td Spencer in .Inspecteur Platvoet slaat alles' VAKANTIE-AKTIE HARTENVIJF 0 (Jj) Mevr. Van Middelaar tijdelijk contact persoon Moespot IDERDAG 24 APRIL 1980 bert vos kijk op de film maar meer ook niet. (Grand 2, 95 mi nuten. alle leeftijden). The Knock-Out Cop (Inspekteur Platvoet slaat alles) Bud Spencer is in deze film weer in zijn element als in spekteur Rizzo van de Napolitaanse narcoticabrigade. bijgenaamd de ,,Knock-Out smeris" Platvoet wordl betrokken in een uitgebreide drugs- en diamantensmokkel en komt daardoor in Zuid-Afrika terecht. Het behoeft geer enkel betoog, dat er weer heel wat ge knokt wordt door onze brave politie-in- spekteur. Een aardige film met een aar dige man in de hoofdrol. (Grand 3. alle leeftijden). ker geheel Desondanks is Hesnais er in deze film in geslaagd op aangrijpen de wijze een deel van de bittere ellende in beeld te brengen Beelden van de huidige, vredige kampen naast de bit tere werkelijkheid van de veertiger ja ren. Treinen vol mensen op weg naar niemandsland. Als vee samengedre ven in een goederenwagon. Sterven tij dens de urenlange tocht naar het niets De spoorlijn ligt er nog; de trein rijdt niet meer Mensen in barakken en onder grondse fabrieken Levende skeletten met holle ogen. Slachtoffers van straf- appèls. luizeninspecties, vernederin gen en experimenten Nutteloze opera ties. verminkingen, castraties, fos- forbehandelingen. Mensen als grond stof voor de industrie, als brandstof voor de ovens. Duizenden lijken bijeenge- veegd in tientallen massagraven. Ne gen miljoen doden en niemand is schuldig. Niemand heeft het geweten (wo. 30-4 Filmhuis 19.30 uur-16 jaar- 230 min filmagenda Amersfoort Presentator Willem Ruis In gesprek met een der toeschouwers tijdens de vorig jaar uitgezonden Harten-5 quiz. LEUSDEN Reeds vele jaren voert De Zonnebloem jaarlijks de aktie Harten 5, daarbij via radio en televisie gesteund door de KRO. Het gaat om een aktie die het mede moet mogelijk maken dat zieken en gehan dicapten kunnen meedoen aan va kantie en recreatie. De Zonnebloem geeft jaarlijks de mogelijkheid van Individuele vakanties en groepsva- kanties. Zij organiseert daartoe spe ciale weken met verzorgingsgroe- pen. Daarnaast zijn er de vakanties in aangepaste bungalows of stacara vans. Driehonderd eendagsboot- tochten, vier Rijnreizen, veertig regi onale ontspanningsdagen met radio- en t.v.-artiesten zijn de verdere mo gelijkheden van en met De Zonne bloem. Om dit allemaal te kunnen finan cieren wordt aan alle vakantiegelden innende Nederlanders gevraagd om vijf gulden (of meer) over te maken op gironummer 11 55 555 ten name van Harten 5. Zonnebloem. Breda De aktie krijgt weer een spectaculair sluitstuk Zaterdag 17 mei a s. wordt vanuit de Rodahal te Kerkrade het Harten 5-gala uitgezonden via de t v Willem Ruis is de hoofdpersoon, sa men met de quiz-deelnemende echt paren. waarvan een der partners ge handicapt is. Voorts zullen er 1000 zieken, gehandicapten en bejaarden aanwezig zijn De uitzending begint kort na half acht 's avonds en zal duren tot plusminus half tien. „Ten". Regisseur Blake Edwards maakte met ..Ten" een prima uitgeba lanceerde sophisticated soft sex-ko- medie, een uitdagende komedie voor volwassenen. Met Dudley Moore als de man van middelbare leeftijd, wiens be langstelling voornamelijk naar jongere vrouwen uitgaat, die hij een aantrek- kelijkheidscijfer geeft, variërend van 0 tot 10. Als hij uiteindelijk zijn 10 ontmoet (Bo Derek) is het hek van de dam. Pri ma amusementsfilm met slapstickele menten en een aanstekelijke dialoog (Grand 4, 122 minuten. 