foortgezet onderwijs in Amersfoort: )e Amersfoortse Berg /oorjaarstentoonstelling in Galerie Leusden Welkom! Aart van den Bor onroerend goed DINSDAG 4 MAART 1980 AMERSFOORT/LEUSDEN - De eholengemeenschap „De Amers- ortse Berg" aan de Hugo de rootlaan 25 is een school met MA- HAVO en atheneumopleldlng. p deze school ontvangen ongeveer I0O leerlingen algemeen voortgezet iderwljs. Als ik parkeer ziek ik op de voorgevel ji de school in witte letters gespoten tan. ,,We don't need your education de binnenplaats is in dezelfde hriftuur gesteld, dat er geen behoefte aan razzia's en aan een fascistoïde hoolbestuur. ,Wie vormen dat bestuur?" vragen aan rector dr. Th. Höhle. URATORIUM In 1968, toen het Amersfoorts Ly- um en de Jacob van Campen ULO leerden, besloot de gemeenteraad na alle bestuursrechten toe te ver- uwen aan een curatorium. Tot de 11 len van het curatorium behoren 6 ders. 3 gemeenteraadsleden waar der de wethouder van onderwijs en 2 len van de Amersfoortse schoolraad. laatstgenoemde vijf leden hebben ak ook nog kinderen op school. Het ratorium neemt bindende besluiten, noemt docenten, stuurt leerlingen school. Het delegeert het dagelijks heer aan de schoolleiding, die be at uit de rector en vier conrectoren. )e sfeer hier op school is plezierig, leerlingen voelen zich hier goed lis, behalve kennelijk een vijftal, dat straat volkalkt. )e sfeer onder het docentenkorps eveer 60 docenten en parttimers) eer prettig. Het grote programma buitenschoolse aktiviteiten komt tot d door het enthousiasme van een tal docenten, dat zich daar voor in- en." "o'n grote scholengemeen- p, werkt dat bevredigend?" PALEN OPTIMALE HOOLGROOTTE EEN lOBLEEM Ie heer Buisman, conrectoren leraar nomie: ,,De grens voor onze school tussen de 900 en de 1000 leerlin- Het ministerie is al jaren bezig om ideale aantal leerlingen vast te stel- Van 1500 is dat teruggebracht naar 0. en momenteel hoort men het ge- r00 noemen. Het bepalen van de nale schoolgrootte is op zichzelf probleem. Wil zon scholen- ieenschap goed funktioneren, dan it er voldoende doorstroming zijn, voldoende vakkenpakketkeuze. Oat betekent, dat die school met drie afde lingen moet funktioneren, die niet te klein kunnen zijn Als je te weinig leer lingen hebt, loop je het risiko, dat je op een gegeven moment ..zit" met vijf leer lingen, die wiskunde kiezen, en drie die Duits nemen. Dat kan natuurlijk niet." De heer Höhle: ..Is een volledig vrije pakketkeuze nodig? In het blad van het Nederlands Genootschap van Leraren komt men het voorstel om die vak kenpakketkeuze te beperken Vaak hebben kinderen een deficiënte keuze. Omdat ze geen wiskunde of biologie in hun pakket hadden, kunnen ze geen enkele hogere beroepsopleiding vol gen. Dit is belangrijk voor de ouders om te weten: CERTIFICAAT VOOR VAK KEN IN GEVAL VAN DEFI CIËNT KEUZEPAKKET Wij hebben de dagschool voor volwassenen in huis. Via dét onder wijs gaat het nu mogelijk worden om een certifikaat te behalen in schei-, wis-, natuurkunde en biologie, vak ken die de kinderen vaak uit hun pakket lieten, en die ze voor een voortgezette opleiding nodig heb ben. Die dagschool voor volwassenen ressorteert niet onder De Amersfoortse Berg, maar valt onder de Amersfoortse Avondscholengemeenschap. Wij roosteren wel hun lessen in, en volgend jaar gaan we met hen de deficiencies van de keuzepakketten opvangen." „Wat acht u de voordelen