Signaleren van bosbrand belangrijkste taak Utrechtse bosbrandweer bestaat vijftig jaar Brandweerdemonstratie in De Treek Coördineren bejaardenwerk onderbrengen in stichting Ter gelegenheid van 50 jaar bosbrandweer Venwarring bij melding bosbrand I DINSDAG 4 MAART 1980 plaatselijk nieuws AUSTERLIZ Een honderdtal ge nodigden, waaronder de commissa ris der koningin In de provincie Ut recht Mr. P. van Dljke, herdachten zaterdag het feit dat vijftig jaar gele den de Utrechtse Bosbrandweer Ver eniging werd opgericht. Onder de aanwezigen bevonden zich verder de burgemeesters van een aantal ge meenten welke liggen In het gebied van de Utrechtse bosbrandweer, als mede een groot aantal brandweer commandanten. De jubileumviering vond plaats in de restaurant „De Py- ramide" te Austerllz. Na een aantal toespraken bestond er gelegenheid het bestuur te feliciteren tijdens een informele receptie. Na de receptie vond er in De Treek een demonstratie bosbrandbestrijding plaats waarvoor vijf gemeentelijke brandweerkorpsen waren uitgeno digd. De Utrechtse bosbrandweer werd officieel op 1 maart 1930 opgericht na een jaar waarin tengevolge van grote droogte grote bos- en heidegebieden verloren gingen als gevolg van brand. Oprichters waren de eigenaren van de bos- en heidegebieden in een groot deel van de provincie Utrecht globaal gezien het gebied van de Utrechtse Heuvelrug Doel van de vereniging was het vroegtijdig signa leren van branden en het doelmatig bestrijden hiervan Voor dit laatste beschikte men over zo'n tweehon derdveertig blussers, vrijwel allen werkzaam bij eigenaren van de grote natuurgebieden in de provincie Fi nanciering vond plaats door bijdra gen van gemeenten met bos- en hei degebieden (per inwoner één cent 10 cent per ha bos- of heidebezit), de bijdrage per ha vroeg men ook aan de particuliere eigenaren. Deze minima le bijdrage was in de praktijk nauwe lijks voldoende voor het bezet hou den van brandtorens tijdens brand gevaarlijke dagen. Moest er onver hoopt een blusploeg in actie komen dan kwamen de bluslonen geheel voor rekening van de boseigenaar op wiens terrein de brand woedde SIGNALERING VAN BRAND Nu, vijftig jaar later, is er heel wat gewijzigd in de opzet van de Utrecht se bosbrandweervereniging, al zijn er nog een groot aantal organisatori sche vormen gehandhaafd. Zo is het hele gebied van de brand weer nog altijd verdeeld in een drie- uil regio's met aan het hoofd van ieder regio een cpmmandant, bijgestaan door een aantal zogenaamde tech nische leiders". Lid van de vereniging zijn nog altijd de boseigenaren en de gemeenten, welke beschikken over natuurgebieden. Ook de financiering vindt nog op dezelfde wijze plaats (per ha en hoofd van de bevolking) al zijn de bedragen wel wat aangepast. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40,- per jaar. 20.50 per half jaar, 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op girq 871441 t.n.v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. Verder kent de vereniging contribu anten en donateurs De provincie Utrecht staat garant voor onverhoopte tekorten van de vereniging In 1969 is de taak van de brandweervereniging drastisch ge wijzigd. Met ingang van dat jaar stop te de vereniging met de actieve brandbestrijding en zou dat voortaan geheel overlaten aan de gemeentelij ke brandweerkorpsen, eventueel bij gestaan door brandweer van leger en luchtmacht Belangrijkste doel van de vereniging is sindsdien het vroeg tijdig signaleren van brand en het inschakelen van de ..officiële" bran dweerkorpsen BRANDTORENS Het vroegtijdig signaleren van de brand en het doorgeven van de juiste plaats waar de brand woedt is de taak van de torenwachters waarover de brandweervereniging beschikt. In het gebied van de Utrechtse Heuvelrug bevinden zich vijf torens die bij brandgevaarlijk weer bemand wor den door torenwachters, die hiervoor een geldelijke vergoeding ontvan gen. Uitkijktorens bevinden zich in de Hoge Vuursche, Soest. Pyramide van Austerlitz, Rhenen en Amerongen. De Algemeen technisch leider van de bosbrandweer is de ir. J. L. van der Jagt, werkzaam bij het Staatsbosbe heer. In overleg met zijn regiocom mandanten en technische leiders be paalt hij op welke dagen de torens bemand dienen te worden. Ook is hij de man die radio en wegenwacht waarschuwt voor bosbrandgevaar. In