lefinitieve reactie schoolraad op onderwijsnota Jaren tachtig zullen moeilijk worden" Feestavond voor bejaarden lommissie I.O. komt linsdag >i een Discussie-avond in vrouwen kafé Wijkorgaan Groenhouten vergaderde I leusder krant .Ontbreken behoorlijke visie belangrijk bezwaar" A.B.T.B. voorzitter op jaarvergadering: I.V.N. gaat padden helpen oversteken 99 DINSDAG 25 MAART 1980 plaatselijk nieuws I LEUSDEN De gemeenschappe lijke schoolraad voor het openbaar Vderwijs heeft zich veel tijd en moel- [egetroostomin tegaanopdedoorde jemeente Leusden In oktober vorig iar uitgebrachte onderwijsnota. Een lleine commissie uit de schoolraad Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan ;9. Leusden-centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: f 40.- per jaar, 20.50 per half jaar. 10.50 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dnsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 930 uur), tel 033-940691. ï'l geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor- 9'ng, overdag 03420-6141. na vijf uur 03420-4679 fabestellen foto's: 3e meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel- er> (met uitzondering van archief- 5n historische foto's), bij vooruitbe- blmg van 5 - per exemplaar (for mat 13x18 cm) op giro: 871441 n.v. de BDU b v te Barnèveld met 'uidelijke vermelding van gewenste oio, aantal, nummer van krant, pa- l'na waarop de foto werd geplaatst J kunt ook kontant betalen op ons tantoor. Rozendaallaan 9, Leus- ten/centrum ^geveer drie tot vier weken na staling ontvangt u de gewenste oto's thuis. USDEN De commissie Openba- Werken en Ruimtelijke Ordening imt op dinsdag 1 april 1980. om .00 uur in het voorlichtingscen- im. Zwarteweg 16a bijeen. de agenda staan de volgende mten: Opening Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders Verslag vergadering 4 maart 1980. Informatie betreffende: realisatie evenementencen- trum/tennishal, rekreatiebasisplan. procedure huisvesting al- leenwonenden, stand van zaken planning woningbouw 2e fase Voortgang nieuwbouw gemeen tehuis Notitie uitvoering (R.O -aspec ten) .Samen Onderweg". Voorbereidingsbesluiten Den Treek, De Wetering en Rozen- boom Krediet herziening bestem mingsplan Den Treek. Verkoop 59 kavels grond (hout- skeletbouw) aan R B.R. te Leus den. Krediet bouwrijpmaken ..Zwa nenburg" Krediet bouwrijpmaken „Mun- nikhove-Bosveld". Krediet doortrekking „Groene Zoom". Benoeming plv. leden werk groep verkeer Onteigening t.b.v. aanleg fiets pad Horsterweg. Inzetten gerechtelijke procedu re t b v aanleg Noorderrand weg/Groene Zoom. Rondvraag. Sluiting. JE LEUSDER KRANT is een uit- )8ve van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. heeft In de laatste maanden hard gewerkt om een voorlopig concept reactie op te stellen, de volledige schoolraad heeft in een drietal fasen haar definitieve commentaar be paald. Vorige week donderdag werd men het eens over de reactie op de nota zoals die naar de gemeente gezonden gaat worden. Om te beginnen met de conclusie van de schoolraad: de raad heeft op veel punten soms ernstige kritiek. In de reactie op de nota is juist op deze kritiekpunten erg veel nadruk gelegd Dit neemt echter niet weg dat de schoolraad blij is dat de nota tot stand gekomen is De schoolraad spreekt haar wens uit dat de nota een aangrij pingspunt is voor een voortdurende dialoog tussen de gemeenteraad en de schoolraad en dat hierdoorvan het openbaar onderwijs in Leusden iets moois gemaakt kan worden Isdeschoolraadaandeenekantblij dat de nota tot stand gekomen is. aan de andere kant zegt zij in haar reactie hierop dat de nota eigenlijk herschre ven zou moeten worden Ér wordt van de gemeente meer gevraagd dan al leen maar een „bundeling van reac ties" op de nota. Men wil graag mee denken in een herschreven versie van de nota waaruit beter een gemeente lijke beleidsvisie ten aanzien van het onderwijs in Leusden blijkt. Juist het ontbreken van een behoorlijke visie in de nota is een belangrijk bezwaar van de schoolraad De schoolraad noemt in haar commentaar de nota dan ook conserverend van karakter Op aller lei plaatsen in de nota zouden voor stellen gedaan worden om vooral niet teveel vooruit te lopen De schoolraad constateert dan ook met leedwezen