25 JAAR DE GOLFBREKER Regionale ziekenomroep: zeer gewaardeerde plaats in samenleving Gegadigden houtskelet- woningen terughoudend I lëjistfisn hwa Kruiden dokter. Vliegen boven Leusden Zilveren vereniging vraagt uw financiële steun Lente begint in De Bongerd Emancipatie wethouder... DINSDAG 4 MAART 1980 plaatselijk nieuws 5 Luisteren naar „groeten van thuis" in het militair sanatorium. (Van de redaktie) LEUSDEN Werd Gijs van Woudenberg vorige week don derdag tijdens de raad bevor derd tot wethouder van eman cipatie-zaken. ook wethouder Wagenaar verwierf zich een nieuwe titel Tijdens de rond vraag vroeg Marion Defares (PL) waarom zo maar de krui dentuin bij de Hakhorst was opgeheven en er een rosarium voor in de plaats was gekomen Mevrouw Defares twijfelde sterk aan de argumenten van het college, dat er geen be langstelling voor de kruiden tuin zou zijn En dat er een rosarium voor in de plaats is gekomen, vind ik ook erg jam mer Je kunt er alleen maar naar kijken en je er aan prik ken. Er zijn wel betere alterna tieven te bedenken. Er is ooit eens de vraag geweest van een school naar een ..Heemtuin", daar zou misschien over te pra ten zijn geweest. Nogmaals, ik vind het jammer van uw zo snel genomen besluit." Voorzitter Rademaker: ..Dat zullen we vragen aan onze wethouder van kruidentuinen Hij wierp een uitnodigende blik op Jan Wagenaar. terwijl enkele raad sleden grinnikend over ..Jan de kruidendokter" begonnen te praten. De wethouder ..voor kruidenzaken" wist trouwens geen enkel beter argument toe te voegen dan dat de belang stelling minimaal was ..Maar wij zullen een zorgvuldiger motivatie op stellen en aan u voorleggen." voegde hij eraan toe. ..omdat er ook nog een kosten-aspekt aan verbonden is." (Van de redaktie) LEUSDEN CDA-fraktie- voorzitster Evelien Blom wilde vorige week in de raadsverga dering tijdens de rondvraag wel eens weten hoever het col lege is gevorderd met een ant woord op de door de vier vrou welijke raadsleden tijdens de begroting ingediende emanci patienota. Voorzitter Radema ker ..Dat zullen we vragen aan onze wethouder voor Emanci patie-zaken" en keek naar wet houder Gijs van Woudenberg, die door deze opmerking al even verrast was als Marion Defares (PL), die geestdriftig uitriep ..Hebben we die dan?" Wethouder Van Woudenberg (geenszins aangeslagen door de net verworven portefeuille) ,,We komen daar uiteraard graag op terug. De zaak is in voorbereiding en naar ver wachting kan het in de april- commissie aan de orde ko men Marion Defares: ..Ik wil u er wel op wijzen, dat emanci patie geen zaak is voor één wethouder Het hele kollege zou zich daarin moeten verdie pen" Dat viel in slechte aarde bij burgemeester Rademaker, die boos uitriep, dat het geen juiste manier was om op deze wijze over deze zaak te praten ..Het was maar een grapje." zei Marion ,,Dat kwam bij mij niet zo over." was het nijdige ant woord van de voorzitter, waar op mevrouw Defares ad rem „Ik geef toe. dat mijn grapje een serieuze ondertoon had Het duurde eventjes voor dat de glimlach weer doorbrak bij onze burgervader AMERSFOORT - Exact 25 jaar na de datum waarop de „amateur ban dopname vereniging de Golfbreker- Amersfoort" werd opgericht, her denkt de regionale omroepvereni ging „de Golfbreker", omroep voor zieken en bejaarden, het zilveren ju bileum. Met een receptie a.s. zater dag van 14.00 tot 17.00 uur, in de recreatiezaal van het verpleegtehuis de Lichtenberg aan