„Voortgezet onderwijs volwassenen moet tekorten Mammoetwet opvangen" „Stimulans Kortrijk" exposeert in het Ploeghhuis A. van der Zande, rector Avondscholengemeenschap LEUSDER KRANT DONDERDAG 24 APRIL 1980 1 CU SKI ei* kran Is onderwijs 12 AMERSFOORT - ..Het voort gezet onderwijs voor volwassenen kan herstellen wat de mammoet wet aan tekorten heeft", zegt rector A. van der Zande van de Avondscholengemeenschap Amersfoort als hij ons het hoe en waarom van het avond- en dagon derwijs aan die scholengemeen schap toelicht. Een avond scholengemeenschap. die niet over een eigen gebouw beschikt, voor het dagonderwijs gebruik maakt van lokaliteiten van ..De Amersfoortse Berg", voor het avondonderwijs van de Rijks scholen-gemeenschap aan het Thorbeckeplein, ook een lokatie in Baam heeft, in dit schooljaar on geveer een 550 leerlingen telt Leerlingen, die uit Amersfoort en een wijd gebied er omheen komen, bijv. uit Soest. Baarn. Nijkerk. Putten. Ermelo, Harderwijk. Scherpenzeel en Woudenberg, die in leeftijd variëren van 17 tot 62 jaar LANDELIJK GROEI STERKE ..In een jaar tijd, van 1978 op 1979, is mede in samenhang met de maatregelen, die ik zoëven heb geschetst, het aantal cursisten ge stegen van nog geen 70 000 tot boven de 90 000 en ik durf te zeg gen dat we de 100 000 stellig in het jaar 1980 zullen passeren en dik zullen passeren". Dat zei minister A Pais van Onderwijs op 27 fe bruari jl ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Knor- ringa-avondscholengemeen- schap in Amsterdam Dit citaat is minder opgenomen om wat de mi nister er in zegt als wel om de naam van dr H Knorringa hier te kunnen noemen Hij was het die in 1929 het initiatief nam tot de op richting van het ..Amsterdams Avondgymnasium", waardoor het mogelijk werd om zich tijdens de avonduren in schoolverband voor te bereiden op een gymnasiumdi ploma. ..Het initiatief van Knor ringa kwam in een tijd dat het voor weinigen was weggelegd in hun jeugd naar een HBS of Gym nasium te gaan Een belangrijke oorzaak hiervan lag op het finan ciële vlak De scholen waren voor de meeste Nederlanders te duur en de jongens en meisjes gingen meestal na de leerplicht zo snel mogelijk geld verdienen om een aanvulling te geven op het be perkte huishoudbudget Daarom zouden meer aovnd-HBS'en en -Gymnasia in die periode wel erg zinvol geweest zijn, maar ook dan zouden financiële drempels blijven bestaan: het avondonderwijs werd nog niet gesubsidieerd, staat in ..Onderwijs aan Volwassenen", een boek. dat enkele jaren terug verscheen en ook aan de geschie denis van het volwassenenonder wijs aandacht besteedt Het is zeker niet zo. dat het avondonderwijs, zoals we ge makshalve het dag/avondonder wijs voor volwassenen voorlopig zullen noemen een ..uitvinding" /an na de oorlog is. Toen vond achter wel de grote opkomst Dlaats Met twee duidelijke bloei- aenoden: de eerste daarvan duur- je van 1945 tot de beginjaren van 1950. de tweede volgde direkt op je invoering van de z g. Mam- moetweg in 1968 AL RUIM 100 JAAR Als we het initiatief van dr. Knor- 'inga als de start van het avondon derwijs zouden willen zien doen we onrecht aan het han- delsavondonderwijs en de ambachtsavondscholen en om heel volledig te zijn aan de avond school voor volwassenen, die al in 1871 door de Nederlandse Maat schappijvoor Nijverheid en Handel te Amsterdam werd gesticht, een onderwijsinstelling, die onder de naam Gemeentelijke Dag- en Avondschool voor Volwassenen nog steeds bestaat en floreert Ook in Den Haag bestaat al meer dan honderd jaar een primaire school voor volwassenen Het handelsavondonderwijs heeft in ons land een heel belangrijke funktip vervuld. In 1910 bedroeg het percentage leerlingen op de handelsavondscholen 20% van het totaal aantal leerlingen op de Gymnasia. HBS'en, Lycea. MMS'en, Handelsdag- en han delsavondscholen Toen jaar later was het zelfs 30%. IN AMERSFOORT SINDS 1919 Amersfoort heeft wat avondon derwijs betreft niet voorop gelo pen Het handelsonderwijs kwam hier in 1919 van de grond en het heeft tot ver na de oorlog geduurd voor ook boekhoud- en talen cursussen op het programma kwamen De Handelsavondschool verdwijnt in 