Gemeente koopt panden aan de Hamersveldseweg Parkeerverbod op draaihavens Postkantoor verkeerd gesitueerd Expositie huisvesting alleen- wonenden Films in de Marcuskerk Oude vaten brandewijn gevonden DONDERDAG 13 MAART 1980 plaatselijk nieuws (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeente heeft overeenstemming bereikt met twee bewoners van de Hamersveldseweg over aankoop van hun woning. Het gaat om de panden Hamersveldse weg 98 en 126. De gemeente gaat tot aankoop van deze panden over in verband met de aanleg van een groenstrook voor de wijk Groenhouten, respectievelijk de realisering van het werkgelegen- heidsterrein Bruinhorst. Het pand Hamersveldseweg 126 is een boerderij die ligt op het terrein dat de gemeente wil bestemmen als werkgelegenheidsterrein. Dat plan, Bruinhorst geheten, is vooral be doeld voor in Leusden-Centrum te saneren bedrijfjes en voor de uit breiding van het emballageterrein van de firma Pon. Realisering er van op korte termijn wordt van belang geacht. In de overeenkomst met de heer Th H van den Hengel is een voorwaarde verbonden waarin de gemeente zich verplicht mee te werken aan de bouw van een nieuw huis voor de heer Van de Hengel aan de Hamersveldseweg. Een plaats daarvoor is reeds bepaald, terwijl over het verlenen van vergunningen overleg is met de provincie. Het niet verlenen van een bouwvergunning geldt als ontbindende voorwaarde Hetzelfde is aan de hand met het con tract waarin de aankoop van Hamers veldseweg 98 geregeld wordt Deze aankoop is van belang in het kader van de ontwikkeling van de groenstrook van het bestemmingsplan Groenhouten Het betreffende perceel is bovendien gelegen in de directe invloedsfeer van het winkelcentrum Hamershof en ter voorkoming van ongewenste ontwik kelingen in de omgeving van dit winkel centrum wordt de aankoop mede van belang geacht Bovendien kan door middel van aankoop van het perceel een positieve bijdrage van gemeente wege worden geleverd aan de instand houding van het landelijke karakter van de ,,oude" ontsluitingsweg, de Hamersveldseweg. Bij het bepalen van de stedebouwkundige vormgeving van het hoofdcentrum heeft onder meer het bewaren van het landelijke karakter van de Hamersveldseweg een domineren de rol gespeeld Onlangs is met de er ven van de heer A van den Berg overeenstemming bereikt over de aan koop van het betreffende personeel en de zich daarop bevindende opstallen. Het betreffende perceel is totaal groot 3600 m2 Buiten de aankoop wordt ge laten een gedeelte van dit perceel ter grootte van circa 740 m2 Het ligt in het voornemen om op dit buiten de aan koop blijvende perceelsgedeelte de bouw van een vervangende woning voor mevr de weduwe G van den Berg-Berg mogelijk te maken Een en ander is als voorwaarde gesteld om overeenstemming te kunnen bereiken LEUSDEN - Burgemeester en Wethouders hebben besloten tot het Instellen van een parkeerverbod op de „draaihavens" - de keerruimten voor auto's - van de pleinen Finn- mark, Galicië, Gironde, Henegou wen, Calbrié en Essex. Het parkeer verbod zal worden aangegeven door een gele streep langs het trottoir. Tot het instellen van een parkeer verbod is besloten omdat de draaiha vens veelal als parkeerplaats worden gebruikt, waardoor automobilisten wor den gedwongen op de pleinen zelf te keren met alle risico's van dien Het besluit van b. en w stemt over een met het advies dat de Werkgroep Verkeersaangelegenheden hierover heeft uitgebracht. Tevens hebben b en w de suggestie van de werkgroep overgenomen om ter verbetering van de algemene parkeersituatie in Rozen- daal er bij de Groenstichting op aan te dringen het parkeren op eigen terrein te bevorderen. De indruk bestaat nl dat vrij veel bewoners van de wijk Rozen- daal beslag leggen up openbare par keerplaatsen in plaats van gebruik te maken van de eigen garage of oprit Commentaren/ Aleniiijjeii AUTO'S IN DE HAMERSHOF Wat wij eigenlijk al geruime tijd hebben gevreesd, is ge beurd. De diskussie rond de verkeersstruktuur van de Ha mershof is losgebarsten en ook al beperkte deze diskussie zich dinsdagavond nog voorname lijk tot de verkeerssituatie op het plein voor het nieuwe gemeen tehuis ('t Erf), het is een teken aan de wand. Auto's wel of niet op dat plein? Nauw daaraan verbonden zijn de parkeer- faciliteiten op de Hamershof. Die zijn er - volgens de deskun digen voldoende, maar het probleem schijnt nu te zijn, hoe je die parkeerplaatsen op een logische wijze met elkaar kunt verbinden, zodat men. als een parkeerplaats