WIM DE JONG EN DE AKTIE „S.O.S. KINDERDORPEN" reportage DONDERDAG 3 APRIL 1980 KNIPE ,,De grote inspiratie voor de tweede fase van onze aktie komt eigenlijk van uit die kleine hervormde gemeente Kni- pe bij Heerenveen," zegt Wim de Jong. ,,Deze mensen hebben reeds geza menlijk een adoptie van 8 kinderen in het S.O.S kinderdorp Leh in Ladakh sinds 1976. Ik vond het geweldig deze mensen te kunnen laten zien wéér hun kinderen leven. PLEEGOUDERS GEVRAAGD We hopen, dat Knipe een voorbeeld mag zijn voor veel mensen in Leusden en Amersfoort. Ons doel is nu nog konkreter geworden. Ons huis voor Tashi komt erl en er komen 20 vluch telingenkinderen in Ook voor deze kin deren zoeken we dus pleegouders. En dat dit kan bewijst wel het begin van ons SCHOLEN: WILLEN JULLIE IETS DOEN? We denken bovendien aan scholen, die het voorbeeld van De Amersfoortse Berg zouden kunnen volgen. Niet ie dereen kan direkt een fancy-fair gaan houden. Maar we denken met veel ple zier terug aan de Sint Josefschool in Achterveld Deze zomer hopen we foto's te kun nen maken van de kinderen, spelend op hun basketballveld in Leh, welk veld is bijeengebracht door de kinderen van de Sint Josefschool. Ongetwijfeld zijn er scholen in onze regio, die goede ideeën hebben om de Tibetaanse kinderen in Leh te helpen. We weten het, er zijn al veel scholen in Leusden en omgeving, die kinderen adopteerden. Maar onverwacht krijgen we vaak telefoontjes van mensen, die ineens een kollekte willen houden voor een goed doel in de derde wereld. Blijk baar weten toch dan de mensen niet, dat het geluk vlakbij ligt. En ze kunnen in hun zomervakantie zien hoe hun kin deren leven in het huis dat zij zelf hiel pen bouwenl" Wim eindigt zijn relaas met de vol gende woorden: „Dank, lieve mensen, voor alles wat u voor onze kinderen deed in de ze drie maanden. En bij voorbaat dank aan allen, die ook nu weer in de komende drie maanden hun schou ders met ons er onder zullen zetten!' ANCO MALI „Tashi krijgt een huis. De bouw is nu begonnen" zijn in Tibet. Totnogtoe was er alleen maar een Engelstalig blad voor heel Europa De mensen willen liever over Tibet in hun eigen taal lezen. Zo besloot de werkgroep Tibet een kwartaalblad te gaan uitgeven over maatschappij, kuituur en religie in Tibet. U kunt zich daarvoor opgeven bij: Re- daktie Tibet, Postbus 18, 9430 AA Westerbork. De prijs voor een jaar abonnement is 15,-. Doel van het blad is: naast het kwe ken van bewustvorming voor de huidige situatie van Tibet het verschaffen van informatie over de Tibetaanse kuituur en religie in heden en verleden. „Tibet" zal tevens publikaties verzorgen over het lot van het Tibetaanse volk sedert de inval en over de naar schatting 100.000 vluchtelingen die naar India. Nepal, Bluetten en Sikkim stroomden Naast bijdragen van Tibetaanse geestelijken zal het blad „Tibet" ook artikelen doen verschijnen over de ge schiedenis van dit eeuwenlang herme tisch van de buitenwereld afgesloten centraal-Aziatisch gebied en over het tragische lot van dit bijzondere volk. werk voor deze Tibetanen. Een en thousiaste journalist schreef toen bo ven zijn artikel: „Wim de Jong rust niet eerder dan dat hij 20 pleegouders heeft gevonden." Wel, het werden er binnen een half jaar bijna 50. En als kleine groep en thousiaste ouders in Leusden en Amersfoort zijn we zo optimistisch te geloven dat weer velen zullen volgen. reld zou eigenlijk dat leed zelf moe ten zien. Hoe kinderen vermageren tot schimmen, omdat er geen voedsel voor hen is. Hoe de insekten op hun ogen gaan zitten, omdat ze te zwak zijn om ze weg te slaan. Hoe kinderen op de vlucht moeten slaan, omdat er in hun dorpen revolutie, oorlog, terrorisme door de ouderen wordt bedreven. Wim de Jong uit Leusden doet daar iets aan. Vorig jaar startte hij de aktie „Geef Tashi een huis". Hij is er nu zeker van, dat Tashi's huis in La dakh zal worden gebouwd. De jelft van het bedrag is bijeen. „Ze begon nen met de bouw," zegt hij, zodra het mogelijk is. Zolang het nog 30 gra den vriest, kunnen ze daar ook niet veel. EVA VISSER We zijn erg benieuwd naar wat Eva Visser (de verpleegster, die vorig jaar met Wim de Jong meeging naar La dakh) deze winter heeft meegemaakt. (Eva Visser vertrok op 14 januari van dit jaar naar Ladakh om er drie maanden in het ziekenhuis te werken). Ik had haar gevraagd om films voor me op te nemen van Ladakh in de sneeuw. Ik heb al die tijd niets van haar gehoord. Haar man hoort de laatste weken óók niets meer. Misschien is ze ziek geweest. Dertig graden onder nul is vooral 's nachts voor iemand uit een zeeklimaat niet mis! Eva Visser heeft daar het Tibe taanse nieuwjaar meegemaakt. Dat zijn grote feesten. Het is in elk geval heel wat anders dan wij in de zomer hebben meegemaakt. We zijn nu met Tashi's huis in de 2e fase gekomen om het in een bekende Leusdense term te zeggen. In de 2e fase hopen we de rest bij elkaar te krij gen. 