van grote scholengemeenschappen in het algemeen?" Rector Höhle: ..Waar vroeger tussen de 25 en 40% van de basisschool kinderen naar HBS, gymnasium of ULO gingen, gaan nu 70% van de kinderen naar het AVO. Dat wil zeggen; op de basisschool gaan van de 30 leerlingen er 20 naar het AVO en 10 naar het LBO. De instroming bij het AVO stelt veel minder talenten dan vroeger, de intel ligentie is een constante KEUZE VOOR DIVERSE AFDELINGEN MOGELIJK De kinderen kunnen bij ons uit diver se vormen kiezen Ze kunnen naar de afdelingen gaan. die ze willen. Waar je op een gymnasium, of vroeger op de HBS moest zeggen het lukt bij jou niet in de eerste klas, je moet van school af. komt dat bij ons vrijwel niet voor. Het probleem bij kinderen van de basis school is het inschatten naar welke on derwijsvorm ze moeten. 50% van de voorspellingen is fout (Wij moeten echter maar tegen gemiddeld 5 van de 200 brugklassers zeggen, dat het niet lukt en dat ze een ander schooltype moeten opzoeken)". „Kunt u ook iets zeggen van de nadelen van de schaalvergroting?" Rector Höhle: ..Zo'n school met 1000 leerlingen geeft toch organisatorische problemen, die je met een school met 500 leerlingen beslist niet hebt. Wij hebben op vrijdagmiddag last met mensen, die niet bij ons op school zit ten. Die komen de school binnen. Het vervuilingsprobleem is met 1000 leerlingen groter dan met 500." Conrector Buisman voegt daar aan toe: „De oude schoolgebouwen zijn er kwa overblijfruimten en studienissen niet op ingericht. Vroeger had je les van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 uur. Nu zijn er altijd leerlingen, die tussenuren heb ben. Er moet ruimte zijn om te studeren. De kinderen moeten een zekere vrijheid hebben, maar wel zó, dat ze anderen niet storen. Bovendien heeft men zich bij het in voeren van de mammoetwet niet ge realiseerd dat schaalvergroting ook ex tra eisen stelt aan het onderwijzend personeel. In onze school van 1000 leerlingen hebben we slechts twee con ciërges' Ik vind ook een punt, dat men in het brugjaar meer geïndividualiseerd on derwijs moet geven. Iemand, die zuiver klassikaal onderricht heeft gehad, kan dat niet. Er zou een algehele herscho ling moeten plaatsvinden, maar dat kan ook niet allemaal buiten de schoolu ren." „Op diverse basisscholen wordt tegenwoordig individueel gericht onderwijs gegeven. Rekenen en le zen op diverse nivo's. Kan dat in groepen werken ook niet bij het mid delbaar onderwijs?" Rector; ,,Ja, op de basisscholen is tempodifferentiatie Dat hebben wij ook. Dat is geen kunst. Dat kan iedere leraar. De grootste moeilijkheid is, dat je bij een klas van 30 leerlingen ieder kind individueel de leerstof moet kunnen aanbieden, die hij éankan. Ga daar maar eens aan staan!" SOCIALE INTEGRATIE Eén van de beginselen van de mammoetwet Is, dacht ik, dat kin deren van diverse pluimage en ni vo's met elkaar onder één schooldak zouden zijn en elkaar konden ont moeten. Gebeurt dat ook in de prak tijk?" Rector: „Kinderen zijn binnen school heel klassegericht. Ze opereren in klas- severband. Maar via programma's van buitenschoolse aktiviteiten komen ze met elkaar in kontakt. In de musical, die wij opvoerden, zag je duidelijk de ver menging En je zag aparte groepjes ontstaan We hebben ook ieder jaar een pro- jektweek. Daar tekenen naar leeftijd en afdeling heterogeen samengestelde groepen op een bepaald onderdeel