KLEIN 4 SI I I II T Ingezonden Bent u ouderjs) van een buitenbeentje? Mevrouw Tuin, conciërge kruisgebouw Leusden-Zuid: „Het hele jaar door open huis!" Brief aan gemeente „Itc lUENS in xijn WEKK' LEUSDER KRANT DEZE WEEK IN DE GEMEENTE DINSDAG 4 MAART 1980 Loep op Leusden 11 OMLEIDING We werden gebeld door een nijdige meneer, die vorige week, geheel tegen zijn zin, geruime tijd met zijn auto heeft gedwaald door de wijken Akkerhoeve en Noordwijck in de tweede fase. En velen met hem, zo laat hij ons weten. De heren en dames automobilisten waren onderweg naar de openbare lagere school „De Heerd" aan de Berkelwijk om daar een curcus van Latent Talent te gaan volgen. De Berkelwijk Is echter in verband met herstratingswerkzaamheden opgebroken en wie er de weg niet kent heeft de grootste moeite om „De Heerd" nu te bereiken. Er staat nergens een omleidingsroute aangegeven in de wijk, waar je om de haverklap een doodlopend straatje in kunt rijden. Bovendien, zo meldt onze opbeller, is het labyrinth 's avonds droevig slecht verlicht en ook nog eens voorzien van een riante hoeveelheid „lullige" palen. Nadat de automobilisten een half uur door de wijken gedwaald hadden, zijn ze maar naar de Hamersveldseweg gereden en van daar de bouwstraat op gegaan. Vervolgens hebben ze het nu als fietspad ingerichte deel van de Smoussesteeg gevolgd tot aan „De Heerd" en zijn toen, met enige vertraging, toch nog bij hun Latent Talent-cursus gearriveerd. Verzoek van gelaedeerde luidt als volgt: kunnen er In geval van werkzaamheden aan de weg niet even omleidingsroutes aangegeven worden, met name naar openbare gebouwen? Dat zou een hoop ongerief kunnen besparen. En misschien zou Latent Talent eens een cursusje spoorzoeken of iets dergelijks kunnen programmeren. ERKEERSCONTROLE Op woensdag 26 februari werd oor de politie van Leusden-centrum en verkeerscontrole uitgevoerd op e Arnhemse weg. Bij deze controle erden auto's en bromfietsen nage- eken op technische gebreken. Er erd slechts een bekeuring uitge dreven. die was voor de bestuurder jn een auto met een gladde band. BURGERLIJKE STAND Jlt het bevolkingsregister van .eusden blijkt dat In de periode tot en pet 2B februari 1980 zijn: GEBOREN: 3 feb. '80 Judith, d.v P J Ritsma en R. Worms I9 feb. '80 Dirk Leendert, z.v. R. van Seek en A. E. van Bloppoel. !0 feb. '80 Saskia. d.v. 6. van Egdom in M. Corbeel. !1 feb. '80 Joost Petrus, z.v P Tol- >oom en G J. M. Verhoef >3 feb. '80 Wouter Jeroen, z.v. M van Mandelen en N. M. van der Mijn. !4 feb. '80 Bianca, d.v G P A van der .aan en A. Jonker; Dick, z.v. D van jarderen en G. M de Greet; Marije, D van Garderen en G. M de Sreef OVERLEDEN: !4 feb. '80 Blom, Cornelis, oud 51 aar. ÏEHUWD: !2 feb. '80 A A Zwart en A. J M. agerweij; J. W. Veldhoen en E B faneveld. Als Pietje een broertje ot zusje gekregen heeft dan kan de familie en dan kunnen alle kennissen snel op de hoogte zijn van deze blijde gebeurtenis. Want u kunt uw geboorte kaartjes vlug en gemakkelijk bestellen bij de Rozendaallaan9, Leusden-C. Tel. 941495. U mag onze modellen boeken thuis rustig eens doorkijken. ACHTERVELD Woensdag 5 maart, 9.00 uur: hand- werkhobbyclub De Moespot Donderdag 6 maart, 13.30 uur: be- jaardensoos Ons Gebouw LEUSDEN CENTRUM EN ZUID Dinsdag 4 maart, 19.30 tot 22.00 uur: schrijfavond van Amnesty Internatio nal in de Johanneshoeve, Hamrers- veldseweg 