dat het bestuur van het openbaar onderwijs (de gemeente red.) voor zo'n weinig richtinggevende aanpak heeft gekozen. VRAAGSTUKKEN De schoolraad noemt een aantal concrete klemmende vraagstukken, die met een onderwijsbeleid op mid dellange termijn (1984) opgelost moeten worden: - integratie kleuter- en lager onder wijs - het, ook in Leusden. toenemende aantal kinderen van buitenlandse werknemers - het samenspel tussen het lager onderwijs in de gemeente en het buitengewoon onderwijs in e re gio - de overgangsproblematiek van la ger- naar voortgezet onderwijs. Een algemene opmerking van de schoolraad betreft het punt school- grenzen De raad is van mening datde onderwijsnota zich op verschillende plaatsen tegenspreekt Enerzijds wordt gesproken over een waken „tegen een zodanige uniformiteit, dat er geen ruimte meer zou zijn voor het eigen gezicht van de school", ander- zijdsgeeft men in de nota aan. dat men vast wil houden aan schoolgrenzen. Waar de „Bongerd" als inwisselbaar wordt voorgesteld met de combinatie „Wegwijzer/Wip-Wap" worden ver schillen tussen scholen zelfs ont kend De schoolraad maakt bezwaar tegen dit beleid dat het recht ontkent van ouders om zelf te kiezen voor de (openbare) school waar zij de belan gen van hun kind(eren) het best veilig gesteld voelen. In haar commentaar op de nota zegt de schoolraad verder dat niet de bedoeling van het bestuur van het openbaar onderwijs kan en mag zijn. dat ouders, door school grenzen gedwongen, hun kinderen naar het bijzonder neutraal of -con fessioneel onderwijs sturen. Als er sprake is van pluriform karakter van het openbaar onderwijs in Leusden moeten, naar de mening van de schoolraad, ouders kunnen kiezen voor de school waarnaar hun voor keur uitgaat. Instellen van school grenzen maakt deze keuze onmoge lijk. De schoolraad vraagt zich af of in alle gevallen wel vastgehouden moet worden aan het instituut van een school met twee klassen kleuter- en zes klassen lager onderwijs. Als dat wenselijk is zou overgegaan moeten worden tot plaatsen van noodlokalen bij scholen waar de aanmelding van leerlingen te groot is LEUSDEN Donderdagavond hield de ABTB Hamersveld in jonge rencentrum „De Til" haar jaarverga dering Uit hetgeen naar voren ge bracht werd tijdens de bijeenkomst bleek dat er nogal wat onvrede be staat bij de Leusdense agrariërs wat betreft hun contacten met de locale overheid Ook was men niet erg te spreken over de wijze waarop het gewest Eemland een hoorzitting had georganiseerd over het zogenaamde recreatiebasisplan Juist voor de boeren is dit plan erg belangrijk om dat juist zij landbouwgrond zullen moeten inleveren ten behoeve van de nodig geachte terreinen voor dagre creatie. In zijn openingsrede ging de voor zitter. de heer C. A van 't Klooster, in op de niet al te rooskleurige situatie waarin de agrariër verzeild is geraakt. Na een slechte zomer waarin niet veel voer van eerste kwaliteit geprodu ceerd kon worden zijn de prijzen van landbouwproducten en vlees nauwe lijks gestegen Daarentegen is de kostprijs voor de boer wel degelijk omhoog gegaan. Prijzen voor ener gie. kunstmest en voer stijgen nog steeds. De verschillen in de 9 E E G landen werden door de inleider te groot genoemd, „De politieke wil elkaar te vinden is zoek. de prijsvoor stellen lijken nergens op", ging de heer Van 't Klooster verder Ook hij riep de aanwezigen op hun ongenoe gen op een eerlijke wijze uit te dra gen. De stem van 150 000 boeren is misschien niet zo erg groot, met alle toeleverings- en verwerkingsbedrij ven komen we op zo'n half miljoen betrokkenen, we zorgen voor 8 mil jard op de betalingsbalans, dus we mogen onze stem wel laten horen, i meende de ABTB-voorzitter BEZUINIGINGEN We zullen echter wel moeten be zuinigen, we zullen ook moeten mee werken aan het doen verdwijnen van het grote zuiveloverschot. het moet echter geen politieke zaak worden. „Er moet niet geprobeerd worden de boeren voor 't karretje te spannen, terwijl de ambtenaren er zelf op gaan zitten" was één van de harde uitspra ken van de ABTB-voorman. „Men moet gaan inzien dat een boer door hard te werken, zorgt voor een lage kostprijs voor de consument Hij neemt veel bedrijfsrisico en onder houdt natuur en landschap'. RECREATIEBASISPLAN