Matthaus Pass ion in Amersfoort kriiat faam KOM NAAR DE STERRENPARADE IN DE NACHT VAN HET HART! 29 MAART PRESENTATIE KAAKTEN WIEL- RENNEN NAAFLOOP 'N BUS OF'N TAXI Open avond J.O.V.D. in Ros Beyaart Biezenkamp grondiger geveegd EERSTE LOTERIJ TWEEDE LOTERIJ Nog even en 't is weer zover. Dan gaan de poorten van Ahoy' weer open voor de Grand Gala van het Jaar, met een keur van topartisten uit binnen- en buitenland die zullen zorgen voor een daverende 10e Nacht van het Hart. Dit zijn de sterren van 1980. Frieda Boccara Mike Burstyn Julien Clerc Dream Express Fiesta Tropical Nico Haak Kelly Family Jürgen Marcus Massada Henny May Benny Neyman Bertice Reading Iwan Rebroff Superjones Lee Towers en vele anderen Het Groot Radio- en TV Orkest o.l.v. Harry van Hoof DINSDAG 25 MAART 1980 LEUSDER KRANT 1 AMERSFOORT - Dat in de lan delijke dagbladen dezer dagen de uitvoering van de Matthaus Passion op zaterdag 29 maart in de St Joriskerk in één adem wordt genoemd met de zo bekende uit voering in de Grote Kerk van Naarden is er een duidelijk bewijs voor, dat het initiatief van het co mité culturele manifestaties St. Joriskerk voor Amersfoort een Matthaus Passion-traditie te be zorgen is .aangeslagen". Het grootse werk van Johann Sebastian Bach, dat nu voor de derde maal in successie in de Amersfoortse St. Joriskerk wordt opgevoerd, is waard er meer aan dacht aan te besteden, omdat het een hoogtepunt in de muziekge schiedenis is enerzijds, omdat de componist op eenzame hoogte staat anderzijds. Het is aan de joods musicus Fehx Mendelssohnn-Bartholdy en diens vriend en collega de zanger en toneelspeler Eduard Devrient, beiden verbonden aan de Sing- akademie in Berlijn te danken, dat op 11 maart 1829 - precies honderd jaar na de eerste uitvoe ring - de Matthaus Passion weer werd opgevoerd. Want na Bach's dood waren zijn werken in verge telheid oeraakt en zonder het ini tiatief van Mendelssohn-Bar- tholdy zouden ze dat misschien nog zijn. De Matthaus Passion is één van de grootste werken uit de christelijke muziekcultuur, past logisch in de ontwikkeling, die de kerkmuziek heeft doorgemaakt sinds de gregoriaanse liturgie on derdeel van de eredienst uit maakte. Eerst werden sommige misgezangen van teksten - se quensen en tropen - voorzien om de lange notenreeksen gemak kelijker in het geheugen te pren ten. Later worden die sequensen dialogiserend geschreven, bij be paalde gelegenheden als samen spraak uitgevoerd. Het dramatische karakter van het lijdensverhaal - dat op Palm zondag volgens Matthaus, op woensdag daarna volgens Lucas, op Witte Donderdag volgens Mar cus en op Goede Vrijdag volgens Johannes wordt gelezen - in de verschillende evangelieën leidt er toe, dat dit geleidelijk door drie oersonen wordt gedaan, die resp. de woorden van Christus, van de evangelist en van alle anderen, voordragen. Weer later - en uit de 'age landen afkomstige com- oonisten als Johannes Oc- keghem, Jacob Obrecht en Or- 'ando di Lasso hebben er in be langrijke mate toe bijgedragen - wordt het zingen meerstemmig, het verband tussen tekst en mu ziek veel inniger, gaat men meer instrumenten gebruiken, ter ondersteuning. Met de reformatie krijgt de passio een onverwachte ontwikkeling, komt de volkstaal in gebruik, blijft na de motet-passie de dramatische passio, op duitse tekst over, komen de evangeli sche opstandingsverhalen in zwang. De grote Duitse kerkcom- ponist van die tijd, Hein rich Schütz (1585-1672) geeft de stoot tot de overgang van het motet naar de kerkcantate of het kerkconcert, een ontwikkeling die