Achterveld herdacht bevrijding S.V.A. dames uitgebekerd LTV Leusden Zang- en dansgroep Het Boerhorn trad op in Huize St. Joseph K.P.J. werkt aan druk programma S.V.A. afdeling jeugdvoetbal Achtervelds nieuws WOENSDAG 7 ME11980 - ACHTERVELD In verband met het feit dat 35 jaar de bevrijding plaats vond, was ook door het feestcomlte te Achterveld een aantal festiviteiten georganiseerd. De dag werd begon nen met een rondgang van muziek vereniging D.W.S., voorafgegaan de mlnerettes en de majorettes. De rondgang eindigde bij het beeldje Bijna Vrij aan de Jan van Arkelweg. Bij dit beeldje was Inmiddels een aantal genodigden, gearriveerd die de plechtigheden zouden bijwonen. Nadat de genodigden, het zangkoor, de muziekvereniging, de mlnirettes en majorettes waren opgesteld rond het beeldje arriveerde de uit zeven man bestaande estafette ploeg. Deze ploeg had het vreugdevuur deze och tend In Wagenlngen afgehaald. Met dit vreugdesvuur werd het vuur in Achterveld ontstoken. Inmiddels had zich ook een groot aantal inwo ners van het dorp op de plaats verza meld om de plechtigheden te kunnen I bijwonen. Na de ontsteking van het vreugdevuur verwelkomde de voor zitter van het feestcomité, Henk Os sendrijver. alle aanwezigen. In het bijzonder verwelkomde hij burge meester Rademaker met zijn echtge note. de genodigden, het zangkoor en de muziekvereniging met mineret- tes en majorettes. Hij dankte de esta fetteploeg voor wat zij hadden ged aan. Om vier uur vertrokken zij naar Wageningen waar zij om zes uur waren gestart met het vreugdevuur ..Een prestatie die door ons allen zeer op prijs wordt gesteld Hij dankte ook het publiek voor hun aanwezig heid. „Ik ben blij en ook dankbaar dat jullie in een zo groot aantal zijn geko- men om hier de plechtigheid bij te wonen". Hierna overhandigde hij de heer Rademaker en de estafetteploeg een enveloppe waarop de eerste postzegel met Koningin Beatrix en datum 5 mei 1980, een Anne Frank Postzegel en een Droppingspostze gel. De burgemeester werd verzocht de leden van de estafetteploeg en hun medewerkers een herinnerings vaantje uit te reiken Hij dankte de estafetteploeg voor de geleverde prestatie. Vervolgens werd door de heer Rademaker onder de klanken van een hoornsignaal de vlag gehe sen. Het zangkoor zong hierna een zeer toepasselijk lied. waarna de heer Rademaker een toespraak hield. „Wij herdenken, wij eren. wij vieren, wij zien naar het komende. Wij her denken, dat is: denken ons terug in de benarde tijd van de jaren '40-'45, 35 jaar geleden, de tweede wereld oorlog. Sommigen van ons maakten dat met hun hele bestaan mee. Ande ren schemert het in de herinnering. Velen trachten zich in te leven in wat zij van de vorige, de ouder wordende generatie hebben overgeleverd ge kregen. De gedachten gaan uit naar de jaren van oorlog, onvrijheid, on derdrukking, vervolging. Erg onvoor stelbaar voor hen die het niet mee maakten. Het beleven van toen, on der een steeds medogenlozer wor dende vijand, gesteund door hand langers - tegenover het beleven van nu. waarin vaak de overvloed van vrijheid zelfs geen afperking meer kent in de eerbied voor een ander. Vrijheid om te kunnen omgaan, zon der vrees, met wie je wilt. Vrijheid te kunnen lezen, schrijven, zeggen wat je wilt. Vrijheid om te hoop te lopen voor iets dat je wilt of juist niet wilt. De ontsteking van het vredesvuur in Achterveld. Vrijheid om je, alleen of met anderen, te uiten zoals je wilt en bent. Grond rechten van de Nederlanderen ande ren op ons grondgebied. Toen