IVERSTE A.C. FLOOR VERLAAT DE LANDMACHT „Ik ben een sociaal bezeten mens „Als lid van een krijgsmacht zit je in het eeuwige dilemma van je eigen verantwoordelijkheid Uk vind wel dat wij in een j j APOCALYPTISCHE EINDTIJD LEVEN" j „Natuurlijk ben ik tegen kernwapens: ze zouden niet nodig moeten zijn" "I J interview sen Zou Europa de wapenwedloop niet moeten doorbreken?'' .Amerika wil ons als ekonomisch en vooral ook als strategisch bruggehoofd zien Rusland ziet ons als strategisch bruggehoofd Nederland is een grote rommel ge worden. Ik ben doodsbang dat als wij Europa als een strategische macht zouden willen zien Frankrijk en Duits land naar de macht zouden grijpen Ik zou er niet voor zijn, dat wij een eigen Europese strategie zouden krijgen Dat zou in de hand werken, dat Nederland onder de voet zou worden gelopen Als wij in de toekomst over raketten gaan beschikken, vind ik wèl dat ze uit Duitsland gehaald moeten worden. Kleine taktische kernwapens om de opmars van de vijand af te remmen kunnen daar opgesteld blijven. KERNWAPENS WEG UIT DUITS LAND EN PLAATSEN IN NEDER LAND Als Nederland meent dat het moet kiezen vóór kernwapens, dan moeten we daar ook voor opdraaien. Dan moet Nederland de konsekwenties daarvan dragen Als staatsburger hoop ik, dat het niet zo ver komt Als krijgsman zeg ik: Wij ontkomen er niet aan." „Ik bedoelde niet om Europa als een strategische macht in te zetten. Europa zou met zó veel kultuurgoed op zijn grondgebied de bewape ningsspiraal kunnen doorbreken. Wij achten onszèlf té goed om een verzengende hoop as te worden. Terug nu naar uw afscheid. Hoe staat u daar tegenover?" ,,lk doe het met weemoed. Als je on geveer 35 jaar het uniform hebt gedra gen. de hele sfeer kent. en alles wat er bij hoort, dan val je in een gat Ik vól in dat gat. En daar heb ik last van Och. je vrienden behoud je. Maar die sfeer. Die sfeer moet je kennen Daar had ik een verbondenheid, die was weergaloos. Er is mij een antiek zilveren blad aan geboden. Ik kreeg een geslepen kris tallen karaf Ik kreeg een stukje kreati- viteit van een kapitein. Dat zeg ik niet om te laten zien hoe goed ik was Maar het is tekenend voor de sfeer Dat mis ik enorm. Als administrateur zit ik in diverse commissies en werkgroepen, heb di verse curatorschappen, ik heb voogdij kinderen. Ik ben een sociaal bezeten mens Maar ik tref nergens in het be drijfsleven een sfeer aan, die ik kan ver gelijken met laat ik het noemen „ouwe- jongens' -sfeer in het leger Er wordt gedronken, maar ik heb maar éénmaal in mijn leven een officier moeten verwij deren voor drankmisbruik HE, OUDE ZAK Ik vind dót niet in de kerk, niet in het schoolbestuur, niet in het bedrijfsleven. Je klopt elkaar op de schouder Hè, ou de zak Collega's kun je aanspreken op gewoon menselijke fouten. Je praat erover, je geeft elkaar de hand, en het is voorbij Ik zal mijn taal moeten kuisen. Het jargon van het leger is niet bruikbaar voor de burgersamenleving. Het ligt aan de sfeer van het militaire bedrijf: de beslotenheid en de saamho righeid vinden daarin gestalte Ik heb een diner gehad met de of ficieren van het regiment huzaren van Boreel. Achter die kakhouding zit een emotionaliteit, die men in de burgersa menleving niet kent. In zaken van dood, ziekte en moeilijkheden staat men véél dichter bij elkaar. Binnen de cavalerie is de saamhorigheid enorm. Elkaar aan spreken op de waarden, dót vind ik in de