Waarom durft u uw dochter niet naar de MTS te sturen? Vastenaktie in Leusden Vergadering agrarische werkgroep afgelast Thema-avond in het vrouwenkafé Dropping en kaartavond Stichting Europa Kinder hulp zoekt gastouders Programma SVA 22 maart Biljart- nieuws B.V.75 Feestavond U.V.V. voor bejaarden Toch passage door het gemeente huis? Biljartfinale B.V. Leusden Leusdense schakers op winst DONDERDAG 13 MAART 1980 AMERSFOORT- „Een leerling, die boven het gemiddelde scoort", dat is het oordeel van klasseleraar E. Dienaar over één van de 119 eerste klassers van de afdeling elek trotechniek. Hij heeft het dan over eén van de twee vrouwen, die- de dames van de administratie niet meegere kend - in augustus 1979 bin nenkwamen in de zuivere man nengemeenschap, die de MTS, aan de Heliumweg in het Amersfoortse industriekwartier, toen was. En hij bedoelt er uiteraard niet de lerares Engels mee, die toen het docen tenteam kwam versterken, maar wel het enige meisje op het totaal van 750 leerlingen: Ageeth Potter uit Bunschoten. Die vindt het een normale zaak - wat het ook is -. dat ze op de MTS zit. tech nisch beroepsonderwijs volgt Na vier laar op de scholengemeenschap ..De Koppel waar ze na twee basisjaren ook de elektrotechniek als studie richting koos, was de MTS de logische voortzetting Want ze wil verder in tv. video en elektronica. En dat niet omdat ze thuis - in Bunschoten - een tv-zaak hebben, maar gewoon omdat ze de elektrotechniek leuk vindt. Het is eigenlijk een verwonderlijke zaak. dat we aandacht moeten beste den aan een meisje op de MTS. dat een meisje, zoals MTS-direkteur C. Rijs- berman het noemt, nog teveel een witte raaf is De adjunct-direkteur. de heer J de Jonge, die meestal voor de MTS op de voorlichtingsdagen voor MAVO- leerlingen aanwezig is, voegt er aan toe. dat maar heel weinig meisjes naar de MTS-voorlichting komen en dan nog denken ze meer aan een gespeciali seerde MTS. als die voor edelsmeden in Schoonhoven dan aan de „normale" MTS Waarschijnlijk is het een complex van factoren, die er oorzaak van zijn. dat nog maar weinig meisjes de opleiding op een technische school volgen, dat ook bij het wetenschappelijk onderwijs, zoals een recent onderzoek uitwees, bij de technische en economische weten schappen het aantal vrouwelijke stu denten nauwelijks 5% is Daar zal in de emancipatienota, die bij het ministerie van onderwijs al langer in voorbereiding is. misschien nader op worden inge gaan Hoewel: wat kan die nota eigen lijk voor nieuwe visie brengen? Op 29 februari is in Den Haag de film Zij wel" in première gegaan die zich Ageeth Potter uit Bunschoten bezig met elektrotechnische apparatuur Ageeth Potter: enige leerlinge tussen enkel jongens evenals de gelijknamige brochure - richt op de leerlingen van het voortgezet onderwijs, die onmiddellijk voor de keuze van een beroepsrichting of vak kenpakket staan Die tot de jeugd zegt .probeer je eigen j/veg te volgen Laat je geen vakken of beroepen aanpraten, die je niet liggen Ageeth heeft het in dat opzicht ge makkelijk gehad Thuis waren er geen problemen toen ze na de lagere school naar de LTS ging en de leraren en de schooldekaan van de scholengemeen schap De Koppel hebben het gaan naar de MTS zeker gestimuleerd Van een school voor alleen huishoud- en nijver heidsonderwijs kan men echter niet of nauwelijks verwachten, dat meisjes daar ..techniek-minded' gemaakt wor den De problematiek ligt eerder De verdere opleiding wordt in veel gevallen eigenlijk door de keuze