Over dit laatste aspect had be stuurslid Jan de Groot ook nog wel wat te zeggen Hij was naar de hoor zitting geweest die het gewest Eem land had belegd om te praten over het recreatie-basisplan van het gewest. Onder meer staat er in het plan een idee om ter hoogte van de Ooievaars- horsterweg aan weerszijden van de Heiligenbergerbeek een 50 meter brede strook te reserveren ten be hoeve van dagrecreanten. Op 47 ha land zouden 2600 bezoe kers hun vertier moeten kunnen vin den en hiermee de bosgebieden van „De Treek" wat ontlasten. „Ze zijn gek", interrumpeerde één van de aanwezigen het verslag van Jan de Groot. De heer De Groot maakte echter zijn verhaal rustig af door te vertellen dat ook hij ernstige bezwa ren had tegen de gang van zaken. Aan de boeren die bij het hele plan betrokken zijn is zelfs niet gedacht. zij waren voor de hoorzitting niet uitgenodigd. „De overheid is banger voor mensen die vogeltjes en visjes belangrijk vinden dan dat ze rekening houden met een boer", betoogde het bestuurslid WERKGROEP In zijn verslag over de gang van zaken in de gemeentelijke werkgroep voor agrarische aangelegenheden liet de heer De Groot even later ook duide lijk blijken niet veel vertrouwen te hebben in de plaatselijke overheid. Hij vond dat de agrarische leden van de werkgroep niet serieus genoeg genomen worden. Het feit dat een vergadering van de werkgroep on langs werd uitgesteld wegens „ge brek aan agendapunten" zat hem erg hoog. „Ik heb al aangekondigd me niet langer met een kluitje in 't riet te laten sturen" besloot de heer De Groot zijn verhaal HERKOZEN De rest van de vergadering verliep wat rustiger De heer Van "t Klooster werd voor een termijn van drie jaar herkozen als voorzitter, de penning meester verklaarde het afgelopen jaar ruim duizend gulden overgehou den te hebben in zijn kas en de heer Gvd Hengel bracht in zijn uitvoerig jaarverslag nog eens de activiteiten van het afgelopen iaar in herinnering De rest van de avond werd doorge bracht met een door de secretaris samengestelde kwis, waarbij de deel nemers getest werden op hun kennis van Leusden, de boerderij en wat algemenere zaken LEUSDEN Dat veel vrouwen het belangrijk vonden om maandag 17 maart in het vrouwenkafé te zijn om te praten over het reilen en zeilen van het kafé. was duidelijk te zien aan het j grote aantal dat gekomen was Vooraf werd in het kort de geschiedenis van het vrouwenkafé in Leusden vertelt en werden ook de doelstellingen op een rijtje gezet Aan de hand van verschillende vra gen. opgesteld door de organisatie van het vrouwenkafé werd er eerst kleine groepjes gemaakt om over de vragen te praten Daarna kwamen de groepjes weer bijeen om de antwoor den in de grote groep te brengen Aan de hand van de eerste vraag „Heeft het zin dat er een vrouwenkafé is in Leusden en wat verwacht je ervan", bleek dat iedereen het erover eens was dat er een vrouwenkafé in Leus den is De verwachtingen waren ver schillend en varieerden van gezellig heid. kontakten leggen, leren van eikaars ervaringen, opvang wanneer je het moeilijk hebt, informatie op doen en praten over onderwerpen waar je elders niet (zomakkelijk) over l praat, waren de belangrijkste ver- wachtingen. „Heb je op- of aanmer- i kingen (positieve en negatieve kri- tiek) over bijvoorbeeld berichtgeving in kranten, circulaires opvang in hét vrouwenkafé. organisatie en eventu ele andere zaken9 Opmerkelijk bij de beantwoording van deze vraag en bij veleantwoorden was de kritiek, die onmiddellijk ge volgd werd door ideeen. praktische tips en suggesties De opvang in het vrouwenkafé was voor vele vrouwen niet voldoende. De meeste vrouwen die regelmatig in het kafé komen kennen elkaar Het is dan moeilijk om erbij te gaan zitten Van verschillende kanten kwam het idee om de opvang anders te realiseren, bijvoorbeeld de krukken aan de bar weghalen en aan de tafeltjes te gaan zitten. Vooral bij de vraag „hebben de open avonden voor jou een funktie?" kwam deze opvang als een probleem naar voren. Verschillende vrouwen gaan daarom ook niet naar een open avond Een ochtendvrouwenkafé. bij voorbeeld op dinsdag dichtbij de markt, ondervond veel steun, zij het op verschillende manieren Bijvoorbeeld een gewoon koffie huis. een vrouwenkoffiehuis