Trekkers en mijner zorgen voor puntgave voorstelling KLEIN CNGECIEf Boerderij brengt onder geweldige belangstelling f 441.000,- op NACHT VANKETc HART LEUSDER KRANT DINSDAG 18 MAART 1980 reportage rïüsen Va"DaftsefaaJ'ln^uter!!8 Ve'lln9mees,er: naasl hem de nola- eentje op het succesvolle verloop van de avond. Een groep make laars drinkt een borrel met elkaar en bespreekt de prijs. Oude jon gens krentebrood „Onroerend goed is een mannenzaak", con cludeert een dame. Niet geheel ten onrechte. De vrouwen zijn ver in de min derheid. Aan het andere eind van de bar hebben zich wat boeren verzameld. Jenever met suiker als troost voor het verloren pleit. Maar de voorstelling was mooi. Dat wel. SPANNING door MARNIX KREYNS LEUSDEN - Het spel heet „Vei ling van een huis" en het aantal deelnemers is in principe onbe perkt. Het wordt gespeeld in vier bedrijven en er zijn hoofdrollen voor de veilingmeester, een tweetal notarissen, een handvol trekkers en de mijner. Dat het spel voor het publiek een hoge amu sementswaarde heeft, werd jongstleden donderdagavond in 't Ros Beyaart weer eens bewe zen. Eenpaarhonderdbelangstel- lenden bevolkten de grote zaal en aangrenzende lokalen van het restaurant aan de Hamersveldse- weg. Ingewijden schatten het aantal serieuze gegadigden zeer laag. „Ze komen alleen om te kijken of er een beetje wijzer van te wor den", aldus een kenner. Een man met een omvangrijk postuur peilt onder zijn omstanders op fluistertoon de verwachtingen. Later zal hij de rol van trekker op zich nemen en hij is degeen, die er donderdagavond wijzer van werd. Nadat pamfletten met informa tie over het te veilen pand zijn rondgedeeld kondigt een klap van de hamer het begin van het eerste bedrijf aan. Eén van de twee notarissen leest vanachter een half brilletje het proces ver baal van de veiling voor. De nota ris meldt wat er verkocht gaat worden en voor wie dat gebeurt. Hij kondigt aan dat het gaat om een zitting bij opbod en afslag, dat het risico vanaf de gunning voor de koper is en dat de verko per zich de gunnig voorbehoudt. Ook behoort het tot de plicht van de notaris om de bijzondere van kracht zijnde bepalingen te ver melden. De boerderij aan de Hor- sterweg moet aan het agrarisch gebruik onttrokken worden. Daartoe moeten in de stallen de drinkbakjes worden uitgebroken, de vloeren gelijk gemaakt wor den, en de schuren zodanig ver bouwd worden dat uitoefening van een agrarisch bedrijf niet lan ger mogelijk is. Dat moeten bin nen drie maanden geschieden, „zulks naar genoegen van de Hoofdingenieur-directeur van de Landinrichting". Tenslotte vist de notaris de vei ling-catechismus uit zijn zak en somt daaruit de voornaamste be palingen op. Eerst opbod, dan af slag. Wanneer iemand bij de af slag op een hoger bedrag dan tot waar men gekomen was bij opbod te kennen geeft te willen kopen, dan ontvangt de hoogste bieder bij opbod 1% van de verkoop som. Dat is het zogeheten trek geld. Een ingewijde: „Die trekkers heb je nodig om de prijs een beetje omhoog te krijgen. Dat is dus in het belang van de verko per. Daarom gaat dat zo." Een ander: „Op iedere veiling heb je wel trekkers. Die komen niet om te kopen, maar die doen een poging om dat trekgeld te vangen, want dat zijn vaak aardi ge bedragen. Ja, als er bij afslag niemand overheen gaat, dan zit ten ze er natuurlijk aan vast. Je moet ook een paar centen hebben om dat spel te kunnen spelen". HOE KAN DAT NOU? Het duurt nog even alvorens het spel kan beginnen. Een agrari sche voorman vraagt en krijgt het woord om te melden dat de boerderij weliswaar aan het agra risch gebruik onttrokken moet worden, maar niettemin in een gebied met agrarische bestem ming ligt. Spreker laat weten dat de boeren bang zijn dat er iemand komt wonen, die