Leusdens 11 maart Kamerkoor geeft voorjaarsconcert 8SS8® vanti-dames phet inkentouw aandag hrijven or evangenen astenactie Fp°r indalen- akers Mexico tuinkassen Succes voor selectiegroep Avanti NCVB-leden 10 maart bijeen K.P.0.-dames 3 juni op reis Plattelands vrouwen over Israël Open deurdienst in Dorpskerk Hulp gevraagd voor thema-avond Leusder Krant Tieneravond in De Til FOTO-KOPIE NODIG? De meest komplete tuinkassen. - ONDERDAG 6 MAART 1980 kijk op de film 13 ervolg van pagina 11 in feite onmenselijk is. Zijn grote nstandster in deze strijd is de dzuster van de afdeling, zuster hed, (Louise Fletcher), die met ty- »ke hand de afdeling leidt lurphy. die de afdeling binnen was aaid als een enorme frisse wind, ?rmijnt dat gezag van de hoofd- er en de andere patiënten op de img beginnen zich zowaar wat te pannen Het wordt als een gevecht en twee boksers, waarbij ze elk op beurt een ronde winnen jewel de film op zich de tragische >kten van een psychiatrische in- ing laat zien en dan in de eerste l het.instituut"' dat de mensen er- hebben gemaakt, biedt het eerste van ,.One flew over the Cuckoo's het entertainment van een ont- pnen komedie Zo op het eerste ge- een tweestrijdigheid die toch in het e kader past. Forman zegt er zelf .Gelukkig maar dat het publiek er kan lachen. Ik kan me echt kwaad en om mensen die zeggen, dat ze jen erg belangrijke en serieuze film jen. maar dat ze het betreuren dat jubliek lacht Ik hou van lachen, ik met zonder kunnen. Ik heb in al mijn gestreefd naar een komisch èn dramatisch niveau, zoals in de films Chaplin Misschien is dat een ty- Tsjechische mentaliteit Ik ben me ;aan realiseren, toen ik de westerse imingen van Kafka zag. die alle- dood-serieus waren, terwijl Kafka is doorgaat voor een humorist, een grappige man Wat kan je anders met al die vreselijke absurditeiten er om lachen''" hoofdrollen worden door Jack Ni- son als McMurphy en Louise Flet- als de tyranieke zuster Ratched ekend vertolkt Maar er is ook erg zorg besteed aan de bijrollen zowel de acteurs als door patiënten en oneel van het Oregon Hospitaal, r de film in haar geheel werd opge ien. Zelfs de rol van de psychiater, der hoofdfiguren in het verhaal, d gespeeld door de echte psychia- an het Oregon Hospitaal, dr Dean Irooks. oordat de film in het hospitaal werd enomen terwijl alles verder z'n ge- e gang ging, kreeg de film die spe- ke sfeer mee. die zij nodig had. De Kramer"0""13" 6" JUS'n H8"ry een typerende scene ult ..Kramer versus camera, eerst gehanteerd door Haskell Wexler, later door Bill Butler, observeert het gedrag van patiënten en personeel en dat is ook het grote verschil met het boek van Kes Kesey. waarop de film is gebaseerd In het boek wordt het ver haal juist verteld vanuit het gezicht spunt van één der patiënten, Chief Bromden, de doofstomme, die uit eindelijk komedie blijkt te spelen en McMurphy's grote vriend wordt. Door de rol van observator door de camera te laten overnemen, wordt - en Forman zegt zelf dat dat de bedoeling was - de schijn van objektiviteit groter, hoewel in dit totale kader dat nog de vraag is ,,One flew over the cuckoo's nest" is in ieder geval een filmbelevenis van de eerste orde, die terecht - dankzij de voortreffelijke regie van Milos Forman en de schitterende vertolkingen van hoofd- èn bijrol spelers werd bekroond met vijf Os cars. Een belangrijke film, nog steeds. (Cinema 1, eerste week, 16 jaar) FILMS IN HET KORT 10. In Amerika een bestseller, mede dankzij het fraaie voorkomen van Bo Derek, die volgens de normen van George (Dudley Moore) in zijn waar deringsschema een tien krijgt, het cijfer voor de perfekte vrouw. En George kan het weten, want die heeft er een hele studie van gemaakt tussen zijn spora disch componeren door. Regisseur Blake Edwards maakt een prima sop histicated soft sex komedie, zoals dat zo