is het verschil tussen 1 liter superbenzine en 1 liter Ipg! 30 Vrouwelijke raadsleden lichtten emancipatienota toe Een keuken voor fijnproevers. Lente stunt wim jaquet Politieke avond vrouwencafé druk bezocht en u maar denken dat u bij Tirstlady alleen huftaUt ummmm 3-KAMER- APPARTEMENT (zegt u maar huur 't) VEftHUUftT ALLES fjll 1 i '-É HVHBI Leusden Centrum EppR "fis Marterhoeve ;i Vraagprijs: f 161.000,- k.k. 1 1 V4 jaar oude hoekwoning met schuur en c.v.-gas. 1 Gegadigden dienen in de gemeente Leusden woonachtig 1 c.q. economisch gebonden te zijn. 1 Schoeman Htssr101 ANTIEKBEURS BENNEKOM (Anv£) poggenpohl dubbele beglazing? AUTOGASTECHNIEK bv perfekte én betrouwbare autogasinstallaties BV Vastgoed Van Eijkelenburg ...bij ons zit u altijd beter! WOENSDAG 7 ME11980 LEUSDER KRANT 8 VOOR DOE HET ZELVER, KLUSJESMAN, AANNEMER EN BEDRIJF ft Woudtnbtn ■Tel. 03498-1533 It Amersfoort Tel 033-33182 It Hiversum Tel 035-41375 It Veenendaal Tel. 08385-13042 1 Indeling: hal, toilet, kamer, open keuken, 3 slaapkamers, 1 badkamer, vaste trap naar zolder met kamer. Leusden Makelaars in onroerende goederen Leden NBM pr |renelaan23 1 Postbus 58 kom eens met Schoeman praten! Laat u daarom nü geheel vrij blijvend voorrekenen wat het financiële voordeel is, als u een gasinstallatie in uw auto laat monteren. Uiteraard door AUTOGAS- TECHNIEK, want dat is dé specialist die garandeert dat ook uw auto perfekt op gas kan rijden en hem aflevert volgens de normen van de Rijksdienst Wegverkeer. Vul daarom snel de bon in en stuur hem op. Of bel ons! Zaterdag 10 mei van 10.30-17.00 uur in centrum „De Brink" (ca. 25 stands). voor een vrijblijvende, persoonlijke berekening voor het rijden op autogas. Ik rijd een type bouwjaar km/jaar Naam Adres Woonplaats Telefoon Deze bon opsturen aan: AUTOGASTECHNIEK bv. Glashorst 106. 3925 BV Scherpenzeel Voor mensen met smaak bestaat er een riante keuken. PoggenpohJ dus. Ontworpen met ruimte voor uw individuele wensen, die samen met de Poggenpohl specialisten van Forma Concepta gestalte krijgen. Fase voor fase wordt u begeleid,van gratis ontwerp en perspektieftekening tot vakkundig stellen en uitvoerig 'keukenwegwijs' maken. Als u er alles van wilt weten, kom dan eens vrijblijvend kijken naar die riante Poggenpohl keukens. Bij Forma Concepta dus Amersfoort Lieve Vrouwestraat 12-14 Tel 033-11703 Amsterdam Chr Huygensplein 34-36 Tel 020-931859 Hilversum Groest 36 Tel. 035-11076 glasservice UnduiAif 9c. 3931 GA Woudenberg 03498 tlOO 30% subsidie Wij verzorgende aanvraag voor u! LEUSDEN De politieke avond in het vrouwencafé maandag 28 april werd druk bezocht. Voor deze gelegenheid waren de vier vrouwelijke raadsleden, Evelien Blom (CDA), Lily van Amerom (VVD), Marion Defares (Progressief Leusden en Corrie Verduin (P.L.) uitgenodigd. Gezamenlijk hebben deze vier raads leden en emancipatienota gemaakt. Gevraagd was, ieder vanuit de eigen visie ongeveer tien minuten te praten. Onderling hadden de vier vrouwen de onderwerpen voor bespreking verdeeld. Lily van Amerom startte het onder werp onderwijs. Onderwijs is dat deel van de opvoeding wat je uit handen geeft. Kinderen leren op school sociale vaardigheden en worden ook rijker door met andere kinderen om te gaan. De ouders blijven uiteraard verantwoordelijk. Al snel is het rollenpatroon gelegd. Boekjes ge ven dikwijls een duidelijk rollenpa troon, en meisjes moeten zich niet alleen voor verzorgende beroepen voorbeelden. Handvaardigheid op school zou bijvoorbeeld ook in kunnen houden het leren plakken van een band en andere concrete zaken, wat je als meisje vaak niet geleerd wordt. Kort om er kan nog heel wat veranderd worden. Maar wat kunnen wij met z'n allen doen? Sinds 1920 bestaat er een oudercom missie in het onderwijs. De inbreng van zo'n commissie kan groot