in. We hadden het projekt: water. Een groep kon naar het Loodswezen, een andere naar Amsterdam-Rijnkanaal, een derde naar de Waal Daar zie je vriendschappen uit ontstaan. We hebben ook op vrijdagmiddag een (alkoholvrij) leerlingenkafee. Dat wordt erg goed gerund door twee bo venbouwleerlingen. Daar zie je ook menging We hebben nu ook toestem ming gegeven voor de dinsdag, 't Was gisteren overvol matiesfeer, ovei de neutronenbom, abortus, ander type school We hadden een rector van het voortgezet Montes- sori-onderwijs uitgenodigd. We nodi gen wel eens een schrijver uit. Voor de derde klas hebben we land- bouwwerkweken Op dit moment gaan 7 3e klassen naar 7 landbouwgebieden Twee aan twee worden de kinderen bij een boer ingekwartierd Ze krijgen de opdracht om rond te kijken Hoe wordt zo'n bedrijf ekonomisch geleid? Hoe funktioneert zo'n boerengezin? Dat gaat via een stencil van de school, dat geënt is op het gebied waar de kinderen naar toe gaan Ze moeten, met hulp van de boerenfamilie, een groot aantal vra gen beantwoorden. Sommige kinderen maken daar een heel werkstuk van We zijn er trots op. dat we het kontakt tussen de school en de maatschappij op deze manier een bredere werking kunnen geven. Vijfmaal zo'n projekt in je schooltijd leerlingen denken daar al licht aan terug en willen misschien in één van die sectoren gaan werken BUITENSCHOOLSE TIVITEITEN AK- BARTIMEÜS Per maand hebben we bovendien één avond- en één middagaktiviteit. De avondaktiviteit is „ontspannend". De middagaktiviteit ligt in de infor Zo hebben we heel goede kontakten met bijvoorbeeld Dennendal en het In stituut voor Slechtzienden Bartimeüs. Onze leerlingen gaan daar naar toe. en draaien daar intern enkele dagen mee. Zestig blinden en slechtzienden ko men volgende week hier op school. Ze gaan twee lessen, gemengd met onze eigen kinderen, volgen. Daarna worden dezelfde onderwerpen gegeven, zoals de blinden die krijgen. De blinden bren gen hun eigen lesmateriaal mee. 's Middags is er een sport- en spelmid- dag. De blinden beoefenen een soort zaalhockey met een bal met een bel letje. Onze leerlingen krijgen donkere brillen op Dan is er om vijf uur een gezamenlijke maaltijd, en tot negen uur een feest met dixielandband, sjoelen en schaken. Een leerling van ons trekt met een leerling van Bartimeüs op Bij sommigen klikt dat zó goed, dat ze bij elkaar thuis komen, blijven korrespon- deren enzovoort Leerlingen geven zich daar vrijwillig voor op. Je moet die dingen niet dwin gen Wél wordt er door de gym- nastiekdocenten flink propaganda voor gemaakt. We gaan de projektweken ook fakul- tatief aanpakken. Twee dagen vrij of gewoon meedoen. We zijn erg be nieuwd wat daarvan terecht komt! Het probleem met de gedwongen groepen is, dat leerlingen op een gege ven moment niet voor hun éérste keus kunnen worden ingeschreven. Naar Circus Boltini konden veertig kinderen. We hadden 300 aanvragen! Een kind kan in een bepaald geval worden inge deeld bij zijn vierde keus. waarvoor hij zich eigenlijk nauwelijks interesseert. De docenten zijn erg tevreden over de projektweken, maar worden soms wel opgescheept met „een aantal erg lastige leerlingen", die alleen maar meegaan om ze „klieren". Dét voorkom je, als je het fakultatief stelt." „Is handvaardigheid op uw school opgenomen in het eindexamen pakket?" „Handvaardigheid zit in het eindexamenpakket voor MAVO en HA