16 jaar). „Die Ehe der Maria Braun". Eén van de beste speelfilms van de Duitse regisseur Rainer Werner Fassbinder met Hanna Schygulla als Maria Braun in een excellente hoofdrol Het verhaal van een vrouw, die tegen het einde van de tweede wereldoorlog trouwt, maar tien jaar moet wachten voordat ze echt met haar man kan gaan samenleven. Maar dan slaat het noodlot toe Maria Braun als de personificatie van het Duitsland na de Tweede Wereldoorlog. Warm aanbevolen. (Grand 5. 121 mi nuten. 16 jaar) „1941De dag dat Hollywood op z'n kop stond. Steven Spielberg's nieuwste speelfilm na de bestsellers ..Jaws" en ..Close encounters of the third kind". Een superknotse slapstick-aktie-ko- medie, waarin Spielberg er in slaagt om binnen de kortst mogelijke tijd de groot st mogelijke chaos te creëren. Ameri kanen wachten ongeduldig op de ver wachte invasie van de Japanners op de Amerikaanse westkust van de aanval in december 1941 Pearl Habour. Gewa pend met hooivorken, knuppels en af tandse jachtgeweren wordt ook de bur gerbevolking gemobiliseerd. Vooral als er een onderzeeër (een Jap) aan de kust wordt ontdekt, breekt de hel los en wordt de chaos kompleet Spielberg maakte van dit gegeven een erg knap pe lachfilm, waarin niets te gek is. Voor een avondje lachen, gieren, brullen. (Cinema 1,118 minuten, alle leeftijden). „Spetters". Voor wie de film niet heeft gezien: een technisch gezien flit send gemaakte speelfilm over heden daagse jongeren in een provinciestad je. Regisseur Paul Verhoeven en sce narioschrijver Gerard Soeteman heb ben hun uiterste best gedaan om alle mogelijke elementen die iets met de jeugd van vandaag te maken kunnen hebben in deze film te stoppen, die bart van vooroordelen en nauwelijks uitge werkte karakters. Jammer van het ta lent. dat er in is gestopt. (Grand 1101 minuten, 16 jaar). „Junglebook". Walt Disney's magi strale tekenfilm nu opnieuw uitgebracht met nagesynchroniseerde Nederland se stemmen, zodat de film ook voor de kleineren toegankelijker is geworden. De ondertitels zijn verdwenen. Prima amusement voor jong en oud. (Cinema, matineevoorstellingen zaterdag-, zon dag- en woensdagmiddag). „Kramer versus Kramer". Met Dustin Hofmann als Ted Kramer, Meryl Streep als Joanna Kramer en Justin Henry als Billy Kramer, in uitgebalan ceerde hoofdrollen, is „Kramer versus Kramer" van regisseur Robert Benton een excellente film rond een echtschei ding en de gevolgen voor man en vrouw. Benton is er in geslaagd om elk vals sentiment te vermijden en het re sultaat is een juweel van een film vol herkenbare humor, èn de tragiek van een onherroepelijk afscheid. Warm aanbevolen. (Euro, 16 jaar. 105 minu ten. maar ook best geschikt voor iets jongere kijkers). „Killerfish". Een avonturenfilm (horror?) van middelmatig niveau, waarin het gaat om een grote diaman- tenroof en de strijd om de buit. die wordt bewaakt door bloeddorstige piranha's Lee Majors als een man. die beslist zes miljoen waard is en de strijd dan ook zonder zijn bionische wondermiddelen, die hij in deze film heeft thuisgelaten, wint. (Duo 2, 101 min. 16 jaar). THE NAKED CIVIL SER VANT The Necked Civil Servant Is een autobiografische film over het leven van Quentln Crisp, een engelse