CML/RO huiverig voor mogelijke vierde bouwlaag gemeentehuis Voorstel grondverkoop aan RBR teruggenomen Gouden Klomp in zomer aktief I Verkeersafwikkeling opnieuw onderwerp van gesprek PL: CML functioneert niet goed Oproep gospelgroep Reformation Vanavond slotavond K.P.O. Echtpaar Herder 55 jaar getrouwd Rob Nord: „Overigens ben ik van mening..." Leusder Krant Amnesty Leusden demonstreert in Amsterdam Orkestvereniging Amersfoort 29 april in Johanneskerk Expositie koopwoningen Zwanenburg Politieke avond in vrouwencafé Reconstructie Trekerweg en Ooievaars- horsterweg FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant DONDERDAG 24 APRIL 1980 plaatselijk nieuws (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De meeste leden van de werkgroep „Ruimtelijke Ordening" van het Comité Mi lieuzorg Leusden (CML) staan nogal huiverig tegenover een mogelijke vierde bouwlaag op het nieuw te bouwen gemeente huis. Tijdens een bespreking van het herziene schetsontwerp in de werkgroep onthulde de ontwer per van het gemeentehuis, ir. Heijdenrijk, deze „verrassing van de beleidsgroep", zoals werkgroepsvoorzitter Ten Berge de mogelijke vierde bouwlaag aanduidde. Een derde verdieping op het gemeentehuis zou 500 vierkante meter groot moeten worden - even groot als de twee de verdieping - en is bedoeld als reserve voor toekomstige uit breiding van het ambtelijk ap paraat. De vierde bouwlaag zou eerst in een later stadium ge realiseerd moeten worden, af hankelijk van de behoefte aan uitbreiding van het gemeente huis. Overigens hadden de meeste leden van de CML-werkgroep weinig com mentaar op het tweede ontwerp van Heijdenrijk. De architect, die bij de ex- tra-vergadering van het CML aanwezig was voor het geven van een toelichting, kreeg alleen van collega-architect Rob Nord uitvoerig tegenspel Nord bleek veel meer voor de eerste praatprent van Heijdenrijk te voelen en gaf ook aan waarom Hij vond het tweede ontwerp te smal en betreurde het tevens de or ganisatie in het gebouw een stuk min der te moeten noemen. Ook wees Nord er op dat voor mensen die met de auto komen naar het gemeentehuis de in gang aan de noordzijde de belang rijkste zal zijn, terwijl dat eigenlijk een secundaire is. Omdat van daar uit de receptiebalie - die bij de hoofdingang ligt - niet te zien is, verwacht Nord pro blemen voor toekomstige bezoekers van het gemeentehuis. Tenslotte merkte Rob Nord op, dat de trouwka mer in het tweede schetsontwerp wel erg ver van de hoofdingang is gelegen. VERKEERSAFWIKKELING De overige leden van de werkgroep toonden zich over het algemeen tevre den met de herziene praatprent. Veel meer stof tot diskussie gaf voor hem - evenals dat vorige week in de raadscommissie RO qeschiedde - de verkeersafwikkeling rond het gemeen tehuis De heer Buhler, lid van de Eerste Nederlandse Fietsers Bond (ENFB), sprak er opnieuw zijn teleurstelling over uit dat de gedachten blijven uitgaan naar een zoekroute over "t Erf. Buhler had gehoopt dat dit plein voor het ge meentehuis autovrij zou blijven en pleitte opnieuw voor de aanleg van een zoekroute aan de oostzijde van het ge meentehuis, dus aan de kant van de Centrumweg. Gemeentewerken-di recteur M Pais wees echter op de ge volgen daarvan: er ontstaat dan een „asfaltvlakte" tussen de woonwijken aan de oostzijde van het hoofdcentrum en het gemeentehuis De Centrumweg zal waarschijnlijk op dat punt twee rij stroken krijgen, er komt een fietspad te liggen en daarnaast nog eens een ventweg als zoekroute zou wel een he leboel strepen asfalt naast elkaar bete kenen. Maar Bühler kreeg steun Mevrouw Terwindt wees er op dat het voorkeur zou kunnen verdienen om de parkeer plaats aan de zuidkant van het ge meentehuis aan twee kanten toegan kelijk te maken en ook dan zou de zoekroute aan de oostzijde van het ge meentehuis moeten liggen Heijdenrijk heeft in zijn twee praatprenten alle mogelijkheden voor de verkeerscirculatie enigszins opengelaten. Hij zei het zelf jammer te vinden als autoverkeer over t Erf vlak langs het gemeentehuis zou komen te rijden Heijdenrijk ,,Dat zou mijn ont werp in nadelige zin beïnvloeden en bovendien betekenen dat je het verkeer juist over de zonzijde van het plein laat rijden" „Zonder enige verwachting te wil len wekken", wilde Oals wel toezeg gen dat hij een zoekroute langs de oostzijde van het gemeentehuis op tekening uit zou laten werken. Te zij- nertijd kan die tekening dan in de raadscommissie en de werkgroepen Verkeer en CML/RO op tafel komen. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Deze keer kon Rob Nord zich Inhouden tot de rondvraag tijdens de vergadering van de werkgroep „Ruimtell|ke Ordening" van het CML. maar het hoge woord kwam er toch wel weer uit; „Ik zou er toch nog een keer willen vragen; kan dat post kantoor nou echt niet verplaatst worden? Ik ben toch zo ver schrikkelijk bang dat we met die plaats van het postkantoor een enorme miskleun aan het maken zijn". Aldus Nord. die niet voor de eerste keer en naar het zich laat aanzien ook niet voor de laatste keer over de lokatie van het PTT- kantoor begon. Het begint er op te lijken dat Nord iedere vergade ring wenst te besluiten met; „Overigens ben Ik van mening dat het postkantoor verplaatst moet worden". Niet ten onrechte overi gens. Deze keer richtte hij zich na drukkelijk tot gemeentewerken- direkteur M. Pais met het verzoek om de zaak binnen de dienst ge meentewerken nog eens aan te zwengelen. Ook zou men over de plaats van het PTT-kantoor nog eens contact moeten opnemen met de Rijksgebouwendienst. „Want", aldus Nord, „dat post kantoor ligt daar nu niet goed". (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - In kringen van Pro gressief Leusden bestaan nogal wat twijfels over het functioneren van het Leusdense inspraakorgaan, het CML. Tijdens de maandagavond in De Til gehouden jaarvergadering van de progressieven was het onder meer wethouder Jan Mandemaker - tevens voorzitter van het CML - die zich In negatieve zin over het in spraakorgaan uitliet. Mandemaker zei onder meer: „Het CML functioneert niet optimaal, en dan druk ik me nog zeer diplomatiek uit. In de achter ons liggende periode hebben we over het CML vele gesprekken ge voerd De fraaiste theorieën over in spraak zijn op tafel gekomen Alleen ontbreekt het ons aan de middelen om die theorieën te realiseren Ik hoop dat we tot een afronding van een en ander kunnen komen op de aanstaande jaar vergadering van het CML Daarbij zal ik in ieder geval aftreden als voorzitter van het CML We zijn het er over eens dat de voorzitter niet meer iemand van de gemeente moet zijn", aldus Jan Man demaker Ook het raadslid Marion Defares bleek uiterst kritisch tegenover het CML te staan. Volgens haar wordt er van het inspraakorgaan vaak misbruik ge maakt Het zou niet zozeer een instel ling zijn dat burgers in staat stelt invloed op het beleid uit te oefenen, als wel een middel voor het gemeentebestuur om haar beleid wat gemakkelijker ingang bij de bevolking te doen vinden. Rozendaailaan 9 Leusden-C (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het voorstel tot verkoop van een aantal kavels grond in het deelplan Lan- genbeek aan de makelaardij RBR komt vanavond niet in behande ling In de raadsvergadering. Het college heeft besloten dit voor stel voorlopig terug te nemen. Het voorstel behelsde de ver koop van 59 kavels grond, die be stemd zijn voor de bouw van houtskeletwoningen. Zoals bekend zijn er rond de bouw van die wonin gen enige problemen gerezen Enerzijds is daar het faillisement van de firma Pashout, die de wo ningen zou gaan bouwen. An derzijds kon aan het begin van deze maand een meerderheid in de raadscommissie „Financiën" niet instemmen met de in het contract met RBR opgenomen verkoopre- gulerende bepalingen. Een meer derheid in de commissie pleitte er voor om in de contracten voorlopig een „witte plek" te laten, waarin la ter mogelijke verkoopregulerende