krijgsmacht. Je moet je tegenwoordig als leider ook veel meer profileren Je moet je veel meer wéór maken. Iedere dienstplichtige heeft tegenwoordig een MAVO- of HAVO-diploma. Dat is heel anders dan vroeger De jongens heb ben direkt in de gaten wie een geboren leider is. en wie afstandelijk bij hen staat, leder is daar geweldig op aan spreekbaar Ooit heb je de eed gezworen om trouw te zijn tot in de dood Dat geeft een bepaalde dimensie. De groet is af geschaft, maar deze diende wèl de ge hoorzaamheid. die er moet zijn om de mensen dóór te krijgen waar je wilt. Ik ben als luitenant-kolonel geëindigd. Ik heb geprobeerd in mijn Christen-zijn mijn vak uit te oefenen. Ik heb gemerkt aan mijn mensen dat ze dèt waardeerden. Als ik als kom- mandant een kerstspeech moest houden, kon Ik de ruimte hebben om mijn privé-ideeën gestalte te geven." door Anco Mali VRIJDAG 9 ME11980 ten-officier. Wij waren nog niet aan het stadium van de bezinning toe Die bezinning komt nu pas op gang U trof straks een vergelijking met bomen Ekologisch ge zien zijn kernwapens natuurlijk bomen, die niet in het bos mogen vóórkomen HIROSHIMA NAGASAKI „Na Hiroshima en Nagasaki waren de ernstige gevolgen van de atoom bom tot In het derde geslacht be kend. Wordt het na vijfendertig jaar niet hoog tijd om de opvatting van militairen In beide machtsblokken, om met kernwapens massa's on schuldige mensen te vernietigen, te doorbreken?" „De atoombom op Hiroshima heeft AMERSFOORT - Overste A. C. Floor uit Leusden heeft zojuist als commandant afscheid genomen van het Selectie Centrum Koninklijke Landmacht In Kamp Waterloo. Hij is met funktioneel leeftijdsontslag ge gaan na 29 jaar dienen bij zijn gelief de wapen, de cavalerie, en 6 jaar se lecteren In Kamp Waterloo. Hij heeft een koninklijke onderscheiding ont vangen. Hij heeft bij symposia, di ners en festiviteiten aangezeten. Zijn huis staat vol bloemen en geschen ken. Hij kon een baan krijgen als do cent bij de KMA. Maar hij gaat nu, 55 jaar oud, part-time het bedrijfsleven in. Het is een sleets beroep, dat ik goed heb overleefd," zegt hij over de dienst tijdens ons gesprek, dat plaats vindt in zijn woning waar hij het groene uniform voorgoed heeft verwisseld voor het korrekt gesneden grijze burgerkos tuum. ..Ik kon het kwa gezondheid goed aan Ik had in dienst ook een gevoel van happiness." Aan het eind van het ge sprek zal overste Floor zijn nostalgie over en liefde voor de militaire dienst beschrijven. ..De beslotenheid en de saamhorigheid vinden daarin gestalte." zal hij zeggen Maar zover is ons ge sprek nog niet gevorderd. Ik vraag hem naar de twee zaken, die mij in het bijzonder interesseren Wat hem in het militaire bedrijf boeide, en hoe hij tegenover kernbewapening staat .Ik ben pacifist," zegt hij. ,,Niet in de zin van het IKV: gooi de wapens maar weg, en laat de vijand maar binnenmar cheren." Wat mij boeide? Als het gaat om de mlitaire dienst, waar ik vijfendertig jaar n gediend heb, dan is dat natuurlijk mijn /apen, de cavalerie. En de laatste jaren iet selectiecentrum. Waartoe leid je op. et etisch aspekt komt daarbij om de loek kijken Een heel ander gebied is wat mijn iteresse heeft vanuit mijn achtergrond. )at is de reklassering, de voogdij, dat ijn de curatèle zaken. Men sleutelt aan Ie eenzaamheid van de mens Naar- nate men sleutelt wordt die alleen maar irger. Ik kom uit een predikantsgezin, in daar houd je iets van over Dan