Voorlopige verbouwplannen voor Jozefkerk Telegram aan Beatrix niet vanzelfsprekend voor Bloemhof (PL) I VERZEKERING KEERT RUIM VIER TON UIT VOOR JOHANNESHOEVE - Samenspraakje Bloemhof Iialt verkeerd bij Bergsma Leusdenaren onderscheiden Ossendrijver- brug zonder Ossendrijver Leusder Krant Commentaren/ iUeiiiiiyeii FOTO-KOPIE NODIG? DINSDAG 29 APRIL 1980 plaatselijk nieuws Het gebrandschilderde raam. dat zich momenteel bevindt tussen hal en kerkzaal. zal een andere, betere, plaats krijgen Men denkt hierbij o a aan een plaats in de muur aan de noordzijde Voorts heeft men het plan, om aan de voorzijde naast de kerk een gebouw neer te zetten, waarin diverse activiteiten kunnen plaatsvinden en waarin tevens verga der- en/of werkruimten worden ge creëerd Dit gebouw zal in de lengte naast de kerk worden gesitueerd Teneinde de lichtinval in de kerk te behouden zal de ahtergevel van het nieuwe gebouw net voor het eerste kerkraam komen Dit heeft dan uiter aard consequenties voor het voor aanzicht Het gebouw zal n I enige meters vóór de kerkgevellijn uitste ken In de pauze konden alle aanwezi gen zich een beeld vormen van de voorlopige plannen aan de hand van schetsen en tekeningen VERZWARING VAN LAS TEN Na de koffie kwamen er vragen over akoestiek en over de wenselijk heid van stoelen in plaats van ban ken Stoelen, zo was de mening, ge ven meer zitvrijheid De heer Volders was van mening, dat deze detailza- ken nu nog niet aan de orde waren Voorts vroeg men zich af. of er tijdens de verbouwing, uitwijkmogelijkhe den waren voor de kerkdiensten Het bestuur had zich hierover nog niet gebogen, doch men was van mening, dat gezien de goede verhouding op religieus gebied binnen degemeente Leusden. daarvoor wel een oplossing gevonden zou worden De financiering van het geheel kwam uiteraard aan de orde en de penning meester merkte op. dat het bestuur met wil interen op haar bezittingen, zodat een inspanning van ieder ge wenst is. teneinde de lasten die de financiering met zich mee zal bren gen. te kunnen blijven dragen Enige aanwezigen vroegen zich wel af of het kerkbestuur een verzwaring van lasten van haar parochianen wel mag vragen in deze tijd van economische achteruitgang en bezuiniging LEUSDEN Op donderdag 24 april belegde het kerkbestuur van de Jozefkerk te Leusden C. een zgn hoorzitting, teneinde de parochianen te informeren over de verbouwplan- ;nen van de kerk en de nieuwbouw- plannen van een gebouw waarin al- lerlei activiteiten kunnen plaatsvin den. In zijn openingswoord stond pastoor Ter Bekke even stil bij de gebeurte nissen van zaterdag 19 april. nl. de brand die de Johanneshoeve geheel platlegde. De schade was inmiddels opgeno- nen en de Onderlinge Verzekering Maatschappij Donatus zal een en Bnder op basis van totaal verlies gaan ifwikkelen. Hiermede zal ruim 400.000,— gemoeid zijn. VOORLOPIG PLAN Na deze inleidende woorden kreeg architekt Volders het woord en kon men overgaan tot datgene waarvoor de bijeenkomst was belegd De heer Volders zette uiteen, dat reeds eerder een verbouwingsplan op papier was gezet, doch dat dit plan gezien de hoge kosten ca f 1.500.000.—van tafel was genomen Het nieuwe plan waarover men vanavond wilde praten zou ca f750.000,— gaan kosten en was gebaseerd op een vernieuwde banken opzet waardoor alles gegroe peerd zou worden om het priester koor. zodat ook de mensen op de achterste rijen meer bij het geheel betrokken zouden zijn Deze gewij zigde opzet zou een 400-tal zitplaat sen opleveren, hetgeen 50 minder is dan het huidige aantal Het eiken plafond en de verlichting blijven gehandhaafd, terwijf de oude preekstoel als achtergrond achter het altaar eveneens blijft bestaan De vloer zal