Canadese oud-strijders opnieuw in Achterveld Boeren houden fietspad torsterweg niet tegen" Optocht was goed begin feestvreugde 5 mei liskussie in onderwijs erkgroep uitgesteld Pastoor W.Th.M. Jansen herdenkt zondag veertig jarig priesterschap Maandagavond schrijven voor gevangenen Leusder Krant Dauwtrappen op Hemelvaartsdag Ballonnen wedstrijd: eerste kaartjes al terug FOTO-KOPIE NODIG? plaatselijk nieuws Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De voor jongstleden linsdag In de werkgroep „Onder- vijs" en de commissie „Onderwijs jeplande discussie over een regio- lale onderwijsbegeleidingsdienst in emland is uitgesteld. In de werk- iroep „Onderwijs" bleken de verte- enwoordigers van de diverse on- erwijsrichtingen in Leusden te reinig tijd te hebben gehad om de laterle met hun achterban door te temen. In de werkgroepsvergade- ng besloot men een diskussie over it onderwerp uit te stellen tot de bij enkomst van 20 mei aanstaande, e oorspronkelijk bedoeld was voor en bespreking van de gemeentelij- e onderwijsnota. Die bespreking is u verschoven naa r een op 4 juni anstaande te houden vergadering. Doordat in de werkgroep het onder- erp „Oprichting en subsidiëring stich- ïg Regionale Onderwijsbegeleidings- enst Eemland" van de agenda was (gevoerd, moest ook in de later dins- agavond gehouden vergadering van e raadscommissie besloten worden »n diskussie hierover uit te stellen. Misschien wordt er op een even- »ns op 20 mei te houden vergadering in de raadscommissie aan dit onder- erp aandacht besteed Maar dat is af- ankelijk van een aantal telefoontjes ie de afdeling „Onderwijs" van de ge- eente dezer dagen pleegt met omlig- jnde gemeenten. Daarbij zal ge- aagd worden of Leusden de enige emeente is, die meer tijd nodig heeft jor een reactie op de voorgelegde laterie Wanneer dat zo is, dan zal ook in Leusden dit onderwerp noodge dwongen toch in de raadsvergadering van deze maand nog aan de orde moeten komen Anders, zo werd dins dagavond in de onderwijscommissie gevreesd, zou Leusden bij de bespre king van de regionale onderwijsbege leiding wel eens geheel buiten de boot kunnen vallen. Het lag namelijk in de bedoeling om in alle betrokken gemeenteraden deze materie in de maand mei aan de orde te stellen. Behandeling op een later tijdstip zouvolgens het gewest Eemland on herroepelijk tot gevolg hebben dat de regionale onderwijsbegeleidingsdienst met meer op 1 januari aanstaande van start kan gaan, hetgeen tot nog toe het uitgangspunt is. In de raadscommissie werd er dinsdagavond in het geheel niet zwaar aan getild indien de regionale OAD pas op bijvoorbeeld 1 februari of 1 maart volgend jaar zou functioneren. Daardoor ontstaat er meer ruimte om de stukken grondig te bestuderen, want behandeling in de raadsvergadering van juni zou dan vroeg genoeg zijn Maar Leusden kan dat natuurlijk niet in z'n eentje besluiten en vandaar de contacten met andere gemeenten hier over. BEGRIJPELIJK „Jammer, maar wel begrijpelijk," zo vond wethouder Gijs van Woudenberg (CDA), voorzitter van de werkgroep en de raadscommissie, het door de ver schillende onderwijsvertegenwoordi- gers in de werkgroep ingenomen standpunt. Het was vooral de heer Buisman, vertegenwoordiger van het protestants-christelijk onderwijs, die veel moeite bleek te hebben met de korte tijd, die hem gegeven was om de stukken te bestuderen Buisman- „We willen dat goed doen. Dat betekent dat we zoiets willen voorleggen aan al onze vijf scholenkoppels Dan is veertien da gen absoluut een te korte periode." Ook vertegenwoordigers van andere onderwijsrichtingen alsook de School raad bleken in tijdnood geraakt te zijn door de voorgesteld procedure. Daar bleek de gemeenten Leusden overi gens ook niet zoveel aan