ft Woningbouw Leusden gaat na 1985 zeker verder CML/RO: Bruinhorst moet niet doorgaan Terug fluiten 5 r Werkgroep neemt standpunt Hamersveldsewegbewoners over VdSIIAAC IKIIE 33 ij J u NAAR HET NOORDEN OF HET ZUIDEN WAGENAAR TOT AGRARIËRS: „ALERT ZIJN BIJ BESPREKINGEN VAN HET STRUKTUURPLAN" WULDëR U«f KItANT Leusder Krant volgende week op woensdag en vrijdag! Leusder Krant Woningbouw- procedure kan korter Avondopenstelling postkantoor vervalt Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden FOTO-KOPIE NODIG? Verantwoordelijk rodakteun BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3a3flLAAXeusdaa£eQtajm__ Telefoon (033-) 941495 b.g.g. (03420) 6141 Telex B.D.ll. 40261 Giro 871441 Abonnement 110,50 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DONDERDAG 3 APRIL - 11e JAARGANG NO. 79 -1980 6 SB (Van de redaktie) LEUSDEN - „Het Is triest, dat de agrariërs plaats moeten maken voor steden, maar dat is nu eenmaal een keihard gegeven. Daar komen we niet onderuit. Na 1985, als de tweede fase is afgerond, zullen we moeten bouwen voor eigen inwoners. In het komende struktuurplan zal de groei- richting voor de woningbouw moe ten worden aangegeven. Dat kan betekenen, dat in noordelijke rich ting verder wordt gebouwd of naar het zuiden. Maar het kan ook in beide richtingen. Op dat moment dient u, als agrariër, alert te zijn, want dat moment is belangrijk", aldus wet houder Wagenaar tot verschillende verontruste boeren op de publieke tribune tijdens de commissie/ver gadering R.O, dinsdagavond. Eén van hen, de heer De Groot, had zijn ernstige verontrusting uitgesproken over het feit, dat op één van de kaarten van het plangebied Bruinhorst aanwij zingen waren geschreven, waaruit zou blijken, dat het gebied ten oosten van de Hamersveldseweg bestemd zou zijn voor eventuele woningbouw De agra- zijn en dat betekent, volgens een eerder gedane uitspraak van de raad. dat daarna voor eigen bevolking gebouwd dient te worden. Die eigen behoefte wordt meestal vastgesteld op basis van enkele procenten van het aanwezige riërs wensten hierover duidelijkheid en die kregen ze, zij het gedeeltelijk ..Dat was een slordigheidjealdus de wethouder. ,,en niet bedoeld om onrust te zaaien in dit stadium' Zoals bekend zal Leusden's tweede fase omstreeks 1985 of eerder voltooid woningbestand. In het komende struktuurplan voor Leusden (waarin richting zal moeten worden gegeven ten aanzien van de gewenste ontwikkeling) dient onder meer te worden vastgelegd, in welke richting Leusden verder wenst te bou wen De provincie heeft haar voorkeur al in het streekplan kenbaar gemaakt en ziet veel in woningbouw naar het noor den ('t Ruige Veld). Aangezien dit ge bied beperkt is (tenzij nog verder rich ting Stoutenburg zal worden gebouwd), zal binnen enkele jaren ook dat gebied zijn volgebouwd en zal opnieuw geko zen dienen te worden: verder naar het noorden of naar het zuiden Naar het oosten, over het Valleikanaal, wordt voorlopig uitgesloten geacht, omdat dit op grote weerstand van de bevolking stuit Ook de provincie acht dit uitge sloten Toch zal er een keuze gemaakt moeten worden en ook al kan het nog jaren duren, voordat daadwerkelijk ver der gebouwd dient te worden na het vol bouwen van het Ruige Veld. wellicht ontkomt men niet aan de keus. dat de gemeente het verder in zuidelijke rich ting zal moeten zoeken En daarmee zal dan de positie van de agrariërs in dat gebied (nu toch ai zo geteisterd door Bruinhorst) op de tocht komen te staan. Het is niet ten onrechte dat de agrariërs - door schade en schande wijzer geworden - zich nu al ongerust maken. Wet houder Wagenaar bevestigde in feite hun bange vermoedens. Hij wees de agrariërs er op, dat zij de ontwikke lingen nauwlettend zullen moeten volgen. Want het is duidelijk, dat de dlskussie binnen afzienbare tijd gaat