steeds meer ingekrompen, beperkt, be dreigd, tot en met de dood bekocht. Velen vielen, ze pleegden verzet, ver weerden zich tegen het kwade, het echt slechte dat altijd weer in de mensheid aanwezig blijkt, in die jaren duivels samengebald, overheerste in vrijwel heel Europa en het verre Oos ten. Wij herdenken daarbij evenzo, aan hen die niet gevallen zijn, maar soms in sterke mate na zoveel jaren de geestelijke verwondingen, soms ook de lichamelijke toen opgedaan, nu in groter hevigheid voelen. Wij herdenken die allen niet alleen, maar ook en zeker al die ongetelden die als geallieerden streden voor die vrijheid en deze aan Europa en de verdere wereld terug brachten. Wij eren hen. Zovelen hebben gedaan wat anderen niet aankonden of aandurfden. Velen zouden nooit gesproken willen heb ben van moed of ofer, van doorzet ten. van veelal heldhaftigheid Ze deden wat ze vonden dat ze moesten doen. Mogen we het samenvatten in een spreuk, van toen en ook voor nu gelden „nooit wordt een fiere geest door bruut geweld gebroken Op de afstand van de tijd zien wij wat er aan moed, aan offer, aan doorzetten, aan heldhaftigheid is opgebracht. Wij eren dat. soms nog vanuit een weten, vaak vanuit een niet of niet geheel onder woorden te brengen vermoe den, met een zekere huiver, met be wondering, met verwondering. In het bijzonder denken wij in en op deze plaats aan die bijzondere ogen blikken waarop de terugkeer naar de vrijheid hier in Achterveld werd voor bereid, die onderhandelingen tussen geallieerden - Z.K.H. de Prins daarbij zo betrokken - en de bezetter hier gevoerd. Op het fundament van wat de strijders voor de vrijheid waren, dachten en kregen wij het recht de vrijheid ook te vieren Blij te zijn, ons te verheugen en vooral ook om te beseffen hoe wij dat ons toegewor pen goed dienen te waarderen en te gebruiken zoals het betaamt en op de inspanning nodig om haar te behou den. We mogen feest vieren om wat vooral anderen voor ons bevochten, maar daar zit tevens een zware en tegelijk grootse opdracht in. Zondat datje beseffen immers zal het feest- loos zijn. dom geklater, hol. We moe ten naar het nu en het komende zien, in het licht van wat toen verworden is, die vrijheid. Is dat in zijn volmaakte vorm de vrijheid van democratie, de helft plus 1Is het de anarchie, die de samenleving niet zonder enig norm besef anders dan dat er geen norm zou zijn voor enige vorm, inhoud en gezag. Is het je uitleven in elke uiting van cjedachte, woord, daad, zonder aanzien van een ander? Of is het toch de vrijheid in gebondenheid9 Maar hoe liggen dan de grenzen9 We heb ben uit de duistere periode geleerd dat de grenzen niet kunnen liggen in of gesteld worden door de almacht van een staat. We kunnen ons even min meer goed voorstellen dat elke grens bepaald wordt vanuit een ker kelijk reglement dat te zeer gebon den bleek aan tijd en plaats De ware vrijheid luisterd naar de wetten, zegt een dichter. Maar welke wetten dan? Het kan niet anders zijn dan uit het hoogste gebod „hebt uw naaste lief, en dat als u zelf". De eerste grens, de eerste wet ligt in de eerbied voor de ander. Misschien zoals een dichtre gel zegt: „wij droegen samen en zo zijn wij een" - samen de last, de opdracht dragen, van en voor wat ons is toevertrouwd Wij zijn elkaar toe vertrouwd, elk op een eigen plaats. Wij hebben de opdracht bij elkaar in de goede handen van elkaar te mo gen zijn, elkaar niet te laten vallen, de ander een kans te geven. Steeds op zoek - zelf en met anderen - naar de grenzen van onze vrijheid en de bele ving daarvan. Misschien is het wel veel moeilijker dan toen, zeker is het heel anders dan toen - maar mis schien gaat het weer op en over leven en dood. We zijn vol eerbied voor dit verleden. We kunnen met die vrijheid, mogen we hopen en bidden, onze toekomst aan". Na deze toespraak volgde een kran slegging bij het beeldje. De eerste krans werd gelegd door de heer Ra demaker, de tweede door de voorzit ter van het oranjecomité de heer G. v.d. Hengel en de derde door de voorzitter van het Achterveldse feest comité de heer H Ossendrijver De plechtigheid werd besloten met het spelen van twee coupletten van het Wilhelmus. Beide coupletten werden door velen uit volle borst meegezon gen De heer Ossendrijver dankte| hierna allen voor hun aanwezigheid en de verleende medewerking. De estafetteploeg bestond uit de heren Bert. Wim en Hans de Vette. Johan Hak. Peter Smink, Herman van Ruitenbeek en Hans van Hamersveld Na deze plechtigheid kreeg iedereen gelegenheid om even op adem te komen, waarna de fiets tevoorschijn werd gehaald voor de fietspuzzel- tocht die om 10 00 uur aanving De route van deze tocht was uitgezet in de mooie omgeving van Achterveld Er moesten enkele vragen worden beantwoord en twee opdrachten worden vervuld. Dankzij het mooie weer, was de deelname geweldig. Er werd door 181 personen aan de tocht deelgenomen. Al vrij kort nadat de eerste fietsers waren gestart, bleek het even uit de hand te lopen De vlag vanwaar gestart moest worden was meegenomen. Nadat een andere vlag was geplaatst leverde dit geen pro- In Achterveld liet de jeugd een groot aantal ballonnen op. De kranslegging door burgemeester J. W. M. Rademaker bij het beeld Bijna vrij. blemen meer op. Hoewel niet allen er zonder fouten afkwam was de reactie van velen dat het een heel mooie tocht was geweest Nadat alle formu lieren waren nagezien bleek dat de famjlie Lamme de 1e prijs had be- haald met slechts 5 strafpunten De 2e prijs was voor drie personen die elk 30 strafpunten hadden. Zij kregen ook alle drie een prijs. Tien deelne mers met 35 strafpunten en 21 deel nemers met 40 strafpunten mochten ook elk een prijs in ontvangst nemen. Zowel door jong en oud werd aan deze puzzelrit deelgenomen In de namiddag om vier uur was het weer de beurt aan de kinderen. Zij moch ten een ballon oplaten waaraan een kaartje met naam en adres Het was een heel fleurig gezicht toen een grote groep ballonnen gelijk de lucht in gingen Dankzij de steviqe wind stegen zij heel snel en waren heel spoedig uit het gezicht verdwenen. Als alles goed verloopt hoopt men in het begin van de maand juli de prijs winnaars bekend te kunnen maken. De dag werd besloten met een gezel lige en druk bezochte dansavond voor de ouderen. De muziek werd deze avond verzorgd door de Avi- ola's Het feestcomité kan terug zien op een geslaagde dag. Men Is heel blij en dankbaar dat er bij alle evenementen en zeker bij de herdenking bij het beeldje een zo grootte belangstelling was. De voorbereidingen voor het oplaten van de ballonnen in Achterveld. ACHTERVELD De S.V.A. afd jeugdvoetbal uitslagen van zaterdag 19 april luiden als volgt V.V Z.A A2 - Achterveld A1 13 Achterveld A2 - Amsvorde A2 Amsvorde niet opgekomen Amsvorde B1 - Achterveld B1 2-1 Roda C1 - Achterveld C1 0-3 pupillen Roda D1 - Achterveld D1 0-2 C.J.C.V. D2 - Achterveld D2 3-2 Achterveld D3 - Soest D7 1-1 Achterveld E1 - K V V A E1 1-1 H.V C. E2 - Achterveld E2 3-2 Quick E6 - Achterveld E3 0-1 Achterveld