Woonwagencentrum komt aan de Middenweg Midden-Krakhorst lijkt meest geschikte plaats voor jongerencentrum li tl r K\ m yj ni RAAD 6ING IN MEERDERHEID AKKOORD: VANIIA Mi IK IIG LGHsneit KltAKT Helft VVD en GB tegen lokatie Omwonenden komen met bezwaren rbr Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden FOTOKOPIE NODIG? Leusder Krant Reimus&Snel DINSDAG 4 MAART - 11e JAARGANG NO. 70 1980 Verantwoordelijk redakteun BERT VOS Redaktle en administratie: 1 A ui Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033-) 941495 b.g.g. (03420) 6141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 1 10,50 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B V. De heer W. Bor werd donderdagavond aeïnstalleerd tot raadslid. Hij nam de plaats in van de heer Kuljpers voor Gemeentebelangen. De heer Bor legde de gelofte af. Wanneer de situatie zo is dat voor de bevolking van Leus den en de woonwagenbewo ners de rechten maar ook de plichten geheel gelijk zijn, dan kan een betere afweging van voor- en nadelen van het wonen in een wagen plaats hebben. Vooral de jeugd moet de kans krijgen met elkaar om te gaan en elkaar te accepteren. In heel kleine groepjes, verspreid over verschillende scholen en wijken zal dat het beste gaan. Door over en weer bij elkaar thuis te komen en eikaars woonomstandig heden te lerendennen en respecte ren zal de integratie voor de komende generatie snelter een feit worden. Na afweging van alle voorwaarden en de hiervoor genoemde doelstellin gen is onze fractie tot de conclusie gekomen, dat, wil je werkelijk inte greren, we een aantal kleine kampjes, verspreid over de hele gemeente zul len moeten realiseren. Pas dan schep je de mogelijkheid dat de woonwa genbewoners zich ook Leusdenaren gaan voelen, die volledig opgenomen en geaccepteerd worden en waarbij het wonen in een woonwagen van ondergeschikt belang is." aldus mevrouw van Ameron namens haar fraktie. NIET ZO TOLERANT Marion Defares, te laat gearriveerd, maar speciaal voor dit agendapunt teruggekomen, hield namens haar fraktie van Progressief Leusden een beschouwing, waarin ze aan de ene kant zei blij te zijn met het college voorstel. maar aan de andere kant er met nadruk op wees, dat daarmee allèèn het woonwagenbeleid natuur lijk niet afgerond is. ,,De woonwagenwet is gericht op integratie van de woonwagenbewo ners met de burgerbevolking. Maar integratie kun je niet aan anderen opleggen. Het is alleen maar een mooi woord voor verspreidingsbe eld en het monddood maken van de woonwagenbewoners. Het is een vergissing te denken, dat wij reeds een multi-culturele samenleving zou den hebben. Dat wij als Nederlanders zo tolerant zouden zijn. Wij zijn niet tolerant. Pas als we werkelijk toleran tie op kunnen brengen, dan pas zal de echte integratie werkelijk kunnen beginnen Vandaar dat onze fraktie dan ook erg blij is met de keuze van de lokatie aan de Middenweg, omdat het in de lijn der verwachting ligt. dat déar nog meer woningbouw zal wor den gerealiseerd. Op die wijze wordt de mogelijkheid tot integratie ge schapen, hoewel pas echt, als we daar met z'n allen ook duidelijk voor kiezen en ons niet blijven vasthouden aan het indelen in hokjes." Mevrouw Defares stelde namens haar fraktie. dat in het voorstel één passage niet thuishoorde. ,,Het colle ge schrijft, dat de commissies na hun bezoek aan Deventer op hun stand punt (één kamp) zijn teruggekomen en de voorkeur aan meerdere, kleine re kampen zou hebben gegeven. Dat is volstrekt onjuist. Wij zijn niet op ons standpunt teruggekomen en daarom vinden wij de toonzetting van deze passage niet passen, en niet ter zake." Voor de rest was haar fraktie blij met de wijze, waarop het uit eindelijke voorstel tot stand was ge komen. RESERVE CDA-woordvoerder Piet Voormo len ging namens zijn fraktie akkoord met het voorstel, maar wilde graag in een later stadium toch praten over een reserve-plaats, voor het geval in de toekomst mocht blijken, dat de uitbreiding van het kamp aan de Mid denweg op onoverkomenlijke moei lijkheden zou stuiten. „Hierover is eigenlijk geen diskussie geweest," aldus de heer Voormolen. Hij legde er verder de nadruk op. dat straks bij de realisering van het kamp hoge eisen gesteld moeten worden aan de visu ele en akoeshsche aspekten van het projekt Ook de voorlichting aan en de inb eng van alle betrokken vond de heer Voormolen van groot belang. Dit laatste was ook de mening van Harm Offereins (GPV-SGP). vervolg op pagina 3 Utrechtse bosbrandweer bestaat vijftig jaar Pag. 3 Coördineren bejaardenwerk onderbrengen In stichting Pag.3 Ziekenomroep De Golfbreker bestaat 25 jaar Pag. 5 Gegadigden houtskeletbouw terughoudend Pag. 5 Achtervelds nieuwsPag. 