KV en CML-Welzijn maken bezwaar egen afwijzen subsidie voor IKV Hoe kerkelijk en Dolitiek is de KV-werkgroep? Opnieuw „Speurders op hoog niveau" door De Eendracht Eentje minder Van der Sloot op de plaats van Konijnenbelt „Vijfde vinger VVT wordt zeker verruimd" fanavond in de raad PPR-Statenlid in Leusden: Materialen handwerkclub verbrand Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? DONDERDAG 24 APRIL 1980 plaatselijk nieuws an een onzer verslaggevers) EUSDEN - De werkgroepen IKV- usden en CML-Welzijn zijn het er et mee eens dat het college geen ibsidie wil verlenen aan de werk- oep IKV-Leusden. Zoals bekend ïbben burgemeester en wethou- ers besloten om de aanvraag van »t IKV om opgenomen te worden in et edukatief programma 1980 af te ijzen vanwege vermeende kerkelij- binding en politieke aktiviteiten in IKV. In de vergadering van de ladscommissie „Welzijn" aan het egin van deze maand bleek een leerderheid in de raad deze visie van et college te delen, zodat verwacht loet worden dat het IKV inderdaaf et in het programma zal worden opgenomen. De beide werkgroepen vragen de raadsleden, die vanavond hierover in de raadsvergadering een beslissing hebben moeten nemen, de zaak nog eens goed te overwe gen. De leden van de werkgroepen zijn namelijk van mening dat de af wijzing op onjuiste gronden ge schiedt. In haar schrijven aan het college en de leden van de gemeenteraad laat de werkgroep Leusden van het IKV weten dat zij de gronden „kerkelijke binding" en „doen aan politiek" haar zeer disku- tabel lijken, „zij berusten naar onze mening op een aantal onjuiste voorstel lingen en zijn derhalve niet in over eenstemming met de waarheid. De veronderstelling als zouden wij evan geliserend bezig zijn en op enigerlei partij-politieke oogmerken hebben, wij zen wij kategorisch af," adlus namens de IKV-werkgroep de heer J G. Sleumer De brief aan het college wordt vergezeld van een uitvoerige toelichting op de vraag hoe kerkelijk en politiek de IKV-werkgroep wel zou zijn. Die toe lichting drukken wij hierbij integraal af Die vraag is namelijk essentieel, want de subsidieverordening verhindert het verlenen van subsidies aan groeperin gen of instellingen die zich met kerkelij ke of politieke aktiviteiten bezighouden NIET STEEKHOUDEND Ook in het bezwaarschrift dat de werkgroep „Welzijn" van het CML heeft gestuurd naar de gemeenteraad wordt er op gewezen dat de argumenten waarop de subsidie geweigerd wordt niet juist zijn „Niet steekhoudend, noemt men het argument dat het IKV kerkelijke bindingen zou hebben en de raad wordt verzocht „de bewust- wordings- en emancipatie-aktiviteiten van het IKV alsnog op te nemen in het edukatief programma. Daarbij geeft de CML-werkgroep in overweging aan de raad 1 ook al zou het IKV een kerkelijke binding hebben, zijn de aktiviteiten van deze werkgroep niet kerkelijk gericht, maar gericht op bewustwording en emancipatie naar de bevolking in het algemeen verbonden aan vredes vraagstukken en ontwikkelingssamen werking; 2 vanwege de maatschappelijke en politieke konsekwenties. blijken de door de werkgroep IKV ter diskussie gesteld onderwerpen aanleiding te geven tot argumentaties bij voor- en tegenstan ders in hun standpuntbepaling Ongeacht of men het eens kan zijn of wil zijn met de stellingname en/of werkwijze van het IKV zelf, moet ge- konstateerd worden dat zij aktief bijdra gen aan maatschappelijk belangrijke aangelegenheden, resp de menings vorming daarover Als zodanig passen zij wezenlijk in een edukatief program ma volgens de richtlijnen van de rijks bijdrageregeling voor het gemeentelijk welzijnsbeleid," aldus CML Welzijn LEUSDEN - De werkgroep IKV- .eusden komt niet in aanmerking foor gemeentelijke subsidie vanwe- |e haar kerkelijke binding. Welke )and heeft de werkgroep met de jlaatselijke kerken? De werkgroep is 1 1974 opgericht op eigen initiatief 'an enkele Leusdenaren en dus niet p verzoek van of in opdracht van de iaatselijke kerken. Sindsdien is de werkgroep volkomen zelfstandig en nafhankelijk gebleven en ook iemand van haar leden is officieel ertegenwoordigd in kerkeraad of larochieraad, of omgekeerd de ker- len hebben niemand afgevaardigd taar de werkgroep. De werkgroep is lan ook op geen enkele wijze ver- ntwoording verschuldigd aan de [erken. Wat