,Laat de dokter maar schuiven": oortkabbelende, amusante komedie ■e—sder krant donderdag 3 april 1980 lat de dokter maar ïhuiven queimada nachtfilm: bof eine frau mit verant- wortung films in het kort 15 OOR BERT VOS AMERSFOORT - Zoals vorige week beloofd In de rubriek van deze week ér aandacht voor de nieuwe Nederlandse film „Laat de dokter maar schul- i" van Nlcolai van der Heyde. Deze naar de gelijknamige streekroman van on Kortooms gemaakte komedie, behoort niet tot de onbetwiste uitschie- s binnen het Nederlandse fllmgebeuren, maar is aan de andere kant amu- nt genoeg om anderhalf uur de hele familie prima bezig te houden. De titel <1 de lading niet helemaal, want de meeste dorpsnotabelen zijn In deze film i het schuiven, maar dat mag het plezier niet drukken, Integendeel. Overl- ns: als u denkt, dat de film niet al te scherp Is gesteld, verwijt dat dan de erateur niet, want „Laat de dokter maar schuiven" is In hele zachte pas- Unten opgenomen, tegen het soft-fOcus aan. Het zal wel ergens om zijn daan, maar Nlcolai van der Heyde had wat dat betreft zijn cameraman toch I moeten Intomen. lieuw voor de Paasdagen is „Junglebock", één van de meest befaamde avond lende tekenfilms van Walt Disney Als oen plezierige reprise terug op het witte ek. nu zonder ondertitels, maar met Nederlandse stemmen. Fijn voor de aller- «nsten, die nu tenminste verlost zijn van de voor hen onbegrijpelijke ondertitels „One flew over the cuckoo's nest", verdween, terwijl „Een tip van de sluier" naar and 5 verhuisde. Extra kindervoorstellingen zijn In Euro te zien, waar naast de zaterdag- en aensdagmiddag nu ook de vrijdag- en de dinsdagmiddag gereserveerd zijn or de prima Asterlx-fllm „Asterix verovert Rome". llcolal van der Heyde heeft zich evancheerd. Zijn nieuwste speel- i „Laat de dokter maar schuiven" toort ongetwijfeld tot de betere ierlandse films, vooral in het toch ellijke genre „komedie". Veel re- seurs hebben zich in het verleden keken op het maken van kome- fllms. En heus niet alleen Neder- dse regisseurs. Nlcolai van der lie kan tevreden zijn. „Laat de GOOI MAAR IN MIJN PET De man aan de bar gooide zijn krant met een verachtelijk gebaar neer. Hij nam een fikse slok van zijn pils en keek me een tikkeltje schattend aan. .Ambtenaar me neer?" vroeg hij en het klonk als een verontschuldiging. Ik schud de mijn hoofd. ,,Nee hoor,zei ik, „nooit geweest ook. Waarom?" „Nou kijk," hij pakte zijn por tefeuille en haalde er een opge vouwen papier uit. Dit kreeg ik gisteren van iemand maar ik kan het niet lezen. Het is ambtenaren- taal en daarom dacht ik.als ik nou aan een ambtenaar vraag Ik begreep het. „Laat eens kij ken, ik moet vaker dat soort litera tuur vertalen." Het was slechts één zin.Waar komt dit uit?" wilde ik weten, want een dergelijke we tenschap kén nog wel eens van nut zijn. „Uit een rapport over wa ter. Van de provincie.Hij keek me doordringend aan. „Kunt u het le zen?" „Wacht even, ik wil het best proberen. Mag ik even?" Hij knikte verwachtingsvol en liet mijn glas nog eens joviaal voltappen, terwijl ik de zin tot mij door liet dringen: „Het geïnstitutionaliseerde over leg inzake het rijkskwaliteits- en kwantiteitsplan voor provinciaal oppervlaktewater zal vanuit het beginsel van tweesporigheid met richtinggevende coördinatie wor den aangepakt, passend in een luist referentiekader, conform het