feestelijk geopend „We weten al lang dat het moet kunnen" Gereformeerde Gemeente (vrijgem.) in eigen kerk Professor Snels over Gelectra: plaatselijk nieuws Op vaak zeer geestige wijze werden geschenken aangeboden of werd in gegaan op de tot standkommg van de kerk De rij werd geopend door de kerkeraad die (zichzelf?) een kansel bijbel aanbood In de loop van de dag werd de kerk verder ..aangekleed" De vrouwenvereniging bood een avondmaalskleed aan. het „verjaar- dagsfonds" een doopvont en de ge mengde jeugdvereniging drieelectri- sche klokken Ook een plantenbak, vazen en zelfs een fietspomp behoor den tot de geschenken Apart ver meld dient te worden de bijdrage van de gereformeerde school Leerlingen van de school hebben fraaie wand versiering in de hal van de kerk ver vaardigd De versiering bestaat uit tientallen gekleurde blokjes hout, verwerkt tot een goed uitziende DINSDAG 1 APRIL 1980 |gj wanddecoratie KOSTER Naast de mensen die de hele dag georganiseerd hadden was één van de drukste mensen op de openings dag ongetwijfeld de juist benoemde koster De heer B J de Gans en zijn gezin bemande erg professioneel het in de hal van de kerk ingerichte buf fet, waar broodjes, soep, koffie etc. volop verkrijgbaar waren. Voorlopig is de taak van koster nog een part-ti me baan, in de toekomst misschien uitgroeiend tot een volledige dag taak Dank zij de medewerking van de gemeente Leusden betrekt de heer de Gans volgende week zijn nieuwe huis. gen gehad te hebben, toen de ..doch ter" vier jaar geleden uitvloog Nu verheugde hij zich met de aanwezi gen over de tot stand koming van het fraaie kerkgebouw Dr Hendriks ver dedigde de stelling dat in het kerkge bouw een ervaring van eeuwen kerk bouw samenkomt Als voorbeeld noemde hij het grote venster naast de avondmaalstafel Ook in Romaanse kerken is een dergelijk venster, dat de naam hagioscoop draagt, terug te vinden De functie van het raam was toen echter wel wat anders. Eeuwen geleden s'telde het raampje naast het altaar, mensen met een besmettelijke ziekte in staat, van buiten de kerk de handelingen bij het altaar te volgen Zelfs architect Blokhuis was duidelijk verrast door dit verhaal. Van een hagioscoop had hij nog nooit ge hoord. toch was het ook zijn bedoe ling geweest met het raam een sym bolische band te leggen tussen de handelingen in de kerk en de buiten wereld. Geschenken had dr Hen driks overigens niet meegebracht Bij de institutionering van dè Leusdense gereformeerde kerk had ..Amers foort" al een zilveren avondmaalsser- vies geschonken. FEESTPROGRAMMA Na het min of meer officiële gedeelte in de morgenuren werd de gehele middag in meer informele sfeer door gebracht. Van 1 tot 5 uur verliep het hele programma in een strak tempo om een ieder de gelegenheid te ge ven zijn of haar zegje te doen. Allerlei groeperingen binnen de gerefor meerde kerk van Leusden kwamen aan bod LEUSDEN - Met een feestprograma dat de gehele dag in beslag nam heeft de gereformeerde gemeente (vrijge maakt) van Leusden zaterdag haar kerk in gebruik genomen. Al binnen vier jaar na de institutionering van de Leusdense gereformeerde gemeente kon de opening van een eigen kerk gebouw plaatsvinden. De kerk, die de naam „Koningshof" heeft gekregen is te vinden op de hoek van de Ha- mersveldseweg en de Centrumweg. „Waar kunnen we de kerk beter mee in gebruik nemen dan met die hande ling waar de kerk voor bedoeld is" zo begon de predikant dominee M Nap zijn toespraak voor een werkelijk stampvolle kerk. Hij wilde de dag dan ook beginnen met het ..openen van de bijbels" en het houden van een korte eredienst De dominee sprak de wens uit dat de apostolische bood schap ,,Het woord van Christus wone rijkelijk in u (Colossenzen 3 16a) zeker van toepassing zou zijn op de Koningshof In zijn meditatie ging ds Nap verder in op het woord Konings hof als zodanig Naast het feit dat de naam erg goed past in de wijk waarin de kerk staat, waar de straten op „hof" eindigen, is het een ieder dui delijk dat met Koning Jezus Christus bedoeld wordt die in .,de kerk Zijn Hof houdt" Na de eredienst werd overgegaan tot het symbolisch overhandigen van de sleutels van het kerkgebouw Archi tect P Blokhuis opende de rij spre kers en overhandigde de sleutels van de kerk aan de voorzitter De heer Blokhuis maande de aanwezigen goed op te letten dat het gemeente bestuur woord houdt voor wat betreft de beloofde situering van de kerk. Óp dit moment is de hoofdingang