't Gaat hoofdzakelijk om de inrich ting van het huis. Daar hebben we 5.000- voor nodig. Niet voor tafels en stoelen, hoor. Die gebruiken de Tibeta nen niet Maar voor de overige voorzie ningen in het huis En ook voor wat schoolboeken, zodat ze die kinderen een vak kunnen leren. We hebben al heel wat kleding voor die kinderen bij elkaar Die kleding moeten we gaan verzenden. Dat is óók een heel probleem!" DE AMERSFOORTSE BERG De scholengemeenschap De AMERSFOORT/LEUSDEN - Vóór de paasdagen weer even een bericht over de aktie, die Wim de Jong In Amersfoort en Leusden ontketende voor de S.O.S. kinderdorpen. De dorpen, waar de miljoenen vluch- tellngkinderen over de hele wereld worden ondergebracht met „moeders en vaders" van hun eigen landgenoten. Welvarende mensen van over de hele wereld kunnen zo'n vluchtelingenkind „adopteren". Dat wil zeggen, dat zij maandelijks een luttel bedrag beschikbaar stellen vanuit hun eigen luxueuse bestaan, waarmee zo'n kind gehuisvest en gekleed kan worden. In dat verre vreemde land, waar het naar toe moest vluchten, ledereen in deze welvarende we- Wlm de Jong van de aktie SOS Kinderdorpen Tashi Amersfoortse Berg organiseert in de maand april een fancy-fair voor Tashi. Wim de Jong is daar bijzonder mee in genomen. Er is ook kontakt met een school in Scherpenzeel En er staan weer allerlei via-avonden op het pro gramma Wim de Jong hoopt, dat hij weer veel aanvragen van verenigingen, scholen en instellingen zal krijgen. Hij hoopt, dat de telefoon roodgloeiend zal staan! Het gironummer is 219788 ten na me van de aktie „Geef Tashi een huis". Wim de Jong is te bereiken onder het nummer 033-941390. Wim de Jongs fietstocht naar India gaar grotendeels niet door. Zijn reis- en fietsmakker heeft het laten afweten. Wim de Jong is zelf al weer over de teleurstelling heen Nu zijn makker is afgevallen vliegt Wim begin juli naar Delhi In het vliegtuig neemt hij zijn fiets mee. Hij zou op de fiets in zijn S.O S kinderdorp komen, en daar houdt hij zich aan. Van Delhi uit gaat hij 1500 kilometer fietsen. Via Mussoom gaat hij naar Daramsala, waar de Dalai Lama woont, en vandaar naar Leh. Via hotelletjes en jeugdherbergen hoopt hij dat waar te maken. Symbolisch gaat hij het geld naar Tashi brengen In werkelijkheid wordt het geld per bank overgemaakt, omdat dat natuurlijk veel safer is. „Of het er rustig is9 Och, het is er in zoverre rustig- als het in Pakistan rustig is, dan gaat het wel. Op een gegeven moment moet je vlak langs de grens van Pakistan. Ik vermoed, dat er nu wel méér bewaakt wordt dan toen wij er in juli 1979 waren!" HET BLAD „TIBET'' Het laatste nieuws is, dat er een heel nieuw blad komt, getiteld „Tibet" Voor alle Nederlanders, die geïnteresseerd expositie kind bij de wilde thijm! Noemt u maar op: het is allemaal even romantisch beel den voorgesteld! Bij de winterjasmijn zit ook nog een vogeltje, dat zich zo mooi bij die wat ver uiteen op kalige spriet- takken groeiende gele bloemetjes aan sluit, een meesje. Bloemenkinderen van de bomen, van de tuin, van de wegkant, ze zijn vrijwel allemaal even goed getypeerd Een heel tijne tentoonstelling, die u zeker in de paasvakantie met de kin deren moet gaan bezoeken! Bloemenkinderen van Cicely M. Barker in De Zonnehof stekels. Ze heeft die bloem getypeerd als een ouder meisje in een rose ge plooide robe. „In bossen, duinen en bij heggen hoor ik vaak mensen zeggen „Ze bloeit met vorstelijke pracht." Mijn roze bloemen, zijde zacht, vol zoete geur, zijn ook beroemd Ik word de Koningin genoemd van alle rozen, die er zijn. Pas op, mijn stekels doen wel pijn. Maar raak mijn blad eens even aan, die appelgeur komt daar vandaan." Als kind kreeg ze les van een gouver nante. Ze tekende in die tijd wel, maar ontving geen speciaal tekenonderricht. Ze werd al heel jong lid van de Croydon Art Society, en werd daar vermoedelijk deskundig begeleid. Reeds tijdens of kort na de eerste wereldoorlog ver scheen van haar een serie