concept van de rijkswet, waarbij natuurlijk voor een doeltreffend integratiekader dient te worden gezorgd op basis van een al even doeltreffend instrumentarium. De centralisatiegedachte en de over all-commissie moet bij een gefor maliseerde provinciale inbreng bij de verschillende a.m.b.v's ten aanzien van de vooroverlegfase van een aanwijsbaar voornemen zijn voorzien. De aanwijzingsbe voegdheid is daarom natuurlijk in houdelijk en niet procedureel. Nou, dat liet niets aan onduide lijkheid over. „Tja,zei ik, een tik keltje aarzelend, want hoewel ik 'heel wat onzin onder ogen heb gehad, had ik toch enige tijd nodig om dit brokje sub-cultuur te ver werken „Tja, nogal een moeilijk probleem. Het gaat in ieder geval over water." De man naast me knikte. ;,Dat aan de oppervlakte is gekomen, dat heb ik ook begre pen. Ik las het stuk nog eens heel zorgvuldig na, maar struikelde vooral over die a m.b.v.'s. Als in een flits kwam de geest over me. Natuurlijk1 Oppervlaktewater, ver vuiling! „Alle mooie burgers ver vuilen," zei ik triomfantelijk. De man knikte. „Dat klinkt goed," hij veegde het schuim van zijn mond. „En verder?" „Ik denk," ik proefde voorzich tig elk woord op mijn tong, voordat ik het prijsgaf aan de massa, „ik denk, dat de provincie ons met deze zinnen wil vertellen, dat de nieuwe wet voor het oppervlakte water en het vervuilen ervan, van dat water dan, alleen maar in de praktijk gebracht kan worden als wij, burgers, mee mogen praten, maar dat er nog heel wat gepraat moet worden om die inspraak op de meest doeltreffende wijze plaats te laten vinden. Dat kan op twee manieren plaatsvinden: door alle mooie burgers die rotzooi ma ken èn door de ambtenaren, die de rotzooi moeten opruimen. Met andere woorden: het duurt nog wel eventjes voordat je In het Val leikanaal of de Barneveldse Beek zoveel vis kunt vangen, dat je er een handeltje mee kunt begin nen. De man keek me blij verrast aan en zwaaide enthousiast naar een andere man, die aan een tafeltje bij het raam zat. „Kom op, Piet met je kratje pils! Deze meneer heeft dat geouwehoer van je voor me vertaald. Hij stak me de hand toe, die ik aarzelend greep. Mijn naam is Jansen," zei hij, „ik ben amb tenaar. Dat daar is mijn collega Pietersen. We hadden een wed denschap. Pietersen dacht, dat de normale mens, dat bent u dus, die onzin die we op papier hebben gezet, niet zou kunnen begrijpen. Ik wist zeker, dat iedere welden kende burger dat best zou red den. Want wees nou eerlijk: het is toch zo klaar als een klontje? leder mavo-klant begrijpt dat toch? Tussen haakjes, wat is uw be roep?" Ik voelde me grotelijks bela zerd. „Journalist," zei ik, zo ach teloos mogelijk, „ik doe dagelijks niets anders dan die door jullie geproduceerde rotzooi in gewoon Nederlands vertalen. Hij keek me héél even zeer ver nietigend aan, maar dank zij de krat pils werd het toch nog gezel lig. Want /e kunt van ambtenaren zeggen wat je wilt, schrijven kun nen ze niet. Sommige exemplaren weten echter wat drinken is en dat doen ze altijd In een passend re ferentiekader. En ach, als we ons met z'n allen stevig verzetten te gen de diktatuur van de taalbe dervers krijgen we die ambtena ren nog best geïntegreerd in onze normale samenleving. Een kwes tie van veel pils drinken, denk ik. V. Toon Kortooms (vijfde van links) temidden van de cast van „Laat de dokter maar schuiven". dokter