,Mijn grote angst is dat er weinig mensen echt bang zijn" Waardering voor Leusdense onderwijsnota Schoolraad was snel klaar Woningstichting gaat isoleren herman Verbeek, landelijk voorzitter PPR, in Leusden: ereniging voor openbaar onderwijs: Door technische storing 27 MC-club organiseert open dag Zaterdag boompjes afhalen Leusder Krant Commentaren/ iUeninjjeii FOTO-KOPIE NODIG? plaatselijk nieuws DINSDAG 22 APRIL 1980 EUSDEN „Ik vraag me af: liggen ne wel wakker genoeg over wat er op ins afkomt? Mijn grote angst is, dat zo weinig mensen echt bang zijn. Is een soort instinctief vertrouwen, jat het allemaal nog wel mee zal allen. Of dat het in ieder geval niet lier zal gebeuren, als er wat gebeurt, maak me daar grote zorgen over." Aldus donderdagavond tijdens een reekbeurt in Leusden de landelijk borzitter van de PPR, Herman Ver leek Voor een tiental PPR-leden iield Verbeek in het Astmafonds een ïleiding over de Oost-West-verhou- ing Een tamelijk somber verhaar, naarin Verbeek trachtte ,,het koude orlogssyndroom" in een historisch erspectief te plaatsen Want. zo ïeldde Verbeek, de actualiteit van mbabwe of van de boycot van de )lympische Spelen zijn episodes in en verhaal dat al decennia geleden an start is gegaan. „Zoals alle syn- romen waar de wereld aan lijdt, omt ook het koude oorlogssyn- room uit Europa. Er is geen conti- ent dat het zo bont heeft gemaakt Is juist Europa. Het is in het histo- sch besef van dat zo imperialisti- che, aggressieve optreden van het l/esten, dat de PPR leeft En dat doet ns opereren, niet met een gevoel an schuld - want je schuldgevoel is laar net zo breed als je schouders e het dragen - maar wel in een vorm van van verlegenheid. Dat ty peert de manier van optreden van de PPR", aldus Herman Verbeek De PPR-voorzitter karakteriseerde de Westerse wereld als een samenle ving waarin het recht van de sterkste geldt. Dat uit zich niet in de laatste plaats zeer duidelijk in het econo misch systeem, dat door Verbeek getypeerd werd als een oorlogssys teem Het kapitalisme als groeisys- teem dat in een eigen automatisme verderloopt. ..Koude oorlog", zo zei Verbeek verder, ,,is oorlog. Ik vind het zo verschrikkelijk hypocriet, wanneer er gezegd wordt maar we hebben toch al zoveel jaren vrede. Dat is onzin Het strijdtoneel ligt niet hier in Euro pa. maar in feite is er op de hele wereldoorlog Er is een wereldoorlog aan de gang En toch, bij al die somberheid, sprak Verbeek ook bemoedigende woorden; ..bij alle wanhoop", aldus de PPR-voorzitter, „heb ik er vertrou wen in, niet dat het goed komt, maar dat het goed kón komen" Daarbij is er zeker een plaats voor de PPR. „ik denk dat de PPR een aantal rampen kan voorkomen. Ik denk niet dat de PPR het systeem zijn wapens kan ontnemen, maar wel er toe kan bij dragen dat de bajonetten van de geweren worden gehaald." Bij voorbeeld noemde Verbeek het van één onzer medewerkers) LEUSDEN Het landelijk bureau an de vereniging voor Openbaar )nderwijs, gevestigd in Amsterdam, preekt in haar reactie op de Leus- ense onderwijsnota haar waarde- ng uit voor het feit dat Leusden kans eeft gezien in de nota één samen- angend pakket beleidsvoornemens nder te brengen. De Leusdense on- erwijsnota, welke in het najaar van 979 tot stand is gekomen omvat een ireed terrein van het gemeentelijk nderwijsbeleid. De onderwijsnota is aan vele in- tanties toegezonden met het ver- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40.- per jaar. 20.50 per half jaar, f 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 1930 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-6141. na vijf uur 03420-4679. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel- ten (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5,- per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro 871441 In v de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste 'oto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst J kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leus ten/centrum. Dngeveer drie tot vier weken na totaling ontvangt u de gewenste loto s thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. zoek om commentaar De schoolraad voor het openbaar Onderwijs in Leusden heeft een belangrijk deel van haar vergaderingen de laatste drie maanden gewijd aan bespreking van de nota Op 20 mei zal de nota behandeld