En tenslotte Spaanse ontboezeming Kantlijn Leusder Kra DONDERDAG 6 MAART 1980 RVANGING BOLAR- [ATUREN T.G.V. SCHADE DOR BALDADIGHEID )oor baldadigheid staat de ;nbare verlichting voortdurend of aan vernieling, waarbij de zgn. armaturen het meest kwestbaar ken te zijn. Op een paar plaatsen leze verlichting dermate het mik- it van vernielingen geworden, dat een goed functioneren geen ke meer Is. Het betreft hier de ichting rondde sportzaal De int, langs het fietspad As- atterweg nabij 't Hamersveld en pad langs de Hamersveldse We- ig tussen Alandsbeek-west en it. oor toepassing van een veer- |teem heeft de PUEM getracht dit e lamp minder kwestbaar te ma- i. echter zonder succes. Een «uw type lamp met een aanzienlijk ringere kwetsbaarheid, de zgn. JN-lamp, is voorlopig nog niet le fbaar, terwijl vervanging door b.v. l-armaturen hoge kosten met zich j meebrengen. Daarom Is beslo- In het kader van het onderhoud de genoemde plaatsen de bolar- ituren te vervangen door de min- r kwetsbare pllledoosarmaturen. PENDAG AFDELING LANTSOENEN Op zaterdag 7 juni zal de afdeling antsoenen van de Dienst Ge- eentewerken weer een open dag luden. Doel van deze dag, die dit ar voor de derde maal wordt sorganiseerd, is bij het publiek be- ngstelling wekken voor het groen i de natuur in en rond Leusden. In Wijking van voorgaande jaren zal e open dag nu niet op de gemeen- kwekerij worden gehouden, maar p de gemeentewerf achter Burg. de eaufortweg 63, het oude gemeen- fiuis. Ook het natuurpark in het ark Princenhof zal mogelijk bij deze ag worden betrokken. Onze redaktionele mede werksters: Frits van Breda, Asschatterweg 63. Leusden-centrum, tel 033-941757 (alg) Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevelt- slraat 18. Achterveld, tel. 03425- 2090 (Achtervelds nieuws). Peter Op den Camp, Finnmark 32. leusden-centrum, tel. 033-941380 (sport). Alex Fieseler, Lindenlaan 34 Leusden-centrum, tel. 033-942553 alg). Anco de Knijff-Mali, v. Har- denbroek v Lockhorstlaan 30. .eusden-zuid, tel 033940273 kunst, algemeen) 'ea Middelkoop, Waarden 20. eusden-centrum, tel 033-943724 alg erder werken regelmatig mee: C 'h Spaans en W. Boelhouwer BIJNA LENTE ingezonden EEN KLEUTERSCHOOL UIT DE JAREN '80 Het is al heel lang geleden, dat het de mode was. dat er houten kleuterscho len gebouwd werden. Scholen waar toen iedereen erg blij mee was en trots op kon zijn. Maar ja, dergelijke ac commodatie plegen nogal gevoelig te zijn voor weersinvloeden In Nederland heb je te maken met sneeuw, ijzel, wa ter. zon. koud, warm weer; de vraag blijft dan staan: hoe houdt zo n ac commodatie het uit U raadt het al, die accommodatie höudt het niet uit. Het gaat klachten vertonen. Eerst aan de buitenkant. Er treden lekkages op. verrottingen, planten groeien door spleten naar binnen In Nederland met al haar wetten en normen heb je ook te maken met een veelvuldig gebruik van die accommo datie. Ook hier weer de vraag: hoe is het dan met die accommodatie gesteld. U raadt het al weer: die accommodatie is versleten. Houten vloeren die doorzak ken, lekkende stortbakken van w.c.