krijg b daar een fijne neus voor. Je komt ook situaties dat je wilt helpen, maar niet ;unt. Hulp organisatorisch gaat wel, laar begeleiden niet. De cavalerie en het selectiecentrum. !es jaar was ik niet meer aktief bij de avalerie. Wat me boeide is in de eerste plaats e saamhorigheid, die je daar vindt. Die tegenwoordig een beetje zoek. le- ereen doet maar raak. Ik heb bij mijn wapen, ook in het uitenland, veel kameraadschap on- ervonden. Er moest veel werk worden erhcht. Vooral ook bij de grens van het Izeren Gordijn. We moesten daar in de O-er jaren een cavaleriebrigade van e grond brengen Denkt u niet, dat het mogelijk Is v/esties op vreedzame wijze tot een i plossing te brengen?" I ,,Nou, de situatie was niet vreed- aam Je had de crisis rond Berlijn. De M uezcrisis, Cuba. Daar moest je iets ^f^enover stellen. 'ijn vrouw bleef met jonge kinderen 1 ier achter. Ik ging naar Seedorf in de onierstijd. 't Kostte soms mensen. Ze i /amen om bij oefeningen of werden erreden door dronken Duitsers. Het is een episode, die me erg ge leid heeft. De 50-er jaren stonden in it teken van de opbouw. De 60-er ja- n in het teken van de consolidatie We ibben in Seedorf een school opgericht een kerk Je moest daar aanvanke- veel voor de huzaren en de gezinnen en, omdat er niets was. Overdag op ifening. en in de avonduren sleutelen n de samenleving. Daar zaten wel it problemen aan." cRNBEWAPENING ,ln die tijd begon de kernbewape- ng een rol te spelen. Hoe staat u lar tegenover?" .In het begin van de 60-er jaren /am het eerste herderlijk schrijven n de Hervormde Synode over kern wapening. Ik stond zelf aan de wieg n het IKV, maar ik verschilde met hen n mening De bijbelse bezinning ont- tk. Je hebt de wapens, maar je mag niet gebruiken. Dan zet je een risten voor een geweldig dilemma, moet óf opstappen óf tot een comp- nis komen." ••Denkt u niet, dat kernwapens zul- verschrikkelijke middelen zijn, dat 1 ongerijmd is ze tegen welk mens ft ook te gebruiken?" .De Nederlandse regering heeft zich 957 uitgesproken vóór kernwapens heb gemeend daar wel in mee te men gaan Je wilt je vrijheid behou- v Ik heb de Duitse bezetting mee maakt. Ik sta daar dus anders tegen- ïr dan de hedendaagse jeugd Ik sta R de kant van de overheid als Chris i i i i i i i i ook duizenden mensen het leven ge spaard. Je moet de mensen beide kanten laten zien. Ons volk wil de atoombom nog steeds. Maar laat ik liever spreken over Nes Ammim, de banier der volkeren. Met Nes Ammim proberen wij een brug gehoofd te slaan tussen het Jodendom en het Christendom. Een soort, ver geeft u mij het Duitse woord, Wieder- gutmachung Wij hebben ons als Christenen aan de Joden weinig gele gen laten liggen Als lid van een krijgsmacht zit je in het eeuwige dilemma van je verantwoor delijkheid tegenover je schepper In hoeverre kan ik loyaal blijven aan het overheidsapparaat Als krijgsmacht hebben wij de totale instelling om op te treden in krisissituaties Wij willen al leen ons grondgebied verdedigen De communistische ideologie is er op uit om de gehele wereld onder zijn macht te brengen. Wij zitten één dag- doel van de Russische aanval verwij derd „De Russische bevolking Is doodsbang voor het westen. In 1812 vielen de Fransen, Pruisen en Oos tenrijkers Rusland binnen. Moskou brandde af. Tenslotte werd Napoleon bij de Berezina verslagen. In 1853 vielen Engeland en Frankrijk Rus land binnen. De Krimoorlog brak uit