te kunnen doen, want de stukken waren pas op 11 april jongstleden op het gemeentehuis gearriveerd en daar met de grootste spoed verwerkt, tot een voorstel aan het college, waarna op de kortst mogelijk termijn verzending van de stukken aan de betrokkenen was geschied Het besluit om de diskussie even uit te stellen heeft tot gevolg gehad dat het schema van vergaderingen over het onderwijs in Leusden voor de komende weken enigszins is gewijzigd Het ziet er (voorlopig) als volgt uit 20 mei Vergadering werkgroep „On derwijs" over regionale onderwijs begeleidingsdiensten Mogelijk aan sluitend vergadering raadscommissie „ONderwijs" over hetzelfde onderwerp. 22 mei: Vergadering Schoolraad over onder andere de regionale onderwijs begeleidingsdienst. 4 juni. Vergadering werkgroep „ON derwijs" over de gemeentelijke Onder wijsnota. 5 juni: Vergadering raadscommissie „Onderwijs" over de gemeentelijke Onderwijsnota. Het gezelschap dat Rudy Deutsch bij zijn bezoek aan Achterveld begeleidde voor de kerk. ACHTERVELD - Vijfendertig jaar geleden werd Achterveld bevrijd door de Canadezen. Drie van deze oud-strijders brachten dinsdag een kort bezoek aan Achterveld. Als eerste arriveerde Rudy Deutsch. Hij was in de oorlogsdagen ingekwar tierd geweest bij de familie Van den Hengel, naast slagerij Van Wierin- gen. Tot grote verrassing van Ton en Jo stapte hij dinsdagmiddag bij hen binnen. In verband met het Duitse granaatvuur sliep hij bij deze familie in de kelder. Heel veel wist hij zich uit die dagen nog fe herinneren. Vanaf Sicilië, via Italië, Frankrijk en België beleefde hij zijn laatste oorlogsda gen in Achterveld. Hij was nog maar enkele ogenblikken binnen toen hij regelrecht naar de kel der liep en vertelde dat dat de plaats was waar hij had geslapen Rudy Deutsch was als rode kruis soldaat in dienst en had in die dagen veel gewon den naar het inmiddels bevrijde Bar- neveld gebracht. Ook wist hij zich nog heel goed te herinneren dat de Duitse krijgsgevangenen geonnoaoekt in Achterveld werden binnen gebracht en geblinddoekt bleven, tot zij in een der lokalen in de school waren gebracht Zo rond kijkend vertelde hij dat hij aan de oude school wel iets miste. Die school was niet meer zoals hij die zich herin nerde uit de tij^l dat hij hier was. Dit klopt, daar een gedeelte van de oude St. Jozefschool is afgebroken. Bur gemeester Rademaker was met spoed naar Achterveld gekomen waar hij een gezellig praatje met deze oudstrijder kon maken Voor zijn vertrek werd hem nog een herinneringsalbum aangebo den met foto's en verslagen uit die pe riode. De verslagen waren zowel in het Nederlands als in het Engels gesteld Geruime tijd later arriveerden er nog twee oud strijders uit die tijd. Het waren de Canadezen Murray Cochrane en David Harper Zij hadden daadwerkelijk aan de gevechten deelgenomen Zij waren eerst op de Glind geweest doch konden daar niet meer vinden wat zij zochten. Verder wisten zij zich veel te herinneren van de tijd dat zij in Achter- an een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het is niet de schuld n de boeren dat het fietspad langs ►rsterweg nog niet kan worden ngelegd, maar van de gemeente. is de mening van Jan de oot,als boer lid van de gemeente re werkgroep „Agrarische aange- enheden." n een woensdagavond gehouden rgadering van die werkgroep verzette Groot zich nadrukkelijk tegen de qe- nafhankelijk nieuwsblad r de gemeente Leusden ■erschijnt elke dinsdag donderdag. •daktls: ert Vos. Marnix Kreijns en Peter an Meenen. erantwoordelijk redakteur: ert Vos. Severing kopij en advertenties: >or het dinsdagnummer tot uiterlijk aandagmiddag 12 uur, voor het inderdagnummer tot uiterlijk oensdagmiddag 12 uur. •daktie en administratie: Kan- lor Leusder