-en niet door te spoelen, kortom allemaal oud materiaal om mee te werken. Een leidsterkamertje en een keukentje, dat mocht je toen nog niet eisen. Wat nu? In deze tijd met al haar wet telijke eisen staan er op papier prach tige plannen. Gewoon te gek zeg. Een school waar je trots op kunt zijn. leder een werkt hard aan de voorbereidingen, denkt mee. geeft goeie ideeën Op het gemeentehuis noemt men het: Nieuwbouw kleuterschool. Op de lange baan schuiven noemen de mensen het die erop staan te wachten. In Leusden is die school binnenkort te bezichtigen, alleen wat geduld s v p., waar maakt u zich zo druk om. Nou ja, kinderen, er wordt aan jullie ook gedacht: Ra. ra. waar en hoe lang nog9 ,,de Rakker" Th. Solen. Heggerank 1 Leusden-C. 033-944445. KERKDIENSTEN LEUSDEN-CENTRUM R.K. Kerk: voorg. B ter Bekke; pred. F. Overbeek. 19 00 uur da meskoor, 09.00 uur herenkoor, 11.00 uur: deken S. Hoorneman zal de leerlingen van de zesde klassen van de basisscholen het sacrament van het vormsel toe dienen. HERV./GEREF. Marcuskerk: 09.00 uur: Geref. woorddienst, ds E. Jansen. 10.30 uur: viering H. Avondmaal (herv), ds. J. J. Kooman; 19.00 uur: viering H. Avondmaal (geref /herv ds. J. S. Ridderbos LEUSDEN-ZUID Don Bosco-Kapel: voorg en pred. pastor A Goes. 19.15 uur: Eucharistieviering, 10.00 uur euch met gemeenschapszang. Dorpskerk: 09.00 uur: geref./ herv. woorddienst, ds J. S Rid derbos; 10.30 uur geref/herv woorddienst, ds. J. Weernekers; 18.30 uur: geref/herv. Opendeur dienst m.m.v. Leger des Heils ACHTERVELD Ned. Herv. kerk: zondag 9 maart aan vang 9 00 uur ds van Tricht uit Aalst. R.K. Kerk: zondag 8 maart aanvang 19.00 uur. H Mis Gezinsdienst met jeugdkoor. Thema God Geeft ons nog een kans; zondag 8 maart aanvang 8.30 uur: H Mis, aanvang 10.30 uur: H.Mis EERSTE HUWELIJK OP ZATERDAG Nadat onlangs werd besloten in de gemeente Leusden de mogelijkheid te bieden ook op zaterdag in het huwelijk te treden, was het vorige week zover dat dit ook inderdaad voor de eerste maal gebeurde. Degenen die als eersten van de mogelijkheid op zaterdag te trouwen gebruik maakten waren Owen Wagenaar en Rianne Beusen. Op de foto overhandigt de burgemeester de bruidegom het trouwboekje. KUNST Ik moest u nog op de hoogte brengen van een geheel nieuwe ontwikkeling op het gebied van de kunst, wellicht tezijnertijd aan te duiden als een stroming. Het betreft hier de zogeheten ,,Home Art", uit gevonden door twee kiene heertjes, al weet ik niet of ze er patent op hebben Misschien hebben ze het idee eerst wel ergens anders ge zien. De heren Soffers en Kartens hebben in ieder geval van die ge wiekste snorren en snelle overhem den, dus waakzaamheid is gebo den. En ze hebben het lumineuze plan opgevat om kunst-bij-u-thuis- te-brengen. Een soort postorders- bedrijf voor kunst dus. Dat de beide heertjes dat niet voor zichzelf doen, had u inmiddels begrepen. In het eerste nummer van hun eveneens ,,Home Art" ge titelde catalogus leggen ze uit dat het voor de klant toch altijd zo'n gereis is naar die galeries en zo. En dan die drempelvrees nog. Boven dien is het voor de kunstenaar vaak en hele klus om een galeriehouder bereid te vinden zijn creaties te ex poseren. In dit gat in de markt nu duiken, vol altruïsme, de heren Soffers en Karten. In hun eerste catalogus presenteren zij niet min der dan ruim honderd kunstwerken van twintig kunstenaars, ,,in een betaalbare prijsklasse". De geur van rundleer en eikehout dringt op zo'n moment al on stuitbaar mijn neusgaten binnen. Even nog afgezien van het feit dat men zich op de zes maal 's jaars verschijnende catalogus dient te abonneren, thans voor de mtroduk- tieprijs van 25,-. In geslaagde na volging