maar schuiven" is geen ver rassende uitschieter, maar wèl een film, waar ledereen met plezier naar zal kijken. Van der Heyde Is er In ge slaagd om een vrij evenwichtige film te maken, waaruit zijn vakmanschap blijkt. De dorpsgemeenschap in De Peel, die Toon Kortooms in zijn ge lijknamige boek beschrijft, komt in de anderhalf uur dat de film duurt, tot leven, ook al is het begin misschien een tikkeltje te traag. Toon Kortooms, de schrijver van het gelijknamige boek, was er best tevre den over. Na afloop van de officiële première in het Euro Cinema bioscoopcomplex in Den Bosch, vorige week woensdagavond, feliciteerde hij de regisseur en spelers met de woor den: ..Ik wou dat ik zo'n boek had ge schreven. Want - en dat zal ie dereen duidelijk zijn - een film is wat anders dan een boek en Nicolai van der Heyde's „Laat de dokter maar schui ven" is daar geen uitzondering op Schreef Kortooms zijn boek als een duidelijk Vervolg op „Help, de dokter verzuipt" (in 1973 verfilmd), Van der Heyde beschouwd de verfilming van „Laat de dokter maar schuiven" niet als een vervolg, maar als een geheel op zichzelf staande film. Dat blijkt ook wel uit de cast. Van de oorspronkelijke ver tolkers is alleen maar Piet Bambergen overgebleven, die als een soort free lance timmerman een prima typetje weet neer te zetten. Voor de overige rollen koos Van der Heyde nieuwe ac teurs en actrices. Het verhaal is in feite simpel In de rustig voortkabbelende Brabantse dorpsgemeenschap (Kortooms' dokter woonde oorspronkelijk in het Peeldorp Deume) wordt de rust plotseling ver stoord door de komst van een groep zigeuners èn een brief uit Amerika Die brief zou de oorzaak zijn van veel mis verstanden en opwinding, want die is afkomstig van de broer van oude Gradje (een prima rol van de Tsech Standa Bares). Die broer Jan (of John op z'n Amerikaans) is van plan om naar het dorp te komen om daar zijn laatste dagen met zijn broer Gradje te slijten Maar de meeste notabelen van het dorp lezen slecht Engels, zodat binnen de kortst mogelijk tijd allerlei wilde verha len de ronde doen De Amrikaanse broer van Gradje zou miljonair zijn en op sterven liggen. Gradje moet naar Amerika en de burgemeester pikt me teen z'n boerenkrot in en betaalt dat met Duits inflatiegeld. De dokter (uitstekend gespeeld door Jo de Meyere) is eigenlijk de enige die de brief goed heeft gelezen en de in houd heeft begrepen, maar hij laat de dorpelingen, met de pastoor (Joop Do- derer) en de burgemeester (Paul Cammermans) voorop, met in het kielzog de plaatselijke aannemer (Piet Bambergen) en de caféhouder (Rob van Reyn), hun gang gaan en het dorp ondergaat binnen de kortst mogelijke tijd de meest zotte veranderingen om de Amerikaan een heel hartelijk welkom te bereiden. Intussen zijn er ook verwikkelingen met de groep Zigeuners, die op land neergestreken is, waar ze niet mag staan Maar de burgemeester is een „uitstekend" onderhandelaar, terwijl een jonge panfluitspeler (Peter Wee ken) voor een betere band met het dorp zorgt door hevig verliefd te worden op de dochter van de schoolmeester(een voortreffelijke rol van Monique Rosier) En tot overmaat van ramp wordt Gradje ook nog doodziek Kortom: verwikkelingen genoeg en regisseur Van der Heyde is er in ge slaagd om dit gegeven op een bekwa me wijze in beeld te brengen, daarbij al even kundig terzijde gestaan