Krant, Rozendaallaan Leusden-centrum. Op werkdagen opend van 09 00 tot 12 00 uur en In 13.30 tot 17.00 uur. bonnementsgeid: 40- per ar. 20.50 per half jaar, 10.50 kwartaal achten bezorging: abonnee dient u de krant voor •sdag- of donderdagavond 18 00 te hebben ontvangen. Is dat niet geval, neem dan kontakt op met 2e hoofdagent bezorging, (dins- g en donderdag tussen 115.30 en 30 uur), tel. 033-940691 geen gehoor kunt u kontakt op- Tien met onze inspekteur bezor- overdag 03420-6141. na vijf 03420-4679. bestellen foto's: meeste in de Leusder Krant ge- Jliceerde foto's kunt u nabestel- (met uitzondering van archief- historische foto's), bij vooruitbe- ng van 5 - per exemplaar (for- at 13 x 18 cm) op giro: 871441 v de BDU b v te Barneveld met delijke vermelding van gewenste aantal, nummer van krant, pa- a waarop de foto werd geplaatst, tont ook kontant betalen op ons toor, Rozendaallaan 9. Leus- i/centrum jeveer drie tot vier weken na i'ing ontvangt u de gewenste s thuis. LEUSDER KRANT is een uit- vsn de BDU-krantenkom- Barneveld. dachte dat het de boeren langs de Hor- sterweg zouden zijn, die het fietspad tegen hielden. Volgens Jan de Groot is die indruk zo langzamerhand aan het ontstaan uit persberichten die zijn ver schenen over de problemen^ rond de aanleg van het fietspad. Als voorbeeld noemde De Groot het bericht in de Leusder Krant van afgelo pen woensdag, waarin de uitspraak van wethouder Jan Wagenaar werd aange haald, dat hij hoopt nog tot overeen stemming met de betrokken agrariërs te kunnen komen De Groot: „Zulke din gen moet Wagenaar natuurlijk wel af en toe zeggen om zich schoon te praten, maar tegenover de boeren vind ik het niet reëel. De boeren zijn er niet de schuld van dat dat fietspad er nog niet is De boeren zijn helemaal niet tegen een fietspad. Maar het is de schuld van de gemeente. Zo'n vijftien jaar geleden is begonen met de uitbreiding van Leusden en al die tijd is er niets gedaan aan verbetering van de uitvalswegen Dat hadden ze tien, vijftien jaar geleden moeten bekijken," aldus De Groot, die van mening is dat dat onvoldoende is gebeurd, en dat het daarom niet juist is om de boeren langs de Horsterweg de Zwarte Piet toe te spelen Werkgroepsvoorzitter Gijs van Woudenberg (wethouder, CDA) was het met De Groot eens, dat de boeren niet tegen het fietspad zijn. „Dat moet ook eens nadrukkelijk gezegd zijn," al dus Van Woudenberg Maar voor wat De Groots kritiek op het gemeentebe leid ten aanzien van de uitvalswegen, wees de wethouder erop dat er aan een aantal wegen wel het een en ander ver beterd is „Bovendien." aldus Van Woudenberg, „hebben we natuurlijk al tijd gemikt op de aansluiting op de Rijks weg 28. Helaas is die er nog steeds niet, maar dat is geen zaak van de ge meente Van Woudenberg ging ook nog in op de onderhandelingen over de aankoop van grond ten behoeve van de aanleg van het fietspad Jan de Groot vond het „onderhandelen met het mes op tafel." wanneer een onteigeningsprocedure al in gang wordt gezet, terwijl de onder handelingen nog aan de gang zijn. In de raadsvergadering van vorige maand besloot de raad voor alle zekerheid die procedure in gang te zetten. Van Woudenberg daarover: „Voor zover ik weet zijn die onderhandelingen goed verlopen Maar a Is gemeente kun je op een gegeven moment niet verder gaan. Dan blijft niets anders over dan ont eigenen. Maar als één van de betrok kenen vindt dat de onderhandelingen onvoldoende zijn geweest, laat hij dan contact opnemen met ons." LEUSDEN C. - De Leusdenaren hadden er wel zin in op 5 mei 1980. De optocht die in Leusden Zuid be gon trok al veel publiek op het voor een optocht toch vroeg uur. Met Ll- siduna voorop startte de stoet om rond half tien in de van Lokhorstlaan. Achter