REKREATIE-BASISPLAN EEMLAND: „Heiligenbergerbeek" - rekreatieve zone van Randenbroek tot Leusden-Zuid Om rekreatie-druk op Den Treek te verlichten LEUSDEN DINSDAG 11 MAART 1980 I leusder kr—it M Deel van het gebied ten zuid-oosten van de Schitterhoeflaan, dat wellicht bestemd zal worden tot dagrekreatie. atieve zones ornaat deze bij de wijk Schuilenburg in Amersfoort aanslui ting kunnen vinden aan binnenstede lijke groenstructuren Hierbij is wel vereist dat er twee voetgangers- en fietsersbruggen over de snelweg E (Rijksweg 28) aangebracht worden (de A28 ligt op dit traject overigens laag in het terrein) De recreatieve zones langs de beken en het kanaal moeten minimaal be staan uit een aan te kopen strook land in wisselende breedte van zo'n 15 a 50 m, waarin een voet- en fietspad is opgenomen en landschappelijke be planting en incidentele voorzienin gen kunnen worden aangebracht vervolg op pagina 7 (Van de redaktie) LEUSDEN Na tien jaar voorbereidend werk is de plan ning voor het recreatiebasisplan Eemland in augustus 1978 van start gegaan. Alle landelijke no ta's en streekplannen van het desbetreffende gebied zijn er in verwerkt. Het recreatieplan is een middel van de overheid om sturend te werken. Het eindrapport is opgesteld door ir. G. Schwandt van het Adviesbureau Arnhem bv. De begeleidingsgroep bestond uit de heer F. Hoekstra (voorzitter), G. J. Hoogeboom (secretaris) en vertgenwcordigers van de Dienst Landinrichting Utrecht, de Recreatiegemeenschap Ve- luwe, de Werkgroep Structuur beleid Eemland, de Provinciale Planologische Diensten van Ut recht en Gelderland, de provin ciale Waterstaat Utrecht, het Consulentschap voor open- luchtrekreatie van het ministerie van CRM in het ressort noord west, Staatsbosbeheer Prov. Ut recht afd. natuurbehoud, het se cretariaat van het gewest Eem land, de Prov. Griffie Utrecht, bureau Sport en Recreatie. In bijgaand artikel een overzicht van het rekreatie-projekt „Heili genbergerbeek" en „Stouten burg", zoals dit in het rapport is te vinden. der voorzieningen langs de Heiligen- bergerbeek voort tot aan het park de Boom Van daaruit deelt de routezich in tweeen naar de kern van Wouden berg en naar de overkant van de spoorlijn en het Valleikanaal De reeds bestaande uitvalsroute vanuit Amersfoort via de Paradijsweg leidt rechtstreeks naar Bavoort (resp Leusden-Zuid) en sluit op dit punt op het nog parkachtige in te richten gedeelte van het beekdal aan Er is zo een mogelijkheid voor ommetjes ge geven Ook vanuit Leusden-Centrum is te voorzien in lussen van fietsrou tes De relatie met de kern van Leus den kan op een viertal plaatsen tot stand worden gebracht In totaal moeten zo n 20 km voet-en fietspaden worden aangebracht Sa men met het park ..de Boom" (5 pers /ha) en enkele kleine rustplek ken schept dit recreatieruimte voor 900 pers dagbezoek De totale capa citeit dagbezoek voor het recreatie object ..Heiligenbergerbeek' be draagt 2600 pers dagbezoek aldus het rapport STOUTENBURG Ook het voor het gebied ten noor den van Leusden-centrum richting Stoutenburg is een dergelijk rekre- atief terrein gedacht En wel om drie redenen - sterk toegenomen bevolking in die drie kernen met als gevolg toene mende behoefte aan recreatieve uitloopruimte in het landelijke ge bied De conclusies van de afweging zijn als volgt Alternatief I (ongeving Paradijs- weg) uit oogpunt van de recreatie zeer geschikt, maar de vegetatiekundige waarden en kwetsbaarheden zijn zeer groot Alternatief II (ongeving Heiligen bergerbeek) uit oogpunt van de recreatie geschikt, maar het betreft landbouwkundig waardevol gebied Alternatief III (bosgebied tussen de Doornse-. de Kerk en de Buurtweg naarbij Waterloo) ligt ongunstig mbt. de zonering en biedt onvoldoende mogelijkheden voor de gewenste opvangcapaciteit Er zijn echter minder beperkingen aanwezig Alternatief III valt wegens onvol doende mogelijkheden uit De andere locaties zijn tamelijk gelijkwaardig Er gaat een lichte voorkeur uit naar alternatief II (ongeving Heiligenber gerbeek), omdat deze plek beter in de zonering ligt en de bijzonder grote vegetatiekundige waarden van de omgeving van de Paradijsweg ge spaard kunnerVblijven De recreatieve route zet zich zon- - een onderbedeling aan recreatie ve