bepalingen ingevuld zouden kun nen worden. De inhoud van die be palingen zou eerst in een debat in de raad vastgesteld moeten wor den In het nu ingetrokken voorstel handhaafde het college de opge nomen bedingen Volgens de re- daktie van het voorstel zou de rechtszekerheid niet gebaat zijn bij het in een contract open laten van een „witte plek". Waarbij het overi gens de vraag is of het juridisch op zich eigenlijk wel mogelijk zou zijn om een zo essentieel onderdeel van het contract oningevuld te la ten. Maar het handhaven van de be dingen zou voor het college onge twijfeld politieke moeilijkheden hebben betekend. In de commissie „Financiën" zei Ad Wisman (CDA) dat zijn partij er de grootst mogelijke moeite mee zou hebben, wanneer dat zou gebeuren, terwijl ook Rinze Bloemhof (Progressief Leusden) zich aardig in deze materie lijkt te hebben vastgebeten. Gekoppeld aan de onzekerheid over de bouwer - tengevolge van het faillissement van Pashout - bij elkaar voldoende reden om het voorstel nu nog niet in de raad te brengen. Van ambtelijke zijde was het college ook in die zin geadviseerd Wie ook de kapitein van de huweli/ksboot zal zijn, de trouwkaarten bestelt u natuurli/k bij de Leusder Krant. j Met de komt u niet tussen de J wal en het schip terecht. if.... LEUSDEN - In de eerste week van maart voerde de adoptie-groep van Amnesty International uit Leusden een bliksem-aktie om haar gevang ene, de 36-jarige Roemeen Robert Damboviceanu, vrij te krijgen. Ro bert Damboviceanu werkte na zijn rechtenstudie (1967) bij de krant Scênteia, het centrale orgaan van de Roemeense communistische partij. Toen hij zich tegen het communisti sche systeem begon te verzetten werd hij naar de administratieve afdeling overgeplaatst. In 1969 wérd hij om zijn uitlatingen tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld Maar hij kwam na 15 maanden vrij Na korte tijd als juridisch adviseur te hebben gewerkt, was hij van 1975 tot zijn arrestatie op 13 december 1977 zonder werk, omdat hij wegens zijn kritische uitlatingen t.a.v schendin gen van mensenrechten in zijn land niet meer werd geduld Sinds zijn arrestatie is hij spoorloos Ornaat de adoptie-groep tot nu toe nog geen berichten heeft ontvangen over het lot van de heer Damboviceanu, gaat zij door met aktievoeren. Er zal nu met ingang van donderdag 24 april a s. maandelijks worden gedemontreerd voor het Roemeens Nationaal Verkeersburo aan het Klein Gartmann- plantsoen in Amsterdam. Hier worden zoveel mogelijk informatiestencils uit gedeeld en kunnen kaarten onder tekend worden Tevens zal weer aan Nederlandse parlementsleden worden verzocht om vragen te stellen aan de Roemeense autoriteiten omtrent het lot van Robert Damboviceanu Daarnaast streeft de adoptie-groep ernaar, dat maandelijks 500 briefkaarten met het verzoek om vrijlating door sympathi santen worden verstuurd, naar de Roemeense autoriteiten. De Leusden se adoptie-groep van Amnesty Interna tional voert aktie om haar gevangene Robert Damboviceanu, vnj te krijgen Degene die sympathiek staat tegen over dit doel kan ook nadere inlichtin gen vragen bij Ans van Bergen, tel 033-941700 Wie van de drie is het nieuwe erelid van de Gouden Klomp? Wel. de meest linkse boer op deze foto. Voor Gijs en Piet geldt nog even geduld. LEUSDEN - Op 10 mei houdt de gospelgroep „Reformation", die in september a.s. 10 jaar bestaat, een reünie en open huis voor oud-leden en belangstellenden in de Mar- cuskerk aan de Aschatterweg. Omdat de adressen van verschillen de oud-leden niet meer bekend zijn, zou Marja Reineking, Hondsdraf 37, tel. 945666, gaarne zien dat die oud-leden of bijv hun ouders zich met haar in ver binding willen stellen Wie foto's van de gospelgroep uit de beginjaren heeft wordt ook verzocht kontakt met haar op te nemen Men wil namelijk van die fo to's. dia's laten maken voor een dia presentatie Uiteraard krijgen de eige naars de foto's terug. LEUSDEN/CENTRUM Carnaval is sinds