dus van menig ander postorderbedrijf, die alleen al aan de verkoop van de catalogus een leuke wmstdelingsregeling voor de werknemers voor het personeel over moeten kunnen houden. Maar dit terzijde. Van meer prin cipiële aard is de vraag of het eigenlijk wel kankunst via het post orderbedrijf Meer triviale geesten zullen wellicht suggereren dat je ook elektrische dekens en borduur- pakketten van zigeunerinnen per postbode kunt laten komen, dus waarom geen litho's of etsen? Maar nee, zoiets ligt fijngevoeliger. Zoals een zeer toegenegen iemand mij laatst zei: ,,lets moois, daar moet je tegenaan lopen" Zo is dat. maar helaas niet in Leusden. Want wat hebben wij hier nu aan beeldende kunst? Een vosje voor het gemeentehuis, een beeld houwwerkje dat de burgemeester naar de gang van het gemeentehuis heeft laten doorschuiven, geen soort van appel van bij de Bongerd, en het afschuwelijkste tegeltableau ooit vervaardigd, aan de wand van de Stichting Bejaardenhuisvesting Vergaten wij bijna nog ons aller Biezenkamp, op bijgaande prachtfoto van Janus Visser vast gelegd. Ook hiervan vrezen wij dat het om kunst gaat. Of zouden deze gestreepte pastilles soms zijn aan gebracht in het kader van de win ning van zonne- dan wel windener gie? Nee, dit moet ter versiering zijn gedaan. Evenals waarschijnlijk die contrasterende rode strepen op de Sparwinkel. Wat ik dus ook al niet zo mooi vind Trouwens die hele uit breiding van de Biezenkamp, hoe is die eigenlijk de Provinciale Utrecht se Welzijnscommissie gepas seerd? Iets moois, daar moet je tegenaan lopen. Maar waar dan in Leusden? Kan je beter je ogen dicht doen en eens rondstappen. Of zullen we het gemeentebestuur eens een abon- nementje op ,,Home Art' kado doen? K. Loep op Leusden DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Vrijdag 7 maart, 20.00 uur: Klaverjastoernooi De Hessenkar. Zaterdag 8 maart, 20.00 uur: K.P.J en Klont popconcert en disco De Moespot Maandag 10 maart, 19.30 uur: Schrijfavond Amnesty International. Van Oldenbarneveltstraat 84 Dinsdag 11 maart, 9.00 uur: Wel- fareblub Zonnebloem Ons Gebouw Dinsdag 11 maart, 20.00 uur: EHBO Ons Gebouw LEUSDEN CENTRUM EN ZUID Zaterdag 8 maart, 09.00 tot 14.30 uur: gelegenheid tot starten voor een ANWB wandeling door De Treek Start bij restaurant Oud Leusden. Zaterdag 8 maart, 19.30 uur: en- sembel avond van Muziekschool Leusden in De Hakhorst, Noorder inslag. Zondag 9 maart, 09.00 uur tot 14.30 uur: gelegenheid tot starten voor een ANWB wandeling door De Treek. Start bij restaurant Oud Leusden. Maandag 10 maart, 20.00 uur: bij eenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond in het gereformeerd dienstencentrum aan de Burge meester De Beaufortweg Maandag 10 maart, 20.00 uur: open avond in het vrouwencafé Dinsdag 11 maart, 19.00 tot 21.00 uur: architectenwinkel in de openbare bibliotheek Nieuw Lan- genbeek, Hamersveldseweg 77, tel. 940519 of 944098 Dinsdag 11 maart, 20.00 uur: ver gadering werkgroep ruimtelijke or dening van het CML in het ge meentelijk voorlichtingscentrum. Zwarte weg 16a Dinsdag 11 maart, 20.15 uur: voorjaarsconcert door het Leusdens Kamerkoor in de Dorpskerk in Leus den-Zuid. Woensdag 12 maart, 09.00 tot 12.30 uur: verkoop van hand werken door de vereniging Tess- leschade-arbeid Adelt in de Johanneshoeve, Hamers veldseweg 40. Woensdag 12 maart, 19.45 uur: jaarvergadering Interkerkelijke vrouwen in de Marcuskerk Woensdag 12 maart, 20.00 uur: vergadering commissie financiën in de raadszaal van het gemeentehuis. Hamersveldseweg 2 MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN HUISARTSEN Voor de huisartsen in de gemeente Leus den. voor de praktijken van de artsen Van den Berg, Binkhorst/du Boeuff. Boerse- ma/Koch. Lantmk/Verhagen. Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekein de waar dr. W. v. d. Berg, Marterhoeve 22, Leusden-C., tel. 945735. Voor spoedgevallen: spreekuur zaterdag en zondagmiddag om 14.00 uur Visites graag voor 10 00 uur 's morgens aanvragen APOTHEEK Apotheek Leusden. Winkelcentrum De Biezenkamp Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8 30 tot 18 00 uur en uit sluitend voor spoedeisende gevallen van 19 30 tot 20.00 uur Op zaterdag en zondag geopend van 14.00 tot 14 30 uur en van 17 30 tot 18 00 uur WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr. L. van Kalkert, de Roo van Alderwereltlaan 9, Leusden, tel. 945628 dienst Bovendien heeft deze zuster avonddienst van donderdagavond 6-3 t/m woensdagavond 12-3. VERLOSKUNDIGE Mevr. Thuls-Paulussen, Kon. Wilhelml- nalaan 18, Amersfoort, tel. 10886 b.g.g 722000. TANDARTS Voor noodgevallen in het weekeinde: Dok terscentrale Amersfoort tel. 033-722000. Maatschappelijk werk en Gezinsverzorging MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINS VERZORGING De spreekuren van de gezamenlijke dienstverleningsinstellingen in Leusden en Achterveld zijn als volgt LEUSDEN-CENTRUM: In de boerderij Groot Krakhorst, Bolderikhof 18. tel. 945618 Maatschappelijk werk: woensdag 10 00- 11 00 uur Gemeente Leusden; donderdag 14 00-1500 uur Protestants Sociaal Cen trum (PSC) Gezinsverzorging en bejaardenhulp: maan dag 14 00-15.00 uur Maatschappelijke Dienstverlening Eemland (MDE) Dinsdag 14.00-15 00 uur Gezamenlijke Kruisvereni gingen (AIMD) Donderdag 14 00-15 00 PSC LEUSDEN-ZUID: In kruisgebouw, Roo van Zij is er dan bijna weer, de Lente. Elk jaar opnieuw verwondert het me, uit niets steken hier en daar de krokussen hun kleurige kelkjes om boog, zomaar vanzelf. Als je even de tijd neemt om naar struiken en heesters te kijken zie je - lij het nog heel verborgen - de we dergeboorte. Aan de schijnbaar iooie takken zijn frutselkleine nopjes bezig uit het grauwe hout te larsten En dan die voorjaarsluchten; na Ie grijze winter breekt af en toe het volkendek, een dunne kille wind aagt de wolken uiteen en plotseling er een stuk staalblauwe hemel, ien helle lichtglans gaat over de hnaen. Het pannenrood der daken krijgt en fellere tint, de kale bomen staan cherp afgetekend tegen de hori on, voorzover er in het dorp nog en horizon is. Alleen zij die aan de rand der be- ouwing wonen hebben nog weet an een horizon. Nog maar twee iar geleden zagen we af en toe anuit ons huis een roedel reeén an de horizon, nu alleen roedels Jizen. Ik hoop maar dat een groep 'een een roedel heet, anders is het alemaal mis Maar in welke stad of dorp je ook *nt, het is overal zo: koortsachtige ouwerijen, nog even en de rand- ad loopt van het Scheveningste strand tot aan de Schoolsteegbos jes. We hebben een week of drie intens genoten van het heien achter ons huis, en ik weet nu hoeveel sla gen een korte of een lange paal no dig heeft om in de grond te komen. Het was erg leuk, en nog leuker was het toen het op een dag plotseling ophield, d'r is weer een hon denveldje verloren gegaan. En zo is bijna iedereen in de weer voor het dagelijks brood, de een met heien en de ander met gieren (dat hoor je niet meer dat kan je ruiken), weer een ander Is aan z'n vierde vakantie toe. Over brood gesproken, op een late avond ben ik bij een grote war me bakker gaan kijken, de bakker was niet zo groot maar wel de bak kerij. 