40. Binnenlopen kan op elk gewenst moment van de avond Dinsdag 4 maart, 20.00 uur: vergade ring commissie openbare werken en ruimtelijke ordening in de gemeente- lijkeexpositieruimte. Zwarteweg 16a. Zaterdag 8 maart, 09.00 tot 14.30 uur: gelegenheid tot starten van de ANWB wandeling door De Treek. Start bij restaurant Oud Leusden Zondag 9 maart, 09.00 tot 14.30 uur: gelegenheid tot starten van de ANWB wandeling door De Treek. Start bij restaurant Oud Leusden. Maandag 10 maart, 20.00 uur: open avond in het vrouwencafé. BENT U OOK OUDER(S) VAN EEN BUITENBEEN TJE? AMERSFOORT/LEUSDEN - Wan neer een kind een gezond lichaam heeft dat hem desondanks niet gehoorzaamt, goede ogen heeft maar niet op dezelfde wijze ziet als anderen, goed kan horen maar niet op dezelfde wijze verstaat als anderen, kan dit kind niemand vertellen wat zijn moeilijkheden zijn Zo'n kind ontwikkelt in de loop van de tijd een grote faalangst, hij zal zich verdrietig in een hoekje terugtrekken of juist agres sief worden Veel kinderen (minstens zes procent van alle schoolgaande kinderen) heb ben een lichte hersenfunctiestoornis. Vaak kunnen zij voor hun ouders en de directe omgeving een zware belasting vormen, maar dit hoeft in feite helemaal niet. Voor veel zwaar gehandicapte kinderen is er hulp via organisaties en stichtingen; voor de boven omschreven groep kinderen met onduidelijke stoor nissen bestaat deze hulp nog nauwe lijks. de wettelijke regelingen om goede begeleiding te verwezenlijken binnen de geestelijke gezondheidszorg, blijken niet altijd even goed te functioneren of zelfs onvolledig te zijn. Voldoende om ouders van buitenbeentjes tot wanhoop te brengen. Daarom is in 1976 in Oss de landelijke Stichting Integratie Buiten beentjes opgericht, die tracht ouders en ..deskundigen" zoveel mogelijk infor matie te verschaffen over de afwijking die ten grondslag kan liggen aan het onbegrijpelijke gedrag van de „buiten beentjes" Kinderen worden groot. Kinderen met kleine en grote afwijkingen worden eveneens groot Soms verdwijnen af wijkingen. heel vaak niet. Voor zo'n volwassene dreigen en gelden: moeilij ke aanpassing, eenzaamheid, steeds groter isolement, niet voldoende of geen voortgezet onderwijs, vakoplei ding, werkeloos of geen passend werk, niet tegen de maatschappij opgewas sen zijn, uitbuiting, onbegrip, ontredde ring door wegvallen van ouders, familie, verlies van vrienden, wonen in een voorziening, waarin hij niet past, vrij- etijdsproblemen, nauwelijks of geen vakantiemogelijkheden, soms totaal geen hulp Een groep ouders van opgroeiende en van volwassen buitenbeentjes én belangstellenden wil graag proberen hier iets aan te doen Voor nadere in formatie kunt u zich wenden tot mevr F. Marcus, tel 033-13193 ('s morgens tussen 9 en 12 uur) en mevr. M. Dries- sen. tel 033-16906 Ook kan schriftelijk een informatiepak ket aangevraagd worden bij de Stich ting Integratie Buitenbeentjes, van An- rooijstraat 132, 5343 BE Oss BETREFT EVENTUELE PARKEERRUIMTE OP FINNMARK NAAST NO 52 Met stomme vebazing hebben wij via de Leusder Krant d.d 21 febr. kennis genomen van het feit dat de gemeente zich verplicht zou voelen voor parkeerruimte te zorgen bij een plein in het plan Rozendaal. Stomme verbazing daarom, omdat wij ons niet kunnen indenken dat de gemeente zich verantwoordelijk voelt voor het creëren van parkeer