Van 21 tot en met 27 april SAKOR-kollekte DONDERDAG 24 APRIL 1980 reportage „Jongeren moeten leren leven op De Snoekheuvel" AMERSFOORT - Van 21 tot en met 27 april wordt dit jaar weer de kol- lekte gehouden voor de SAKOR, de samenwerkende organisaties op het gebied van de kinderbescherming. Is het nog steeds nodig om daarvoor te koliekteren, wordt er vaak gevraagd. Al het werk van de kinderbe scherming wordt toch gesubsi dieerd? Voor een groot deel is dat ook zo. Maar om de kinderen, die om welke reden dan ook, uit huis moes ten worden geplaatst, iets meer dan het kale basisbestaan te bieden, is er steeds veel extra geld nodig. Met de verworven inzichten in het kinderbeschermingswerk kan dit werk steeds moderner, en meer naar het kind gericht, worden aangepakt. Wij zijn gaan praten met mevrouw J Egels, de direktrice van het huis „De Snoekheuvel", dat ressorteert onder Justitie, en dat eigendom is van de Stichting De Opbouw Justitie blijkt momenteel, hoe kan het anders, bezig te zijn aan het inkrimpen Met de bezuiniging blijkt er van alles te zijn stopgezet. Voor „De Snoekheuvel" scheelde het maar één dag op de da tum van aanvrage of ze waren nog bin nen de eerder heersende beschikking geweest ,,De Snoekheuvel" moest namelijk al jaren terug uitbreiden Uit breiden in woonruimte. Niet in kin deraantal. ..Justitiële instanties plaatsen te genwoordig minder kinderen in tehui zen," zegt mevrouw Egels. ..Bovendien zijn de gezinnen kleiner, en kunnen de ouders hun kinderen tegenwoordig beter opvoeden er anders mee om zullen gaan!" Overal in het huis staan pakken,zak ken, tassen, manden, koffers De ver huizing van de zes kinderen naar het huis in de Scholeksterstraat is in volle gang Wij zullen er dadelijk een kijkje gaan nemen Maar eerst willen we nog even wat horen over de algemene gang van zaken in het huis In het nieuwe huis is een open haard aanwezig Dat vin den de kinderen gezellig Die open haard geeft een stuk nestwarmte Want dat mis je „als je in een tehuis wordt gestopt". ZELF KOKEN ,,De weekends gaan de kinderen zelf koken," aldus mevrouw Egels „Daar is een budget voor. Ze doen zélf de inko pen. De kinderen gaan allemaal ge woon naar school 't Zijn verschillende scholen Er is een flink aantal kinderen, dat LOM-onderwijs of het vervolg daar van volgt. Verder gaan ze naar de huis houdschool, de technische school, de MAVO Al jaren hebben wij geen kleuters meer Die worden in kleinere eenheden opgevangen, en daar kun je makkelijk pleeggezinnen voor vinden De grotere kinderen hebben vaak geen kontakt met de ouders. Willen ook onder geen beding in een pleeggezin Willen zelf standig hun bestaan opbouwen Daar krijgen ze alle hulp bij. Hier in dit huis hebben wij 24 kinderen van 9 tot 17 jaar, die op ons aangewezen zijn. Dat is toch nog een lange periode. In Soest heeft De Snoekheuvel een trainingscentrum, land vestigen. Wat dat betreft is het het beste dat ze zich helemaal aanpassen. Maar dat maakt het voor de ouders moeilijk Dergelijke ouders hebben bijvoor beeld een heel andere strafmaat dan die, welke in Nederland wordt gehan teerd In hun kuituurpatroon kan voor komen, dat men de kinderen ernstig bedreigt Die ouders vinden, dat de kin deren hier lang niet rigoureus genoeg worden aangepakt „Kinderen, die absoluut niet gemoti veerd zijn voor gewone dingen," zegt mevrouw Egels, „die kunnen hier niet opgenomen worden