de trommels en het koper werk trok een bonte karavaan dwars door Leusden-Zuid om via de Ba- voortseweg naar het Centrum te gaan. Na Lisiduna liep een groepje zeer jonge kinderen met de kreet „Wij zijn onze bevrijders nog niet vergeten". Dit kwam in de loop van de dag ook duidelijk tot uiting. De Til, een trekker met aanhangwagen vond dat het leven een teken van vrede waard was. Nimmerdor liet een stuk vrijheid door klinken door met een groot aantal ruiters aan de optocht deel te nemen Een versierde oude Citroën deed het ook goed. terwijl de PJGU met een galg de automatisering bejubelde Blom weet steeds weer een ander soort fiets in elkaar te sleutelen Dat de brandweer achter een aantal versierde lesauto's reed was zuiver toeval. Een grote boom achter een trekker moest waarschijnlijk uitbeelden de 'overvloed aan hout die we nu hebben en die we in de winter '44/ 45 zo erg misten De Carnavals vereniging met vrolijke klanken sloot de optocht die door de wijk Groenhouten naar de Bavoortseweg trok, alwaar een ogenblik rust werd gehouden Inmid dels was een estafette ploeg van De Til aan het hoofd van de optocht gaan lo pen. Deze ploeg had de bevrijdingsvlam uit Wageningen opgehaald en in zo'n 4Va uur naar Leusden gebracht. De af stand die elke loper per keer aflegde varieerde tussen de 1 'fc en de 4 km. Om precies kwart voor elf zette de stoet zich weer in beweging en draaide men de Hamersveldseweg op in de richting van de Noorderinslag. Op de hoek van Ha mersveldseweg en Noorderinslag, op het grasveld voor de bejaardenwonin gen, had men een zuil opgetrokken die overvlagd werd door het rood, wit en blauw en verder omringd werd door en kele struiken en bomen De leider van de estafette-ploeg overhandigde hier de bevrijdingsvlam aan burgemeester J W M Rademaker die hierna het bevrijdingsvuur op de zuil ontstak. Honderden Leusdenaren za gen hun eerste burger deze simpele maar zo betekenisvolle handeling ver richten waarna een luid applaus volgde. Met het zingen van het volkslied was de opening van deze 35e bevrijdingsdag een feit. Rozendaallaan 9 Leusden-C veld waren. Men stond er versteld van dat deze drie oud militairen, die vanaf Sicilië tot in Achterveld zoveel hadden meegemaakt, zich nog zoveel van Achterveld wisten te herinneren Ook de kerk werd door hen nog bezocht waar zij indertijd een kerkdienst hadden meegemaakt voor gesneuvelde ka meraden De oudstrijders werden door twee Achterveldse meisjes bloemen aangeboden De mogelijkheid is niet uitgesloten dat er nogmaals contact wordt gezocht met de familie v d Hen gel In die oorlogsdagen was bij hen ook een arts in huis die steeds een foto van zijn echtgenote had staan met een bosje bloemetjes erbij. Bij het verlaten van Achterveld is deze foto bij de familie achtergebleven. Rudy Deutsch deelde hen mede dat hij nog steeds contact had met deze arts en bij zijn terugkeer in Canada hem wel zou meedelen dat de foto nog steeds bewaard was. Door de kinderen Van den Hengel en nog en kele Achtervelders die de bevrijding bewust hadden meegemaakt werden er heel wat herinneringen opgehaald. ACHTERVELD - Maandagavond 12 mei zijn degenen die willen deel nemen aan de schrijfavond van Am nesty International weer van harte welkom bij Nel Schwagermann aan de Van Oldenbarneveltstraat nr. 84 van 19.30 - 21.30 uur. Tijdens deze schrijfavond van Amnesty International, de onpar tijdige organisatie die zich inzet voor politieke gevangenen, krijgt ieder een persoonlijk de gelegenheid te protesteren tegen politieke onder drukking. Het gaat in alle gevallen om de onrechtmatige gevangenhouding van mensen en toepassing van martelingen. De mensen die gevangen worden gehouden hebben zelf geen geweld gebruikt, hun autoriteiten gebruiken dat