lÊÊr 't Had echt wel iets plezieriger gekund lïtf&i Jan Kuijpers, na ruim 21 jaar gemeenteraad, over de raad van Hamersveld, Mandemaker, het Kuijpers-effect, het gemiste wethouderschap, Holl, Dijkstra, de toekomst van Gemeente belangen en de kilte bij zijn afscheid. DONDERDAG 28 FEBRUAR11980 interview FOTO'S: JANUS VISSER sen waren, weet je wel Zo ging dat toen nog Dat was veel gemoedelijker dan nu Wat kwam zo'n raad nu bij el kaar? Met moeite werden er zes, zeven vergaderingen per jaar gehouden. Als er in een jaar zes of tien woningwetwo ningen gebouwd werden, dan was het veel Nee, niks polariserend in zo'n raad Ja, ach, je werd natuurlijk wel een beetje als de rooie rakker beschouwd, maar zeker niet denigrerend En je groeide in het raadswerk." Kuijpers had al snel door dat het raadswerk hier en daar toch wat al te zeer tot een folkloristisch gebeuren dreigde te vervallen. Bij de wethou dersverkiezingen bijvoorbeeld. „Van Zandbrink en Lagemaat waren wet houder en die bleven dan gewoon tij dens de eerstvolgende wethouders verkiezing op hun wethoudersstoel zit ten. Toen heb ik toch gezegd: hé. zo vanzelfsprekend is het nou ook weer niet. Ze bleven natuurlijk gewoon zitten, maar vier jaar later zaten ze tijdens de verkiezing bij hun fractie. Hadden ze er toch iets van geleerd In 1962 groeit de PvdA-fractie naar twee man Naast Kuijpers krijgt Jan Mandemaker een plaats in de progres sieve fractie Hij zegt zelf behoord te hebben tot de mensen die Mandemaker indertijd voor het raadswerk hebben aangetrokken. Kuijpers .De PvdA naar twee man, dat was wat Toen werden we net zo groot als bijvoorbeeld de CHU; we gingen meetellen." Helaas kwam het er bij de verkiezing van het college niet uit. Ondanks af spraken met de vertegenwoordiger van de WD en Grootendorst van de Pro testantse Kiesvereniging, kreeg wet houderskandidaat Jan Kuijpers niet meer dan de twee stemmen van zijn eigen fractie. Kuijpers „Dat viel toen tegen We hebben er wel wat van ge zegd, maar wat kan je er verder aan doen? Het zijn geen bindende afspra ken met die andere partijen We hebben er maar niet te zwaar aan getild." waarop dat gebeurde zinde laatstge noemde in het geheel niet. Kuijpers: „Op zich ging het er mij niet om dat ik niet op de eerste plaats gezet was. Als ze me op de achtste plaats hadden ge zet, had ik nog niet erg gevonden Maar dan hadden ze me wel moeten vertel len, waarom. En het ook niet zo onder tafel moeten ritselen Opeens bleek Mandemaker éen te staan en ik wist van niks." -„Maar waarom zouden ze dat dan gedaan hebben? Deed u het niet goed in hun ogen?" Kuijpers „Dat weet ik nu nog niet Dat is het hem nu net hadden ze maar gezegd waarom het gebeurde Maar op deze manier kreeg ik er zo de buik van vol. Je moet goed begrijpen Man demaker mocht op elk gebied zeggen wat hij wilde, maar toch niet zonder dat ik daar als fractievoorzitter iets van af wist. De zaak is geëscaleerd en ik ben er mee gekapt Ik heb mijn lidmaat schap van de PvdA opgezegd, ik ben uit de raad gestapt Voor mij hoefde het niet meer -„En toen kwam u met uw eigen lijst." Kuiipers: „Ja. wacht even onder druk Ontelbaar is een groot woord, maar heel veel mensen benaderden me om door te gaan. Vooral ook veel vanuit de oude PvdA-aanhang. Daarom ben ik met die eigen lijst gekomen." KUIJPERS EFFECT Bij de verkiezingen van 1974 ge schiedt wat later de dorpsgeschiedenis in zal gaan als het „Kuijpers-effect" Met zijn lijst zes haalt Jan Kuijpers het boven verwachting hoge aantal van twee raadszetels Hij is er dolgelukkig mee. Ziet het als een genoegdoening voor het onrecht dat hem door het ge konkel binnen de plaatselijke PvdA is aangedaan En noemt het ook nu nog antwoord is eerlijk en duidelijk: „nee, natuurlijk niet. Die verkiezingsuitslag was toen wel mooi, maar het was toch niet meer echt politiek Binnen zo'n PvdA had je het gevoel dat je echt poli tiek bezig was Met problemen kon