ho mo, die reeds In de twintiger jaren zijn geaardheid niet verbergt voor het preuts nog Victoriaanse Enge land. Integendeel Crlsp (gespeeld door John Hurt) Is zich zeer bewust van zijn geaardheid en eist voor zichzelf het recht op te leven zoals hij dat wenst. Dat hij hierdoor In een on vermijdelijk konfllkt komt met zijn omgeving en de autoriteiten schijnt hem niet te storen. Met veel humor, gevatheid en een groot zelfbewust zijn verdedigt hij zich wanneer dat noodzakelijk Is. Crlsp, nu rond de zeventig jaar oud en nog steeds de extravagante man, die hij altijd was leidt de film persoonlijk In. Hij was een van de eerste homo's die er openlijk voor uit kwam, dat hij gaar ne In vrouwenkleren wilde lopen en dit ook deed. In een tijd dat kunst wimpers voor vrouwen nog als THEMROC FILMAGENDA VOOR AMERSFOORT VAN DONDERDAG 24 APRIL T/M DON DERDAG 1 MEI 1980 GRAND 033 14632 Grand 1: „Tess .al Dagelijks 13.30-20 00 uur, zondag 14 00-20 00 uur Grand 2: ..Laat de dokter maar schuiven". a l Dagelijks 13 45. 18.45-21.30. zondag 13 45-16 15-18 45-21.30 uur Grand 3: ..Inspecteur Platvoet slaat alles" (The Knock Out Cop), a I Dagelijks 13 30- 18 30-21 15 uur, zondag 13.30-16 00- 18 30-21 15 uur. Grand 4: ,.10", 16 jr Dagelijks 13.30- 18 45-21.30 uur; zondag 13 30-16.00- 18 45-21.30 uur Grand 5: ..Die ehe der Maria Braun 16 jr Dagelijks 13 45-19 00-21 45 uur; zondag 13 45-16 15-19 00-21 45 uur CINEMA 033 18900 Cinema 1: ..1941 De dag dat Hollywood op z'n kop stond", a l Dagelijks 13.45-18 45- 21.15 uur. zondag: 13 45-16.15-18 45- 21 30 uur Cinema 2: ..Spetters". 16 jr. Do. vrij. ma en di. 13.30-18 30-21.15 uur; zat zon en woensdag 18.30-21.15 uur Cinema: „Junglebooka l. Nederlands ge sproken Zaterdag en woensdag 13 45 uur; zondag 13.45-16.15 uur EURO 033 33655 Euro: „Kramer versus Kramer, 16 jr Zat en wo 18 45-21 15 uur, zondag 13.45-16.15- 18 45-21 15 uur, overige dagen 13 45- 18 45-21 15 uur Euro: „Dik Trom en het circus", a l Zater dag en woensdag 13.45 uur DUO 033 16572 Duo 1„Een hete familie in Zweden", 18 jr Dagelijks 14 15-19.15-21.30 uur; zondag 14 15-16.30-19 15-21.30 uur Duo 2: „Killerfish", 16 jr Dagelijks 14 00- 19 00-21.15 uur, zondag: 14 00-16 15- 19 00-21 15 uur DUO NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1: „Sex excessen". 18 jr Vrijdag en zaterdagavond 24 00 uur Duo 2. „Return of Bruce", 16 jr Vrijdag en zaterdagavond 23 45 uur LET OP: Het filmprogramma loopt deze week tot en met donderdag 1 mei MEI-PROGRAMMA HUIS FILM- Op het komende mei-programma van het Filmhuis staan enkele interes sante speelfilms In de eerste week be gint het Filmhuis met Fassbinder s .Die ACHTERVELD - In verband met ziekte van de contactpersoon voor De Moespot mevr. A. van Don- kersgoed, treedt momenteel als contactpersoon op mevr. L. van Middelaar, Jan van Arkelweg 31, tel. 2001. In verband met het bespreken van vergaderruimte in De Moespot dient men zich nu te wenden tot genoemde I mevrouw Van Middelaar. In de nachtvoorstelling van het Film huis onder het motto „Franse vrijhe den" de in 1973 gemaakte Franse speelfilm „Themroc" van Claude Fa- raldo, die ook het scenario schreef. In de hoofdrollen ziet men Michel Piccoli als Themroc. Beatrice Romand en de groep van het Café de la Gare. Deze groep bestond in die periode uit acteurs en actrices, die later grote bekendheid zouden verwerven in de Franse film: Miou-Miou en Patrick Dewaere