van de school, waarheen de leerling na de lagere school gaat. in wezen al bepaald' Maar terug naar Ageeth, die vertelt, dat haar zusje ook op de LTS zit. dat ze na de brugperiode op de LTS heel bewust vor de elektrotechniek heeft gekozen, zoals enKèle andef^'meisjes voor motor voertuigen dë bouw of de banketbak- kers-/koksopleiding Zelf vindt ze het volgen van een tech nische opleiding heel gewoon Vindt ze het in haar hart eigenlijk overdreven, dat er aandacht wordt besteed aan haar ..zijn op de MTS Het is voor haar een normale zaak en ze ervaart het hele maal niet als iets bijzonders het enige meisje op die school te zijn Gelooft ook niet dat de jongens het zo zien ,,Ze beschouwen me gewoon", zegt ze. en dat blijkt ook wel uit de wijze waarop ze tijdens de middagpauze tussen de jon gens in de kantine zit ..Als je zeli spontaan bent, zijn de jongens het ook Ze trekt meestal op met jongens, die ze van haar vroegere school kent. Zelf zit ze in de klas E1 b. maar ze heeft meer kontakt met jongens uit E1 a In de eigen klas werkt ze bij proeven en onder- zoekjes veel samen met klasgenoot Maarten, die ook van ,,de Koppel" ge komen is ..Vroeger ging ik nooit met hem om Ze vertelt, dat iedereen het leuk vindt, dat ze op de MTS is. dat de mensen in Bunschoten, die aan haar moeder vroegen en vragen ..waar gaat Ageeth op school9 te horen kregen en krijgen op de LTS. resp MTS, en ..hartstikke leuk vindt ze het daarOok andere meisjes reageren heel positief. Vaak wordt er thuis nog vreemd tegen een technische opleiding voor meisjes aan gekeken Ageeth zegt tegen haar vriendinnen - en tegen alle andere meisjes ..Als ik moest kiezen tussen een LTS en een huishoudschool zou ik de LTS kiezen In het huishouden help je toch wel. leer je toch wel eten koken Maar ze moeten het natuurlijk zelf we ten. Ageeth wil verder in de elektronika Vooral video-apparatuur intrigeert haar ..Die zijn veel moeilijker te maken als tv's. het is heel anders Het is nog te vroeg - ze zit pas in de eerste klas - om aan de verdere toekomst te denken, maar het zou wel mogelijk zijn. dat ze tezijnertijd naar de HTS gaat, een mo gelijkheid die er voor gediplomeerde MTS-ers is Ageeth Potter, het enige meisje op de Amersfoortse MTS. - niet alleen omdat ze het zelf wilde, maar ook omdat haar ouders het gaan naar de MTS stimuleerden ,.aan werken heb je nog niets" - heeft het er best naar haar zin Ze voelt zich leerling onder de leer lingen. niét het enige meisje in een mannengemeenschap Zegt dan ook ..Waarom durft u uw dochter niet naar de MTS te sturen9" Terwijl Ageeth naar huis gaat - de lessen voor die dag zitten er op. maar het huiswerk moet gemaakt - praten we met de heren De Jonge en Dienaar nog wat na Eigenlijk over het verwonderlij ke. dat de technische opleiding voor de vrouw in ons land nog in de kinder schoenen staat, dat bijv in Duitsland veel meer vrouwen in technische be roepen werkzaam zijn Daar is 40% van de medewerkers in de tekenkamer van het vrouwelijk geslacht Ook in ons land liggen er - zeker wat het middenkader betreft - goede mogelijkheden. ..Je hoeft niet direkt aan het ..vuile handen" werk te denken, aan een vrouw, die on der een auto ligt te sleutelen, maar als ze het zou willen, wat dan nog9" Op woensdag 19 maart houdt - 's middag van 14 30 tot 16 30 uur. 