F1 - IJsselm. V. F1 0-4 programma voor zaterdag 3 mei junioren Roda A2 - Achterveld A1 15 00 uur Achterveld C1 - V V Z. '49 C1 15.00 Achterveld C2 - T.O.V. C3 13 45 pupillen Hoogland D1 - Achterveld D1 13.00 Achterveld D2 - V.V.Z.A. D3 13.00 V.V Z 49 D5 - Achterveld D3 12.00 Dansen In Ons Gebouw. LEUSDEN/CENTRUM —Welis waar zonnig, maar door de flinke en vooral koude noordenwind over de onbeschutte banen van de LTV Leus den was het met name zaterdag daar Achterveld E1 - Amf. Boys E1 13 00 Achterveld E2 - Soest E5 12 00 Achterveld E3 - V.V.Z.A. E8 12.00 T O.V F1 - Achterveld F1 12.00 niet bijzonder aangenaam loeven. Desondanks behaalden de zaterdag teams (vier overwinningen) meer succes dan de zondag-equipes (een maal winst). Dinsdag 29 april: Dames A - Maarn F 1-3 Hoogland C - Dames B 4-0 Zaterdag 3 mei: Senioren A - Weldam B 2-3 Senioren B - Flehite C 4-1 Uithof E - Senioren C 1-4 Linschoten C - Senioren D 2-3 Heren A - Chefana B 5-1 Junioren A - Eemslag B 2-3 Randenbroek E - Junioren B 4-1 ACHTERVELD Vorige week don derdagavond was het alweer de laat ste ontspanningsavond van het sei zoen die door de bewonerscommis sie van huize St. Joseph was georga niseerd. Toen de directeur van het huls de Heer Hllhorst de avond open de waren er weer veel bewoners van het huls en van Sinecura aanwezig. De heer Hllhorst verwelkomde alle aanwezigen. Hij was heel blij dat er weer zoveel belangstelling voor was. Voorts hoopte hij dat leder een heel prettige en mooie avond zou hebben. „Het is alweer de laatste avond van het seizoen. Doch we zullen hopen dat we in het nieuwe seizoen weer net zoveel ontspanning zullen kunnen brengen als nu", sprak de heer Hil- horst. Deze avond werd geheel ver zorgd door de zang- en dansgroep ;Het Boerhoorn Deze groep bestaat uit mensen geboren in Drente, maar die om een of andere reden bijv. in verband met hun werk in Amersfoort en omgeving zijn komen wonen. De groep treedt op in originele Drentse kostuums. Het eerste optreden was voor de zanggroep die de avond opende met het Drentse Volkslied Daarna werden er nog vijf oud Neder landse en historische liedjes gezon gen. De bekénde liedjes vooral die uit de tijd van de jeugd van vroeger werd door vele van de aanwezigen meege zongen. Het wisselen van de pro gramma's tussen zang- en dans- groep werd door een van de leden op een zeer leuke en humoristische wij ze aan elkaar gekletst. De dansgroep 'danste bij het eerste optreden van deze avond een drietal oud Neder landse en folkloristische dansen Dat van het eerste optreden van de beide groepen volop was genoten, bleek wel uit het daverend applaus dat zij in ontvangst mochten nemen. Bij het tweede optreden van de zanggroep waarin ook weer enkele heel bekende liedjes was er een solo van een van de mannelijke leden met het liedje „Breng eens een zonnetje". 'Daarna volgde een duet door een dame en heer van de groep met het liedje „Windekind". Beide optredens werden in uiterste stilte aangehoord waarna een daverend applaus. Ook het tweede optreden van de dans- groep was weer een grandioos suc ces. Vooral de dans van het schoen makertje was een succes. Nadat de groep deze dans eerst voor had ge danst, werden een aantal dames en heren uit het publiek gehaald die de dans mee moesten doen. Dit optreden bracht de lachspieren nogal in beweging. Hoe meer het mis ging, hoe leuker dat werd gevonden. Na de pauze volgde nog een optre den van beide groepen Ook nu weer enkele heel mooie liedjes waaronder weer enkele bekende. De dansgroep