fraai heet, rond een man, die zijn ,,10" ontmoet als ze net is getrouwd, haar niet kan vergeten en haar volgt op haar huwelijksreis. Verder met Julie Andrews als Sam, met wie George sa menleeft en ook een best aardig cijfer heeft gekregen (Grand 1,16 jaar) Die Blechtrommel. Indrukwekkende verfilming van Volker Schlöndorf van de gelijknamige roman van Günter Grass rond het jongetje, dat niet verder wil groeien uit protest Schöndorfs visuali sering van het complexe werk van Grass is erg mooi. In een fotografie, in een kleur die heimwee verraadt naar plaats en tijd van handeling Met een treffende milieuschildering Oskar als de incarnatie van het infantilisme van een heel (Nazi-)tijdperk Winnaar (met Apocalypse Now) van de Gouden Palm van Cannes 1979. (Grand 2, 16 jaar) Spetters. Paul Verhoeven's nieuwste film, ..Spetters", naar een scénario van Gerard Soeteman. gaat over de ..jeugd" van vandaag en is duidelijk gericht op de jongeren van vandaag Op een vakkundige manier brengt Verhoeven het leven van jon geren in een klein provinciestadje in beeld, maar het is wél het beeld, zoals Verhoeven en Soeteman die voor ogen hebben. ..Spetters' is voor een belang rijk deel gebaseerd op een naar mijn gevoel te goedkoop effektbejag met nogal grof taalgebruik, geweld- en sexscénes en verder alles wat maar eventjes mogelijk is. van gebedsgene zing tot homosexuele verkrachting met alles wat daar tussen kan liggen ..Spetters" is technisch niet slecht ge maakt. ondanks de fragmentarische aanpak, maar het tamelijk magere ver haal rond motorcross-fans krijgt zelfs via het uitstekende spel van Hans van Tongeren, Renee Soutendijk, Maarten Spanjer. Toon Achterberg en Marianne Boyer nergens de diepte en de karak tertekening. die een film echt de moeite waard maakt Vlees noch vis (Grand 3. 16 jaar) Vier vuisten op Safari. Een lichtelijk infantiel werkje van ons edele knokduo Bud Spencer en Terence Hill, dat het echter toch uitstekend blijkt te doen. Voor de hele echte liefhebbers (Grand 4. alle leeftijden). Manhattan. Woody Allen's sfeervolle film (in zwart-wit) over mensen in de New Yorkse wijk Manhattan Na Jnte- nors" weer een minder serieuze film in de stijl van ..Annie Hall Maar toch komt de vroegere Woody Allen-stijl (de flitsend aaneengeregen woordgrapjes- en beelden) niet meer terug. Allen is serieuzer, beschouwender (en relati- verender) geworden. Manhattan is het beeld van een stadwijk, van de mensen die er leven en tevens een bijzonder fraai mozaïek van intelligente nostalgie (Grand 5, alle leeftijden. 90 minuten) ONE FLEW OVER THE CUCKOO'S NEST The Amityville horror. Regisseur Stuart Rosenberg maakte van een waar gebeurd verhaal een vakkundige hor ror-film. In het stadje Amityville betrek ken vader, moeder en kinderen Lutz een fraai koloniaal huis Zij blijven er slechts 28 dagen wonen Rosenberg baseerde zijn film op de bestseller van Jay Anson, die de 28 verschrikkelijke dagen optekenoe uit de mond van George en Kathleen Lutz Het huis be staat nog steeds en een team weten schappers heeft getracht het raadsel op te lossen Ook zij moesten voortijdig het huis verlaten (Cinema 2. 16 jaar) Race naar de schroothoop. (Grand Theft Auto) het regiedebuut van Ron Howard, die onder de veilige hoede van producer Roger Corman een amusante achtervolgings-komedie maakte met veel aktie Ron Howard speelt zelf de hoofdrol met Nancy Morgan als het ion- CHTERVELD - Zo tegen het einde de competitie kan het geen kwaad een blik te werpen op de ranglijst r de wedstrijden van het afgelopen ikeinde bestond de kopgroep uit 5V Hoogland 16 27 Zelky H 4 16 26 ^anti 16 23 loogland en Zelky speelden zater- tegen elkaar en Avanti had Pugna Lelystad als tegenpartij Duidelijk dat de Achterveldse dames isten winnen - hetgeen tevens in voordeel zou ziin van het Leusden- se Leos 2, dat nog in de