7 SportPag. 9 RubriekenPag. 11 Uit In Amersfoort Pag. 13 Voortgezet onderwijs In AmersfoortPag. 15 (Van de redaktle) LEUSDEN De raad van de gemeente Leusden ging vorige week donderdagavond akkoord met het voorstel van b en w, waarin wordt voorzien In een woonwagenkamp van tien plaatsen met uitbreiding tot 15 plaatsen aan de Middenweg (lokatie 7). Tijdens de stemming bleek de VVD verdeeld. Fraktlevoorzltter Rients Bergsma vroeg en kreeg splitsing van het voorstel In twee delen: a. het realiseren van één kamp en b. de plaats. Tijdens de stemming bleek, dat de gehele VVD-fraktie tégen één kamp is inplaats van verschillende kleinere kampjes. De stemming over de lokatie gaf een ander, nogal verrassend beeld. Twee leden van de VVD-fraktie, Lily van Amerongen en Gerrlt van Tlel, stemden vóór de lokatie, zoals voorgesteld door het college. De tegenstemmers in de VVD (Jan Wagenaar en Rients Bergsma) wilden konsekwent zijn door aan het standpunt van de partij vast te houden, terwijl de vóór stemmende VVD-ers konsekwent wilden zijn en zich niet aan hun verantwoordelijkheid als raadslid wilden onttrekken. Een eveneens opvallend punt in deze stemming was het konsekwent tegenstemmen van Wlm Bor, die even tevoren officiéél de plaats had ingenomen van Jan Kuljpers, die vorige maand na ruim 20 jaar raadslidmaatschap afscheid nam. Het tegenstemmen was des te opvallender, omdat hieraan geen stemverklaring was gekoppeld. In het verleden is het standpunt van Gemeentebelangen nooit duidelijk naar voren gebracht. Dat Wlm Bor zich wél kandidaat stelde voor de begeleidingsgroep Woonwagenwerk in de gemeente Leusden werd door een deel van de raad kennelijk als inkonsekwent beschouwd, want Bor werd niet gekozen. Hij kreeg slechts 6 stemmen. Corri Verduin en Evelien Blom zullen wél namens de raad zitting nemen In deze begeleidingsgroep. INTEGRATIE Lily van Ameron voerde namens de VVD-fractie het woord. Zij ging nog maals uitgebreid in op het standpunt van haar fraktie integratie van woon wagenbewoners via aangepaste wo ningen. Mevrouw van Ameron ,,De Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben deze oplossing afge wezen en we moeten nu het woon wagenplan van de provincie Utrecht uitvoeren. Ook in het woonwagen plan is het doel van de verspreiding over alle gemeenten, de integratie, het opgaan in en meedoen met de bevolking aan alle activiteiten in Leusden met behoud van eigen iden titeit. De V V.D. afd. Leusden ziet de inte gratie als middel om: 1e het isolement van de woon wagenbewoners te doorbre ken De grote kampen en daardoor het ontstaan van een heel eigen leef- en ge dragswijze drijft de woonwa genbewoner steeds verder af van de gewone bevolking de angst van de bevolking voor de woonwagenbewo ners weg te nemen. 2e Doordat ze naar buiten toe één hechte groep lijken, krij gen ze helaas het trieste ima ge van socialen. Alleen dagelijkse persoonlij ke kontakten, via school, kerk, winkels en verenigin gen kan die angst voorelkaar wegnemen. 3e een reële keuze kunnen ma ken tussen huis of woonwa gen. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDUl Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes I 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. LEUSDEN - De jeugdraad vindt de genoemde plaats voor een jongeren centrum, te weten het terrein waar enkele jaren geleden nog de boerde rij Midden-Krakhorst stond, al jaren een geschikte plaats voor een der gelijk centrum. De jeugdraad wil best adviseren over mogelijke alternatie ven, die moeten er dan echter wel zijn. Omwonenden hebben nu al be zwaar aangetekend tegen de moge lijke vestiging van het jongeren centrum aan de rand van de wijk „Wetering". Al jarenlang wordt er in onze ge meente gepraat over de tot stand koming van een ruimte voor open jeugd- en jongerenwerk. Corrie Ver duin (Progressief Leusden) wilde nu wel eens een gesprek tussen de commissie