je terugvallen op de Wiardi Beekman- stichting of het gewest. Niet dat ze in Amsterdam en Utrecht je problemen oplosten, maar die achtergrond had je toch maar. Je kreeg politiek gezien je hinten. Maar waar ga je met zo n lijst zes op varen? Er zijn zo'n tien, twintig daadwerkelijk betrokkenen en met dat kader moet je je uitgangspunten bepa len." -„Wat zijn dan de uitgangspunten van Gemeentebelangen?" Kuijpers: „In de eerste plaats natuur lijk de woningbouw. We hebben er altijd voor gepleit dat er meer goedkope wo ningen moeten komen. Ik zie dat als een belang voor de gemeente, als een ideaal Verder het zorgen voor sport - voorzieningen, binnen het haalbare natuurlijk. Misschien is dat ook wel bij andere politieke groeperingen een kreet, maar dat is voor mij toch echt wel een ideaal: proberen het haalbare er uit te vissen CONFLICTEN Ook de met een zekere regelmaat terugkerende conflicten met fractiege noten ondermijnden de door Kuijpers verwachte resultaten van zijn eigen lijst Het gevalletje met Holl bijvoorbeeld, die niet alleen al geruime tijd lid van de WD bleek, maar ook nog eens op een on gunstig tijdstip het schip verliet en bo vendien de wereld liet weten dat hij zich nooit wat had aangetrokken van de opinie van de schaduwfractie En dan was daar nog eens meneer Dijkstra, die een blauwe maandag deel uitmaakte van de raadsfractie en zich vervolgens via een advertentie in de Leusder Krant distantieerde van de partij Gemeente belangen, waarin lijst zes twee jaar ge leden werd omgedoopt Niemand van het gewest of het alge meen bestuur heeft tegen me gezegd Jan, je moet blijven. Van de solidariteit, die zo hoog in hun vaandel staat, heb ik weinig gemerkt Toen ben ik er maar mee gekapt. En ik zou ook niet meer terug willen Er zijn inmiddels dingen gebeurd, waar ik het ook niet altijd mee eens was. Tien over rood is geweest, Nieuw Links. Ik was altijd een meer be houdende PvdA-er Niet zo verschrik kelijk links Drees was mijn voorman." -„Wat stemt u bij landelijke of pro vinciale verkiezingen?" Kuijpers: „Niet VVD, niet confes sioneel, niet CPN. En PSP en DS'70 zijn ook niet mijn partij. Nou, dan kun je zelf zien wat er over blijft PvdA en D'66, ja. Dat is dan het beste van het slecht ste. Want je moet toch stemmen vind ik. Niet stemmen is helemaal laf." Als de fijnste periode herinnert hij zich „de tijd dat we hier begonnen te bouwen. Dat was onder Burning Toen begon de eerste fase, later kwam de aanzet tot de Tweede Fase. Dat vond ik mooi, dat er wat ging gebeuren. Nu kun je je afvragen of het allemaal wel goed is geweest, zoals het is gegaan Som migen zullen het misschien een geluk- door MARNIX KREIJNS en BERT VOS LEUSDEN - „Ik heb toch zo verlangd naar aanstaande don derdag. Dat Bor het dan over neemt en dat het dan echt Is af gelopen. Dat die druk dan weg is. God, jongens, ik kan je niet ver tellen, hoe blij ik daar mee ben." Maandagmiddag was er al iets van opluchting merkbaar bij Jan Kuijpers. Ontspannener dan we hem de afgelopen maanden in verschillende vergaderingen hebben zien opereren, was hij bijna twee uur aan het woord. Omdat hij het raadslidmaatschap er na ruim 21 jaar aan heeft gege ven. Moegestreden vertrekt Kuijpers (64) van het plaatselijke politieke toneel, waar hij zich meer dan vijf raadsperioden lang voor dit dorp heeft ingezet. Van een oogverblindende car rière kan geen sprake zijn. Jan Kuijpers heeft, zoals hij het zelf uitdrukt, meer dan eens flinke klappen gehad. Hij voelde zich eens uitermate gepasseerd door de PvdA en brak met die partij. Hij deed tot tweemaal toe een gooi naar het wethouderschap en slaagde daar even zoveel keer niet in. En binnen zijn groep-Kuijpers rommelde het ook meer dan eens: Tim Holl ver liet op een kwade dag vrij plotse ling de fractie en bleek toen al geruime tijd lid te zijn van de WD; en diens opvolger Dijkstra distantieerde zich knap ran cuneus van de in 1978 