beginnen als de eerste aanzet voor het struktuurplan op tafel komt. Jan Wagenaar (Van één onzer verslaggevers). LEUSDEN - De uitspraken die wethouder Jan Wagenaar (WD) dinsdagavond deed tijdens de vergadering van de raadscom missie „Ruimtelijke Ordening" - zie elders in deze krant - hebben nu al het nodige stof doen op waaien. Onder de aanwezigen dinsdagavond waren onder meer een aantal aanwonenden van de Hamersveldseweg. In de CML- vergadering van woensdagavond zei één van hen, de heer Van 't Klooster: „Die uitspraken van Wagenaar liegen er ook niet om. Er staat ons nog heel wat te wachten." Gemeentewerkendirecteur M. Pais daarop, geruststellend: „Ik wil u wijzen op het standpunt dat de WD-fractie in de raad bij de laatste algemene beschouwingen nog heeft ingenomen: na 1985 alleen bouwen voor de eigen groei. Ik denk dan ook wel dat de wethouder door zijn fractie te ruggefloten zal worden." Niettemin bleef bij de aanwezi ge Hamersveldseweg-bewoners de Indruk leven dat zij langzaam maar zeer zeker worden voorbe reid op uitbreiding van Leusden- Centrum In hun richting. Eén van hen: „Je zou Leusden nog In drie richtingen kunnen uitbreiden: het oosten, maar dat zullen ze nu wel uit hun hoofd laten; het noorden: maar ze beginnen nu al over de problemen die dat op zou leveren. Wat houd je over? Het zuiden; ten zuiden van de Schoolsteegbosjes dus. Maar zo ver is het nog niet." (Van óén onzer verslaggevers). LEUSDEN - De werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML Is van mening dat vestiging van het werkgelegenheldsterreln „Bruinhorst" langs de Hamers veldseweg geen doorgang moet vinden. In een brief aan het col lege van burgemeester en wet houders zal de werkgroep vra gen om het betrokken gebied zijn agrarische karakter én bestem ming te laten behouden. Boven dien vraagt de werkgroep het college om het door aanwonen den van de Hamersveldseweg aangedragen alternatieve tracé voor de nog aan te leggen Zuide rinslag in overweging te nemen. Aldus besloot de werkgroep gister avond na een uitvoerige diskussie over het plan Bruinhorst en het door aanwo nenden van de Hamersveldseweg aangedragen alternatief Eerst kreeg de heer M. Pais. direkteur gemeente werken. de gelegenheid om de ge meentelijke plannen toe te lichten Pais wees op de tweeledige achtergrond van Bruinhorst: enerzijds de behoefte van auto-importeur Pon aan meer par keerruimte, anderzijds de behoefte in Leusden aan een terrein waar zich kleine, ambachtelijke bedrijven kunnen vestigen ..Daarbij hebben we ons oog op dit gebied laten vallen", aldus Pais. die daarbij een terrein aanwees tussen de nog aan te leggen Zuiderinslag en de plaats waar Pon nu een aansluiting op de Hamersveldseweg heeft De direc teur gemeentewerken benadrukte dat er in het huidige plan voor Bruinhorst geen woningen meer zijn opgenomen De provincie heeft laten weten niet ak koord te kunnen gaan met de oorspron kelijk in het plannetje opgenomen dienstwoningen ..Er bleek overigens ook geen behoefte aan te bestaan". al- Het gebied, waar Bruinhorst zal komen langs de Hamersveldseweg. Hamersveldseweg kreeg vervolgens de heer Van 't Klooster de kans om de bezwaren tegen de gemeentelijke plannen toe te lichten. Die zijn in het kort moeilijkheden ten gevolge van de hinderwet, het aantrekken van meer verkeer, en een verdere aantasting van het karakter van de Hamersveldseweg Met name voor het bedrijf voor de heer G van Apeldoorn zou de realisering van Bruinhorst verstrekkende gevolgen hebben Van 't Klooster: ..In feite bete kent het een stille dood voor dat bedrijf Het komt helemaal klem te zitten tussen de Zuiderinslag en Bruinhorst De keel wordt langzaam dichtgeknepen." Van 't Klooster bepleitte daarom om Bruinhorst niet op de aangegeven plek te realiseren Tevens vestigde hij de aandacht op een door de aanwonenden