Themroc vertelt het verhaal van een arbeider die het niet meer pikt. Hij heeft 1 genoeg van zijn onmenselijke bestaan, maakt amok op de fabriek en breekt zijn huis open. waar hij woont met zijn oude moeder en zijn zus. Zijn kamer sluit hij af met een muur en de buitenmuur sloopt hij om al zijn meubels op straat te gooien. Moeder krijgt een shock, zus kruipt bij hem binnen om met Themroc de liefde te bedrijven, de buurt staat verbijsterd. De politie grijpt in. maar weet niet goed raad met de situatie, want de buren beginnen een voor een partij te kiezen voor Themroc. De film is van volstrekte anarchie, alle normen van de maatschappij worden met breekijzers geslecht, de familiever houdingen. het werk. het gezag, de moraal Dat behoeft nog niet tot een goede film te leiden, maar Themroc is het wel door een zeer aansprekende directe, pragmatische stijl en vooral ook door het buitengewone spel van Piccoli, die zijn solo in Dillenger is Dood even aart (Filmhuis Amersfoort, zaterdag 23 uur, 100 minuten) Bud Spencer in volle aktie in „Platvoet slaat alles" enigszins zondig beschouwd wer den, liep hij er mee te flaneren op Picadilly Square. De film heeft een grote waarde als een historisch document. Hij geeft een stuk moderne geschiedenis weer, waar hetero sexuele mensen (en ook jonge homo's) geen weet van hebben. De film toont de systematische, traditionele en paranoide angst voor homo's van de burgerlijke maatschappij Als Crisp (te gen de 20 jaar oud) het burgerlijk, auto ritaire gezin verlaat waarin hij is opge groeid komt hij op vele plaatsen terecht. Daarvoor, elke morgen voor het ontbijt was het de vader die het eerste woord van de dag tegen de jonge Quentin zei: „En ga je vandaag een baan zoeken''" Quentin vindt verschillende baantjes waarin in die tijd ook vele homo's werk ten (zij het dan discreet). Hij is korte tijd tekenaar voor advertenties en tap-dans leraar Hoewel Crisp's avonturen hem door vrijwel alle lagen van de maat schappij leiden komt hij uiteindelijk steeds weer terug in de twee ghetto's, die de maatschappij voor de homo's en travestieten ingeruimd heeft de goot en de upper-class salons van rijke bohé miens. Overal waar hij komt is hij het slachtoffer van vervolging, vervolging die heden ten dage nog steeds aanwe zig is. Er zijn konfrontaties met straats schooiers. die hem in elkaar slaan, dronken arbeiders, de politie, de rech ters. psychiaters, dominees, huiseige naren. buren, soldaten, psychopaten, liberalen en ook de upper-class homo. die Quentin uitsluit van zijn exclusieve club omdat hij wat te opzichtig bezig is Crisp tart hen allemaal tot het einde en weigert pertinent zijn indentiteit en le vensstijl op te geven. Hij overleeft en de film heeft zelfs een „happy end" als we de zeventig jarige Crisp over straat zien lopen Hij zegt over zichzelf dat hij „een van de statige oude homo's van het Britse Rijk is". (Filmhuis, zaterdag tot en met dinsdag, 20.15 uur) een toegangspoort met daarboven „Arbeit macht frei" en tientallen grauwe barakken De oorlog is voorbij, maar het verleden leeft nog De doden vergaan, de herinnering blijft voortbestaan De crematoria staan er nog, in Dachau. Mauthausen, Auschwitz Overblijfselen uit een onvoorstelbaar verleden Nacht und Nebel gevangenen in blauw-wit gestreepte kleding, kaal geschoren, uitgehongerd, genummerd, vernederd, vermoord De film Nacht en Nevel van Alain