opge richte partij „Gemeentebelan gen", omdat hij niet hoog genoeg op de kandidatenlijst kwam. Dat soort politieke en persoonlijke te genslagen leek Jan Kuijpers tot voor kort vrij goed aan te kunnen. Regelma tig vocht hij terug Na zijn breuk met de PvdA, tien jaar geleden, proefde hij het genoegen om met zijn lijst-Kuijpers twee zetels in de raad te veroveren De interne conflicten binnen zijn groepe ring wist de voormalige fractievoorzitter van Gemeentebelangen altijd weer zonder kleerscheuren te overleven. En er kan toch minstens sprake zijn van enige grootmoedigheid, toen hij in september '78 bij de wethouders verkiezingen voor Jan Mandemaker stemde. TE VEEL Maar toch kwam de sleet er de laatste tijd meer en meer in. Jan Kuijpers zei in raads- en commissievergaderingen niet zoveel meer en de stem van Ge meentebelangen leek verloren te gaan Kuijpers erkent het; „dat is in 1979 be gonnen. Wat het precies is en hoe het komt, weet ik niet. Maar het me te veel geworden Ik kan het echt niet meer opbrengen. Weet je dat ik vorig jaar zo'n 115 avondvergaderingen heb gehad? De helft van het aantal werkdagen ben ik 's avonds weggeweest Dat kan ik niet meer Hij wijt het aan zijn leeftijd en heeft daarom het besluit genomen om het raadswerk aan een jonger iemand over te laten Vorige maand nam hij afscheid van de raad De Leusder Krant maakte melding van het speechje van de bur gemeester. de vriendelijke woorden van collega Piet Voormolen, het tegeltje voor Kuijpers en diens dankwoord En we besloten met de mededeling dat de raadsleden na afloop nog even infor meel het glas hieven op Kuijpers' 21 -ja rige raadswerk Dat laatste mocht ech ter niet zo zijn. Het afscheid uit de raad van Jan Kuijpers werd gekenmerkt door een formele kilte, waarover het schei dende raadslid zijn teleurstelling niet kan verbergen: „dat van dat informele samenzijn na afloop in de Johan- neshoeve was namelijk helemaal niet waar Er gebeurde na afloop helemaal niks En dat vond ik eigenlijk nog het vervelendste voor mijn vrouw, want die had ik gevraagd om mee te komen. Ze gaat nooit mee. maar voor die laatste keer Nou. toen was er na de gewo ne raadsvergadering nog een besloten gedeelte en toen liep mijn vrouw daar nog rond. Iedereen al weg Heeft een van mijn kinderen haar maar naar huis gebracht -„Beetje lullig" „Ja zeker. Als ze nou gewoon na af loop nog een borreltje hadden ge schonken en een schaal met zoutjes hadden neergezet; wat kost dat nou? Evelien (Blom) was ook des duivels Ze zei: als iemand zich nou toch 21 jaar voor de gemeenschap heeft inge zet Ja. want dat is het toch in feite Nee, dat had echt wel iets plezieriger gekund." Misschien had de hele politieke car rière van Jan Kuijpers eigenlijk wel iets plezieriger gekund. Hij begon op 2 september 1958 als opvolger van mr. dr Jan den Tex Naar eigen zeggen werd Kuijpers gevraagd voor het raadslidmaatschap, terwijl Den Tex zich op verzoek terugtrok Kuipers „Ik heb het zelf niet meegemaakt, maar van horen zeggen weet ik dat ze Den Tex te weinig een man van de praktijk vonden Die bestudeerde in zijn kamer de stukken, kwam niet buiten de deur." Kuijpers zegt eerst na lang aandrin gen de opvolger van Den Tex hebben willen worden. „Ik zag er eigenlijk niks in. Ik was, bij wijze van spreken, blij dat ik het leven had. Maar ze hadden me een week respijt gegeven, en toen nog eens en regelmatig benaderd En op een gegeven moment heb ik toen maar „ja" gezegd ELF RAADSLEDEN In september '58 kwam Kuijpers in de toen elf leden tellende raad van Ha mersveld Hij herinnert het zich als een leuke tijd Met de oude meneer Herder als fractievoorzitter van de KVP („een geweldig charmante vent"), de broer van melkboer Cor Horst („dat was toen het dwarsliggertje in de raad") en bur gemeester De Roo van Aldewerelt („echt een goede kerel") Mede dankzij de hulp van de eveneens van de PvdA lid zijnde gemeentesecretaris Buining - de latere burgemeester - en een ak- tieve achterban raakt hij vrij snel op de hoogte van het raadswerk. Zijn eerste begrotingsbeschouwingen maken in druk Kuijpers: „De oude Herder zei dat toen nog Dat meneer Kuijpers het mooi gedaan had. Dat zij maar boerenmen- TRAWANTEN Mandemaker en Kuijpers verdelen de arbeid en werken jarenlang een drachtig samen Ze maken de samen voeging van Stoutenburg en Hamers veld mee en het begin van de uitgroei van het dorp. En daarmee ook de groei van de PvdA Het ledental schoot om hoog en vele waren afkomstig uit ver stedelijkte gebieden. Zoals meneer Visser uit Sneek, die in zijn vorige ge meente wethouder was geweest en het hier bracht tot voorzitter van de PvdA- afdeling Kuijpers heeft weinig goede herinneringen aan hem. Hij spreekt van „Visser en zijn trawanten", die Man demaker zouden hebben opgejut om het op een controverse met Kuijpers aan te laten komen. Een machtsstrijd die zich bepaald niet alleen achter de gesloten deuren van de bestuurskamer afspeelde, maar ook leidde tot merk waardige taferelen in de raad. Kuijpers „Mandemaker had zich dan op laten juinen - ik noem het maar even zo - om plotseling eigen algemene beschou wingen in de raad te gaan houden. Daar wist ik niks van en dan zat hij dat nota bene van papier af voor te lezen." Het kwam tot vinnige controntaties tussen de twee PvdA-raadsleden en noch klachten van Jan Kuijpers bij het bestuur, noch bemiddelingspogingen van het D'66 raadslid Willem van Spaendonck mochten baten. Het con flict escaleerde en kwam tot uitbarsting in 1974 toen voor de verkiezingen de kandidatenlijst werd samengesteld. Mandemaker kwam op de eerste plaats en Kuijpers op de tweede en de manier als een hoogtepunt in zijn loopbaan als raadslid. Maar de feestvreugde wordt enige maanden later toch wat getemperd als niet hij maar de CHU-er Gijs van Woudenberg lid van het college wordt. Kuijpers vindt het een vanzelf spreken de zaak dat hij niet op Mandemaker kon stemmen, „dan hadden ze me een slappe drol gevonden Eerst verlaat je je partij om een conflict met Mandema ker en vervolgens kies je hem tot wet houder Dat kan natuurlijk niet." Maar van de andere kant had de PvdA best zijn kandidatuur kunnen steunen. Het gebeurde niet en Kuijpers vindt het nog altijd jammer: „toen had Progressief Leusden de kans om tegen me te zeg gen: het was allemaal niet zo kwaad bedoeld Maar dat deden ze niet En zonder een kwaad woord van Gijs van Woudenberg te willen zeggen - want hij doet het prima als wethouder -, vind ik het toch een schande als progressie ven om bepaalde redenen gaan kiezen voor een CHU-man, terwijl er toch een veel progressievere kandidaat is. En waarom? Ja, Willem van Spaendonck had het toen over een niet aanwijsbare aanhang bij lijst zes Daar werd ik toch wat giftig van ik had nota bene een veel duidelijker aanwijsbare achterban dan hij. 't Was toch wel een klap voor me dat dat zo gelopen is." Het droeg er in ieder geval ook toe bij dat Kuijpers' politieke importantie aan zienlijk gereduceerd bleef. Een wet houderszetel is immers zeven maal zo veel waard als een gewone raadszetel. Hebben lijst zes en later Gemeentebe langen voor Kuijpers zelf eigenlijk ge bracht wat hij er van verwachtte? Het Kuijpers over Holl „Tim maakte in mijn ogen twee fouten. Ten eerste had hij mij moeten vertellen dat hij lid was van de WD. En bovendien publiceerde hij die brief waarin hij zei dat hij zich nooit iets van het overleg in de fractie had aangetrokken, zonder overleg met mij, terwijl we dat wel hadden afgespro ken Ik durf je nu nog namens mijn ach terban te zeggen dat dat niet waar was. En dan schrijven jullie dat ik daar zuur op reageerde Ja, dat zal wel. maar het was ook niet fair. Overigens heb ik het al lang vergeven en vergeten, ik heb ge woon bijgedragen aan zijn afscheids- kado." Kuijpers over Dijkstra: „Ik begrijp nog steeds niet wat hij wilde met die