mogelijkheden in het buitenge bied met name voor de Amers- foortse wijken Liendert en Schui lenburg - het bieden van alternatieve recre atieruimte voor Leusden-Centrum om Den Treek te ontlasten „Samenvattend kan gesteld wor den dat door de bevolkingsgroei in dit gebied een redelijke behoefte aan openluchtrecreatieve mogelijkheden ligt Tegelijk moet worden onderkend dat het betreffende gebied tot heden een zuiver agrarische functie heeft (zie streekplan). Ook zijn er geen moge lijkheden aanwezig om de recreatieve capaciteit op korte termijn op te voe ren Wel zijn er landschappelijke structuren gegeven, die de basis voor een zoneringsmodel kunnen vormen - de beken en beekdalen van de Barneveldsche, Esvelder, Hoeve- lakensche en de Modderbeek; - de zandrug tussen de beekdalen gekenmerkt door de Hessenweg met z'n lintbebouwing - het Valleikanaal als structuurbe- palend kunstwerk. Het voorstel is. om de beken en het Valleikanaal uit te bouwen als recre (Van de redaktie) LEUSDEN Volgens het zojuist verschenen Recreatiebasisplan Eemland (consept eindrapport) zou - om de rekreatiedruk op onder meer Den Treek te verminderen - een langgerekte rekreatieve zóne aangelegd moeten worden, die zich uitstrekt vanaf het park Randenbroek in Amersfoort naar het zuiden lot aan het landgoed (het rapport spreekt van „park Den Boom. Dit nieuwe rekreatieve gebied is geheel gesitueerd in het stroomgebied van de Heiligen bergerbeek. dat een geïntegreerd onderdeel is van het plan. Er zijn drie hoofdgebieden gedacht in dit plan „Heiligenbergerbeek", twee ervan met een waterpartij en een parkeerplaats. Het eerste deelobjekt is dat van Heiligen berg (om en nabij het landgoed aan de Heiligenbergerweg, aan het noord westen begrensd door rijksweg 28. Het tweede deelobjekt „Midden", ligt even len zuiden van de Schutterhoeflaan en is het grootste. Het derde en laatste deelobjekt ligt ten westen van Leusden-Zuid, tussen Heiligenbergerbeek en de Arnhemseweg. Deze langgerekte rekreatieve zóne zal zowel vanuit Amersfoort als Leusden ontsloten worden door een fietsroute door het gebied. De deelprojekten omvatten samen 33,5 hectare. De totale kosten van uitvoering (zonder de fietspaden) bedragen bijna 4,5 miljoen gulden (14.483.900,—). Daarnaast is er in het rapport nog sprake van een recreatieve zóne „Stoutenburg", in het gebied van de voormalige gemeente Stoutenburg in een driehoek, gevormd door Leusden-centrum, Amersfoort en Hoevelaken. Dit is een projekt voor - midden en lange termijnplanning. Het projekt Hieligenbergerbeek dient, aldus de opstellers van het rapport, op korte termijn, maar in fasen, worden gerealiseerd. De totale kosten (inclusief fietspaden) van verwerving en uitvoering bedragen 9,8 miljoen gulden. Als het projekt is gerealiseerd, dan betekent dit, dat 2600 personen per dag hier kunnen recreëren. De recreatieve druk op Den Treek zal hierdoor zonder meer sterk worden verminderd. Dat er behoefte is aan dag-rekreatie, blijkt wel uit deze foto van fotograaf Janus Visser. Een eenzame visser die een visje probeert te verschalken uit de Heiligenbergerbeek. Heiligenbergerbeek ten zuiden van de Lockhorsterweg. bouw ten noorden van Amersfoort zullen mogelijk meer mensen in de poldergebieden penetreren Dit heeft zeer nadelige gevolgen voor de weidevogels." DAGVERBLIJF Om aan die bedreiging zo goed mogelijk een einde te maken, om de te sterke druk van onder meer dagje smensen op gebieden als Den Treek te verlichten, wil de provincie speci ale gebieden aanwijzen en inrichten, die specifiek zijn bestemd voor rekre- atief dagverblijf Zoiets als de Treek- erpunt. maar dan in een groter ver band In het rapport staat hierover Aan de zuidzijde van Amersfoort wordt naar mogelijkheden gezocht om de recreanten dichter bij de stad meer mogelijkheden te bieden, om daarmee het gebruik van de fiets en het openbaar vervoer in het recreatie patroon te bevorderen en daarnaast het landgoed Den Treek te behouden voor een mogelijk te grote druk in de toekomst Aanleiding daarvoor vormt de voortgaande aantasting van waarde volle natuurgebieden (zie Hazewater) en het vooruitzicht dat de recreatieve druk door de groei van Leusden waarschijnlijk nog zal toenemen Het te ontwikkelen zoneringsmodel be treft