vernieuwd moeten wor den. doch ten aanzien van de materi alen daarvoor was nog geen keuze gemaakt De bogen naar het zangkoor zullen niet veranderd worden De bogen die zich daaronder bevinden "zullen dichtgemaakt worden met daarin deuren Het hoofdaltaar en het neo Gothi- schekoor dat dateert uit begin 1900. zal gaan dienen als sacrements altaar in een eigen ruimte [van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De door Rinze Loemhof (Progressief Leusden) vo- Ige week maandag od de jaarverga- lOnafhankelijk nieuwsblad ■voor de gemeente Leusden ■Verschijnt elke dinsdag en donderdag iRedaktie: |Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter i Meenen Verantwoordelijk redakteur: ■Bert Vos ■Inlevering kopij en advertenties: Ivoor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het |donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan- Leusder Krant. Rozendaallaan I Leusden-centrum Op werkdagen beopend van 09 00 tot 12 00 uur en tan 13 30 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40.- per ■aar. 20.50 per half jaar f 10 50 |)er kwartaal Klachten bezorging: Ms abonnee dient u de krant voor pinsdag- of donderdagavond 18.00 iur te hebben ontvangen Is dat niet iet geval, neem dan kontakt op met bnze hoofdagent bezorging, (dins- pag en donderdag tussen 18 30 en |9 30 uur), tel. 033-940691 Pij geen gehoor kunt u kontakt op- lemen met onze inspekteur bezor- |mg, overdag 03420-6141, na vijf lur 03420-4679 labestellen foto's: [)e meeste in de Leusder Krant ge- ubhceerde foto s kunt u nabestel- i (met uitzondering van archief- i historische foto's), bij vooruitbe- flmg van 5 - per exemplaar (for- aat 13x18 cm) op giro 871441 I V de BDU b v te Barneveld met Mdelijke vermelding van gewenste fto, aantal nummer van krant, pa- jna waarop de foto werd geplaatst kunt ook kontant betalen op ons r. Rozendaallaan 9 Leus- n/centrum fngeveer drie tot vier weken na Maling ontvangt u de gewenste Ito's thuis .elcll|E LEUSDER KRANT is een uit- »ve van de BDU-krantenkom- inatie te Barneveld. dering van Progressief Leusden ge- uitte suggestie om eens met het CDA kontakt op te nemen over de onroerend goedbelasting is verkeerd gevallen bij Rients Bergsma, fraktie- voorzitter van de VVD. Het berichtje in de Leusder Krant van afgelopen donderdag, waarin wij melding maakten van het door Bloemhof voorgestane samenspraakje met het CDA, was voor de liberale fraktielei- der aanleiding tot het maken van enkele opmerkingen in de raadsver gadering van donderdag jongstle den. Bergsma noemde het ..een ge dachte die niet ligt in de sfeer van Samen Onderweg", het beleidspro gramma dat ten grondslag ligt aan het nu zittende college Bij het op stellen van Samen Onderweg is afge sproken om niet te sleutelen aan de onroerend goedbelasting Enkele maanden geleden kreeg Progressief Leusden al een motie van afkeuring aangeboden door de rest van de raad. omdat PL gemaakte afspraken geschonden zou hebben door toch over de onroerend goedbelasting te beginnen Bergsma. donderdag avond in de raad ..Natuurlijk is het altijd goed om je uitangspunten na verloop van tijd nog eens te evalu eren. maar dat moet toch niet beteke nen dat aan de basis van de afspra ken gesleuteld gaat worden Ik wil er op wijzen dat uitsluitend met algeme ne stemmen er veranderingen in Sa men Onderweg zouden zijn aan te brengen". Ook het CDA bleek niet te staan popelen om in te gaan op de invitatie van Bloemhof. Jan Konijnenbelt (CDA) ..Ik denk dat u het CDA ver keerd zoudt begrijpen, als gedacht wordt dat wij niet loyaal zouden zijn aan de gemaakte afspraken" Overigens ontkende Bloemhof vo rige week maandag gesproken te hebben over een ..samenspraakje' ,.U denkt