de Utrechtseweg 293. De ontwikkeling van de Golfbreker blijkt in feite al uit de naam. Van ama teur bandopname vereniging tot regio nale omroepvereniging. Toen in die be ginmaanden opnamens in de huiska mer of - zelfs van een hoorspel - op straat, nu met een vrijwel volmaakte apparatuur vanuit de eigen studio aan de Nieuwstraat of als het nodig en mo gelijk is rechtstreeks vanaf de plaats van het gebeuren. HET PRILLE BEGIN Voorzitter A de Kruijf vertelt hoe in maart 1955 op een zolder aan de Step- hensonstraat - het ouderlijk huis van Gerard Tempelman, die evenals Jan de Bree 25 jaar lid van de Golfbreker is - die amateur bandopname vereniging werd opgericht. Men wilde de eigen hobby - met bandopname apparatuur werken - gebruiken om de patiënten in de ziekenhuizen mee te laten leven met de gebeurtenissen in en rond Amers foort, gebeurtenissen, die juist voor hen, die die gebeurtenissen niet zelf konden meemaken, zo belangrijk wa ren De idee sloeg aan, want wie de oude plakboeken doorbladert leest, dat al eind april 1955 een kern van 14 ak- tieve leden zich onder leiding van Joop de Jong bezighoudt met het maken van een klankbeeld over de bevrijding, dat ten dele in de huiskamer van de fam. De Jong aan het Groeneveld 2. maar ook - in late avonduren - onder een lantaarn paal in de Scheltusstraat wordt opge nomen. Een klankbeeld, waarvoor ook ,,opa" v. d. Vlugt van huis is gehaald, want die moet - het gaat om een voedseltocht tijdens de hongerwinter - op de vraag nog twaalf kilometer. Gaat het nog opa of wilt u op de wagen zit ten? met nee antwoorden De eerste uitzending van de Golfb reker in de ziekenhuizen de Lichten berg en St. Elisabeth, toen beiden nog in de oude behuizingen aan de Utrechtseweg. resp de St. Andries- straat - vindt op de avond van de natio nale feestdag 1955 plaats Daar kan men de woorden horen, die bur gemeester H Molendijk 's morgens aan de voet van de O.L. Vrouwetoren sprak, het carillonspel van Staf Nees, het feestgedruis van het kermisterrein, het geronk van motoren in de Bokkeduinen. Het is een begrijpelijke zaak, dat de ziekenomroep ..aanslaat", weerklank vindt in Amersfoort, eind 1955 al een honderd donateurs telt en de medewer king krijgt van de gemeente. Op 7 ja nuari 1956 kan wethouder C. van Zwol, die de door andere ambtsbezigheden niet tijdig aanwezige burgemeester Molendijk vervangt, de deur van „Mon nikendam". de eerste studio van de Golfbreker ontsluiten In datzelfde Monnikendam wordl ruim een maand later de oprich tingsvergadering van de ZON - de Zie ken Omroepen Nederland een over koepelend lichaam van alle verenigin gen in het land. die zich met program ma's voor zieken en bejaarden bezig houden. gehouden. Het secretariaat komt in handen van Steef van de Vrugt Een jaar na de oprichting kan alge meen leider Joop de Jong konstateren, dat in totaal 52 uitzendingen verzorgd zijn in het St. Elisabeth, in de Lichten berg. in Pasadena, in het militair sana torium en het militair hospitaal en in het sanatorium „In de Dennen" te Huis ter Heide. Opgenomen werden 34 repor tages. 