ge richt op een nog braak stuk land De gemeente heeft toegezegd dat op deze plaats een plein gesitueerd zal worden Architect Blokhuis legde de aanwezigen uit waarom het gebouw is ontworpen zoals het er dan nu uiteindelijk uit ziet VERSTILDE PLEK De architect had er naar gestreefd de kerkzaal een ..verstilde plek" te doen zijn. welke duidelijk een centrale plaats diende in te nemen Ook in hoogte wijkt de kerkzaal af van de rest van het gebouw, hiermee de bijzondere functie nog scherper ac centuerend Naast de sleutels bood de heer Blokhuis namens de bouwers van de kerk vier fraaie lampen aan. De heer Nijenhuis, voorzitter van de Beelden van de opening van ,,De Koningshof". bouwcie dankte een ieder voor de vele medewerking welke hij onder vonden had Met name noemde hij de gemeent Leusden Het gemeente be stuur. maar ook de gemeentelijke diensten hebben tot het laatst toe geholpen Als afgevaardigde van de burgerlijke gemeente complimenteerde Leus- dens eerste burger, de heer mr J W. M. Rademaker, vanaf de preekstoel de gereformeerde ge meente met haar .tempel" Niet al leen de kerkelijke gemeente is met de tot stand koming van de kerk verrijkt, ook Leusden als gemeenschap is verrijkt, aldus de burgemeester HAGIOSCOOP De kerkelijke gemeenschap van Leusden is vier jaar geleden voortge komen uit de kerk van Amersfoort- centrum De predikant van deze Amersfoortse kerk, dr A N Hen driks. vertelde als „moeder" wel zor- (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN ..Eigenlijk wisten we al heel lang dat die mogelijkheid be stond. Althans: we wisten dat het moest kunnen. Maar we hebben tot voor kort nooit de mogelijkheid ge had om het effectief te maken. Pas de recente ontwikkelingen, vooral dan die van de chips, hebben ons de hoop gegeven dat dit ooit effectief en ex ploitabel zal blijken." Aldus professor ingenieur F Snels. bi| de T.H. in Delft belast met de leiding van het zogeheten „Gelectra- '-project. Zoals wij al eerder bericht ten betreft het hier een experiment, dat onder auspiciën van de ministers van Wetenschapsbeleid en Economi sche Zaken al enige jaren bij de Technische Hogeschool in Delft aan de gang is Al jaren dus bestond het idee dat het zou moeten kunnen, geluid als het ware „recyclen" Maar. net zoals dat met andere alternatieve energiebronnen het geval is. was het de oliecrisis van enkele jaren gele den. die de start van enig serieus onderzoek betekende. Met name de voormalige minister Trip heeft zich zeer ingespannen om dit project van de grond te krijgen Ing. Snels, van het begin af aan bij het project betrokken, tracht in eenvou dige termen uit te leggen, hoe Gelec- Ira in zijn werk gaat Snels „Om het aan leken uit te leggen, is het het gemakkelijkst wanneer men zich een tuner-versterker voor de geest haalt, waarin zich van die controle-naaldjes bevinden, die uitslaan naargelang de frequentie van het uitgezonden ge- fuid Die naaldjes reageren dus op geluidsimpulsen In feite is dat het principe van Gelectra. als ik het even in heel grové lijnen mag schetsen - Maar die naaldjes werken toch ge woon ook op electriciteit? Snels „Nu nog wel ja Maar in ons laboratorium hebben we zo'n zelfde soort naald ontwikkeld, die uitslui tend reageert op het geluid Kijk, wat ia bij Gelectra natuurlijk niet ver keerd moet begrijpen geluid is geen bron van energie op zich. Er zal altijd een andere energiebron moeten zijn om het geluid te veroorzaken Je moet natuurlijk niet denken dat je een machine met een dieselmotor aan de 9ang zet en dat hij vervolgens, als een Perpetuum mobile, op het daardoor veroorzaakte geluid blijft werken Die motor zal moeten blijven draaien, maar uit het vrijkomende geluid kan weer eniqe enerqie worden terugge wonnen." kleinschalig baar leven Alles wat thans nog door het geproduceerde geluid hooguit als irritant wordt ervaren, wordt straks een bron van energie. Klassiek is bij ons inmiddelsdestofzuiger. Dat is voor ons nu hét voorbeeld van een huishoudelijke toepassing ledereen vindt dat nu afschuwelijke dingen, vanwege het lawaai dat ze veroorza ken Maar als je er wat mee doet. wordt het natuurlijk wat anders. Hetzelfde geldt voor het verkeersla waai Nu alleen maar ontzettend hin derlijk. Maar straks mogelijk een bron van energie Wij denken er bij voorbeeld wel eens aan dat verkeers lichtinstallaties zouden kunnen wer ken op het geluid dat het verkeer veroorzaakt Het is maar één van de vele, vele mogelijkheden