br X t SB Bejaardenwerk wordt gecoördineerd VANIMAC ik mi LBlMIt KRAST Afspraken leerlingenwerving noodzakelijk B. en w. overwegen aankoop roodlicht- camera's rbr JL Stichting of vereniging voorziet in behoefte Hobbyinstuif in paassfeer Leusder Krant Reimus&Snel -Ai jê Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Schoolraad komt met voorstel FOTOKOPIE NODIG? DONDERDAG 27 MAART - 11e JAARGANG NO. 77 1980 Verantwoordelijk reda kleur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 383dA41eusdeiLOerttium Telefoon (033-) 941495 b.fl.g. (03420) 6141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 10,50 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. LEUSDEN - Het Gemeentelijke informatiecentrum aan de Zwar- teweg was maandagavond 24 maart het trefpunt van een 30-tal personen afkomstig uit het professionele kruiswerk en de vrijwilligersorgani saties, die gezamenlijk zouden moeten komen tot de oprichting van een stichting of een vereniging die tot doel heeft het behartigen en het coördineren van het ouderenwerk in de gemeente Leusden. De keuze om te komen tot een stichting of een vereniging was een belangrijk praatstuk, waar men uiteindelijk de ze avond niet uit kwam. LANDELIJK CIJFER De voorlopige voorzitter, de heer S K. Fokkema. per 1 juli zal de heer Hol het voorzitterschap overnemen, zwaai de alle lof naar mevrouw Henneke Bij- sterveld, die door haar volhouden de leden van de werkgroep gecoördineerd ouderenwerk, die reeds vanaf 1976 doende is een en ander van de grond te krijgen, in december 1979 weer tot actie dreef met als resultaat deze oprich tingsvergadering. De groep bejaarden zal de komende jaren groter worden, aldus de heer Fokkema De gemeente Leusden ligt op het gemiddelde lan delijke cijfer voor wat het percentage ouderen betreft. 11,5% van de totale bevolking Voor het jaar 2000 wordt een percentage verwacht van 13,7 van de totale Nederlandse bevolking De huidige jeugd zal zeer waar- schiinliik niet meer in Leusden kunnen of mogen wonen, zodat de ouderen een steeds grotere groep binnen de ge meente zal gaan worden. De heer Fok kema trok een parallel met Zweden waar de ouderenzorg bijzonder in de belangstelling staat en waar deze groep veel van faciliteiten gebruik kan maken De heer Van Woudenberg die na mens het college van B en W aanwezig was. juichte het initiatief in grote mate toe en hoopte dat de zaak snel van de grond zal komen, zodat daadwerkelijk het ouderenwerk gecoördineerd van start kan gaan BEWUSTWORDING De heer G Thoen, provinciaal ad viseur bejaardenbeleid, greep in zijn uiteenzetting over .Welzijnswerk met ouderen een stukje in de historie terug Vroeger was de zorg voor ouderen geen taak voor een overheid De enigen die zich hiervoor diende in te spannen waren de kinderen van die ouderen Zij moesten maar zorgen dat de ouderen opgevangen en begeleid werden Na de 2e wereldoorlog kwam de zorg voor ouderen enigszins uit.de verf met de noodwet Drees, die later werd omge bouwd tot de AOW In de jaren 60 werd men het verschijnsel bejaard zijn be wust. waardoor ook de ouden van Wa genhuizen, bejaardenhuizen gingen heten en daardoor een betere klank kregen Door de zware last die bejaarden centra voor de overheid met zich mee brengen, ging die overheid zich afvra gen of opname in die bejaardencentra wel goed was en of men voorwaarden moest scheppen, die de ouderen in staat stellen zo lang mogelijk zelf standig te blijven wonen In veel geval len is het voor oudere mensen prettiger om in de vertrouwde woonomgeving te blijven In 1965 ontstonden diensten centra naar Scandinavisch voorbeeld terwijl in 1967 subsidies los kwamen De regering .aftï ten aanzien van het gecoördineerd bejaardenwerk enige maatregelen die moesten leiden tot de bouw van 12.000 woningen per jaar ge durende 5 jaar. terwijl eveneens gedu rende 5 jaar, 2000bejaardenhulpen per jaar ingeschakeld moesten worden In het kader van de bezuinigingen