betreft subsidie van de lerken, de incidentele bijdragen die Ie werkgroep van de plaatselijke Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant Rozendaallaan 9 Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Abonnementsgeld: 40,- per jaar, 20.50 per half jaar. f 10,50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5,- per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro 871441 t.n v de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste 'oto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste toto's thuis. de LEUSDER krant is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. kerken ontvangt is dusdanig klein dat het nauwelijks subsidie ge noemd kan worden. Formeel, juri disch gezien is er dus geen enkele band met de plaatselijke kerken. Wat is er dan nog zo kerkelijk aan het IKV dat op grond daarvan de subsidie geweigerd kan worden? De naam mis schien? We noemen ons IKV-werk groep. i k -interkerkelijk, omdat wij ons in veel zaken verwant voelen met het landelijke IKV maar ook hier moet weer gesteld worden dat er formeel geen band is. Het landelijke IKV zelf richt geen werkgroepen op Het is een be raad van ongeveer 25 personen, in dit geval wel afgevaardigd door de 9 lid kerken maar dat opereert op eigen ver antwoordelijkheid, het ontwikkelt stu dies, maakt plannen, draagt materiaal aan voor welke groep dan ook die daar gebruik van wil maken, kerkelijk of niet kerkelijk, IKV-werkgroep geheten of met een andere naam Elke plaatselijke groep heeft zijn eigen doelstellingen en aktiviteiten. die soms wel maar soms ook niet samenvallen met die van het landelijke IKV. Dus ook ten opzichte van het landelijke IKV is elke plaatse lijke groep autonoom en zelfstandig Enigszins anders ligt het wat betreft de campagne van de laatste jaren (Help de kernwapens de wereld uit om te begin nen uit Nederland) Hiervoor heeft het landelijke IKV wel zog kernen opge richt die zoveel mogelijk de plannen voor deze campagne uitvoeren Een kern is vaak slechts een onderdeel van de vredeswerkgroep zoals hier in Leus den terwijl in sommige plaatsen alleen kernen bestaan zonder een vredes werkgroep in ruimere zin De IKV- werkgroep in Leusden zou dus ook wel meer algemeen vredeswerkgroep ge noemd kunnen worden, om aan te ge ven dat er geen formele band is. noch met de plaatselijke kerken, noch met het landelijke IKV. GEEN PARTIJPOLITIEK Dat de IKV-werkgroep bestaat uit le den waarvan sommigen belijdend en meelevend lid zijn van een kerk of dat de kerken een van de terreinen i| waar de werkgroep haar aktiviteiten óp-richt zijn tenslotte bijkomstige faktoren die de werkgroep als zodanig niet ketrJKelijk maken. Hoewel het „doen aan politiek" niet in de officiële tekst van de afwijzing vermeld schijnt te zijn, werd het wel op de vergadering van de commissie ge noemd als grond voor de afwijzing Ook hier weer, wat verstaat men precies on der „doen aan politiek". Aan partijpo litiek doet de werkgroep in geen geval, de werkgroep heeft geen enkele band met welke partij dan ook Dat sommige partijen zich in meerdere of mindere mate kunnen vinden in de opvattingen en standpunten van de werkgroep, vloeit voort uit hun eigen politieke visie en partijprogram Óp grond waarvan wordt dan de werkgroep verweten „aan politiek te doen9" De werkgroep is educatief, so ciaal-maatschappelijk bezig, op plaat selijk, landelijk en mondiaal gebied en wel op een kritische en progressieve wijze Dat dergelijke aktiviteiten hier en daar politieke implicaties met zich meebrengen, zal niemand verbazen, maar wat is daar verkeerd aan9 Wil je je medeburgers informeren over en be wust maken van bepaalde so ciaal-maatschappelijke problemen, dan ontkom je er niet aan dat je zo nu en dan op politiek terrein verzeild raakt, dit vloeit nu eenmaal voort uit de doelstel ling van de werkgroep DOELSTELLING Wat is die doelstelling; het bevor deren van vrede in de meest ruime zin - van het woord leder mens, waar dan ook, moet in vrede kunnen leven Daar voor is nodig 1dat hij in veiligheid en rust kan leven, zonder dreiging van oorlog. 2) dat hij deel heeft aan een stuk welvaart en welzijn waar hij recht op heeft, dus niet hoeft te leven in ar moede en met ziekte en honger, 3) dat hij in vrijheid kan leven, vrij van elke raciale of godsdienstige onderdrukking, vrij van elke totale of militaire diktatuur Onder punt 1 vallen uiteraard alle Fragment uit Speurders op hoog niveau door De Eandracht. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Voor hel eerst sinds zeer lange tijd is het aantal inwoners van Leusden in een bepaalde maand niet gestegen, maar ge daald Overigens niet schrik barend. in de maand februari van dit jaar is het aantal inwoners van Leusden met eén afgenomen Al dus bli/kt uit het overzichtje dat maandelijks door de gemeente over de loop van de bevolking wordt ver strekt. Het inwonertal was op 1 februari /ongstleden 20.323. Er werden 22 kinderen geboren, waartegenover vier overlijdens stonden. Dat leverde een geboorte-overschot op van 18 in februari. In die maand vestigden zich 66 mensen in Leusden, terwijl er 85 vertrokken Dat betekent een vestigingsmindering van 19. Tel je tenslotte geboorteoverschot en vestigingsmindering bi/ elkaar op, dan is er een aanwas van min één- Wat het inwonertal van deze ge meente op 1 maart jongstleden 20.322 deed zijn Hoe uniek dat feitje van een enigzsins teruglopend inwonertal is, moge blijken uit het gegeven dat de voorgedrukte formuliertjes die de gemeente voor het verstrekken voor deze informatie gebruikt, hier met in voorzagen. Op het formulier tje is normaliter alleen maar sprake van overschotten en toename In het laatste bulletin moesten die woorden echter worden doorge haald en vervangen door ..minde ring" en afname LEUSDEN - Zaterdagavond wordt door toneelvereniging De Eendracht in Ros Beyaart opnieuw het to neelstuk Speurders op hoog niveau opgevoerd. Twee weken geleden vonden twee eerdere vororstellingen, waarvan een speciaal voor bejaar den, van dit stuk plaats. De titel Speurders op hoog niveau slaat op de twee vrolijke matrozen Toon en Wietje, die de dochter van mevrouw De Keizer. Paulien, in de gaten moeten houden tijdens haar verblijf in het win tersportoord St Moritz in Zwitserland Door het voortdurend geheimzinnig ge drag van het tweetal en een toevallig in het hotel gepleegde diefstal ontstaan alle verwikkelingen die nodig zijn om van het stuk een echt blijspel te maken De rollen worden gespeeld door Alie Tijmensen (mevrouw Bleyenhorst). Marjan Bollen (Ankie de Vreugde), Ans Rutten (mevrouw De Keizer), Mi- chele Ummels (Pauline de Keizer). Marjan Demmer (Juul Overveen). Cle- mantine Stellaart (Gré van t Sticht). Renze Steringa (meneer Kuiper), Joep Pieters (Ernst Slinger), Dick v d Engel (meneer Snits) en Bert Tijmensen en Teus Valkenburg als het matrozentwee- tal Toon en Wietje De decors werden verzorgd door Gerard Boogmans, Aad v d Berg en Hans Stallaart, de grime verzorgt ook ditmaal Gerda v d Hengel, souffleuse is Riet Bor en de regie is in handen van Niek Pieters Rozendaallaan 9 Leusden-C aktiviteiten van de werkgroep, die ge richt zijn op vrede en veiligheid in de strikte zin van het woord zoals het be strijden van oorlog en bewapening, het bevorderen van wapenbeheersing, vermindering en uiteindelijk verwijde ring vooral van kernwapens Onder punt 2 ressorteert de 3e we reld-problematiek, problemen rond rijk- dom-armoede en ontwikke lingssamenwerking. Vooral voor de bewustwording hiervan verkoopt de werkgroep thee en koffie en voorwer pen uit de 3e wereld Punt 3 wordt voor een groot deel in beslag genomen door bestrijding van het racisme, met name de apartheid in Zuidelijk Afrika en elke vorm van dik tatuur Voor deze drie gebieden in haar doelstelling heeft de werkgroep sub groepen geformeerd De sub-groep voor punt 3 is als zodanig opgeheven bij gebrek aan voldoende mankracht maar dit punt blijft in de aandacht van de werkgroep algeheel De middelen om zoveel mogelijk mensen in Leusden bewust te maken van al deze gigantische problemen zijn velerlei via per4:, forumavonden, vre- desmakrten. filmavonden, vredes- kraam, vredeskrant. bijeenkomsten, verkoop van produkten uit de 3e wereld wordt getracht de medeburgers van Leusden te informeren over de aktuele problemen die samenhangen met de drie-voudige doelstelling en hen te le ren kijken over de grenzen van eigen plaats en land heen, hen te leren inzien dat vrede, veiligheid, welvaart en vrij heid ook in Leusden alleen maar ge handhaafd kan blijven, als elk volk en elk land waar ook ter wereld daarin