door de Poolse cameraman Andrzej Karpinski, die het beeld een schilderachtige pas teltint meegaf. De uit Roemenië, maar in Parijs woonachtige, componist Vla dimir Cosma (die de filmmuziek voor tal van Franse films verzorgde) schreef de Jo de Meyere als de dorpsdokter in „Laat de dokter maar schuiven" aanstekelijke muziek Een aardige bijkomstigheid is het meedoen van de Amerikaanse acteur Bruce Bennett (als de Amerikaanse broer). Bennett vervulde in het verleden tweemaal de rol van Tarzan en was een bekend kogelstoter (in 1928 won hij de zilveren Olympische medaille op dit on derdeel in Amsterdam). Hij nam in 1933 de Tarzanrol van Johnny Weismüller over. Dé ontdekking van de film is de jonge actrice Monique Rosier, die de dochter Maria van de dorpsmeester (Hans Boswinkel) vertolkt. Zij wordt verliefd op een jonge zigeuner die panfluit speelt (een rol van de bekende panfluitist Pe ter Weekers van de groep Flairck). De film werd voor het grootste deel niet in de Peel opgenomen (want De Peel is helaas de Peel niet meer, zo verzuchtten Kortooms en Van der Hey de). Na lang zoeken vond men een ge schikte lokatie in het Zuidhollandse dorp Kockengen, dat nog een oude kern heeft. Veel inwoners van dit dorp deden als figuranten mee aan de film. Zoals gezegd: „Laat de dokter maar schuiven" is een amusante, evenwich tige komedie In het algemeen wordt er natuurlijk spel geleverd, heeft de film veel sfeer en is de muziek aanstekelijk Nlcolai van der Heyde kan tevre den zijn, zoals ook het duizend koppige publiek In het Euro Cinema complex In Den Bosch vorige week na de première tevreden en gul de hoofdrolspelers met applaus be loonde. „Laat de dokter maar schui ven" is als komedie geslaagd en biedt voor de komende paasdagen een plezierig avondje uit. (Grand 3, 90 minuten, alle leeftij den). Op het programma van het Filmhuis Amersfoort staat voor de komende week (zaterdag tot en met dinsdag) de Italiaanse politieke spektakelfilm „Queimada" met Marlon Brando in de hoofdrol. De film is van de hand van regisseur Gillo Pontecorvo. In „Queimada" speelt Marlon Brando een Engelse agent-provocateur in het Caraibisch gebied in de vorige eeuw, Brando weet met hulp van de slaven en de middenstand het Spaanse bewind omver te werpen, Maar ook het nieuwe bewind is niet, wat men ervan verwacht had (is dat niet altijd het geval?) en tien jaar later beginnen de slaven een guerilla tegen de nieuwe diktatuur Op nieuw komt Brando terug maar dit keer in dienst van een Engelse suikermaat schappij, die alleen maar last heeft van de opstandelingen Hij heeft de op- dracht meegekregen om er een eind aan te maken. Hij begint de strijd tegen de guerilla's en weet een zodanige chaos te scheppen, dat het Engelse le ger in kan grijpen. „Queimada" is een politieke parabel over kolonialisme en neokolonialisme. Niet alleen een spannende avonturen film. Marlon Brando speelt een uitste kende rol als agent-provocateur, zoals we dat van hem gewend zijn (Filmhuis Amersfoor, za t/m di 20.15 uur, 100 minuten). Het filmhuis wijdt haar nachtvoorstel lingen in de maand april aan het motto: Franse vrijheden. Op het programma staan de films ..Bof", „Daddy", „Themroc" en „Un rève plus long que la nuit" Zaterdag de eerste film „Bof', (Anatomie d'un livreur) van regisseur Claude Faraldo. De film is al eerder in het filmhuis vertoont De film Bof opende