met of zonder kinderen waren twee ideeën en zelf een ruimte in het bejaardente huis openstellen voor een kopje kof fie. juist om de verschillende genera ties in Leusden wat meer tot elkaarte brengen werd als idee gelanceerd Over de onderwerpen die bespro ken worden op thema-avonden was iedereen tevreden Of de thema's door een „deskundige" of naar aan leiding van een boek of door de vrouwen uit het kafé georganiseerd moeten worden, leverde verschillen de meningen op. Meer continuïteit en afwisseling In het hele programma werd vaak genoemd. Een „deskundige" voor de opvang na een thema-avond werd genoemd. De thema's werden soms wat „zwaar" In de onderwijsnota wordt gespro ken over de problematiek van de uniforme schooltijden Ook de schoolraad is voor gelijke schooltij den maar heeft wel bedenkingen te gen de huidige regeling - de ochtend is voorde kleuters wel erg lang - de middag voor de laagste klassen van de lagere school is erg kort - het probleem van de verkeersbri- gades lijkt niet opgelost te zijn. De schoolraad pleit dan ook voor hernieuwd overleg over de schooltij den, met behoud van uniformiteit. Tegelijk zou dan ook de aandacht geschonken kunnen worden aan het feit dat het aantal werkende en stude rende moeders en alleenstaande ou ders toeneemt zonder dat de school tijden zijn aangepast De schoolraad zou graag willen zien dat nagegaan wordt hoe de schooltijden aangepast zouden kunnen worden, zodat moe ders die daar behoefte aan hebben kunnen werken of studeren ANDERSTALIGEN De schoolraad spreekt in haar reac tie op de onderwijsnota haar spijt uit over het feit dat er door de gemeente geen beleid wordt ontwikkeld met betrekking tot het onderwijs aan an derstaligen. De schoolraad zou graag zien dat er een fundamentele discus sie wordt gevoerd over de wenselijk heid of onwenselijkheid van integre ren of juist niet integreren. Alssamen- leving moeten wij. aldus de school raad. zo goed mogelijke onderwijsfa ciliteiten bieden en proberen de kin deren. en zo mogelijk hun ouders, zoveel mogelijk laten deelnemen aan het schoolleven In haar reactie op de nota somt de raad een aantal punten op die een aanzet voor een discussie over dit onderwerp kunnen zijn OPENBAAR ONDERWIJS Omdat de schoolraad te beschou wen is als het adviescollege voor de gemeente betreffende zaken welke gaan over het openbaar onderwijs in Leusden wordt in de reactie op de onderwijsnota uitvoerig ingegaan op het deel wat juist dit openbaar onder wijs behandelt In denotawordtgeconcludeerddater geen behoefte is aan een nieuwe bestuurslaag tussen schoolraad en gemeentebestuur De schoolraad is het in grote lijnen wel met deze con clusie eens, de argumenten op basis waarvan men tot deze uitspraak komt verschillen echter wezenlijk van de argumenten die de gemeente han teerde. Uitgebreid gaat de schoolraad in op het hoofdstuk met betrekking tot het personeelsbeleid. Naar de mening van de schoolraad zou dit hele hoofd stuk herschreven dienen te worden. Vooral over het verschijnsel deeltijd banen wordt door de gemeente an ders gedacht dandoordeschoolraad. Het laatste hoofdstuk van de nota gaat onder meer over het godsdienst onderwijs Nogmaals pleit de school raad voor één instantie, die namens alle kerken en levensbeschouwelijke stromingen, dit onderwijs wil verzor gen. Zoalshetnugaat, iservolgensde schoolraad een wir-war van allerlei opvattingen binnen één school, zeker als gedacht wordt aan de mogelijk heid. dat islamitische ouders in de toekomst om koran-onderricht voor hun kinderen zouden vragen. LEUSDEN Vorige week donder dag bezocht een groot aantal bejaar den de door de U.V V georganiseer de feestavond in de Ponzaal Omdat de U V V afdeling Leusden dit jaar tien jaar bestaat, had de avond een extra feestelijk karakter Zo was er voor de pauze een goochel- en die- renshow en na de pauze gelegenheid deel te nemen aan een spelletje bingo of een verloting De bejaarden kun nen terugzien op een geslaagde avond AMERSFOORT Binnenkort Is het zover, dat er duizenden padden naar hun broedvijvers zullen trekken en daarbij massaal het slachtoffer worden van het verkeer. Daar er ook in de omgeving van Amersfoort altijd al veel van deze dieren slachtoffer van het verkeer zijn geworden, heeft het