ruimte, daar waar helemaal geen ge brek aan parkeerruimte is (Het mag toch als bekend worden verondersteld, dat in het plan Rozen- daal elke woning twee parkeerplaat sen heeft, te weten één in de garage en één op de oprit). Dat er toch een indruk gewekt kan worden van een parkeerprobleem komt door de mentaliteit van ver schillende mensen, die hun eigen parkeerruimte niet gebruiken en de auto maar ergens op het plein zetten Wij weigeren principieel de instelling van: „Ik doe maar waar ik zin in heb, anderen moeten de problemen die daaruit voortvloeien maar dragen en eventueel oplossen", te stimuleren en we kunnen ons niet voorstellen dat de gemeente dit wel zou wensen te doen Als je daaraan begint is het einde zoek. Wij zijn eroptegendatterwillevande nonchalantheid van sommige men sen, uitzicht op groen; geluiden van vogels, en zuurstofrijke lucht, ver vangen zouden worden door uitzicht op auto's; geluiden van motoren en dichtslaande portieren, en een lucht die bezwangerd is met koolmonoxy- de. (Afgezien van onze principiële op stelling, willen wij nog opmerken geen grotere verkeersveiligheid te zien in het gelanceerde plan Wij weten niet of een onoverzichtelij ke situatie, die toch ook tot voorzich tigheid noopt, inderdaad meer ver keersongelukken oplevert. Wij weten wel dat des te groter de ruimte is, waar auto's kunnen komen, des te groter ook de ruimte is waar zich verkeersongelukken kunnen voordoen. Mochten de problemen op de pleinen onrustbarend worden dan zien wij als enige oplossing het be vorderen van het gebruik van de ga rage en de eigen oprit). Anna Kruseman Galicië 26 Gerrie Lensink Galicië 8 Gerda van Rooyen Galicië 12 Onze redaktionele mede werksters: Frits van Breda, Asschatterweg 63. Leusden-centrum, tel 033-941757 (alg Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18. Achterveld, tel 03425- 2090 (Achtervelds nieuws). Peter Op den Camp, Finnmark 32. Leusden-centrum, tel 033-941380 (sport). Alex Fle8eler, Lindenlaan 34, Leusden-centrum, tel. 033-942553 (alg). Anco de Knijff-Mali, v Har- denbroek v. Lockhorstlaan 30, Leusden-zuid, tel 033940273 (kunst, algemeen) Tea Middelkoop, Waarden 20 Leusden-centrum, tel 033-943724 (alg). Verder werken regelmatig mee: C Ph. Spaans en W Boelhouwer OPENBARE COMMISSIE- EN WERKGROEP-. VERGADERINGEN IN DE MAAND MAART Commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening: dinsdag 4 maart, expositieruimte Zwartweg 16a, aanvang 20.00 uur. Commissie Algemene Bestuurzaken: De vergadering voor deze maand zal geen doorgang vinden. Commissie Financiën: woensdag 12 maart, raadszaal ge meentehuis, aanvang 20 00 uur Werkgroep Verkeersaangelegenhe- den: dinsdag 18 maart, expositieruimte. Zwartweg 16a, 20.00 uur. Planadviesgroep: woensdag 19 maart, raadszaal ge meentehuis. aanvang 20.00 uur. Werkgroep Midden en Kleinbedrijf: donderdag 20 maart, raadszaal ge meentehuis, aanvang 20.00 uur. Werkgroep Naamgeving Wegen: maandag 17 maart, commissieka mer, Burg. de Beaufortweg 63. aan vang 20.00 uur De agenda's en stukken liggen vanaf 5 dagen voor de vergadering ter inzage bij het Bureau Voorlich ting, Burg de Beaufortweg 63. tel. 41247, toestel 116 en bij de bibli otheek Nieuw Langenbeek. door Peter van Meenen LEUSDEN „Het is een aantal jaren geleden allemaal een beetje anders begonnen dan je zou den ken", vertelt mevrouw T. Tuin, dit najaar 9 jaar