ad vertentie Ik begrijp wel waar het van daan komt We hadden indertijd met zo'n man of twaalf fractieberaad, toen we de kandidatenlijst opstelden. We hebben toen een schriftelijke stemming gehouden, waarbij iedereen zijn volg orde van kandidaten aan gaf Ik kwam er uit als nummer één en Dijkstra en Bor hadden evenveel stemmen Maar Bor had meer tweetjes, dus die kwam hoger en Dijkstra lager, waarbij we bovendien hadden afgesproken dat er om en om Leusdenaren en Achtervelders op onze lijst zouden staan Dus Dijkstra kwam. geloof ik, op de vijfde plaats en daar is hij toen een beetje pinnig over gewor den." -„Dus al met al niet wat het had kun nen zijn". Kuijpers: „Als ik op zo'n zwart-wit vraag een zwart-wit antwoord moet ge ven, dan zeg ik nee Maar op zich blijft het raadswerk een boeiend geheel. Als je er de zin en animo voor hebt, dan is het iets dat je lang kan volhouden, als je tenminste niet door iets anders gefrus treerd wordt." EENVOUDIG MENS Als we vrag'en naar hoogtepunten of grote blunders in zijn carrière, haalt Jan Kuijpers zijn schouders op. „Ach," zegt hij, „ik ben maar een eenvoudig mens. Ik leef eigenlijk niet zo met hoogte- of dieptepunten En luidop lachend: „Die straatnaambordjes, dat is natuurlijk een geweldig hoogtepunt." Maar dan na enig aandringen noemt hij toch zijn ver kiezingsresultaat met lijst-Kuijpers een mooi moment. En zijn breuk met de PvdA als een heel naar moment. „Een blunder wil ik het niet noemen, dat is het niet. Maar het deed me toch wel wat. Ik was zo'n twintig jaar lid van die partij en dag zeg je niet zo maar: barst maar Ik heb er toen diep over na gedacht kiger situatie hebben gevonden als Leusden wat minder groot was gewor den. Maar ik heb me altijd nogal verzet tegen die eerste nieuwkomers hier, die meteen de deur voor anderen wilden dichtschoppen Mensen in Leusden- Zuid, die toen zij er eenmaal zaten ver dere iedere boom en iedere struik ge spaard wilden zien. Dat vond ik niet reëel." „Als ik het in zijn algemeenheid be kijk, dan vind toch dat we er een fan tastische mooie woongemeente van hebben kunnen maken, en dan ben ik blij dat ik daar aan mee kon werken. Die variëteit aan woningen, al dat groen, straks een mooi hoofdcentrum Dat die bewinkeling wat achterop heeft gelopen is een feit. maar dat kun je de raad niet verwijten, We hadden al veel eerder De Biezenkamp uit willen breiden Als voorzitter van de nieuwbouwcommissie van de Wo ningstichting Leusden en als beheerder van de Groenstichting Rozendaal zal Kuijpers nauw betrokken blijven bij de Leusdense nieuwbouw en de kwaliteit van de woonomgeving „Nee. dat ver loochent zich niet Ik zal dat werk graag blijven doen Wat moet ik thuis doen? Ik wil niet de hele dag thuis zitten Het ging me er om dat ik niet meer zoveel 's avonds weg wil zijn Maar overdag wil ik natuurlijk best wat om handen heb ben." Kuijpers blijft voorlopig ook zijn op volger in de raad. Wim Bor, begeleiden. De oud-fractieleider blijft de raadsstuk ken ontvangen en zal de nieuwe frac tievoorzitter met advies bijstaan. „Wim moet op een rijdende trein springen en dat is moeilijk natuurlijk Je kunt die jon gen niet in het diepe gooien en dan maar kijken of hij de overkant haalt Ik vind dat ik verplichtingen heb tegenover Wim Bor." -„Wat denkt u er eigenlijk van: haalt Gemeentebelangen 1984?" Kuijpers, lachend „Dat zou je maar aan Ónze Lieve Heer moeten vragen Nee, dat ligt natuurlijk vooral aan Wim Bor. Het hangt er van af, hoe hij het doet. En hoe aktief de achterban is." -„Maar we vermoeden dat die partij toch sterk is opgehangen aan de fi guur Kuijpers en dat als die wegvalt er van Gemeentebelangen niet zo veel overblijft." Kuijpers. „Eerlijk gezegd oen ik daar ook wel een beetje bang voor. Maar als Wim Bor het goed doet, zie ik er nog wel brood in. Ik hoop het echt voor die jon gens, ik hoop het echt

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5