Commissie R.O. te laat betrokken in praatschets gemeentehuis Architect hoeft niet „terug naar af' Kroon moet nu uitspraak doen Parkeren Hamershof BOUW WOONEENHEDEN IN CLAEVERENBLAD IN AUGUSTUS VAN START Groene Zoom wordt doorgetrokken naar de Maanweg VERKEERSSTRUKTUUR HAMERSHOF TER DISKUSSIE Extra CML- vergadering over nieuwe raadhuis Huurders WSL vergaderen Huisvesting alleenstaanden Lisiduna zoekt amateur musici leus—en krant; -f»L HOORZITTING HAMERSVELDSEWEG Leusder Krant Commentaren/ Aleniiijjeii FOTOKOPIE NODIG? DONDERDAG 3 APRIL 1980 plaatselijk nieuws 3 (Van de redaktie) LEUSDEN - De commissie ruimte lijke ordening en openbare werken is duidelijk te laat betrokken bij de praatschets voor het nieuwe ge meentehuis. Voorzitter Wagenaar stelde dinsdagavond tijdens de openbare vergadering van deze commissie, dat dit in het vervolg beter zal moeten, willen er geen le vensgrote problemen komen. „Als deze commissie eerder erbij was betrokken, dan zouden we nu niet met de brokken zitten", stelde hl) naar aanleiding van het feit, dat door de architect Is afgeweken van de planbegrenzing en de verkeers- struktuur van het hoofdcentrum na bij het nieuwe gemeentehuis heeft gewijzigd. „De architect is een beetje verkeersdeskundige geworden", zei de heer Wagenaar „en met alle respekt voor de filosofie die er achter steekt: dat is geen goede zaak". Hij stelde de commissieleden voor om de architect en de werkgroep nieuwbouw gemeentehuis „terug naar af" te sturen en het huiswerk opnieuw te laten doen, maar daar voelden de commissieleden weinig voor. Zij waren van mening, dat alle gemaakte opmerkingen en kritiek In een herziene praatschets verwerkt dienen te worden. Bovendien zal de werkgroep nieuwbouw gemeente huis, indien zij wil afwijken van eer der vastgestelde verkeers-struktu- ren en andere onderdelen van de „contra-mal", dit goed geargumen teerd voor dienen te leggen aan de raad. alvorens hierover wordt be slist. Maar er dient ruimte te blijven voor afwijkingen van het oorspron kelijke model van de voor het ge meentehuis gemaakte contra-mal. De commissie had overigens veel waardering voor de filosofie van ar chitect Heijdenrijk achter zijn praat schets. Zij was het verder met voor zitter Wagenaar eens. dat de com missie in het vervolg sneller op de hoogte dient te worden gebracht van alle voorgenomen wijzigingen. ZOEKROUTE Als het aan wethouder Wagenaar had gelegen, dan zouden de architect en werkgroep nieuwbouw gemeente huis opnieuw aan de slag hebben Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40- per jaar, f 20.50 per half jaar, 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141. na vijf uur 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n v de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. moeten gaan op basis van de oor spronkelijke contra-mal. maar zowel de commissieleden als de heer Bloemhof, lid van de werkgroep nieuwbouw, von den dat te gek. De wethouder tilde zwaar aan het feit, dat de commissie heeft toegestaan, dat zonder meer is afgeweken van de oorspronkelijke ver- keersstruktuur met name om en nabij het gemeentehuis Ook het overschrij den van de planbegrenzing vond hij een verkeerde zaak. ..Als we niet op passen. zitten we binnen de kortst mo gelijke tijd met dezelfde problemen als in De Biezenkamp. Daar moeten we voor waken. We hebben als raad duide lijk afgesproken, dat er een zoekroute om het hele winkelcentrum zou komen, waardoor parkeerplaats-zoekende automobilisten snel van de ene par keerplaats door kunnen stromen naar een volgende. We hebben nu eenmaal gekozen voor deze struktuur en dan moeten we er niet zo maar van afwijken, dat is niet juist". Harm Offereins (SGP/GPV) vertolkte de gevoelens van de commissieleden door te stellen, dat het voor hem onmo gelijk is om daar op zo n korte termijn een oordeel over te geven Hij stelde voor om de komplete verkeerspro blematiek. zoals beloofd, apart te be handelen en dan niet alleen in de com missie RO, maar ook in de werkgroep Verkeersaangelegenheden en de werkgroep RO van het CML Wethou- der Wagenaar was het daar volledig mee eens. ,,Er komt een aparte