degradatieperi- kelen zit - omdat éen van de koplopers (of allebei9) puntenverlies zou oplopen, werd de kans op het bereiken van de ook belangrijke 2e plaats voor Avanti groot Nummer 1 promoveert automa tisch en nummer 2 via een promo tiewedstrijd Avanti begon zeer voortvarend en won de eerste set met ruime voor sprong Toch zou het nog een langduri ge partij worden De tweede set verliep erg moeizaam. Het wilde niet, zoals Achterveld dat graag had en het duurde dan ook een hele tijd, voordat de Avan- ti's - en nog maar net - de winst konden pakken In de derde set ging het weer beter De Achterveldse ploeg verhoog de het tempo en na een gelijkopgaand begin ging Pugna in de fout. zodat ook deze set in handen van Avanti kwam en daarmee ook de wedstrijdpunten He laas is ons nog niet bekend, wat SVH en Zelky hebben gedaan CHTERVELD - Maandagavond naart zal er in Acherveld bij Nel wagermann, Van Oldenbar- eltstraat 84 van 19.30-21.30 uur ir gelegenheid zijn om te schrij- voor de politieke gevangenen Amnesty International. In de ste week van maart wordt er door adoptiegroep Leusden een blik- lactie gevoerd om de aandacht te iten op de zaak van een advocaat loemenië die sinds zijn arrestatie lecember 1977 spoorloos is. .e Roemeen is door de groep dopteerd en heeft alles gedaan om vrij te krijgen Dit is tot heden niet gelukt Daarom wordt het nu op oeze manier geprobeerd. Een onderdeel van deze actie is het verzenden van 300- 400 kaarten Op de schrijfavond kun nen de kaarten geschreven worden en kan er tevens achtergrondinformatie over die vermiste persoon worden ge geven Verder is er deze avond ook gelegenheid brieven te schrijven naar de autoriteiten van vijf landen Naar Ar gentinië. waar een advokaat al meer dan 3 jaar gevangen zit zonder dat er een formele aanklacht tegen hem is in gediend. De Koreaanse Republiek, waar zeven leden van de Koreaanse Christelijke Academie tijdens onder vragingen zijn gemarteld Ze zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 1 '/2 tot 7 jaar. Ook naar de Sowjet-Unie. waar een lid van een niet-officiële vak bond in een psychiatrisch ziekenhuis wordt behandeld Naar Indonesië, waar een voormalig bestuurder een straf van 20 jaar uitzit en ook naar Bulgarije, waar een 69-jarige schrijnwerker al meer dan een jaar gevangen zit. terwijl hij van een vorige gevangenschap ernstige kwalen heeft overgehouden Pen en papier zijn op de schrijfavond aanwezig, evenals voorbeeldbrieven en postzegels Deze avond wordt een groot aantal schrijvers verwacht CHTERVELD - Voor de 20e maal dt er dit jaar een vastenactie ge- den. Hieraan wordt ook weer r het dekenaat Amersfoort-Oost, ronder de parochie Achterveld, 'genomen. Evenals voorgaande n hebben verschillende werk- fepen voor Missie, Ontwikkeling- redeswerk weer een project uit- ozen voor het dekenaat. 'I project dit jaar zal zijn de hulp het van de grond helpen van een coöperatie van sandalenmakers in de stad Cautla in Mexico Tot voor kort werden deze sandalenmakers uitge buit leer veel te duur in moeten kopen en de gemaakte producten tegen een veel te lage prijs afleveren Zij hebben nu een coöperatie opgericht. Zij hebben niet alleen voor het oog om hun eigen levensstandaard te verbeteren, doch ook als hun opzet lukt anderen binnen hun coöperatie aan het werk te helpen. Er is een grondig herstel van de bouwvallige werkruimte nodig, en ook moeten machines worden gekocht Voor de meest noodzakelijke voorzie ningen is een bedrag van 32 000 no dig Dit bedrag heeft het dekenaat Amersfoort-Oost geheel voor zijn reke ning genomen. Ook Achterveld zal hieraan mee werken. Gezien het bedrag dat vorig jaar tijdens de vastenactie werd bij eengebracht moet het ook dit jaar weer mogelijk zijn het gevraagde bedrag bijeen te brengen. Het Leusdens Kamerkoor tijdens een repetitie. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Volgende week dins dag (11 maart) geeft het Leusdens Kamerkoor een voorjaarsconcert. Het concert van dit nog vrije jonge koor vindt plaats in de Dorpskerk in Leusden-Zuid en vangt om 20.15 uur aan. Jan van Spaendonck heeft de leiding van het geheel, terwijl de dirigent ook te horen zal zijn in een pianosolo. Verdere solistische mede werking wordt verleend door: Riet Wijnands (sopraan), Nicotine Witlox (sopraan). Jan Huurdeman (tenor) en Arnold Hullegie (bas). Het programma ziet er als volgt uit 1 F Mendelsohn Mailied (koor); 2 Joh Brahms In stiller Nacht (koor). 3 F Mendelsohn Herbstgesang (koor), 4 Fr. Schubert: Der Frülingsmor- gen (solo voor sopraan, tenor en bas). 5. Eerste ballade van Frèdéric Chopin (pianosolo), 6 W A Mozart Voi che sapete (sopraansolo); 7. F Mendelsohn Abschied vom Walde (koor), 8 Joh Brahms Darthulas Grabe- gesang (koor), 9 F Mendelsohn Lerchengesang (koor), Pauze 10 Anerio Christus factus est (koor). 11 Piet Halsema Mijn siele is diep bewogen (koor); 12. F Mendelsohn 43ste psalm ..Richte mich Gott" (koor); 13. Derde ballade van Frédéric Cho pin (pianosolo) 14 Ludovico da Viadana Exsultate justi in domino (koor), 15 Joh Brahms Abendstandchen (koor); 16. Orlando di Lasso. Matona mia cara (koor) De toegangsprijs bedraagt f 7.50. bejaarden en studenten betalen f 5.— Kaarten zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van het koor, Roo van Aldewereltlaan 23. tel 943005. de heer G Wijntjes. Hessenweg 321 Achterveld, tel 03425-1390enaande kerk. ACHTERVELD - Door de selec tiegroep van de sportvereniging Avanti werd deelgenomen aan wed strijden welke werden gehouden in de Ploeg te Amerongen. Deze meisjesploeg in de leeftijd van 13-16 jaar bestond uit Hilda Steen beek Margriet Hak. Jeannette van Wieringen, Marjan Schouten, Fabiola Christina. Irene Jacobs, en Jaqueline Fntnrs wist op de onderdelen trampoli ne en springen kast vier eerste en twee tweede prijzen in de wacht te slepen. Een groot succes voor deze meisjes, doch zeker niet minder voor hun train- ster Janny van den Brandhof LEUSDEN - Op maandag 10 maart houden de leden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond een verga dering in het Dienstencentrum aan de burgemeester De Beaufortweg. Die avond zal de heer J Hessels Mulder uit Veenendaal gedeelten laten horen uit de Mattheüs Passion Hans van Tongeren als Rien in Paul Verhoeven's ..Spetters" ge paartje, dat graag wil trouwen, maar daarin wordt gedwarsboomd door rijke pa. die zelfs de maffia inzet om het paartje uit Las Vegas te houden Plus een beloning voor het onbeschadigd (en ongetrouwd) terug bezorgen en de chaos is kompleet Plezierig amuse ment. (Duo 2, twaalf jaar) Kramer versus Kramer. Met Dustin Hoffman als Ted Kramer, Meryl Streep als Joanna Kramer en Justin Henry als Billy Kramer in formidabele rollen, is Kramer versus Kramer" van regisseur Robert Benton een excellente film rond een echtscheiding en de gevolgen daarvan voor man en vrouw Regisseur Benton is er in geslaagd om in „Kramer versus Kramer" elk vals sentiment te vermijden en het resultaat is een ju weeltje van een film, vol herkenning, humor èn de tragiek van een onher roepelijk afscheid. Onderscheiden met maar liefst negen Oscar-nominaties Warm aanbevolen (Euro. 16 jaar) One flew over the cuckoo's nest. De befaamde film van regisseur Milos Forman (Hair) terug in Nederland en ook in Amersfoort. Jack Nicholson in een glansrol als McMurphy. een op standige knaap, die, om uit een verbe teringsgesticht te kunnen komen, psy chische gestoordheid simuleert. Hij plaatselijk nieuws komt van de regen in de drup. want de psychiatrische inrichting is bepaald geen verbetering voor de opgewekte, losbandige knaap, die met veel verve de in zijn ogen onmenselijke behande ling der psychiatrische patiënten be strijdt en daardoor in ernstig