zijn, natuurlijk is daar veel communicatie voor nodig". Lily pleitte: ,,Ga in de oudercommissie zitten, breng je ideeën naar voren". Als voorbeeld waar de vier vrouwelij ke raadsleden achter staan en waar oudercommissies achter zpuden moeten staan is kinderopvang tussen de middag op school. De schooltij den zijn uit het patroon van warm eten tussen de middag ontstaan. Een ander probleem, de leraar is ziek of je kind wordt ziek en komt naar huis, daar moeten duidelijke afspraken over gemaakt worden Ook de integratie in de toekomst is erg belangrijk. Veel ligt vast in de wet, maar toch kun je als oudercommissie veel inbreng hebben. Evelien Blom, die het onderwerp wel zijn besprak, vertelde een stukje wel- zijnsgeschiedenis van Hamersveld (Leusden-C), te beginnen zo'n 125 jaar geleden In eerste instantie werden de mensen uit Hamersveld geronseld om in Amersfoort te werken Ook werden veel kinderen uitbesteed bij boeren om daar te werken tegen kost en inwoning. In 1931 stond de eerste vrouw kandi daat voor de gemeenteraad. De eerste cursus eigen kleding knippen werd ook georganiseerd in die tijd Na de oorlog kwam er een omme keer Er werden clubs en verenigin gen opgericht. In 1960 met de nieuw bouw werd het een complete chaos, het was hollen of stilstaan. Voor vrouwen bleef het moeilijk, de structuur was en is niet aangepast aan vrouwen met dezelfde rechten als de man. Gezamenlijk, met respect voor el- kaars standpunt kan je heel veel be reiken". Marion Defares. ,.Drie van de vier vrouwelijke raadsleden hebben wel zijn en onderwijs in hun takenpakket Ik kreeg Ruimtelijke Ordening (R.O.) toegewezen en onderwijs om toch nog iets leuks te hebben". Langzamerhand ontdekte Marion dat R.O. best leuk is Marion: ,,Het heeft namelijk alles te maken met de ma nier waarop we leven. Accommoda tie, verkeer, jongerencentrum, schoolroutes hier en naar Amers foort. Veilige routes, ook voor ons zelf. Het is dan zo jammer dat er zo weinig vrouwen zijn, die zich hiermee bemoeien. R.O. lijkt verschrikkelijk moeilijk, maar is heel dichtbij, zodra je je op straat begeeft, krijg je ermee te ma ken. Leusden is best leuk met al het groen en speelruimte, maar het verkeer is erg belangrijk. Het probleem is, dat veel zaken al vast liggen. Inspraak zou hier veel aan kunnen doen. Er is een inspraakorgaan, CML, ik wil niet zeggen dat dit goed werkt, maar samen kun je zaken beïnvloeden. Het gaat erom dat bestuurders en ambte naren de meningen horen R.O. heeft veel met vrouwen te ma ken. In de branchevoorziening heeft bijvoorbeeld geen vrouw meebeslist. Op openbare commissievergaderin gen kun je ook het woord voeren. Bij de gemeente zijn vacatures in principe open voor mannen en vrou wen. Toch solliciteren vrouwen niet naar hoge functies. Waar wij, als vrouwelijke raadsleden wel aan kun nen werken is een betere loopbaan begeleiding en carrièreplanning voor het aanwezige personeel, een stuk mentaliteitsverandering. Maar daar moet je als vrouw ook zelf voor vechten" Corrie Verduin kreeg ten slotte het woord met zoals zij het zelf besch reef, het saaiste deel, de financiën. ,,Saai, maar wel erg belangrijk. Ook dit onderdeel lijkt erg moeilijk, maar het lijkt best veel op ons huishoud boekje. De inkomsten komen voor een groot deel uit het gemeentefonds. 