nota over deze materie, waarbij alles op een rijtje zal worden gezet Maar ik wil hier wel duidelijk stellen, dat de commissie RO in het vervolg sneller bij de ontwik kelingen van het nieuwe gemeentehuis betrokken dient te worden om dit soort zaken te voorkomen" De architect hoeft dus niet terug naar af, maar zal binnen enkele we ken met een herziene praatschets komen, waarin alle gemaakte op merkingen van alle partijen zo mo gelijk zijn verwerkt. Want - en wet houder Wagenaar liet daarover ook geen twijfel bestaan - de opzet van architect Heijdenrijk is prima. Ook de commissieleden vonden dat. ~ln yjitw. Doorsnee van het gemeentehuis. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De werkgroep „Ruimtelijke Ordening'' van het CML komt op vrijdag 22 april voor extra vergadering bijeen om te praten over het nieuwe gemeentehuls. Op 16 ap ril aanstaande komt de herziene praatprent gereed en voor begin mei moet daarop de Inspraak hebben plaatsgevonden. Vandaar de extra bijeenkomst van de CML-werkgroep. Overigens gaf werkgroepsvoorzitter Ten Berge in de vergadering van gis teravond uiting aan zijn verwondering over het feit dat de RÓ-werkgroep de vorige keer zo gemakkelijk over de overschreiding van de plangrenzen van eerste praatprent voor het gemeente huis was heen gestapt Ten Berge, bij de vorige vergadering niet aanwezig geweest: ..Ik vind het een beetje gek, dat u daar geen enkele moeite mee ge had blijkt te hebben We wijken daar mee namelijk af van eerder ingenomen standpunten en ik vind juist dat we op ons stuk moeten blijven staan, willen we een beetje au serieux genomen wor den Als er goede argumenten vanuit ruimtelijke ordening zijn, dan kunnen we natuurlijk best eerder ingenomen standpunten verlaten Maar in dat geval wacan die argumenten er helemaal niet. Het waren louter architectonische redenen, waarom Heijdenrijk buiten de plangrenzen is gegaan," aldus de heer Ten Berge Zijn mede-werkgroepsleden bleken daar nog steeds minder problemen mee te hebben De heer Herks:Ik vind het volkomen verantwoord wat de ar chitect heeft gedaan Ten Berge: ..Maar dan zitten we hier toch alleen nog maar om overal ja tegen te zeggen Herks: ,,Dat heb ik al zo vaak ge zegd DE ZOEKROUTE EN HET GEMEENTEHUIS Toch was het allemaal een beetje duister rond het nieuwe gemeentehuis. De architect had zich niet aan de planbegrenzing gehouden, dat wil zeggen, dat hij méér en/of andere ruimte heeft gebruikt dan hem voor het nieuwe gemeentehuis was aan gewezen. Daardoor zou het ge meentehuis dichter bij de Cen- trumweg komen te liggen en bo vendien zouden verschillende al gelegde leidingen daardoor verkeerd zijn. Verder heeft de architect de in de zogenaamde „contra-mal" vastgelegde en door de raad goedgekeurde verkeersstructuur gewijzigd, door de auto's op het plein ('t Erf) een geheel andere route te laten volgen om het gemeente huis beter tot haar recht te laten komen. Uit het oogpunt van de architect aanvaardbare wijzi gingen, gezien de filosofie die achter zijn ontwerp zit. Dit alles is tot stand gekomen in zeer nauwe samenwerking met de werkgroep Nieuwbouw Ge meentehuis, een begeleidings commissie, waarin raadsleden, deskundigen en ambtenaren zitting hebben. En toch is wet houder Wagenaar boos. Boos, omdat men is afgewe ken van het oorspronkelijke plan. Boos, omdat de commis sie RO te laat in die ontwikkeling is betrokken. Voor een wethou der voor Ruimtelijke Ordening is dat op z'n minst ongewoon, want daarmee geeft hij te ken nen, dat veel aan hem voorbij is gegaan. Bovendien begrijpen we niet, dat dit allemaal kon ge beuren waar deskundige amb tenaren bij zaten. Zij zouden toch in ieder geval beter hebben moeten weten. Zij wisten de be grenzingen en - evenals de raad - kenden zij de vastgestelde ver- keers-struktuur. Het moet duidelijk zijn, dat nogal wat kommunikatie-stoor- nissen ten grondslag liggen aan de nu aktueel geworden affaire. Niet alleen is te weinig terugge koppeld naar de commissie RO, maar ook te weinig naar de ver antwoordelijke wethouder, die volgens zijn uitlatingen, pas nu werd gekonfronteerd met de wijzigingen. Er gaan steeds meer stemmen