moeilijkheden maakt wanneer er in en om de boerderij liggende weilanden ge gierd wordt. Daarop breekt enig geroezemoes los. Een van de vele agrariërs, die het niet met de ont trekking van hetagrarisch gebruik eens zijn en in grote getalen in de zaal aanwezig zijn, roept luid, hoe dat nou kan: agrarische bestem ming en dan een agrarisch bedrijf verbieden? De notaris gaat er niet op in. Hij overhandigt de hamer aan de veilingmeester en het tweede bedrijf vangt aan. „Wat mag ik horen voor deze boerderij" vraagt de jongeman in het drie delig grijs. Het antwoord luid: twee ton, maar blijft niet lang van kracht. Met sprongen van tien en vijf mille wordt al spoedig de drienhonderdduizend gulden overschreden. Ook de volgende vijftigduizend gulden worden in happen van vijf a acht mille ge nomen. Maar het aantal bieders is inmiddels afgenomen tot twee of drie. Ervaren jongens, die weten hoe het spel gespeeld wordt. Een nauwelijks waarneembare vin gerbeweging of een klein hoofd knikje is voldoende voor weer duizend gulden meer. En als de veilingmeester twijfelt of een be paalde lichaamsbeweging wel als bod moet worden opgevat, dan vraagt hij gewoon: „U staat toch te bieden?Ja, meneer staat te bieden. Maar die andere meneer heeft inmiddels al weer met een knikje te kennen gegeven er een schepje boven op te willen doen. Een bomvolle zaal volgt het spel. Met het bedrag stijgt de span ning. Vooral als één van beide „U staat toch te bieden?" bieders lang wacht met zijn vol gende bod. Gelacht in de zaal, wanneer het volgende bod pas op het laatste nippertje komt. En ru moer wanneer zich op 420.000,- een nieuwe kandidaat meldt. Een incidentje zonder betekenis. Drieduizend gulden later valt de hamer. Dan trekt de veilingmeester zich voor een kort beraad met zijn klerken terug. En opent vervol gens het derde bedrijf met de me dedeling dat er 125.000,-op ge zet is. Dat betekent dat hij vanaf dat bedrag met telkens duizend gulden terug gaat tellen tot dat er iemand „Mijn roept". Hier wordt het dus pas echt spannend. En dat blijft het geruime tijd. Pas als de veilingmeester nog slechts achttien van de 125.000- res teren, wordier „gemijnd". De zaal slaakt een grote zucht en de trek ker weet zich de eigenaar van vier en een halve rug. Niet geheel zonder belang is dan nog de slotacte. Een harde kern van aanwezigen verzamelt zich rond de bar in het belenden de vertrek. De trekkers nemen er PARKEREN De families Hom en Godefrooij, respectievelijk wonend op de Travertijn nummer 33 en 35, hebben de gemeente een brief geschreven over parkeerproble men bij hen in de straat. Het gaat er met name om dat veel automobilisten hun voertuig par keren voor de bij deze woningen behorende garages. Dat is niet alleen lastig voor de genoemde families, het is ook niet bevor derlijk voor de verkeersveiligheid op de Travertijn. Daarom is men ook bij de gemeente van mening dat er wat aan gedaan zou moeten worden. Aan de werk groep „Verkeersaangelegenhe- den" wordt vanavond gevraagd zich even over deze situatie te buigen. FIETSPAD Een ander ongerieflijkheidje wordt op de vergadertafel van de verkeerswerkgroep gelegd door mevrouw Van der Scheer. Mevrouw Van der Scheer is als coördinatrice van de verkeers- brigadiers verantwoordelijk voor een goede gang van zaken op het oversteekpunt Ardennen - Rozenhaag. Zij heeft daar veel te maken met kinder 2n die in de tweede fase en wonen en scholen aan de Asschatterweg of de Rossenbergschool bezoe ken. En omgekeerd: kinderen uit de eerste fase die scholen in de tweede zoals de Montessori school bezoeken. Mevrouw Van der Scheer wijst er op dat die kinderen in haar ogen onnodig veel gevaarlijke kruis punten moeten oversteken. Zij pleit er voor het aantal gevaarlij ke situaties