Rensnais zet het allemaal nog eens op een rijtje In een film die pijn doet als je er naar kijkt Beelden die afschrikken, ontroeren, ontgoochelen, ontzetten. Een camera op zoek naar een schrij nende kamprealiteit Een onmogelijke taak, want angst en honger, dorst en dysenterie, waanzin en obsessies, le vens- en doodsstrijd zijn niet in beelden te vangen De afgrijselijke realiteit van het kampleven is niet in z'n ware di mensie weer te geven De beelden blij ven een deel van een nog afschuwelii- Ehe der Maria Braun". de film die op dit moment ook in Grand 5 draait Daarna twee weken speelfilms van de Japanse regisseur Akira Kurosawa „Seven Samurai" (uit 1945) en „The bad sleep welluit 1960 In de laatste speelweek van mei bijzondere aandacht voor de Nederlands-Tunesische speelfilm „Soleil des Hyenes" van Ridha Behi. die enkele jaren geleden op het film festival van Arnhem nogal aandacht trok Een interessant programma NACHT EN NEVEL Woensdagavond 30 april brengt het Filmhuis in samenwerking met de werkgroep WHAM de film „Nacht en Nevel" van de Transe regisseur Alain Resnais Een vredig groen landschap Bloe men en vogels in zonovergoten val leien Een spoorlijn door gras en groen overwoekerd Maar ook prikkeldraad versperringen, vervallen wachttorens. at< Har im< FOORT - Het komende filmprogramma van de Amersfoortse e, i (dat in verband met Koninginnedag, 30 april, tot en met donderdag dt), heeft twee nieuwe films op het programma staan. Naast de )rno in Duo 1 is dat „Inspecteur Platvoet slaat alles" (The knock- met Bud Spencer in de hoofdrol. Roman Polanski's „Tess" moest uit Grand 3 naar Grand 1 verdwijnen. Deze romantisch-dramatische n trekt niet zo heel veel belangstelling, vandaar de verhuizing naar n 2 er theater. Fassbinder's „Die Ehe der Maria Braun" loopt goed en Jen week in Grand 5. Liefhebbers van monsters zijn er genoeg, want wordt in Duo 2 geprolongeerd wegens de grote belangstelling, niddelmatig gemaakte aktiefilm trok. Ook de rest van het program- ongewijzigcl m it rno met diens nieuwste avontuur als in- YUOft. UU I LUr specteur Rizzo: „Inspekteur Platvoet slaat alles" (The Knock Out Cop) lebbers van Bud Spencer Inspecteur Rizzo van de Napolitaan- ir Terence Hill doet ie het se narcoticabrigade - bijgenaamd de ed oed) komen de komende Knock-Out-smeris - krijgt een tele- be ïr aardig aan hun trekken foontie van een onbekende, die zeqt dat hij belangrijke inlichtingen heeft. Hij vraagt Rizzo hem bij de haven te ont moeten. Als Rizzo op de afgesproken plaats komt. blijkt de onbekende - een neger - intussen neergeschoten en stervende te zijn Hij kan Rizzo nog net vertellen dat hij de Zuid-Afrikaanse re chercheur Dimpo is, waarna hij nog en kele onsamenhangende dingen over diamanten en drugs zegt en vertelt dat hij Rizzo's naam heeft van Caputo. de gepensioneerde assistent van Rizzo. die intussen naar Zuid-Afrika is vertrok ken. Daarna sterft Dimpo. Dit voorval en enkele andere aanwij zingen. die Rizzo ter plaatse vindt, doen hem besluiten naar Zuid-Afrika te gaan om te onderzoeken of er verband be staat tussen diamanten en de grote hoeveelheden drugs, die via Napels geïmporteerd worden. Eenmaal in Afrika krijgt Rizzo hulp van Caputo, die echter meer aan zijn pensioen dan aan helpen denkt. Rizzo wordt betrokken bij veel avonturen en onverwachte gebeurtenissen Aanvan kelijk lijkt alles tegen te zitten, maar de oersterke