1975. maar de Stich ting Amersfoortse avond-mavo. later de Avondscholengemeen schap Amersfoort-scholen- gemeenschap voor avond-mavo, avond-havo, avond-atheneum en dag-mavo, dag-havo voor vol wassenen - zorgt dat het avond onderwijs blijft bestaan, zelfs aan zienlijk wordt uitgebreid. Dat hangt ook samen met de plaats, die het avondonderwijs is gaan innemen. In vroeger jaren was het ..een onderwijs, dat min of meer in het verborgene bestond voor mensen, die alleen dan na grote opofferingen en inspannin gen, een diploma (via het staats examen MULO. HBS of Gym nasium) wisten te behalen," zegt de heer R A. C Hoksbergen. die uitvoerige studies over het avond onderwijs heeft gemaakt Gelet de huidige terminologie zou men de avondscholen van toen eerste kans onderwijs kunnen noemen. Hoksbergen doet dat ook als hij schrijft. ..Achteraf is het in ieder geval eenvoudig'te constateren, dat het handelsavondonderwijs voor grote delen van de bevolking, die hoofdzakelijk uit de lagere mi lieus kwamen, de enige mogelijk heid was om voortgezet onderwijs te krijgen Omdat dit onderwijs voor een deel gesubsidieerd was. was het ook betaalbaar In feit was dit avondonderwijs voor hen de eerste kans op voortgezet onder wijs." DE KOMST VAN DE MOEDER-MAVO Het is in het midden van de zes tiger jaren dat de volwassen-edu catie - de wens. om populair ge zegd. op latere leeftijd, dus na de leerplichtige leeftijd via het volgen van onderwijs aan de eigen kennis en ontwikkeling te werken - ster ker in de belangstelling komt te staan Maar de werkelijke groei begint eigenlijk met de ..moeder mavo." waarvan de eerste in augustus 1975 in het Noordhol landse Middenmeer start. Als fi liaal van de avondschool in Alk maar. Dat vereist een toelichting Er is geen subsidieregeling, die het mogelijk maakt om een school voor onderwijs aan jongeren ook open te stellen voor onderwijs aan volwassenen Dat belemmert het oprichten van de moeder-mavo's, tot begin 1975 iemand binnen het ministerie van onderwijs het lumi neuze idee krijgt om dagonderwijs voor volwassenen te beschouwen als ..avondonderwijs overdag Het Besluit Avondscholen is dan van toepassing en zo komt aan de Ariëns-mavo in Middenmeer een moeder-mavo. die in verband met de subsidiëring een filiaal is van de Alkmaarse avondschool Na Middenmeer volgt Nijmegen en in augustus 1976 zijn er al - over het hele land verspreid - 41 scholen, die hun poorten openen voor onderwijs aan volwassenen overdag. En weer een jaar later verzorgen praktisch alle avond scholen - en dat zijn er ruim 120 - ook dagonderwijs. In Amersfoort heeft iets soortge lijks gespeeld. Naast de avond mavo komt in 1976 de avond-ha vo. die - ook weer in verband met de bekostiging ervan - admini stratief een dependance is van het Goois Avondcollege Maar die pe riode is ook al weer voorbij en nu bezit Amersfoort een volledige avondscholengemeenschap De heer Van der Zande als rec tor daarvan zegt: ,,We spelen in op de wensen, die volwassenen nu en in de toekomst kunnen hebben bij het weer naar school gaan. Wen sen als: ik wil 's morgens naar school om moderne vreemde talen te leren, of ik wil s avonds op havo niveau alleen wiskunde volgens of ik wil 's morgens en 's middags naar school om een mavo-diploma te behalen of ik wil eerst een voor bereidende cursus volgen om ou de kennis op te frissen." WAT KAN ALLEMAAL? Vandaar dat er heel wat cursus sen te volgen zijn. De heer Van der Zande zet ze op een rijtje: Voor bereidende cursussen mavo, spoedcursussen wiskunde, na tuurkunde en scheikunde op ma vo- en havo-niveau, dagmavo voor volwassenen, daghavo voor volwassenen, avondmavo. avondhavo, avondatheneum. Zoals ook bij het dagonderwijs kent het onderwijs voor volwasse nen de vakkenpakketten. Bij de avondscholengemeenschap kan men uit de volgende vakken kie zen Nederlands. Frans. Duits, Engels. Geschiedenis, Aardrijks- kunden, Wiskunde, Natuurkunde. Scheikunde, Biologie, Han delskennis en "Economie Een uit gebreid vakkenpakket dus, waarbij komt dat men door de invoering van het certificatensysteem per vak kan afstuderen, d.w.z. niet de voor het behalen van het mavo-, havo- of atheneum-diploma