op, die in de richting gaan van een volkomen autovrij houden van het plein voor het gemeen tehuis. Dat betekent, dat moet worden afgeweken van de oor spronkelijke verkeers-struktuur van het winkelcentrum De Ha mershof op een nog andere wij ze, dan de architect deed. Als we wethouder Wagenaar goed hebben begrepen, dan zoekt hij het in een route, die achter het gemeentehuis langsloopt, pa rallel met de Centrumweg. Doordat de architect teveel met zijn plan is opgeschoven in de richting van die weg, is daar nu te weinig ruimte voor overge bleven. Wellicht verklaart dat het ongenoegen van de wet houder, die daardoor geen al ternatieven te bieden had. Een autovrij plein voor het gemeentehuis is uitstekend te kombineren met een goede zoekroute voor automobilisten, die op zoek zijn naar een par keerplaat. Daarvoor dient de ar chitect langs de Centrumweg ruimte te maken. De filosofie van zijn ontwerp kan hij dan - wat betreft de pleinkant - on aangetast laten. Wethouder Wagenaar hoeft zich dan geen zorgen te maken over zoekende auto's die verdwalen, de voetgangers krijgen alle ruimte op het grote plein voor het ge meentehuis, de architect hoeft zijn uitstekende concept niet te wijzigen (althans niet es sentieel) en iedereen kan tevre den zijn. V. (Van de redaktie) LEUSDEN - Vorige week werd in Den Haag een hoorzitting door de Raad van State gehouden ten aan zien van een beroep, dat de firma Coen v.d. Berg en de fa. J. C. van den Berg aan de Hamersveldseweg heb ben aangetekend tegen het besluit van de gemeente Leusden tot het zetten van gele strepen (parkeer verbod) langs de Hamersveldseweg ter hoogte van hun bedrijven. Het gemeentelijk besluit dateert van 6 juni 1978. Door te weinig parkeerplaatsen bij en in de omgeving van de winkel van Coen van de Berg, zou deze firma schade hebben geleden door de maatregel van de gemeente. In een pleitnota van de gemeente werd gesteld, dat de maatre gel uit oogpunt van verkeersveiligheid was genomen, om een goede door stroming van het verkeer op de Ha mersveldseweg èn van verkeer vanaf de Asschatterweg op de Hamers veldseweg te kunnen garanderen. Zij stelde, dat er volop parkeergelegenheid in de nabije omgeving is. zoals bij het gemeentehuis en de Biezenkamp. De gemeente achtte de maatregel onver mijdelijk. maar sluit niet uit, dat door de aansluiting van de Noorderrandweg op Rijksweg 28 (of Zwarteweg) de ver keersdruk op de Hamersveldseweg dusdanig wordt verminderd, dat de maatregel kan worden ingetrokken. Het wachten is nu op uitspraak door de kroon. LEUSDEN - In afwachting van het gereedkomen van de definitieve parkeerplaatsen In Hamershof zal met ingang van dinsdag 8 april 't Erf als tijdelijke parkeergelegenheid in gebruik worden genomen. Gelijk tijdig wordt de parkeerruimte voor de bibliotheek Nieuw-Langenbeek buiten gebruik gesteld. De parkeerplaats op 't Erf Is te bereiken via de Noorderinslag en de Centrumweg. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Op donderdag 17 april aanstaande wordt de vierde huur dersvergadering van de Woning stichting Leusden (WSL) gehouden. Deze. door het bestuur van de WSL in samenwerking met de huurderscom missie gorganiseerde bijeenkomst, is bestemd voor alle huurders van WSL- woningen. De agenda voor deze ver gadering. die om 20 uur in 't Ros Beyaart begint, staat het volgende: 1 opening door de voorzitter van de Woningstichting Leusden 2. inleiding door de voorzitter van de huurderscommissie 3. verhandeling over isolatie en groot onderhoud 4 pauze 5. voorlichting over procedure wo ningtoewijzing 6. mededelingen over nieuwbouw 7 rondvraag 8 sluitinq De huurders van de WSL worden alle nog persoonlijk uitgenodigd. (Van de redaktie) LEUSDEN - Binnen afzienbare tijd zal de Groene Zoom worden door getrokken in zuidelijke richting tot aan de Maanweg. Omdat de provin cie nogal haast wil zetten achter de subsidiëring van deze aanleg, heeft ook de gemeente haast gekregen en werd het voorstel zonder voorberei ding tijdens de commissie-vergade- ring RO en Openbare werken gelan ceerd. Als het plan niet tijdig bij GS wordt Rozendaallaan 9 Leusden-C ingediend, kan dat negatieve