I.V.N. afdeling Amersfoort in sa menwerking met de N.J.N. en de A.C.J.N. het plan de padden een handje te helpen op de voor hun gevaarlijke oversteekplaatsen. De paddentrek ontstaat in het voorjaar wanneer de dieren de drang krijgen naar hun broedgebied te trek ken. Leeft de pad gewoonlijk niet in of bij het water, de eieren worden daar juist wél in gelegd De pad weet de weg naar het broedgebied feiloos te vinden. Het dier gaat dan ook kaarsrecht op het doel af. slechts door obstakels gedwongen een om weg te maken. Vaak leidt de weg naar een broedgebied over drukke ver keerswegen, waar de trage pad maar al te vaak slachtoffer wordt van het verkeer. De I V N N.J.N. en A.C.J.N leden zijn van plan wanneer de paddentrek begint, dat wordt door de weersom standigheden bepaald, gewapend met emmers naar de plaatsen te gaan waar men verwacht dat de dieren gevaarlijke wegen over zullen steken, om ze een handje te helpen Wie mee wil helpen, of nader inlichtingen wenst, kan kontakt opnemen met René de Waal, telefoon 752752. gevonden, er weid ook ddii een wat speelsere opzet gedacht, kortom de avond was met deze ideeen nog lang niet afgelopen, hoewel het al tegen elven liep Om de zaken nu duidelijk op een rijtje te zetten, te horen wie er zich voor wat wil inzetten en om over de nieuwe plannen te praten wordt er een tweede avond georganiseerd op maandag 31 maart Het thema van deze avond komt te vervallen LEUSDEN De bestuursvergade ring van het wijkorgaan Groenhou ten op donderdag 20 maart in de boerderij aan de Hamersveldseweg werd door voorzitter Rob Broekho ven geopend op het moment dat er, om beslissingen te nemen, onvol doende bestuursleden aanwezig wa ren, hetgeen door de voorzitter toch wel betreurd werd. Aangezien later op de avond de ploeg wel compleet zou worden werd de agenda hier en daar wat omgewerkt. Van de gemeente waren diverse brie ven ontvangen waarin zij ondermeer verklaarde de bewegwijzering in de wijk Groenhouten ter hand te zullen nemen. Inmiddels waren in diverse delen van de wijk al bordjes versche nen. zodat eindelijk datgene is gere aliseerd waarover het Wijkorgaan reeds in 1978 de gemeente heeft benaderd Voorts had de gemeente bekend ge maakt. dat de brug op de Wanmolen zal worden vervangen door een dam Ten aanzien van de openbare verlich ting kon de gemeente nog niets con creets zeggen. Men is in overleg met Philips en de Puem om te zoeken naar de oorzaak van het feit. dat door een lichte trilling van de mast. het licht uitvalt Wel kon men mededelen, dat uitbreiding van het aantal licht masten niet zal plaatsvinden i.v.m. energie besparing. Bij het punt wijkinformatie kwam we derom het grootste probleem waar mede het Wijk kampt, de pleinverte- genwoordigers, naar voren Het be stuur heeft de indruk, gezien de hoogte van de geldelijke bijdrage van sommige wijkbewoners, wel veel mensen bij het wijkgebeuren betrok ken zijn, maar dat zij daar op een of andere manier geen uiting aan willen, durven of kunnen geven. De jaarver slagen respectievelijk van het secre tariaat. de penningmeester en de werkgroep wijkvoorzieningen. wor den door de aanwezige leden goed gekeurd en zullen op de jaarlijkse algemene vergadering aan de aan wezigen ter algehele goedkeuring worden voorgelegd De verslagen zullen worden vermenigvuldigd om daarna in de laatste week van april in de wijk te worden verspreid. Tijdens de rondvraag werd de op merking geplaatst, dat op diverse plaatsen in Leusden veel laag han gende takken de voetpaden slecht begaanbaar maken. Deze takken zijn een gevaar voor ogen en kleding, aldus de spreker die zelf al eens zijn bril van zijn gezicht getrokken zag Het zou inderdaad zinvol zijn. dat ieder in zijn eigen tuiin eens gaat kijken om laaghangende takken te verwijderen, zodat een ander daar geen hinder van ondervindt. Donder dag 12 juni is op de zelfde plaats de volgende bestuursvergadering, die zoals voorzitter Broekhoven steeds zegt. nog immer openbaar en dus voor iedereen toegankelijk is De jaarlijkse algemene vergadering zal worden gehouden tus'sen 6 en 9 mei 1980. De juiste datum zal spoedig bekend zijn evenals de plaats. Men mikt op een ruimte in het jongeren centrum „de Til".

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3