noodgevallen kan de bosbrandweer vereniging beschikken over één of meer vliegtuigen van de rijkspolitie. Dat de torenwachters een zeer be langrijke plaats innemen in de eerste fase van de brandbestrijding blijkt wel uit het feit dat het allergrootste deel van bosbrandmeldingen juist af komstig is van deze mensen. LEUSDEN Voor wat betreft het Leusdense natuurgebied is de zogenaamde middenkring" van de vereniging het meest belangrijk omdat deze gebie den tot de betreffende regio behoren. De heer H. A. Visser, bosbouwkundi ge, werkzaam als gemeente Ambte naar in Zeist is voor deze regio de commandant. Samen met een aantal technische leiders is hij onder meer verantwoordelijk voor de bezetting van de uitkijkpost op de pyramide van Austerlitz. Op werkdagen is deze to ren bij brandgevaarlijke dagen bezet door de heer van Arkel uit Drieber gen, in de weekenden nemen voorna melijk scholieren deze taak op zich. Bij signaleren van brand waarschu wen zij direct de betrokken brandweerkorpsen en ,,hun" techni sche leiders die door hun goede ken nis van het terrein de brandweer zo veel mogelijk helpt ERESALUUT In zijn toespraak bracht mr P. van Dijke. commissaris van de koningin in de provincie Utrecht een eresaluut aan de vele vrijwilligers en boseige naren die zich nu al vijftig jaar inzet ten voor de bosbrandbestrijding. Hij noemde het belang van de Utrechtse bosbrandweerbestrijding onschat baar en onmeetbaar. De heer van Dijke wees de aanwezigen erop dat de verhoogde belangstelling van het publiek voor natuurgebieden welis waar toe te juichen is maar aan de andere kant ook een verhoogd risico met zich meebrengt met betrekking tot brand. De voorzitter van de Utrchtse Bos brandweer Vereniging, mr G. A. W C. Baron van Hemert tot Dingshof, burgemeester van Maarn, deed over de hoofden van de aanwe zigen heen een oproep aan alle be zoekers van bos- en heidegebieden om al het mogelijke te doen om brand te voorkomen De heer van Hemert wees er op dat slechts twee procent van de branden ontstaan doortechni- sche gebreken, als het vastlopen van remmen etc 98% van de branden ontstaan door onvoorzichtigheid of wat erger is, opzet. In een algemeen rookverbod in bos en hei zag de spreker niet veel Immers, bij con frontatie met een boswachter zou getracht worden een cigaret of sigaar heimelijk weg te werken, wat zo mo gelijk meer risico met zich mee brengt. KOPJE WATER De heer Van Hemert vrpeg verder bij constatering van brand, direct te alarmeren en nooit te denken dat ..een ander al wel gewaarschuwd zal hebben". ,,Een brand is in beginsel met een kopje water te blussen" zo ging de burgemeester verder ..pro beer dus altijd een beginnende brand in de kiem te smoren". „Natuur is veel te fijn voor vuur", zo besloot Maarns eerste burger zijn toespraak LEUSDEN Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Ut rechtse Bosbrandweer Vereniging vind zaterdagmiddag voor een hon derdtal genodigden en een groot aantal belangstellenden een brand weerdemonstratie plaats waaraan deelgenomen werd door vier brand weerkorpsen uit de regio. De brand weer van Woudenberg moest het laten afweten omdat zij met haar brandweerwagen een paar höfaöerd meter verderop onwrikbaar vastzat in een greppel. Aan de oefening werd deelgenomen door de gemeentelijke korpsen van Leusden, Amersfoort, Maarn en Soesterberg. Plaats van handeling was het Treeker Punt, een gebied In de „punt" van De Treek waar Treekerweg en Doornseweg sa menkomen. Vanaf 9 uur 's morgens waren een honderdtal jongens en meisjes van Utrechtse scoutinggroepen bezig geweest met het verbranden van dood hout en vliegendennen op het betreffende perceel heidegrond Het stuk terrein is eigendom van De Treek/Henschoten, maar verhuurd aan het recreatieschap Utrechtse Heuvelrug en Valleigebied. Om de heide meer „lucht" te geven was het noodzakelijk het gebied te ontdoen van spontaan opgroeiende vliegden nen en andere aanwezige beplanting Eén van Nederlands oudste verken- nersgroepen, de Salwegagroep uit Utrecht, zag kans de door hen ge stookte vuurtjes goed te benutten door hierboven worsten te roosteren en popcorn te bereiden. Tegen half vier 's middags, na aankomst van het grote gezelschap genodigden wer den nieuwe vuren aangestoken om de brandweerdemonstratie beter tot zijn recht te laten komen. BELANGRIJKE PLAATS In