't Is ook in ons dorp, ik zeg niet waar want dan gaat iedereen kijken en dat kan dacht ik niet. Daar werd tot mijn verwondering op fa brieksmatige manier ook het echte warme bakkersbrood gebrouwen. De grondstoffen voor zover ik dat kan beoordelen van eerste kwaliteit, werden mechanisch gemengd, ge wogen, in vormen gebracht en met vier honderd broden tegelijk in een oven geschoven. Na het bakproces werden de glanzend goud bruine broden gekoeld en al of niet ver pakt. In de zeer vroege morgen waren de duizenden broden klaar voor verdere bezorging. In die nachtelijke uren waren een aantal mensen bezig met dat daag- lijks brood, kennelijk met veel ple zier De nachtarbeid vonden ze he lemaal niet erg, dat hoort bij ons vak, vonden ze. De kostelijke geur van dat vers gebakken brood is me lang bijge bleven en ook de bewondering voor die luitjes die er zo enthousiast mee bezig waren. Een golf van nostalgie overviel me toen ik bij een slager in het dorp ter gelegenheid van een jubileum al die oude spullen van vroeger zag die in dat vak gebruikt werden, 'k Zag m'n jonge jaren weer, toen ik als twaalfjarige in dat ambacht te recht kwam, al die vergeten dingen waar we toen mee omgingen, een weegschaal met koperen gewich ten, zo'n zware transportfiets waar je dagen op door bracht. Een grote tenen mand voorop die elke week .Tiet soda en zand moest worden geboend. Tegelijkertijd in dat be drijf een uitstalling van kwaliteit en vakmanschap, net als bij de warme bakker, die me van binnen blij- maakte. Wat kan je een intens plezier be leven in je beroep 'k Had het maar druk. Ik was ook nog bij een rijden- dewmkelwagenman, met ook veel vreugd in z'n werk, maar uiteraard problemen genoeg. Hij mag bij voorbeeld terwille van de rust in het dorp niet meer toeteren als ie met z'n wagens een wijk inrijdt en zo de mensen waarschuwt dat ie d'r an komt. Driemaal in een week wordt zodoende de rust gestoord in ons verdraagzame dorp door die claxon, dat kan niet meer. Als ie het nog éen keer doet zal het gerecht zich er meer bemoeien is hem be loofd. Een bescheiden belletje mag wel, maar door het heien horen z'n klanten het niet, dus daar ga je met /e service en je broodwinning. Zo hoort het ook, vind ik, geen rumoer in het slaapdorp Men beweert dat er straks mensen met spandoeken de straat opzullen gaan: We willen slapen, ook overdag! Ze hebben gelijk 't leven is toch al zo kort. Als u het mij vraagt, maar dat doet u niet. dan heb ik meer moeite met ongetemde brommers die na het middernachtelijk uur door de wijk jes knallen en met die auto's die om dezelfde tijden op twee wielen door de bocht bij m'n huis gaan, we wachten dan altijd even op de klap. Net als zovele, lees ik ook af en toe een krant; kort geleden een klein berichtje, zomaar ergens tussen de regels in enkele weken tijd vijftien jonge mensen dood door heroïne. Het is geen groot nieuws maar het zal je kind maar wezen. En omdat we geen gezag meer boven ons wensen kan je de eerste weken of maanden niet meer door Overtoom of Vondelstraat in Am sterdam, 't is maar dat u het weet Maar wellicht hoef u niet naar Am sterdam. 