van de Hamersveldseweg aangegeven alternatief tracé voor de Zuiderinslag Dit ligt in meer zuidelijke richting Kennelijk geraakten de leden van de CML-werkgroep onder de indruk van het pleidooi van Van 't Klooster Una niem besloten zij tot het schrijven van bovengenoemde brief aan bur gemeester en wethouders. Alleen de heer Herks vroeg zich af of de werk groep niet aan alternatief voor de afge wezen plaats zou moeten aangeven. Werkgroepsvoorzitter Ten Berge daar op ..Zullen we dat maar niet aan b en w. overlaten?" SCHILDERSBEDRIJF Willem de Zwijgerlaan 8, ueusden-Zuid. Telefoon 033-940928 f Varkensmark! 17 19 Amersfoort Tel (033) 19461 Commentaarpag Commissie te laat betrokken bij gemeentehuispag Lisiduna gaf uitvoering pag Peutejater In Hakhorst pag Wlm de Jong pag Sportpag Loep op Leusdenpag Uit in Amersfoortpag Films In Amersfoort pag DOKTERSDIENST: 03425-1222 DE LEUSDER KRANT: ...alert bij alle plannen. LEUSDEN - In verband met de Paasdagen verschijnt de Leusder Krant volgende week in plaats van op dinsdag en donderdag op woensdag en vrijdag. Kopij voor het nummer op woensdag dient uiterlijk dins dagmiddag 12 uur in ons bezit te zijn, kopij voor het nummer op vrijdag uiterlijk don derdagmiddag 12 uur in ons bezit te zijn. Voor de advertenties gelden dezelfde inleveringstijden Bij voorbaat dank voor uw me dewerking Redaktie en advertentie-afdeling Leusder Krant. Rozendaallaan 9 Leusden-C. dus Pais Een prettige bijkomstigheid daarvan is. dat er voor de agrarische bedrijven in de omgeving aanzienlijk minder of in het geheel geen hin derwetproblemen uit Bruinhorst zullen voortvloeien, zo meent Pais ..De hin derwet spreekt alleen over woningen en die zijn nu niet meer in het plan opge nomen" STILLE DOOD Namens de aanwonenden van de Onafhankeli|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. (Van de redaktie) LEUSDEN - Het realiseren van een woningbouw-plan duurt in de prak tijk (van ontwerpfase tot oplevering) twee jaar en drie maanden. De ge meente Leusden is van plan om die procedure met een half jaar te be korten, door de raad te vragen eerder een krediet voor bouwrijpmaken be schikbaar te stellen, in de komende raadsvergadering zal dit het geval zijn voor het plan Zwanenburg. Normaal gesproken wordt krediet voor bouwrijpmaken verleend op grond van een nauwkeurige begroting Daar van kan nu echter niet in zo n vroeg stadium al sprake zijn. zodat een be drag wordt geraamd op basis van de algemene exploitatiebegroting van een plan, De provincie staat welwillend te genover deze versnelde procedure, hoewel de besprekingen hierover nog niet zijn afgerond De Provinciale Pla nologische Dienst stelt als eis, dat het schetsplan tijdig in de openbaarheid dient te worden gebracht en dat er vol doende tijd is voor het maken van op merkingen door de bewoners van Leusden Als hieraan kan worden vol daan. dan is de PPD bereid om Gede puteerde Staten positief te adviseren. Als de provincie ook financieel akkoord kan gaan (hierover wordt nog overleg gepleegd), dan zal dat kunnen beteke nen. dat in het vervolg veel sneller kan worden gebouwd De commissie RO ging in principe akkoord met dit voor stel. Wethouder Wagenaar hoopte, dat al in de aprilraad het voorstel kan wor den gedaan voor een krediet voor het bouwrijpmaken van Zwanenburg LEUSDEN - In verband met Goede Vrijdag komt de avondopenstelling van het postkantoor aanstaande vrijdag te vervallen. Ook de overige winkels zullen deze avond niet geopend zijn. Een deel er van is vanavond, donderdag, geopend Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag resp donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook niet le bereiken is. kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag le bereiken onder tel. nr 03420-6141, na vijf uur 03420-4679

Leusder Krant | 1980 | | pagina 1