30% komt van sociale zaken en 10 tot 20% uit eigen belastingen. De uitgaven gaan voor de helft naar het ambtelijk apparaat, een kwart gaat naar vaste lasten en een kwart naar exploitatie en subsidies Toch is er nog een vrije ruimte voor nieuwe leuke dingen. Helaas zijn er ieder jaar teveel wen sen zodat er gekozen moet worden Tot enkele jaren geleden werd die keus alleen door mannen gemaakt. Er zouden waarschijnlijk dezelfde prioriteiten ook door vrouwen geko zen zijn, maar daarbij zouden er ook zeker andere keuzen gemaakt zijn. De gemeente geeft bijvoorbeeld niet meer geld uit aan emancipatie, dan dat ze van CRM ontvangt Het is moeilijk om iedere keer in de gemeenteraad te blijven vechten. Wil je ombuigen, dan zullen er veel vrouwen mee moeten denken Daarom, laat ons niet in de steek, er moeten weer vrouwen klaar staan om straks ons werk over te nemen. Na deze, zij het wat weinig kleur bekennende uiteenzettingen kon er in groepjes gepraat worden over eventuele vragen aan de vrouwelijke raadsleden. Een belangrijke vraag voor een groepje vrouwen die deze avond in het vrouwenkafé aanwezig waren luidde: ,,Kan er iets gezelligs voor vrouwen overdag geregeld worden, uit dat potje waar nog vrij over te beschikken valt? Evelien Blom vroeg, hoe vaak dit dan moest plaatsvinden en vertelde dat er waarschijnlijk vanuit de vrou wenraad in september iets ging ge beuren. Voor zo'n ochtend in de week moet toch officieel subsidie aangevraagd worden. Vanuit de aanwezige vrouwen werd gepleit voor een ruimte waar alle vrouwen diverse aktiviteiten kunnen ontplooien of zo maar gezellig kun nen komen. Vanuit het vrouwenkafe bestaat er een werkgroepje vrouwen huis. Gedacht werd aan het gemeente huis, wat eerstdaags niet meer wordt gebruikt. Hoe staan de vrouwelijke raadsleden tegenover een ruimte voor vrouwen9 De vrouwelijke raadsleden staan unaniem positief tegenover een ruimte voor vrouwen, maar een vrou wenhuis geeft toch weer een barriè re. Voor de aanwezige vrouwen was ook het woord vrouwenhuis niet belang rijk, maar wel de ruimte voor vrou wen, hoe je het ook noemt. Wat verschillende vrouwen gemist hadden bij de raadsleden was een politiek standpunt. Het antwoord hierop was, dat het politiek standpunt niet het uitgangs punt van de emancipatienota is „leder van ons heeft een verschil lende achtergrond en mening. Vanuit de gelijke raakvlakken is de nota gemaakt. Eerst moet de structuur veranderd worden. Een vrouwenhuis geeft nog geen structuurverande ring. Wat wij hebben geprobeerd is een begin te maken aan diskussie. Wij willen concreet een stuk verande ring van de maatschappij. Wat wij wel kunnen bewerkstelligen, is bijvoorbeeld de kinderopvang in openbare scholen. Wil je structuren veranderen dan moet je ook macht hebben. Een volgende vraag: wanneer je in spraak wilt, moet je toch eerst een bepaalde scholing hebben, bijvoor beeld hoe een gemeenteapparaat werkt. Vanuit de groep en van de vrouwelij ke raadsleden kwam hierop naar vo ren dat er eigenlijk genoeg op dit gebied georganiseerd wordt of is ge organiseerd, maar dat de animo te leurstellend is. Ook nu wordt er weer in september een cursus burgerschapskunde ge organiseerd vanuit de vrouwenraad, maar dan moet er wel genoeg be langstelling zijn. De vraag naar een cursus lezen van bestemmingsplannen zal Marion in het najaar proberen te reabseren- Wat gaat er nu verder gebeuren met de emancipatienota? De hele gemeentelijke huishou ding is gevraagd zich over deze nota te buigen. Van het college wordt een antwoord verwacht. Er moet worden doorge licht wat er wel of niet gebeurt in Leusden en wat daaraan gedaan kan worden. De vrouwelijke raadsleden blijven vechten voor hun gezamenlijke over eenkomsten. TE KOOP IN AMERSFOORT: In woongebouw Rietzangerstraat. Entree direkt vanuit lifthal. Eventueel met garagebox. Prijs f 118.000,- k.k. Van GrobDendoncklaan 69, 5213 AV 's-Hertogenbosch. Tel. 073-137589. Vijfdelige tuinmeubelset „Capri" in bruin of wit, bestaande uit vier stevige stapelbare fauteuils met een kunststof zitting in latten motief en een elegante weerbestendige terrastafel van 90 cm. Bijpassende kussens va 1 6?5 Bijpassende parasol va 995° TERRASSTOEL.- per stuk 4290 sportcentrum Langestraat 111-113-115 - Tel. 033-18996 - Amersfoort.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 8