ver eiste 6 vakken gelijktijdig, behoeft te volgen, maar met een of enkele vakken kan volstaan. Men doet dan in dat vak examen en kan daar een certificaat voor behalen Dat certificaat blijft onbeperkt geld< verloopt niet Wanneer men vooi vakken - waaronder Nederlan* en een moderne taal - certificate heeft kan men die al naar gela/ het niveau waarop men exame heeft gedaan, inruilen voor ee mavo-, havo- of atheneum-c ploma. Op zich betekent dit, dat men één of meer vakken, die men in zi vakkenpakket mist, als men ee verkeerd vakkenpakket voor verdere opleiding heeft of als mt dat wil verrijken, een deel van lessen - dus in een bepaald vaki bepaalde vakken - kan volgen Het onderwijs op de avon| scholengemeenschap gaat et grote toekomst tegemoet, meei de heer Van der Zande en hij wij op de plannen voor betaald ed'i catief verlof, op de deeltijdarbei op de discussie over het leerrec van volwassenen, waarop wij een volgend nummer nader zulli terugkomen leusder krnnt in pvc en enkele vlastekstielen nogal ..gehavend" De keramiek, die bij de kollektie is, is voor de (door het Kapelhuis) verwende Amersfoortse kera- miekliefhebber een teleurstelling. Origineel zijn wel de voeten in klei van Nicole Huisseune. Voeten met rode sokken. Banketbakkersvoet met snoepjes, in doorzichtig kra kend plastic gehuld Van Catheri ne Baelde zijn er heel blond ge schilderde tennisballen Uitge voerd in een zeer dunne verfop- dracht De tekeningen van Mario Cal- lens zijn komposities van hout. waarvan de beste is: het vlot zon der Meduse Lucas Coeman heeft in zoge heten mensenkastjes" torsi on dergebracht. In houten kastjes vindt men gipsen busten en billen In de laatjes ervan voeten Van Christine Degroote zijn er op zichzelf best mooie vormen in AMERSFOORT - In het Ploeghuls, Muurhulzen 159, kunt u In de komende twee weekends een groepstentoon stelling zien van „Stimulans'' uit Kortrijk. Het is een expositie van het werk van een dertigtal jonge Westvlaamse kunstenaars. Het werk werd in de maand maart in Eindhoven geëksposeerd. En wil nu in Amersfoort een dialoog tot stand brengen tussen de kunstenaars, die in eenzelfde taalgebied hun stem laten ho ren. Het betreft hier een kollektie veelsoortig werk. Van olieverven, akwarellen, potloodtekeningen, tekstielobjekten en keramiek tot bronzen, plastieken en kijkdozen. Het is werk van de meest uit eengelopen geaardheid, kwaliteit en opvatting en van diverse soor ten van vakmanschap Aan sommige werken heeft het transport helaas niet veel goed gedaan Toen ik het werk zag. waren diverse objekten. een versie Uit in Amersfoort vlas, onder ander van een boom achtig iets met langwerpige vruchten. De kleurschakeringen zijn fraai. De afwerking slecht. De witte voering piept er storena aoor- héén. Knap zijn de fotorealistische portretten van Jacques Devos Uitschieters op deze tentoon stelling Van Joris Ghekiere zijn er on wezenlijke. surrealistisch aan doende mooie oliepanelen ..zon der titel". Geestig zijn de ..leisteenveran- deringen" van Herman Filiep Zij bestaan uit drie banen leisteen, die uit ingenieus in elkaar grijpende schakels bestaan, die van vorm kunnen veranderen Robuust en mooi van kleur is de tekstielskulptuur in sisal van Trui Martens Met potlood tekende Paul Pattijn strukturen in het land. weglopend naar de einder toe En een polach tig stuk wild gras op een zan- dondergrond. Bezienswaardig zijn de kijkkast en de muizennestjes van Geert Vercaemer Wat er al niet in i hokjes van de kijkkast zit! C droogde bloemetjes, kaartjes, e spin, stukjes glas, botjes U kunt deze tentoonstelli van onze jonge zulderbur zien op de vrijdagen 25 april ei mei van 19.00 tot 22.00 uur, zaterdagen 26 april en 3 mei v 11.00 tot 17.00 uur en de zond gen 27 april en 4 mei van 14. tot 17.00 uur. Als Pietje een broertje ot zusje gekregen heeft dan kan de familie en dan kunnen alle kennissen snel op de hoogte zijn van deze blijde gebeurtenis. Want u kunt uw geboorte kaartjes vlug en gemakkelijk bestellen bij de Rozendaallaan 9. Leusden-C. Tel. 941495 U mag onze modellen boeken thuis rustig eens doorkijken.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 12