mensenheugenis voor hen. die daar behoefte aan hebben, altijd een brok winteramusement geweest Daar gaat het dit jaar haar eerste lustrum (in de carnavalswereld een periode van elf jaar) vierende Leus dense gezelschap van lolbroeken en pretrokje verandering in brengen. Vrijdagavond werd het programma bekend gemaakt voor de naaste toe komst en dat ziet er veelbelovend en als volgt uit 3 mei deelname van een Gouden Klomper tiental aan de OVL-zes- kamp 5 mei deelname aan de OVL-optocht en de braderie en voorts de ..vochti ge" exploitatie van de danstent in de feest week 7 juni Gouden Klomper auto-rally 30 augustus: tuinfeest met barbecue 27 september wijnfeest 15 november jeugd- en senioren- prinsenbal in het kader van de „elfde van de elfde" met afscheid van Prins- Heerlijk en de introductie van de nieuwe prins 3 januari (1981) nieuwjaarsreceptie 17 januari vienng elfjarig bestaan met Gekke Henkie, Malle Pietje, Dwaze Dorus, Rare Tinus en vele anderen 28 februari: optocht, kinder- en groot-carnaval 1 maart fruhschoppen 2 maart bejaardencarnaval 3 maart vastenavondbal 28 maart: midvastenbal HANNO ERELID Exact op het aangekondigde tijd stip van'20 15 uur opende voorzitter George Dietrich vrijdag in het zwem badrestaurant de algemene leden vergadering. die echter maar 15 se conden geduurd heeft Aangezien van de leden 161 y2 waarvan die hal ve het lidmaatschap van een bejaarde betreft) onvoldoende stemgerechtig den aanwezig waren omrechtsgeldi- ge besluiten te kunnen nemen, werd de praatavond geschorst en een half uur later hervat als een bijzondere ledenbijeenkomst Wederom met een officiële tik van de gouden-klomp- met-een-steeltje als voorzittersha mer Voor ons werd de avond pas echt interessant bij het inderhaast ingelaste agendapunt 8a Hans Hout veen houdt voortaan een paar tien tjes contributie in zijn portemonnaie omdat hij tot eerste erelid werd be noemd vanwege zijn vele verdiensten voor het dorstlustige gezelschap. Een oorkonde en orchideeën voor zijn betere helft bekrachtigden het besluit. De bestuurs(her)verkiezing bleek een fluitje van een cent Secretaris Bert (eigenlijk Albert) Steman —af tredend maar herkiesbaar kreeg een nieuw mandaat en penning meester Frans Vlugt —aftredend en niet-herkiesbaar een Frans ge schenk in de vorm van een fles cog nac na een laatste greep in de kas (een sigaar van minimaal een tientje') maakte hij plaats voor Harrie van Schaik. Wel door de vluchtende Frans voorbereid maar nu niet meer behorend tot zijn competentie is de contributieverhoging tot tweemaal f 11.— per jaar, alsmede het optrek ken van de entree-gelden voor enkele feesten Rond 22 00 uur kreeg de verplichte praatavond tegen het mid dernacht een vrijwillig karakter en daar werd een druk gebruik van ge maakt. LEUSDEN Op dinsdag 29 april a.s. aanvang 20.15 uur zal de Orkest vereniging Amersfoort o.l.v. haar di rigent Jan Felderhof een concert ge ven in de Johanneskerk aan de West singel nr. 30. Het programma Is als volgt: Joseph Haydn - Slnfonia nr. 83. „Le Poule"; Camille Saint-Saëns - Symfonie nr. 2 op 55; Wolfgang Amadeus Mozart - Concert nr. 2 - KV 314 voor fluit en orkest; Nico Schuyt - De Varkenshoeder. Ouverture van de Schoolopera naar het gelijknamige sprookje van H. C. Andersen. De soliste op deze avond Noor Kamerbeek studeerde o a bij Abbie de Quant en Adriaan Bonsel Zij be haalde haar onderwijsdiploma aan het Utrechts Conservatorium 1979. Op het ogenblik vervolgt zij haar studie bij Koos Verheul aan het Sweelinck Conservatorium in Am sterdam Zij won in 1974 de 1e prijs aan het Edith Steinconcours. waaruit een tweemalig solistisch optreden met het Residentie Orkest, op 17 jarige leeftijd, voortvloeide Zij was eerste fluitiste in het Interntionaal Jeugdorkest o. I v Carlo Maria Giulini in 1978 en eerste fluitiste in het Euro pese Gemeenschap Jeugdorkest olv Claudio Abbado in 1978 en 1979 Ook in 1980 en 1981 zal zij hieraan deelnemen Verder treedt zij regelmatig