is zeker 50% van de plannen niet realiseerbaar. Wederom in het kader van de bezuini gingen werd in 1976 een commissie geïnstalleerd, de zogenaamde advies commissie die de aanvragen tot opna me in een bejaardencentrum op hun urgentie moest beoordelen De 3 bejaardenorganisaties in Ne derland, verenigd in de Cosbo (Cen traal Overleg Samenwerkende Bond voor Ouderen) heeft ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan in oktober vorig jaar een nota inzake het ouderen werk gepresenteerd Men wil een politiek voeren, waarbij ouderen betrokken worden bij het plaatselijk beleid zodat hun zelf standigheid en maatschappelijke in tegratie wordt bevorderd door: 1 het coördineren van de uitvoering van de voor de bejaarden bestemde voorzieningen en activiteiten van de in de gemeente werkzaam zijnde organi saties en instanties 2 aandacht te vragen bij de samenle ving voor de positie van de bejaarden en haar te betrekken bij het wegnemen van belemmeringen en achterstanden ten aanzien van het welzijn van de be jaarden 3. te signaleren welke voorzieningen en activiteiten er voor de bejaarden ontbreken dan wel achterblijven 4 het organiseren van sociale, so ciaal-culturele, creatieve vormende en voorlichtende activiteiten 5 Rijksbijdrage Diverse activiteiten ten behoeve van de bejaarden kunnen in aanmerking komen voor een financiële injectie door de rijksoverheid. De Rijksbijdrage-re- geling Gecoördineerd Bejaardenwerk, waarin een en ander zal worden vast gelegd zal nog wel enige tijd op zich laten wachten, aangezien deze bijdra- ge-regeling volgens de tweede kamer nog niet mogelijk is Binnekort is echter een voorstel van de staatssecretaris te verwachten dat als aanvulling zal moeten dienen op de oude regeling. Het CRM beleid ligt echter al in grote lijnen vast en hieruit komen enige be langrijke punten naar voren De rijksbij drage zal aan de gemeente worden verstrekt, waartoe de gemeente een 4 jarenplan en een activiteiten-jaarprog ramma zal moeten opstellen. De instel lingen die zich met ouderenwerk bezig houden kunnen alleen gesubsidieerd worden als zij rechtspersoonlijkheid bezitten, terwijl een rijksbijdrage voor een beroepskracht slechts kan worden verstrekt, wanneer het werkterrein 2000 bejaarden betreft. In Leusden wo nen 1300 bejaarden, zodat men het plan heeft samenwerking te gaan zoe ken met b.v Renswoude. Woudenberg. Scherpenzeel Voorts moet het bestuur van de instelling volgens een vast pa troon zijn samengesteld De heer Thoen steekt een waar schuwende vinger op als hij zegt, dat gecoördineerd bejaardenwerk een lan ge adem nodig heeft. Snel de eigen ideeën doorzetten is niet zo eenvoudig. zodat men de weg van geleidelijkheid zal moeten volgen Men moet er steeds vanuit gaan dat het belang van de ouderen voorop staat en niet het belang van de instelling of de commissie De taak van de in het leven te roepen stich ting of vereniging zal een voorlichtende taak zijn, aldus de heer Thoen MENINGEN VERDEELD Op de vraag welke voordelen kleven aan een stichting of een vereniging, antwoordde de heer Thoen. dat een stichtingsbestuur zichzelf aanvult als een lid afvalt, terwijl een verenigingsbe stuur wordt aangevuld uit de leden Voor het verkrijgen van subsidie b.v voor betaalde kracht kan ook een ver eniging in aanmerking komen, aldus de heer Thoen. De leden van de vereni ging zouden dan de diverse organisa ties zijn, en niet de oudere als individu De meningen waren echter verdeeld, zodat de oplossing van dit vraagstuk blijft liggen tot de volgende vergadering Voor de invulling van de bestuursplaat- sen waren enkele concrete namen ge noemd Zo werd mevrouw Kleinveld door de werkgroep voorgedragen te neinde de continuïteit en de inbreng vanuit Achterveld te garanderen De heer A J de Vnes wil voorlopig het penningmeesterschap op zich nemen, terwijl de heer H. J Vrij tijdelijk het sec retariaatswerk wil verzorgen Deze mensen zullen samen met de heer