conciërge van het kruisgebouw aan de Roo van Al- dewereltlaan in Leusden-Zuld. Zelf woont zij naast het kruisge bouw en Is bijna dag en nacht Intensief betrokken bij veel wat er in de kruisvereniging in Leusden omgaat. „Dat mijn eerste kontakten met de kruisvereniging wat anders lie pen dan je bij deze baan zou ver wachten, houdt zeker niet in, dat ik niet wist wat me boven het hoofd hing. Negen jaar geleden woonde ik met mijn man in een flat in Amersfoort. Mijn man was toen machinist bij de Nederlandse Spoorwegen, waardoor hij In ver band met zijn onregelmatige diensten dikwijls overdag sliep. Dat lukte hem niet erg, omdat we In een nogal rumoerige buurt woonden. Toen we een adverten tie lazen waarin een beheerders echtpaar voor het kruisgebouw hier in Leusden werd gevraagd, hebben we prompt een sollicita tiebrief geschreven. Ik had toen mooi de kans eindelijk het soort werk te gaan doen waar ik al veel langer zin in had en op deze ma nier konden we aan de Amers- foortse drukte ontkomen." FULLTIME BAAN „Pas na een paar maanden hoorden we iets op onze sollicita tiebrief, we moesten toen er post van de kruisvereniging kwam eerst eens nadenken wat het wel kon zijn. Daarna is het allemaal vrij snel gegaan, uit ik meen 6 echtpa ren werden wij gekozen Er is voor twee mensen eigenlijk net te weinig werk, voor mij alleen was en is het een fulltime baan Dikwijls heb ik het gevoel dat veel mensen er geen idee van hebben wat het werk van een con ciërge van een kruisgebouw in houdt je ziet ze denken dat is deuren op slot doen en ramen zemen. Dat komt er inderdaad wel bij, maar is zo ongeveer het klein ste onderdeeltje van mijn werk Veel meer werk heb ik aan het uitlenen en innemen van de maga zijnartikelen en de daaraan ver bonden administratie Die uitleen is een van de bekendste aktivitei- ten van de kruisvereniging, samen met het werk van de wijkverpleeg kundigen, en ook de voornaamste reden van lidmaatschap voor veel mensen. Voor die uitleen moet je als het erop aan komt 24 uur per etmaal bereikbaar en beschikbaar zijn. Dikwijls krijg je dan ook met mensen te maken die door ziekte van zichzelf of een gezinslid even iemand nodig hebben om mee te kunnen praten, of die in ieder geval naar ze luistert. Dat maak je ook mee in veel telefonische kon takten". INFORMATIE EN ADVIES „Een kruisgebouw wordt - en dat is het ook - door veel mensen gezien als een soort algemeen informatie- en adviescentrum. Dikwijls moet ik mensen doorver wijzen naar andere hulpverleners als het problemen betreft die het kruiswerk niet kan oplossen Ook die mensen zitten soms met moei lijkheden waar ze eerst eens met je over willen praten voor ze worden doorverwezen Als je dan ook nog bedenkt dat wij nu ongeveer 3.500 leden hebben en per jaar zo'n 1 500 tot 1 600 uitleningen verzor gen, geeft dat een beetje een in druk van wat er hier allemaal om gaat Voor het verwijzen naar eigen wijkverpleegkundigen is het nodig dat er regelmatig overleg wordt gevoerd tussen de leden van het team wijkverpleegkundigen, mijn collega in de dependance in Ro- zengaarde en mij Ik vind het een eerste vereiste, dat de leden van het hele team goed op elkaar zijn ingespeeld en eikaars mogelijkhe den kennen Het heeft voor diege nen die een beroep op ons doen geen zin wanneer ik ze naar ie mand verwijs die niet de juise hulp kan bieden, de wijkverpleegkundi