met de ondertitel Anatomie van een bezorger. Julian Ne- gulesco wordt geïnstrueerd hoe hij een driewielig karretje moet bedienen, waarmee hij kratten met wijnflessen moet gaan rondbrengen Die kratten zijn loodzwaar en je ene schouder gaat er scheef van groeien, maar je moet je nu eenmaal krommen, wil je door de wereld kommen Julian heeft af en toe wel eens een erotisch contact met een van zijn (vrouwelijke) klanten, maar dat is altijd vanuit een zeer ondergeschikte positie; hij zit immers toch al op zijn knieën om de flessen in de ijskast te stoppen. Op een dag ontmoet hij Marie Du bois, een etaleuse in een zaak van da meslingerie (opgesloten in haar glazen gevangenis) en het klikt meteen. Om te laten merken, dat ze hem mag, spreidt Maria, zittend in de etalage, langzaam haar benen, een fantastische scène. Ze trouwen en zijn redelijk gelukkig. Bovendien is Julian bevorderd tot chauffeur van een grote truck met op legger, ook al kreeg hij die benoeming op het moment, dat de andere chauffeurs in staking waren De vader van Julian, Paulo, ziet zijn werk op de fabriek niet meer zo zitten en houdt er mee op. Hij heeft genoeg gewerkt, vindt hij, en hij wil de rest van zijn leven op zijn gemak een beetje rondkijken en in de zon zitten. Maar zijn vrouw is moe, ziekelijk en uitgeteld, en daarom neemt Paulo de verantwoordelijkheid maar op zich, om haar wat sneller aan haar eind te helpen Bovendien kan hij dan bij zijn zoon gaan wonen, waar hij vreselijk veel van houdt Daarmee begint voor hem een nieuw leven, en dat bestaantje wordt nog ge lukzaliger als blijkt, dat Marie er abso luut geen bezwaar tegen heeft om af en toe ook eens met haar schoonvader naar bed te gaan Paulo brengt zelf nog een lief kindvrouwtje in hun kleine commune binnen, die snel geadopteerd wordt, en samen met Mamadou. een neger-straatveger, vormen zij een ge lukkig en in-tevreden geheel Wanneer Julian op zekere dag zijn truck in de prak rijdt, besluiten ze geza menlijk naar het zuiden te gaan On derweg kondigt Marie aan dat ze in verwachting is: de eerste wereldburger van een nieuw en vreedzaam maat schappijtje, waarin werk, bezitsdrang en jalousie taboe zijn, is op komst (Filmhuis, zaterdagnacht, 23 uur, 94 minuten). Op woensdag 9 april staat het Film huis als gebruikelijk in het teken van de Vrouwenfilm. In samenwerking met het Vrouwencafé Amersfoort wordt de film „Eine Frau mit Verantwortung" ver toond, van regisseuse Ula Stöckl, ge maakt in 1977. Eine Frau mit Verantwortung is het verhaal van een jonge vrouw die vanaf haar twaalfde levensjaar verantwoor delijkheid moest dragen voor anderen, maar nooit leerde verantwoordelijk te zijn voor zichzelf Haar vader, leraar van beroep, scheidde van haar moeder, toen deze zich niet langer meer wilde onderwerpen aan de levensvoorwaar den die haar huwelijk voor haar meeb racht. Helga nam na haar vertrek on middellijk geruisloos haar plaats in in het gezin en nam de zorg op zich voor de jongere broertjes en zusjes Tot haar eindexamen vindt ze haar leven „normaal" bij gebrek aan andere maatstaven. Dan mag ze au pair naar Parijs en krijgt daar een andere kijk op de dingen. Ze wil graag in Parijs blijven. Maar dat zou ongehoorzaamheid te genover haar vader betekenen Dus gaat ze terug. Ze leert een jongeman kennen en wordt zwanger. Haar vader is tegen abortus en haar vriend wil met haar trouwen. Zij