Sebastopol werd vernietigd. In 1918 rukten de Duitsers op tot Petrograd, en moesten de Russen de vrede van Brest Litowsk ondertekenen, waarbij Polen, de Oostzeelanden, Finland en de Oekraïne van Rusland werden af gescheiden. In 1942 viel Hitier vrouw is biologisch nu eenmaal anders. Ze beschikt over 75% van de spierkracht van de man, heeft een an dere bouw wat betreft het bekken; de mslaghoek van het been is geringer, en de benen zijn korter. Vóór je het weet heb je een vrouw verrekt AJs het gaat om gevechtsfunkties dat moeten we ook niet forceren. Ik was één van de eersten, die een vrouw op nam in het Selectieteam Het iq van vrouwen is relatief even hoog, maar wel ènders gericht We hebben 24 selectie officieren, onder wie drie vrouwen. Zo is het in de hele krijasmacht Wij nemen vrouwen wel op Maar als u het verloop ziet, dan is dat bij de vrouw veel groter Een vrouw kan bovendien niet alle funkties vervullen In die beperkin gen moeten we ingroeien ER IS AL EEN VROUW OP EEN OORLOGSSCHIP Een vrouw kan opteren voor elke funktie, die er is. Er is ook al een vrouw op een oorlogsschip Enige vrouwtjes zeggen: Als wij tank chauffeur willen worden, moet dat óók kunnen. Twee dames zijn naar het Ge rechtshof gestapt, en die zullen dat wel winnen. In wezen is dat een gevechts- funktie. Het probleem is daar kunnen ze biologisch niet aan voldoen. Ik was tweeëntwintig jaar paraat. Gelooft u me: er wordt van een man te velde nogal wat verwacht. Vrouwen kunnen funktioneren bij de verbindingsdienst, de intendance, de technische dienst, meer in de diensten sector. Ik moet u zeggen, dat wij daar héél subtiel mee omgaan Dat gebeurt natuurlijk met de nodige fouten, met vallen en opstaan We hebben een werkgroep vrouwenintegratie DE VROUWTJES HEBBEN EEN ANDER TECHNISCH INZICHT IN DE KRIJGSMACHT KOMT HET OP UITHOUDINGSVERMOGEN AAN In de krijgsmacht komt het op uit houdingsvermogen en conditie aan Bij de schaatssport is de man physiek su perieur Bij de ruitersport is de vrouw het soms. Bij de cavalerie moet je mensen heb ben, die Draufganger zijn, die een drang naar voren hebben. Ik vind dat je de vrouw in de krijgs macht moet inzetten, waar zij het meest geschikt voor is en waarin ze de meeste satisfactie vindt Dat is laveren tussen mogelijkheden en beperkingen. Je moet op een gegeven moment de mo gelijkheid hebben om het materiaal aan te passen aan de vrouw Dat kan niet in de taktische sfeer „Is het niet zo dat het krijgsbedrijf altijd een typisch manlijke bezigheid is geweest. Ik denk, dat vrouwen zich er voor moeten hoeden om zich in manlijke bezigheden te laten inpas sen. Er moet ook niet meer op „man lijke" wijze politiek worden bedre ven. Ik denk, dat het manlijk „vijand" Duitsland binnen. Grote delen van de Russische bevolking werden afge slacht. De slag om Stalingrad was één van de verschrikkelijkste bele geringen van de Tweede Wereld oorlog." IK VOER DE BEVELEN VAN DE OVERHEID UIT ,,lk ben een eenvoudige beroepsmi litair, en ik voer de bevelen van de over heid uit. We hadden veel eerder tot standpunten moeten komen. Het IKV, dat niet representatief is voor de ker ken, richt zich op het kerkvolk, en dat gebeurt helaas bij kerkvolk, dat er niet op voorbereid is. Ik vind dat de overheid in dit soort zaken achteraan komt. Er zijn binnen de krijgsmacht officie ren nü, die openlijk zeggen: Als de overheid mij opdraagt om kernwapens te gebruiken, dan zeg ik: bedenk