kan delen (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - In de raadsvergade ring van vanavond zullen van twee kandidaatraadsleden de ge loofsbrieven worden onderzocht. Het gaat daarbij om de papieren van Jan Carel van Dijk, die - zoals be kend - in de VVD-fraktie Rients Bergsma gaat opvolgen. Daarnaast moeten ook de geloofsbrieven van Henk van der 9loot worden onder zocht, die op de nominatie staat om in de CDA-fraktie Jan Konijnenbelt op te volgen. Konijnenbelt heeft de voorzitter van de raad te kennen ge geven zijn raadswerkzaamheden te willen staken, omdat hij een baan in Leeuwarden heeft geaccepteerd. Binnen de CDA-fraktie bestaat de af spraak dat aftredende raadsleden zul len worden opgevolgd door een kan didaat van de „bloedgroep" waar het aftredende lid deel van uitmaakt Jan Konijnenbelt is lid van de ARP en wordt dus opgevolgd door een ARP-er Als eerste zou daar, volgens de CDA-lijst, ir. Zwart voor in aanmerking komen, maar deze heeft te kennen gegeven de opengevallen plaats in de CDA-fraktie niet te willen innemen Daarom is Van der Sloot nu aan de beurt Henk van der Sloot is 49 jaar en geboren in Zwartsluis. In 1975 verhuis de hij vanuit zijn vorige woonplaats Apeldoorn naar Leusden Van der Sloot houdt zich nu zo n acht jaar met de CDA-politiek bezig en is op dit moment voorzitter van de AR-kiesvereniging in Leusden. Van der Sloot, die gehuwd is en drie dochters heeft, werkt als op zichter bij Rijkswaterstaat. Hij maakte nooit eerder deel uit van een gemeen teraad (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De vijfde vinger van de provinciale Vijf Vinger Theorie (VVT) zal zeker worden verruimd. Daarbij zullen er vooral meer mogelijkheden worden gecreëerd voor toewijzing van woningen aan zogeheten „so ciaal gebondenen". Tot die verrui ming zal worden besloten tijdens de evaluatie van de WT, die nog voor de zomervakantie in Provinciale Staten gehouden zal worden. Aldus meldde jongstleden maandag avond in Leusden het PPR-statenlid Piet Bel Hij deed dat tijdens de jaarver gadering van Progressief Leusden in de Til, waar Bel was uitgenodigd om een inleiding te houden over de WT Daarbij kon het statenlid uiteraard niet heen om de problemen die tal van gemeentes hebben met deze provinciale theorie om bestemmingsplannen te toetsen. Het gaat daarbij vooral om de groep „eigen inwoners" van deze gemeenten die door de provinciale VVT buiten boord dreigen te vallen Dat zijn de ei gen inwoners, die niet economisch ge bonden zijn aan de gemeente en ook niet aan één van de andere criteria van de VVT (bejaarden, incomplete gezin nen. enzovoort) voldoen. De gemeen ten willen over het algemeen wel voor die eigen inwoners bouwen, maar de provinciale VVT laat dat op dit moment niet toe Daar zal dus, naar de verwachting van Bel, binnen afzienbare tijd veran dering in komen. Alleen valt er nog wel een uitgebreide diskussie te verwach ten over de vraag wat onder „sociaal gebondenen" - zo wordt de groep uit- de-boot-vallers wel aangeduid - pre cies zal moeten worden verstaan. Bel vertelde dat ook binnen de progres sieve statenfraktie daarover het laatste woord nog niet gesproken is. Ook moet nog besproken worden hóe een verrui ming geeffektueerd zou kunnen wor den LEUSDEN - Bij de brand die in de nacht van vrijdag op zaterdag ont moetingscentrum de Johan- neshoeve aan de Hamersveldseweg in de as legde, zijn ook alle materia len van de Zonnebloem hand werkclub verloren gegaan. Om het werk van deze club toch zo snel mo gelijk weer door te kunnen laten gaan verzoeken de leden iedereen die in bezit is van oude hand werkboeken die niet meer worden gebruikt, deze voor de hand werkclub af te staan. Indien u in bezit bent van dergelijke boeken kunt u kontakt opnemen met de volgende dames: mevrouw Van Doorn, Hamersveldseweg 110, mevrouw Ven- derbosch, Elatinehof 1 of mevrouw Ou- de-Egbrink, Dalmatië 6. De bijeenkomsten zullen in het ver volg worden gehouden in het zaaltje achter de pastorie De eerste bijeen komst daar zal zijn op woensdag 7 mei De kaartmiddag die de Zonnebloem op woensdagmiddag in de Johan- neshoeve organiseerde wordt voorlo pig in De Til, Hamersveldseweg 30. ge houden. Henk van der Sloot, die Jan Konijnenbelt opvolgt.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3