doorgaat onder Christoph Bemhard, Jo hann Philipp Kneger en Dietrich Buxtehude, een einde vindt bij Jo hann Sebastian Bach (1685- 1750). In zijn Passionen (Johannes en Matthaus Passion, resp. 1723 en 1729) maakt Bach gebruik van alle nieuwe elementen, die sedert Schütz in dezen kunstvorm binnengedrongen waren en voegde er evenals zijn tijdgenoten Handel, Telemann e.a., aria's en ariosi, dus solistische gevoels- reflexies en beschouwingen aan toe. De vorm der oratoriumpassio was hiermede volledig. Het geheel bestond nu uit: den bijbeltekst, voorgedragen door den Evangelist (koor) en de ,,soli- loquentes" als recitatief met be geleiding van basso continuo en door het koor (turbae); de koralen die ten opzichte van den bijbel tekst de aandoeningen der Kerk of den zin, dien zij aan het gebeuren geeft, openbaren; de vrije koren ev. met soli, die de gevoelens der menschheid; en de ariosi, arias, duetten, met orckest begeleide recitatieven, die de gevoelens van den enkeling ten opzichte van het gebeuren weergeven. Zonder twijfel school in deze verschei denheid gevaar: de hoofdzaak, de bijbeltekst, begon verdrongen te worden door althans literair soms weinig smaakvolle gevoels uitingen. Na de geweldige hoogte bij Bach trad dan ook spoedig verval in,schrijft de Nederlandse muziekhistoricus dr. K. Ph. Bernet Kempers. Hij kentekent Bach als de eerste, die de muzikale waarde en de innerlijke kracht van het protestantse koraal tot op de bo dem heeft gepeild, noemt het de levenskiem van Bachs werken. Johann Sebastian Bach, een componist van kerkmuziek, wiens faam echter pas ver na zijn overlij den begon maar wiens werken als LEUSDEN Donderdagavond 27 maart wordt er in Ros Beyaart een open avond georganiseerd, waarop een aantal Leusdense J.O.V.D. leden informatie over hun afdeling zullen verstrekken aan belangstellenden. Ook willen de organisatoren van de ze avond gebruik maken om wat meer inzicht te krijgen in de wensen die er eventueel leven ten aanzien van de oprichting van een onafhan kelijke Leusdense J O.V.D.-afdeling. Ter discussie staat deze avond een samenwerkingsvorm met de J.O.V.D Amersfoort, waarbij de identiteit van een Leusdense afdeling echter ge waarborgd blijft. De avond begint om 20 00 uur. LEUSDEN Naar aanleiding van de in de vorige veiyaoering van de werk groep „Midden- en Kleinbedrijf" ge maakte opmerkingen over honde- poepoverlast op de Biezenkamp zijn enkele maatregelen getroffen. Aldus heeft wethouder Jan Mandemaker (PvdA) meegedeeld in genoemde werkgroep. De maatregelen bestaan uit een we kelijkse intensieve veegbeurt van het winkelcentrum en een verhoogde pa raatheid van de milieuinspecteur al daar. de Johannes Hassion, het Weihnachts Oratorium, Das Wohl temperirte Clavier en de Matthaus Passion ook nu nog regelmatig worden uitgevoerd. Voor velen is de Matthaus Passion een jaarlijks hoogtepunt, het mooiste dat ooit is gecomponeerd. Daarbij wordt wel eens vergeten, dat Bach het werk geschreven heeft als een litur gisch onderdeel van de eredienst, dat de componist er zelf over ge zegd heeft: Niet ik, als Hij er maar door verheerlijkt wordt". Het is Willem Hulsmann onge twijfeld gegeven om dat element tijdens de komende uitvoering te laten spreken, om het direkt al bij het grootse begmkoor tussen ,,de dochters van Sion" en degelovi gen te beklemtonen. Dan volgt de Evangelist met het ,,lhr wisset, dasz nach zween Tagen Ostern wird, und des Menschen Sohn wird überantwortet werden, dasz er gekreuziget werde", waaruit de volkomen bereidheid doorklinkt. Het meeleven van de