20 muziek- en 8 cabaret gebeurtenissen. Een jaar later is het aantal uitzendin gen al gestegen tot ruim 200, heeft men de apparatuur in eigen bezit verkregen, terwijl ook de tweede toren van Mon nikendam bij de Golfbreker in gebruik is. GROETEN VAN THUIS Het werk van de Golfbreker breidt zich steeds uit. gaat zich meer en meer op de ziekenhuizen richten. Want in de eerste jaren lag het accent toch wel sterk op programma's voor de militai ren. die in het militair hospitaal en het militair sanatorium waren opgenomen. „Het programma „groeten van thuis", dat meerdere jaren rond de kerstdagen in deze militaire ziekenhuizen werd uit gezonden was steeds een topper", zegt voorzitter De Kruijf en hij vertelt hoe medewerkers van de Golfbreker dan door het hele land trokken om overal groeten op te nemen voor de patiënten, die tijdens de feestdagen ver van huis moesten verblijven In het plakboek een brief van één van die patiënten: „Mag ik u hartelijk danken voor uw uitzending op 25 december jl., waarbij ik tot mijn grote verrassing naar de stemmen van mijn echtgenote en kinderen heb kun nen luisteren. Niet alleen ik, maar ook mijn kamergenoten en hun bezoekers hebben genoeglijk en soms ook ont roerd naar deze zeer geslaagde uitzen ding geluisterd." Hoogtepunt in die beginjaren zijn de eeuwfeesten van 1959 als de Golfb reker „overal tegelijk is". Daarom treft het pijnlijk als op de receptie ter gele- 200 000 - staat. Maar de plannen die op stapel staan - zoals een permanente lijnverbinding met De Flint en van lijn verbindingen met de bejaardentehui zen - vragen, behalve de aanpassing en vernieuwing van de apparatuur, weer flinke bedragen Bedragen, die er - zoals steeds in de historie van de Golfbreker - ongetwij feld zullen komen, maar waaraan u kunt bijdragen. De 62 medewerkers, die de Golfbreker nu heeft, en die zorgen voor de uitzendingen in de ziekenhuizen de Lichtenberg en St. Elisabeth, in de bei de verpleeghuizen van dezelfde naam. in de bejaardentehuizen de Liendert, Puntenburg, de Koperhor^t en de Amerhorst. de Haven in Bunschoten, 't Hamersveld in Leusden en St. Jozef in Achterveld rekenen er bijv. op. dat de technici de beschikking krijgen over een nieuw mengpaneel voor studio 1 FEESTAVOND IN DE FLINT Zaterdag recipiëren die medewer kers in het verpleegtehuis „de Lichten berg", maar volgende week woensdag -12 maart - zijn ze weer in touw. Dan vindt - het is een traditie geworden - een feestavond plaats voor de bewo ners van de bejaarden- en verzor gingshuizen. waar de Golfbreker uit zendingen verzorgt, maar waarvoor ook de bewoners van huizen, waar dat (nog) niet het geval is zijn uitgenodigd In de stadshal van De Flint zullen die avond optreden het stadsorgel de Kei met zanger, het R.K Harmonie-orkest Wilskracht, de zanger Benny Nijman. de Melodisten, de Kermisklanten, het Amersfoorts Opera- en Operette Ge zelschap en Nico Haak Meta de Vries zal het programma aan elkaar praten 25 jaar „de Golfbreker": de om roep die wekelijks Amersfoort en de regio binnen de muren van zieken-, verpleeg- en bejaardenhuizen brengt! Henk Poots. 2 vrije sector-huizen worden ge bouwd. Woensdag (5 maart) vindt de (eerste) loting voor de gegadigden voor deze woningen plaats In juni van dit jaar zou met de bouw gestart moeten worden De opleveringen kunnen dan plaatsvinden tussen ok tober van dit jaar en maart volgend jaar. De premiekoopwoningen in hout- skeletbouw komen er in de volgende variëteiten 17 3-kamerwoningen (prijs: tussen f 130 000 en f 140.000.—); 8 4-kamerwomngen (prijs tussen f 140.000 en f 158.000,—); 32 5-kamerwoningen (prijs: tussen f 144.000,— en f 160.000.