's avonds van 19 30 tot 21.30 uur - de MTS een open dag om leerlingen van andere scholen, die aan een technische opleiding denken te laten zien hoe de school is ingericht, over welke appara tuur men beschikt, welke mogelijkhe den men na een MTS-opleiding heeft Die opleidingen in Amersfoort zijn werktuigbouwkunde, bouwkunde en elektrotechniek, waarbij men kan kie zen tussen energietechniek - met een theoretisch technische en een be- drijfstechnische richting - eh elektroni ka Een goede gelegenheid - ook voor meisjes - om er eens te gaan kijken. De heer De Jonge ,,en we hebben graag dat de ouders meekomen Het adres van de MTS Heliumweg 20, Amersfoort Aanmelding voor het nieuwe schooljaar is tot 1 mei mogelijk H J Poots LEUSDEN - Aanstaand weekend zal er in alle vieringen in de R.K. ker ken in Leusden-Centrum, Zuid en Achterveld aandacht worden be steed aan de vastenaktie. Hiervoor is een speciale themadienst samenge steld door de Lithurgische groep en de M.O.V. groep van beide parochies. De kerk zal ..aangekleed" zijn met passende posters en fotomateriaal, ook zal er informatie worden gegeven over het gekozen projekt. namelijk <de steun aan een onlangs opgerichte coöperatie van sandalenmakers in Cautla in Mexico Om enigszins in de sfeer te komen wordt er muziek gedraaid uit Mexico Bovendien vindt er in De Til een ver koopvan derde-wereldkunst plaats, die zeker de moeite waard is ledereen is van harte welkom (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De geplande verga dering van de werkgroep „Agrarische aangelegenheden" van deze maand gaat niet door. Voor de bijeenkomst, die gehouden zou worden op maan dag 24 maart a.s., zijn onvoldoende agendapunten. De eerst volgende vergadering van de werkgroep wordt nu gehouden op 7 mei a.s. in het gemeentelijk infor matiecentrum aan de Zwarteweg. Aanvang 20 uur. LEUSDEN - Maandag 17 maart wordt er in het vrouwenkafé een the maavond gehouden, waarop gepraat zal worden over het reilen en zeilen van het kafé. Een aantal vrouwen is van mening dat het de laatste tijd niet meer naar wens gaat in het vrouwen kafé en daarover wordt deze avond met geïnteresseerde vrouwen ge praat. Under andere zal een aantal aktivi- teiten van het vrouwenkafé zoals open avonden, thema-avonden, opvang in het vrouwenkafé en bardienst ter spra ke komen Het vrouwenkafé is open om 20 00 uur. de thema-avond begint om 20 30 uur LEUSDEN - Vanavond wordt in „De Til'' de laatste kaartavond van het seizoen gehouden. Zoals gebruike lijk is er de mogelijkheid tot deelne men aan schutjassen en klaverjas sen. Deze avond staat open voor ie dere belangstellende. De aanvang is 20.00 uur terwijl de organisatoren het zeer op prijs stellen als de deel nemers zich laten inschrijven tussen 19.30 en 19.50 uur. Voor de deelne mers van dit seizoen welke minstens vijf keer hebben deelgenomen is er deze avond weer een extra prijsje. DROPPING Door de stichting Jeugd en Jon gerenwerk ..De Til" wordt vrijdag 14 maart een dropping georganiseerd Deze staat open voor iedere belang stellende vanaf 15 jaar Er kan vanaf heden worden ingeschreven terwijl dit ook mogelijk is vanaf 18.30 uur vrijdag avond Het vertrek is uiterlijk 19.30 uur De dropping vindt plaats buiten Leus den Kosten van deelname 3.50 per persoon waarbij wat is inbegrepen Heel vriendelijk worden de deelnemers verzocht uiterlijk 19 00 uur in De Til aanwezig te zijn opdat alles op tijd ge regeld kan zijn DIALEZING OVER OUDE BIJBELS EN PRENTEN Enkele weken geleden werd in het Zeister Slot de tentoonstelling afgeslo ten van de unieke verzameling oude bijbels en prenten van de heer Wilco Poortman. Op woensdag 26 maart zal deze ver- wode verzamelaar een voordracht de