gemeente blijkt duidelijk uit het eerste koraal „Herzliebster Jesu'dat soms tot de stem van het geweten der Christenheid wordt Het is verleidelijk de Matthaus Passion op de voet te volgen, alle koren en koralen stuk voor stuk te noemen, de aandacht te vestigen op speciale punten, zoals op het fanatisme in het koor, Ja, nicht auf das Fest, auf dasz nicht ein Aufruhr werde im Volk", waarbij de vlugge noten voor het woord Aufruhr van een sterk realisme getuigen Laten we volstaan met te zeggen, dat de Matthaus Pas sion, zoals ook de bedoeling is, het lijdensevangelie naar deze evangelist volgt, van de zalving in Bethaniè tot de graflegging in Gethsemane: de twee grote ko ren: ,,Nun ist der Herr zur Ruh ge bracht" en ,,Wir setzen uns mit Tranen meder 251 jaar na de eerste - nog on volledige - uitvoering van de Matthaus Passion op Goede Vrij dag 1729 in de Thomas-kirche m Leipzig waar Bach als cantor-or ganist aan verbonden was, zal dit muziekwerk ook in de St. Joriskerk worden uitgevoerd. Over die uit voering aan de vooravond van Palmzondag - op zaterdagavond 29 maart - onder leiding van Wil lem Hulsmann zullen wij volgende week nader berichten. Hou vrij die nacht! Schrijft op. Leg't vast. Knoop het in je oren of in je zakdoek. Verzet alles watje maar verzetten kunt. Want zaterdag 29 maart 1980 is iedereen in Ahoy' voor de "Nacht van het Hart", een nacht vol topamusement ten bate van de Nederlandse Hartstichting. Een keur van Nederlandse en buitenlandse radio- en tv artiesten presenteren u een wervelende show zonder weerga! De zaal is om 21.30 uur open, om 22.00 uur beginnen we met het wielrenvoorprogramma. om 23.00 uur barst het hoofdprogramma los! Dit mag u niet missen! Haal daarom snel kaarten. Want Ahoy' is groot, maar de toeloop nog veel groter. De beste presentatoren van Nederland treden aan in de "Nacht van hel Hart". Ati Dijckmeester Henk van Montfoort Pierre van Ostade Koop snel een kaart! Voorverkoop* aan de kassa van Ahoy'. bij de bekende Ahoy' voorverkoopadressen, de dag en hui$-aan-huisbladen in Rotterdam en bij alle VVV's in Nederland. Prijzen: f 15.- 20.- 25.- 30.- 40.- 45.- 55.- en 65.—. Wie het eerst koopt heeft de beste plaats! Vanaf 23 februari 1980 tl Uii Pierre van Ostade leidt twee loterijen met voor duizenden guldens aan pakkende prijzen: Een loterij waarvoor de nummers op de voorpagina van het gratis programmaboekje prijsbepalend zijn. Hiermee maakt u kans op één van de prachtige prijzen, ter waarde van duizenden guldens! Een loterij waarvoor tijdens de "Nacht" 30.000 loten a f2.— worden verkocht. Hoofdprijs: TalhorSunlteam 1.0 LS beschikbaar gesteld door Talbot Nederland N.V. en Autoservice Willemse B.V., officieel Talbot dealer Rotterdam. (wijzigingen voorbehouden) Kracht en gratie, spanning en sensatie! Van 10 tot 11 uur is er weer een geweldig spannend wielerprogramma waarin bekende Nederlandse renners laten zien wat ze kunnen. Na 11 uur: wedstrijd achter grote motoren en derny's! Geen zorgen over uw vervoer. Na de "Nacht" brengt de R ET u met extra bussen naar alle wijken van Rotterdam. Schiedam en Vlaardingen. Liever 'n taxi? Kan ook. Ze staan voor u klaar. Alle prijzen zijn gratis ter beschikking gesteld. De trekkingen geschieden onder toezicht van Notariskantoor Jongerius, Kooyman. van der Stap en Heijman te Rotterdam en de Gemeentepolitie Vergunningen zijn verleend door B W van Rotterdam, nr AZ 929/60 dd 11 januari 1980. en de Staatssecretaris van Justitie, nr LO 720/007/099 dd 28 november 1979.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 12