—). De twee vrije sector-woningen hebben zes kamers en de prijs er van bedraagt f226.000,—. Alle genoem de prijzen zijn gebaseerd op het peil van december 1979 LEUSDEN Het gaat de komende weken weer extra druk worden in de lucht boven Leusden. Reden daar voor zijn een gekombineerde grond-/ tuchtoefening op de vliegbasis Soes- terberg en het transport door een Soesterbergs luchttransportsqua dron van een aantal militairen naar Noorwegen. De grond-/luchtoefening wodt ge houden van 11 tot en met 14 maart Tijdens deze dagen zullen er ver hoogde vliegaktiviteiten plaatsvin den tot 19 00 uur Ook zullen vliegtui gen de basis enkele keren vanuit een andere dan de normale richting over vliegen en zal op regelmatige tijden het luchthoornalarmsysteem worden gebruikt Het luchttransport van een aantal Nederlandse militairen naar Noorwe gen en terug zal plaatsvinden in de periode van 5 tot met 7 en van 25 tot en met 27 maart in die periode is het mogelijk dat toestellen in de late avond- en nachtelijke uren van en naar de luchtbasis Soesterberg vlie gen. LEUSDEN Voor wat betreft de openbare kleuter- en lagere school „De Bongerd" is de lente al begon nen. Woensdagavond stonden In de speelzaal van de school zo'n 1000 rode, rose en rood-wltte tulpen in volle bloei. De jaarlijks „tulpenshow" had deze keer het motto „wonder land" meegekregen. Leerlingen van de school hadden hun fantasie kun nen uitleven in het bedenken en ma ken van allerlei wonderlijke figuren en apparaten. Zo waren er een won- derdoos; „als je er naar keek, was je niet meer boos", een kleuterklas fa briceerde een wondermachine „waar je maar niet in moest kruipen, wilde je niet in een spin veanderen". Tussen de vele tulpen kon men ook stripfigu ren, een robot en een grote draak aantreffen, naast allerlei kleinere fi guren. De „tulpententoonstelling" werd dit jaar voor de vierde maal gehou den „We krijgen er al ervaring in" zei de schoolleider van De Bongerd, de heer H Boon Toch was het deze keer een spannende zaak om de tulpen op tijd zo te krijgen dat ze op zijn mooist getoond konden worden Vóór de crocusvakantie waren nog niet alle tulpen uit, zodat men moest besluiten de zaak twee weken uit te stellen. Door de tulpen in een koele, donkere ruimte te zetten tijdens de vakantie kwamen de tulpen wat later uit, gis teravond waren ze op zijn mooist De „Westfriese Flora" in Bovenkarspel is de eerste gelegenheid waar men in grote getale tulpen kan bewonderen. Deze grote tentoonstelling is juist afgelopen Volgens de heer Boon is De Bongerd een goede tweede met het tonen van tulpen welke in princi pe buiten zijn opgegroeid, door ze drie weken geleden naar binnen te halen is het alleen wat sneller gegaan Elk jaar trekt de tulpenshow veel belangstelling, ook nu bezochten veel kinderen, ouders en belangstel lenden de school Voor het school team staat één ding dan ook vast volgend jaar komt er een vijfde tul pententoonstelling kas van de Golfbreker vloeit. Een be drag. dat hard nodig is voor de inrichting van de nieuwe studio aan de Nieuw straat 10. die op 14 november 1964 of ficieel wordt geopend door bur gemeester mr. Joh de Widt. Een studio, die sindsdien enkele malen is vernieuwd en uitgebreid, want blijkens de plakboeken wordt op 8 maart 1971 door loco-burgemeester mr A A Land de vernieuwde studio in gebruik genomen, een studio, die op 15 juli 1973 moet worden verlaten, omdat instortingsgevaar dreigt. Men vindt tij delijk onderdak op een zolder van het verpleeghuis St. Elisabeth, kan echter op 8 november 1975 het gerestaureer de pand Nieuwstraat 10 door loco-bur gemeester W. Huslage weer