hand van een serie van ongeveer 60 dia's houden over zijn verzameling in de openbare bibliotheek aan de Hamers- veldseweg Aanvang van de voordracht is om 20.00 uur. De toegang is vrij. toe gangskaarten zijn vanaf vandaag, don derdag 13 maart, verkrijgbaar bij de openbare bibliotheek in Leusden-Cen trum, Zuid en Achterveld BEAJ JE 'CE OOfEUkV^ HBEF r /nB c>P l S-U(JIMUAR LnJ^k£) CrD cLacjb&ek y LQ UjJ2> fat - '\jbord dbzA- 'Ul iCdUt ct-baf éÜL Oou2 Lrrxa^r bc&dUJt £>«-*■ Uc djuxsvcr** ca>öP a^d-AvS LEUSDEN - Velen hebben inmid dels al plannen gemaakt voor de te besteden vakantieweken. Ook de Stichting Europa Kinderhulp is bezig - zij doet dit nu al 19 jaar - voorberei dingen te treffen voor de zomer maanden om Franse, Engelse, Duit se en Nederlandse kinderen, die hun leventje slijten in de krottenwijken van Elbeuf, Parijs, Londen etc., waar nauwelijks een sprankje zon komt, waar armoede en drankmisbruik heersen, een vakantie te kunnen aanbieden. Deze kinderen hebben recht op een paar fijne weken bij een gastgezin. Dat hebben deze kinderen hard nodig een paar weken uit die deprimerende sfeer; een paar weken genieten van een on bezorgde vakantie in Nederland De Stichting Europa Kinderhulp zoekt gastouders voor vooral Franse kinderen De Nederlandse, Duitse en Engelse kinderen hebben - althans voor 1980 - vrijwel allemaal hun plekje in een Nederlands gastgezin gevon den Reserve-gezinnen blijven echter nodig De kinderen komen op de vol gende data naar ons land Parijs: 29 juli - 22 augustus. Elbeuf: 28 juni - 23 juli, Londen 30 juli - 19 augustus. Duitsland: 28 juli - 21 augustus en Nederland 21 juli - 10 augustus Spreekt u de taal en wilt u dit jaar meedoen, dan kunt u zich voor nadere informatie wenden tot W Arkel Tel (01830) 20841 De kinrlpron in leeftijd variërend vur. tot 12 jaar. zijn verzekerd tijdens de reis en het verblijf tegen W A en ziekte kosten Gastouders kunnen tijdens hun mooie, maar ook wel moeilijke werk re kenen op de hulp en de ervaring van de medewerkers van de Stichting Indien u niet in de gelegenheid bent zich als gastgezin in te zetten voor onze minderbedeelde Europese kinderen dan is uw qift of een jaarlijkse donatie uut\ van iidile welkom. De Stichting Europa Kinderhulp is een vrijwillige rsorganisatie. die niet gesubsidieerd wordt, en geen betaalde krachten in dienst heeft In 1980 verwacht men on geveer 2600 kinderen De kosten die de Stichting heeft (de dure reis, verzekeringen, selektie- bezoeken gastouders, administratie) worden voor het grootste deel gedekt door bijdragen van vaste donateurs en 200 medewerkers, die verspreid over 't hele land wonen, terwijl ook de organi saties in het buitenland hun steentje bij dragen Toch zal men heel blij zijn met uw bijdrage - waardoor zij misschien weer een kind extra kunnen uitnodigen - op gironummer 175 67 361 n v Stich ting Europa Kinderhulp 'Jtiecht-'t Gooi. Nederhorst den Berg ACHTERVELD Op het program ma van zaterdag 22 maart staan voor SVA de volgende wedstrijden Soest A2 - Achterveld A1 4 15 Soest -A3 - Achterveld A2 1 45 Achterveld B1 - C.J.V.V B1 4 15 Quick B5 - Achterveld B2 4 15 Quick C1 - Achterveld C1 3 00 Achterveld C2 - Spakenburg C4 1 45 Pupillen H.V.C D1 - Achterveld D1 13.00 Achterveld D2 - De Glind D1 12 00 Achterveld D3 - V.V.Z.A. D6 11 00 Achterveld E1 - C J V V E1 13 00 Achterveld E2 - IJsselm v E7 12 00 Achterveld E3 - V.V Z "49 E5 13.00 Achterveld F1 - Spakenburg F2 11 00 (Van de redaktie) LEUS DEN - Doordat de ont werper van het nieuwe