besloot hun derde optreden weer met diverse dansen waarvan de eerste een Valeta was Een dans die veel aanwezigen in hun jeugd nog hadden gedanst. Uit de bewegingen die wer den meegemaakt bleek, dat ze het ritme nog niet waren verleerd. De beide groepen sloten de avond af met een gezamenlijk optreden met het afscheidslied. De heer Van Wegen, voorzitter van de bewonerscommis sie, dankte de beide groepen voor hetgeen zij deze avond hadden ge bracht Hij hoopte dat ze nog vele malen in het huis zouden willen op- treden. „We hebben allen van jullie genoten en hopen dit nog vele malen te kunnen doen", zei hij. Uit de reac ties van de aanwezigen kon wel wor den opgemaakt dat deze avond zeer in de smaak was gevallen. Verschil lende malen hoorde men de opmer king „dit was nu echt een programma voor ons". Tussen de wisseling van dans- en ACHTERVELD Op dinsdag 29 april speelde het Achterveldse da meselftal In de bekercompetitie een uitwedstrijd tegen de dames van De Vesting uit Naarden. Na de aftrap, die De Vesting mocht nemen, gingen deze al direct In de aanval. De snelle bultenspeelsters van de tegenpartij werden veelvuldig aan het werk ge zet, waardoor de Achterveldse verde diging handen vol werk kreeg om deze aanvallen in de klem te smoren. Na ongeveer 19 minuten spelen kreeg de tegenpartij toch een kans die gretig werd benut. Na dit doel punt herselde Achterveld zich enigs zins en wist verscheidene malen in het vijandelijk gebied te komen. Uit een hoekschop die door S. v. d. Burgwal werd genomen wist L Kerk- zanggroep werd er ook nog even uitleg gegeven van de naam „Boer hoorn". Dit was een hoorn die elk jaar onder de dorpsbewoners werd ver loot- Degene die dat jaar de Boer hoorn in zijn bezit had, moest bij bijzondere gelegenheden zoals brand, een bijzondere bijeenkomst, op deze hoorn blazen, zodat iedereen wist dat er iets bijzonders was. Ook betreffende de kleding werd uitleg .gegeven. Er zijn drie soorten oorij zers. De minder bedeelden hadden een koperen, de beter gesitueerden een zilveren en de rijken een gouden. Was men heel rijk, dan had de vrouw ook nog een gouden voorplaat bij het gouden oorijzer. De oorijzers die werden gedragen door de vrouwen van de groepen zijn origineel De kleding is wel in de originele trand maar door de dames zelf gemaakt De heren dragen nog de originele kle ding die vroeger is gemaakt. hof een tegenpunt te scoren. De rust ging in met een 1-1 stand, in de 2e helft van de wedstrijd ging Achteveld er goed tegen aan. Doch reeds na 4 minuten spelen wist De Vesting weer een doelpunt te maken. Hoewel Ach terveld nog enkele kansen kreeg ge loofde men er toch niet meer in. De Vesting won de wedstrijd uiteindelijk met 4-1 Hoewel De Vesting wel de betere ploeg was, was deze uitslag, gezien het Achterveldse spel na de rust toch wel enigzins geflatteerd Daar deze wedstrijd door Achterveld werd verloren was de bekerronde voor deze dames verloren Ondanks het feit dat Achterveld uitgebekerd was. moest er zondag morgen toch nog de laatste wedstrijd tegen Vreeswijk worden gespeeld ACHTERVELD Zaterdag 26 april hield de K.P.J. In samenwerking met Klont een disco-avond. De muziek werd werd deze avond verzorgd door Black Power. De avond werd zowel door de K.P.J.