gevolgen hebben ten aanzien van de financie ring, was het argument. De commis sieleden konden bij gebrek aan vol doende gegevens geen zinnig woord zeggen over het plan, temeer omdat in een ter inzage gelegde toelichting on der meer over tunnels e d. wordt ge sproken, zonder dat duidelijk wordt wat daarmee wordt bedoeld Harm Of fereins (GPV-SGP): ,,lk heb hier ge woon moeite mee. Er blijven voor mij teveel vragen over" Als tussenoplos sing werd voorgesteld, dat alle vragen aan de dienst kon worden gesteld, zo dat het voorstel toch in de aprilraad zal kunnen worden behandeld Daarmee ging de commissie akkoord, maar wilde geen mening geven Overigens betekent aanleg van het laatste deel Groene Zoom, dat de huidige Bavoortseweg buiten gebruik zal worden gesteld. Deze weg zal straks dienst gaan doen als toegangs weg naar het Buining sportpark, terwijl een deel van de weg zal worden inge richt als parkeerplaats Hierover zal een apart voorstel komen, omdat de ontwik keling van de Bavoortseweg buiten de aanleg van de Groene Zoom valt (Van de redaktie) LEUSDEN - Zoals de zaken er nu uitzien, zullen in het plan Claeveren- blad ten zuiden van de huidige Cen trumweg volgend jaar augustus, bij het begin van het nieuwe cursusjaar, 55 wooneenheden voor alleenstaan den en studenten gereed zijn geko men. In totaal zullen vijf woonblok ken In dit plan worden gebouwd in twee en drie woonlagen. 46 van deze woonheden zullen - in drie ver schillende types - bestemd zijn voor twee-persoonshuishoudingen en 9 woonheden voor eenpersoons huishoudingen. Zoals bekend zal de Woningstichting Leusden zich met de bouw belasten. „We hebben over dit plan uitstekende gesprekken ge had met de woningstichting Leus den en ook de inspraak via referen tiegroepen verloopt uitstekend. We zitten met z'n allen op één lijn", aldus wethouder Wagenaar. „Augustus van dit jaar beginnen we met de bouw, die binnen een jaar zal zijn af gerond". Er zal wel een bestemmingsplan-wij ziging moeten komen, omdat het plan enigszins afwijkt van het oorspronkelij ke bestemmingsplan. Daarvoor zal in de komende raad een voorbereidings- besluit genomen dienen te worden, zo dat via artikel 19 gebouwd kan worden De wethouder voorzag geen proble men, temeer daar ook de provincie welwillend tegenover het plan staat „Voor alleenstaanden is dit projekt - zeker op korte termijn gezien - een be langrijke bijdrage in hun huisvesting", aldus wethouder Wagenaar dinsdag tij dens de vergadering van de commissie RO Harm Offereins (GPV/SGP) vond de voorzitter wel wat al te optimistich. „Ik geloof er niets van. dat er dit jaar nog gebouwd kan worden De theorie is an ders dan de praktijk. Het zal erop papier wel goed uitzien, maar ik vind het alle maal wat al te enthousiast gedacht. Al leen al de prijsvorming kan straks veel diskussie oproepen en vertraging ver oorzaken" De woningen zijn een ontwerp van het architectenbureau Inbo b.v. te Woudenberg. LEUSDEN - Woensdag 7 mei wordt in verpleeghuis Lisidunahof het jaarfeest gevierd, ditmaal met als motto „Er zit muziek in Lisidunahof." Een van de onderdelen van het Jaar feest is een café-chantant dat 's middags van 14.00 tot 16.00 uur wordl gehouden. Onder het genot van een drankje kunnen de bewo ners dan luisteren naar de muzikale verrichtingen van een aantal ama teurmusici die op het podium zullen verschijnen. Daartoe nodigt de organisatie van het jaarfeest muzikale talenten uit die zich bevinden onder de bewoners en per soneelsleden van Lisidunahof. maar ook belangstellenden van buiten het verpleeghuis worden uitgenodigd hun muzikale kunnen ten gehore te bren gen. Koren zowel als solo-artiesten, of dat nu zangers, zangeressen, ac cordeonisten of pianisten zijn, zijn har telijk welkom. Voor pianisten is er op het podium een piano aanwezig. Belang stellenden worden uitgenodigd snel kontakt op te nemen met de heer G. Groenendijk, telefonisch bereikbaar onder nummer 942224 U kunt ook schrijven naar G. Groenendijk Lisidu nahof. Bavoortseweg 99 Hij kan alle verdere informatie verstrekken en bij hem kunt u zich ook opgeven

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3