kaarten, „Children of the Allies". En kort daarna tekende ze de serie „Shakespeare's children". Graag maakte Cicely Mary Barker schtsen van kinderen op het strand in Zuid-Engeland, waar zij met haar ouders in de eerste decennia van deze eeuw met vakantie was. Uitgever Blackie bezocht haar in Croydon, en dankzij zijn aanmoediging begon zij de serie der bloemenkinderen te maken. Toen Cicely ouder was, kreeg zij uit een erfenis een huisje in de nabijheid van Storrington in welke plaats zij later ging wonen, omdat het autoverkeer op de landwegen haar te veel ging hinderen In 1923 ontstond haar boek „Flower Fairies of the spring" (bloemenkinderen van de lente). In 1925 „Flower Fairies of the summer" (bloemenkinderen van de zomer). Van 1930 dateerd „Old Rhy mes for all times" (oude rijmpjes voor alle tijden), waarvan een exemplaar in één der vitrines te zien is. In 1950 ver scheen de omnibus „Fairies of the flo wers and trees" (bloemenkinderen van de bloemen en de bomen) en in 1954 verscheen de omnibus „The flower fairy picturebook" (het bloemenkinderenprentenboek). Opvallend is hoe zorgvuldig zij bij elk type bloem het bijpassende elfje of bloemenkind type zocht. En dat in uiter ste konsekwenties doorvoerde In bij passende houding, in bijpassende kle ding, met bijpassende hoofdbedekking, een jongetje of een meisje, een baby kleuter of een wat ouder kind. Het type bloem werd geheel in de persoon van het kind uitgebeeld Dat is werkelijk uniek. En als de toeschouwers met aandacht naar de akwarellen kijkt, gaat deze dat steeds meer intrigeren, en valt dat hem/haar steeds meer op Bij de wilg laat zij het bloemenkind, tussen de twijgjes en de langwerpige wilgen blaadjes door, met de voetjes in het water plassen Bij de floks heeft het bloemenkindje een omgekeerd floks- bloemetje als een punthoedje op het hoofd. Bij de lathyrus zit een heel kleine peuter met het vlindervormig lathyrus bloemetje als een sierlijk kapje op het koppetje Bij de weegbree is een lekker schubbig gekleed faunachtig joch geakwarelleerd. En let u ook eens op dat guitige kleutertje met die lekkere ro se bolle wangen van de moerbei. Ver rukkelijk is het jongetje, dat met de ste kel gewapend op de uitkijk zit op de paarse bloempjes van de speerdistel. En prachtig harmonieus van stemming is de sfeer in de akwarel van de sleed oorn Waar een meisje in een blaren kleedje vlinderachtig gedekoreerde vleugels draagt, even sereen blaren als de besjes van de sleedoorn. En dan dat korenbloemenkind en het AMERSFOORT - De Zonnehof heeft, dankzij de medewerking van uitgeverij Ploegsma in Amsterdam en Blackie Son Ltd. in Glasgow, op het originele akwarelleer werk van de Engelse illustratrice Cicely Mary Barker beslag kunnen leggen. Het werk is tot en met zondag 22 april te zien, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, op de zon- en paasdagen van 13.00 tot 17.00 uur. Volwassenen en vooral ook kinde ren, die er gevoelig voor zijn, zullen veel plezier aan dit werk beleven. Zelfs de volwassene, die niet zo erg van dit ge nre romantisch illustratief werk is ge charmeerd, zal onder de indruk komen van de gave akwarelleer wijze, de mooie kleuren en de karakteristieke ty pering van bloemen. Ik denk, dat jonge kinderen zonder meer zullen worden ingepalmd door de elfjes, de bloemen kinderen van Cicely Barker, die zij met veel geduld en liefde bij elke bloem af zonderlijk heeft weergegeven. Kinderen zullen bovendien veel te weten komen over de bloeiwijze van eenvoudige bermbegroeiers als witte klaver, klaproos, Jacobskruis, boter bloem, weegbree, melkdistel. Deze bloemetjes zijn zo fraai door Cicely Bar ker gekarakteriseerd, dat de aandacht van de kinderen op die onkruidjes van zelf als op kleine wonderen zal worden gericht. De ouderen onder de toeschouwers zullen geboeid worden door werk, dat zij zich uit hun jeugd herinneren, toen in Nederland bijvoorbeeld een illustratrice als Rie Cramer werkzaam was. Over Cicely Barker is niet zo heel erg veel bekend Ze had haar hele leven een zwakke gezondheid, die overigens niet belette dat zij veel en intensief werkte en een vrij hoge leeftijd bereikte. Zij stierf in 1973 op 77-jarige leeftijd Zij illustreerde meer dan 20 kinderboeken, waarvoor zij zelf de gedichten schreef. Ik wil u er éen citeren Het is het ge dicht op de egelantier, een wilde roos met rose of witte bloemen en hakige

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9