worden door de gemeen telijke werkgroep onderwijs Op 4 juni wordt de onderwijsnota dan nog besproken in de vergadering van de commissie onderwijs, waarna de no ta op de agenda zal staan van de gemeenteraadsvergadering van juni a.s. Ook het landelijk bureau van de ver eniging voor openbaar onderwijs heeft de nota toegezonden gekregen met het verzoek waar nodig met com mentaar te komen Naast waardering voor het feit dat een dergelijke nota tot stand is gekomen zijn er voor wat betreft de landelijke vereniging ook wel wat kanttekeningen te maken. De vereniging waardeert het dat de ge meente Leusden het voornemen heeft ouders meer bij het onderwijs- gebeuren te betrekken Het plan om oudercommissies te horen over be noemingen en over het (toekomsti ge) schoolwerkplan wordt een stap vooruit op het pad van medezeggen schap genoemd Dat de gemeente Leusden hiermee verder gaat dan wat wettelijk minimaal vereist is. juicht de vereniging toe. Wel vraagt de hier A. P. M. van Schoten, directeur van het Landelijk bureau van de vereni ging voor openbaar onderwijs in zijn schrijven aan het college van burge meester en wethouders om de be leidsuitgangspunten met betrekking tot medezeggenschap en ouderparti cipatie wat concreter in te vullen SCHOOLRAAD In de onderwijsnota is een passage te vinden over eventuele uitbreiding van bevoegdheden van de school raad. De vereniging voor openbaar onderwijs vindt de formulering van bedoelde passage zo ruim. dat con crete invulling nog alle vormen kan krijgen Liever ziet het openbaar on derwijs dat de gemeente Leusden overweegt om de schoolraad nieuwe bevoegdheden te geven KRITIEK Uitgesproken kritiek heeft de ver eniging op het toekomstig gemeen telijk beleid met betrekking tot leer lingenspreiding Bij de prognoses waarop Leusden de te verwachten leerlingenspreiding baseert, hanteert de gemeente in de ogen van het openbaar onderwijs een aanvecht baar uitgangspunt In de onderwijs nota wordt de bestaande verdeling van leerlingen over de diverse „zui len" als maatstaf gehanteerd, een uitgangspunt waar het openb onder wijs het besluit niet mee eens is. Nog afgezien van het feit dat het openbaar onderwijs geen zuil is, blijft het de landelijke organisatie volledig duis ter waarom de gemeente er van uit gaat dat m de bestaande verdeling tot 1984, inclusief leerlingen uit nog nieuw te bouwen woningen, geen verandering zou komen Landelijk is er voor het openbaar onderwijs juist een groeiende be langstelling In de onderwijsnota wordt een limiet gesteld aan de schoolgrootte om zodoende te kun nen komen tot een doelmatige sprei ding van leerlingen over de diverse scholen De vereniging vraagt zich af of men met een dergelijk beleid niet op gespannen voet komt te staan met het recht van ouders op een vrije schoolkeuze. De vereniging voor openbaar onder wijs vindt dat er in ieder geval voorde mogelijkheid om in beroep te gaan als ouders het niet eens zijn met de gemeentelijke richtlijn om hun kind op een aangewezen school te plaat sen (van één onzer medewerkers) LEUSDEN De maandelijkse ver gadering van de gemeenschappelij ke schoolraad voor het openbaar on derwijs in de gemeente Leusden zijn in het algemeen geen bijeenkomsten die slechts een uurtje duren. Integen deel, de schoolraad heeft de ge woonte allerlei onderwijszaken zeer diepgaand en uitvoerig te bespreken. Vorige week donderdag gooide de techniek echter roet in het eten. Door een storing in de gemeentelijke druk kerij konden een aantal bijlagen bij de agenda niet geproduceerd wor den. De voorzitter oordeelde het daarom beter betreffende agenda punten, waaronder die waar gespro ken zou worden over de eventuele opvang van woonwagenkinderen, maar van de agenda te schrappen. Kwamen enkele principiële zaken niet aan de orde. er bleven toch nog wat zaken over om te bespreken Nog altijd beschikt de schoolraad over iemand die het secretariaat over wil nemen van mevrouw v d. Graft, die dit werk trouwens ook alweer gerui me tijd als invalster doet. De voorzit ter J Brandligt waarschuwde de schoolraadsleden dat hijzelf „ex treem ongeschikt" is als secretaris, hij deed dan ook een dringend be roep op de aanwezigen zich alsnog aan te melden voor de functie Nie mand stond direct te dringen zodat de volgende maal weer de vacature van secretaris op de agenda zal staan, dan voor de vijfde maal. NOTA