doen ope nen. OOK NU WEER: GELD NO DIG STUDIO IN DE NIEUW STRAAT (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De gegadigden voor een houtskeletwoning In het deel- plan Langenbeek van de Tweede Fa se zijn momenteel nogal terughou dend wanneer het er om gaat te beslissen over de aankoop van een dergelijk huls. Dat bleek vorige week toen van de door de gemeente uitge nodigde gegadigden slechts iets meer dan de helft op een Informatie avond verscheen. De wel verschenen adspirantkopers lieten duidelijk mer ken dat zij nog eens met de gemeente in de slag willen gaan over de prijzen van de houtskeletwoningen. Naast de voor sommigen wat tegenvallende prijstelling van deze huizen, Is het natuurlijk vooral ook de uiterst on gunstige rentestand van hypotheken, die gegadigden op z'n minst doet aarzelen over de vaak afzien van de aanschaf van een woning. Dat is bijvoorbeeld ook al gebleken bij de verkoop van de premiekoopwonin gen van Nationaal Grondbezit in Lan genbeek. Van de 122 daar van zijn er Inmiddels zo'n tachtig verkocht. De houtskeletbouw, een fenomeen dat de laatste jaren uitvoerig in Leus den in de belangstelling heeft ge staan. wordt hier ter hand genomen door de gemeente in samenwerking met makelaardij RBR. In totaal gaat het om 59 woningen, ontworpen door de architect H Quint van het Amers- foortse buro Environmental Design. Er zullen 57 premiekoopwoningen en - Woensdagavond konden belangstellenden een kijkje nemen bij de tentoonstelling over houtskeletwonin- 9en In het gemeentelijk voorlichtingscentrum. De geschiedenis van de Golfbreker: een boeiend verhaal, waaruit duidelijk blijkt hoe de bandopname amateurs van toen zijn gegroeid tot een vereni ging. die over een bijna professionele apparatuur beschikt in de drie studio's die in het pand aan de Nieuwstraat zijn ondergebracht Een apparatuur, die men in dit jubileumjaar wil aanpassen en vernieuwen Vandaar dat de Golf breker op de uitnodigingskaart voor de receptie heeft staan: „voelt u zich ge roepen om iets te schenken, wilt u dan aan een financiële bijdrage denken?" Maar op die kaart niet het gironummer heeft vermeld, zodat we dat hier maar vermelden: giro 4182641 t.n.v Jubi leumcommissie De Golfbreker Want het werk van de Golfbreker blijft geld. veel geld vragen De - te weinige - bijna 500 donateurs, die voor de regelmatige inkomsten zorgen en de akties, die vaak voor de Golfbreker gevoerd wor den. hebben ervoor gezorgd, dat in het pand aan de Nieuwstraat nu een ap paratuur met een waarde van bijna De huidige studio aan de Nieuwstraat. Een aktie onder de bevolking levert echter ruim 2 000 - op. wel niet vol doende voor de reportage-auto, die men graag had willen aanschaffen, maar toch een duidelijk bewijs voor de groeiende populariteit van de Golfb reker. zoals in 1963 blijkt als dankzij een ballpoint-aktie rond 10 000 - in de genheid van het 5-jarig bestaan „de in stellingen waar men als kind in huis is, schitterden door afwezigheid Heel sneu voor „de Golfbreker" die bij de viering van het eerste lustrum terug kan zien op vijf bijzonder werkzame jaren Er werden ontelbare uitzendingen in de ziekenhuizen verzorgd Daar stond nu slechts tegenover, dat het militair sa natorium en het militair hospitaal bloe men zonden en een arts bericht had. dat hij verhinderd was Gerard Tempelman en Joop de Jong bij de opname van het bevrijdingsklankbeeld in 1955.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5