gemeen tehuis, ir L J H Heijdenrijk voor het gebouw twee ingangen heeft gepro/ekteerd (aan de noord-oostzijde en aan de zuid- westzi/de) ontstaat een soort pas sage voor het publiek. In de werk groep RO van hel CML is daar in het verleden nogal voor gepleit, omdat een dergelijke passage het kontakt tussen burger en overheid niet onaanzienlijk zou kunnen be vorderen Het was dan ook een tikkeltie verbazend te konstateren, dat sommige werkgroepsleden dinsdagavond nogal negatief te gen een dergelijke passage aan keken. Alleen de heer Bühler (ENFB) ging een stap/e verder en zou graag zien, dat er in de gemeentehuispassage zit/es zouden komen met een mogelijk heid een consumptie te kunnen gebruiken. De heer Pais: ,,Daaris best over te praten We zouden er een koffie-automaat neer kunnen zetten LEUSDEN/CENTRUM - Voor de Eemland-competitie verloor BV'75 2 met 1-8 van de Vlerwinden 3. De topteamjeugdcompetitie, die zondag bij BV'75 werd voortgezet, was voor Jos van Kooy het meest succesvol met twee overwinningen. John Kra mer won éénmaal en Cor Kisteman verloor twee keer. Op 23 maart wordt de volgende ronde in Amsterdam gespeeld. Wellicht kunnen de Leusdenaren de vijfde plaats op de ranglijst, die zij thans bezetten, nog verbeteren. De buren van de postduiven- houdersvereniging Leusden zijn on langs bij BV'75 op visite geweest, waarbij bleek, dat de heren ook kunnen biljarten Met diverse attracties en een gezellige bingo werd het een zeer aan genaam feestje LEUSDEN/CENTRUM - Mooi vol gens het schema (wellicht voor de eerste keer In de BVL-geschiede- nls?) heeft wedstrijdleider L. Punt de voorronden om het clubkampioen schap bandstoten van de Bin nensportvereniging Leusden tot de ■finale kunnen brengen. Keller en v d Pol werden 1 en 2 in de maandagpoule. Ivens won de woensdagpoule. Snapper en E Klok bereikten de bovenste plaatsen In de donderdag- en Grootendorst en J de Jonge in de vrijdaggroep Deze 7 spe lers komen op maandag 17. donderdag 20 en dinsdag 25 maart in de halve-fi- nalecompetitie aan de biljarts De win naar daarvan mag zich clubkampioen 1980 noemen De eindwedstrijden (aanvang 20 00 uur) worden gespeeld in de biljarthome aan de Zwarteweg LEUSDEN/CENTRUM - Het tweede tiental van de schaakvereniging Leus den staat in de thuiswedstrijd tegen 's Graveland 1 met 4r-31/: voor De par tij van Van Santen wordt in Leusden uitgespeeld en die van Bunt gaat ter arbitrage naar de bond De persoonlijke resultate waren verder winst voor Boemaars. Harlaar. Kroes en Agter- bergremise voor Valkenburg en verlies voor Frbberg. Uneken en Sieswerda. LEUSDEN - Donderdag 20 maart organiseert de UW een avond voor alle ouderen van Leusden en Ach terveld in de Ponzaal aan de Ba- voortseweg. Omdat de UW afdeling Leusden 10, jaar bestaat, hebben de organisatoren deze avond wat extra feestelijk willen maken en daarom voor dit jubileum uit genodigd de bekende „Loxias". die een show brengt met goochelen, dieren én gedachten lezen Na de pauze is er ge legenheid bingo te spelen of deel te nemen aan een verloting De toe gangsprijs bedraagt 1.- per persoon en de avond vangt aan om 20.00 uur. De zaal gaat om 19.30 uur open Mocht u niet in de gelegenheid zijn om eigen kracht de zaal te bereiken dan kan de UW zorgen voor vervoer U moet dat dan wel even tijdig doorgeven aan mevrouw Brinkert. tel. 940710. Voor vervoer in Leusden-Zuid. Cen trum en Achterveld kunt u bellen naar mevrouw Geomini. tel. 942339

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5