wil noch hem. noch het kind. Maar ze vindt geen houvast om zich te verzetten. Alweer doet ze afstand van haar eigen behoeftes als „niet belangrijk" Verantwoordelijkheid wordt weer tot iets dat je voor anderen dient te hebben, maar niet voor jezelf. Ze komt pas in opstand als ze kort na haar eerste kind de tweede verwacht. De verantwoordelijkheid, die haar va der voor haar droeg, wordt geruisloos door haar echtgenoot overgenomen. De bevoogding van haar vader kan nog op een natuurlijke manier ophouden, maar die van haar echtgenoot lijkt le venslang te zijn. Ook hij is tegen abor tus. Helga past zich voor de derde keer aan. Maar de onderdrukte, verwaarloosde verplichtingen tegenover haarzelf eisen hun recht, fysiek blijft Helga bij haar ge zin, psychisch loopt ze spaak in een ziekte: ze ontwikkelt een poetsneurose Helga is op dit moment 22 jaar oud. (Filmhuis, woensdag 9 april. 20.15 uur, 78 minuten) „Spetters". Paul Verhoeven's film over „de jeugd van vandaag" naar een scenario van Gerard Soeteman. Ver kijk op de film hoeven heeft zich met deze film duide lijk op de jongeren gericht, maar is nog al demagogisch te werk gegaan Op zeer fragmentarische wijze behandelt Verhoeven alle mogelijke onderwer pen, van homo-sexualiteit tot gebeds genezing Je kunt niet .zo gek beden ken, of Verhoeven heeft het er (met Soeteman) in gestopt Dat alles met goedkoop effektbejag en zonder terug houdendheid gefilmd Technisch be kwaam, dat wel, maar de techniek maakt alleen nog geen goede film. Het grove taalgebruik, en de geweld- en sexscènes overheersen zonder werke lijk echt funktioneel te zijn. En dat alles bij elkaar maakt „Spetters" tot een film. waar je alle kanten mee op kunt, behal ve de goeie. En dat is jammer van het talent dat er in is gestopt. (Grand 1 en 2, 16 jaar). „Laat de dokter maar schuiven". De nieuwste Nederlandse film van Nl colai van der Heyde, naar het gelijk namige boek van Toon Kortooms. Re gisseur Van der Heyde heeft gekozen voor een glimlach in plaats van de gulle schaterlach en het gevolg is een amu sant voortkabbelende komedie rond een oude man, wiens „rijke" broer uit Amerika zal komen om de laatste le vensdagen in het dorp te slijten. Alle reden voor opwinding bij kastelein, pastoor en burgemeester, die de kassa al horen rinkelen Tegelijkertijd wordt de dochter van de dorpsmeester verliefd op een knappe zigeunerjongen met Panfluit en ook dat levert de nodige verwikkelingen op. De fotografie is mis schien iets te soft, waardoor je gauw de indruk krijgt naar een tikkeltje on scherpe film te kijken, maar dat went De dokter zelf (Jo de Meyere) schuift niet genoeg, maar het is hem vergeven Verder prima rollen van Piet Bamber gen. Joop Doderer en Paul Cam mermans. Om met het hele gezin naar toe te gaan (Grand 3, alle leeftijden, 90 minuten). „Ten". In Amerika, maar ook in Ne derland (en Amersfoort) een geheide bestseller, deze prima sophisticated soft sex komedie van regisseur Blake Edwards, die in „10" het verhaal vertelt van een middelbare man (Dudley Moore), die graag naar knappe vrou wen kijkt en ze in gedachten met een cijfer waardeert. Hij ontmoet op een goeie dag een vrouw, die het cijfer 10 waard is. Pechvogel George moet echter tot z'n spijt konstateren, dat het meisje nèt getrouwd is Maar dat weer houdt hem er niet van om achter haar aan te gaan Een uitstekende komedie