het geheel nam de Leusdense brandweer een centrale plaats in, dit, omdat het hele gebeuren op Leus- dens grondgebied plaatsvond. In de centrale commando-verbindingswa gen dirigeerde Eric Becker van de Leusdense brandweer alle wagens naar de „bedreigde" plaatsen Deze radioverbindingswagen, kortweg VC genoemd wordt alleen ingezet bij zeer grote branden. In Nederland zijn slechts vijf van deze wagens, iedere inspectie beschikt over zijn eigen wagen. De auto's be schikken naast een zogenaamde commandoruimte over een verbin dingsgedeelte waarin ruimte is voor drie centralisten die zorgen voor de communicatie bij een brand. Precies zoals dat in werkelijkheid ook zou vervolg van pagina 1 VERONTRUSTE BEWONERS Op het laatste moment was nog een brief van verontruste bewoners van de Esdoornhof bij de raad binnen gekomen Voorzitter Rademaker las deze brief voor, waarin werd gewe zen op het feit, dat met name de woningen aan de Esdoornhof —vlak bij de lokatie van het woonwagen kamp door zowel gemeente als provincie als „vrij warme woonhui zen met bijzondere architectuur" worden beschouwd Uit dat oogpunt achtten de ondertekenaars van de brief een lokatie voor een woonwa genkamp in deze omgeving niet juist Deze argumenten bleken weinig indruk te maken op de raadsleden, want zonder enig commentaar werd overgegaan op de stemming met het eerder genoemd resultaat. De raad ging met grote meerderheid akkoord met de plaats aan de Middenweg (14 voor. 3 tegen) Tegen het inrichten van één kamp inplaats van meerdere kleinere kampen, stemden alleen de VVD-ers Bergsma en Van Tiel en de heer Bor (GB) De heer Bor van Gemeente Belangen stemde zonder enig commentaar of stemverklaring tegen het komplete voorstel Het woonwagenkamp aan de Mid denweg zal volgens de provinciale woonwagennota uiterlijk 1 januari 1982 gerealiseerd dienen te zijn voor tien standplaatsen De uitbreiding tot 15 standplaatsen zal in de daaropvol gende jaren gerealiseerd kunnen worden wanneer dif nodig wordt ge acht. Met het definitieve besluit door de raad van Leusden is een einde geko men aan een vrij emotionele periode, waarin de verschillende voor- en te genstanders in allerlei openbare ver gaderingen hun mening naar voren hebben kunnen brengen. De tegen standers van een woonwagenkamp aan de Middenweg blijft nu nog één weg open. Zodra het ontwerp-be- stemmingsplan ter visie wordt ge legd, kunnen zij een bezwaarschrift indienen bij de raad. Verder zal dan dezelfde procedure kunnen worden gevolgd als gebruikelijk bij bestem mingsplannen. De zesde klas van de Rossenbergschool was vorige week donderdag aanwezig in de raadzaal om een gemeenteraadsvergadering bij te wonen. Dit in het kader van het projekt Gemeentebestuur. Hoofd der school, de heer Pierik, was er bij om een oogje in het zeil te houden. LEUSDEN De werkgroep geco ördineerd ouderenwerk heeft voor maandag 24 maart een vergadering belegd in het gemeentelijk voorlich tingscentrum, Zwarteweg 16 a, waar op getracht zal worden te komen tot de oprichting van een stichting of vereniging ten bate van het bejaar denwerk In de gemeente. Het initiatief om te komen tot een gecoördineerde opzet van het oude renwerk is niet nieuw. Reeds in okto ber 1976 werd een kleine werkgroep in het leven geroepen om zich over het open-bejaardenwerk te buigen. Door deze werkgroep is een inventa risatie gehouden van instellingen en organisaties op het gebied van be jaardenzorg. wat resulteerde in een rapport. Belangrijkste conclusie uit het rapport was dat er in Leusden een centraal punt voor de coördinatie van het bejaardenwerk in het leven ge roepen zou moeten worden Deze gedachte is daarna wat op de achter grond geraakt, tot de leden van de werkgroep vorig jaar december voor het eerst weer bijeen zijn geweest Tijdens deze vergadering kwam de groep tot de conclusie dat het inven tarisatierapport weliswaar aan waar de had ingeboet, gezien de tijd die inmiddels was verstreken, de wens om te komen tot een gecoördineerde aanpak van het bejaardenwerk be stond nog steeds. Vandaar het stre ven nu te komen tot de oprichting van een stichting of vereniging die zich met dit werk gaat bezighouden. Op de agenda van de bijeenkomst staat een twaalftal punten en wel 1 Opening 2 Onderlinge kennismaking 3 Een korte toespraak door de wethouder welzijnszaken, de heer G van Woudenberg 10 11. 