Ze moeten zelf wél naar school willen gaan. Als ze een reken- of taalstoornis hebben kunnen ze door onze vakkrachten worden ge holpen Je komt veel jongelui tegen, die in het verleden erg veel gespijbeld hebben, en daardoor veel achterstand hebben opgelopen. VEEL KONTAKT MET DE SCHOLEN We hebben veel kontakt met de scholen Er zijn van school uit bespre kingen, waar wij aan deelnemen En op onze stafbesprekingen komen de schoolfunktionarissen ook. Er wordt door ons zo veel mogelijk deelgenomen aan ouderavonden Maar er zijn soms vier ouderavonden op één avond, en die kunnen we niet allemaal af Dat komt door het gebrek aan medewer kers. Ik wilde nog even iets zeggen over de - De Snoeckheuvel Maar. daar is één grote maar bij. Aan de andere kant blijkt, dat er een groot aantal ouders is, die hun kinderen in de puberteit niet meer één kunnen Die pubers hebben allemaal zo'n indivi dualistisch leven geleid, dat het niet meer mogelijk is ze in tehuizen in grote groepen op te vangen Dat is het knel punt in de kinderbescherming KLEINE GROEPEN „Van ons huis is het streven om met kleine groepen te werken," zegt me vrouw Egels „Wij hadden twee huizen aangevraagd om onze kinderen in kleine eenheden onder te brengen Terwijl de twee huizen al goedgekeurd waren, kregen we er geen toegewezen, omdat we net één dag te laat waren voor de oude beschikking Het is een harde klap voor ons Je was er met je kinderen, met je medewerkers al hele maal naar toe gegroeid Het was drin gend noodzakelijk, dat hier in het hoofdhuis minder kinderen van één leeftijdscategorie worden opgevangen De kinderen zitten met zulke ver schillende achtergrondsproblematie- ken, dat die zéér gedifferentieerd moe ten worden opgevangen. ZONDER SUBSIDIE EEN HUIS GEKOCHT VOOR ZES KINDEREN Onze Stichting De Opbouw heeft nu. zonder subsidie, één huis, in de Scholeksterstraat, kunnen aankopen. Er gaan zes kinderen naar toe. Als de zolder daar verbouwd zal zijn, zal ieder kind een eigen slaapkamer hebben. Het wordt dan veel meer een gezinsopvoe ding dan een groepsopvoeding. Dat „gezin" is dan helemaal geïntegreerd in het gebeuren in de stad. Voor een kind is het veel natuurlijker om te wonen in een huis in een rijtje, en déér je vrienden te krijgen Mevrouw Egels zegt lachend, terwijl ze thee serveert in het robuuste hotel porselein: „In zo'n kleiner geheel kun nen we normaler serviesgoed gaan ge bruiken. Dat maakt óók, dat de kinderen waar de jongeren er in getraind worden om zelfstandig een kamer te kunnen bewonen en in de maatschappij te kun nen funktioneren. De een is wat vlugger zelfstandig dan de ander, dat spreekt vanzelf. DRIE HUIZEN We hebben nu dus drie huizen, en we moeten gezamenlijk er voor zorgen, dat het financieel rond blijft Het is een eis van het ministerie, dat je een beperkt aantal begeleidende mensen mag heb ben met een hogere beroepsopleiding. Voor de rest zit je in dit werk altijd met leerlingen!" AANPASSING NAAR HUIS TOE Er is ook een groep kinderen, die zéér beslist wél teruggaat naar de ouders Daarvan worden de ouders door een psycholoog begeleid Nu De Snoekheuvel eindelijk met kleinere groepen kan gaan werken zullen ook de groepsleiders met de ouders kunnen gaan samenwerken om die aanpassing aan thuis te doen plaats vinden Som mige kinderen kunnen bijvoorbeeld wél met de ouders opschieten, maar niet met de broertjes of zusjes. Dan zijn er