gen hebben er niets aan als ik ze met patiënten opscheep die ei genlijk bij iemand anders terecht moeten." VOLKSVERZEKERING „Met ingang van januari is er een belangrijke verandering geko men In een deel van de financie ring van het kruiswerk. Een aantal belangrijke diensten, waaronder de uitleen van magazijnartikelen, zeg maar alles wat nodig Is bij verpleging of een geboorte, wordt nu gefinancierd uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Dat Mevrouw T. Tuin in de hal van het kruisgebouw voor een deel van haar collectie planten. De ingang van het kruisgebouw met de dienstwoning aan de Roo van Aldewereltlaan. houdt In dat onze hulpverlening nu onderdeel is geworden van een volksverzekering, wat overigens weer niet betekent dat iedereen nu gratis gebruik kan maken van on ze diensten. Dat zou in de eerste plaats financieel nooit kunnen en bovendien is het onredelijk tegen- over mensen die - soms al tiental len jaren - wèï lid zijn. Eenvoudig gezegd komt het er nu op neer dat niet-leden die ge bruik maken van onze diensten een eigen bijdrage moeten beta len van f 81,25. Daarvoor kan dan binnen een jaar wel meerdere ma len een beroep op kruishulp wor den gedaan, maar die eigen bij drage is aanmerkelijk hoger dan de f 37,50 contributie die je als lid per jaar moet betalen. Deze veran dering in de wijze van financieren hing al een paar jaar in de lucht, omdat de oude methode niet erg bevredigde. Het houdt overigens niet in, dat de kruisverenigingen hun zelfstandigheid nu zijn kwijt geraakt. Alle verenigingsbesturen houden hun eigen verantwoorde lijkheden en vrijheden". BESTUUR „Over het verenigingsbestuur gesproken, denk ook daar niet te licht over. Onze vereniging heeft zeven bestuursleden en daarnaast zijn anderen nog belast met de leden- en financiële administratie. Zo'n groot team heb je zeker no dig. wil je het met een vereniging van deze omvang allemaal een beetje goed doen Je hebt, ik noemde het aantal al, ongeveer 3.500 mensen die op je terug kun nen vallen en het bestuur heeft ook nog de zorg over de vaste personeelsleden en drie gebou wen." CONCIERGEWERK „De bezigheden die écht aan de naam van het beroep conciërge verbonden zijn, verricht ik uiter aard allemaal hier in het gebouw Het moet in de eerste plaats schoongehouden worden en het interieur moet van tijd tot tijd eens wat worden aangepast. Nu heb ik de hele hal op een wat speelse manier voorzien van planten. Ik vind dat zo wel leuk en heb de indruk dat de bezoekers het wel waarderen. Die bezoekers zijn trouwens van wel heel verschillende pluimage, als je zo eens in het programma kijkt van de aktiviteiten die hier allemaal in een week plaatsvin den Die aktiviteiten variëren van het spreekuur van de gemeentelijk maatschappelijk werker tot zuige lingen- en kleuterbureau's, be- jaardengymnastiek en yoga. Op de gymnastiek voor bejaarde heren na, wordt alles wat hier te doen is "druk bezocht Naast al die regelmatige aktiviteiten vinden er dan ook nog zaken plaats als voor lichtingsavonden en sportkeurin gen. Zwemvereniging De Haaien is hier wat dat laatste betreft een van de vaste klanten Een groot deel van de afspraken voor al die bezigheden moet ik dan ook nog verwerken en in goede banen lei den. Ach, eigenlijk heb je hier het hele jaar door één groot open huis!"

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11