VO. De eksperimenteerjaren voor het atheneum worden dit jaar afgesloten Maar bij het atheneum is daar trouwens minder behoefte aan In de onderbouw proberen we die vakken te stimuleren. De brugklassen hebben een hele dag ekspressievak- ken, handvaardigheid, tekenen, mu ziek, gymnastiek. De kinderen vinden het heerlijk, niet omdat ze de integ ratievakken zo leuk vinden, maar omdat ze geen huiswerk hebben, en zonder zorg naar school kunnen gaan De do centen proberen tot een samen werkingsverband te komen. Voor de rest van het rooster proberen we het huiswerk te verspreiden. We laten de kinderen er opstelletjes over schrijven. Ze onderstrepen: huiswerkvrij. Maar het zijn altijd vakken achter de streep Ze tellen minder mee. Die vakken moeten meer status krijgen, omdat wij ze belangrijk vinden De heer Buisman voegt daar aan toe: „Het programma van eisen is voor een aantal vakken zeer verzwaard. Men moet daarin een bepaald nivo halen om eindexamen te kunnen doen Als ook met-cognitieve vakken een belangrijke rol gaan spelen betekent dat een over lading van de leerling!" „Bent u ook bezig met de betere aansluiting van het middelbaar op het basisonderwijs?" „De gemeente Amersfoort is aange wezen als eksperimenteergemeente Alle openbare AVO-scholen hebben zich daarvoor opgegeven. Wij werken samen met vijf basisscholen voor reke nen en vijf andere voor taal Na een jaar eksperimeneteren worden de resulta ten overgedragen naar alle basisscho len De leerlingen op de basisscholen zijn in de laatste 3. 4 weken met rekenen met een bepaalde methode bezig, die het tempo differentieert. Als ze bij ons op school komen, hebben ze het mapje bij zich, en wij gaan daar dan zo'n week of zes mee door Zo iets staat ons ook voor de geest voor Nederlands Studerend lezen is heel belangrijk We willen, dat die kinderen herken nen wat ze op de basisschool gehad hebben. De overgang naar al die vak docenten is al moeilijk genoeg voor hen." Wat kost nou zo'n middelbare school per jaar? Om de ouders een idee te geven laten wij een overzichtje volgen, dat we overnamen uit het voorlichtings boekje van De Amersfoortse Berg. HET BOEKENFONDS De school beschikt over een boekenfonds Alle leerlingen van de eerste, tweede, derde en sommige vierde klassen kunnen hun boeken van dit fonds huren. In de cursus 1979- 1980 varieerden de bedragen van 59- tot 222,-. Het brug klasboekenpakket kon in deze periode worden gehuurd tegen een prijs van 104.-. MATERIAALKOSTEN De kosten voor materiaalgebruik (stencils, tekenen, handvaardigheid), sportkleding, incidentele aanschaf van een extra boekje e.d. bedroeg in de cur sus 1979-1980 ongeveer 75,-. WERKWEEK- EN PROJECTWEEK- KOSTEN Deze varieerden in de genoemde periode van 75,- tot 280,- Het brugklas-introductiekamp kostte 60,-. de projectweek 50,- De rec tor kan op verzoek van de ouders ge hele of gedeeltelijke vrijstelling verle nen voor deze kosten. DE SCHOOLCLUB Het vrijwillige lidmaatschap van de schoolclub kostte in het cursusjaar 1979-1980 15,-. OUDERBIJDRAGEN Via de Stichting Vrienden van de scholengemeenschap De Amersfoort se Berg werd in de cursus 1979-1980 een vrijwillige bijdrage gevraagd van 60- bloemen. Eén daarvan geeft een door kijkje op een strand En een montage van door midden gezaagde lokeenden, op spaanplaat overschilderd met een vijver met lisdodden en lelie-bladeren. Van Regie Berkenbosch zijn er