ook veel kinderen, die in de situatie zitten, waar er van een twee de huwelijk sprake is. Waar het kind botst met één van de partners TWEEDE GENERATIE MINDERHEIDSGROEPE RINGEN Tenslotte bevinden zich in De Snoekheuvel enkele kinderen van de tweede generatie van -minderheids groeperingen. Uit die groepen zijn de kinderen heel vaak het kind van de re kening Ze weten van de kultuurgebrui- ken van hun land niets meer De kin deren doen in Nederland mee met hun leeftijdgenoten, hetgeen tot een gene- ratiekonflikt met de ouders leidt. Deze kinderen gaan zich toch hier in Neder kinderen van de minderheidsgroepe ringen. Die hebben vaak ook heel an dereeetgewoonten dan wij Regelmatig kunnen ze hier zelf koken. En dat doen ze dan voor alle kinderen in het huis Dat wordt altijd erg op prijs gesteld Ook de Nederlandse kinderen genieten daarvan!" Tot welke leeftijd kunnen de kin deren in uw huis blijven?" „Op het moment tot 21 jaar. Als ze meerderjarig worden, moeten we ze loslaten. Het kan nog op vrijwillige basis worden voortgezet, als iemand een studie moet afmaken. Het is wél het streven om de kinde ren, na het voltooien van hun vervol gopleiding, te leren zich zelfstandig te redden. Soms leven ze daar helemaal naar toe. „Als ik mijn examen heb ge daan, dan Soms willen ze na het examen nog verder studeren. Er zijn er ook, die er enorm op gebrand zijn, geld te gaan verdienen." Bij de staf van De Snoekheuvel wer ken een part-time psycholoog en psy chiater Voorts wordt van de diensten in Amersfoort gebruik gemaakt. De kin deren kunnen naar een huisarts gaan Ze kunnen in hun vrije tijd op klubs gaan. Ze kunnen hun vrienden en vriendinnen meenemen Ze mogen re gelmatig naar de dïsko gaan. HUISELIJKE OPVANG En als ze thuis komen uit school, dan is er een prettige huiselijke opvang Het lezen wordt vanuit het huis gestimu leerd. De Snoekheuvelmensen wijzen de kinderen de weg in de bibliotheek. En er zijn kinderen, die als ze de weg eenmaal hebben ingeslagen, daar niet meer vandaan zijn te krijgen. Bij andere kinderen verloopt dat proces om te le zen maar heel moeizaam. Er zijn veel kinderen, die graag plaatjes draaien In de zomervakantie gaan de kinde ren allemaal naar een kamp De kinde ren, die vervolgonderwijs volgen, maakten vorig jaar een fietstocht door Engeland De staf van De Snoekheuvel vindt het belangrijk, dat de kinderen de neus buiten de grenzen steken Dat ze gaan ervaren, dat het zin heeft om te leven, en dat hun sociale omgangs vaardigheden worden vergroot. De achterliggende gedachte is ook om de vrije tijd zinvol te besteden. Als we het huis aan de Scholekster straat bezoeken is daar de verhuizing in volle gang. ledereen helpt een handje mee Wanneer de zolder eenmaal ver bouwd zal zijn, zal de rust terugkeren in die kleine gemeenschap. TRAININGSCENTRUM SOEST Om te zien hoe zo'n huis met zo'n kleine groep kinderen funktioneert rij den we naar het huis in Soest, waar onder leiding van Watze de Haan en zijn medewerkers zo'n 8 9 jongelui van De Snoekheuvel door middel van begeleiding zelfstandig leren worden In een periode die varieert van een half tot twee jaar kunnen de jongelui leren koken, met geld omgaan, zichzelf ver zorgen, de was doen Alles is er op ge richt, dat ze leren wat er allemaal komt kijken om zelfstandig een kamer te be wonen. Tegen de tijd, dat ze uit het trainingscentrum weg gaan moeten ze in alle