wat je doet. Maar dan zeg ik ook als je tegen bent, moet je je ontslag nemen. Er is nog nooit een uitspraak gekomen: wel of niet kernwapens gebruiken. Gelukkig stelt 95% in de krijgs macht zich loyaal op Natuurlijk ben ik tegen kernwapens. Ze moesten niet nodig zijn." „Op 19 december 1979 was er voor Nederland de mogelijjkheid geweest om de kernwapenspiraa! te doorbre ken. Voor het eerst in de geschiede nis hadden de Russen en de Chine zen waarnemers naar ons parlement gezonden. Het is op zijn zachtst ge zegd teleurstellend dat politici van wege partijbelangen èndere politici onder geestelijke druk hebben gezet om vóór de vernieuwing van atoomraketten te stemmen." ..Nederland heeft altijd bepaalde mogelijkheden in de wereld gehad. Wij zijn een duidelijk volkje We zijn niet van plan om onze bewapening op te voeren, maar wèl om deze te vernieuwen Zon der enig protest hebben we bovendien aanvaard, dat de Russen in 1978 zijn overgegaan op de SS20. MEI 1981 De beslissing valt trouwens pas in 1981Ik wacht af wat we willen, maar er zijn conventionele wapens, zoals de napalmbom en de fragmentatiebom, die niet minder kwalijk zijn. Zoals de partikulier het recht heeft om voor zijn eigen bezit op te komen, daar zijn spelregels voor, mogen ook mensen, die het voorzien hebben op onze nor men en waarden buiten de deur worden gehouden. U vindt in mij niet een verdediger van het kernwapen. Ik vind het, om het zo maar eens te zeggen, even erg dat ik iemand dood met een revolver dan dat mensen gedood worden door een atoombom. De aantasting van het milieu, de ozonlaag, Lekkerkerk Ik probeer niet de capsones te hebben als christen-of ficier Ik vind wèl, dat wij in een apoca lyptische eindtijd leven. Wij proberen te sleutelen aan de werkeloosheid, en aan de andere kant zijn er zo veel vakatu- res, die niet vervuld kunnen worden Er is woningnood; men leeft méér met el kaar samen; er zijn veel buitenlandse werknemers. In het totale raam gaat alles verkeerd en loopt vast Ik heb ook gezeten in besturen van bejaardencentra, en de eenzaamheid van de bejaarden is on danks de voorzieningen alleen maar groter geworden Die struktuur kunnen wij niet meer doorbreken. Wèl met ge bed. niet meer met een vroom gezicht. Och, plaatselijk wordt er nog wel eens een suksesje behaald. In die kontekst zie ik de kernbewapening Wij hebben onze afspraken gemaakt. Wil je een geoefende krijgsmacht hebben, dan zul je middelen moeten hebben, waarmee je dat kunt doen Met een mitrailleur red je het niet meer ABSTRAKT PRATEN OVER HET VERNIETIGEN VAN MENSEN „Denkt u niet, dat mannen gemak kelijk abstrakt over het vernietigen van mensen praten? Vrouwen zien achter vernietiging zoons, kinderen, echtgenoten, vaders, broers, fami lieleden van èndere vrouwen. Vrou wen zien onzegbaar leed." Overste Floor; „Daar heeft u gelijk aan In de krijgsmacht zijn wij de opna me van de vrouwen al heel zorgvuldig aan het inpassen Ik was commandant van het Selectiecentrum. Wij hebben de selectie daarop in laten spelen. De Naast de biologische verschillen zijn er andere aspekten De vrouwtjes heb ben een ander technisch inzicht. Bij voorbeeld als je spreekt over een trein, die door de bocht gaat, en waar dan aan de ene zijde de rails hoger moet liggen of over een kruiwagen, waar de last bo ven de wielen moet worden gekon- sentreerd. Wij kunnen op zo'n centrum als het onze, dat goed uitgerust is, bogen op een stukje