerd dorpje. Ze zijn fans van de motorcros ser Witkamp (Rutger Hauer). Rien (Hans van Tongeren) is één van de le den van de groep, die zelf ook niet on verdienstelijk het motorcrossen beoefent Marianne Boyer en Renéé Soutendijk zijn de voornaamste vriendinnetjes van het stel. „Spetters" is een film over de bot sende jeugd van de jaren tachtig Daar houden we het voorlopig maar op totdat we de film zelf hebben gezien, want daarvoor werd niet tijdig de gelegen heid geboden, helaas. (Grand 3, première, 16 jaar) paraderende vrouwen in gedachten een cijfer geeft. George hanteert een waarderings-systeem, dat loopt van 1 tot 10. Hij waardeert Sam ook in hoge mate, zowel in als buiten bed, maar voelt zich toch steéds rustelozer wor den en zijn levensstijl bevredigt hem steeds minder Steeds vaker verliest hij zich in dagdromen, wanneer hij weer zo'n leuke, jonge vrouw tegenkomt George heeft het er duidelijk moeilijk mee. Dat wordt nog een stukje erger als hij op een kwaaie dag voor een stoplicht moet wachten en zijn oog op een fraaie jonge vrouw valt in de auto naast hem. Als het licht weer op groen staat, is zijn geest vervuld van het beeld en hij be sluit de jonge vrouw te volgen om haar zijn liefde te betuigen. Maar George heeft pech. Juist op het moment dat hij zijn „10" schijnt te zullen vinden, blijkt ze verdorie net getrouwd te zijn! George laat zich daardoor niet weer houden en volgt zijn nummer 10 op haar huwelijksreis Regisseur Blake Edwards is er in ge slaagd om van dit gegeven een prima sophisticated soft sex-komedie te ma ken. Edwards, die mede dankzij de Pink Panther-films een geroutineerde ko medie-regisseur is en veelal zelf een groot deel van zijn filmscripts schrijft, heeft in „10" dan ook niet alleen het accent gelegd op de soms wat slap stickachtige Deelden, maar wist een flit sende dialoog te schrijven, waarin we zonder meer de stijl herkennen van zijn eerdere films. Bo Derek is opzienbarend in haar rol als Jenny, de pasgetrouwde vrouw. Het was ook de moeilijkste rol om in te vul len, vond Edwards, want het ging er om een vrouw te vinden, die in grote lijnen zou voldoen aan wat men een „10" zou vinden, om in de denktrant van George Webber te blijven. Edwards: „De ene man zal een vrouw een 10 geven, terwijl dezelfde vrouw voor een ander maar 8V2 is. Het was de acteur-producer John Derek die met het idee kwam zijn vrouw Bo voor de rol te nemen". Derek had al eerder bewezen over een goede Regisseur Bleke Edwards kreeg het Idee voor „10" In Brussel, toen hij nog vrijgezel was. Het verhaal wil, dat hij daar voor een rood stoplicht stond en naast zich een mooie vrouw In een limousine zag zitten, In het kant. Edwards was op slag weg van deze vrouw met haar lange donkere haar en hij vond het niet eerlijk, dat zij was getrouwd, zonder dat hij de kans had gezien kennis met haar te maken. De vrouw In Brussel ver dween uit zijn leven, even snel als ze was gekomen, maar het Idee bleef en hij besloot, als hij ooit de tijd er voor zou hebben, dat hij er een film over zou maken. Die tijd kreeg hij voorlo pig niet, want onder meer de „Pink Panther"-fllms met Peter Sellers eisten zijn aandacht op. Daarna kreeg hl) echter volop gelegenheid, want het leek, alsof Hollywood hem vergeten was. HIJ schreef het script voor de film. „10" Is in Amerika reeds een bestseller aan het worden en dat Is dan vooral ook te danken aan fo tomodel Bo Derek, die de hoofdrol vervult als Jenny. Een nogal op zienbarend filmdebuut, want Bo Derek is een Intrigerende schoon heid, die In Edwards' film haar beste kanten beslist in volle hevigheid aan het publiek laat zien. Dudley Moore is haar tegenspeler, een succesvolle pop-componist, die in een riante villa in de heuvels van Hol lywood zijn leven doorbrengt met com poneren en het veelvuldig begluren van zijn nogal hitsige buurman, die regel matig zijn woning vol zet met jonge vrouwen en een pittige orgie nooit uit de weg gaat. Via de in de tuin opgestelde telescoop volgt George Webber de ero tische verrichtingen van zijn buurman. Met z'n 42 jaar is George een vrouwen kenner, maar bovendien een beetje uit gekeken op z'n gemakkelijke, bijna on geïnspireerde leventje daar boven in de Hollywoodse heuvels, ondanks zijn re gelmatige ontmoetingen met de char mante zangeres Sam (Julie Andrews). Sam en George krijgen de laatste tijd steeds meer ruzie, vooral omdat Sam George regelmatig voor de telescoop betrapt, terwijl hij de voor de lens langs Marianne Boyer en Hans van Tongeren In „Spetters Dudley Moore (George) en Julie Andrews (Sam) In „10". George (Dudley Moore) in zijn waar deringsschema een tien krijgt, het cijfer voor de perfekte vrouw. En George kan het weten, want die heeft er een hele studie van gemaakt tussen zijn spora disch componeren door. Regisseur Blake Edwards maakt een prima sop histicated soft sex komedie, zoals dat zo fraai heet, rond een man, die zijn „10" ontmoet als ze net is getrouwd, haar niet kan vergeten en haar volgt op haar huwelijksreis. Verder met Julie Andrews als Sam, met wie George sa menleeft en ook een best aardig cijfer heeft gekregen (Grand 1,16 jaar) Manhattan. Woody Allen's sfeervolle film (in zwart-wit) over mensen in de New Yorkse wijk Manhattan. Na „Inte riors" weer een minder serieuze film in de stijl van Annie Hall". Maar toch komt de vroegere Woody Allen-stijl (de flitsend aaneengeregen woordgrapjes- en beelden) niet meer terug. Allen is serieuzer, beschouwender (en relati- verender) geworden Manhattan is het beeld van een stadwijk, van de mensen die er leven en tevens een bijzonder fraai mozaïek van intelligente nostalgie (Grand 2, alle leeftijden, 90 minuten). Spetters. De nieuwste film van de Nederlandse regisseur Paul Verhoeven (de maker o.m van Keetje Tippel, Sol daat van Oranje en Turks Fruit). Een film vol aktie, geweld en sex rond een groepje aanhangers van het motorc rossen, afkomstig uit een gereformeerd dorp. Met Renéé Soutendijk, Marianne Boyer, Hans van Tongeren. Toon Ach terberg en Maarten Spanjer in de hoofdrollen. Een film, die aansluit bij wat in het buitenland al weer een aflo pende zaak is: de jeugdbenden in de film, oftewel de botsende jeugd in de jaren tachtig. (Grand 3, 16 jaar). Meteor. Een door regisseur Ronald Neame (The Poseidon Adventure) vak kundig gemaakte spektakel-ram penfilm rond een dreigende botsing van de aarde met een fiks brok asteroide Met boeiend spel van Sean Connery, Brian Keith en Natalie Wood. (Grand 4, alle leeftijden) Hou je zakdoek bij de hand. (Pre parez vos mouchoirs) Een kostelijke komedie van Bedrand Blier, die niet

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11