toch niet dat de krant mij altijd letterlijk citeert", zo vroeg Bloemhof aan Bergsma. Het zou veel meer zijn bedoeling zijn geweest om eens" met de. frjf tievoorzitters van alle partijen b<jeen te gaan zitten om de evaluatie van ,|Samen Onderweg" daadwerkelijk ter hand te nemen Die gedachte kon wel de goedkeuring van de raad wegdragen, al bleef Bergsma er op wijzen dt dat niet zou mogen betekenen dat er aan ge maakte afspraken gesleuteld zou moeten worden LEUSDEN - Bij de jaarlijkse lint jesregen is ditmaal een vijftal Leusdenaren koninklijk onderschei den. Vandaag werden onderschei den mevrouw C. A. Blom, de heer H. J. T. M. Pennekamp, mevr. B. IJke- ma, de heer J. L. van Hasselt en de heer A. C. Floor. Mevrouw Blom en de heer Pen nekamp ontvingen de eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau in zilver, de heer IJkema de ere- 1 medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud. de heer Van Hasselt werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassaue en de heer Floor werd officier met de zwaarden Op deze onderscheidingen komen wij in ons nummer van vrijdag aan staande terug. r~ vervolg van pagina 1 dat de frakties van VVD en Pro gressief Leusden daar wat meer een handje van hebben, dan zij in eigen CDA-fractie ..Het is eigen lijk niet zo onze stijl", aldus Konij nenbelt. die dan ook de verwach ting uitsprak dat de vliegenmep pers van de CDA-raadsleden wat schoner zouden blijven dan die van hun collega's aan de overzijde van de raadszaal Geschenken waren er ook nog voor de scheidende raadsleden zelf Van het college en van de colega-raadsleden En voor Bergsma dan ook nog eens van zijn meest toegewijde opponent. Rinze Bloemhof, die zijn schei dende collega toesprak als raad slid en als vriend en zijn woorden respectievelijk van een koninklij ke handdoek en een fles vergezeld liet gaan CONSTRUCTIEF Er werden overigens ook nog wel enige meer serieuze woorden gesproken bij het afsheid van bei de raadsleden Tot Jan Konijnen belt zei burgemeester Rademaker onder meer. dat hij het betreurde dat het raadslid al na 21 maanden moest vertrekken De burgemees ter wees er op dat dat net zo'n beetje de tijd is om te wennen en te rijpen Niettemin sprak Rade maker over een gevoel van vol doening. ..omdat u er voldoening in vond" Hij karakteriseerde het CDA-raadslid als ..meedenkend en constructief" Tot Rients bergsma zei burge meester Rademaker de construc tieve en scherpzinnige wijze waar op het VVD-raadslid zijn raadslid maatschap had vervuld zeer te waarderen ..Heel knap" noemde de burgemeester het feit dat Bergsma die drie jaar en acht maanden op zo'n ontspannen wij ze het raadswerk heeft verricht Rademaker maakte er melding van dat Bergsma nooit schroom de om taken op zich te nemen en sprak van een voortdurend hoog niveau van met elkaar verkeren" Lovende woorden voor Bergs ma ook van de kant van Piet Voor molen (CDA), die namens de raad sprak Hij kenschetste het VVD-raadslid als iemand die zich voledig inzet om het goede te zoeken Met zijn nuchtere denken had Bergsma een belangrijk aan deel in het bestuur van deze ge meente ..Nuchterheid" was ook een kwalifikatie die Harm Offereins (SGP/GPV) gebruikte in zijn af scheidswoord namens de raad tot Jan Konijnenbelt. Volgens Offe- reins zal Konijnenbelt vooral de Leusdense geschiedenis in gaan als de man die zich inzette om het conflict tussen de gemeente en de Jeugdraad ten aanzien van de am bulant functionaris tot een oplos sing te brengen PLEZIER In zijn dankwoord zei Rients bergsma met gemengde gevoe lens van de raad afscheid te ne men. Bergsma: „Ik heD altijd graag gedaan; ik heb het echt .'ijn gevonden. Dat vergaderen deed ik voor mijn