maatgevendheid. De tests worden door de vrouwen over het al gemeen minder goed gedaan. De li chamelijke vaardigheidstests vallen ook minder uit Er zit een zeef inge bouwd. Daar rollen de vrouwtjes mak kelijk door heen Mannen zijn veel slor diger en globaler. Vrouwen zijn goed aan de plottingtable bij de luchtmacht. Bij de verbindingsdienst doen de vrou wen het geweldig goed Gebleken is dat de Israëli, de Russen en ook de Amerikanen er op terugko men, dat vrouwen in gevechtsfunkties worden ingezet. Je moet je voorberei den op de oorlog. Een man kan ook beter buiten slaap Je overtraint een vrouw in de lichamelijke sector, en je brengt haar schade toe aan gewrichten en spierbanden Een stormbaan heeft dwarsliggers met bepaalde onderlinge afstanden. Die afstanden zou je bij voorbeeld voor de vrouwtjes moeten verkleinen De boerendeerns vliegen soms de mannen voorbij, hoor denken in zijn geheel moet worden doorbroken." „Wat mij intrigeert is dat de vrouw zegt: ik wil dit. De overheid neemt te snel beslissingen, en de vrouw doet zich schade Wij wringen ons in bochten om de politieke basisgedachten vorm te geven in de krijgsmacht Dat drammeri ge bij ons stuit me tegen de borst. Rus sen zetten vrouwen heus niet in de frontlinie Zij gaan veel omzichtiger om met hun vrouwen U hebt dat gezien bij de relletjes in Amsterdam Daar kunnen toch geen vrouwen aan deelnemen. Bij de mo biele eenheid zijn alleen maar mannen ingedeeld. Neemt u de kerken, dóór worden de vrouwen wèl geaksepteerd!" „Het aantal vrouwelijke dominees in de protestantse kerken is gering. De rooms-katholieke kerk is uit sluitend een mannenbedrijf. Ik vraag me af óf de vrouw in de kerk is geaksepteerd. Ik heb er overigens moeite mee om het onbarmhartige krijgsbedrijf en de zachtmoedigheid van de Chris tusfiguur met elkaar te rijmen." „Die zachtmoedigheid van Christus valt wel mee Hij maakte zelf een zweep om de handelaars en de wisselaars uit de tempel te slaan. In Lucas 22 zegt hij ook: „Als je geen beurs hebt. verkoop je mantel, en koop een zwaard Christus leefde onder moeilijke om standigheden. Israël was al tientallen jaren bezet door de Romeinen Christus spreekt zich nooit uit, als het gaat over geweld dat de overheid gebruikt." DIENSTWEIGERING Overste Floor vervolgt: „Wat de dienstweigering betreft, wil ik graag het volgende zeggen. Bij de dienstweigeraars vind je onge veer 10% anarchisten en ongeveer 10% principiële weigeraars op gods dienstige gronden. Vóór de rest zijn het vrijwel alleen mensen met angst voor de dienst. Ik heb wel eens gevraagd „Heb je de bijbel daarover gelezen?" „Nee. antwoorden ze dan: „Mijn ge voel zegt het mij." In de eerste wereldoorlog werd er gif gas gebruikt Daar zijn 10.500 doden door gevallen Toen kwam er een con ventie. dat er geerr gifgas meer mocht worden gebruikt In de tweede wereldoorlog werden 6 miljoen joden vergast De geallieerden hadden tonnen gifgas in voorraad. De realiteit is dat iedereen beschikte over gifgas. Neemt u laserstralen. Die gebruiken we in onze tanks ook. Als je die in iemands oog laat schijnen, dan is dat oog wél kapot Nee, het loopt stellig fout met kern wapens KULTUURERFENIS VAN EUROPA „Bent u niet van mening dat Europa, dat over een met-vergelijkbare kuituu rerfenis beschikt, zich zou moeten dis- tancièren van het vijand denken, dat Amerika en Rusland op elkaar toepas-

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7