Fok kema en mevrouw Bijsterveld de ver gadering van 21 april a s voorbereiden teneinde dan te komen tot een keuze met betrekking tot de rechtsvorm De overigen, allen optredend als verte genwoordigster of vertegenwoordiger van een organisatie, traden toe tot het algemeen bestuur. De eerste taakstel ling voor dit bestuur zou luiden: het op stellen en rechtsgeldig maken van de statuten, het aangaan van een samen werkingsverband met instellingen voor ouderenwerk in aangrenzende ge meenten, het ontwikkelen van een plaatselijk programma, het voorberei den van een subsidie-aanvraag aan de gemeorv het verstrekken van infor matie aan de belanghebbenden en aan de bevolking als geheel Veel organisaties en commissies die zich bezig houden met het ouderen werk in de gemeente hebben hun ver langens bij de werkgroep op tafel ge bracht Ook deze zaken zullen in de komende tijd door het algemeen be stuur ter hand moeten worden geno men. Hieruit blijkt, dat men het oprich ten van een stichting of een vereniging ten behoeve van het ouderenwerk in de gemeente Leusden. in een grote be hoefte wordt voorzien - Eendracht op speurderspadpag. 3 - Nog volop houtskelet te koop pag. 3 - Sportpag. 5 en pag. 7 - Exposities in Amersfoortpag. 9 -Kleurplaatpag. 11 -Weekenddienstenpag. 11 -SF-bljlage pag. 12 en pag. 13 - Film in Amersfoort pag. 15 DOKTERSDIENST: 033-944223 DE LEUSDER KRANT: ...vandaag zestien gecoördineerde pagina's... LEUSDEN - De schoolraad voor het openbaar onderwijs heeft zich vorig jaar nogal boos gemaakt over het feit dat één van de confessionele scholen in Leusden huis-aan-huis een brochure verspreidde met een beschrijving van de school. Dat deze informatieve folder bedoeld was om leerlingen te werven voor de school stond niet in de borchure vermeld, de bedoeling leek echter duidelijk: aantrekken van leerlingen. In de werkgroep onderwijs waarin alle geledingen van het on derwijs in Leusden zijn vertegen woordigd, herinnerde de afgevaar digde van de schoolraad voor het openbaar onderwijs de aanwezigen eraan dat men zich moest houden aan eenmaal gemaakte afspraken. Deze gemaakte afspraken zouden inhouden dat geen gerichte reclame voor speciale scholen gemaakt zou worden. Ook werd afgesDroken dat de enige reclame zou bestaan uit het eenmaal per jaar doen verschijnen van een grote advertentie in de plaatselijke pers waarin alle kleuter en lagere scholen, alsmede Don Bosco, lieten weten dat leerlingen voor het nieuwe schooljaar aange meld konden worden. Een dergelijke advertentie zal overigens binnenkort weer in de krant verschijnen. De laatste afspraak, die van de dag bladadvertentie, lijkt bij iedereen be kend te zijn, de afspraak over de leerlingenwerving echter niet. NOTULEN ZOEK Naarstig zijn enkele mensen de af gelopen maanden op zoek gegaan naar notulen waarin de afspraak vermeld zou moeten staan Boven water zijn de notulen echter niet gekomen, mede om dat bij de gemeente een serie notulen BDU Onafhankeli|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. van de toenmalige commissie onder wijs onvindbaar is Wel is in de notulen van de commissie onderwijs van 17-4- 77 terug te vinden dat met betrekking tot net punt leerlingenwerving besioien werd niet van de gemaakte afspraken af te wijken Omdat de afspraken dus kennelijk in het ongerede zijn geraakt, stelt de schoolraad zich voor om op nieuw tot een soort gedragscode te ko men die richting moet geven aan toe komstige wervingsactiviteiten ARBEIDSPLAATSEN Daar het aantal leerkrachten op een school bepaald wordt door het aantal ingeschreven leerlingen is het voor een school erg belangrijk een bepaalde leerlingenschaal te halen, wil men het zelfde aantal arbeidsplaatsen kunnen behouden Landelijk gezien is de ver wachting dat het aantal leerlingen op kleuter- en lagere scholen zal teruglo pen wat dus een verlies aan arbeids plaatsen zal teweegbrengen als ten minste het voorgeschreven aantal leer