De schoolraad stelde donderdag avond wel haar definitieve reactie op de onderwijsnota vast. In gedeelten was de nota al bij eerdere vergaderin gen behandeld, zodat vaststelling van de definitieve reactie nog slechts een formaliteit was De heer C de Kruyf, die in de schoolraad zitting heeft namens de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel noemde de reactie een „goed onderbouwd stuk". „Het woord is nu verder aan de ge meente" reageerde wethouder G. van Woudenberg INTEGRATIE In het najaar van 1979 organiseer de de schoolraad een informatie avond over de integratie kleuter- en lager onderwijs. Daar deze avond erg positief is verlopen, besloot de schoolraad nog een dergelijke avond te organiseren Onderwerp van de informatie-avond welke waarschijn lijk in het begin van het nieuwe schoolseizoen gehouden zal worden is: de werkzaamheden van de onder- wijs-advies-dienst met betrekking tot de integratie Overigens is er rond de tot standko- ming van de integratie voor de onder wijskrachten nog veel onduidelijk heid Weliswaar ligt er het besluit om in 1984 de voorbereidingen afgerond te hebben voor wat betreft het volledig geïntegreerde basisonderwijs, tij dens de schoolraad bleek duidelijk dat de vakmensen niet erg veel ver trouwen hebben in de hele gang van zaken De heer de Kruyf noemde het een onmogelijke zaak dat 70.000 on derwijsgevenden vóór 1983 een inte gratie-voorbereidende cursus (IVB) gevolgd zouden hebben Omdat er nog zoveel onduidelijkheid in den lande bestaat over de te volgen cur sus raadde de heer de Kruyf het gemeentebestuur dringend af „met vaart initiatieven te nemen" Wordt de integratie-cursus verplicht voor leer krachten aan het kleuter- en lager onderwijs dan betekent dit, dat on derwijzers en onderwijzeressen een cursus moeten volgen die in twee jaar tijd 120 uur in beslag neemt Volgens deskundigen in de schoolraad een welhaast onmogelijke opgave omdat men op de Leusdense openbare scholen al erg druk is met andere zaken. Bovendien zou de eventueel verplicht gestelde integratie- voor bereidende cursus voor Leusdense leerkrachten de eerste 1 /2 tot 3/4 jaar geen nieuws brengen omdat het ge- bodene op de Leusdense scholen al bekend of in praktijk gebracht is. feit dat zijn partij heeft bijgedragen tot het niet doorgaan van de oprich ting van een drietal nieuwe kerncen trales. Ook het ageren tegen de aan schaf van nieuwe F 16-vliegtuigen - waartegen de PPR landelijk een kaar- tenaktie gaat voeren - of het hameren op met-deelnemen aan de boycot van de Olympische Spelen in Mos kou zouden er in de ogen van de PPR-voorzitter toe kunnen bijdragen dat het Westerse systeem niet vast loopt in grote rampen Over die boy cot van de olympische Spelen in Moskou zei Verbeek ,,Zo'n boycot moet je niet onderschatten De PPR is dan wel tegen de uitwassen van de prestatiesport. maar ik geloof toch dat we moeten kiezen tegen de boy cot van de spelen De gevaren die Amerika daarmee dreigt los te ma ken, worden onderschat Het zal verschrikkelijk hard aankomen in de USSR. De Russen zullen beledigd, vernederd zijn En zoiets pakt vaak veel zwaarder uit dan een louter poli tiek strijdpunt." LEUSDEN De onlangs opge richte Communicatievereniging Leusden en omstreken organiseert op zaterdag 3 mei aanstaande een open dag in de Hakhorst, Waarden 25a. De open dag duurt van 14.00 tot 21.00 uur en is bestemd voor ieder een die belangstelling heeft voor het zenden op de onlangs vrijgegeven 27 MC band. Tijdens de open dag worden er onder meer demonstraties gegeven van het gebruik van verschillende soorten 27 MC zenders Doormiddel van door de N O S beschikbaar ge stelde videobanden zal worden ge tracht de bezoekers een beeld te geven van de mogelijkheden bij het gebruik van deze zendapparatuur. Ook is het tijdens de open dag moge lijk dat belangstellenden zich opge ven als lid van de nieuwe vereniging Dat kan ook schriftelijk via postbus 149, 3830 AC Leusden LEUSDEN Op zaterdag 26 april vindt de uitreiking plaats van de gra tis boompjes die door de bewoners van Akkerhoeve/Noordwijck bij de afdeling Plantsoenen van de ge meente Leusden zijn besteld. Tussen 10.00 en 12.00 uur kunnen de boompjes worden afgehaald op het grasveld bij de hoek Dinkelwijk- Wierickewijk, waar medewerkers van de afdeling plantsoenen aanwezig zijn om eventueel adviezen m.b.t. het planten te