met slapstick-elementen Voor een ge noeglijk avondje uit Wel even van te voren reserveren, want het kan zijn dat een voorstelling is uitverkocht. (Grand 4, 122 minuten, 16 jaar) strale tekenfilm nu opnieuw uitgebracht met nagesynchroniseerde Nederland se stemmen, zodat de film ook voor de kleineren toegankelijker is geworden. De ondertitels zijn verdwenen. Prima amusement voor jong en oud. (Cinema 2, alle leeftijden). „Asterix verovert Rome". Deze be kende tekenfilm komt vanaf donderdag opnieuw in Amersfoort en draait in de matinee-voorstellingen van Euro op vrijdag, zaterdag, dinsdag en woensdag. Op die dagen draait „Kra mer versus Kramer" in dit theater alleen in de avondvoorstellingen (Euro, alle leeftijden). „Eat my dust". Na „Grand Theft Auto" kunnen de liefhebbers van knotsgekke achtervolgingen per auto opnieuw hun hart ophalen met een film waarin Ron Howard eveneens de hoofdrol vertolkt: „Eat my dust" (Raket op vier wielen), waarin de zoon van een plaatselijke sheriff na een autorace in het stadje de auto van de kampioen steelt om er met de plaatselijke sexbom vandoor te gaan Omdat de autodief (Ron Howard) niet van plan is zich te laten pakken door zijn vader, de sheriff, moeten er heel wat achtervolgende auto's aan te pas komen, voordat deze speciale race tot een goed einde wordt gebracht. Een film in dezelfde stijl als „Grand Theft Auto". De stukken vliegen er weer af! (Nachtvoorstellingen Duo 2,90 minuten 16 jaar). „Love and bullets". (De ijzer vreter). In de normale (week-)voorstel- lingen van Duo 2 een film van regisseur Stuart Rosenberg met Charles Bron- son, Jill Ireland en Rob Steiger in de hoofdrollen: „Love and bullets" In deze redelijk goed gemaakte aktiefilm is Bronson een politie-inspekteur, die door de FBI wordt gebruikt om buiten de Verenigde Staten (in Zwitserland) de maitresse van een beruchte leider van een misdaadsyndicaat over te halen te gen haar minnaar te getuigen. Het loopt allemaal een beetje anders dan was verwacht en het gevolg van dit alles is, dat Bronson keihard in aktie moet ko men om te redden, wat er te redden valt. Voor de Bronson-liefhebbers de moeite van het bekijken waard (Duo 2, 16 jaar 104 minuten). „Porno". De liefhebbers van de por no kunnen uiteraard in Duo 1 terecht. Deze week in de gewone voorstellingen voor „Porno prooi" in een wat de film distributeur noemt „harde pomo-aktie- filmharde porno en harde aktie, dus. In de nachtvoorstellingen o m. Linda Lovemore, niet te verwarren met Linda Lovelace, in „Lickity Spilt" van regis seur Carter Stevens (Nederlandse titel: Reis der vleselijke lusten). Enfin, alles zit weer d'r op en d'r an. (Duo 1,18 jaar). Scène uit „Bof' van regisseur Claude Faraldo. In de nachtvoor stelling van het Filmhuis. „Een tip van de sluier". Deze film van cineast Frans Bromet heeft in de afgelopen tijd een enorme publiciteit gekregen. Radio, TV en pers hebben „Een tip van de sluier" op de korrel genomen en in de meeste gevallen was het oordeel: een waardevolle, maar discutabele film Het onderwerp: echt scheiding en méér nog wat beweegt een vrouw om te gaan scheiden? Frans Bromet heeft getracht daar een beeld van te krijgen, maar zijn hoofdpersoon Hiske liet niet het achterste van de tong zien door de afstandelijke benadering van de cineast Een film, die diskussie oproept, maar geen echt antwoord geeft op de vragen die