lingen per klas niet wordt terugge- LEUSDEN - Zaterdagochtend wordt er weer een hobby-instuif ge houden bij Blijhof aan de Ansfridus- laan. De kinderen kunnen daar ver schillende leuke dingen maken voor Pasen, zoals paaskuikentjes, mobi les en kippetjes als eierdopjes. Ook kan ieder kind een ei versieren. De hobby-instuif wordt gehouden van 10 00 tot 12 00 uur, de kosten voor deelname bedragen 1,50 voor leden en 2,50 voor met-leden van Blijhof bracht. Ook de gemeente Leusden verwacht een terugloop van leerlingen, zo blijkt uit de in oktober vorig jaar ver schenen onderwijsnota De schoolraad schrijft in haar adviesvoorstel betref fende leerlingenwerving dat zij graag nu wil voorkomen dat er dan door iedereen pogingen zullen worden ondernomen om de status guo op de afzonderlijke scholen door werving te handhaven Het lijkt de schoolraad daarom goed om in deze tijd van redelijke stabiliteit de volgende afspraken te maken - Door de schoolbesturen in de ge meente Leusden wordt voor aanmel ding van nieuwe leerlingen geadver teerd in een gezamenlijke adverten tie die aan van te voren afgesproken dag- c q weekbladen wordt aange boden - Bij inwoners van Leusden worden geen huis-aan-huis folders van één school(bestuur) verspreid - Ouders/verzorgers waarvan aange nomen kan worden dat hun kinderen ergens in Leusden al deelnemen aan het onderwijs worden niet benaderd om een nieuwe schoolkeuze te doen De schoolraad vroeg zich af of ten behoeve van nieuwkomers in de ge meente ee'n boekwerkje gemaakt kon worden met een beschrijving van alle scholen in de gemeente, dit boekje zou behulpzaam kunnen zijn bij het doen van een schoolkeuze. Ambtenaar voor onderwijszaken de heer S Lakeman vertelde echter niet de indruk te hebben dat er aan een dergelijk boekje be hoefte is omdat er op het gemeentehuis slechts sporadisch inlichtingen worden gevraagd over de scholen in Leusden Het schoolhoofd van ,,De Heerd" had ook de indruk dat veel ouders zich nau welijks laten informeren, het is hem meermalen overkomen dat 's maan dagsmorgens een moeder met haar- kind op de stoep staat en dan verwacht dat het kind diezelfde dag meteen de lessen al kan volgen. De heer Boon, schoolleider van ,,De Bongerd" wilde toch wel pleiten voor een fraai verpakt stencil of boekje zoals er in Amersfoort elk jaar verschijnt over de scholen voor het voortgezet onderwijs Uiteindelijk werd de schoolraad het er over eens dat er een aanbeveling naar de gemeente gaat om nieuwe inwoners van onze aemeente zo vroegtijdig mogelijk te in formeren over de scholen die zij in hun nieuwe woonplaats zullen aantreffen (Van de redaktie) LEUSDEN - Verkeersgebruikers, die door rood licht rijden, zullen bin nen afzienbare tijd die nare ge woonte wel na laten als de plannen van de gemeente doorgaan. Wet houder Wagenaar kondigde kort geleden in de werkgroep Verkeers- aangelegenheden aan, dat de ge meente van plan is om twee rood- lichtcamera s aan te schaffen. Op de vraag van werkgroeplid Venema of er ook rekening mee wordt gehou den, dat voor de ontwikkeling van de filmpjes nogal wat geavanceerde apparatuur nodig is, merkte de heer Wagenaar lakoniek op: ,,ls dat zo? Ik dacht dat we de rolletjes bij de fo tograaf konden laten ontwikkelen Overigens achtte de werkgroep aanschaf van deze camera s een goede zaak, omdat steeds vaker in Leusden door rood licht wordt qere- den. Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag resp donderdagavond 18 00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) Tel 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel nr 03420-6141, na vijf uur 03420-4679 bi| u in de brievenbus, op dinsdag en donderdag. Rozendaallaan 9 Leusden-C Taxaties Hypotheken Verzekeringen Woonfotogids bv makelaardij og hamersveldseweg 26 leusden, tel. 033-944569 r - Ook voor de bewoners van 't Hamersveld gaat de stichting of vereniging werken.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 1