pezier. Het klinkt mis schien een beetje gek. maar zoals een ander na zijn werk gaat spor ten, zo ging ik naar die vergade ringen toe." Bergsma dankte de leden van zijn fraktie. zijn collega-raadsleden en niet in de laatste plaats de ambte naren, van wie hij zei voortdurend veel steun te hebben ondervon den. Konijnenbelt op zijn beurt be dankte de sprekers die zijn bijdra ge in het gemeentebestuur „con structief" hadden genoemd. „Dat is inderdaad wat ik geprobeerd heb te zijn", aldus Jan Konijnen belt. (van een onzer medewerkers) LEUSDEN Een telegram aan de aanstaande woensdag aantre dende koningin Beatrix is voor Rinze Bloemhof (PL) niet vanzelf sprekend. In de raadsvergadering van donderdag liet Bloemhof we ten dat hij enige moeite had met het voorstel van burgemeester Rademaker om namens de ge meenteraad een telegram te stu ren aan de nieuwe koningin om haar succes en geluk te wensen bij de uitoefening van haar taak. De progressieve fraktievoorzit- ter vond het deze keer een wat andere zaak dan op 31 januari jongstleden, toen koningin Juli ana haar aftreden bekendmaakte. De raad stuurde toen op voorstel van haar voorzitter een telegram aan koningin Juliana en ook de fraktie van Progressief Leusden ging daar zonder enige moeite mee akkoord Maar dat was dan ook wel „vanzelfsprekend", aldus Bloemhof, „omdat ook wij, net als iedereen, een zekere binding heb ben met Juliana. Maar dat bete kent nog niet dat wij een binding hebben met het huis van Oranje. Dat ligt toch iets moeilijker." Daarop liet burgemeester Ra demaker weten dat het verzenden van het telegram in het geheel niet betekende dat men adhesie be tuigt aan de monarchie, maar dat men binnen dit staatsbestel de vrouw die nu voor de taak van koningschap wordt gesteld alle het goede toewenst bij het uitoe fenen van die zware funktie. „Daar kan toch niemand iets op tegen hebben", aldus de burgemeester. Kennelijk ook Bloemhof niet, want zonder er verder op terug te komen ging de fraktie van Pro gressief Leusden toch akkoord met het verzenden van het tele gram. Rinze Bloemhof (PL): „Met Oran je ligt dat wat moeilijker". (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Zonder dat Henk Ossendrijver daar zelf bij was. heeft de gemeenteraad donder dagavond een krediet gevoteerd voor aanleg van de ..Ossendri/ver- brug' Zo is in het spraakgebruik de voetbrug gaan heten, die nu weer over de Barneveldsebeek tussen Heesenweg en Stouten- burgerlaan aangebracht zal wor den. Het was namelijk vooral het CDA-raadshd Henk Ossendrijver, die vaak gepleit heeft voor een nieuw bruggetje, toen het oude het door zijn hoge ouderdom be geven had en in de Barneveldse beek verdwenen was Nu was het dan zover dat de raad geld f 32 000. - - beschikbaar stelde voor een nieuwe brug en luist in die raadsvergadering moest Ossendrijver verstek laten gaan Met alle andere raadsleden betreurde vooral wethouder Jan Wagenaar VVD) dat. want die had ..een heel speciaal din get/e" voor het Achterveldse raadslid voorbe reid. maar dat moest hij dus voor zich houden. Toch kon Wagenaar nog wel voor enige hilariteit zorgen in de raad toen hij de vraag beant woordde. of die nieuwe brug nu al wel klaar ligt of niet Wagenaar ..Die nieuwe brug is er al wel geweest, maar hij is er nu niet meer.De wethouder legde uit dat de gemeente al geruime tijd gele den een nieuwe voetbrug voor over de Barneveldsebeek had be steld en dat die brug ook was afgeleverd Maar toen ontstonden er enige moeilijkheden over de eigendom van de grond aan weerskanten van de beek op de plaats waar de brug weer zou moeten komen te liggen En dat had een aanzienlijke vertraging m de verdere uitvoering van de werkzaamheden - die nu