opzichten „voor zichzelf kunnen opkomen" „Welke jongeren leert u hier met het kamer-leven om te gaan?", vra gen we Watze de Haan in de bijzon der gezellige stafkamer van het huis in Soest. „Dat zijn jongelui, van 16 tot 19 jaar, die in de tehuissituatie, de gezinssitua tie of bij pleegouders meestal in allerlei konflikten zijn gekomen, of gewoon toezijn aan zelfstandigheid Ze hadden in hun situatie geen ruimte. Er zijn hier zowel jongeren, die wer ken als die studeren De jongeren, die werken, zijn in de meerderheid. Er is niet per sé een toelevering vanuit ons grote huis De Snoekheuvel Het ver hoogt de mogelijkheden van de jon gelui, als ze onder vreemden zijn Zelfs jongeren willen van dat subkultuurtje af Dit trainingscentrum beschouwen ze als het voorportaal naar het omgaan met alle mensen, die ze (in de maat schappij) niet kennen HUISREGELS EN AFSPRAKEN 5„Hoe werkt uw gemeenschap?" „We hebben huisregels. Die heb je bij een hospita ook. Wil je zelfstandig worden dan moet je leren je aan de regels en afspraken te houden De huisregels houden bijvoorbeeld in, dat er geen geluidsoverlast in huis mag zijn De jongeren moeten leren re kening te houden met de andere men sen in het huis. Als ze weg gaan moeten ze tegen de mentor of mentrix zeggen wéér ze naar toe zijn Wij willen zicht krijgen op hóe ze leven Zélf moeten de jongelui er zicht op leren te krijgen hoe ze met zichzelf en met hun eigen afspraken omgaan. Dat is erg nodig Er zijn geen ouders. Nauwelijks familieleden. De jongelui moeten beschikken over een aantal mogelijkheden, waarmee ze moeten omgaan. Ze moeten leren be grijpen wat er in een ander omgaat, als deze boos wordt Soms ligt daar een opeenstapeling van allerlei zaken ten grondslag KAMERHUURKONTRAKT We willen een kamerhuurkontrakt hebben Wegaaneenhuurkontraktmet ze aan. en dat huurkontrakt moeten ze zelf ondertekenen Als iemand bij ons weggaat, moet ie weten, waar ie op moet letten bij een kontrakt. Of kennis sen en vreemden wel of niet mogen blijven slapen. Of er na 23.00 uur wel of geen bezoek meer mag zijn Als je een sleutel kwijt raakt: zorg zelf voor een nieuwe Als je een muur beschadigt of er gebeurt iets met het vloerkleed: zorg dat je dat zelf herstelt of léét herstellen Ze moeten niet meteen kwaad worden, en zeggen: dat is een maffe regeling! Het wonen in een huis kan héél snel konflikten oproepen, met het gevolg dat een aantal mensen zich gaat ergeren. Dat gaat sudderen, en het groeit uit tot een levensgroot konflikt. Dan moet je weten hóe ontstaat zo iets, hóe werkt dat Wij willen de jongeren op deze din gen èènspreken, en wij hopen dat de jongeren óns er op èènspreken. In eerste instantie staat naast de zakelijke relatie een vertrouwensrelatie." MENTRIX/MENTOR Elke mentrix of mentor in het huis in Soest begeleidt drie bewoners van het huis individueel. De mentrix of mentor probeert zicht op de bewoner te krijgen. Kan hij met geld omgaan of niet. Kan hij zijn kamer verzorgen of niet Kan hij koken of niet. De mentor bekijkt deze aandachts- en trainingspunten met de bewoner. Een jongen, die niet kan ko ken, wordt daarin begeleid Er zitten al lerlei facetten aan vast. Wat wil je gaan eten Wat kun je betalen Je moet zor gen, dat alle spullen er zijn Hoe maak je het eten klaar. En je moet daarna ook alles afwassen wat je hebt vuil ge maakt. De slaapkamer van een van de kinderen Er zijn in