gesteld worden (Grand 5, 96 minuten, 16 jaar) „1941". De dag dat Hollywoord op z'n kop stond Steven Spielberg's nieuwste speelfilm na de bestsellers „Jaws" en „Close encounters of the third kind". Een superknotse slapstick- aktie-komedie, waarin Spielberg er in slaagt om binnen de kortst mogelijke tijd de grootst mogelijke chaos te creëren. Amerikanen wachten ongeduldig op de verwachte invasie van de Japanners op de Amerikaanse westkust van de aan val in december 1941 Pearl Habour. Gewapend met hooivorken, knuppels en aftandse jachtgeweren wordt ook de burgerbevolking gemobiliseerd Voor als als er een onderzeeër (een Jap) aan de kust wordt ontdekt, breekt de hel los en wordt de chaos kompleet. Spielberg maakte van dit gegeven een erg knap pe lachfilm, waarin niets te gek is. Voor een avondje lachen, gieren brullen. (Cinema 1, alle leeftijden) „Kramer versus Kramer". Met Dustin Hoffman als Ted Kramer, Meryl Streep als Joanna Kramer en Justin Henry als Billy Kramer, in uitgebalan ceerde hoofdrollen, is „Kramer versus Kramer" van regisseur Robert Benton een excellente film rond een echtschei ding en de gevolgen voor man en vrouw. Benton is er in geslaagd om elk vals sentiment te vermijden en het re sultaat is een juweel van een film vol herkenbare humor, èn de tragiek van een onherroepelijke afscheid Warm aanbevolen (Euro, 16 jaar, maar ook best geschikt voor iets jongere kijkers) „Junglebook". Walt Disney's magi- filmagenda Filmagenda voor Amersfoort van don derdag 3 april t/m woensdag 9 april 1980. Grand, tel. 033-14632: Grand 1 en 2: Spetters 16 jaar Dagelijks: 13.45. 19.00. 21 45 uur Eerste en tweede paasdag 13 45. 16 15, 19.00, 21 45 uur. Grand 3: Laat de dokter maar schuiven. A.l Dagelijks: 13.30.18 30.21 15uur Eersteen tweede paasdag 13.15,15.45,18 30,21.15 uur Speciale bespreeklijn tel. 033-14173. Grand 4: ..10" 16 jaar Dagelijks 13.30, 18 45, 21.30 uur Eerste en tweede paas dag 13.30, 16 00. 18 45, 21.30 uur. Grand 5: Een tip van de sluier 16 |aar. Da gelijks: 13.45, 19.00. 21 45 uur Eerste en tweede paasdag: 13.45,16 15,19 00, 21 45 uur. Cinema, tel. 033-18900: Cinema 1: 1941. de dag dat Hollywood op z'n kop stond A.l. Dagelijks 13 45, 18.45, 21 30 uur Eerste en tweede paasdag 13.45, 16.15, 18 45, 21.30 uur Cinema 2: Junglebook A.L Nederlands ge sproken Dagelijks 13.30, 18.30,21 15 uur Eerste en tweede paasdag 13.30, 16.00, 18.30, 21.15 uur Euro, tel. 033-33655: Euro: Kramer versus Kramer 16 jaar Vrij zat ,'di en wo 1845, 21.15 uur Dagelijks: 13.45. 18.45, 21 15 uur. Eerste en tweede paasdag 13 45, 16.15. 18 45, 21 15 uur Euro: Asterix verovert Rome A.l. Vrij., zat., di en wo 13.45 uur. Duo, tel. 033-16572: Duo 1: Porno prooi. 18 jaar Dagelijks 14.15, 19.15, 21.30 uur. Eerste en tweede paasdag 14 15, 16 30, 19 15, 21.30 uur Duo 2: De Ijzervreter 16 jaar Dagelijks 14 00, 19 00, 21 15 uur Eerste en tweede paasdag 14 00, 16.15, 19.00, 21.15 uur. Duo nachtvoorstellingen: Duo 1: Reis der vleselijke geneugten 18 jaar Vrijdag- en zaterdagavond 24 00 uur Duo 2: Eat my dust (raket op vier wielen) 16 jaar Vrijdag- en zaterdagavond: 23.45 uur. Filmhuis Amersfoort, tel 19505. (ma-vrij 10 12 uur). „Queimada". za terdag tot en met dinsdag 20.15 uur „Bof" (Anatomie d'un livreur), zat. 23 uur „Eine Frau mit verantwortung", wo 9 april, 2015 uur.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 15