vol blijkt te zijn, snel naar een andere kan rijden. Suggesties in de werkgroep, om op het gemeentehuisplein kort parkeren toe te staan, werden door de meerderheid terecht niet in dank afgenomen. Temeer niet, omdat in eerdere diskus- sies werd gesteld, dat dit plein autovrij diende te zijn. Ook een ander voorstel, een extra éen- richtingsroute vlak langs het gemeentehuis, haalde het ge lukkig niet, zodat de architect door kan gaan met zijn werk. Het zou de filosofie achter de plan nen enigszins hebben ver kracht. Waar het nu om gaat is een goede verkeersstruktuur te scheppen binnen het Hamers- hofgebied. De tot nu toe gevon den oplossingen lijken ons niet zo geweldig toe. Het lijkt weer op natte vingerwerk, ondanks alle inspanningen. En dat op zich is een opvallende zaak. Als men ergens alle ruimte krijgt om eindelijk een verkeersstruktuur te kreëren is het wel in een gloednieuw winkelcentrum. Het is ronduit belachelijk, dat, nu een belangrijk deel van de Ha mershof vrijwel gereed is, nog steeds gepraat moet worden over parkeerproblemen en auto verbindingen binnen dit gebied. Dat zou het eerste geweest moeten zijn, wat had moeten plaatsvinden. De Hamershof zou groten deels autovrij worden en zeker het grote plein voor het ge meentehuis. Wij zijn bang, dat op dit moment reeds die filoso fie wordt verkracht uit angst voor de auto's ën uit angst voor de winkelende automobilist, die niet bereid zou zijn om een paar stappen te moeten doen om boodschappen te kunnen doen. Je zou bijna het gevoel krijgen, dat het allerbeste gestreefd zou kunnen worden naar parkeer plaatsen IN de winkels. Een simpele voetgangerstunnel on der de Centrumweg door naar de Hamershof kon er niet af. Was te duur, te nat en niet mooi. Terwijl elders in Nederland de auto-bakens worden verzet, is men in Leusden kennelijk nog steeds bezig om zich in te gra ven in auto's. De zotheid ten top. Bert Vos Hamersveldseweg 98. LEUSDEN- Eind vorig jaar hebben de gemeente en de Woningstichting Leusden een werkgroep ingesteld, die tot taak kreeg een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan huis vesting voor een- en tweepersoons huishoudens in Leusden. Het hier over in februari uitgebrachte rapport bevatte de conclusie dat er grote be hoefte is aan 30 tot 60 wooneenhe den. Het gemeentebestuur heeft zich inmiddels bereid verklaard mede werking te verlenen aan de tot standkoming van een dergelijk pro ject in het plan Claeverenblad, op een plaats ten zuiden van de Cen trumweg en ten westen van de nood- scholen. Door de Woningstichting Leusden is aan het architectenbu reau Inbo te Woudenberg opdracht gegeven voor het maken van het ontwerp. Op 20 maart zal van 20.00 uur tot 21.30 uur in het gemeentelijk ex positiecentrum, Zwarteweg 16a het principe-ontwerp te bezichtigen zijn. Ook zal op deze expositie, die sa menvalt met een expositie over de woningbouwplannen in Munnikhove en Bosveld, informatie worden ge geven over de stedebouwkundige opzet en over het te verwachten huurniveau van de wooneenheden. Het is de bedoeling met de bouw in september te starten en de eerste wooneenheden in augustus 1981 gereed te hebben. vervolg van pagina 1 AFSLUITEN Het plein dient wel voor auto's be reikbaar te zijn, omdat bijvoorbeeld bruidsparen per auto het gemeentehuis moeten kunnen bezoeken Nabij de in gang van het gemeentehuis is dan ook ning is gehouden met de grote vracht wagens, die een nogal forse draaicirkel hebben, waardoor de zaak niet al te krap moet worden bemeten. Boven dien, aldus de heer Pais. „begrijp ik de werkgroep niet helemaal Ik hoor nu. dat u de doorgaande verbinding wilt af sluiten, terwijl u juist in de situatie van de Biezenkamp altijd hebt gepleit naar een dergelijke doorgaande verbinding, waardoor veel huidige problemen daar zouden zijn opgelost Men kwam er dinsdagavond niet uit, mede ook door het ontbreken van een volledig overzicht van de Hamershof met de daarbij behoren de parkeerplaatsen en verkeers struktuur. Afgesproken werd, dat het totale plan in een volgende vergade ring zal worden bekeken. De verkeersstruktuur van De Hamers hof met name ook ten aanzien van het Erf voor het gemeentehuis zal zeker ook in de werkgroep Verkeers aangelegenheden en de raadscom missie RO aan de orde moeten ko men. LEUSDEN - Woensdag 19 maart worden er in de Marcuskerk vanaf 14.00 uur weer kinderfilms vertoond. Deze middag worden tekenfilms ge draaid met Yogi de Beer, Popeye, Woody Woodpecker en ander strip figuren. De toegangsprijs bedraagt 