Soest twee mentrix en één mentor, die bij toerbeurt slaapdienst hebben Elke nacht is er iemand in het huis aanwezig Van 's middags één uur tot de volgende dag negen uur Om 9.00 uur komt de gastvrouw in het huis. Die blijft tot 13.00 uur. Watze de Haan draait diverse week ends in de slaapdienst mee, zodat de andere mensen dan vrij kunnen zijn. Overdag is hij in het huis aanwezig voor de begeleiding van het team en de mentoren „Ik ben het klankbord," zegt hij, „om te konstateren hoe alles werkt binnen de regels van het huis en de kamer bewoning Ik zorg er voor, dat alles reilt en zeilt in het huis. Ik ben de kon- taktpersoon naar De Snoekheuvel toe Ik woon er de vergaderingen bij MOGELIJKHEDEN BIJ JE ZELF ONTDEKKEN In de loop van de tijd hier gaan de bewoners een aantal mogelijkheden bij zichzelf ontdekken waar ze wat mee kunnen doen. Ze doen best wat ze als doel hadden Een jongen kwam hier binnen met een groot autoriteitskonflikt Maar geleidelijk aan stelde hij zich an ders op. En nu kan hij goed alleen wo nen en zelfstandig verder gaan De verandering tegenwoordig is: we hebben méér bewoners, die goed we ten wat ze willen Die komen vanuit zichzelf met vragen Die centen, dat gaat slecht Het lukt me niet om op tijd op een afspraak te zijn. Het is ook belangrijk, dat er een aan tal voorwaarden aanwezig zijn. Elke jongere krijgt aan het begin van de maand een maandvergoeding. Daar van moet hij huur afstaan, afhankelijk van de grootte van zijn kamer. We kie zen voor een soort basisvergoeding Wil de bewoner een grotere kamer, dan moet hij bijvoorbeeld 10,- meer be talen dan de basisvergoeding. De be woners houden om en nabij de 475- per maand over Daarvan moeten ze eten, zich kleden en reizen, etc. Alles wat voor de school nodig is. ook het artsenbezoek, behoeft daarvan niet betaald te worden. GECONFRONTEERD MET DE HELE PAPIEREN WERELD De bewoners moeten zélf zorgen, dat ze in het ziekenfonds komen. Ze wor den gekonfronteerd met de hele pa pierenwereld, die wij in ons land ge- kreëerd hebben Als ze de huur betalen, geven we een kwitantie, en die moeten ze leren be waren. Als de hospita later zou zeggen hè, ik krijg nog huur van je, moeten ze de kwitantie kunnen tonen, als ze de huur al betaald hebben Jongelui, die naar school gaan krij gen reisgeld om naar die school te gaan. Aan het eind van de maand kun nen ze om dat reisgeld vragen, moeten ze zélf voor op komen, ei moeten ze zelf bijhouden. Ze prob zélf bij te houden hoe vaak ze school zijn geweest enzovoorts Elke jongere, die binnenkomt, i een waarborgsom betalen. Dat mc een hospita ook. Als hij iets maakt, kan het met dèt geld wc verrekend. Ze krijgen van ons een pannt voor de elektrische platen: een jespan, twee kookpannen, een kc pan en een fluitketel Elke etage een eigen keuken en een douchi het gebruik daarvan moeten ze m< vieren regelen Met z'n vieren mo ze de keuken schoonhouden moeten ze een lijstje maken: die i doe jij het, die week ik." TOEGERUST VOOR LEVEN Toegerust voor het leven, ja, dèt den ze daar in De Snoekheuvel. les wat de jongeren daar leren, wo' een stuk verledenverwerking in i gepakt. Want ook met dat vert moeten ze leren leven, om in het h en de toekomst sterk te kunnen 2 Steunt u hen met uw geld, wan de Sakorkollektant in de week va tot en met 27 april bij u aan de komt. De gemeenschappelijke eetruimte

Leusder Krant | 1980 | | pagina 10