12 Een uiteenzetting over „wel zijnswerk met ouderen" door de provinciaal adviseur bejaarden beleid, de heer G Thoen. Gelegenheid tot een gedachten- wisseling rond de bijgevoegde toelichting. Fiattering van de bestuurstaken, zoals deze in de toelichting omschreven staan Aanwijzen van het algemeen be stuur van de stichting/vereni ging i o Vanuit de werkgroep wordt voorgedragen mevrouw Kleinveld Deze voordracht wordt gedaan omwille van de continuïteit en tevens om vol doende inbreng vanuit Achter veld te garanderen. Aanwijzen van het dagelijks be stuur a. De werkgroep heeft gemeend alvast uit te moeten zien naar geschikte DB-kandidaten. Zo is de heer de Vries bereid gevon den het penningmeesterschap op zich te nemen en heeft de heer Vrij toegezegd de secreta riaatswerkzaamheden te willen verzorgen Eerstgenoemde is sinds kort gepensioneerd, laatstgenoemde gaat binnen kort met pensioen Beide heren voelen zich betrokken bij het ouderenwerk, maar zijn niet ge organiseerd bij een organisatie van of voor ouderen Aanwijzen statutencommissie, waarvoor nog geen personen zijn benaderd. Afspraken voor een volgende bijeenkomst. Rondvraag Sluiting De aanvang van de vergadering is om 20.00 uur. gebeuren werd „Leusden" als eerste opgeroepen. Bevelvoerder Cees Ver meulen zag (geheel volgens het draaiboek) dat de klus te groot was voor hem en vroeg om assistentie. Deze werd hem enkele minuten later verleend door de grote schuimwagen van Amersfoort. Deze auto beschikt over een water kanon. Nog tijdens het rijden kan met behulp van een boven op de wagen staande brandweerman een grote straal water gegeven worden. Iets minder gelukkig waren de spuitgas ten van Soesterberg. Drie slangen bleken er snel uitgelegd te kunnen worden, de waterkraan bleek wat moeilijker te vinden. Onder grote hi lariteit van "Bé vëTe jeugdige belang stellenden kwam pas na enkele minu ten water uit de spuit De brandweer van Maarn tenslotte gaf een vlekkelo ze demonstratie en gaf de indruk een goed getrainde, gediciplineerde groep te zijn. Nadat alle genodigden en de mees te brandweerauto's alweer huis waarts gekeerd waren bleef de Leus dense brandweer achter om alle vuurtjes denlnitlef te doven. LEUSDEN Terwijl al vanaf negen uur 's morgens verkenners een pad- vlndsters bezig waren met het ver branden van grote hoeveelheden hout, brak er zaterdagmidddag rond half twee een paar honderd meter verderop een echte brand uit. Een te hulp geroepen brandweerwagen uit Woudenberg reed in een greppel, later kwamen nog twee takelwagens op dezelfde plaats in de problemen. Rond de brandmelding ontstond no gal wat verwarring omdat ongeveer tegelijkertijd een brandweeroefening zou beginnen. Scoutingleden en medewerkers van het recratieschap Utrechtse Heuvel rug waren in het gebied van de „Treeker punt" al de hele dag bezig met vuur toen een verkenner in de verte een andere rookpluim ont- waardde, waarmee zij geen bemoei enis hadden. Het bleek te gaan om een snel om zich heen grijpend vuur, naar het zich liet aanzien op twee plaatsen aangestoken. ten afgedankte Leusdense brand weerauto die de hele dag om veilig heidsredenen bij het verbranden aan wezig was kon zijn diensten goed bewijzen. Henk Prinsen en Paul Voogd van de Leusdense brandweer konden door kordaat ingrijpen een snelle uitbreiding van de brand voor komen, maar konden het niet stellen zonder hulp. Inmidels bleek de brand weer van Woudenberg en Amers foort al gewaarschuwd, die omdat het Leusdens grondgebied betreft, de Leusdense brandweer alarmeerde In eerste instantie dacht men hier dat het ging om een proefalarm, men zat namelijk al klaar om te vertrekken naar een brandweerdemonstratie in De Treek. Uiteindelijk heeft de bran dweer van Leusden de bosbrand ge blust. Ongeveer 1 hectare bosgebied viel ten prooi aan de vlammen ONGELUKKIG De brandweer van Woudenberg kwam niet aan blussen toe De auto zakte in een greppel en maakte slag zij Een takelwagen van de fa Hoog- enraad uit Leersum overkwam het zelfde Ook deze wagen kon op eigen krachten niet meer loskomen uit de veenachtige grond Terwijl op het „Treeker Punt" de demonstratie van brandweerkorpsen, waaraan ook de Woudenbergers mee zouden doen, in volle gang was, liep ook een tweede opgeroepen takelwagen vast.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3