1- 's Avonds wordt voor volwassenen de komedie Paniek in het Grand Res taurant van Louis de Funes vertoond. Aanvang van de voorstelling is om 19 30 uur. de toegangsprijs bedraagt 2.50 (advertentie) Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: 40- per jaar, f 20.50 per half jaar. 10,50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-6141. na vijf uur 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5,- per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v. de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- blnatie te Barneveld. een draaihaven gemaakt. Verschillen de werkgroepsleden waren van me ning. dat daarmee kon worden volstaan en dat de doorgaande route richting postkantoor zou kunnen vervallen Anderen zagen een oplossing in het afsluiten van de doorgaande route over het plein op vrijdag en zaterdag, zoals ook in Amersfoort gebeurt Maar juist op die tijdstippen zal de autodruk op de Hamershof het grootste zijn en zullen de parkeerplaats-zoekende automobi listen voor het gemeentehuis in een soort fuik lopen, omdat de doorgaande verbinding met de noordelijker gelegen parkeerplaatsen dan zal zijn afgeslo ten Ook dat vond men niet zo aantrek kelijk. Gemeentewerken-directeur Pais wees de werkgroep er ook op. dat in de totale opzet van de verkeersstructuur van de Hamershof ook terdege reke- De situatie rond het nieuw te bouwen gemeentehuis. Rechts het nu al omstreden plein. Wordt dit een verkeersplein of een aangenaam wandelgebied? De zwarte route is bestemd voor auto's volgens de ideeën van de architect. Voor het gemeentehuis is een draaicirkel gemaakt voor o.m. bruidsauto's. De vraag is of die route nu wel of niet doorgetrokken moet worden over het plein naar het postkantoor. Het postkantoor zou ook te bereiken kunnen zijn vanaf de Centrumweg achter het warenhuis langs. Dat zou een alternatief kunnen zijn. zodat het plein ('t Erf) autovrij zou kunnen blijven. Er zou dan echter geen sprake zijn van een doorgaande verbinding tussen de zuidelijke en noordelijke parkeerplaatsen. De gestippelde route is voor fietsers tussen de Hamersveldseweg en de Centrumweg/Hertenhoeve. St Omer, nazomer 1944 De invasie der geallieerden is nog maar enkele weken geleden begon nen In Artois, het zwaar geteisterde deel van Noord Frankrijk, hebben de berichten over de bevrijding en de snelle opmars van de geallieerden nieuwe hoop doen ontvlammen Lang zaam trekken de kruitdampen weg uit de uitgestrekte velden De bevolking van Artois bereidt zich voor op het feest van de bevrijding In St. Omer wordt koren gemaaid om als grondstof te dienen voor de alcohol die straks, als alles voorbij is. het kanon gebulder dat nog naklinkt in de hoofden van velen, weg zal spoelen. In de.distillerievan monsieur Persyn. die gelegen is in een uitgestrekt land goed bij St Omer. wordt uit het rijpe graan een kostelijke brandewijn ge maakt Dan. als reeds tientallen eikenhouten vaten zijn gevuld, slaat het noodlot toe. Die nacht zijn er opnieuw geweer schoten, ontploffende handgranaten, vuur en geweld Waren het achterge bleven bezetters, die op de terugtocht een bloedig spoor achterlieten? Of waren het plunderaars, die in de ver warring wisten te ontkomen? De ravage was kompleet. Het dak ge deeltelijk ingestort, de innchting ver woest. de vaten lekgeschoten en leeg De woede en het verdriet zijn groot, maar wat verloren gegaan is. komt niet meer terug. Januari 1971 In de kelders onder een sinds jaren in onbruik geraakt deel van distillerie Persyn vinden franse ambtenaren van de afdeling accijnzen een aantal eikenhouten vaten, die gevuld blijken te zijn met alcoholhoudende drank. Een onderzoek leert, dat de vaten ge vuld zijn met een uit graan gestookte brandewijn, die naar kleur en samen stelling te oordelen, enige tientallen jaren oud moet zijn Niemand weet met zekerheid te zeggen, hoe deze vaten daar terecht zijn gekomen Er dreigen zoveel moeilijkheden met de franse autoriteiten, dat monsieur Persyn besluit de vaten buiten Frank rijk te brengen De totale inhoud, zo n 3100 liter, wordt in Nederland inge voerd en op genummerde flessen ge bracht Is dit de brandewijn die na de bewuste nacht in augustus 1944 verloren werd gewaand"? Waren er dan soms kort daarvoor al vaten naar de kelders ge bracht? Heeft niemand daar ooit aan gedacht"? Slijterij en wijnhandel Herman van de Hengel, De Biezenkamp 7, tel. 033-940282 en Hamersveldseweg 156, tel. 033-941259, Leusden-C

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3