'k Las ook nog dat we een Ziekenfonds voor huisdieren krij gen, da's ook een goeie zaak, nou nog een paar miljoen voor een huis dierenziekenhuis in een bosrijke omgeving en ook dat sociale vraagstuk is gerepeld Tot m'n schrik ben ik bezig met maatschappij kritiek, hoe kom ik zo gek, hou je bij je dorp, vermaan ik mezelf. En dat doen ik dan ook. Ik vind het /ammer dat de nestor der gemeenteraad. Kuijpers er mee ophoudt, hoewel ik het me wel kan voorstellen na zoveel jaren. Hij was, geloof ik, te humaan voor de ..polletiek" Streberei was hem vreemd en dat kan soms niet. in dat vak moet /e hard zijn Zo ervaar ik althans de politiek met een grote of kleine hoofdletter Begrip voor an dere hoort daar niet bij. Maar toch, het is bijna Lente. Sp. Wie ook de kapitein van de huwelijksbo zat zijn, de trouwkaarten beste natuurlijk bij de Leusder Krant. Met de komt u niet tussen de wal en het schip terech Alderwereltlaan 13. tel 940818 Maat schappelijk werk maandag 10.00-11.00 uur Gemeente Leusden Vrijdag 14.00-15.00 uur PSC. Gezinsverzorging en Bejaardenhulp: maandag 13.30-14 30 uur AIMD Vrijdag 14 00-15 00 uur PSC ACHTERVELD: Kruisgebouw, Walter v. Amersfoortstraat 30. tel 03425-1333 Maatschappelijk werk: vrijdag 9 00-10.00 uur Gemeente Leusden Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Vrijdag 9 00-10 00 uur MDE Tijdens het weekeind kan men zich in drin gende gevallen dag en nacht wenden tot de telefonische hulpdienst voor Vechtstreek. Gooi en Eemland. tel 035-45555 MOEDERS VOOR MOEDERS Mevrouw M L Rozendaal-Doucet, Jan van Arkelweg 47. Achterveld, tel 03425-1853. WERKGROEP LAAT LEVEN Werkgroep ..Laat Leven" te Leusden. hulp voor moeder en kind bij niet gewenste zwan gerschap Tel 033-944151 en 033-940541 (Leusden); 033-12627 (Bureau ..Laat Le ven". Amersfoort). DIERENARTSEN Gelieve uw eigen dierenarts of dierenkliniek te bellen Een telefonisch antwoordapparaat geeft op welke dierenarts voor spoedgeval len te bereiken is. TEL. HULPDIENST WHAM Werkgroep Homosexualiteit Amersfoort (WHAM) Iedere vrijdagavond van 20.00- 24 00 uur. tel 03495-5672 PASTORALE HULP Van 7 maart tot 14 maart is bereikbaar Pastor B ter Bekke. tel. 941261 Wethouder Wagenaar als kruidendokter zijn middeltjes soms erger dan de kwaal Nooit geweten dat Leusden ook ,,vnj warme woningen van hoge architectonische waarde" heeft gebouwd. Een warme buurt? Gijs als wethouder van eman cipatiezaken Dat vereist wel een hele omschakeling, want hij hield de geiten en bokken op zijn boerderij altijd zo keurig gescheiden Weet dokter Meinsma al, dat er in Leusden nou ook zo'n kwak zalver woont? Zou Wim Bor nou straks overèl ..nee" op zeggen9 Ook rozenbottels kunnen een heilzame werking hebben ,,De Woelige HoekDe naam van het nieuwe dorpshuis hoeft tenminste niet te worden ver anderd Konijntje in De Wetering ..O jee, o jee' Daar komen die schutters alwéér aan Gert de Weerdt tegen ongerust konijntje; ..Stil maar. ze blijven maar héél even Vor-waarts en alles verge ten Flehite de gemeente Leusden heeft geen monumentenbeleid O nee9 Ze hébben toch die schuur9 en die is met beleid naar de bliksem geholpen! 20 maart 1980 Schietproeven in De Wetering Wagenaar mag nu wel beginnen om de potlo den te slijpen

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9