-leden als de jeugd van klont druk bezocht. Zondag 27 april werd deelgeno men aan het voleybaltoernooi van de K P.J kring, dat werd gehouden in De Beukedal te Soest. Er werd met drie herenteams en een damesteam aan dit toernooi deelgenomen. Ach terveld bracht het er dit jaar niet zo goed af als voorgaande jaren On danks de geweldige inzet werden het 1e en 3e herenteam en het dameste- Ook deze wedstrijd eindigde voor Achterveld met verlies Hoewel er met een gehavend elftal werd ge speeld hebben zij zich toch uitste kend geweerd Het was Vreeswijk die na 4 minuten spelen het eerste doel punt maakte. Na dit doelpunt golfde het spel op en neer waarbij Vreeswijk echter de beste kansen kreeg. Door dat juist voor rust een bal verkeerd door de keepster E Steenbeek werd beoordeeld ging de rust in met een 2-0 achterstand Na de rust kreeg men ongeveer het zelfde spelbeeld als van voor de rust. Aan het spel van beide ploegen was goed te merken dat er voor de beide ploegen niets meer op het spel stond. Er werd niet meer echt gevoetbald. am al vroegtijdig uitgeschakeld Al leen het 2e herenteams wist de eer te redden met het behalen van een vier de plaats Dinsdag 29 april werd er voor de leden op veler verzoek een tweede kleiavond georganiseerd. Deze avond stond onder leiding van Ineke van Dijk. Voordat de aanwezi gen op de klei werden losgelaten werd er door Ineke een duidelijke technische uitleg gegeven over het boetseren en in het bijzonder hoe iets geboetseerd nageboetseerd kan worden. De uitleg bleek heel goed en duidelijk begrepen te zijn. wat wel bleek uit hetgeen aan het eind van de avond vervaardigd was. Hoewel de meesten niet in al te opgewekte stem ming aan het werk togen bleek na afloop dat hetgeen vervaardigd was echt wel ergens op leek. De leidster was over de eindresultaten zeer te vreden Aan het eind van de avond dankte men Ineke van Dijk voor haar uitste kende leiding en kreeg zij als dank een bloemetje aangeboden In verband met de verjaardag van Vreeswijk wist deze wedstrijd te win nen met 4-1 De Achterveldse dames gaan zich nu nog goed voorbereiden voor deel name aan diverse toernooien. Het ACHTERVELD De uitslagen van zaterdag 3 mei van S.V.A. afdeling jeugdvoetbal luiden als volgt Prinses Juliana en de inhuldiging van Koningin Beatrix werd er op 30 april in de avonduren nog een soos geor ganiseerd Dit om deze dag niet ge- heef ongemerkt aan de leden voorbij te laten gaan Ondanks het late be kend worden van deze ingelaste soosavond werd deze toch nog zeer druk bezocht. Het dauwtrappen op Hemelsvaarts- dag zal dit jaar georganiseerd wor den door de K.P.J., daar de S.J.A die het voorgaande jaren steeds organi seerde, dit door omstandigheden niet kon De deelnemers kunnen die don derdagochtend om 05.30 uur insch rijven in De Moespot Hier is de start en tevens de finish. Veel fietsers en fietsters worden er aan de start ver wacht. Er is een heel mooie route uitgezet, waardoor volop van de mooie natuur kan worden genoten. De afstand is ongever 25 km. Halver wege de route kan worden gepau zeerd waar dan van warme koffie en een lekker broodje kan worden geno ten. Het inschrijfgeld is twee gulden per deelnemer eerste toernooi zal zijn op zondag 11 mei te Hoogland en het tweede op 15 mei bij V.V.O.G. te Harderwijk. Ook zal op zondag 11 mei aan het seni oren toernooi bij Roda '46 in Leusden met het 3e, 4e en 5e elftal. junioren Roda A2 - Achterveld A1 3-0 Achterveld C1 - V V Z. '49 C1 2-9 Achterveld C2 - T O V. C3 1-1 pupillen Hoogland D1 - Achterveld D1 0-5 Achterveld D2 - V.V.A D3 2-0 v.v.z. '49 D5 - Achteveld D3 1-3 Achterveld E1 - Amf. Boys E1 2-0 Achterveld E2 - Soest E5 2-1 Achterveld E3 - VV.ZA E8 0-3 T O.V. F1 - Achterveld F1 3-0

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7