op deze route voor de kinderen terug te brengen door het fietspad aan de oostzij de van de Torenakkerweg voor fietsverkeer uit twee richtingen open te stellen. Daar mag nu alleen van de Noorderinslag naar de Asschatterweg gereden worden wil ie de Torenakkerweg in tegenovergestelde richting afleggen dan moet je daarvoor het fietspad aan de westzijde nemen. Voor een aantal kinde ren betekent dat twee maal de Torenakkerweg oversteken, zon der dat dat volgens mevrouw Van der Scheer echt nodig is. De dienst gemeentewerken laat in een reactie op het schrijven van mevrouw Van der Scheer weten dat „de oversteek nabij Arden nen-Rozenhaag niet logisch is en ook de breedte van het fietspad problemen geeft". Ook over deze kwestie is het woord vanavond aan de leden van de verkeerswerkgroep. SportpaleeAhoy' Rotterdam Reserveer zaterdagavond 29 maart voor de SCHOOLROUTES GROENHOUTEN Alsof dat al niet genoeg is, wordt de verkeerswerkgroep ver volgens een stuk ongerief van groter omvang voorgelegd. Het betreft de schoolroutes in de wijk Groenhouten, waarover de Groenhorstschool, Kinderland en de Hobbit een brief hebben geschreven aan het gemeente bestuur. In die brief —overigens al in december vorig jaar naar de Hamersveldseweg verzonden doen de schoolcommissies een aantal suggesties ter verho ging van de veiligheid van de schoolroutes. Deze suggesties zijn: 1. Verkeerslichten zodanig af stellen dat de kruising Noorderinslag/Rossenberg laan langer vrij is van gemo toriseerd verkeer. Oversteek- tijden voor de voetgangers verlengen. 2. hotocontrolekastjes plaatsen bij de oversteekplaatsen/ stoplichten zowel bij boven genoemde kruising als bij de oversteekplaats op de Cen- trumweg. Dit ter controle van die verkeersgebruikers die door ROOD licht rijden. 3. Nieuwe voetgangerslichten plaats Westzijde kruising Noorderinslag. 4. Vernieuwen van de voetgan gers zebra aan de westzijde kruising Noorderinslag. 5. Verleggen van de stopstreep voor gemotoriseerd verkeer zowel bij de Noorderinsiag als op de Centrumweg. Waardoor de afstand over- steekplaats/stopstreep groter wordt. 6. Een stopstreep aanbrengen op de weg bij de kruising Hamersveldseweg/Centrum- weg. Daarover neeft de dienst Ge meentewerken het navolgende advies uitgebracht: 1. In verband met de plaat sing van verkeerslichten op de kruising Centrum- weg/ Noorderinslag, wordt thans de schakeling van alle verkeerslichten op de Noorderinslag bezien. 2. Akkoord met gedane voorstel. 3. Akkoord met gedane voor stel. 4. Het bijwerken van belijnin gen, zebra's e.d. is opgeno men in een onderhoudssche- ma. Wellicht dat het aanbeve ling verdient het bijwerken van zebra's frequenter plaats te laten vinden. 5. Het verleggen van de stop streep heeft als nadeel dat de vrijmaaktijd van de kruising groter wordt en daardoor de capaciteit kleiner. Tevens is een dergelijke verlegging niet logisch. 6. De kruising Hamersveldse- weg/Centrumweg is dermate overzichtelijk dat het aan brengen van nadere voorzie ningen niet op zijn plaats is. Vanavond het woord aan de Verkeerswerkgroep. Als Pietje een broertje ot zusje gekregen heeft dan kan de familie en dan kunnen alle kennissen snel op de hoogte zijn van deze blijde gebeurtenis. Want u kunt uw geboorte kaartjes vlug en gemakkelijk bestellen bij de Rozendaallaan 9. Leusden-C. Tel. 941495. U mag onze modellen boeken thuis rustig eens doorkijken. lijk dat het aanbrengen van nadere voorzieningen niet op zijn plaats is." Zouden ze dat nou echt menen? (MK) Graag halen we punt zes uit de reactie van de dienst Gemeente werken nog even aan en illustre ren die met een foto. „De kruising hamersveldseweg/Cen- trumweg is dermate overzichte- „DERMATE OVERZICHTELIJK"

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5