die in het verschiet liggen VERKEER Het zijn met name die op het verkeer gerichte proeven, die de komende maanden in de Leusdense buiten lucht gaan plaatsvinden Waarom ei genlijk in Leusden? Professor Snels „Omdat Leusden kennelijk een ge ruchtmakende gemeente is. hahaha- Nee, serieus, dat weet ik niet pre cies Leusden is niet specifiek door ons uitgezocht Wel hadden wij een aantal verlangens ten aanzien van de plaats waar we zouden gaan werken Er moest in ieder geval een redelijk drukke verkeersweg in de buurt lig gen en die hebben we hier in de vorm van de Rijksweg Daarnaast moesten er andere opvallende geluidsbron nen zijn. Die vinden we hier in de overkomende vliegtuigen, de oefe ningen op de Leusder hei enzovoort Ik dacht dat we hier voldoende aan onze trekken konden komen Vandaag gaan de proeven in Leus den van start. In eerste instantie zal de apparatuur worden opgesteld langs de Rijksweg ter hoogte van de Ursulineweg. Professor Snels: „En kele van onze studenten hebben een klein aardigheidje bedacht voor bij die eerste proef. Vanavond om zeven uur zullen zij een barbecue hebben opgesteld, die via de Gelectra-kast is aangesloten op de paraboolmicro foon. Omdat we de komende tijd nog vaak met onze apparatuur in het Leusdense zullen opduiken, dachten we op deze wijze een aardige kennis making met de plaatselijke bevolking te kunnen realiseren. Dus nodigen we alle belangstellenden uit. Al zal iedereen wel een bord met bestek mee moeten nemen, want dat be hoort helaas niet tot onze appara tuur." Vanavond om ongeveer 19 uur dus aan de Ursulineweg, nabij het viaduct over de Heiligenbergerweg. In een van de Delftse laboratoria is een wetenschappelijk medewerker aan het werk met de Gelectra-module. laboratoria komen vast te staan Maar de grote vraag is natuurlijk zal het ook rendabel zijn Wat voor appara tuur is er bijvoorbeeld nodig voor het omzetten van geluid in energie? Snels „Bi| onze proeven hebben we tot nu toe vrij kleinschalig gewerkt Er zijn enkele prototypen van de Gelec tra-kast ontworpen, in grote vari ërend van zeg een aardappelkist tot een flinke frigidaire Maar u moet bedenken het gaat hier om eerste modellen, waar nog van alles aan verbeterd gaat worden De kosten zijn uiteraard op dit moment gewel dig hoog Maar we gaan nu juist die buiten-proeven houden om er achter te komen in hoeverre een en ander ook in de praktijk bruikbaar zal blij ken Van groot belang is daarbij ook de vraag, hoe de door ons ontwikkel de parabool-microfoon zich zal ge dragen. In het laboratorium hebben we bij genoemde kleinschaligeexpe- rimenten meestal voldoende gehad aan normale microfoons Althans normaal, wel uiterst fijngevoelig na tuurlijk. maar bestaand en verkrijg baar Voor de proeven buiten hebben een aantal stafleden en studenten echter een zogeheten parabool-mi crofoon ontwikkeld Deze is van een superbe fijngevoeligheid en is in staat het geringste geluid op te van gen. De Gelectra-module heeft een bepaalde minimale geluidsvolume nodig om operationeel te kunnen worden Vandaar die super-gevoeli ge apparatuur. Met het opslaan van de aldus verkre gen energie heeft de experimentele groep onder leiding van professor Snels zich niet beziggehouden Snels „Nee. inderdaad Onze taak was de omzetting zelve, de opslag is een ander probleem Overigens een minder groot probleem dan waar wij ons mee bezighouden. Zoals u wel licht bekend, is het in toenemende mate mogelijk gebleken om ook op andere dan via de conventionele we gen verkregen energie op te slaan. Denkt u eens aan de voortgang die er wat dit betreft is gemaakt met de wind- en zonne-energie Ik denk dat daar zich niet de grootste problemen met Gelectra zullen voordoen gigantisch Knelpunten zijn nu het functioneren buiten de laboratorium-situatie en de exploitatiemogelijkheden van Gelec tra Ook dat laatste is nu niet direkt een kwestie waar prof Snels en de zijnen zich het hoofd over dienen te breken. Maar uiteraard is Snels wel hevig geïnteresseerd in de maat schappelijke toepassingen van het geen hij ontwikkelt Snels ..Als het werkelijk zover komt. dan weet ik zeker dat er voor Gelectra giganti sche mogelijkheden zijn weggelegd Op alle mogelijke terreinen zijn toe passingen denkbaar Laten we die bij de krijgsmacht en de industrie even buiten beschouwing, en denken we alleen even aan het huishoudelijk gebruik en toepassingen in het open

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5