verstrekken. Rozendaallaan 9 leusden-C PARKEREN OP DE HA MERSHOF De oorspronkelijk geplande zoekroute voor automobilisten, die een parkeerplaats zoeken in de Hamershof, is weer in ere hersteld. Die route voert nu weer over het plein ('t Erf) en gaat ten oosten van het toekomstige warenhuis verder. ,,De automo bilisten zullen op het plein stap voets moeten rijden", zei wet houder Wagenaar nog ter gemoetkoming aan de tegen standers van verkeer op het plein, maar wij blijven het jam mer vinden, dat er binnen zo n gloednieuw plan geen betere oplossingen denkbaar zijn. Nieuwe winkelcentra horen auto-vrij te zijn. Zeker een ontmoetingsplaats als 't Erf. Door al in een zeer vroeg sta dium van aanleg dusdanige maatregelen te treffen, dat wij ziging onmogelijk is, staan de raadsleden opnieuw met de rug tegen de veelgeroemde muur. Aan de andere kant zijn we het met wethouder Wagenaar eens, dat er voor voldoende parkeer plaatsen moet worden gezorgd. Vermindering van het afgespro ken aantal (871) is uit de boze. Die parkeerplaatsen moeten gemakkelijk bereikbaar zijn met concentraties op plaatsen waar supermarkten en warenhuizen zijn. Wat dat betreft houden we ons hart vast voor de Hamers- veldseweg nabij de supermarkt van Boni. Die is nu nog niet geopend, maar er wordt al ruim schoots gebruik gemaakt van de Hamersveldseweg als parkeerplaats. terwijl het verkeerstechnisch dóór in ieder geval beslist niet kan. Straks zal dat nog erger zijn als er geen adekwate maatregelen worden getroffen. Kortom: het feit, dat nu pas deze problemen op tafel komen geven niet bepaald de indruk, dat de verkeers-struktuur van de Hamershof werkelijk goed doordacht is. Om nu te gaan zeggen, dat iedereen bij de planning betrokken is geweest en dat iedereen inspraak heeft gehad, achten wij wat al te ge makkelijk. Als zelfs de deskun digen het nooit eens zijn over de beste oplossing voor een verkeersprobleem, hoe kun je dan verwachten, dat gewone burgers er wèl verstand van hebben en louter vanaf tekenin gen de problemen kunnen onderkennen? V. DE JOHANNESHOEVE Met de verwoesting door brand van de Johanneshoeve, heeft de samenleving van Leus den een gevoelig verlies gele den. Niet alleen, omdat de ver schillende verenigingen nu noodgedwongen een ander onderkomen zullen moeten zoeken, maar ook omdat een markant punt aan de Hamers veldseweg is verdwenen. De Johanneshoeve werd dankzij wijlen pastoor Kitselaar het ontmoetingscentrum dat het tot zaterdag was. De pastoor had zich daar enorm voor inge zet en men zou kunnen stellen, dat de Johanneshoeve nauw met deze in Hamersveld geliefde pastoor verbonden is geweest. Met het verdwijnen van deze fraaie boerderij verdween te vens een stukje herinnering aan pastoor Kitselaar. Het is triest te moeten konstateren, dat het vele werk, toen verricht, slechts voor zo weinig jaren tot plezier van de Leusdense samenleving is geweest. V. LEUSDEN De Woningstichting Leusden hoopt nog dit jaar te starten met een isolatieprojekt wat er toe moet leiden dat binnen een periode van drie tot vijf jaar het hele woning bestand van de stichting geïsoleerd zal zijn. Dit werd vorige week donder dag meegedeeld tijdens de algemene huurdersvergadering van de stich ting, die werd gehouden in het Ros Beyaart. Het is de bedoeling dat de huurders zo spoedig mogelijk een enquêtefor mulier krijgen toegezonden, waarop zij alle wensen voor het isoleren van hun woning kenbaar kunnen maken. Volgens de heer J van der Weijden, voorzitter van de Woningstichting, gaat het hele plan ongeveer zes mil joen gulden kosten. In een van de volgende bestuursvergaderingen zal de stichting de definitieve besluiten over het plan nemen. Door de heer De Jong, lid van het algemeen bestuur van de Woning stichting. werd een groot aantal vra gen - de zaal was overvol -over het isoleren van woningen beantwoord. Veel vragenstellers toonden zich be zorgd over de vraag of de te verwach ten kosten van isolatie en daarmee gepaard gaande huurverhoging niet hoger uit zullen vallen dan de bespa ringen Doordeheer De Jong werd er echter op gewezen dat isoleren, hoe wel nu financieel misschien nog niet zo aantrekkelijk, zichzelf bij verder stijgende energieprijzen zeker zal te rugbetalen Veel aanwezigen waren bezorgd voor huurverhoging door hoge isolatiekosten.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3