dus nog ter hand genomen moeten wor den - tot gevolg. Al met al duurde het de leverancier van de brug te lang voor de brug geplaatst en betaald werd en hij haalde daarom zijn rechtmatig eigendom maar weer op om het ergens anders af te leveren. ..Maar", aldus Wagenaar, ..bij dezelfde bruggenmaker hebben we inmiddels een nieuwe brug besteld en die zal binnenkort wor den afgeleverd En dan hopelijk snel worden ge plaatst OUDE TRUC Rinze Bloemhof heeft donder dagavond in de raadszaal van een oude truc gebruik gemaakt om zich te onttrekken aan de verant woordelijkheid voor eerder door hem gedane uitspraken. De pro gressieve fraktieleider ontkende eenvoudigweg dat de door de Leusder Krant weergegeven woorden door hem gesproken zouden zijn en vroeg rethorisch: „U denkt toch niet dat de krant mij altijd letterlijk citeert9 Zoals gezegd: een oude truc. Niettemin een manier van doen waarover wij ons iedere keer weer zeer boos maken en in de toe komst ook iedere keer weer zeer boos zullen blijven maken. Omdat door dit soort opmerkingen iedere keer weer de integriteit van de betrokken verslaggever en van de krant in twijfel worden getrokken, zonder dat daar enige aanleiding toe is. Iets meer dan een jaar geleden hebben we eens een tijdje met Rients Bergsma (VVD) in de clinch gelegen of hij nu wel of niet het woord „varkenskot" had ge bezigd in een commissievergade ring. We willen niet opnieuw ver zeild raken in zo'n vruchteloos twistgesprek. We zullen dan ook niet beweren dat Bloemhof vorige week maandagavond bij de jaar vergadering van Progressief Leusden het woord „samen spraakje" heeft gebruikt, hoe ze ker we dat ook weten. Wel willen we er op wijzen dat het niet eens zo ter zake doet, wat Bloemhof maandagavond letterlijk heeft ge zegd. De strekking van zijn woor den is in ieder geval in het bewus te berichtje volledig tot zijn recht gekomen. Dat is ons ook door verschillende andere bezoekers van de bijeenkomst van maandag avond ronduit bevestigd. Als er al iets fout is gegaan, dan heeft niemand anders dan Rinze Bloemhof zelf iets fout gedaan. Te grote mond gehad misschien; din gen gezegd die hij beter anders of in het geheel niet had kunnen zeggen. Het komt ons voor dat er niet zo heel erg veel moed voor nodig is om dat later in het open baar recht te zetten. Dat Bloemhof dat niet aandurfde, maar liever de integriteit van de Leusder Krant in twijfel trok, vinden we tamelijk laf. Het zou misschien te ver gaan om dit optreden van de progres sieve fraktieleider als voor hem karakteristiek te kwalificeren. Maar ook de rest van zijn manier van doen - of het nu gaat om het verzenden van een telegram aan hare majesteit of het spontaan opvoeren van mogelijke bezuini gingen tijdens de algemene be schouwingen - boezemt ons niet veel vertrouwen in. Marnix Kreyns Rozendaallaan 9 Leusden-C Onze redaktionele mede werksters: Frits van Breda, Asschatterweg 63. Leusden-centrum, tel 033-941757 (alg Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18. Achterveld, tel 03425- 2090 (Achtervelds nieuws) Peter Op den Camp. Finnmark 32 Leusden-centrum, tel 033-941380 (sport) Alex Fieseler, Lindenlaan 34 Leusden-centrum, tel 033-942553 (alg Anco de Knijff-Mali, v Har- denbroek v Lockhorstlaan 30. Leusden-zuid. tel 033940273 (kunst algemeen) Tea Middelkoop. Waarden 20. Leusden-centrum, tel 033-943724 (alg.) Verder werken regelmatig mee: C Ph Spaans en W Boelhouwer Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur) Tel. 033-940691 Wanneer hi| om wat voor reden dan ook niet te bereiken is. kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel. nr 03420-6141. na vijf uur 03420-4679

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3