Knock-Out smeris slaat zich letterlijk en figuurlijk door alle moeilijk heden heen, ook door de aanslagen die op zijn leven worden gepleegd Hierbij wordt hij vaak geholpen door Bodo, het zoontje van de in Napels vermoorde Dimpo Bodo is een slim en onderne mend jongetje en doordat hij niet opvalt, kan hij vaak helpen waar Caputo faalt. Zo krijgt het drietal contact met Smollet, een Zuidafrikaanse miljonair en eigenaar van een diamantmijn, die vaak op wilde dieren gaat jagen om ze aan dierentuinen in de hele wereld te leveren Smollet nodigt Rizzo uit om een keer mee op jacht te gaan en nog maals wordt Rizzo betrokken bij een aantal onverwachte gebeurtenissen, die hem alle kans geven om zijn moed, intelligentie en Herculeskracht te de monstreren (Grand 3, alle leeftijden). FILMS IN HET KORT „Tess". Roman Polanski's verfil ming van de 19-eeuwse roman van Thomas Hardy (1891) met Natassia Kinski in de hoofdrol als Tess d'Ur- berville Polanski maakte een uiterst fraaie film, dat staat buiten kijf, maar de uitgesponnen dramatiek en romantiek blijft niet gedurende drie uur dat de film duurt de aandacht trekken. Daarvoor mist het verhaal wellicht toch teveel boeiende elementen Niettemin een technisch knap gemaakte film in een grootse enscenering en meer dan voortreffelijk camerawerk Voor de liefhebbers van een luxueuse keuken meidenroman. (Grand 1, 180 minuten, alle leeftijden). „Laat de dokter maar schuiven". Gezellige familiefilm zonder al te veel pretenties van regisseur Nicolai van der Heijden met Jo de Meijere, Piet Bam- bergen en Paul Cammermans in de hoofdrollen. Naar het gelijknamige boek van Toon Kortooms, maar anders Goed voor een regelmatige glimlach. el li I is bijzonder druk in de 5 1el. waar ik regelmatig telijk voedsel pleeg te ko- je rijen bij de kassa met aankopen van rond de ijlden Het boekenweek- ii 0i van ons aller Janwillem 'etering ging als een vers )ver de toonbank. Niet te jnd bet hapt lekker weg, zal pcM hebben, toen voor de te Hollandse detective ozen als geschenk tijdens inweek, die dit jaar twee lurt. ik in mijn favoriete hoek (u raadt het:Hoe snoei ik Bloeiende struiken in uw i") viel mijn oog op een in lezende man in de af- thrillers". Hij had de van Len Deighton te pak- ik. Niet eens zo'n slechte ngezien ik nog eventjes wilde slaan op John Ie tongste geestesprodukt, mij bij de man, die al le- eidwillig opzij stapte om lledige ruimte te geven, ill uur later en „Nasfag- Psychologie", „Popu- nschap" en ..Sciene Pie ker belandde ik bij de kas- oge stapel boekenweek- :/es was al aardig geslon- als de rij wachtenden voor de afstand hoorde ik de Oopster tegen de andere .Meneer Hendrikse is er Het meisje keek naar de 'e thriller-hoek. ,,Bij welk is hij nu?" vroeg ze. Ier pakte een hele stapel es en Zwarte Beertjes in oor de vakantieen &r schouders op. „Hoofd- zei ze, ,,Dat is dan vijf en den en een kwartje, me- illega keek nog even naar »ar vaste klant de onmis- ien Deighton-aanhanger. zei ze. ,,Dan heeft ie het lag wel uit. aan de beurt. „Vindt u dat d?" vroeg ik, terwijl het et uitgekiende boekwerk 50 plus Van de Wetering It wees naar de man en zijn Vat wilt u meneer,zei ze ina fluisterende toon, „het inaar. V. „The Knock Out Cop". Niet voor niets Nederlands snelst groeiende automerk de meest pereekte japanse auto Autoservice J. HAARMANS oil MAZDADEAI.ER

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13