een landschappelijk en histo risch zeer waardevol gebied De geo- morfologische uitgangssituatie, de occupatiegeschiedenis en de huidige landschapsesthetische en natuurlijke waarde zijn nauw met elkaar verwe ven en met name ten zuiden van Bavoort nog redelijk goed behouden Er wordt gedacht aan het ontsluiten van het stroomdal van de Heiligen bergerbeek vanuit de kern van Amersfoort tot aan park en landhuis de Boom Binnen Amersfoort is reeds een zeer goede aanzet voor deze ontwikkeling gegeven Deze aanzet bestaat uit een aanwezi ge parkzone met voet- en fietspaden langs de oever van de beek Door de E8 (A 28) is de uitloop naar het zuiden echter abrupt onderbroken Het is de bedoeling om de landschap pelijke ontsluiting van het beekdal voort te zetten Voor een duidelijke tracering en herkenbaarheid van de route is een voetganger- en fietsers- brug over de E (A 28) gewenst Het zoneringsmodel is zo opge bouwd. dat in de naarbijheid van Amersfoort en Leusden drie gebied jes met verschillende omvang in de zone zijn opgenomen, om het groot ste gedeelte van de recreatieve druk hier op te vangen De drie gebieden hebben de volgende capaciteiten (1) „Heiligenberg' ca 8 ha. 30 pers /ha. maximum-mo ment-bezoek 240. dagbezoek 360 (2) „Midden ca 30 ha. 30 pers /ha maximum-mo ment-bezoek 750. dagbezoek 1.125. (3) „Leusden-Zuid" ca 5 ha, 30 pers/ha maximum-mo ment-bezoek 150. dagbezoek 225 Voor deelkobject „Midden" zijn drie locaties bekeken De voor- en nade len zijn in het overzicht aangegeven BEDREIGING Er is natuurlijk een belangrijke re den, dat er nieuwe rekreatieplannen worden gemaakt voor het gebied Eemland. Dat is de rekreatiedruk op dit gebied, die een bedrijging vormt voor de waardevolle natuurgebieden. In een paar voorbeelden schetsen de samenstellers van het rapport de na delige gevolgen van een te grote rekreatiedruk voor onze omgeving: - „Het Hazenwater is een voedsel- arm ven in een door naaldhout omgeven heiderestant De vegeta ties van het ven en van de zandige oevers zijn kenmerkend voor on diepe plassen met sterk wisselen de waterstanden Ook ornithologisch is het terrein van betekenis. De kwaliteit van dit - zelfs landelijk bekeken - unieke gebied is in de laatste jaren achteruitgehold Zeldzame broedvogels zoals de wulp en bijzondere plantesoorten als zonnedauw en gentiaan wer den bedreigd Er was al sprake van „saharisering" van de omringende natuur. Door bromfietsen, paarden en de overmatige belangstelling van wandelaars is er veel schade aan de natuurlijke waarde berokkend Daarom werd het terrein in augus tus 1978 door prikkeldraad voor het publiek afgesloten. Deze maatregel was overigens al eerder bij de Treekerpias toegepast. De voorziter van de Stichtse Mi lieufederatie zei hierover in 1978 „Vroeger kon iedereen naar harte lust in de Treek grasduinen. Het bos kon er tegen. Nu niet meer Dat komt gewoon door de grote aantallen, die voortdurend van het gebied gebruik maken en heus niet omdat de moderne mens zo veel agressiever of vernielzuchti- ger zou zijn dan zijn voorouders" - Bijna de gehele noordelijke strook van den Treek, die tegen Amers foort aanligt, toont tekenen van erosie en overbelasting, en wel door dagjesmensen en door zo merkampen van jeugdgroepen De noodzaak voor ontlastende maatregelen wordt met name door de aantasting van dit gebied erg duidelijk - Een ander voorbeeld is de School steegbosjes bij Leusden Dit is op eén na het enige boscomplex op voormalig hoogveen in de provin cie Utrecht De grote waarde blijkt uit een inventarisatierapport van Staatsbosbeheer In de School steegbosjes werden 157 soorten hogere planten, waaronder ver scheidene zeldzame. 35 vogels oorten en 8 zoogdieren geteld Door de oprukkende bebouwing van Leusden-Centrum komen de ze bosjes toenemend in het direc te uitloopgebied van de nieuwe wijken De uitbreiding van Leusden-Cen- trum 2e fase bedreigt niet alleen de Schoolsteegbosjes maar doen ook de recreatieve druk op den Treek groeien - Door de geprojecteerde woning- \_"7nrfSl Een tekening van hel rekreatieve qebied „Heiliqenbergerbeek". dal loopt van qark Randenbroek in Amersloorl langs de Heiligenbergerbeek lot hel park/landgoed Den Boom in Leusden-Zuid.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5