konflikt komt met de hoofdzuster gespeeld door Louise Fletcher, die evenals Nicholson voor haar rol een Oscar kreeg Opwek kende humor kontrasteert met de grauwe tragiek van de psychiatrie, maar wel in een voorbeeldig evenwicht. Nog steeds een topper (Cinema 1,16 jaar, 145 minuten). Popeye s Super Festival. Spinazie- pret voor jong en oud in de matinee voorstellingen van Euro op zaterdag en woensdagmiddag Een reeks leuke tekenfilms van de onverwoestbare zeeman met z'n op spinazie lopende spierballen (Euro. alle leeftijden, kindervoorstellin gen). Kom uit die broekTja, duidelijker kan het niet Gewoon een porno, deze keer gemaakt door ene Barnard Morris met Constance Money en Sharon Thorpe in de hoofdrollen Het onder werp een half impotente minnaar roept de hulp in van ,,De Regelaar" (ergens daar beneden) en krijgt een prima zalf je Enfin, alles heeft zijn prijs. (Duo 1,18 jaar) ACHTERVELD - Bij voldoende deelname zullen de K.P.O. dames dinsdag 3 juni een dagreisje gaan maken. Het doel van de tocht is Friesland. Het belooft een hele mooie reis te worden, die geheel is verzorgd vanaf het eerste kopje kof fie tot aan het diner. De prijs voor deze dag bedraagt 55,-. Er kunnen in totaal 49 personen mee. Degenen die aan deze reis willen deel nemen dienen zich voor 1 mei op te geven bij mevrouw Van Dijk-van de Hengel of bij mevrouw Van den Berg- van Ruitenbeek. Wel wordt verzocht bij opgave direkt het gevraagde bedrag te voldoen Op 18 maart is er een avond in De Moespot. Dan zullen er poppen worden gemaakt voor de gehandicapten. De leden die deze avond willen komen worden verzocht een schaar, naald en wat vulsel mee te brengen, evenals wat materiaal om te borduren De poppen zijn al wel gemaakt, maar moeten nog worden gevuld en het een en ander moet erop worden geborduurd. LEUSDEN - De leden van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Leusden kwamen vorige week donderdagavond in de Marcuskerk bijeen. Tijdens deze bij eenkomst werd een dialezing ge houden door mevrouw L. Hartogs over het leven en werken In een kib boets dicht bij de Golanhoogte In Israël. De lezing was in twee delen verdeeld, voor de pauze hield mevrouw Hartogs een inleiding en na de pauze werden dia's vertoond, waarbij zij uitgebreid uitleg gaf Ook was er toen gelegenheid tot het stellen van vragen. Het werd de aanwezigen tijdens de lezing duidelijk hoe het leven in een kibboets is: alles wordt er inderdaad gezamenlijk ge daan, maar ook in de kibboets komen moderne veranderingen voor. Het was een interessante avond, waar door de aanwezigen van werd genoten. LEUSDEN - Zondagavond 9 maart wordt vanaf 18.30 uur een open deur dienst gehouden in de Dorpskerk in Leusden-Zuid. Voorganger is C. A. Voorham te Amersfoort. Thema van deze dienst is ..wat zoekt gij de levende bij de doden9" Medewer king zal worden verleend door de Zangbrigade en het Muziekkorps van het Leger des Heils te Amersfoort. LEUSDEN - Maandag 31 maart is er in het vrouwencafé een thema avond over het onderwerp .eman cipatie in het onderwijs". De beide vrouwen die deze avond I voorbereiden, vragen hulp van andere vrouwen om mee te denken over de wijze waarop deze avond ingevuld kan worden Belangstellenden kunnen voor meer informatie bellen naar nr 943552 of 943689 Rozendaallaan 9 Leusden-C LEUSDEN - Vrijdagavond wordt er in jongerencentrum De Til, Hamers- veldseweg 30, een tieneravond ge houden voor kinderen van 10 tot 14 jaar. De aanvang van de avond is om 19.00 uur. Op het programma voor deze avond staat onder meer een muziekkwis, waarmee leuke prijzen te winnen zijn Bovendien heeft de tienercommissie voor alle belangstellenden een leuke verrassing in petto De avond wordt om 20.30 uur beëindigd irt*9m( wm HMimiwlurtin amsterdamseweg 139 - 033-17031 3812 rr amersfoort

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13