van veredeld brooddeeg voorjaarsplastiek- jes te zien, met gekleurde bloemetjes. Broodboompjes met bloesems erin, kransjes met vogeltjes en nestjes met piepkleine eitjes Niet op de affiche vermeld zijn de sieraden van Inge van der Werf en Stam Spoorenberg. Van Inge van der Werf liggen in een vitrine eenvoudige sieraden van zilver met ebbenhout, er er is een gave doos van koper. Het werk van Stam Spoorenberg is veel meer bi zar te noemen Hij past in zijn metalen porselein, granaat, amethist, toermalijn toe, en maakt ringen in de vorm van stoeltjes; armbanden, die sekretaire zijn; broches in de vorm van een over hemdskraag. Eigenlijk wat kitscherig en wat gewild van vorm allemaal. Veel eenvoudiger zijn zijn mannenringen van goud en zilver. Galerie Leusden is van woensdag tot met zondag geopend van 13.00 tot 18 00 uur. ANCO MALI Het kopen of verkopen van een huis is in deze tijd best nog een spannende zaak. Dan komt het vooral ook aan op de persoonlijke inzet en het enthousiasme van uw bemiddelaar. Een man die voor zijn kliënten hard zal moeten werken. Aart van den Bor vindt dat helemaal terecht. Evenals het feit dat hij met kliënten komt die werkelijk grote interesse hebben in uw huis omdat hij ze ruimschoots van te voren heeft ingelicht en doorgelicht. Geen problemen achteraf. Ook houdt hij een zeer intensief kontakt met kopers en verkopers en gaat daarbij recht door zee. Géén geheimtaal, wél duidelijkheid en openheid van zaken. Dat brengt partijen plezieriger en sneller tot elkaar. En 't blijft oprecht plezierig! Aart van den Bor houdt op donderdag 6 maart tussen 5 en 8 uur open huis met 'n glaasje en gezellig hapje. Het adres: Amersfoortsestraat 8, Hoevelaken, tegenover restaurant 'Schep' bij het klaverblad. Van harte welkom! AMERSFOORTSESTRAAT 8 3871 BS HOEVELAKEN TELEFOON 03495-34124 EUSDEN - Cees W. van Rijk en Jan ngs brengen tot en met zondag 6 I wat ze noemen een „voor stentoonstelling" In Galerie Leus- aan de Ardennen 11 et ziet er wat witjes en magertjes in galerie uit dit keer. Wat steriel ook. )ossen voorjaarsbloemen weten die uk nauwelijks weg te nemen, an Maria Oortmerssen zijn er mi- eus uitgewerkte akwarellen van men en vlinders. Fijntjes gedaan, rse kale jonkers, grasklokjes, ko renbloemen, leeuwebekjes Gevoelig gepenseeld Met fraai gedekoreerde herkenbare vlindersoorten. Van Boukje Madsen-Zijlstra zijn er akwarellen, collages en specimen van Deense knipselkunst Van die knip selkunst moet je houden. Het zijn fan tasietjes over folklore-figuren en motie ven Paartjes van vogeltjes, vogeltjes in de vorm van een Paasei bijeenge bracht, boompjes met vogeltjes. Knap geknipt, en soms in silhouetwerking best aantrekkelijk. In haar akwarellen laat Boukje Mad sen-Zijlstra de mens zien met alle mas kers, die hij pleegt op te zetten. Bij één der collages schrijft zij: „de doodheid van de levende mens; de vrijwillige lege gekooidheid; de gevoelloze inhoud van de mensen die hun hart verloren en niet meer vonden". In dit werk, toont zij zich kleur gevoelig, met een sterke tendens naar het theaterachtige Maskers op stokjes, omwikkelde paaseieren, uitge stoken handen, als wanhoopsstemmen van reizangers. Mensen zonder eigen identiteit, mensen zonder gezicht, en argeloze kinderen in hun spelletjes ver diept. Jan Teengs toont een drietal oliever ven, onder andere van imaginaire

Leusder Krant | 1980 | | pagina 15