Welzijn en een afvaardi ging van de jeugdraad om te horen hoe de zaken ervoor stonden. Deze wens werd in een vorige vergadering van de commissie uitgesproken, is- teravond kwam het gesprek tot stand. Voornaamste onderwerp zou zijn de vraag, waar het jongeren centrum nu wel moest komen. UITGANGSPUNTEN De heer Cloosterman, voorzitter van de Leusdense Jeugdraad, noemde de drie uitgangspunten voor een geschikte plaats: 1. Voor jongeren in de leeftijd van 6-12 jaar moet het centrum dichtbij gele gen zijn 2. Voor jongeren in de leeftijd van 12- 20 jaar moet het centrum via hoofd wegen te bereiken zijn. Dit vooral om overlast van brommers etc. zo veel mogelijk te voorkomen 3. De plaats moet niet gekozen worden dichtbij de andere, reeds bestaande jongerencentra (de Til, Claeveren- blad, Blijhe). Elke concurrentie zou dienen vermeden te worden. Het gebied waar eens boerderij Mid den-Krakhorst stond, voldoet volgens de jeugdraad aan deze uitgangspun ten. Volgens de heer Cloosterman be tekent dit echter niet dat de jeugdraad van mening is dat de Wetering de enige plaats zou zijn voor een centrum. Men staat open voor alternatieven temeer daar nu al bezwaren van mogelijk toe komstige omwonenden zijn gehoord. De definitieve plaats voor een jon gerencentrum is wat betreft de heer Cloosterman een politieke keuze. ALTERNATIEVEN Namens de gemeente kon de heer Roggenkamp de aanwezigen snel uit de droom helpen: alternatieven zijn er nauwelijks. In het bestemmingsplan van Leusden zijn er slechts twee plaat sen aangewezen voor een voorziening zoals een groot jeugdcentrum. De eerste plaats is het terrein waarover sinds 1975 al gepraat wordt: Midden- Krakhorst. Een tweede plaats zou zijn een gere serveerde ruimte even ten zuiden van het nieuw te bouwen gemeentehuis in het hoofdcentrum. Deze plaats zou ze ker voldoen aan de normen zoals de jeugdraad die stelt, aldus de heer Rog genkamp, die zich overigens wel af vroeg hoe het met de kosten zou zijn van een gebouw in het hoofdcentrum. Elk ander alternatief zou betekenen dat het bestemmingsplan gewijzigd dient te worden, hetgeen wel mogelijk is, maar wel betekent dat er voor 1985 zeker niet gebouwd kan worden. De heer Cloos terman wilde het genoemde alternatief nog wel een keer in de jeugdraad be spreken, één van de andere delega tieleden was wat beslister in zijn uit spraak „Al in mei vorig jaar hebben we besloten dat deze plaats niet geschikt is voor ons omdat deze te dicht bij de an dere jeugdcentra gesitueerd is. BEZWAREN 70% van de bewoners van Bolderik hof en Herikhof, hebben bezwaar tegen een jongerencentrum in hun omgeving, zo blijkt uit een voor de vergadering verspreide brief. Midden-Krakhorst is volgens de briefschrijvers geen ge schikte plaats omdat zij niet Centraal in de gemeente is gesitueerd Verder is de plaats dichtbij het toekomstige woon wagenkamp, door de decentrale ligging van beide voorzieningen is preventief toezicht nauwelijks mogelijk, zodat ge vreesd moet worden dat de zaak „uit de hand gaat lopen". Briefschrijvers hopen dan ook dat een geschiktere plaats voor het jongerencentrum gevonden kan worden. VOLGENDE STAP Wie nu de volgende stap moet doen is niet geheel duidelijk geworden. Wel iswaar vond wethouder G van Woudenberg dat de jeugdraad nu maar eens moet kiezen, de heer Clooster man en enkele raadsleden waren het hier duidelijk niet mee eens. Heer Cloosterman bleef bij zijn mening dat de keuze een politieke zaak is. Corrie Ver duin (PLO) en Harm Offereins (SGP/ GPV) vonden dat eerst de gemeente maar eens alternatieven op een rijtje moet zetten en daarbij een indruk moet geven van de kosten en tijdsfactor die daarbij een rol spelen, pas dan kan ge komen worden tot een serieuze afwe ging baars woningen txv. Bemiddeling bij aankoop en verkoop van onroerend goed. Hamersveldseweg 10a, 3833 GP Leusden-C telefoon 033-943880. Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18 00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken Is, kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel. nr. 03420-6141, na vijf uur 03420-4679. Taxaties Hypotheken Verzekeringen Woonfotogids tx/ makelaardij og hamersveldsewea 26 leusden, tel. 033-944569 bij u in de brievenbus, op dinsdag en donderdag.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 1