op in een vast piano-fluit duo en in een blaaskwintet LEUSDEN Vanavond om half acht zullen de leden van de Katholie ke Plattelandsvrouwen organisatie zich voor de laatste maal voor de brokstukken van de Johanneshoeve Hamersveldseweg verzamelen, om van daaruit te vertrekken naar Lunte- ren, waar de laatste avond van het seizoen '79-'80 gehouden zal wor den. Men hoopt hier nog een gezellige feestavond van te kunnen maken, waar men onder het genot van een kopje koffie en een drankje zal kun nen kegelen Vergeet vooral uw gym schoenen niet Rita Rinkes. seer K P O Kornoelje 18. tel 943259 LEUSDEN - In het plan Zwanen burg - het gebied ten zuiden van Noordwijk in het bestemmingsplan Leusden-centrum 2e fase - zullen in 1981 60 koopwoningen met twee slaapkamers worden gebouwd. Veertig hiervan zijn premiekoop woningen en 20 vrije sector-wonin gen. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten dat ook de laatst genoemde woningen onder de premiekoopregeling komen te val len. Voor het maken van de ontwerpen van de woningen heeft de gemeente Leusden een overeenkomst gesloten met het Rotterdamse architecten bureau Hoogstad. Weeber, Schulzeen Van Tilburg, waarvan de laatste met de uitvoering is belast. Op maandag 28 april a.s bestaat er in de gemeentelijke expositieruimte, Zwarteweg 16a voor belangstellenden gelegenheid om van 19.00 uur tot 20 00 uur kennis te nemen van de schetstontwerpen Deze expositie wordt gevolgd door een inspraak bijeenkomst van de voor deze wonin gen samengestelde referentiegroep, aangevuld met een vertegen woordiging van de werkgroep Ruimte lijke Ordening van het CML en van de Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw LEUSDEN - Maandag 28 april or ganiseert het vrouwencafé een poli tieke avond. Op deze avond komen de vier vrouwelijke raadsleden pra ten over de emancipatie-aspecten van het gemeentelijk beleid, leder zal op haar eigen wijze en vanuit haar eigen politieke Inzicht wat dieper in gaan op het Leusdense emancipatiebeleid en de wensen die ten aanzien van dat beleid bij de spreeksters bestaan. De avond vangt aan om 20.30 uur met een viertal korte inleidingen, waar na vanaf ongeveer 21.10 uur in groep jes over de problemen gepraat kan worden om zo de onder de aanwezigen levende problemen te kunnen inventa riseren Rond 21 30 uur wordt er dan gestart met de gezamenlijke discussie, die om 22.30 uur wordt afgerond Daar na is er nog tot 24 00 uur gelegenheid elkaar informeel te ontmoeten Het vrouwencafé is open vanaf 20 00 uur. wie meer informatie wenst kan kontakt opnemen met Riet van Meerewaarden, Melafier 7. telefoon 943689 LEUSDEN - In het kader van de uitvoering van de ruilverkaveling Heiligenbergerbeek zullen de Tre kerweg tussen de bebouwde kom van Bavoort en de Ooievaars- horsterweg alsmede de Ooievaars- horsterweg worden verbeterd. De werkzaamheden In verband met de ze reconstructie gaan maandag 28 april van start. Over de uitvoering van de werkzaamheden worden de aanwo- nenden een dezer dagen nader inge licht. De reconstructie wordt uitgevoerd onder verantwoordelijkheid van het Bureau van Uitvoering van de ruilver kaveling, Heiligenbergerweg, Spoor- laan 2 te Woudenberg, telefoon 03498- 2511 Hier kan men ook met eventuele vragen over de reconstructie terecht. LEUSDEN - Aanstaande zaterdag herdenken de heer W. Herder en me vrouw A. M. Herder-Hilhorst de dag waarop zij 55 jaar geleden in het hu welijk traden. Ondanks hun hoge leeftijd, de heer Herder is 85 en zijn echtgenote 86, bewoont het echt paar nog altijd een boerderij aan de Langesteeg, waar een groot deel van het werk nog zelf wordt gedaan. De heer en mevrouw Herder hebben 5 kinderen en 31 kleinkinderen. Zaterdag wordt de vijfenvijftigste trouwdag herdacht met een gezongen H Mis in de Parochiekerk, welke om 19 00 uur begint Daarna wordt er van 20.30 tot 21.30 uur een receptie gehou den in Ons Gebouw te Achterveld

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5