wel tegen hen. De politieke gevange nen waar deze avond voor geschreven wordt wonen in: de DDR waar een man wordt gevangen gehouden, omdat hij naar de BRD wilde emigreren: Uruguay, waar een man sinds 1976 ge vangen zit wegens overtreding van de grondwet De man is gemarteld. Ar gentinië, waar sinds augustus 1979 vier mensen vermist worden, Roemenië, waar een man sinds maart 1979 is ver oordeeld tot een verblijf in een psychia trische inrichting wegen .straat schenderij". Voorbeelden voor de te schrijven brieven zijn aanwezig evenals papier, enveloppen en postzegels. LEUSDEN - Op Hemelvaartsdag, donderdag 15 mei, is er de jaarlijkse daUwtraptocht voor alle „vroege vo gels" van Leusden. Deze wandel tocht wordt zoals gewoonlijk georganiseerd door de Stichting Katholiek Jeugd- en Jongerenwerk en de Hervormde Gereformeerde Jeugdraad. ledereen, die van een vroege wande ling houdt, kan meedoen. De uitgezette route is afwisselend, en daardoor erg aantrekkelijk. Tussen 5.00 en 6.00 uur 's ochtends kan er gestart worden in het jongerencentrum De Til aan de Ha mersveldseweg te Leusden-C. Het in- schnjfgeld bedraagt 1,-. Na afloop is er gelegenheid een kom soep en 2 broodjes te nuttigen. Dit kost 3.50. le dereen die mee wil doen, kan dit vóór 11 mei a s. telefonisch opgeven bij Evert- Jan v d. Lagemaat. tel 941242 (na 17.00 uur), met vermelding van aantal personen en wel of geen ontbijt Ook is opgave mogelijk bij De Til, tel. 941826 ACHTERVELD - Op de feestdag van maandag 5 mei werd er door de kinderen van de kleuter- en basis scholen een groot aantal ballonnen opgelaten. Dank zij de vrij sterke wind waren de ballonnen al heel spoedig uit het zicht verdwenen. Diverse ballonnen hebben in een re cord tijd een bepaalde afstand afge legd. Bij de secretaris van het Achter veldse feestcomité werden woensdagmorgen al de eerste kaartjes die aan de ballonnen waren bevestigd per post bezorgd Er was een aantal kaartjes uit Utrecht en omgeving Een van de terugontvangen kaartjes kwam uit Noordwijkerhout Deze ballon was blijkbaar geschrokken van de grote zee die in zicht kwam en was maar vlug in genoemde plaats neergestreken ACHTERVELD - Zondag 11 mei herdenkt pastoor Jansen het feit dat hij 40 jaar geleden tot priester werd gewijd. Teneinde dit feit niet onge merkt voorbij te laten gaan zal er zondag 11 mei feest worden gevierd. Door een commissie, bestaande uit leden van het kerkbestuur, de paro chieraad, het feestcomité en een aantal vrijwilligers is een programma samengesteld om dit feest samen te vieren. De dag zal worden begonnen met een plechtige Eucharistieviering in de St. Josephkerk. Deze dienst vangt aan om 10.30 uur. Na afloop van deze kerkdienst zal om 11.45 uur een feestelijke rit worden gemaakt. De route is vanaf het Kerkplein naar de Jan van Arkelweg, Pater Storm- straat, Hessenweg, Huize St. Jo seph, Hessenweg tot .huisnummer 365 en vandaar terug naar Ons Ge bouw. Van 12.30-14 30 wordt aan de jubi lerende pastoor door de parochie een receptie aangeboden Tijdens deze re ceptie zal hem ook een cadeau door de parochie worden aangeboden. Tot slot zal er om 20.00 uur een feestavond zijn in Ons Gebouw Dit belooft een mooie avond te worden met een gevarieerd programma ledereen is op deze avond van harte welkom. De toegangsprijs behoeft niemand af te schrikken want de toegang is gratis. De zaal zal reeds om 19.30 uur open gaan. Behalve voor de jubilaris en zijn gasten zullen er geen plaatsen worden gereserveerd leder een is van harte welkom, tot de zaal vol is. Zodra de zaal vol is gaan de deuren dicht. De organiserende commissie verzoekt de parochianen wel om deze dag de vlag te willen uitsteken. VRIJDAG 9 ME11980

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3